Bizimle iletişime geçin

EKONOMİ

BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUMLA YAPTIĞI TARIMIN İLK HASADINI ALDI…

Yayınlanan

açık

tohum BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUMLA YAPTIĞI TARIMIN İLK HASADINI ALDI… yerel tohumda hasat heyecani 2
 • tohum BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUMLA YAPTIĞI TARIMIN İLK HASADINI ALDI… mehmet tosun banner 2
 • tohum BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUMLA YAPTIĞI TARIMIN İLK HASADINI ALDI… Hakan Durna SM Con 05

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016’da açılan Yerel Tohum Merkezi, Muğla’nın yerel tohumları konusunda çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim 2016’da “Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla Yerel Tohum Merkezi hizmete açıldı. Kuruluş amacı Muğla’nın yerel tohumların korunması, gelecek nesillere aktarılması olan Yerel Tohum Merkezi bu konudaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

tohum BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUMLA YAPTIĞI TARIMIN İLK HASADINI ALDI… yerel tohumda hasat heyecani 1Yapılan çalışmalar kapsamında Bodrum Tohum Derneği ortaklığında 9 Temmuz Pazar günü Milas Karacahisar Mahallesi’nde bir şenlik düzenlendi. Bodrum Tohum Derneği işbirliği ile bölgede ekilen Karakılçık Buğdayı için hasat şenliği yapıldı. Geleneksel yöntemlerle ekilen buğdayın yine geleneksel yöntemlerle hasadı yapıldı.

Yerel tohumların korunması ve gelecek nesillere aktarılması hedefine ulaşmak için çeşitli çalışmalar yürüten Yerel Tohum Merkezi, Muğla’ya özgü yerel tohumları toplayarak koruma altına alıyor. Merkezde envantere alınan tohumlar hastalık-zararlı ve tipolojik açıdan uygun teknik ve yöntemlerle test edilip kontrollü şartlarda çoğaltılarak vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu sayede vatandaşların aroması yüksek, kaliteli ve doğal meyve-sebzelerle beslenmesi, yıllardır süre gelen tohumların gelecek nesillere güvenle aktarılması hedefleniyor.

tohum BÜYÜKŞEHİR YEREL TOHUMLA YAPTIĞI TARIMIN İLK HASADINI ALDI… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 4
 • orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Hakan Durna SM Con 05

Habertürk TV’de Noyan Doğan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Türk Denizciliği’ne Bakış’ programı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesinin organizasyonuyla Bodrum Marina’dan tüm Türkiye ile buluştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ve İMEAK DTO Bodrum Şebe Başkanı Orhan Dinç’in konuşmacı olarak katıldığı programda Türk Denizciliği konuşuldu.

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 2

2019 rezervasyonları önceki yıla göre %30-40 artış gösterdi…

‘Türk Denizcilğine Bakış’ Programına ev sahipliği yapan Bodrum DTO Şube Başkanı Orhan Dinç 2018 sezonunun ortasından sonra sektörü mutlu edecek gelişmelerin yaşandığını ifade ederek “2019 Sezonu içerisinde Başkan Kıran’ın destekleriyle ve sektör bileşenlerinin güç birliğiyle çok başarılı bir tanıtım süreci yaşadık. Alınan 2019 rezervasyonlarında 2018’e oranla % 30-40 artış gözlemledik. Buda bizim 2019 daha umutla bakmamızı yol açtı. Bu sezon özellikle Mavi Yolculuk’ta kullanılacak olan teknelerimizin karada bakımları yapılıyor. Geçtiğimiz sezon Nisan sonu başlayan Mavi Yolculuk sezonu bu sezon 20 Mart gibi start alacak. Sezon güzel geçecek, sezona hazırız. Bodrum’da Mavi Yolculuk yapacak 500 tekne ve 6 bin yolcu kapasitemiz, günü birlik 200 tur teknemiz ve 8 bin yolcu kapasitemiz var.” dedi.

Program konuklarından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, “Geçtiğimiz yıl 56 batık gemiyi kurtardık denizlerimizden. Çevreye, kirliliğe sebep olmaması adına. Bu yıl da hedefimiz 53 gemi.” dedi.

Dursun, Türk P&I öncülüğünde Bodrum’da düzenlenen “Türk Denizciliği’ne Bakış” konulu panelde yaptığı konuşmada, denizlerde kirliliğe sebep olabilecek her türlü kaza veya başka durumlarla ilgili sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çalışmalara Tekirdağ’dan başladıklarını ve gözetleme noktaları oluşturduklarını belirten Dursun, “Hatta başka ülkelere bile bu deniz emniyeti adına hizmet veriyoruz. Temiz deniz. Hepimizin istediği hakikaten mavi yolculuk, biz yeşil liman diyoruz. Bu tür çalışmalarımızla da sektörle beraber güzelliklere vesile oluyoruz.” diye konuştu.

Dursun, geçen yıl 10 limanın “yeşil limana” dönüştüğüne dikkati çekerek, “5 limanımız daha var ama şunu ifade edeyim, böyle deyince yanlış anlaşılmaya sebep olmamak lazım. Yani ‘Bizim diğer limanlarımız temiz değil mi?’ Ancak bunların kriterleri daha güzel sağlayacak şekle getirilen limanlar. Enerjide bile AA var, A var, kategorileri var. İnşallah biz bunların hepsini yeşil liman şeklinde sektörle birlikte de buraya getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 6

“Sigorta konusunu göz ardı etmesinler”

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Tamer Kıran da sigortanın “kara gün dostu” olduğunu söyleyerek, yaşanabilecek telafisi ve tamiri mümkün olmayan sonuçlardan kurtulabilmek için sigortanın şart olduğuna dikkati çeken Kıran, istihdamı artırmak üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kıran, sözlerini şöyle tamamladı:

“30 Nisan’a kadar alacağımız her yeni istihdam için üç ay boyunca asgari ücret maaşını, sigortasını ve gelir vergisini devlet karşılıyor. Çalışandan siz faydalanacaksınız, devlet bunun karşılığında üç ay boyunca bütün maliyeti karşılayacak. Üç ay sonra sadece maaşı tekrar size kalacak. SGK’sı ve gelir vergisi tekrar devlet tarafından karşılanacak. Bunlarda kadın, genç ve engelli istihdamında bu faydalar daha da artırılıyor.”

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 1

Denizcilik sektöründe 500 bin civarında istihdam olduğunu öngörebiliriz.”

Programda kaçak charter bizim en önemli sorunlarımızdan biri değerlendirmesini yapan Orhan Dinç soruna dikkat çekerek şunları ifade etti;

“Mavi yolculuk başlangıç noktası Bodrum’dur. Üyelerimizin üyelerimizin verdikleri hizmetle her yıl önemli sayıda bir turist ağırlıyoruz. Güzel koylarımızla ülke ekonomisine ve deniz turizmin katkı sağlıyoruz. Sonuçta ürettiğimiz hizmetle denizimizi ve koylarımızı ihraç ediyoruz. Diğer yandan ürettiğimiz Guletler hem Bodrum’un hem de ülkemizin gurur kaynağıdır. Mavi Yolculuğu ve Guletlerimize olan talebin eski günlere getirmek için kurumlarımızla yaptığımız çalışmalar devam ediyor.”

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 5

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… Bodrum DTO 2
 • orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, dün gece sektör bileşenleri, Haber Türk TV ekibi ve Bodrum Protokolüyle düzenlediği yemekte bir araya geldi.

Bodrum Marina Yacht Club’da gerçekleşen yemeğe; Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Yönetimi ve Meclisi, Bodrum Spor Başkanı ve İMEAK DTO Bodrum Şube YK Muhasip Üye  Rıza Karakaya, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Uzmanı Daire Başkanı Emre Dinçer, Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu, Güllük Liman Başkanı Can Sayın, Bodrum Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Bodrum Sahil Güvenlik Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Erdoğan Başeymez ve Bodrum Şoförler Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Hasan Kablı ve Haber Türk TV’nin canlı yayın ekibi katıldı.

orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… Bodrum DTO 3Yemek öncesi bir konuşma yapan Başkan Orhan Dinç, “Bodrum ve Türk Denizciliğine hizmet eden şahıs ve kurumları burada görmek bizi mutlu ediyor” diyerek şunları söyledi;

“Yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede İMEAK DTO Başkanımız Tamer Kıran’la birlikte birçok sorunumuza çözüm ürettik. 14 Mart 2019 Perşembe günü saat 14:00-16:00 arasında Haber Türk TV’nin Bodrum’dan yapacağı canlı yayınla birlikte sektörün geleceğini daha başarılı kılmak için bir programda Türkiye ile bir araya geleceğiz. Katılımıza ve yarattığınız sinerjiye çok teşekkür ederim.”

 

 

orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 3
 • orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Hakan Durna SM Con 05

Mart 2018 Yılında Orhan Dinç Başkanlığında göreve gelen İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, doldurduğu 1.Yıl sonunda icraatlarını “Söz Verdik, Yaptık” başlığı altında bir toplantıyla üyeleri ve basınla paylaştı.

İMEAK DTO Bodrum Şubesi toplantı salonunda gerçekleşen 1.Yıl buluşması sunumunda, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç’in yanı sıra Başkan Yardımcısı Fatih Öztarakçı, yönetim kurulu üyeleri,  Rıza Karakaya, Mehmet Ali Ünsal ve Doğan Güneri ve oda üyeleri katıldı.

Ezber bozan bir oda olmak istiyoruz…

DTO Bodrum Şubesi olarak seçimden önce Bodrum Halkına, denizcilere ve üyelerimize verdiğimiz sözlerin ne kadarını yerine getirdik ne kadarını yerine getirmek için uğraşıyoruz diyerek söze başlayan Başkan Dinç, “Kısacası hesap vermek istiyoruz. Ezber bozan bir oda olmak için uğraşıyoruz. Her görüşe, projeye ve soruna açık, şeffaf bir oda vizyonuyla hareket eden bir oda olmak istiyoruz” dedi.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 3Gelir gelmez NOx sorununu çözdük…

2000 yılından sonra yapılan ve 130 KW (147 HP) den büyük dizel makinelere sahip uluslararası sefer yapan ticari yat ve ilkel ahşap yapılı gemilerin belgelendirilebilmesi için, idare tarafından motor üreticisinden alınacak teknik dosya talep edilmekte idi. Ancak, bazı motor üreticileri, ilgili teknik dosyayı vermediği için bu motorlara sahip teknelerin donatanları mağdur olmaktaydı diyen Başkan Dinç, “Odamız girişimleri neticesinde, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından bazı kurumlar yetkilendirilerek bu kurumlarca NOx teknik dosyası düzenlenmeye başlanmış ve üyelerimizin mağduriyeti giderilmiştir” dedi.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 2

Gemi adamlarımızın ROC sorununu çözdük…

Korunaklı sularda sefer yapan deniz turizmi araçlarında çalışan gemi adamlarının 5 yılda 1 ROC belgelerinin yenilenmesi gerekmekle beraber, mevzuatta bulunan hükümler gereği çoğu gemi adamı, ROC belgesini yenilemek için kursa ve sınava girmek zorunluluğuna dikkat çeken Başkan Dinç, “Odamız girişimleri ile kurs ve sınav yükümlülüğü Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmış, çalışan gemi adamlarımızın 1 yıllık hizmet göstermesi şartıyla ROC (tahditli operatör telsiz ehliyeti) belgeleri Ege ve Akdeniz Kıyılarındaki Liman Başkanlıklarınca yenilenmeye başlamıştır” diyerek yıllardır muallakta olan, gemi adamlarımıza gerek zaman, gerekse maddi zararları olan sorunun çözüldüğünü ifade etti.

DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç 1. Hizmet Yılı Toplantısında ifade ettiği hizmetler aşağıdaki konulardan oluştu;

Sektörel eğitim seminerleri düzenledik…

Odamız girişimleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Akademisyenleri tarafından denizcilerimize

 • Kriz Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Denizcilikte Liderlik

Eğitimleri, ücretsiz olarak verilmiş, toplamda 186 kişinin sertifikalandırılması sağlanmıştır. Eğitimlere katılanlarla yapılan anket sonuçları, yapılan eğitimlerin faydalı olduğu yönünde olup, ekonomiye vasıflı eleman kazandırmak ve deniz turizminde hizmet kalitesinin arttırılması yönünde yeni eğitim konularının belirlenmesiyle devamı yapılacaktır.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 6

Kaçak charter ile mücadele…

Kamu ve özel sektörle işbirliği yaparak Türk Denizciliğini serbest ve iyi rekabet ortamında gelişmesi misyonumuz doğrultusunda, sektörümüze en çok zarar veren kaçak charter ile mücadele için kolları sıvadık. İlk adımda Odamız nezdinde bir ihbar hattı kurduk, üyelerimizden ihbarları değerlendirdik. Daha sonra, sahibinden.com vb. internet sayfaları üzerinden özel teknelerini pazarlayanları tespit ettik, bu tekneler ve bu tekneleri pazarlayanlar hakkında Vergi Dairesi ile birlikte çalışma başlattık. İlgili tekne sahiplerine mevzuat kapsamında cezai işlem uygulandı. 

Yeni hizmet binası kazandırdık…

Evden bozma eski binamız, çağımız üye ve hizmet odaklı hepimizin odası prensibini yerine getiremeyen, gelen üyelerimizin alacakları hizmetten ziyade araba parkı derdine düşmesi, aynı anda 2 üye gelince bırakın ikramı oturtacak yer bile bulamadığımız bir binaydı. Gelen üyelerimiz hemen işlerini bitirip gitmek durumunda kalı”yordu ve dertlerini anlatacak bir fırsat dahi bulamıyorlardı. Bu sorunu; Odamıza yakışır, gelen üyenin kendini evinde hissettiği, vakit ve park kaygısı yaşamadığı, 130 kişilik konferans salonuyla hem Odamızın, hem de Bodrum bölgemizin ihtiyacına cevap olacak yeni hizmet binamıza taşınarak çözdük. Konferans salonumuz, yeni hizmet binamıza taşındığımız Ağustos ayından itibaren 80’ in üzerinde eğitim, seminer, toplantı ve organizasyona ev sahipliği yaptı.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… Orhan Dinc soz verdik yaptik 5

Ücretsiz hukuk birimimiz üyelerimizin hizmetinde…

585 üyemiz için ürettiğimiz ticari ve sosyal konulardaki desteklere eklediğimiz bir diğeri, hukuksal konulardaki desteklerimiz oldu. Şubemiz hukuk müşaviri aracılığıyla üyelerimize ücretsiz olarak verilen hizmeti, göreve gelmemizin akabinde devreye soktuk.

İLETİŞİM AĞIMIZI BÜYÜTTÜK

WEB SAYFAMIZI YENİLEDİK

TANITIMA ÖNEM VERİYORUZ

SEKTÖRÜN KDV SORUNUYLA YAKINDAN İLGİLENİYORUZ

YILLIK AIS MUAYENE SORUNUNU ÇÖZDÜK

ÜYELERİMİZİN MENFAATİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

ÜYELERİMİZLE BİRLİKTE KARAR VERİYORUZ

HAKSIZ REKABETİN VE VERGİLENDİRİLMEMİŞ KAZANCIN KARŞISINDAYIZ

FUAR VE FESTİVALLERDE, TÜM ÜYELERİMİZİ TEMSİL EDİYORUZ

ÇEVRE, SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ VE ORGANİZASYONLAR

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE UYUM İÇİNDE HAREKET EDİYORUZ

ÜYELERİMİZE İNDİRİM SAĞLIYORUZ

orhan dinç ORHAN DİNÇ: SÖZ VERDİK, YAPTIK… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler