Bizimle iletişime geçin

EMİN VAROL

Emin Varol yazdı…”EGE ADALARI KRİZİ MECLİS’E TAŞINDI”

Yayınlanan

açık

emin varol arena bodrum ankara temsilcisi emin varol Emin Varol yazdı…”EGE ADALARI KRİZİ MECLİS’E TAŞINDI” emin varol
emin varol Emin Varol yazdı…”EGE ADALARI KRİZİ MECLİS’E TAŞINDI” yatu bodrum Corolla 728x150

“Türkiye’nin Ege Denizi’nde egemenliği altında kaç adası bulunmaktadır?”

Emin Varol / Arena Bodrum Haber / Ankara Temsilcisi

Ege Denizi’ni “Yunan Gölü” haline getirmek idealinden vazgeçmeyerek Türkiye’ye en yakın adalara bile bayrak diken, askeri birlik yerleştiren ve kilise inşa eden Yunanistan’ın bu girişimleri bir kez daha TBMM gündemine taşındı.

Yıllardır bu konuda yazılanlara yanıt vermeyen Türk Dışişleri Bakanlığı ve siyasi iradenin suskunluğunu bozmak için MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevap vermesi için Meclis Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

MHP’li Yönter önergesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Türkiye’nin Ege Denizi’nde egemenliği altında kaç adası bulunmaktadır?” diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Ege Adaları ile ilgili yöneltilen sorular şöyle:

“ Uluslararası hukuk ve özellikle Lozan Antlaşması neticesinde Türkiye’nin egemenliğine bırakılan Ege Denizi’ndeki adalarımızın Yunanistan tarafından işgal edilmesine dair haberler konusunda kamuoyu tatmin edici şekilde aydınlatılmamaktadır.

Yine Türkiye 1982 tarihli Deniz Hukuku Sözleşmesi’nde Yunanistan’ın Ege Denizi’nde karasularının 12 mile kadar uzatılması ve adaların karasularına sahip olması tezini kabul etmediği için sözleşmeyi imzalamamış, Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmasını casus belli (savaş nedeni) saymıştır.

Bu kapsamda;

 1. Türkiye’nin Ege Denizi’nde egemenliği altında kaç adası bulunmaktadır?Bu adalar hangi illerimizin sınırları içerisindedir? Bu adalar vatan toprağı değil midir? 
 1. Ege Denizi’nde Türkiye’nin egemenliği altında bulunan adalardanYunanistan tarafından işgal edilmiş adalar var mıdır?
 2. Varsa Yunanistan’ın işgali neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri 2002 yılından bugüne kadar konu ile ilgili uluslararası hukuk ve Lozan Antlaşması’ndan doğan hakları kapsamında askeri, siyasi veya diplomatik hangi girişimlerde bulunmuştur? Topraklarımıza neden sahip çıkılmamaktadır?Yunanistan,Türkiye’nin imzalamadığı ve casus belli saydığı 1982 tarihli Deniz Hukuku Sözleşmesi’ndeki taleplerini Ege Denizi’ndeki adalarımızı işgal etmek suretiyle fiili şekilde gerçekleştirmekte midir? 
 3. Türkiye 6 millik kıta sahanlığı politikasından vaz mı geçmiştir.
 4. Yunanistan’ın mütecaviz politikaları kapsamında Ege adaları ile ilgili yapılan görüşmelerde alınan sonuç nedir? Yunanistan’ın EgeDenizi’ndeki adalarımızı işgal ederek oluşturduğu fiili durum kabul edilmeye devam edilecek midir? 
 5. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde hava sahası ve kıta sahanlığı ihlallerine karşı Türkiye angajman kurallarını neden uygulamamaktadır? 
 6. 2002 yılından itibaren AK Parti Hükümetleri’nin uyguladığı dış politika ile vatan toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’nin terör örgütü IŞID’e bırakılması gibi, bir başka vatan toprağı olan Ege Denizi’ndeki Türk adaları da Yunanistan’a mı bırakılacaktır?

 

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

CHP’Lİ VEKİLLERİNDEN, İMAMOĞLU’NA JEST…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP’Lİ VEKİLLERİNDEN, İMAMOĞLU’NA JEST… Emin Varol k  e yazisi yeni
emin varol CHP’Lİ VEKİLLERİNDEN, İMAMOĞLU’NA JEST… yatu bodrum Corolla 728x150

23 Haziran zaferinden sonra Ankara’ya dönen CHP’li milletvekilleri, dün, Meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalara, İstanbul ve İmamoğlu vurgusu yaparak başladılar.

Muğla Milletvekili Suat Özcan Milli Eğitimle ilgili konuşmasına başlarken, “hukuksuz olarak mazbatası elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun hakkının teslim edilmesinin  güzelliğini yaşıyoruz..” dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’a teşekkür edince CHP ve HDP sıralarından alkış aldı.

Emin Varol/ANKARA

23 Haziran zaferinden sonra Ankara’ya dönen CHP’li milletvekilleri, Meclis kürsüsünden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen  Ekrem İmamoğlu’na ve İstanbul seçimlerine mesajlar gönderdi.

Milli Eğitim’le ilgili kanun teklifi üzerine konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan her CHP Milletvekili, konuşmalarına İstanbul zaferiyle ilgili sözlerle başladı.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da Milli Eğitimle ilgili konuşmasına başlarken, hukuksuz olarak mazbatası elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun hakkının teslim edilmesinin  güzelliğini yaşıyoruz..” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İstanbul seçimleri ile ilgili  olarak HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’a teşekkür edince CHP ve HDP sıralarından alkış aldı.

Özcan’ın konuşması..

Öğretmen kökenli CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da Milli Eğitimle ilgili konuşmasına başlarken yine İstanbul seçimlerine gönderme yaparak başladı:

” 31 Mart’ta yapılan İstanbul seçimi sonrasında hukuksuz olarak mazbatası elinden alınan Sayın Ekrem İmamoğlu’nun, 23 Haziran’da, İstanbul halkımızın iradesiyle, yeniden ona hakkını teslim etmesinin güzelliğini yaşıyoruz. Bu, bize, hepimize, bütün siyasi partilere, ülkemize iyilikler getirecektir ve ülke siyasetini her açıdan yeniden gözden geçirme fırsatı verecektir. Çünkü bu, burada hoşgörü, sevgi, saygı, ötekileştirmeme, ayrıştırmama ve iş birliği kültürünün bir sonucu gibi görünmektedir.”

Kaya’nın sözleri..

Eski bir sendikacı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, konuşmasına Gözünüz aydın çocuklar, gözünüz aydın öğrenciler, gözünüz aydın öğretmenler, gözünüz aydın veliler, gözünüz aydın İstanbul, yeni bir hayat başlıyor. diyerek konuşmasına başladı ve şunları söyledi:

” 0-4 yaş arasındaki çocukların anneleri ve babaları, çocuklarıyla birlikte İstanbul’un dört bir yanını artık özgürce dolaşabilecek, hangi parka gitmek istiyorsa, hangi ilçeye gitmek istiyorsa oraya gidecek. Çünkü İstanbul’da yeni bir başlangıç var. Tıpkı gezinin çocukları gibi.

Karadeniz’in hırçın delikanlılarından birisi şu anda Türkiye’nin umudu olarak İstanbul’da bir başlangıç yaptı.

En büyük teşekkürü, kendisi, kendini düşünmeden, kendi haklarını düşünmeden toplumun özgürlüğünü düşünerek cezaevinden “Türkiye’nin barışa ihtiyacı var, demokrasiye ihtiyacı var.” diye mesaj yollayan Selahattin Demirtaş’a. Burada Parlamentoda milletvekilliği yapmış Selahattin Demirtaş’a da teşekkür ediyorum.”

Bu selamlamaları, AKP’li milletvekilleri sessizce ve tepki vermeden dinlediler.

 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BİNALİ BEY ANKARA’YA DÖNDÜ…

Yayınlanan

açık

emİn varol BİNALİ BEY ANKARA’YA DÖNDÜ… Emin Varol k  e yazisi yeni
emİn varol BİNALİ BEY ANKARA’YA DÖNDÜ… yatu bodrum Corolla 728x150

Bir Ankara dönüşünde Yahya Kemal’e, “Ankara’nın en çok nesini seviyorsunuz?” diye sorarlar.Yahya Kemal, “İstanbul’a dönüşü” diye cevap verir.

Bu cevap yıllardır, “Ankara’nın en güzel yanı, İstanbul’a dönüşü” şeklinde kullanılır..

23 Haziran seçimlerini kaybeden AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise bu sözü tersine çevirdi.

“İstanbul’dan aday olmanın en kötüsü, Ankara’ya eli boş dönmektir.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu karşısında 800 bin oy farkla seçimi iki kez kaybeden AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım yeniden Ankara’ya döndü.

Beş hafta aradan sonra toplanan AKP Grubunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağında oturdu.

Cumhurbaşkanı, kürsüden gözlerinin içine bakarak, “Binali beyin kazanmasını arzu ederdik. Ancak gayretleri ve mücadelesi için de teşekkür ederim” dedi.

Grup konuşmasından sonra da Binali beyi takip ettim.

Cumhurbaşkanı’nı uğurlamak için yarım saat kadar Meclis protokol kapısının önünde bekledi. Cumhurbaşkanı’nın makam aracının yanında beklerken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdullah Gül’le İstanbul seçimleri üzerine sohbet etti.

Ancak Erdoğan’ın Meclis’ten çıkışı gecikince, yakıcı güneşe daha fazla dayanamayarak gölge bir yere çekildi.

Yanımdan geçerken elimi sıktı. “Hoşgeldiniz, sizi Ankara’da bekliyorduk!” dedim. Binali bey ne anladığını bilmem ama “sağol” diye cevap verdi.

Ardından da bakan, milletvekili ve partililerle hatıra fotoğrafı çektirmeye başladı. Yoğun fotoğraf ilgisi karşısında, “seçimde yenilgiye uğrayan bir adayla neden fotoğraf çektirilir” diye düşünmüş olacak ki, “hadi gelin fotoğraf serbest” diye espri yaptı.

Erdoğan yüz vermedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dışarı çıkışıyla Binali bey yeniden Erdoğan’ın makam aracının yanına indi. Ancak Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu’yu yanına çağırarak kulağına birşeyler söyledi. Kulak kulağa bu uzun konuşmadan sonra Erdoğan, görebildiğim kadarıyla sadece TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un elini sıkarak arabasına bindi ve Meclis’ten ayrıldı..

AKP’de Moral bozukluğu.

23 Haziran İstanbul seçim mağlubiyetinden iki gün sonra toplanan AKP Meclis grubunda gözle görülür şekilde bir “moral bozukluğu ve ilgisizlik” vardı.

Erdoğan’ı dinledikten sonra konuşma yapmayı tercih eden Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP Genel Başkanı Bahçeli ise, bugünkü grup toplantısını iptal ederek, yarına aldı.

AKP grup salonu oldukça sakindi. Kalabalık yoktu. Gelenler ise öyle eskisi gibi koro halinde slogan atmıyorlardı. Erdoğan’ın Meclis’e girişi bile sakindi. Millletvekili ve bakanlar sanki Erdoğan’a gözükmemek için çaba harcıyorlardı.

Erdoğan’ın konuşması sırasında gözüm İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da idi. Erdoğan’ı endişeli izliyor gibiydi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında, ekonomiden, milli savunmaya kadar her bakanlığın hizmetlerinden bahsetti. Ancak, ne İçişleri Bakanlığından ne de güvenlik güçlerinden söz etmedi. Morali bozulan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arkasında oturan eski bakan İsmet Yılmaz omuzuna dokunarak teselli etti.

Muhtemel bir kabine değişikliğinde, 23 Haziran seçimi öncesinde “Şahin” rolü üstlenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya fatura kesilme ihtimali var. Ayrıca, damat Berat Albayrak’la kavgası da bakanlıktan alınması için bir neden olarak gösteriliyor.

MHP’yi yok saydı, Yüzde 45 bizim

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 23 Haziran İstanbul seçiminde Binali Yıldırım’ın aldığı yüzde 45’lik oyu AKP hanesine yazdı. Cumhur ittifakının diğer ortağı MHP’ye ise birşey bırakmadı.

Erdoğan konuşmasında, 2004 yılından bu yana yapılan mahalli seçimlerde AKP’nin oyunu sıralarken;

2004’te yüzde 45,3,

2009’da yüzde 44,7

20124’de yüzde 47,9

Ve 23 Haziran’da yüzde 45 oy aldık” diye konuştu.

Bu sözler MHP’nin vereceği yanıt merak konusu

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK?

Yayınlanan

açık

Tarafından

emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? Emin Varol k  e yazisi yeni
emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? yatu bodrum Corolla 728x150

TÜRKİYE KKTC’DE ASKERİ ÜS KURUYOR…

Emin Varol / KKTC

Ada’ya ayak bastığım andan itibaren, “S-400’lerin KKTC’ye konuşlanma ihtimali var mı” sorusunun yanıtını aradım.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ve Başbakan Ersin Tatar’a doğrudan sordum. Birçok askerin de nabzını yokladım.

Sonuç: Sessizlik..

Tatbikatın kara bölümünden çıkarken, Şeref Kıt’asını selamlayan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanına yaklaşarak bu soruyu sordum.

Birçok bürokratı ve korumayı kızdırdım.

Ancak, benim işim bu.

Ben Gazeteci’yim ve benim için kimse, “soru sorulamaz bir makamda değildir’ Herkese, her ortamda, her şartta soru sorulur ve sorarım.

Ancak, Cumhurbaşkanı Akıncı; Rumların yakalama kararı, ABD haritası ve Müzakereler konusundaki sorularıma cevap vermesine rağmen, S-400’lerin adaya yerleştirmesi soruma sessiz kaldı ve kafasını çevirerek uzaklaştı.

Başbakan Ersin Tatar, birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü. Orada bu konunun gündeme gelip gelmediğini merak etmiştim.

emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? emin varol kktc 1BEYAZ EV

Başbakan Ersin Tatar’ı da Beşparmak dağlarındaki ünlü Beyaz Ev’de verilen resepsiyonda yakaladım. Erdoğan’la görüşmede bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Ancak, böyle bir ihtimalin, yani, S 400’lerin adaya yerleştirme olasılığını sorunca, sessiz kaldı ve yakınında bulunan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ı işaret etti ve “komutana sorun” dedi.

Yani siviller, S 400’ler konusunda sessizdi..

Neden acaba?

İddianın gerçek payı var mı?

S 400’ler KKTC’ye konuşlanabilir mi?

Yoksa bir bürokratın söylediği gibi sadece S 400’lerin bir bataryası buraya getirilebilir mi?

Yaşayıp, göreceğiz..

RUMLARA İNCE AYAR..

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yok sayarak, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, ABD’nin desteği ile Doğu Akdeniz’de yaptığı tahrikler, suların ısınmasına ve yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oldu.

KKTC’de görev yapan üst düzey bir generale göre, “ burada gerginlik daha da tırmanacak” yorumuna neden olan olaylar karşısında Türkiye’nin, Akdeniz’deki tatbikatı ile yaptığı “kararlık gösterisi” dün akşam sona erdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın, Şehit Teğmen Caner Gönyeli tatbikatında Kara ve Deniz’deki  “burada biz de varız” mesajı, sahibine, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile diğer bölge ülkelerine ulaştırıldı.

emİn varol S 400’LER KKTC’YE Mİ KONUŞLANACAK? emin varol kktc 2FATİH’E SELAM, RUMLARA KELAM..

Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen tatbikatın son gününde, tatbikata yakın bir bölgede sondaj çalışmalarına devam eden  FATİH Gemisi’nde çalışan ve onlara destek veren personel hakkında yakalama kararı çıkartan Rumlara bir de “ince mesaj” verildi.

Olay, tatbikatın sonundaki SELAMLAMA bölümünde yaşandı.

Kıbrıs açıklarında faaliyetlerine devam eden FATİH’e koruma görevi yapan, Deniz Kuvvetleri’mize ait ORUÇ REİS Fırkateyni de tatbikata katıldı ve “ben buradayım” dedi.

Yabancı konuklarla birlikte askerler, Oruç Reis Fırkateyni’nin tatbikat geçişini büyük bir coşku içinde ayakta el sallayarak selamladı.

FATİH’LE RADAR BAĞLANTISI KURULDU..

Doğu Akdeniz’deki tatbikat sırasında, yakın bir bölgede sondaj çalışmalarına devam eden FATİH Arama Gemisi ile, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir ile üst düzey generallerin bulunduğu UMUT Gemisi arasında radar bağlantısı kuruldu.

Bağlantı sırasında FATİH Gemisi çalışanlarına tatbikattan selamlar gönderildi, buradayız mesajı verildi ve sondaj çalışmalarında başarılar dilendi.

RUMLARIN KARARI, YOK HÜKMÜNDE..

Tatbikat sonunda, Sancak Gemisi olan UMUT Kurtarma Botu’nda yaşanan coşku sırasında yaptığımız sohbettte, askerlerin tamamı, Rumların çıkardığı yakalama kararlarının ‘yok hükmünde’ olduğunu söylediler. Böyle bir kararın işlemeyeceğini Rumların Doğu Akdeniz’de sadece gerilimi tırmandırmak için böyle bir karar çıkarttığını belirttiler.

KÖTÜ KOMŞU, EV SAHİBİ YAPAR..

Bu arada sivil bir diplomat, Rumları “Kötü Komşu” olarak yorumlayarak, “ Kötü komşu, insanı ev sahibi yaparmış” diyerek Rumların bu gerginlik politikasının Türkiye’nin işine yaradığını belirtti.

EURO’nun yükselmesi ile birlikte Rumların Kuzey’e geçerek alışveriş yaptıkları ve bunun da KKTC’nin ekonomisine büyük bir katkı yaptığı belirtildi.

Rumların özellikle Lefkoşe’deki pazarlardan alışveriş yaptıkları ve evlerinin ihtiyaçlarını karşıladıkları anlatıldı.

İstatistik olarak ne kadar Rum’un kuzeye geçtiği ve ne kadarlık alışveriş yaptıkları hesaplanmamaş. Ancak artışın gözle görülür seviyeye geldiği bu nedenle de kapının sürekli açık tutulması gerektiği vurgulandı.

KKTC’DE ASKERİ ÜS KURABİLİRİZ

Askerler ve sivil diplomatlar arasında yaptığım sohbetler sırasında “Kötü Komşu Rumlar” nedeniyle Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de ve KKTC’de yeni bir takım ataklara hazırlandığını öğrendim.

 • Yıllardır uçuşlara kapalı olan GEÇİTKALE havaalanının yeniden açılması gündemde. Bu konuda KKTC’deki askerlerimizin yoğun isteği Genelkurmay tarafından da biliniyor.
 • Türkiye KKTC’de yeni bir ASKERİ ÜSkurmaya hazırlanıyor. Bu konudaki hazırlıklar son aşamaya geldi.
 • “ Burada gerilim tırmanır” diyen bir askeri yetkililerden aldığım bilgiye göre İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Sahil Güvenlik Komutanlığı büyük bir atağa hazırlanıyor. Yeni tehdit alanı olan Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde hakimiyeti arttırmak için 105 adet yeni arama kurtama botu, 5 adet devrilmeyen kurtarma botu ve 9 adet de mobil radaranlaşması imzaladı. Hepsi de yerli olarak Antalya’daki bir tersanede yapılacak. Kurtarma botları, kötü hava şartlarında ters dönse yani alabora olsa dahi tekrar eski konumuna geri dönebiliyor. Bot kesin olarak batmıyor.

Gerçekten, “Kötü komşu, insanı ev sahibi yapıyormuş”..

 

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar