Bizimle iletişime geçin

MUĞLA

RAMAZAN DA SPOR VE BESLENME DENGESİ…

Yayınlanan

açık

ramazan RAMAZAN DA SPOR VE BESLENME DENGESİ… mustafa nuri ceyhan arenabodrumhaber
 • ramazan RAMAZAN DA SPOR VE BESLENME DENGESİ… mehmet tosun banner 2
 • ramazan RAMAZAN DA SPOR VE BESLENME DENGESİ… Hakan Durna SM Con 05

Ramazan ayının biz müslümanlar için önemi büyüktür. Bu mübarek ayın güzellikleri ile bir kez daha kucaklaşmanın sonsuz sevinci içerisindeyiz. Ramazan ayı kilo vermenin bir yolu olarak düşünülmemelidir, çünkü manevî yönü sağlık yönünden daha ağır bastığı bir gerçektir. Fakat; “Fiziksel yararlar da elde etmek için harika bir şanstır ramazan ayı.”

Ramazan ayı konusunda yaygın yanlış anlamalardan biri, tüm Müslümanlar’ın katılması gerektiğidir. Bununla birlikte, hasta veya savunmasız olanlar için durum farklıdır. Hamileler, yaşlılar ve özellikle gençler de dahil olmak üzere istisnalar vardır. Kalp, böbrek, karaciğer, ve şeker hastalığı gibi bazı kronik hastalıkları olanlarda, yaşlılarda, hamilelerde olumsuz sonuçlar doğurabileceği bilinmelidir.

Güneş doğumundan gün batımına kadar uzanan oruç günü iki ana öğünle sınırlıdır. Şekerli besinlerin aksine zeytin yağlı ve Mevsim sebzelerinden olan Enginar, Bezelye, Bakla, Semizotu, Barbunya, taze patates, taze fasulye, yeşil biber, patlican, dolmalık biber, kabak, rezene, sivri biber, üzüm yaprağı, marul, soğan, sarımsak, dereotu, fesleğen, biberiye, nane, maydonoz, tere gibi besinler kullanarak enerji yakmaya daha kolay bir geçiş sağlanmalıdır. Ağır şerbetli tatlılardan kaçınılmalı can erik, çilek, kiraz, kayısı, şeftali, dut, vişne, mürdüm eriği gibi mevsim meyveleri sağlık yönünden tercih edilmelidir ve tüketilmelidir.

Bu uygulamayla kilo kaybedilebilir, kaslar korunabilir, kolestrol seviyeleri düşebilir, diyabet ve kan basıncı oranları kontrol altında tutulabilir.

Bunun yanı sıra, Ramazanda birkaç gün boyunca, vücut yeni yeme ve içme modeline uyum sağlanmaya başlandığından, kanda daha yüksek endorfin seviyeleri görünmeye başlar, kişi kendini daha mutlu hisseder ve genel olarak daha sağlıklı zihinsel bir his ortaya çıkar.

Genel olarak, vatandaşlarımız hızlı pişirilmiş, aşırı yağlı ve uzun süre kızartılmış gıdalardan kaçınmalı, bunun yerine günde iki öğün sulu yemek pişirmeyi, ızgara pişirmeyi ve az pişmiş kızartmayı tercih etmelidirler.

Gün içersinde aşırı su kaybını takiben herhangi bir yolla vücudun tekrar normal suyunu kazanması için bol miktarda su içmek, vücudun canlanmasını sağlar, ani tepkimelerinide azaltır.

Ramazan ayında tutulan orucun ardından 1-1.5 saat hafif tempoda yapılan spor hazmı kolaylaştırarak metabolizmayı dengede tutmaya yardımcı olur. İftarın hemen arkasından bünyeye yüklenerek ağır tempolu spor yapmak ise sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. düzenli sporun büyük faydaları vardır, ancak düzenli spor yapan kişilerin dahi Ramazan ayında oruç tutarken tempolarını iyi ayarlamaları gerekir. Ramazan ayında yapılan sporun temposunun düşürülmesi ve süresinin mutlaka kısaltılması gerekmektedir.  Sağlığımız için çok yararlı olan spor düzeyinin ayarlanmasıyla Ramazan ayı süresince vücudun mevcut formunu korumanın da mümkün olacağını söyleyebilirim.

