Bizimle iletişime geçin

ÇEVRE

UZMANLAR: MİLAS 3 HAFTA BOYUNCA SALLANACAK…

Yayınlanan

açık

milas UZMANLAR: MİLAS 3 HAFTA BOYUNCA SALLANACAK… milas 3 hafta sallanmya devam edecek

 

Milas’ta dün gece saat 00.48’de merkez üssü Gökova Körfezli 4.0 şiddetinde hissedilen deprem, vatandaşlarda kısa süreliğine panik yarattı. Uzmanlar, artçıların 3 hafta boyunca sürebileceğini duyurdu.

Boğaziçi Kandilli Rasathanesi’nden alınan verilere göre; geçtiğimiz Cuma günü Ege Denizi açıklarında, 6.5 büyüklüğündeki deprem Milaslıları sokağa dökmüştü. Vatandaşlar, deprem sonrasında korku dolu anlar yaşarken; 47 kişi de deprem paniği ve evde bulunan eşyaların devrilmesi sonucunda yaralanmıştı.
Meydana gelen şiddetli deprem sonrasında, artçılar gelmeye devam ediyor. Milas’ta en büyük artçılar; dün gece saat 00.48’de Gökova Körfez merkezli 4.0, saat 05.17’de yine Gökova Körfezi merkezli 3.2 ile yine sabah saat 08.21’de merkez üssü Gökova olan 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Milas, artçı depremlerle birlikte tekrar sallandı.
Uzmanlar ise gerçekleşen 6.5 büyüklüğünde ve 7.0 şiddetinde hissedilen deprem sonrasında, artçı depremlerin 3 hafta sürebileceğini ve halkın korkmaması gerektiğini kaydetti.
DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER…
Deprem sırasında öncelikle merdiven, balkon ve pencerelerden uzak durulmalıdır. Eğer binanın bilimsel ilkelere ve deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiğine emin olunursa ve eşyalar sabitlenmişse; yeri daha önceden belirlenen, ağırlık merkezi yere yakın olan eşyaların yanında YAT-KORUN-TUTUN pozisyonu alınmalıdır. Yere yan yatarak dizler karna çekilmeli, üstteki el ile baş, alttaki el ile yanına uzanılan eşyayı tutmalı ve sarsıntı geçene dek beklenilmelidir.
Eğer bina dışında depremle karşılaşıldıysa elektrik hatları, otoyollar ve ağaçlardan mümkün olduğunca uzaklaşılmalıdır. Deprem bittikten sonra, acil durum çantasını da yanında bulundurarak; elektrik, su, doğalgaz hatlarını kapatılmalı; bina acilen terk edilmeli ve yetkililer onay verene dek hiçbir sebeple binaya giriş yapılmamalıdır.
Binadan tamamen çıkana dek kibrit veya çakmak kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer deprem sırasında enkazda kalındıysa sakin olmaya çalışılmalı, tozdan korunmak için solunum yolları bir giysi parçası ile örtülmelidir. Kibrit, çakmak gibi ateş kaynakları kullanılmamalı, enerjimizi tasarruflu kullanmak için mümkün olduğunca az hareket edilmelidir.
Kurtarma ekiplerinin dinleme cihazları ile çok alçak sesleri bile duyma imkânı olacağı için, sürekli bağırarak enerji harcamak yerine, belirli aralıklarda ekiplere hayatta olduğunu belirtecek sesler iletilmelidir. Katı cisimler sesi ileteceği için, bir duvara ya da tesisat borusuna sert cisimlerle vurulabilir.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MAVİ BAYRAK TOPLANTISI BAŞLADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

plaj mavİ bayrak MAVİ BAYRAK TOPLANTISI BAŞLADI… plaj mavi bayrak 3

Bu yıl yedincisi düzenlenen “Plaj Mavi Bayrak Temsilcisi Eğitimi ve Sertifikasyonu Toplantıları” başladı. 17-18 Nisan tarihlerinde düzenlenen eğitim toplantısında, Mavi Bayrak temsilcileri ile ‘’Mavi Bayraklı Oteller ve Marinalar Atık Pilleri Topluyor’’ yarışmasını kazananlara sertifika ve plaketleri verilecek.

Bodrum’un Akyarlar mahallesinde yer alan Kefaluka Resort Otel’de Bodrum Belediyesinin destekleriyle düzenlenen toplantının açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ve Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Engin Doğan ile otel işletmecileri eşlik etti. Mavi Bayrak programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra eğitime Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları-TAP Derneği yetkilileri katıldı.

TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, eğitim programı hakkında verdiği bilgide, “Vakfımız bir ulusal sorumlu kuruluş olarak uluslararası alanda Mavi Bayrak Ödüllü plaj ve marinalarımızın standardının diğer ülkelerden daha yüksek olmasına özen göstermektedir. Bu hedefe yöresel destekle daha iyi ulaşılacağına inanmaktadır. Plaj Mavi Bayrak Temsilcilerinin güncel bilgilere sahip olmalarının, kıyı yönetiminde önem arz eden kritik konularda uzmanlar aracılığı ile bilgi edinmelerinin sağlanması, yöresinde örnek uygulamaları yürüten yerel sorumluların deneyimlerinden faydalanılması ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunulması amacıyla ulusal düzeyde yılda bir defa eğitim semineri düzenlenmektedir” dedi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt açılışta yaptığı konuşmada, “Sayın bakanlık yetkilileri, sivil toplum kuruluşu  üyeleri ve tüm katılımcılar. Hepiniz Bodrum’a hoş geldiniz. Çok yararlı olacağını düşündüğümüz bu eğitimde hepinize başarılar diliyorum. Biz de Bodrum Belediye Başkanlığı ve Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak 2014 yılında sekiz adet mavi bayraklı halk plajlarımızla hizmet vermeye başlamıştık. 2015 yılında 12 noktada hizmet vermeye devam ettik. 2016’da 15 noktada, 2017’de 24 noktada olan halk plajlarımızı 2018’de ise 30’a çıkarttık. Her yıl bu plajlarımızın bakım ve onarımını yaparak, eksiklerini gidererek, günlük temizliğini yaparak, şezlong ve şemsiyeleriyle vatandaşlara hizmet verdik. Şu anda sekiz adet mavi bayraklı halk plajımız bulunuyor. Hedefimiz, bütün halk plajlarımıza bir standart kazandırarak sürdürülebilir çevre politikalarına uygun, çevreci, engelsiz plajlar oluşturmaktır. Bodrum Belediyesi olarak bu tür etkinlikleri her zaman destekliyoruz. Tüm yetkililere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise “Sevgili arkadaşlar, bizler de bu tür eğitim programlarına zaman zaman katılıyoruz, öğrenmenin yaşı ve zamanı yok. Hem sosyal açıdan hem de kendimizi geliştirme açısından bu tür eğitim faaliyetlerini son derece önemli ve yararlı buluyorum. Bodrum bildiğiniz üzere çok önemli bir turizm merkezi ve bizim için kongre turizmi de çok önemli olduğu için bu tür faaliyetleri önemsiyoruz. Yeni turizm sezonuna giriyoruz ve bu sezonun herkese hayırlı olmasını diliyorum. Son yıllarda turizm konusunda ilerlemeler yaşıyoruz ve inanıyorum ki bu yıl turizmde rekorlar kıracağımızı umut ediyorum. Eğitim programını düzenleyenlere ve emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programın ilk bölümünde Kültür ve Turizm Bakanlığından Canan Cantemur “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Mavi Bayrak’a Bakışı”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Hülya Çakır “Oteller İçin Sıfır Atık” ve Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nden Gökmen Güven ise “Otellerde Fazla Gıdanın Yönetimi, İsrafın Önlenmesi” başlıklarında sunumlar gerçekleştirdi.

10 kıyı ilinden kayıt yaptıran 100’ün üzerinde Mavi Bayrak temsilcisine 1,5 gün sürecek eğitimin sonunda sınav yapılacak ve başarılı olanlara 5 yıl süre ile geçerli “Mavi Bayrak Plaj Temsilcisi Sertifikası ve Kimlik Kartı” verilecek.

Seminerde ayrıca TÜRÇEV ile TAP Derneği’nin işbirliği ile 4 yıldır düzenlenen “Mavi Bayraklı Oteller ve Marinalar Atık Pillerini Topluyor” yarışmasının ödül töreni yapılacak. 2018 yılında en fazla atık pil toplayan Mavi Bayraklı 10 otel ve 3 marinaya sertifika ve plaketleri verilecek.

1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2018 yılı itibariyle 459 plaj ve 22 marina, 10 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazandı. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye bu yıl 50 ülke arasında dünyada 3. sırada yer aldı. Plaj ve marina toplamında dünyadaki toplam Mavi Bayrak ödülünün yaklaşık

plaj mavİ bayrak MAVİ BAYRAK TOPLANTISI BAŞLADI… plaj mavi bayrak 4plaj mavİ bayrak MAVİ BAYRAK TOPLANTISI BAŞLADI… plaj mavi bayrak 5

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

YAVRU DENİZ KAMPUMBAGASI YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yavru denİz kampumbasi YAVRU DENİZ KAMPUMBAGASI YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ… PO  ET YUTAN KAPLUMBA  A

 

Bodrum’da bir kaptan tarafından bulunan 9 santimetre boyundaki yavru caretta caretta cinsi kaplumbağa kurtarılamadı. 

Dün öğle saatlerinde Bodrum Paşatarlası açıklarında kaptan Besim Erdoğan tarafından hareket kabiliyetini kaybetmiş, 2 yaşında, 9 cm boyunda, 130 gr ağırlığında olduğu bildirilen, bir yavru deniz kaplumbağası bulundu. Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yetkilileri ile temasa geçen Erdoğan, kaplumbağayı Halikarnas İskelesi’ne getirdi.

DEKAMER, bugüne kadar 20’ye yakın kaplumbağanın sağlığına kavuşmasında birlikte çalıştıkları AKUT Bodrum ekibine ulaştı. Ekip iki gönüllüsü ile hareket kabiliyetini tamamen yitirmek üzere olan yavru kaplumbağayı alarak yola çıkıp kaplumbağayı Yatağan yakınlarında DEKAMER yetkililerine teslim etti.

DEKAMER yetkilileri rehabilitasyon merkezlerinde yaptıkları ilk tetkiklerde, yavru kaplumbağanın naylon poşet yuttuğunu ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadığını, vatandaşların deniz temizliği konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini bildirdiler.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DENİZE EN ÇOK MAVİ YAKIŞIR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gölköy DENİZE EN ÇOK MAVİ YAKIŞIR… golkoy deniz dibi temizlik 8

 

Bodrum Belediyesi’nin beş yıldır sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesi “Denize en çok MAVİ yakışır” Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmalarına bu hafta Gölköy Mahallesi’nde devam edildi.

Gölköy plajında gerçekleşen ve yaklaşık iki saat süren temizlik çalışmalarında, Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi deniz dibinde biriken atıkları topladı. Tüplü ve serbest dalgıçlardan oluşan ekip, denizden 80 kg cam, 27 kg plastik, 50 kg tekstil, 62 kg demir ve 70 kg diğer atıklar olmak üzere toplam 289 kg atık çıkardı.

Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve her yaz sezonu öncesi yapılan temizlik çalışmalarının Gölköy ayağında, “Bir Gamze” ve “Yağız 2” tekneleri de atıkların karaya nakli için dalgıçlara destek verdi.

Ahmet Naci Coşkunoğlu Ortaokulu öğrencilerinin de katılım gösterdiği etkinlikte, deniz dibinden çıkan atıklar ve bu atıkların verdiği zararlar hakkında öğrencilere sunum eşliğinde bilgiler aktarıldı. Ayrıştırılan atıklar daha sonra geri dönüşüm için Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi.

Bodrum Belediyesi deniz dibi temizlik çalışmalarının 17 Nisan Çarşamba günü Türkbükü sahilinde devam edeceği bildirildi.

 

Okumaya devam et

Son Haberler