Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR…

Yayınlanan

açık

deprem YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR… yilmaz ozdil 6 6

Gazeteci/Yazar Yılmaz Özdil, 21 Temmuz tarihinde yaşanan Bodrum depremiyle ilgili “6,6” başlıklı yazısı adeta süreçte sorumsuz gazetecilik örneği gösteren ulusal basın temsilcilerine ders verecek nitelikte.

Yaşanan depremin sonuçlarını ülkeye ve dünyaya yansıtırken adeta bir bardak suda fırtına değil “tsunami” koparan sorumsuz muhabirlerin, oluşturdukları sonuca ders verecek nitelikte yazdığı makaleyle Bodrumlunun gönlünü kazandı.

Deprem sonrasındaki 24 saat içerisinde yaklaşık 2oo bin kişinin tatillerini yarıda keserek Bodrum’dan ayrılmalarına neden olan ulusal basının habercilik felsefesi, magazincileri aratır düzeydeydi. Özellikle muhabir Merih Ak’ın Gümbet’ten yaptığı yayın tam bir fiyaskoydu. 70-80 km hızla ters esen bir rüzgarda meydana gelebilecek tekne hasarlarını saatlerce anlattı da anlattı. Anlattıkça büyük bir tsunami algısını yarattı.

Konunun muhatapları da hayır durum bu değil demeyi ertesi günün öğlen saatlerine bırakınca, berbat geçen sezonun son duasını geç yaptıkları açıklamalarla okudular. Binlerce insanın Bodrum’u terk etmesine neden olan bu sorumsuz yayıncılığa yerel basında, sokakta yatan bir avuç tedirgin vatandaşın fotoğraflarını servis edince, tüy de dikilmiş oldu.

Sorumsuzca yapılan bazı yayınların, geç kalan açıklamaların açtığı yaralara merhem olacak nitelikteki mesajı, 256 sözcüğe sığdıran Yılmaz Özdil’e teşekkürler…

“6,6”

Şöyle uzaktan bir bak…
Kesme şeker gibidir Bodrum.
Evler bembeyaz, küp küp’tür.

*

Çünkü… 70’li yıllarda sahillerimiz vahşi şekilde yağma edilmeye başlandığında, Bodrum’da müthiş bir zeka gösterildi, galiba Hasan Reşat Öncü’nün belediye başkanlığı dönemiydi, imar planı yapıldı, evlere “beyaz” mecburiyeti getirildi. Böylece, hem görsel bir ahenk sağlandı, hem de coğrafyanın mantığına uygundu, kavurucu güneşin etkisi azaltılmış oldu, evlerin nispeten serin kalması sağlandı.

*

Peki hiç düşündünüz mü, bembeyaz Bodrum evlerinin kapısı penceresi neden mavidir? Beyaza uyumlu olsun diye mi? Hayır… Yörenin karakterine, yörenin gerçeklerine uyumlu davranma alışkanlığının sonucudur. Mavi renk, akrepleri uzak tutar.

*

Fesleğen mesela, sadece süs olsun diye koymazlar pencerenin kenarına… Sivrisinek kovar. İstersen aerosol banyosu yap, hiçbir kimyasal, mis gibi kokan fesleğen kadar koruyamaz.

*

Yazlık konutlara rol model olan en yaygın bina tipi, Sakız evidir Bodrum’da… 200 yıldır aynı mimari şekilde inşa ediliyor, usta çırak ilişkisiyle bugüne kadar geldi, iki katlı, en fazla üç katlıdır, gömme giriş kapısı vardır, cumbalı veya daracık balkonludur, gösterişsiz, sadeliğin güzelliğidir, 200 yıldır eskimeyen modadır.
Ve, binaların kat sınırı da yine 70’lerdeki imar planının ruhuna dayanır. Elbette herkes gibi parayı çok sever Bodrumlular ama, her şeye rağmen, Bodrum’u paradan daha çok severler. “Beyaz” hakimiyetini bozmadıkları gibi, “ortak akıl” göstermeyi başardılar, tarlalara bahçelere yayıldılar ama, yükselmediler, kat sınırını delmediler.

*

İşte bu nedenle, Bodrum’u önceki gece ne kurtardı derseniz?
Son dönemlerdeki bütün vandallığına rağmen, Bodrum’u Bodrum olarak koruyanlar kurtardı… Bodrum’da yüksek yapılaşmaya izin verilseydi, bugün en az bin kişinin cenaze töreni vardı.

*

Kimsenin burnunun kanamadığı 6.6 ibrettir.

*

Şehre saygı duyarsan, seni koruyor.
Şehre saldırırsan, canınla ödüyorsun.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

KARSANAT “ROMANTİK DÖNEMDEN, LATİN DÜNYASINA” KONSERİ

Yayınlanan

açık

Tarafından

karsanat 2019 konserlerine başlıyor KARSANAT  “ROMANTİK DÖNEMDEN, LATİN DÜNYASINA” KONSERİ arena karsanat konser

Karya Kültür ve Sanat Derneği  2019 sezonunu, Artçı Sanat organizasyonu ile  çok özel bir repertuvar ile 21 Şubat 2019 Saat 20.00’de Herodot Kültür Merkezi’nde açıyor. 

Karsanat Sanat Kurulu üyelerinden, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Viyola Bölümü emekli öğretim üyelerinden Çiğdem Epikmen’in sanat danışmanlığında gerçekleşecek olan bu konserde, üyelerinin her biri solist ve orkestra üyesi olarak kendini kanıtlamış, Türkiye’de ve yurtdışında ülkemizi başarıyla temsil etmekte olan Trio Likya müzisyenleri Bodrumlu sanatseverlerle buluşuyor.

karsanat 2019 konserlerine başlıyor KARSANAT  “ROMANTİK DÖNEMDEN, LATİN DÜNYASINA” KONSERİ   i  dem

Çiğdem Epikmen Trio Likya ve programı şöyle anlatıyor:  “Viyolonist Nilgün Yüksel, çellist Poyraz Baltacıgil ve piyanist Barış Büyükyıldırım; konserin ilk bölümünde, Alman Romantik Dönem bestecisi, piyanist ve orkestra şefi olan, çağdaşları içinde eserleri ve stili ile çok önemli bir yeri olan Felix Mendelssohn  , 1 No’lu Piyanolu Trio’sunu seslendiriyor. Mendelssohn, dört bölümden oluşan bu eseri 1839 yılında bestelemiştir. Bach ve Schubert’i unutulmak üzereyken hatırlatan ve eserlerini gün ışığına çıkaran, dolayısıyla da dünya müzik tarihine çok önemli bir katkı ve gelişme şansı bırakmış olan bir bestecidir. Mendelssohn, bir mektubunda ölümü tanımlarken “Keder ve ayrılıklar bitse de müziğin sürmesi umut edilir” demiş. Biz de konserimizin ikinci bölümünde, müzik tarihine damgasını vurmuş iki önemli besteci ile umudumuzu yaşatmaya devam ediyoruz. İkinci bölümün ilk eseri olarak, 20. Yüzyılın en büyük piyanist  ve bestecilerinden biri olan ve Rus romantizminin son temsilcisi olarak görülen Sergey Rachmaninov’un Sol Minör “Elegiaque” adlı eserini dinleyeceğiz. Bu eseri, 1893 yılında Tchaikovsky’nin ölümü üzerine bestelemiş olan Rahmaninov, ne yazık ki Sovyet Devrimi sonrasında, Rusya’da “burjuva” müziği bestecisi olarak görüldüğü için, hayatına ABD vatandaşı olarak devam etmiştir. 1943 yılında ABD’de hayatını kaybeden bu büyük bestecinin ölmeden önceki tek tesellisi, müziğinin kendi ülkesinde de değer görmeye başlaması olmuştur. Konserin üçüncü eseri ile, Alman ve Rus romantizminden sonra hep birlikte Arjantin’e doğru bir yolculuğa çıkacağız. 20. yüzyıl bestecilerinden Buenos Aires’li bandoneonist ve besteci Astor Piazzola’ya ait “Dört Mevsimler” adlı eseri ile, ilk iki eserdeki romantizmin duygusal ve zaman zaman naif tınıları, yerini latin dünyasının tutkulu ve vurucu notalarına bırakacak.Piazzola tangoyu geleneksel halinden çıkarıp geliştiren bir besteci olmakla beraber,“Tango Nuevo”stilinin de kurucusudur. Kendi tarzına daima sadık kalan besteci, bandoneon konçertolarını tüm dünyada en önemli senfoni orkestralarıyla birlikte yorumlamıştır. 1968 yılında piyano için bestelediği bu eserinin çeşitli enstrüman kombinasyonları ile yorumları bulunmakta olup, en çok yaylı orkestralar tarafından seslendirilmektedir. Besteci bu eserde, Arjantin’in değişen Dört Mevsimi’ni anlatmaktadır. Müzik tarihinde, her biri kendi döneminin en büyüklerinden olan bu üç besteciye ait, üç önemli eserin; Trio Likya’nın değerli yorumları ile Bodrum’lu klasik müzik dinleyicilerinin zevkine hitap edeceğinden eminiz. 21.Şubat akşamı saat 20.00 ‘da, Herodot Kültür Merkezi’nde görüşmek dileğiyle… Biletleri Avenue AVM-Artçı Sanat Stüdyosu ve Oasis AVM-İmge Kitapevi ve Biletix’den temin edebilirsiniz. “

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DTO’DAN ÜYELERİNE İNDİRİMLİ SAĞLIK HİZMETİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum deniz ticaret odası BODRUM DTO’DAN ÜYELERİNE İNDİRİMLİ SAĞLIK HİZMETİ… arena bodrum dto anla  ma

İMEAK Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO), Bodrum Amerikan Hastanesiyle anlaşarak, üyelerine sağlık hizmetleri konusunda ‘özel indirim’ olanağı sağladı.

Bodrum Amerikan Hastanesiyle yapılan görüşmeler sonrasında Bodrum DTO, 600 üyesi, aileleri ve üyelerinin çalışanlarını kapsayacak bir sağlık anlaşması imzaladı. DTO Bodrum Şubesi hizmet binasında gerçekleşen ‘özel indirimli sağlık hizmet protokolü’ nün imzalarını Başkan Orhan Dinç ve Bodrum Amerikan Hastanesi Kurumsal İletişim Sorumlusu Tuğçe Erdemli Fişek attı. İmzalanan protokolle, Bodrum DTO’ nun üyeleri, aileleri ve çalışanlarından oluşan binlerce kişi, Türkiye genelindeki Amerikan Hastanelerinden alacakları sağlık hizmetlerinden % 45 indirimden yararlanma imkanına sahip oldu. Protokolün imza altına alınmasından sonra bir konuşma yapan Bodrum DTO Şube Başkanı Orhan Dinç şunları söyledi; “Göreve geldiğimiz günden bu yana ben ve yönetimdeki tüm arkadaşlarımla birlikte odamızın kurumsallaşması konusunda önemli çabalar harcıyoruz. Bu çabalarımızın içinde üyelerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak anlaşmalarda var. Bu anlaşmalardan birini de Türkiye’nin birçok noktasında hizmet veren Amerikan Hastaneleri ile yaptık. Üyelerimizle birlikte ailelerini ve çalışanlarını kapsayan önemli olduğuna inandığımız bir sağlık anlaşmasının altına imzamızı attık. Bodrum Amerikan Hastanesi yönetiminin bize gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

TEMA VAKFI BODRUM’DA AKTİF GÖNÜLLÜLER ARIYOR.

Yayınlanan

açık

Tarafından

tema bodrum TEMA VAKFI BODRUM’DA AKTİF GÖNÜLLÜLER ARIYOR. arena tema vakf

tema bodrum TEMA VAKFI BODRUM’DA AKTİF GÖNÜLLÜLER ARIYOR. gonullu il temsilcisi 2019 Bodrum

Okumaya devam et

Son Haberler