Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU…

Yayınlanan

açık

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… mugla orman 1

Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman köylüsüne ekonomik kalkınmada yardımcı olmaya devam ediyor

Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında Muğla’da gelir getirici türlerden oluşan toplam 11 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… mugla orman 3Ağaçlandırma Çalışmaları 8 Mahallede Tamamlandı…

Fethiye’de “5.000 Köye 5.000 Orman Eylem Planı” çerçevesinde 8 yerleşim yerinde gerçekleştirilen çalışmalar başarı ile tamamlandı. Eldirek, Karagedik, Esenköy ve Çaltıözü Mahalleleri’ne fıstık çamı, Söğütlüdere Mahallesi’ne ceviz, Ovacık Mahallesi’ne keçiboynuzu ve ceviz, Nif ve İnlice Mahalleleri’ne ise badem fidanları dikilerek, gelir getirici ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu çalışmalar ile orman köylülerinin kalkınmasına destek olduklarını belirterek “Muğla’da yapılan çalışmalar vatandaşlarımıza ekonomik katkı sağlayacak. Bu ekonomik destek çalışmalarını bilimsel ve coğrafyaya uygun yöntemler ile yürütüyoruz. Ayrıca Fethiye’de dikilen fidanların bakımını da orman teşkilatımız yapacak” dedi.

gelir MUĞLA’DA 11 BİN GELİR GETİRİCİ TÜR TOPRAKLA BULUŞTU… mugla orman 2

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM İLÇE BAŞKANI “KİSSEBÜKÜ DENİZCİLERE YAKIŞIR” DEDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

chp bodrum İlÇe baŞkanliĞi CHP BODRUM İLÇE BAŞKANI “KİSSEBÜKÜ DENİZCİLERE YAKIŞIR” DEDİ… arena bodrum

Bodrum CHP İlçe örgütü, Turizm Bakanı Ersoy’un ‘tahsis’ ettiği Kissebükü’nün askıya çıkarılan imar planlarına itiraz dilekçesi verdi. CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ile birlikte bugün Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasına giden CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, “Kissebükü denizcilere yakışır. Turizm Bakanı’nın yaptığı bu tahsise itiraz eden bir tek siyasi parti bile olmaması ilgi çekici” dedi. 

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan ile birlikte bugün Muğla’daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasına giderek, askıya çıkarılan Kissebükü tahsisine itiraz dilekçesi verdi. Dilekçeyi teslim etmeden önce gazetecilere bir açıklama yapan Erbay, “Çevre Şehircilik Bakanlıği tarafından Bodrum Kissebükü Koyu ve çevresinde yapılmak istenen turizm tesis alanının, askıda olan planına Chp Bodrum İlçe Başkanımız Halil Karahan ve yönetim Kurulu ile birlikte itiraz ettik.

chp bodrum İlÇe baŞkanliĞi CHP BODRUM İLÇE BAŞKANI “KİSSEBÜKÜ DENİZCİLERE YAKIŞIR” DEDİ… 50046955 1959427184126069 3394139360688340992 n
Çok yakın zamanda Bodrum Kissebükü koyunda yapılmakta olan bir planla ilgili Turizm Bakanı’nın bölgede tahsis aldığı arazilerle ilgili planlama yapıldığı bilgisi ulaşmıştı.
Yaklaşık 90 dönüm ve daha sonra 25 dönümlük daha tahsis söz konusuydu. Bu alanla ilgili Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nın 1/25 binlik planı askıda. Bildiğimiz kadarıyla Turizm Tesis Alanı yapılması konusunda planlama söz konusu. Nasıl her konuda duyarlıysak, bu konuda da duyarsız kalmadık. CHP’li yöneticilerimizle birlikte askıdaki plana itiraz ediyoruz.” diye konuştu. Yatırımlara karşı olmadıklarını vurgulayan Erbay, “Ancak bölgemiz Turizm belgesi. Yatların uğrak yeri. Doğa harikası bir yer Kissebükü. Eğer burası imar açılırsa, doğa katledilmiş olacak. Bu yüzden de bu plana karşı CHP ilçe örgütünün hazırladığı itiraz dilekçemizi sunduk. Konunun takipçisi olacağız. Sayın Bakanın buradan geri adım atacağını düşünüyoruz.” dedi.

CHP İlçe Başkanı Halil Karahan da, “Burada yapılmak istenen şey kişiye özel imar planı uygulamasıdır. Burası birinci derece doğal SİT’tir. Bodrum denizcilerine yakışmaktadır burası. MAvi Yolculuğun başlangınç noktasıdır. Bu yapılaşmanın artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Biz CHP ilçe örgütü olarak itirazımızı yaptık. Yasal dayanaklarımız doğrudur. Yargı süreci de devam edecek. Tüm Bodrum halkını, STK’ları müdahil olmaya çağırıyoruz” diye konuştu. Karahan, hiçbir siyasi partinin bu girişime itiraz etmediğini de sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA Kİ SU TAŞKINLARI VE ALTYAPI SORUNLARI BU TOPLANTIDA KONUŞULDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bekİr yilmaz BODRUM’DA Kİ SU TAŞKINLARI VE ALTYAPI SORUNLARI BU TOPLANTIDA KONUŞULDU… ARENA TOPLANTI

Bodrum’da son zamanlarda yağan sağanak ve kuvvetli yağışlar nedeniyle ilçe merkezindeki derelerin taşmasıyla yaşanan su taşkınlarını görüşmek üzere Bodrum Kaymakamlığı’nda 15 Ocak  tarihinde gerçekleştirilen bir toplantı düzenlendi. Toplantıda kamu kurumlarının bu sorunun çözümüne ilişkin neler yapabileceği konusu ele alındı.

Kaymakam Bekir YILMAZ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet KOCADON, DSİ 21. Bölge Md. Mehmet Akif BALTA, MUSKİ Gn Md Yrd. Ali TEKKAYA,  Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Zeki ALİYAZICIOĞLU, Milas Orman İşletme Md Çetin AKKAYA, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb Müdürü Mehmet Somer KIRKER, Müze Müdürü Tayfun SELÇUK ve ilgili md. yardımcıları, daire başkanları şef ve teknik görevlileri katıldı.

Toplantı sonucunda; İlçe Merkezinde meydana gelen taşkınlarda genel olarak sorun yaşanan derelerin Gökçeler Deresi, Gerence Deresi, Aliyan Deresi, Çukur Dere ve Gaz Dereleri olduğu, taşkınların ana nedeninin mansapların şehir merkezi içinde yer alması, uygun kesitte yatakların olmaması ve plansız yapılaşma olduğu tespit edildi. Alınacak önlemler ise yukarı havza önlemleri ve mansap önlemleri olarak iki aşamada ele alınarak şöyle sıralandı:

1-Yukarı Havza Önlemleri
DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından derelerin yukarı havzalarında feyezan sularını depolamak ve mansaba güvenli akım iletmek amacı ile sel kapanı yapısı için gerekli arazi ve büro çalışmaları yapıldığı görülmüştür. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede bu tür yapıların yapılabileceği topografik alanların bulunduğu anlaşılmıştır. 3 Adet derede 500 yıllık debiye göre gerekli rezervuar alanları tespit edilmiştir. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede Yukarı Havza Önlemleri çalışmalarını tamamladığı ve iş programına aldığı görülmüştür. Yukarı Havza Önlemleri bu kapsamda ödenekler dâhilinde gerçekleştirilecek gerekli takipler ve çalışmalar Kaymakamlık ve Bölge Müdürlüğünce yapılacaktır. DSİ nin Yukarı Havza Önlemleri projelerinin tahmini değerinin 40-50 milyon TL civarı olacağı değerlendirilmiştir.

Bu alanların kısmen Doğal Sit, Arkeolojik Sit Alanında ve orman tahdit sınırları vs. içerisinde kaldığı için projelerin hazırlanmasına müteakip yapım öncesinde ilgili kurumlardan gerekli izinler alınması gündeme gelmiş ilgili kurumlarca sorunun çözüleceği ve takip edileceği ifade edilmiştir.

2- Mansap Önlemleri: (Akarsuyun aşağı kısmında alınacak tedbirler)
Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere toplam 5 adet derede DSİ tarafından çalışma yapıldığı görülmüştür. Söz konusu 5 adet derenin kati projelerinin önceki yıllarda DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce hazırlanarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına gönderildiği ifade edilmiştir. Hazırlanmış olan projeye esas tip kesitlerin tamamı Başbakanlık 2006/27 Genelgesi gereği Açık Duvarlı Kanal olarak projelendirilmiştir. Açık kanal şeklinde projelendirilen derelerde, kamulaştırma maliyetlerinin daha fazla olması, mevcut güzergâhların aktif yol olarak kullanılması, güzergahların yoğun yerleşim içinden geçmesi nedeni ile aynı genelge gereği (zaruri haller kapsamında) kapalı kesite çevrilebilineceği mütalaa edildiğinden, söz konusu derelerde kapalı kesit çalışmaları da yapıldığı ifade edilmiştir.

Mansap önlemlerinin; Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştirilmesi gerektiğinde mutabık kalınmıştır. DSİ tarafından yapılacak Yukarı havza önlemleri sonrası alınan teknik veriler ışığında yapılacak çalışmalar projelendirilecek, Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve Bodrum Belediyemiz tarafından birlikte kamulaştırma işlemine gerek kalmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılacaktır. Belediyelerimizin temsilcileri gerekli çalışmaları bütçe imkânları doğrultusunda en kısa zamanda yapacaklarını ifade etmişlerdir. Yetersiz menfezlerin yapımı ve yağmur suyu drenaj hattı olarak düşünülen uygulamalarda yaklaşık 40-45 milyon TL ödeneğe ihtiyaç olacağı değerlendirilmiştir.
Ayrıca; Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğünün görev alanında kalan şehir merkezinden geçen anayol üzerinde bulunan Konacık Aliyan Deresi, Gerence Deresi ve Çukur Dere menfezlerinin yetersiz olduğu ihtiyaca cevap verecek teknik ölçülerde Karayolları Bölge Müdürlüğümüzce yenilenmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğüz gerekli çalışmaları yapacağını ifade etmiştir.
Teknik tespitler doğrultusunda; Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumların sorunun çözümü için işbirliği içerisinde hareket etmesi ve çalışmalarda en kısa zamanda mesafe alınması için gayret gösterilmesi kararlaştırılmıştır.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ GÖLKÖY’DE BULUŞUYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ GÖLKÖY’DE BULUŞUYOR… G  LK  Y SULAK ALAN

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği ve Doğa Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek etkinlikte, Akdeniz Sulak Alanı olarak bilinen arazide bir araya geliyor…

Etkinliğin Buluşma saati 12.00… Tüm katılımcılar, Gölköy Muhtarlığı önünde bir araya geldikten sonra Hurmalığa yürüyüş başlayacak. Burada çevre temizliği yapıldıktan sonra sohbet gerçekleştirilecek.

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ GÖLKÖY’DE BULUŞUYOR… 9858655910

Bodrum’daki birinci derece doğal SİT alanı olan ve koruma altındaki Datça hurması ağaçlarının bulunduğu Akdeniz Gölü Sulak Alanı, bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından jeotermal kaynak arama ruhsatlarının verilmesi sebebiyle gündeme gelmişti. Çevrecilerin gözü gibi baktığı son sulak alanımız, pek çok su kuşu türüne ev sahipliği yapıyor. Endemik Gölköy hurmalarının yetiştiği nadir bölgelerden biri olan Akdeniz Sulak Alanı’nın temiz tutularak yaşatılması, Bodrum çevrecilerinin öncelikleri arasında. Kent Konseyi yetkilileri tüm Bodrum halkını ” 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde, Bodrum Gölköy Kovalık Sulak Alanında buluşuyoruz.” diyerek davet ettiler.

Okumaya devam et

Son Haberler