İftardan sonra hafif spor yapmak hem metabolizmayı dengede tutmaya, hem de yenilen yemeğin hızlı hazmedilmesine olanak sağlar. mutlaka iftardan 1 saat sonraya ertelenmesi ve acele edilmemesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Ramazanda sporun rahatlamak ve formu korumak için yapılmasının önem taşıdığına da işaret ederek, ”Kilo vermek amacıyla yapılan spor kişide metabolik bozukluklara yol açabilir”

ramazan RAMAZAN DA SPOR VE BESLENME DENGESİ… ramazan spor beslenme”YAŞI İLERLEMİŞ OLAN VATANDAŞLARIMIZIN DAHA DİKKATLİ OLMASI LAZIM”

Yapılacak olan sporun şiddetinin ve süresinin mutlaka düşürülmesi gerektiğini ısrarla belirtmek istiyorum, nasıl olması gerektiğine ilişkin şunları söyleyebilirim.

Oruç tutanların Ramazanda egzersiz yaparken vücudun tüm gün besin almadığını mutlaka göz önünde bulundurması gerekir. Örnek olarak, yapılacak egzersizde koşu yerine hızlı yürüyüş tercih edilmelidir. Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizlerle kalp rahatsızlığı başta gelmek üzere bir çok sağlık problemine istemeden davetiye çıkarılır. Böylece de formda kalmaya çalışırken sağlığının bozulmasına istemeden sebebiyet verirsiniz.

Bu arada, iftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden ötürü egzersiz yapmakta acele edilmemelidir. Yaklaşık 1-2 saat dinlenilmelidir. Vücudun besinsiz ve susuz kaldığı unutulmamalıdır. Daha sonra yapılacak 45-60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar. İftardan sonra yapılan şiddetli spor kişinin daha önce geçirmiş olduğu rahatsızlıkları yeniden aktif hale getirecek ve kişiyi istenmeyen sağlık problemlerine götürecektir. Bu nedenle, genç yaştaki kişilerin dahi bu konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin ise metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde genç yaştaki kişilerden daha dikkatli olmaları ve mutlaka bilinçli eğitmenle eşliğinde spor yapmaları önem taşımaktadır.”

Ramazanda sağlıklı beslenme ile ilgili her türlü danışmanlık hizmetleri için Aile Hekimlerinize ve Sağlıklı Yaşam Merkezlerimizdeki Diyet Polikliniklerimize başvurabilirsiniz. Bu vesile ile Ramazanımızın hayırlara vesile olmasını temenni eder, sağlıklı günler dileriz.

Uzm.Dr.Mustafa Nuri Ceyhan

Muğla Halk Sağlığı Müdürü

ramazan RAMAZAN DA SPOR VE BESLENME DENGESİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUĞLA

KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 8
 • mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… mehmet tosun banner 2
 • mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… Hakan Durna SM Con 05

Kocadon, “Bu güç ve bu beraberlik, Ortaca’mıza kazandıracak!”

Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon ile Ortaca Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik, Ortacalı muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile buluşarak birlik beraberlik mesajı verdi.
Mehmet Kocadon, kendisini izlemek isteyen binlerce vatandaşın akın ettiği coşku dolu Dalaman Büyük Halk Buluşmasının ardından akşam saatlerinde, Ortaca Dalyan’da düzenlenen etkinliğe katıldı. Ortacalı muhtarlar ve Ortaca’da bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılım gösterdiği etkinlikte DP Ortaca Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik ve DP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon, seçim atmosferini değerlendirdi. Ortacalı muhtarlardan ve STK temsilcilerinden bölgede yaşanan sorunlar hakkında bilgiler alarak problemin değil, çözümün parçası olacaklarının sözünü verdiler.
mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 1

MUĞLA KAZANACAK, TÜRKİYE KAZANACAK!

Hasan Karaçelik, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek, hayata daha gülümseyerek bakmasını sağlamakla yükümlü olduklarını ifade ettiği konuşmasında, “Hiçbirimiz sadece kendimizin, birey olarak kendi geleceğimizin mutlu olması için çaba sarf etmiyoruz, etmemeliyiz de. Kendi geleceklerini dizayn etmeye çalışanlara karşı Muğla halkı, gereken demokrasi dersini, 31 Mart’ta verecektir. Ve göreceksiniz ki Muğla kazanacak! Türkiye kazanacak! Muğla’dan yeni bir siyasi hareket, demokrasi hareketi, geçmişte olduğu gibi tekrar ortaya çıkacak. Muğla’nın adı, demokrasi tarihine altın harflerle geçecek.  Bu eyleme de Muğla ev sahipliği yapacaktır” dedi.
mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 4

NEDEN MUĞLA’NIN BU GÜZELLİKLERİ, 13 İLÇEMİZ BİRER BİR MARKA OLMASIN?

Bu güzel birlik beraberlik için Ortacalılara ve Ortaca Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik’e teşekkür eden Mehmet Kocadon ise “Vatandaş umut olan insanın yanında olur ama birileri vatandaşın umudunu yitirtmiş. Şoför esnafımız zorda, yatırımcımız, işçimiz, esnafımız zorda! Bir tane bile zorda olmayan kesim yok! Onun için artık Muğla’da değişim zamanıdır arkadaşlar. Bizim söylediğimiz bir sloganımız var: ‘Ver Oyunu! Boz Oyunu!’ Artık Muğla’da zulme dur demek istiyorsanız, her yerin ekonomisinin güçlü olmasını istiyorsanız, ver oyunu boz oyunu diyoruz. Ben kamyon şoförlüğü de yaptım biliyorsunuz. Bizde her türlü profesyonel ehliyet var arkadaşlar. Çiftçilik de var esnaflık da var turizmcilik de yatırımcılık da şoförlük de var. Şu anda inanıyorum ki Muğla, bu değişimi yapacak. Sadece benim için değil ya da sadece Hasan ağabeyim  (Hasan Karaçelik) için değil, bu ülke için yapacak. Sizler bir güçsünüz ve ne olursunuz bu gücünüzü doğru adreste birleştirin ki, Türkiye’de de alternatif bir sağ parti olalım hem de Muğla büyükşehri alalım. Bu insanlar da hizmet görsünler artık. İnanın kaç gündür her yeri geziyorum. Neden Muğla’nın bu güzellikleri, her yeri bir marka olmasın, niye her yerde bir yatırımcı olmasın, niye portakalımızı, limonumuzu satmayalım, niye ürünümüzü satmakta zorlanalım? Hep beraber birlik olalım ve şu Muğla’mız güzelleşsin, Ortaca’mız güzelleşsin, 13 ilçemiz de güzelleşsin! Muğla’mızın bütün güzellikleri markalaşsın” şeklinde konuştu.
mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 3

 

mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

MUĞLA

SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 23
 • behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… mehmet tosun banner 2
 • behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… Hakan Durna SM Con 05

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Marmaris’te coşkuyla karşılandı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği Bağımsız Aday Saatcı, kalabalık kitlelere seslendi.

Sabah saatlerinde Marmaris’e gelen Başkan Saatcı, Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Marmaris Şoförler Odası, TÜRSAB Marmaris Temsilciliği, Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği’ne ziyaretler gerçekleştirdi.

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 11

Başkan adaylarıyla görüştü…

Sivil toplum kuruluşu ziyaretlerinin ardından Saatcı, Marmaris’te mahallelere giderek kendisini bekleyen kalabalık guruplara seslendi. Bağımsız Aday Saatcı, STK’lara ve vatandaşlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Programının son bölümünde esnaflarla  buluşan Başkan Saatcı, CHP Marmaris Belediye Başkan Adayı Mehmet Oktay ile de bir araya gelip bir süre sohbet etti. Ak Parti Marmaris Belediye Başkan Adayı Serkan Yazıcı’nın seçim tırını ziyaret eden Saatcı, projeleri ile ilgili Yazıcı tarafından yapılan sunumu izledi. Bağımsız Aday Saatcı, tırdan alkışlar eşliğinde ayrıldı.

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 20

Saatcı, “Tüm adaylara eşit mesafedeyiz’

Marmaris’te gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bağımsız Aday Saatcı, “Güzel Marmaris’imizde STK temsilcileri ve halkımızla görüşmeler yaptık.  Her ilçede olduğu gibi, siyasi parti fark etmeksizin daha önce gelemediğim adaylarımızı ziyaret ettim. Serkan ve Mehmet kardeşimle görüştük. Ali kardeşimle zaten 5 yıldır görevimiz gereği bir aradayız. Bağımsız olduğumuz için tüm adaylara eşit mesafedeyiz. Adaylarımızın heyecanı ve azmi Marmaris’i daha ileri taşıyacaktır. Görüyorum ki, halkın ittifakının büyük buluşması gerçekleşmiş. Her geçen gün de artarak devam eden bir destek var. Muğla’mız ve ilçelerimiz için her şey daha güzel olsun. Marmaris ve Muğla halkını saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Başkan Saatcı, 15 Mart Cuma günü Ula ilçesinde temaslarını sürdürecek.

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 2

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

MUĞLA

MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… ak parti mugla milletvekili mehmet yavuz demir
 • mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… mehmet tosun banner 2
 • mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… Hakan Durna SM Con 05

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 12 Mart İstiklal Marşının kabulü yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı. Demir, mesajında Ersoy’un Muğla’yla ilgili az bilinen öyküsünü de paylaştı.

Demir mesajında, İstiklal Marşı’nın kadim bir mesaj olduğuna vurgu yaparak, “İstiklal Marşımız, yeni ve genç cumhuriyetimizin alfabesi gibidir. Yorgun düşmesine rağmen, cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları liderliğindeki kadrolarımız küllerinden bir ülkeyi yeniden inşa etmiş, işte İstiklal Marşımız da bu mücadelenin eseri olarak ortaya çıkmıştır. Her milletin marşı değerlidir, ancak milli şiirimiz her kelimesinde, her dizesinde tarihi ve geleceği birlikte anlatmakta, duygularımıza adeta rehber olmaktadır. İstiklal Marşımız bize kadim bir mirastır.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla Muğla Valiliği tarafından 13 ilçede başlatılıp, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde görevli akademisyenlerin görev aldığı “Asım’ın Nesli Akif’i Dinliyor” projesinin de başarıyla yürütülerek 13 ilçede gençlere ulaşıldığını hatırlatan Demir,” Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, gerek kişiliğiyle gerek vatan sevgisiyle tarihimizin unutulmaz çınarları arasındadır. Muğla Valiliğimizce, Ersoy’un ve ülkülerinin gençlerimizce anlaşılabilmesi için başlatılan “Asım’ın Nesli Akif’i Dinliyor” projesi de tüm ilçelerimize ulaşarak başarıyla yürütülmüştür. Bu anlamlı projede emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere görev alan herkesi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

AKİF ERSOY’IN MUĞLA ANILARI…

Mesajında Ersoy’un Muğla’yla ilgili kamuoyu tarafından az bilinen bir bağlantısını aktaran Demir sözlerini şöyle tamamladı, “Bu vesileyle, milli şairimizin Muğlamızla ilgili az bilinen bir öyküsünü de paylaşmak istiyorum. Vatan şairimizin kızı Suad ve torunları Milas ilçemizde yaşamışlar ve Ersoy’un mektuplarından Milas ilçemizi kendi döneminde ince ayrıntılarına kadar bildiğine tanık olmaktayız. Muğlalılar olarak bundan gururluyuz.

Her okunuşunda heyecan duyduğumuz, gözlerimizin dolduğu; aziz milletimizin bir mihenk taşı olan İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98’inci yılını kutluyor, başta milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatanımız için can veren şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler