Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR…

Yayınlanan

açık

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri geleneksel yuruyusle basladi

Bodrum’da bu yıl üçüncü kez düzenlenen Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri 8 eylül cuma akşamı “Köylüler Yürüyor Korteji” ile başladı.

Bodrum Kumbahçe meydanından başlayan kortej, İskele Meydanı’na kadar devam etti. Bodrum Karaova-Der öncülüğünde gerçekleştirilen bağbozumu şenlikleri kortejine CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Karaova-Der Başkanı ve belediye meclis üyesi Ali Öztürk, Karaova muhtarları, Bodrum Çevre Platformu üyeleri, TEMA gönüllüleri, Bodrum Tohum Derneği ve Slow Food üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği halk oyunları ekibinin gösterileriyle renklenen şenlik kortejine Bodrum çarşı esnafı, yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, kortej boyunca turistlere ve esnafa Karaova üzümlerinden ikram etti.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 2Şenliğe katılanlar Kumbahçe, Hilmi Uran ve İskele meydanında yöresel halk oyunlarının en güzel örneklerini sergiledi, davullu zurnalı kortej Bodrum çarşısına adeta renk getirdi.

“Köylüler Yürüyor Korteji” İskele Meydanı’nda son buldu. Burada kısa bir konuşma yapan Karaova Der Başkanı Ali Öztürk, “Bu şenliklerle, sürdürülebilir tarım anlayışının geliştirmesi, Bodrum’da turizm çeşililiğinin sağlanması hedeflenmişti. Bodrum deniz turizmi ile tanıştıktan sonra, tarım toprakları ve sürdüülebilir tarım açısından elinde sadeece Karaova kalmıştı. Onun için biz diyoruz ki, Karaova Bodrum’un son soluk borusudur. Bizler tarım ekonomisiyle büyümüş, okumuş ve bir yerlere gelmiş insanlarız. Bugün ekonomik hayatımızı sürdürebiliyorsak, cumhuryietmizin bize verdiği fırsat eşitliğinden yararlanarak yapıyoruz. Biz aslımıza sahip çıkmak istiyoruz. Gelenek ve göreneklerimizi insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Ülkemizin üretim politikaları yerellikten uzak, üreticinin eli kolu bağlı, küresel politikalara mahkum durumda. Bu durumdan ancak yerel politikalarla çıkılabilir. Bunun ilk adımı Karaova bağbozumu şenlikleridir.” dedi. Öztürk, şenlik boyunca yöresel tatların ve yerel zenginliklerin sergileneceğini hatırlatarak, “Bizi biz yapan tüm unsurlar halkımızın hizmetinde olacak. El emeği göz nuru her şey hizmetizinde olacak. Karaova sizi çağırıyor. Köylü yeniden milletin effendisi olacak. Ne kadar yerelsek o kadar evrenseliz. Değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şenlik, İskele Meydanı’ndaki halk dansları gösterileriyle devam etti.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 4YARIŞMALAR, TADIMLAR, DEFİLELER, DAHA NELER NELER…

Bodrum’un tarım cenneti Karaova, bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Bağbozumu Şenlikleri’ne ev sahipliği yapacak. 8-9 ve 10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek şenliklerde yöresel tadımlar, yemek yarışmaları, defile, dans gösterileri, tohum takası, sergiler, konserler ve yelken yarışları düzenlenecek. Karaova bölgesi muhtarlarının katılımı ve desteğiyle gerçekleştirilecek şenliklerde Bodrum’a özgü gastronomi kültürünün değerleri anlatılacak, unutulmaya yüz tutan tatlar gün yüzüne çıkacak, kırsal kalkınmaya yönelik ilginç söyleşiler verilecek. Kısacası üç günlük şenlikte Bodrum’un Toscana’sı olarak adlandırılan Mumcular ve Karaova bölgesinin tarımsal zenginliği bir kez daha gözler önüne serilecek.
Şenlik etkinlikleri 9-10 Eylül Cumartesi-Pazar günleri Mumcular’daki Mustafa Kalem parkında gerçekleştirilecek.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 5ŞENLİK PROGRAMI

RESMİ AÇILIŞ 9 EYLÜL CUMARTESİ GÜNÜ

9 Eylül cumartesi günü saat 10,00 da Mumcular Mustafa Kalem parkında resmi açılış töreni düzenlenip ardından stantlar değerli katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı stantlarda aynı zamanda alışverişte yapılabilinecektir. 
Karaova der tarafından geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okulumuz olan Karaova Yeniköy ilköğretim okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12,00 de gerçekleştirilecektir. Törende, artık kullanılmayan yöresel usülde dibek dövmesi keşkek dağıtılacaktır. 
Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda Gastronomi kültürümüzün tanıtılması için Süleyman Dilsiz’in Balık Nasıl pişirilmez adlı halk katılımlı söyleşisinin ardından Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği desteği ile Köyler Arası Yemek Yarışması 18.00 ila19.00 saatleri arasında gerşekleştirilecektir. 
Kazanan yarışmacılara ödülleri programın hemen ardından verilecektir.
Programımız akşam saat 20,00 ile 21,30 arasında bir Bodrum halk kültürü olan TEMEL DEVREN MİRAS defilesi ile devam edecektir.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 3Defilenin ardından Halil Çokyürekli tarafından bağbozumu şenlikleri kapsamında Zurna konseri ile gün tamamlanacaktır. 
10 Eylül Pazar günü Mustafa Kalem Parkında stantlar misafirlerini ağırlamaya devam edecektir. Saat 11,30 da Çocuk Atölyesi Bağ ürünleri ile tatlı yapımı adlı etkinliği yapacaktır.
Saat 13,00 te İnsanca Yaşam Derneğinin Şef Ramin Farhangniya önderliğinde hayata geçirdiği Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu projesi ile Şenliğimize 4 dilde dört şarkı ile renk katacaklardır.
Saatler 14.00’ü gösterdiğinde Karaova Halk Kütüphanesinde saat 17.00’a kadar sürecek olan Karaova Söyleşileri kapsamında aşağıda listeli “Karaovada Kırsal Kalkınmanın Geleceği” adlı söyleşiler yapılacaktır.
1.    Karaovanın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı  Lale Aytaman- Muğla eski valisi
2.    Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları Yrd.Doç.Dr. Murat Güneri 
3.    Kaliteli zeytinyağı nasıl üretilir  Ali Osman Menteşe- yöresel üretici
4.    Yüz binlik planlarda Eko turizm ve Kırsal Kalkınma  Semra Kutluay- Şehir ve Bölge Plancısı
5.    Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği Prof Dr. Cem Karagözoğlu
6.    Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma  Faruk Malhan- Yüksek Mimar
15.00 ile 16.00 saatleri arasında Senem Diyicinin “Doğada Akustik Jazz” performansı yapılacaktır. 
18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yarışmacıların istemesi halinde yemeklerinin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19,30 ile 21,00 arasında TRT Sanatçısı Mustafa Özcan’ın katılımıyla Karaova Halk Korosu Konseri yöresel şarkı ve türküleriyle misafirlerini ağırlayacaktır. 
3. Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri akşam 21,30 ile 23,00 saatleri arasında Kurtalan Ekspresinin vereceği konser ile sona erecektir.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

dr ergün saçar DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR… arenabodrumhaber dr ergun sacar yogun bakimda

Geçtiğimiz hafta rahatsızlanarak Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan daha sonra da İzmir’e sevk edilen Bodrum Devlet Hastanesi acil servis doktoru Ergün Saçar’ın durumu iyiye gidiyor.

Geçirdiği grip sonrası durumu ağırlaşan Dr. Ergün Saçar  Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde solunum destek ünitesine bağlı bir şekilde tedavi görürken daha ağırlaşması üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yoğun bakım ünitesinde nakledilmişti.  Burada yapılan müdahale ve tedavinin ardından durumu her geçen gün daha iyiye giden Dr. Ergün Saçar’ın bugün de iyi haberler geldi.

Okumaya devam et

Son Haberler