Bizimle iletişime geçin

EMİN VAROL

Emin Varol yazdı…”EGE ADALARI KRİZİ MECLİS’E TAŞINDI”

Yayınlanan

açık

emin varol arena bodrum ankara temsilcisi emin varol Emin Varol yazdı…”EGE ADALARI KRİZİ MECLİS’E TAŞINDI” emin varol

“Türkiye’nin Ege Denizi’nde egemenliği altında kaç adası bulunmaktadır?”

Emin Varol / Arena Bodrum Haber / Ankara Temsilcisi

Ege Denizi’ni “Yunan Gölü” haline getirmek idealinden vazgeçmeyerek Türkiye’ye en yakın adalara bile bayrak diken, askeri birlik yerleştiren ve kilise inşa eden Yunanistan’ın bu girişimleri bir kez daha TBMM gündemine taşındı.

Yıllardır bu konuda yazılanlara yanıt vermeyen Türk Dışişleri Bakanlığı ve siyasi iradenin suskunluğunu bozmak için MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevap vermesi için Meclis Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

MHP’li Yönter önergesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Türkiye’nin Ege Denizi’nde egemenliği altında kaç adası bulunmaktadır?” diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Ege Adaları ile ilgili yöneltilen sorular şöyle:

“ Uluslararası hukuk ve özellikle Lozan Antlaşması neticesinde Türkiye’nin egemenliğine bırakılan Ege Denizi’ndeki adalarımızın Yunanistan tarafından işgal edilmesine dair haberler konusunda kamuoyu tatmin edici şekilde aydınlatılmamaktadır.

Yine Türkiye 1982 tarihli Deniz Hukuku Sözleşmesi’nde Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularının 12 mile kadar uzatılması ve adaların karasularına sahip olması tezini kabul etmediği için sözleşmeyi imzalamamış, Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmasını casus belli (savaş nedeni) saymıştır.

Bu kapsamda;

 1. Türkiye’nin Ege Denizi’nde egemenliği altında kaç adası bulunmaktadır?Bu adalar hangi illerimizin sınırları içerisindedir? Bu adalar vatan toprağı değil midir? 
 1. Ege Denizi’nde Türkiye’nin egemenliği altında bulunan adalardanYunanistan tarafından işgal edilmiş adalar var mıdır?
 2. Varsa Yunanistan’ın işgali neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri 2002 yılından bugüne kadar konu ile ilgili uluslararası hukuk ve Lozan Antlaşması’ndan doğan hakları kapsamında askeri, siyasi veya diplomatik hangi girişimlerde bulunmuştur? Topraklarımıza neden sahip çıkılmamaktadır?Yunanistan,Türkiye’nin imzalamadığı ve casus belli saydığı 1982 tarihli Deniz Hukuku Sözleşmesi’ndeki taleplerini Ege Denizi’ndeki adalarımızı işgal etmek suretiyle fiili şekilde gerçekleştirmekte midir? 
 3. Türkiye 6 millik kıta sahanlığı politikasından vaz mı geçmiştir.
 4. Yunanistan’ın mütecaviz politikaları kapsamında Ege adaları ile ilgili yapılan görüşmelerde alınan sonuç nedir? Yunanistan’ın EgeDenizi’ndeki adalarımızı işgal ederek oluşturduğu fiili durum kabul edilmeye devam edilecek midir? 
 5. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde hava sahası ve kıta sahanlığı ihlallerine karşı Türkiye angajman kurallarını neden uygulamamaktadır? 
 6. 2002 yılından itibaren AK Parti Hükümetleri’nin uyguladığı dış politika ile vatan toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’nin terör örgütü IŞID’e bırakılması gibi, bir başka vatan toprağı olan Ege Denizi’ndeki Türk adaları da Yunanistan’a mı bırakılacaktır?

 

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A ASKERİ DİSİPLİN GELİYOR…

Yayınlanan

açık

ahmet aras BODRUM’A ASKERİ DİSİPLİN GELİYOR… Emin Varol k  e yazisi yeni

CHP’nin kararsızlığı nedeniyle, Mehmet Tosun gibi bir adayın karşısında, seçim yarışına geç başladı Emekli Yarbay Ahmet Aras.

Ancak, “kalabalık ve coşkulu mitinglerle” görüntü veren İyi Parti adayı Mehmet Tosun’u geride bırakarak ipi göğüsledi.

Bodrum seçim kampanyasındaki bu görüntü bana, nüktedan siyasetçi Osman Bölükbaşı’nın siyasi tarihe geçen sözünü hatırlattı. Meydanlardaki kalabalıklardan büyük alkış alan rahmetli Bölükbaşı, sandıktan oy çıkmayınca ‘‘Sizin harmanınız büyük de, taneniz çıkmıyor…” derdi

Henüz bir inceleme yapmadım ama Bodrum’da yerleşik , asker kökenli seçmenlerin oy kullandığı sandıklardan Ahmet Aras’a oldukça yüksek oranda oy çıktığından eminim.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, mazbatasını aldıktan sonra yaptığı açıklamalar ve yıktığı tabelalar ve duvarlarla, Bodrum Belediyesi’ne “askeri bir disiplin” getireceği izlenimi de veriyor.

Sanıyorum, Bodrum Belediye Başkanı olarak konuklarını artık şortla, bermuda ile değil ama devlet ciddiyetine uygun spor bir kıyafetle karşılayacak!

Başkan Ahmet Aras’ın dün, Bodrum’daki Gazeteci arkadaşlarımla bir araya geldiğini, Bodrum Belediyesi’nden gelen basın bülteninden öğrendim.

Burada yaptığı konuşmada, doğal olarak ilk dikkatimi çeken, Belediye-Medya ilişkilerine yönelik sözleri oldu.

Bugün, Medyanın (havuz-deniz medyası gibi) içinde olduğu durum nedeniyle Başkan Aras’ın sözleri çok dikkat çekiciydi. Açıkçası son 18 senedir tehditkar ifadeler yerine bu görüşlere hasret kalmıştık. İyi başlayan bu ilişki, inşallah sonuna kadar da böyle devam eder.

Kaleminizi hiç korkarak tutmayın

Ahmet Aras, Gazeteci arkadaşlarıma, “sizlerin çok önemi vardiyerek sözlerine başlıyor. Ve şöyle devam ediyor..

Hatalar yaptığımızda da bizi eleştirmek en doğal hakkınızdır. Bizleri doğru yönlendirmek, yaptığımız hataları göstermek ve kral çıplak demek basının bu en doğal görevidir.

En yakın arkadaşım bile olsa beni eleştirebilir arkadaşlar, hiç önemli değil. Eğer yanlış düşündüğünüzü düşünüyorsak da biz hemen size bunun açıklamasını yaparız.

Kaleminizi hiç korkarak tutmayın, eliniz hiç titremesin. Hiç kimseyi ayırmayacağız ve beni eleştirdi diye -dönem basını, dönem gazetesi- gibi kesinlikle böyle bir şey yaşamayacağız bu süreçte. Ve hiç eleştirdi ya da övdü diye bunlara da bakmayacağız. Basına her zaman eşit mesafede duracağız.

***

” Bodrum’da her şeye müdahil olacağız.

Bodrum Belediyesi Basın Müşavirliği’nin servis ettiği Başkan Ahmet Aras’ın konuşmasını Belediyecilikle ilgili bölümünde, “Arı kovanına çomak sokacağız” ifadesi de oldukça cesurca söylenmiş bir söz gibi geldi

Konuşmanın bu bölümünde, askeri disiplin ve askeri bir kararlılığın izlerini yakalamak mümkün. Küçük ve büyük kaçak yapılaşma peşinde olanlara Adeta “hodri meydan” diyor, Bodrum Belediye Başkanı.

Bodrum’da “Bana ne..” belediyeciliğinden de vazgeçiliyor. Başkan, gerçek belediyecilik yapacağını her şeye müdahil olacağız. Bu bizi ilgilendirmez diye bir şey yok. Her şeye müdahiliz bizsözleriyle aktarıyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın özetle aktaracağım şu sözlerinin altına bir Bodrum sevdalısı olarak imza atmamak mümkün değil.

Kasabaya bir deli lazımdı, o da geldi! Biri, özellikle kaçak yapılaşmaya dur demeliydi, kaçak yapılaşma ile mücadele kampanyası, bir seferberlik oluşturduk bunun için.

Arı kovanına çomak sokacağız arkadaşlar. Ben bunu sadece gidip de gariban vatandaşa değil, büyük projelere de aynı şekilde yaklaşacağız.

Eğer Bodrum’un yağmalanmasına, talan edilmesine izin verirsek, o zaman zaten görevimizi yapmamış, suiistimal etmiş ve ihmal etmiş oluruz.

Kaçak yapılaşma ile ilgili imarda ve zabıtada ciddi bir ekip kuruyoruz, bu ekip çok güçlü olacak.

Kaçak göçek yapanlar rant elde eden insanlar, her kim olurlarsa olsunlar ben hiçbir şekilde durmayacağım.

Sonuna kadar, Bodrum’un değerleri için, kültürel, sanatsal değerleri için, tarihi geçmişi için, insanları için sonuna kadar avazım çıktığı kadar bağırmayı planlıyorum.

Bodrum’da iki katlı otellerin yerine 4-5-6 katlı otel yapmaya başlandı. Bu kadar da fütursuzluk olmaz artık.

Cumhuriyet Caddesine sıfır işgal, Kale Caddesine sıfır işgaliye dedik. Kesinlikle buna müsamaha göstermeyeceğiz.

Ne olursa olsun, kim olursa olsun. Bodrum’un ekonomisine, turizmine, doğasına çevresine zarar veren hiçbir şeye izin yok arkadaşlar.

Bodrum’un yeni Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın bu sözlerini tarihe not ettik. Kendisinin de söylediği gibi, bir Gazeteci olarak, “Kalemimizi korkak tutmayacağız, elimiz de hiç titremeyecek.

Başarılar diliyoruz..

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

TBMM’DEN İLGİNÇ MANZARALAR…

Yayınlanan

açık

emin varol TBMM’DEN İLGİNÇ MANZARALAR… Emin Varol k  e yazisi yeni

Yeni sistemle birlikte Milletvekili sayısı 600’e yükseltildi. Genel Kurul’a 50 koltuk daha ilave edildi.

Ancak, yeni  ilk milletvesisteminkilleri, koltuklarına ısınamadan dün, 24 Şubat 2019 tarihinde, Mustafa Şentop’u yeni Meclis Başkanı seçtikten sonra 27 Mart’a kadar, 33 günlük yerel seçim tatiline başladı.

Daha önce de, 26 Temmuz- 1 Ekim 2018 arasında yaz tatili, 25 Aralık 2018- 7 Ocak 2019 arasında Yılbaşı tatili , 18 Ocak-5 Şubat 2019 arasında da Yarı yıl Tatili yapmışlardı.

Görev ve yetkilerinin azalıp azalmadığı tartışılan yeni sistemin ilk meclisinde görev yapan yeni sistemin ilk milletvekilleri, sekiz ayın yarısını, yani 4 ay 10 gününü tatille geçirmiş olacak.

Milletvekillerinin haftada sadece üç gün, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri çalıştıklarını düşünürseniz, yeni Meclis’in durumuna siz karar verin.

Meclis’te yaşananlar..

Yeni sistemin ilk milletvekilleri, parlamentoya ayak bastıkları ilk günlerde, sekiz ay önce Türkiye Cumhuriyeti’nin “Son Başbakan” Binali Yıldırım’ı Meclis başkanı seçmişlerdi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Binali Yıldırım, kamu oyunun baskısıyla TBMM Başkanlığı‘ndan istifa edince dün bir kez daha sandık başına gittiler.

Binali Yıldırım’ın istifasına karşı çıkan, “hem adaylık, hem başkanlık görevini bir arada yürütmesinde sakınca yoktur” diyerek, hukuki görüşler öne süren Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’a oy verdiler. MHP’nin de desteği ile Yıldırım’dan boşalan başkanlık koltuğuna Şentop’u oturttular.

Erdoğan, Meclis’te yoktu..

Türkiye Cumhuriyeti protokolünde üst sıralarda yer almasına rağmen, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerinde coşku yoktu. Bazı vekillerin ifadeleriyle “sade bir törenle” TBMM Başkanı seçilmişti.

Yeni Başkanı seçmek için toplanan Meclis Genel Kurulu’na ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP eş başkanları geldi.

Meral Akşener milletvekili olmadığı için, milletvekilleriyle kavasların dışında kimsenin giremediği Genel Kurul salonunda yoktu.

İktidar Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da kendisine ayrılan locada yoktu. Meclis Başkanı seçimlerinde “başsız kalan” AK Parti’nin, milletvekili olmayan bakanları da Meclis’e gelmemişlerdi.

Localarda Şentop’un yakınları oturdu.

Genel Kurul salonuna tepeden bakan Kordiplomatik locası boş kaldı. Hiçbir yabancı diplomat, başkanlık seçimlerini izlemek için Meclis’e gelmedi.

Sadece yabancılar değil, TSK mensupları,Yüksek yargı organları başkanları, eski meclis başkanları eski milletvekilleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri de kendilerine ayrılan localarada oturmuyorlardı.

Meclis Başkanlığı seçimlerine vatandaşlar da ilgi göstermedi. Bu nedenle dinleyiciler locası da boş kalmıştı.

Localar boş kalınca, protokol düzeni ve teamüller yok sayıldı. Tüm gün arkasında dolaştıkları Yeni Meclis Başkanı‘na şirin” görünmek isteyen Meclis bürokratları, tüm kuralları ortadan kaldırdı.

Dinleyicilere ayrılan sıralar boş olmasına rağmen, yeni başkan Mustafa Şentıop’un Tekirdağ‘dan gelen yakınları localara yerleştirildi.

Uyarı üzerine Cumhurbaşkanlığı locasını boş bırakan Şentop’un yakınlarının, töreni kendilerine “ayrılan” bakan ve diğer yüksek yargı organları başkanları ile Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarının localarından izlemelerine, alkışlamalarına ve slogan atmalarına izin verildi

Şentop’tan zarif hareketler..

Localarda bunlar yaşanırken, AK Parti Başkan Adayı, Anayasa Profesörü Mustafa Şentop Genel Kurul salonuna girererek, başkanlık yarışını güzel bir hareketle başlattı.

Mustafa Şentop, salona girer girmez grup başkanı Naci Bostancı ile önce kendisini destekleyen Cumhur İttifakı‘nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanına giderek tokalaştı. Ardından CHP sıralarına giderek Kemel Kılıçdaroğlu ile selamlaştı. Daha sonra grup başkan vekillerinin ellerini sıkan Şentop, rakibi Naci Bostancı‘nın yanına oturdu.

Ak Parti adayının bu “nazik” hareketini gören, CHP Meclis Başkan adayı Engin Altay da yanına grup başkan vekili Engin Özkoç‘u alarak Bahçeli ve grup başkan vekillerin bulunduğu sıralara nezaket ziyareti yaptı!

Biraç dakika sonra Kılıçdaroğlu’nun elini sıkmadığını hatırlayan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı yerinden kalkarak CHP sırlarına geldi ve Kemal beyle tokalaştı.

Erkeklerin eli havada kaldı..

Yasama dönemi boyunca görmeyi dilediğimiz bu çok güzel hareketlere rağmen genel kurul salonundaki bir yaşanmışlığı da “yaşanmışlığı” da yazmadan geçemeyeceğim.

CHPli Engin Altay ve Engin Özkoç, tokalaşmak için AK Parti sıralarına gelmişlerdi. Naci Bostancı ve diğer erkek grup başkan vekilleriyle tokalaşan Engin Altay elini kadın grup başkavekili, Özlem Zengin’e uzattı. Ancak Engin Altay’ın eli havada kaldı. Çünkü Özlem Zengin Altay’a elini uzatmayarak geri çekilmişti.

AK Parti Grup Başkenvekili Özlem Zengin, bir süre sonra diğer grup başkanvekillerininin elini sıkan Mustafa Şentop’a da tokalaşmak için elini uzatmadı.

Meclis’in itibarı konusunda yorum sizin..

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KOCADON, CHP’DEN İSTİFA ETTİ…

Yayınlanan

açık

mehmet kocadon KOCADON, CHP’DEN İSTİFA ETTİ… Emin Varol k  e yazisi yeni

5 yıllık aradan sonra yeniden Demokrat Parti’ye üye olan Mehmet Kocadon, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu.

Aday tanıtımı 19 Şubat’ta Muğla’da…

Mehmet Kocadon, uzun süre CHP’nin karar vermesini bekledi. CHP Parti Meclisi’nde Bodrum adaylığının reddedilmesi üzerine eşyalarını toplamaya başladı.

CHP Yerel yönetimler Başkanı Seyit Torun, Bodrum Belediye Başkanı olarak Mustafa Saruhan’ı açıkladığı dakikalarda, tecrübeli belediye başkanı Mehmet Kocadon ile telefonla konuşmuştum.

4 gün önce yaptığımız konuşmada, “bir planı olduğunu, bir şeyler yapacağını” söylemişti. “Bir başka partiden aday olacak mısınız” şeklindeki soruma ise “şu anda düşünmüyorum” cevabını vermişti.

Aradan geçen süreçte ailesine de danışarak yeniden, merkez sağ bir partiye, eski partisine, yuvaya yani, Demokrat Parti’ye üye olmaya karar verdi.

Demokrat Parti Muğla İl Başkanı İsmet Köse, eski il başkanı Zekai Alper ile ve ilçe başkanı Abdullah Eskihisarlı, Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti. Bazı bürokratik işlemleri birlikte yaptılar, imzalar atıldı.

Demokrat Partiye üye kaydı yapıldı…

Kocadon, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Demokrat Parti’den adaylık başvurusunu yazdı ve imzaladı.

Muğla-Ankara arasında elektronik posta üzerinden kurulan köprü ile Mehmet Kocadon’un başvurusu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal tarafından onaylanarak bugün Muğla’ya geldi.

Mehmet Kocadon için 19 Şubat 2019 Salı günü Genel Başkan Gültekin Uysal’ın da katılımıyla Muğla’da görkemli bir aday tanıtım toplantısı yapılacak.

Demokrat Parti, Bodrum’dan aday göstermeyecek.

Çünkü, eski partisi CHP’ye söz veren Kocadon, Demokrat Parti’den Bodrum’dan aday gösterilmemesini rica etti.

Demokrat Parti’den 10 belediye meclis üyesi yazılması kararlaştırıldı.

Edindiğim bilgilere göre, Mehmet Kocadon Muğla Büyükşehir adaylığından hiç vazgeçmedi. Tüm hazırlıklarını çok önceden yaptı.

Sadece partisi belli değildi.

Çok da iddialı hazırlanmıştı.

CHP, tercihini Mustafa Saruhan’dan yana yapınca o da eski partisinden aday olmaya karar verdi.

Muğla’nın tüm ilçelerinde seçim bürolarını tuttu, çalışanları işe aldı.

Hatta seçim kampanyasında kullanmak üzere bir de TIR kiraladı. TIR’ın yanında bir otobüs ve 8 adet ses tesisatlı seçim minibüsü de kiraladı.

Muğla’da dengeler değişti…

Mehmet Kocadon’un da sahaya inmesiyle Muğla Büyükşehir Bdelediye Başkanlığı seçimlerinde dengeler değişti.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Osman Gürün (Millet İttifakı’nın yani İyi Parti’nin de adayı), Demokrat Parti’den Mehmet Kocadon, Ak Parti’den Mehmet Nil Hıdır ve  Behçet Saatçi bağımsız aday olarak yarışa katılıyor.

Ancak ittifaka rağmen İYİ Parti’nin özellikle de İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Musavvat Dervişoğlu’nun, CHP’li Osman Gürün yerine,  Behçet Saatçi’yi desteklediği Muğla’da konuşuluyor.

Mehmet Kocadon, 2009 yerel seçimlerinde Demokat Parti’den (DP) aday olmuş ve seçimi kazanmıştı. Seçimlerden sonra annesinin isteği üzerine 30 Ağustos 2013 tarihinde DP’den istifa ederek CHP’ye katılmıştı.

Muğla siyasetinde kartlar yeniden karılıyor…

Okumaya devam et

Son Haberler