Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ÇÖKERTME’YE GELMEYİN… YUNAN’A GİDİN…

Yayınlanan

açık

çökertme ÇÖKERTME’YE GELMEYİN… YUNAN’A GİDİN… cokertme iskele kacak iddias 1
çökertme ÇÖKERTME’YE GELMEYİN… YUNAN’A GİDİN… reklam arena 4

Milas Çökertme Koyu’nda 6 restoran ve 6 pansiyon ile denizden gelen turistlere hizmet veren 2’si yüzer 4 eski ahşap iskelenin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Milas Kaymakamlığı tarafından kaldırılmak istenmesi tepkilere neden oldu.

ÇÖKERTME’YE GELMEYİN YUNAN ADALARINA GİDİN…

Koydaki restoran ve pansiyon sahipleri yıllardır kullandıkları iskelelerin kaldırılmak istenmesi üzerine eylem yapıp, bu kararın Çökertme Koyu’na gelen 8 bin yata, “Yunan adalarına gidin” demek anlamına geldiğini söyledi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise kaçak ve ruhsatsız olan iskelelerin kaldırılmasının hukuki olduğunu belirtip, “Yasa dışı bir şey yapmıyoruz. Bunu oradaki esnafa da geçen hafta anlattım. Olayı kabullendiler. Ancak, şimdi başka yolları deniyorlar” dedi.

Milli Emlak Müdürlüğü, bir süre önce çam ağaçlarıyla kaplı, cennet Çökertme Koyu’ndaki uzunlukları 20 ile 30 metre, genişlikleri ise 1.70 ile 1.80 metre arasındaki 2’si yüzer 4 ahşap iskelenin ruhsatsız ve kaçak olduğu gerekçesiyle kaldırtılması için Milas Kaymakamlığı’na yazı önderdi. Kaymakamlık, Milli Emlak Müdürlüğü’nün bu kararını geçen hafta Çökertme Koyu’ndaki restoran ve pansiyon işletmecilerine tebliğ etti. Koydaki iki yüzer iskele işletmeciler tarafından kaldırıldı. İki sabit iskele ise kaldırılmayı beklerken, alınan karardan rahatsızlık duyan restoran ve pansiyon işletmecileri iskelede eylem yaptı. 20 kişilik grup, yıllardır kullandıkları, özellikle yaz aylarında çok sayıda yatın uğradığı iskelelerin kaldırılmasının turizme balta vurulması anlamına geldiğini söyledi.

‘BU KARAR 8 BİN YATA, ‘YUNAN ADALARINA GİDİN’ DEMEK ANLAMINA GELİYOR’

Çökertme Koyu’ndaki Rose Mary Restaurant’ın işletmecisi, evli ve iki çocuk babası 58 yaşındaki Mahir Vurmaz, “Ömrümün neredeyse yarısı burada geçti. Kaldırılmak istenen iskelelerin doğaya hiçbir zararı yok. Ahşap malzemeden yapılmış iskeleler bunlar. 31 yıldır kullandığımız bu iskelelerin kaldırılması, Gökova Körfezi’nin başlama ve bitiş noktası arasındaki Çökertme Koyu’na gelen 8 bin yata “Biz sizi istemiyoruz. Yunan adalarına gidin” demek anlamına gelmektedir. Buradaki esnafın tamamı denizden gelen turisten ekmek yiyor. Buradaki yat ve pansiyonlarda yaklaşık 100 kişi çalışıyor: Buradaki esnafın gelirinin yüzde 90’ı denizden. İskeleler kalkarsa pansiyon ve restoranlar kapısına kilit vurur. Bayram öncesi alınan bu kararla şoke olduk. İskeleleri bugün itibariyle kaldırmaya başladık” dedi.

“Cumhurbaşkanımız  turizmcilere, ‘Elinizi taşın altına koyun istihdam yaratın’ derken, biz gövdemizi koyduk ancak buna rağmen iskelelerimiz kaldırılmaya başlandı” diyen Vurmaz, “İskelelerin kaldırılmaya başlandığını gören yatlar, Çökertme Koyu’na girmeyip ya Yunan adalarına ya da başka koylara gitmeye başladı bile. Umarım sesimizi duyan ve bize bayram sevinci yaratacak bir karar ulaştıran makam olur. Çünkü Milas Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık İlteşim Merkezi’ne (BİMER) yaptığımız tüm girişimler sonuçsuz kaldı” diye konuştu.

çökertme ÇÖKERTME’YE GELMEYİN… YUNAN’A GİDİN… cokertme iskele kacak iddias 2İSKELELERİN KALDIRILMASI KARARINI ‘ŞAKA GİBİ’ OLARAK NİTELEDİ

Yılın 6 ayını ‘Muazza’ isimli yelkenli teknesi ile Gökova Koyları’nda geçirdiğini belirten emekli eczacı 53 yaşındaki Özden Kırdı ise “İki gündür iskelelerin kaldırıldığını gören yatlar koya girmiyor, kaldırılmayan ise bugün kaldıracak. Bu kararı duyunca şoke oldum. Böyle bir karar nasıl alınır? Nasıl bir amaç güdülür? Anlamak mümkün değil. Turizme kötülük yapacaksanız bundan daha iyisi olmaz. Bu şaka gibi karar, ‘Koyu boşaltın gidin’ demektir. Bu kararı kim, hangi amaçla aldı mutlaka bunu sormak gerekir” dedi.

‘KALDIRMAK YERİNE YASAL HALE GETİRİLMELİ’

Koydaki Kaptan Restoran’ın üçüncü nesil sahibi 29 yaşındaki İbrahim Günyel de “Bu koyda doğduk, büyüdük. Tek geçim kaynağımızda ata yadigarı restoranımız. Restorana da müşterinin gelebileceği tek yol deniz. Yatlar, iskeleye yanaşmazsa, biz nasıl iş yapacağız? 1986 yılından beri bu iskeleleri kaldırmak kimsenin aklına gelmedi de şimdi turizm sezonunun başlayacağı bu zamını mı buldular? Bu iskeleleri kaldırmak yerine nasıl yasal ve daha yararlı hale getiririz, bu konuyu masaya yatırsalar, daha önemli bir adım atılmış olurdu” diyerek, tepkisini dile getirdi.

çökertme ÇÖKERTME’YE GELMEYİN… YUNAN’A GİDİN… cokertme iskele kacak iddiasi 3KAYMAKAM ARSLAN: YOĞUN ŞİKAYET VARDI…

Milas Kaymakamı Eren Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çökertme Koyu’ndaki iskelelerle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını vurgulayıp, “Bunun üzerine konunu araştırılıp, gerekli denetlemelerin yapılması talimatı verdim. Araştırma sonucu iskelelerin kaçak olduğu ortaya çıktı. Kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Kaçak ve ruhsatsız olan iskelelerin kaldırılmasını hukuki yollar içinde doğru bulduk. Yasa dışı bir şey yapmıyoruz. Bunu oradaki esnafa da geçen hafta anlattım. Olayı kabullendiler. Şimdi başka yolları deniyorlar” dedi.

çökertme ÇÖKERTME’YE GELMEYİN… YUNAN’A GİDİN…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

AMİRAL TURGUT REİS KİTABININ İLK İMZASI BAŞKAN ARAS’A…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi kültür ve sosyal İşler müdürlüğü AMİRAL TURGUT REİS KİTABININ İLK İMZASI BAŞKAN ARAS’A… ba kana turgut reis kitab
bodrum belediyesi kültür ve sosyal İşler müdürlüğü AMİRAL TURGUT REİS KİTABININ İLK İMZASI BAŞKAN ARAS’A… reklam arena 4

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Bodrum Kent Müzesi’nde çalışan araştırmacı-yazar Cezmi Çoban, “Bodrumlu Amiral Turgut Reis” kitabını Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras için imzaladı.

bodrum belediyesi kültür ve sosyal İşler müdürlüğü AMİRAL TURGUT REİS KİTABININ İLK İMZASI BAŞKAN ARAS’A… turgut reis imza g n23 Haziran 2019 tarihinde Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek imza günü öncesinde Başkan Aras’la bir araya gelen Çoban, imzalı kitabını takdim ederken “Bodrumlu hemşehrimiz Amiral Turgut Reis’i bu kitapta anlatmaya çalıştım. Başkanımıza verdiği destek için çok teşekkür ederim” dedi.

60 farklı akademisyen ve araştırmacının Turgut Reis ile ilgili araştırma yazılarını bir araya getirerek Turgut Reis’i anlatan Cezmi Çoban, her yaştan okurun zevkle okuyarak bilgileneceği kitabı Turgut Reis’le ilgili temel bir kaynak eseri olarak yazın dünyasına kazandırmayı hedeflediğini söyledi.

Avrupalıların Dragut olarak tanıdığı Turgut Reis’in, Malta’da şehit oluşunun üzerinden 454 yıl geçmiş olmasına rağmen yaşamı ve Akdeniz’deki faaliyetleri üzerine kitaplar ve makalelerin yazıldığını, adına sempozyum, festival ve çalıştaylar düzenlendiğini anlatan Çoban, “Turgut Reis’in Kuzey Afrika’dan Doğu Akdeniz’e, Adriyatik’ten Güney Avrupa kıyılarına dek bıraktığı izleri takip etmek bugün de mümkün olmakta. Bu kitapta, 80 yaşında Malta’da şehit düşen Bodrumlu hemşehrimiz Turgut Reis’i anlatmaya çalıştım. ” dedi.

Kitabın yayınlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da “Bir dünya markası olan Bodrum, tarih boyunca deniziyle ve bu kültürü benimseyen insanlarıyla ön plana çıkmıştır. Karabağ Köyü’nden başlayan yaşamı, Malta Kuşatması’yla sona eren Bodrumlu Amiral Turgut Reis, başarılarıyla Türk Denizcilik Tarihi’nin yüz akı olmuştur. Hemşehrimiz olmasından gurur duyduğumuz bu büyük denizcinin anısını yaşatmak adına yapılacak her çalışmaya destek olduk ve bundan sonra da olacağız. Kitabın Turgut Reis’i araştıranlar ve öğrenmek isteyenler için faydalı olmasını diler, emekleri için de Cezmi Çoban’a teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

bodrum belediyesi kültür ve sosyal İşler müdürlüğü AMİRAL TURGUT REİS KİTABININ İLK İMZASI BAŞKAN ARAS’A…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KİLİMLERİ BU SERGİDE…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum ticaret odası BODRUM KİLİMLERİ BU SERGİDE… kilim sergi afi  1
bodrum ticaret odası BODRUM KİLİMLERİ BU SERGİDE… reklam arena 4

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneği (KARAOVA-DER) işbirliği ile 26 Haziran – 26 Temmuz tarihleri arasında BODTO Sergi Salonunda “Bodrum Kilimleri Sergisi” açılacak. Bodrum’a özgü motiflerle dokunan el emeği göz nuru 20 kilimin sergileneceği etkinlik ile özgün değerlerimize dikkat çekilmesi hedefleniyor.

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, zamanla değerini kaybeden bu ürünlerin eski kıymetine kavuşması için BODTO ve Karaova Derneği olarak harekete geçtiklerini ve Ticaret Odasının girişimiyle kilimlerin coğrafi işaretine başvurduklarını açıkladı. “Bodrum’a özgü kilimler geçmişten günümüze bir kültürü yaşatıyor ve kendirne özgün renk ve motifleri ile talep buluyor.” diyen Kocadon, 26 Haziran – 26 Temmuz arasında herkesi sergiye beklediklerini söyledi.

BODTO Meclis Başkan Yardımcısı ve Karaova Derneği YK Başkan Yardımcısı Engin Başol ise, Bodrum Kilimleri Sergisi ile tüm Bodrum severleri bu değere sahip çıkmaya davet ettiklerini açıklayarak sergi hakkında şunların altını çizdi: “Bodrum kilimlerimiz buraya özgü motifler barındırıyor, öyle ki eski yıllarda bu kilimler halılardan da değerliydi. Önemli olan kaybetmeyelim yaşatalım. Eminim ki böyle etkinlikler arttıkça halkın bu konuda farkındalığı da artacak kilimlerimiz gerek manevi gerek ticari değerine kavuşacaktır.”.

Serginin açılış kokteyli 26 Haziran Çarşamba günü 18.00’da gerçekleştirilecektir.

Bodrum kilimleri sergisi 26 Temmuz’a kadar 09.00 – 17.00 saatleri arasında danışmaya bilgi verilerek görülebilir.

bodrum ticaret odası BODRUM KİLİMLERİ BU SERGİDE…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

SOKAKLARINDA BELEDİYE BAŞKANINI GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediye başkanı SOKAKLARINDA BELEDİYE BAŞKANINI GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ… ba kan aras eski e mede 11
bodrum belediye başkanı SOKAKLARINDA BELEDİYE BAŞKANINI GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ… reklam arena 4

Esnaf buluşmalarının ardından halk buluşmalarının startını veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Eskiçeşme Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi. Vatandaşın çöp konusundaki şikayetlerini dinleyen Aras, “Saatinde çıkarılmayan çöpler, Bodrum’a yakışmayan görüntülere yol açıyor. Bahçe atıklarınızı, konteynırlara sığması mümkün olmayan çöplerimizi sokağa bırakmaya devam edersek, bu sorunu aşamayız.” dedi.

bodrum belediye başkanı SOKAKLARINDA BELEDİYE BAŞKANINI GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ… ba kan aras eski e mede 17Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde bulunan bir işletmede gerçekleşen buluşmaya Başkan Ahmet Aras’ın yanı sıra bazı birim müdürleri, Eskiçeşme Mahalle Muhtarı Gözde Sinop ve azaları ile vatandaşlar katıldı. Toplantıda Eskiçeşme Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinleyen ve notlar alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, özellikle çöp konusunda gelen şikayetler üzerine  şunları söyledi:

Belediye olarak yeni dönemde öncelikle halkı bilinçlendirme çalışmaları yürütüyoruz. Mesela çöp konusunda hazırladığımız görselleri gerek basında gerekse sosyal medya üzerinden vatandaşlara duyurmaya çalışıyoruz. Her mahalle için çöp saati uygulaması başlattık. Bizim ekiplerimiz hazırlanan programa uygun çalışmalarını sürdürüyor ancak bazı vatandaşlarımız bu saatlere riayet etmediği için sanki belediye ekipleri hiç oraya uğramamış gibi yeniden çöpler birikiyor. Bir de bahçe atıkları meselesi var. Ekiplerimiz bununla da baş etmeye çalışıyor. Sitelerin bahçelerinden budanan dallar, otlar sokaklarda. Bunları atanları tespit ettiğimizde ceza yazıyoruz. Ancak düşüncesizce çöp konteynırları etrafına bırakılan bahçe atıkları, yataklar, çekyatlar Bodrum’a hiç yakışmıyor. Özellikle bahçe atıklarının bertarafı konusunda bir çalışmamız olacak çünkü bu atıkları çöp kamyonlarına alınamıyor.

bodrum belediye başkanı SOKAKLARINDA BELEDİYE BAŞKANINI GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ… ba kan aras eski e mede 4Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, toplantıya katılanlarla birlikte Eskiçeşme Mahallesi’nin sokaklarını dolaştı.Vatandaşların dile getirdikleri şikayetleri yerinde inceleyen Başkan Aras, aksaklıkların giderilmesi için ilgili birim müdürlerine anında gerekli talimatlarını verdi. Mahalle sakinlerinin istek ve şikayetleri dışında bizzat yerinde tespit ettiği  aksaklıkların da fotoğraflanmasını isteyen Başkan Aras, “Bodrum’u hep birlikte koruyup sahip çıkacağız. Bu kent, 200 bin kişinin rahat ve huzur içinde yaşayacağı bir yer olacak. Bunu kısa sürede yapacağız, hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Öte yandan, Başkan Ahmet Aras’ın sokak sokak dolaştığını gören bazı Eskiçeşme sakinleri ise şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yıllardır sokağa inen bir belediye başkanı görmediklerini ifade eden vatandaşlar Aras ve beraberindekilere teşekkür ederek başarılar diledi.

bodrum belediye başkanı SOKAKLARINDA BELEDİYE BAŞKANINI GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler