Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU…

Yayınlanan

açık

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… mugla orman 1
gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… reklam arena 4

Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman köylüsüne ekonomik kalkınmada yardımcı olmaya devam ediyor

Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında Muğla’da gelir getirici türlerden oluşan toplam 11 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… mugla orman 3Ağaçlandırma Çalışmaları 8 Mahallede Tamamlandı…

Fethiye’de “5.000 Köye 5.000 Orman Eylem Planı” çerçevesinde 8 yerleşim yerinde gerçekleştirilen çalışmalar başarı ile tamamlandı. Eldirek, Karagedik, Esenköy ve Çaltıözü Mahalleleri’ne fıstık çamı, Söğütlüdere Mahallesi’ne ceviz, Ovacık Mahallesi’ne keçiboynuzu ve ceviz, Nif ve İnlice Mahalleleri’ne ise badem fidanları dikilerek, gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu çalışmalar ile orman köylülerinin kalkınmasına destek olduklarını belirterek “Muğla’da yapılan çalışmalar vatandaşlarımıza ekonomik katkı sağlayacak. Bu ekonomik destek çalışmalarını bilimsel ve coğrafyaya uygun yöntemler ile yürütüyoruz. Ayrıca Fethiye’de dikilen fidanların bakımını da orman teşkilatımız yapacak” dedi.

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… mugla orman 2

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YEREL TOHUM MERKEZİNİ ANLATTILAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yerel tohum merkezi. ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YEREL TOHUM MERKEZİNİ ANLATTILAR… T  rkiyenin En Kapsaml   Merkezi     rencilere Anlat  ld   3
yerel tohum merkezi. ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YEREL TOHUM MERKEZİNİ ANLATTILAR… reklam arena 4

Türkiye’nin En Kapsamlı Merkezi Öğrencilere Anlatıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe’de bulunan ve Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi olan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezini Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerine tanıttı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Milas Veterinerlik Fakültesinde yapılan etkinlikle öğrenciler ve Büyükşehir yetkilileri karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. İçinde Tohum Test Laboratuvarı, Tıbbi-Aromatik Bitkiler Laboratuvarı, Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı bulunan Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezinde yapılan işlemler öğrencilere detaylı olarak anlatıldı. Ayrıca Fethiye Karaçulha toptancı halinde vatandaşların tarımsal ürünlerini kurutularak değerlendirilmesi amacı ile kurulan meyve sebze kurutma tesisinin
sistemi de detaylı olarak öğrencilere anlatıldı. Bunun yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte ortaklaşa kurulan Analiz Laboratuvarı ve Muğla genelinde tarım alanında yapılan diğer
hizmetlerde öğrencilere anlatıldı.

yerel tohum merkezi. ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YEREL TOHUM MERKEZİNİ ANLATTILAR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BAŞKAN ARAS: BU KADAR ÇÖPÜ TOPLAMAK UTANÇ VERİCİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ahmet aras BAŞKAN ARAS: BU KADAR ÇÖPÜ TOPLAMAK UTANÇ VERİCİ… baskan aras catal ada temizlik 1
ahmet aras BAŞKAN ARAS: BU KADAR ÇÖPÜ TOPLAMAK UTANÇ VERİCİ… reklam arena 4

Bodrum Belediyesi’nin desteği ve öncülüğünde, Turgutreis Kültür ve Dayanışma Derneği’nin girişimleriyle Çatal Ada’da çevre temizliği gerçekleştirildi.

Turgutreis Mahallesi açıklarında bulunan ve yerli yabancı turistler ile yerel halkın yaz boyu uğrak noktalarından olan Çatal Ada’nın korunması, el değmemiş doğasının bozulmaması ve gelecek kuşakların da sahilinden faydalanabilmesi için gerçekleştirilen farkındalık etkinliği büyük ilgi gördü.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da bizzat yer aldığı etkinliğe, Başkan Yardımcısı Önder Batmaz, bazı meclis üyeleri, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi üyeleri, bazı sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Yaklaşık 3 saat süren temizlik etkinliği hem kıyıda hem de Belediyenin gönüllü dalgıçları tarafından deniz dibinde yapıldı.

Günübirlik denizinden, sahilinden ve doğal ortamından faydalanmak için bölgeye gelen vatandaşların arkalarında bıraktığı torbalar dolusu çöp, adadan götürülmek üzere sahilde toplandı. Çöp yığınlarını görenler Bodrum’un doğasına verilen tahribatın büyüklüğü karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

ahmet aras BAŞKAN ARAS: BU KADAR ÇÖPÜ TOPLAMAK UTANÇ VERİCİ… baskan aras catal ada temizlik 3Etkinlikte torbalar dolusu atık malzeme toplandı…

Bazı vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı ve dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Ahmet Aras yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Bizler bundan sonra bu atıkların buraya bırakılmaması için bir şeyler yapmak zorundayız. Bunun için uyarı tabelaları yaptık. Vatandaşlara buradan çağrımız; lütfen bu güzel coğrafyayı kirletmesinler, arkalarında atık bırakmasınlar, çöplerini giderken yanlarında götürsünler. Bu kadar çöpü Çatal Ada’dan toplamak bizler için gurur verici değil utanç verici bir durumdur. Bu çöpleri bırakanlar yine bizlerden birileri ancak ne yazık ki doğaya ve çevreye gereken hassasiyeti göstermemişler. Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesini istiyoruz, çöp atanları uyarmalarını istiyoruz. Elbette çöp toplamak Belediyemizin asli işlerinden biri ama toplamadan önce kirletmemek en doğru olanıdır. Kendi evinin bahçesini kirletmeyen, çöp atmayan vatandaşları ortak kullanım alanları için de aynı duyarlılığa davet ediyoruz.”

Başkan Aras, sosyal alanların çok kirletildiği Bodrum’un her köşesinde bu tür etkinliklerin süreceğini ifade ederek konuşmasını tamamladı.

ahmet aras BAŞKAN ARAS: BU KADAR ÇÖPÜ TOPLAMAK UTANÇ VERİCİ… baskan aras catal ada temizlik 2

ahmet aras BAŞKAN ARAS: BU KADAR ÇÖPÜ TOPLAMAK UTANÇ VERİCİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAÇAK İNŞAATLAR YASAĞI DA BELEDİYEYİ DE ZORLUYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaÇak İnŞaat KAÇAK İNŞAATLAR YASAĞI DA BELEDİYEYİ DE ZORLUYOR… bodrum kacak yapi devam ediyor
bodrum kaÇak İnŞaat KAÇAK İNŞAATLAR YASAĞI DA BELEDİYEYİ DE ZORLUYOR… reklam arena 4

Bodrum Belediyesi inşaat yasağı kapsamında, şantiyelerini durdurmayanlar hakkında, 7 gün 24 saat denetim yaptığını ve denetimler sırasında yasağa muhalefet edenler hakkında gerekli yasal işlemin yapıldığını sosyal medya üzerinden duyurdu.

Bodrum Belediyesinin sosyal medya üzerinden yapılan açıklama şöyle oldu:

“Zabıta ekiplerimiz 7 gün 24 saat denetimde. İnşaat yasağına uymayan firmalar hakkında gerekli yasal işlemler yapılıyor. Akyarlar mahallesindeki kaçak inşaatta yasağa rağmen devam eden çalışma Belediye ve jandarma ekiplerince durdurularak beton firmasına ait araçlar trafikten men edildi. Yalıkavak Mahallesi, Kızılburun’da yasağa rağmen devam eden bir şantiyeye müdahale edildi.”

Diğer taraftan açıklamada dikkat çeken tarafta, kaçak inşaatın yasağa rağmen devam etmesi ve yasağa muhalefetten ceza yazılması oldu.

bodrum kaÇak İnŞaat KAÇAK İNŞAATLAR YASAĞI DA BELEDİYEYİ DE ZORLUYOR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler