Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI…

Yayınlanan

açık

deniz 2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI… bodrum deniz dibi temizligi tamamlandi 1
deniz 2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI… reklam arena 4

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen ve sonraki yıllarda da devam eden etkinlikler kapsamında bu yıl, 1 Şubat’ta başlatılan çalışmalar, haziran ayının ilk haftasında sona erdi. 

deniz 2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI… bodrum deniz dibi temizligi tamamlandi 2Bodrum Belediyesi’nin “Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla düzenlediği Deniz Dibi Temizlik Kampanyası bu yıl da tüm hızıyla devam etti. Her hafta Bodrum Yarımadasının bir koyunda gerçekleştirilen çalışmalar, 13 kişilik Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi’nin ile birlikte Turgutreis Denizciler Derneği’nin katkılarıyla sürdürüldü. Deniz dibinden çıkarılan atıklar, kıyıda ayrıştırıldıktan sonra Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi.

Deniz Dibi Temizlik Kampanyası’nın son etabı yerli yabancı turistlerin de sıklıkla denize girip güneşlendiği Kumbahçe’de başlayarak Bodrum Kalesi’ne kadar olan bölgede devam etti. Daha sonra ise Bodrum Belediye Meydanında çıkan atıkların sergilenmesi ile son buldu.

Bu yıl 1 Şubat’ta Yalıçiftlik’te başlatılan çalışmaları sırasıyla Güvercinlik, Mazı, Gümbet, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Küçükbük, Türkbükü, Torba, Gölköy, Bardakçı ve Kumbahçe koyları izledi. Ayrıca ilk kez gerçekleştirilen Ortakent Yahşi Bahar Festivali (OYFEST) için de özel bir etap yapılarak Yahşi’de de deniz dibi temizlendi.

Kumbahçe’deki dalışlarda denizden; 164 kg plastik, 49  kg cam, 12 kg tekstil, 62 kg metal, 32 kg ahşap ve 50 kg evsel atık olmak üzere 369 kg atık çıkarıldı.

Etkinliklerin son etabında Bodrum Belediye Meydanında dalgıçlarla buluşan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ da eşlik etti. 2017 yılı deniz dibi temizlik kampanyasının değerlendirmesini yapan Başkan Mehmet Kocadon şunları söyledi:

deniz 2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI… bodrum deniz dibi temizligi tamamlandi 5“Şubat bu temizlik kampanyasını başlattık, biliyorsunuz bu üçüncü sezonumuz. Bodrum’un bütün koylarını temizleyerek bugün de Kumbahçe ile Bodrum limanı arasını temizleyerek artık son noktayı koyduk. Biliyorsunuz, burada önemli olan halkın bilinçlendirilmesi, çocuklarımıza daha iyi bir şekilde temizlik eğitiminin verilmesi. Ama en önemlisi denizlerden ekmek yiyen denizci kardeşlerimizin biraz daha dikkatini çekmek. Çünkü, dönüp şöyle baktığımızda kolay yolu seçip hep denize teknelerden atılan çöpleri görüyoruz. Bu da tabii Bodrum’a yakışmıyor. Şu anda şu gördüğümüz arkadaki görüntüler, Bodrum gibi medeni bir şehre yakışmayan görüntüler. Ama sevindirici bir şey de var. Bu kampanya sayesinde arkadaşlar, her yıl yüzde elli denizlerimizde çöp azalıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Demek ki yaptığımız kampanya doğru bir kampanya. Bilinçlendirme kampanyası olarak buna denizci arkadaşlarımız da Bodrumseverler de katıldılar ve bu kampanya sayesinde özellikle dalış takımımız devamlı antrenmanlı olduğu için biliyorsunuz, en son yarışmada derece getirdiler Bodrum’a. Onun için ben emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu, sadece şubat ayıyla mayıs arasında olan bir kampanya olmasın. 24 saat 12 ay olan bir kampanya olsun. Çünkü bizim en büyük görevimiz yaşayan nesiller olarak bizden sonraki nesillerimize güzel bir doğa ve çevre bırakmak. Onun için çevre gününü sadece 5 Haziran’da kutlamayalım, çevre günü her gün kutlansın her gün çevre günü olsun. Çünkü yaşayabilmemiz için bu oksijeni alabilmemiz için bu çevreye ihtiyacımız var. Çevreyle doğayla barışık yaşayan ülkelerin geleceği her zaman garanti altındadır. Onun için bu temizlik kampanyası bize birçok ödül de kazandırdı, sosyal proje ödülleri de kazandırdı. Bir defa daha emeği geçen, bize yardımcı olan tüm sivil toplum kuruluşlarına, belediye ekibime ve dalgıçlarıma çok teşekkür ediyorum.

deniz 2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI… bodrum deniz dibi temizligi tamamlandi 3Kampanyayı kendi ilçelerinde yapmak isteyenler bizden yardım istiyor 

Bir de şöyle güzel bir şey daha oldu. Şu anda Bodrum’un çevresindeki diğer ilçelerimizden olsun Türkiye’nin birçok yerinden olsun aynı kampanyayı yapmak isteyenler bizden yardım istiyorlar. Bizim çok güzel profesyonel bir dalgıç ekibimiz var. Arkadaşları da oraya görevlendireceğiz. Çünkü sadece Bodrum’un temiz olması değil bütün Türkiye’nin ve dünyanın temiz olması lazım. Onun için elimizden gelen desteği bu yapılacak kampanyalara vermeye Bodrum Belediyesi olarak hazırız.” dedi.

Bu sene 18 koyda yapılan Deniz Dibi Temizlik Kampanyası, Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ekiplerinin ortak planlama ve destekleriyle gerçekleştirildi. Kampanyaya sivil toplum kuruluşları ile okullar da destek verdi.

“Denize en çok MAVİ yakışır” Deniz Dibi Temizlik Kampanyası geçtiğimiz yıl İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü almıştı.

deniz 2017’NİN BAHAR TEMİZLİĞİ TAMAMLANDI… bodrum deniz dibi temizligi tamamlandi 4

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA… CENNET KOYU
bodrum CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA… reklam arena 4

Bodrum’un Cennet Koyu’ndaki kirliliğe tepki gösteren bir vatandaş, “Burası sözde Cennet Koyu. Cennet Koyu’nu Cehennem Koyu’na çevirmişler” dedi. 

Son 3-4 yıldır yapılaşma tehditi ile de karşı karşıya bulunan, Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Cennet Koyu, yaz ayları boyunca hem karadan, hem de denizden çok sayıda misafiri ağırlıyor. Kamp yapanların yanı sıra, piknik yapmak için giden vatandaşlar, özellikle hafta sonları koyda yoğunluk oluşturuyor. Cennet Koyu’nu aralarında süper lüks yatların da olduğu çok sayıda tekne de ziyaret ediyor.

Göltürkbükü Mahallesi sınırları içerisindeki koydaki kirlilik ise duyarlı vatandaşların tepki ve dikkatini çekiyor. Piknik ve kamp yaptıktan sonra çöplerini arkalarında bırakıp gidenlerle, kimi teknelerden denize bırakılan atıklar ve mazot artıkları, koyu kirletiyor. Koyun kumsalında yakılan ateşler de kötü görüntüye sebep oluyor.

Hafta sonu denize girmek için koya giden Gizem Çakır adlı vatandaş, gözlemlediği kirlilik karşısında isyan ederek “Burası sözde Cennet Koyu ama Cehennem koyu olmuş. Her yerde çöpler, deniz kenarında mazot kalıntıları, denizin üstünde yağ tabakası. Ağaçlık alanlarda çok çok fazla çadır kuranlar ve onların çöpleri” ifadeleriyle, çektiği videoyu twitter hesabından paylaştı.

Bir yandan da yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya olan koydaki kirliliğin önlenmesi için yetkililerin gerekli önlemleri alması gerekirken, vatandaşların da çevre temizliği konusunda daha duyarlı olması bekleniyor.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum 34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… 34 kacak gocmen
bodrum 34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… reklam arena 4

Bodrum açıklarında durdurulan bir ahşap teknede, 34 kaçak göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, dün saat 05.00 sıralarında, Bodrum ilçesi Kargı Adası açıklarında ahşap teknedeki bir grup kaçak göçmenin yasa dışı geçiş yaptığını öğrendi. Bölgeye gönderilen Sahil Güvenlik botundaki görevliler tarafından durdurulan ahşap teknedeki 13’ü Filistin, 10’u Yemen, 6’sı Afganistan, 4’ü Suriye ve 1’i Somali uyruklu olmak üzere toplam 34 kaçak göçmen yakalandı. 14’ü erkek, 11’i kadın ve 9’u çocuk olan topluluk kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… bodrum fenerbakceliler dernegi 1
bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… reklam arena 4

Bodrum Fenerbaçeliler Derneği tarafında her yıl organize edilen ve gelenekselleşen “Dünya Fenerbahçeliler Günü” 19 Temmuz’da kutlanacak.

1907 yılında kurulan Fenerbahçe’de her 19 Temmuz, “Dünya Fenerbahçeliler Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye genelindeki taraftar dernekleri ile Fenerbahçelilerin birlikte coşkuyla kutladıkları gecede özel etkinliklerde düzenleniyor. Bodrum Fenerbahçeliler Derneği’ninde bu yıl düzenlediği etkinlik, Bodrum Trafo Cafe’de gerçekleşecek. Kuruluş yılını simgeleyen gece Saat 20:00’de başlayacak.

bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… bodrum fenerbakceliler dernegi 219 Temmuz gecesi yapılacak olan etkinliğe taraftarlarını davet eden Bodrum Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Mert Sayın, “Amacımız, Fenerbahçe’ye gönül veren taraftarları ve sporseverleri bir çatı altında toplamak, üyelerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, Kulübe üye olmalarını sağlamak, kulübe mümkün olan her türlü maddi ve manevi yardımı yapmak ve bu amaçlara uygun olarak çalışmaktır. Tüm dernek yönetim kurulu üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde ve yeni sezon öncesinde gerçekleştireceğimiz #Fenerol Gecesi’nde taraftarlarımızla kucaklaşmak istiyoruz.” dedi.

Bodrum Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu:
Mert Sayın, Necat Talaşık, Mesut Durateymur, Gürkan Topan, Ali Çalıkoğlu, Ahmet Filiz, Arda Gülenay, Cem Yurdakul, Nurettin Kaplan, Adir Sağlamlar, Filiz Aslantaş, Mustafa Şimşek

 

Okumaya devam et

Son Haberler