Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YALIKAVAK HALKI TİLKİCİK PROJESİNE ‘HAYIR’ DİYOR…

Yayınlanan

açık

tilkicik YALIKAVAK HALKI TİLKİCİK PROJESİNE ‘HAYIR’ DİYOR… yalikavak halki tilkicik projesine hayir diyor 1
tilkicik YALIKAVAK HALKI TİLKİCİK PROJESİNE ‘HAYIR’ DİYOR… reklam arena 4

Bodrum Yalıkavak’ın Tilkicik koyunda, Aksoy Holding tarafından yapımı devam eden Epique İsland projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliğinin 9’ucu maddesi gereğince halkı bilgilendirmek görüş ve önerilerini almak bir toplantı yapıldı.

Yalıkavak’taki ttoplantıya Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile sivil  toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı. Halk, ellerinde, “Tilkicik koylarında marinaya hayır” yazılı dövizler açarak, projenin yapılmasına tepki gösterdi.  Yalıkavak sakinleri, bölgenin koruma altındaki poseidon çayırları ile kaplı olduğunu ve doğal SİT alanı olarak belirlendiğini belirterek, projeye karşı çıktılar.

ÇED başvurusunu hazırlayan Nazka Mühendislik firması adına konuşan Gökhan Öztürk, 154 yat bağlama kapasitesi ile bölgede “butik” olarak nitelendirilebilecek bir marina projesini hayata geçirdiklerini ve projenin çevreye zarar vermeyeceğini söyledi. Öztürk, “Proie, bölgedeki tekne trafiğinin düzenlenmesine katkısının yanı sıra, günübirlik teknelerden bölgede yerleşik kullanıcılara kadar geniş bir yelpazede hizmet verecektir. Gerekli izinler alındıktan sonra 18 ay içerisinde inşaat işlerinin bitirilmesi planlanmaktadır. Ancak Bodrum’da Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan 4 aylık yaz sezonunda inşaat faaliyetleri yürütülemediği için inşaat süresi fiili olarak 14 ayda tamamlanacaktır” dedi.

tilkicik YALIKAVAK HALKI TİLKİCİK PROJESİNE ‘HAYIR’ DİYOR… yalikavak halki tilkicik projesine hayir diyor 2Tilkicik Koyları Girişimi üyesi Murat Kaynar da, bölgede yaşayanlar olarak projeyi istemediklerini anlattı. Kaynar, “Bu alanların elimizden alınmasını ve kirletilmesini istemiyoruz. Sadece hukuksal olarak değil, bilimsel olarak da kabul edilemez marina projesiyle ilgili başlatılan ÇED sürecinin sonlandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Bir başka Yalıkavak sakini ise marina yapılması halinde Tilkicik Koyu’nun Bitez koyu gibi bir bataklık haline döneceğini ve içinde kurtların yüzeceğini savunarak, marina projesinin ise asıl projedeki sıkıntılar üzerindeki dikkatin dağıtılması için gündeme getirildiğini iddia ederek şunları dile getirdi:
Yaklaşık üç saat süren ve bölge halkının görüşlerini sunduğu değerlendirme toplantısında, projeye karşı çıkan vatandaşlar ile yetkililer arasında zaman zaman sözlü tartışmalar da yaşandı.

Toplantıdan çıkarılan görüş ve öneriler ise bakanlık tarafından kurulan İnceleme Değerlendirme Komisyonu’na sunulacak. Bazı kurumlardan alınacak görüşler ve incelemeler de değerlendirilerek proje için ÇED olumlu veya olumsuz raporu verilecek.

Bodrum Kent Konseyi ve Muğla Çevre Platformu ve Mimarlar Odası  adına konuşan stk üyeleri ise, Defaetle geri dönen projenin şimdi marina için ÇED süreci ile piyasaya çıktığını,iptal edilen 25binlik imar planının mahkeme tarafından iptaline  (Yalıkavak için)  rağmen kentsel yeşil alanlarda inşaat yapımının ve bir firmaya peşkeş çekercesine halka ait yerleri doldurmaya hakları olmadığını ifade ettiler
Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz ise “üç dönemdir Denizciler Derneği Başkanlığı yapıyorum, şimdi de kent konseyi başkanım. Ancak, durum şudur ki, inanın  bu mücadeleleri bir elin parmakları  kadar insan veriyor. Bu vahşi kapitalizme karşı  adalet yok, hukuk yok, devlet yok,  sadece kamunun ve toplumun gücü var. Onlar da gücünü birleştirip, yumruğunu vurmadıkça, samimi olmadıkça nasıl kazanacağız. Lütfen, artık kaybedecek bir tane taşımız yok, bir tane kum tanemiz kalmadı. Çetilide, Kilise Bükü’nde mücadele ediyor bu bir avuç insan. Ama bunlar simgesel, bu saldırı her yerde var. Gözden kaçıyor belki, bir hafta gelmedim Yalıkavak’a.  Her taraf inşaat dolmuş, orada binalar, burada başka bir talan. Yeter artık, bu gemi batıyor.  Battığı takdirde hepimiz içinde olacağız. Sizleri, 4 Temmuz Salı Günü Geriş’teki kaçak Resler için yapacağımız basın açıklamasına da bekliyoruz.” dedi.
Toplantıdan çıkarılan görüş ve öneriler ise bakanlık tarafından kurulan İnceleme Değerlendirme Komisyonu’na sunulacak. Bazı kurumlardan alınacak görüşler ve incelemeler de değerlendirilerek proje için ÇED olumlu veya olumsuz raporu verilecek.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA… CENNET KOYU
bodrum CENNET KOYU’NDAN ÜZEN MANZARA… reklam arena 4

Bodrum’un Cennet Koyu’ndaki kirliliğe tepki gösteren bir vatandaş, “Burası sözde Cennet Koyu. Cennet Koyu’nu Cehennem Koyu’na çevirmişler” dedi. 

Son 3-4 yıldır yapılaşma tehditi ile de karşı karşıya bulunan, Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Cennet Koyu, yaz ayları boyunca hem karadan, hem de denizden çok sayıda misafiri ağırlıyor. Kamp yapanların yanı sıra, piknik yapmak için giden vatandaşlar, özellikle hafta sonları koyda yoğunluk oluşturuyor. Cennet Koyu’nu aralarında süper lüks yatların da olduğu çok sayıda tekne de ziyaret ediyor.

Göltürkbükü Mahallesi sınırları içerisindeki koydaki kirlilik ise duyarlı vatandaşların tepki ve dikkatini çekiyor. Piknik ve kamp yaptıktan sonra çöplerini arkalarında bırakıp gidenlerle, kimi teknelerden denize bırakılan atıklar ve mazot artıkları, koyu kirletiyor. Koyun kumsalında yakılan ateşler de kötü görüntüye sebep oluyor.

Hafta sonu denize girmek için koya giden Gizem Çakır adlı vatandaş, gözlemlediği kirlilik karşısında isyan ederek “Burası sözde Cennet Koyu ama Cehennem koyu olmuş. Her yerde çöpler, deniz kenarında mazot kalıntıları, denizin üstünde yağ tabakası. Ağaçlık alanlarda çok çok fazla çadır kuranlar ve onların çöpleri” ifadeleriyle, çektiği videoyu twitter hesabından paylaştı.

Bir yandan da yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya olan koydaki kirliliğin önlenmesi için yetkililerin gerekli önlemleri alması gerekirken, vatandaşların da çevre temizliği konusunda daha duyarlı olması bekleniyor.

Okumaya devam et

ASAYİŞ

34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum 34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… 34 kacak gocmen
bodrum 34 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI… reklam arena 4

Bodrum açıklarında durdurulan bir ahşap teknede, 34 kaçak göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, dün saat 05.00 sıralarında, Bodrum ilçesi Kargı Adası açıklarında ahşap teknedeki bir grup kaçak göçmenin yasa dışı geçiş yaptığını öğrendi. Bölgeye gönderilen Sahil Güvenlik botundaki görevliler tarafından durdurulan ahşap teknedeki 13’ü Filistin, 10’u Yemen, 6’sı Afganistan, 4’ü Suriye ve 1’i Somali uyruklu olmak üzere toplam 34 kaçak göçmen yakalandı. 14’ü erkek, 11’i kadın ve 9’u çocuk olan topluluk kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… bodrum fenerbakceliler dernegi 1
bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… reklam arena 4

Bodrum Fenerbaçeliler Derneği tarafında her yıl organize edilen ve gelenekselleşen “Dünya Fenerbahçeliler Günü” 19 Temmuz’da kutlanacak.

1907 yılında kurulan Fenerbahçe’de her 19 Temmuz, “Dünya Fenerbahçeliler Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye genelindeki taraftar dernekleri ile Fenerbahçelilerin birlikte coşkuyla kutladıkları gecede özel etkinliklerde düzenleniyor. Bodrum Fenerbahçeliler Derneği’ninde bu yıl düzenlediği etkinlik, Bodrum Trafo Cafe’de gerçekleşecek. Kuruluş yılını simgeleyen gece Saat 20:00’de başlayacak.

bodrum fenerbahçeliler derneği 19 TEMMUZ GECESİNDE BİRLİK OLALIM, FENER OL’ALIM, ŞAMPİYON OLALIM… bodrum fenerbakceliler dernegi 219 Temmuz gecesi yapılacak olan etkinliğe taraftarlarını davet eden Bodrum Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Mert Sayın, “Amacımız, Fenerbahçe’ye gönül veren taraftarları ve sporseverleri bir çatı altında toplamak, üyelerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, Kulübe üye olmalarını sağlamak, kulübe mümkün olan her türlü maddi ve manevi yardımı yapmak ve bu amaçlara uygun olarak çalışmaktır. Tüm dernek yönetim kurulu üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde ve yeni sezon öncesinde gerçekleştireceğimiz #Fenerol Gecesi’nde taraftarlarımızla kucaklaşmak istiyoruz.” dedi.

Bodrum Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu:
Mert Sayın, Necat Talaşık, Mesut Durateymur, Gürkan Topan, Ali Çalıkoğlu, Ahmet Filiz, Arda Gülenay, Cem Yurdakul, Nurettin Kaplan, Adir Sağlamlar, Filiz Aslantaş, Mustafa Şimşek

 

Okumaya devam et

Son Haberler