Bizimle iletişime geçin

MUĞLA

SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK…

Yayınlanan

açık

bora SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK… sadun bora 3
 • bora SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK… mehmet tosun banner 2
 • bora SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK… Hakan Durna SM Con 05

Muğla’da iki yıl önce yaşamını yitiren denizci Sadun Boro’nun heykeli Bodrum’un Kissebükü koyunda, Gökova girişindeki kayanın üzerine dikilecek.

bora SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK… sadun bora 2Marmaris ilçesinde 5 Haziran 2015 tarihinde 87 yaşında yaşamını yitiren denizci Sadun Boro’nun heykeli yarın (cumartesi) öğleden sonra Gökova’nın başlangıç noktası olan Bodrum’un Kisebükü Koyu’nda törenle dikilecek. Bodrum Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından yaptırılan  ‘Gökova Sadun Boro’yu Kucaklıyor’ heykeli, Gökova’nın farklı liman ve koylarından gelecek teknelerin katılımı ile açılacak. Heykeltraş Ufuk Boy’un yaptığı 5 metre genişliğinde 6 metre yüksekliğindeki demir heykelin Gökova’nın güneyinde bulunan Otluk koyundaki Sadun Boro heykeline bakacak vaziyette yerleştirileceğini belirten Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Rüştü Tezcan “Sadun Boro ömrünü denizlerin temizliğine koyların korunmasına adamıştı. Ölümünden sonra da onun biz denizcilere bıraktığı mirası yaşatmak ve korumak istiyoruz. Gökova’da yapılaşmaya dur mesajı vermek için bu etkinliği gerçekleştireceğiz” dedi.
Etkinlikler çerçevesinde 4 Haziran Pazar günü de Marmaris Otluk koyunda teknelerle Sadun Boro’yu anma etkinliği düzenlenecek.

bora SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK… sadun bora 1SADUN BORO KİMDİR?
Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro, 1928’de İstanbul’da doğdu. Caddebostan kıyılarında büyüdü ve denizciliğe sandalla başladı.Galatasaray Lisesi’nde okuyan, 1948’de İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Boro, İngiltere’deki eğitimi sırasında, 1952’de, bir İngiliz ile Ling adlı 11 metrelik yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açık deniz Atlantik aşırı yolculuğunu 6 ay sürede gerçekleştirdi. O tarihlerde Cumhuriyet Gazetesi’nde yazı dizisi olan bu gezinin anıları 2004’te “Bir Hayalin Peşinde” adlı kitaba dönüştü. 10 buçuk metre boyunda Kısmet isimli teknesi 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde yapımı gerçekleştirildi. 1965’te de Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber dünya turuna çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. Üç yıl süren seyahatin anıları Hürriyet Gazetesi’nde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra “Pupa Yelken” adlı kitapta toplandı. Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi. 1980’den sonra Bodrum ve Gökova Körfezi’nde yaşadı. Özellikle Gökova, Göcek, Fethiye gibi güney Ege kıyılarının korunması için çok uğraştı. Gazete ve dergilerde yayınladığı yazılarla gençlere doğa ve deniz sevgisi aşılamayı amaç edindi. Bir Gökova sevdalısı olan Sadun Boro, Okluk Koyu’nun ortasına deniz kızı heykeli yaptırdı. Dünya seyahati anılarını ‘Pupa Yelken’ adlı eserinde topladı. 2004’te ‘Bir Hayalin Peşinde’ adlı kitabı yayınlandı. ‘Vira Demir’ adlı son kitabı da denizciler için rehber niteliği taşıyor.
Sadun Boro 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı.

bora SADUN BORA HEYKELİ GÖKOVA GİRİŞİNE DİKİLECEK… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUĞLA

KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 8
 • mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… mehmet tosun banner 2
 • mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… Hakan Durna SM Con 05

Kocadon, “Bu güç ve bu beraberlik, Ortaca’mıza kazandıracak!”

Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon ile Ortaca Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik, Ortacalı muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile buluşarak birlik beraberlik mesajı verdi.
Mehmet Kocadon, kendisini izlemek isteyen binlerce vatandaşın akın ettiği coşku dolu Dalaman Büyük Halk Buluşmasının ardından akşam saatlerinde, Ortaca Dalyan’da düzenlenen etkinliğe katıldı. Ortacalı muhtarlar ve Ortaca’da bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılım gösterdiği etkinlikte DP Ortaca Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik ve DP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon, seçim atmosferini değerlendirdi. Ortacalı muhtarlardan ve STK temsilcilerinden bölgede yaşanan sorunlar hakkında bilgiler alarak problemin değil, çözümün parçası olacaklarının sözünü verdiler.
mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 1

MUĞLA KAZANACAK, TÜRKİYE KAZANACAK!

Hasan Karaçelik, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek, hayata daha gülümseyerek bakmasını sağlamakla yükümlü olduklarını ifade ettiği konuşmasında, “Hiçbirimiz sadece kendimizin, birey olarak kendi geleceğimizin mutlu olması için çaba sarf etmiyoruz, etmemeliyiz de. Kendi geleceklerini dizayn etmeye çalışanlara karşı Muğla halkı, gereken demokrasi dersini, 31 Mart’ta verecektir. Ve göreceksiniz ki Muğla kazanacak! Türkiye kazanacak! Muğla’dan yeni bir siyasi hareket, demokrasi hareketi, geçmişte olduğu gibi tekrar ortaya çıkacak. Muğla’nın adı, demokrasi tarihine altın harflerle geçecek.  Bu eyleme de Muğla ev sahipliği yapacaktır” dedi.
mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 4

NEDEN MUĞLA’NIN BU GÜZELLİKLERİ, 13 İLÇEMİZ BİRER BİR MARKA OLMASIN?

Bu güzel birlik beraberlik için Ortacalılara ve Ortaca Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik’e teşekkür eden Mehmet Kocadon ise “Vatandaş umut olan insanın yanında olur ama birileri vatandaşın umudunu yitirtmiş. Şoför esnafımız zorda, yatırımcımız, işçimiz, esnafımız zorda! Bir tane bile zorda olmayan kesim yok! Onun için artık Muğla’da değişim zamanıdır arkadaşlar. Bizim söylediğimiz bir sloganımız var: ‘Ver Oyunu! Boz Oyunu!’ Artık Muğla’da zulme dur demek istiyorsanız, her yerin ekonomisinin güçlü olmasını istiyorsanız, ver oyunu boz oyunu diyoruz. Ben kamyon şoförlüğü de yaptım biliyorsunuz. Bizde her türlü profesyonel ehliyet var arkadaşlar. Çiftçilik de var esnaflık da var turizmcilik de yatırımcılık da şoförlük de var. Şu anda inanıyorum ki Muğla, bu değişimi yapacak. Sadece benim için değil ya da sadece Hasan ağabeyim  (Hasan Karaçelik) için değil, bu ülke için yapacak. Sizler bir güçsünüz ve ne olursunuz bu gücünüzü doğru adreste birleştirin ki, Türkiye’de de alternatif bir sağ parti olalım hem de Muğla büyükşehri alalım. Bu insanlar da hizmet görsünler artık. İnanın kaç gündür her yeri geziyorum. Neden Muğla’nın bu güzellikleri, her yeri bir marka olmasın, niye her yerde bir yatırımcı olmasın, niye portakalımızı, limonumuzu satmayalım, niye ürünümüzü satmakta zorlanalım? Hep beraber birlik olalım ve şu Muğla’mız güzelleşsin, Ortaca’mız güzelleşsin, 13 ilçemiz de güzelleşsin! Muğla’mızın bütün güzellikleri markalaşsın” şeklinde konuştu.
mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… MUGLAMIZIN BUTUN GUZELLIKLERI MARKALASSIN 3

 

mehmet kocadon KOCADON: MUĞLA’MIZIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ MARKALAŞSIN… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

MUĞLA

SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 23
 • behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… mehmet tosun banner 2
 • behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… Hakan Durna SM Con 05

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Marmaris’te coşkuyla karşılandı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği Bağımsız Aday Saatcı, kalabalık kitlelere seslendi.

Sabah saatlerinde Marmaris’e gelen Başkan Saatcı, Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Marmaris Şoförler Odası, TÜRSAB Marmaris Temsilciliği, Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği’ne ziyaretler gerçekleştirdi.

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 11

Başkan adaylarıyla görüştü…

Sivil toplum kuruluşu ziyaretlerinin ardından Saatcı, Marmaris’te mahallelere giderek kendisini bekleyen kalabalık guruplara seslendi. Bağımsız Aday Saatcı, STK’lara ve vatandaşlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Programının son bölümünde esnaflarla  buluşan Başkan Saatcı, CHP Marmaris Belediye Başkan Adayı Mehmet Oktay ile de bir araya gelip bir süre sohbet etti. Ak Parti Marmaris Belediye Başkan Adayı Serkan Yazıcı’nın seçim tırını ziyaret eden Saatcı, projeleri ile ilgili Yazıcı tarafından yapılan sunumu izledi. Bağımsız Aday Saatcı, tırdan alkışlar eşliğinde ayrıldı.

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 20

Saatcı, “Tüm adaylara eşit mesafedeyiz’

Marmaris’te gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bağımsız Aday Saatcı, “Güzel Marmaris’imizde STK temsilcileri ve halkımızla görüşmeler yaptık.  Her ilçede olduğu gibi, siyasi parti fark etmeksizin daha önce gelemediğim adaylarımızı ziyaret ettim. Serkan ve Mehmet kardeşimle görüştük. Ali kardeşimle zaten 5 yıldır görevimiz gereği bir aradayız. Bağımsız olduğumuz için tüm adaylara eşit mesafedeyiz. Adaylarımızın heyecanı ve azmi Marmaris’i daha ileri taşıyacaktır. Görüyorum ki, halkın ittifakının büyük buluşması gerçekleşmiş. Her geçen gün de artarak devam eden bir destek var. Muğla’mız ve ilçelerimiz için her şey daha güzel olsun. Marmaris ve Muğla halkını saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Başkan Saatcı, 15 Mart Cuma günü Ula ilçesinde temaslarını sürdürecek.

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… ba kan saatc  marmariste 2

behçet saatci SAATCİ: TÜM ADAYLARA EŞİT MESAFEDEYİZ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

MUĞLA

MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… ak parti mugla milletvekili mehmet yavuz demir
 • mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… mehmet tosun banner 2
 • mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… Hakan Durna SM Con 05

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 12 Mart İstiklal Marşının kabulü yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı. Demir, mesajında Ersoy’un Muğla’yla ilgili az bilinen öyküsünü de paylaştı.

Demir mesajında, İstiklal Marşı’nın kadim bir mesaj olduğuna vurgu yaparak, “İstiklal Marşımız, yeni ve genç cumhuriyetimizin alfabesi gibidir. Yorgun düşmesine rağmen, cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları liderliğindeki kadrolarımız küllerinden bir ülkeyi yeniden inşa etmiş, işte İstiklal Marşımız da bu mücadelenin eseri olarak ortaya çıkmıştır. Her milletin marşı değerlidir, ancak milli şiirimiz her kelimesinde, her dizesinde tarihi ve geleceği birlikte anlatmakta, duygularımıza adeta rehber olmaktadır. İstiklal Marşımız bize kadim bir mirastır.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla Muğla Valiliği tarafından 13 ilçede başlatılıp, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde görevli akademisyenlerin görev aldığı “Asım’ın Nesli Akif’i Dinliyor” projesinin de başarıyla yürütülerek 13 ilçede gençlere ulaşıldığını hatırlatan Demir,” Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, gerek kişiliğiyle gerek vatan sevgisiyle tarihimizin unutulmaz çınarları arasındadır. Muğla Valiliğimizce, Ersoy’un ve ülkülerinin gençlerimizce anlaşılabilmesi için başlatılan “Asım’ın Nesli Akif’i Dinliyor” projesi de tüm ilçelerimize ulaşarak başarıyla yürütülmüştür. Bu anlamlı projede emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere görev alan herkesi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

AKİF ERSOY’IN MUĞLA ANILARI…

Mesajında Ersoy’un Muğla’yla ilgili kamuoyu tarafından az bilinen bir bağlantısını aktaran Demir sözlerini şöyle tamamladı, “Bu vesileyle, milli şairimizin Muğlamızla ilgili az bilinen bir öyküsünü de paylaşmak istiyorum. Vatan şairimizin kızı Suad ve torunları Milas ilçemizde yaşamışlar ve Ersoy’un mektuplarından Milas ilçemizi kendi döneminde ince ayrıntılarına kadar bildiğine tanık olmaktayız. Muğlalılar olarak bundan gururluyuz.

Her okunuşunda heyecan duyduğumuz, gözlerimizin dolduğu; aziz milletimizin bir mihenk taşı olan İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98’inci yılını kutluyor, başta milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatanımız için can veren şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

mehmet yavuz demİr MİLLETVEKİLİ DEMİR: İSTİKLAL MARŞIMIZ, KADİM MİRASIMIZDIR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler