Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR…

Yayınlanan

açık

deprem YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR… yilmaz ozdil 6 6
  • deprem YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR… mehmet tosun banner 2
  • deprem YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR… Hakan Durna SM Con 05

Gazeteci/Yazar Yılmaz Özdil, 21 Temmuz tarihinde yaşanan Bodrum depremiyle ilgili “6,6” başlıklı yazısı adeta süreçte sorumsuz gazetecilik örneği gösteren ulusal basın temsilcilerine ders verecek nitelikte.

Yaşanan depremin sonuçlarını ülkeye ve dünyaya yansıtırken adeta bir bardak suda fırtına değil “tsunami” koparan sorumsuz muhabirlerin, oluşturdukları sonuca ders verecek nitelikte yazdığı makaleyle Bodrumlunun gönlünü kazandı.

Deprem sonrasındaki 24 saat içerisinde yaklaşık 2oo bin kişinin tatillerini yarıda keserek Bodrum’dan ayrılmalarına neden olan ulusal basının habercilik felsefesi, magazincileri aratır düzeydeydi. Özellikle muhabir Merih Ak’ın Gümbet’ten yaptığı yayın tam bir fiyaskoydu. 70-80 km hızla ters esen bir rüzgarda meydana gelebilecek tekne hasarlarını saatlerce anlattı da anlattı. Anlattıkça büyük bir tsunami algısını yarattı.

Konunun muhatapları da hayır durum bu değil demeyi ertesi günün öğlen saatlerine bırakınca, berbat geçen sezonun son duasını geç yaptıkları açıklamalarla okudular. Binlerce insanın Bodrum’u terk etmesine neden olan bu sorumsuz yayıncılığa yerel basında, sokakta yatan bir avuç tedirgin vatandaşın fotoğraflarını servis edince, tüy de dikilmiş oldu.

Sorumsuzca yapılan bazı yayınların, geç kalan açıklamaların açtığı yaralara merhem olacak nitelikteki mesajı, 256 sözcüğe sığdıran Yılmaz Özdil’e teşekkürler…

“6,6”

Şöyle uzaktan bir bak…
Kesme şeker gibidir Bodrum.
Evler bembeyaz, küp küp’tür.

*

Çünkü… 70’li yıllarda sahillerimiz vahşi şekilde yağma edilmeye başlandığında, Bodrum’da müthiş bir zeka gösterildi, galiba Hasan Reşat Öncü’nün belediye başkanlığı dönemiydi, imar planı yapıldı, evlere “beyaz” mecburiyeti getirildi. Böylece, hem görsel bir ahenk sağlandı, hem de coğrafyanın mantığına uygundu, kavurucu güneşin etkisi azaltılmış oldu, evlerin nispeten serin kalması sağlandı.

*

Peki hiç düşündünüz mü, bembeyaz Bodrum evlerinin kapısı penceresi neden mavidir? Beyaza uyumlu olsun diye mi? Hayır… Yörenin karakterine, yörenin gerçeklerine uyumlu davranma alışkanlığının sonucudur. Mavi renk, akrepleri uzak tutar.

*

Fesleğen mesela, sadece süs olsun diye koymazlar pencerenin kenarına… Sivrisinek kovar. İstersen aerosol banyosu yap, hiçbir kimyasal, mis gibi kokan fesleğen kadar koruyamaz.

*

Yazlık konutlara rol model olan en yaygın bina tipi, Sakız evidir Bodrum’da… 200 yıldır aynı mimari şekilde inşa ediliyor, usta çırak ilişkisiyle bugüne kadar geldi, iki katlı, en fazla üç katlıdır, gömme giriş kapısı vardır, cumbalı veya daracık balkonludur, gösterişsiz, sadeliğin güzelliğidir, 200 yıldır eskimeyen modadır.
Ve, binaların kat sınırı da yine 70’lerdeki imar planının ruhuna dayanır. Elbette herkes gibi parayı çok sever Bodrumlular ama, her şeye rağmen, Bodrum’u paradan daha çok severler. “Beyaz” hakimiyetini bozmadıkları gibi, “ortak akıl” göstermeyi başardılar, tarlalara bahçelere yayıldılar ama, yükselmediler, kat sınırını delmediler.

*

İşte bu nedenle, Bodrum’u önceki gece ne kurtardı derseniz?
Son dönemlerdeki bütün vandallığına rağmen, Bodrum’u Bodrum olarak koruyanlar kurtardı… Bodrum’da yüksek yapılaşmaya izin verilseydi, bugün en az bin kişinin cenaze töreni vardı.

*

Kimsenin burnunun kanamadığı 6.6 ibrettir.

*

Şehre saygı duyarsan, seni koruyor.
Şehre saldırırsan, canınla ödüyorsun.

deprem YILMAZ ÖZDİL: ŞEHRE SAYGI DUYARSAN SENİ KORUR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… 3921
  • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 2
  • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Ticaret Odası tarafından konaklama işletmelerine yönelik seminer 29 Mart 2019 Cuma günü düzenleniyor.

Seminerde Bodrum’un 2019 yılı turizmine hazırlıklarının makro ve mikro açıdan değerlendirmesini içeren güncel konulara değinileceği seminerde güncel ve pratik sektörel analiz yapılacak. Konaklama şirketlerin kuruluş amacı, kurucuların değer ve inançları, aile şirketlerinin işleyiş şekli ve sürdürülebilir işletmenin oluşturulmasındaki aşamalar gibi konu başlıklarının konuşulacağı “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ SEMİNERİ”yle, doğru yönetildiklerinde şirket kurucuları başta olmak üzere, çalışanlarının davranış kalıpları, değer yargıları, psikolojik ve ruhsal yapıları, yönetimsel becerileri ile insan ilişkilerini analiz ederek şirketin ihtiyacı olan sağlıklı büyüme ile gelişmesini sağlayacak mekanizmaların nasıl geliştirilmesi gerektiği ve öneminin görüşüleceği seminerin konuşmacısı Dr.Ahmet F. Seymen.

Tarih:29.03.2019

Saat:14:30-16:30

Yer: BODTO Konferans Salonu

Konuşmacı: Dr.Ahmet F. Seymen

Kayıt ve bilgi için: saadetkabli@bodto.org.tr

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… c47c3 ornek toplu sozlesmesine imzalar didimde atildi 37819 ee377f712df6d5a936a6999a6ac3b4fe
  • disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… mehmet tosun banner 2
  • disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… Hakan Durna SM Con 05

DİSK – Genel İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uğur Kocabaş Basın’a gönderdiği bir  yazı ile kamuoyuna bilgilendirmede bulundu…

“31 Mart yerel seçimleri öncesi bazı büyükşehir belediye başkan adaylarının resmi sosyal medya hesaplarından Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının işten çıkarıldığına dair paylaşım yapılmış ve bu asılsız bilgi de görsel-yazılı basında yer almıştır. Bu asılsız iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir personel işten çıkartılmamıştır.  İşçi ve emekçinin alın terinin siyasete alet edilmesi ve seçim malzemesi olarak kullanılması demokratik ortamda geçen seçim sürecine yakışmamıştır.”

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Uzay KOCABAŞ

DİSK / Genel-İş Sendikası

Muğla Şube Başkanı

disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun konacik miting 7
  • mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun banner 2
  • mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… Hakan Durna SM Con 05

İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, Konacık mitinginde binlerce kişi tarafından coşkuyla karşılandı.

İlk mitingini iki dönem belediye başkanlığı yaptığı Konacık Mahallesinde gerçekleştiren Mehmet Tosun, miting alanına geldiği andan itibaren binlerce kişinin sevgi ve destek sözleriyle karşılandı. Meşaleler arasından miting alanına giren Mehmet Tosun konuşmasına, “10 Yıl boyunca hizmet etmekten dolayı gurur duyduğum, onur duyduğum Konacık Mahallemizin güzel insanları, Bodrum Yarımadamızdaki yerel seçimler arifesinde Konacık Mahallemizde gerçekleştirdiğimiz ilk mitingimize hoş geldiniz, şerefler getirdiniz” ifadeleriyle başladı.

mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun konacik miting 4

“Başkanım sen yürü biz seninle koşmaya hazırız”, “Gözün aydın Bodrum, geliyor Tosun başkan”, “Birlikte başaracağız”, “Çalışkan dürüst başkan geliyor”, “Bodrum için el ele”, “Laik başkan”, “İz bırakmaya geliyoruz” yazılı pankart ve dövizlerle Mehmet Tosun’a destek veren vatandaşlar, Tosun’un konuşması boyunca da sık sık alkışlar ve destek sözleriyle Mehmet Tosun’a tam destek sözü verdi.

“İz bırakmaya geliyoruz” yazılı pankartı okuyan Mehmet Tosun, “Bu pankart çok hoşuma gitti. Beş yıl önce iz bıraktığımız, birlikte başardığımız, birlikte yol yürüdüğümüz modern, çağdaş belediyecilik hizmetleriyle tanıştırdığımız Konacık’ımızın güzel insanlarıyla şimdi Bodrum Yarımadamızda iz bırakmaya gidiyoruz” dedi.

mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun konacik miting 3

Büyükşehir yasasıyla birlikte Bodrum’daki sorunların arttığını dile getiren Mehmet Tosun, kendi dönemlerinde yaptıkları belediyecilik hizmetlerinin aradan geçen 5 yılda hala Konacık Mahallesi halkını mutlu etmeye devam ettiğini belirterek, “Bodrum’a hizmet gelmesi için, Konacık’a hizmet gelmesi için Tosun başkanın göreve gelmesi gerekiyor” dedi. Meydanı dolduran binlerce vatandaş Tosun’un bu sözlerine alkışlarla destek verdi.

Belde belediye başkanlığı yaptığı dönemde Konacık’a yapmış olduğu hizmetlerden bahseden Mehmet Tosun, bu hizmetler ile tüm Bodrum Yarımadası’nın tanışma vakti geldiğini söyledi. Türkiye’nin gerilen siyasi ortamından uzak, Bodrum’a yakışan bir seçim kampanyası yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Mehmet Tosun sözlerine şöyle devam etti;

“Bodrum’a yakışan barış ve huzur içerisinde bir kampanya yürütüyoruz. Kimseyi karalamadan daha iyisini yapmak için yola çıktık. Kimseyi eleştirmeden hedefe doğru yürüyoruz. Hedefimiz neresi? Bodrum Belediyesi.”

mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun konacik miting 6

Mehmet Tosun kendisini dinlemeye gelen binlerce vatandaşa, “Değişimi 31 Martta gerçekleştiriyor muyuz?” dedi ve vatandaşlardan hep bir ağızdan “Evet” cevabını adlı. Ardından, meydana “Peki Bodrum’un bir beş yılı daha tesadüflere bırakılabilir mi?” sorusunu soran Tosun, meydanı dolduran binlerce vatandaştan “Hayır” cevabını aldı.

Kendisini dinleyen vatandaşlara Konacık Mahallesinde yapacakları projeleri anlatan Tosun konuşmasının sonunda kendisini dinlemeye gelerek destek veren binlerce vatandaşa teşekkür ederek “Size güveniyorum, yolumuza devam ediyorum” dedi.

Mehmet Tosun daha sonra İYİ Parti Bodrum Belediye Meclis Üyesi Adaylarını tek tek tanıtarak sahneye çağırdı. Sahnede halkı selamlayan Mehmet Tosun ve ekibi daha sonra vatandaşların arasına girdi.

mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun konacik miting 2

Miting, Risinng Star Türkiye ile ünlenen Ozancan Demir ve ardından Karadenizli yerel sanatçı Erdal Yılmaz’ın canlı performanslarıyla düğün havasında devam etti.

Miting öncesi ve sonrasında ise Bodrum’un yerel sanatçılarından Mustafa Ergene meydanı dolduran binlerce vatandaşı coşturdu.

Mehmet Tosun bir sonraki mitinginde, 23 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de Bitez Eski Pazaryerinde Bitez halkıyla buluşacak.

mehmet tosun KONACIK’TA HAYAT DURDU, HERKES MEHMET TOSUN’A KOŞTU… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler