Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR…

Yayınlanan

açık

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri geleneksel yuruyusle basladi
bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… divenire group2

Bodrum’da bu yıl üçüncü kez düzenlenen Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri 8 eylül cuma akşamı “Köylüler Yürüyor Korteji” ile başladı.

Bodrum Kumbahçe meydanından başlayan kortej, İskele Meydanı’na kadar devam etti. Bodrum Karaova-Der öncülüğünde gerçekleştirilen bağbozumu şenlikleri kortejine CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Karaova-Der Başkanı ve belediye meclis üyesi Ali Öztürk, Karaova muhtarları, Bodrum Çevre Platformu üyeleri, TEMA gönüllüleri, Bodrum Tohum Derneği ve Slow Food üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği halk oyunları ekibinin gösterileriyle renklenen şenlik kortejine Bodrum çarşı esnafı, yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, kortej boyunca turistlere ve esnafa Karaova üzümlerinden ikram etti.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 2Şenliğe katılanlar Kumbahçe, Hilmi Uran ve İskele meydanında yöresel halk oyunlarının en güzel örneklerini sergiledi, davullu zurnalı kortej Bodrum çarşısına adeta renk getirdi.

“Köylüler Yürüyor Korteji” İskele Meydanı’nda son buldu. Burada kısa bir konuşma yapan Karaova Der Başkanı Ali Öztürk, “Bu şenliklerle, sürdürülebilir tarım anlayışının geliştirmesi, Bodrum’da turizm çeşililiğinin sağlanması hedeflenmişti. Bodrum deniz turizmi ile tanıştıktan sonra, tarım toprakları ve sürdüülebilir tarım açısından elinde sadeece Karaova kalmıştı. Onun için biz diyoruz ki, Karaova Bodrum’un son soluk borusudur. Bizler tarım ekonomisiyle büyümüş, okumuş ve bir yerlere gelmiş insanlarız. Bugün ekonomik hayatımızı sürdürebiliyorsak, cumhuryietmizin bize verdiği fırsat eşitliğinden yararlanarak yapıyoruz. Biz aslımıza sahip çıkmak istiyoruz. Gelenek ve göreneklerimizi insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Ülkemizin üretim politikaları yerellikten uzak, üreticinin eli kolu bağlı, küresel politikalara mahkum durumda. Bu durumdan ancak yerel politikalarla çıkılabilir. Bunun ilk adımı Karaova bağbozumu şenlikleridir.” dedi. Öztürk, şenlik boyunca yöresel tatların ve yerel zenginliklerin sergileneceğini hatırlatarak, “Bizi biz yapan tüm unsurlar halkımızın hizmetinde olacak. El emeği göz nuru her şey hizmetizinde olacak. Karaova sizi çağırıyor. Köylü yeniden milletin effendisi olacak. Ne kadar yerelsek o kadar evrenseliz. Değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şenlik, İskele Meydanı’ndaki halk dansları gösterileriyle devam etti.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 4YARIŞMALAR, TADIMLAR, DEFİLELER, DAHA NELER NELER…

Bodrum’un tarım cenneti Karaova, bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Bağbozumu Şenlikleri’ne ev sahipliği yapacak. 8-9 ve 10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek şenliklerde yöresel tadımlar, yemek yarışmaları, defile, dans gösterileri, tohum takası, sergiler, konserler ve yelken yarışları düzenlenecek. Karaova bölgesi muhtarlarının katılımı ve desteğiyle gerçekleştirilecek şenliklerde Bodrum’a özgü gastronomi kültürünün değerleri anlatılacak, unutulmaya yüz tutan tatlar gün yüzüne çıkacak, kırsal kalkınmaya yönelik ilginç söyleşiler verilecek. Kısacası üç günlük şenlikte Bodrum’un Toscana’sı olarak adlandırılan Mumcular ve Karaova bölgesinin tarımsal zenginliği bir kez daha gözler önüne serilecek.
Şenlik etkinlikleri 9-10 Eylül Cumartesi-Pazar günleri Mumcular’daki Mustafa Kalem parkında gerçekleştirilecek.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 5ŞENLİK PROGRAMI

RESMİ AÇILIŞ 9 EYLÜL CUMARTESİ GÜNÜ

9 Eylül cumartesi günü saat 10,00 da Mumcular Mustafa Kalem parkında resmi açılış töreni düzenlenip ardından stantlar değerli katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı stantlarda aynı zamanda alışverişte yapılabilinecektir. 
Karaova der tarafından geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okulumuz olan Karaova Yeniköy ilköğretim okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12,00 de gerçekleştirilecektir. Törende, artık kullanılmayan yöresel usülde dibek dövmesi keşkek dağıtılacaktır. 
Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda Gastronomi kültürümüzün tanıtılması için Süleyman Dilsiz’in Balık Nasıl pişirilmez adlı halk katılımlı söyleşisinin ardından Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği desteği ile Köyler Arası Yemek Yarışması 18.00 ila19.00 saatleri arasında gerşekleştirilecektir. 
Kazanan yarışmacılara ödülleri programın hemen ardından verilecektir.
Programımız akşam saat 20,00 ile 21,30 arasında bir Bodrum halk kültürü olan TEMEL DEVREN MİRAS defilesi ile devam edecektir.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR… karaova senlikleri basladi 3Defilenin ardından Halil Çokyürekli tarafından bağbozumu şenlikleri kapsamında Zurna konseri ile gün tamamlanacaktır. 
10 Eylül Pazar günü Mustafa Kalem Parkında stantlar misafirlerini ağırlamaya devam edecektir. Saat 11,30 da Çocuk Atölyesi Bağ ürünleri ile tatlı yapımı adlı etkinliği yapacaktır.
Saat 13,00 te İnsanca Yaşam Derneğinin Şef Ramin Farhangniya önderliğinde hayata geçirdiği Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu projesi ile Şenliğimize 4 dilde dört şarkı ile renk katacaklardır.
Saatler 14.00’ü gösterdiğinde Karaova Halk Kütüphanesinde saat 17.00’a kadar sürecek olan Karaova Söyleşileri kapsamında aşağıda listeli “Karaovada Kırsal Kalkınmanın Geleceği” adlı söyleşiler yapılacaktır.
1.    Karaovanın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı  Lale Aytaman- Muğla eski valisi
2.    Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları Yrd.Doç.Dr. Murat Güneri 
3.    Kaliteli zeytinyağı nasıl üretilir  Ali Osman Menteşe- yöresel üretici
4.    Yüz binlik planlarda Eko turizm ve Kırsal Kalkınma  Semra Kutluay- Şehir ve Bölge Plancısı
5.    Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği Prof Dr. Cem Karagözoğlu
6.    Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma  Faruk Malhan- Yüksek Mimar
15.00 ile 16.00 saatleri arasında Senem Diyicinin “Doğada Akustik Jazz” performansı yapılacaktır. 
18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yarışmacıların istemesi halinde yemeklerinin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19,30 ile 21,00 arasında TRT Sanatçısı Mustafa Özcan’ın katılımıyla Karaova Halk Korosu Konseri yöresel şarkı ve türküleriyle misafirlerini ağırlayacaktır. 
3. Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri akşam 21,30 ile 23,00 saatleri arasında Kurtalan Ekspresinin vereceği konser ile sona erecektir.

bağbozumu KARAOVA SİZİ ÇAĞIRIYOR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… apart poseptik
gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… divenire group2

Gündoğan’da bir apartın pompalı düzenek kurarak denize foseptik boşalttığı iddia edildi. Zabıta ekipleri olayla ilgili inceleme yaptı. 

Edinilen bilgiye göre Gündoğan Küçükbük Mahallesi’nde denize foseptik boşaltıldığı iddiası üzerine, mahalle muhtarı Ali Akbulut, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile bölgeye gitti. Burada zabıta ekipleri ile birlikte inceleme yapıldı. Denize foseptiğin boşaltıldığı anda bahsekonu pompanın fişini zabıta görevlisi çekti. Fişin çekilmesinin ardından denize akan foseptik durdu. Fişin yeniden takılmasıyla foseptik yeniden akmaya başlandı.

İncelemede pompa düzeneği ve denize boşaltılan foseptik cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı.

Zabıta ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… logo msk
işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… divenire group2

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyerinde işgüvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli gibi İSG profesyonellerinin sunacağı iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale geldi.

29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İşyerinde işveren veya işveren vekili tarafından yürütülerek iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin” yönetmelik kapsamında; elliden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini işveren veya işveren vekilleri yürütebilecektir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 14.02.2019 tarihinde eğitimlerin düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı. Bu doğrultuda;
elliden az çalışanı olup, az tehlikeli sınıfta yer alan işverenler ve işveren vekillerinin herhangi bir mezuniyet şartı aranmadan 16 saatlik eğitimi tamamlayan katılımcılara “iş sağlığı ve
güvenliği hizmetlerinin yürütümüne ilişkin işveren veya işveren vekili sınavına katılım hakkı belgesi” düzenlenecek olup, sınavda başarılı olan katılımcılar yönetmelik kapsamında iş
sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.Konu hakkında Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “İşverenlerimizin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini kendileri yürütebilmesi açısından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizin Bakanlıkla protokolü oldukça önemlidir.Üyelerimizi bu konuda bilgilendirerek, eğitim sonunda başarılı olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sürdürmelerini bekliyoruz.” diyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   7
bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… divenire group2

Bodrum Belediyesi, Bodrum’da sporun her branşında faaliyet gösteren kulüpleri tek çatı altında birleştirmek amacıyla düzenlenecek çalıştayın hazırlık sürecini başlattı.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   4Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü yönetimi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile başkan yardımcıları Turgay Kaya, Ummahan Yurt, Önder Batmaz ve Bodrum Belediyesi meclis üyelerine yönelik, kulübün mali durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. B.B.Bodrumspor tesislerinde gerçekleşen sunumda Kulüp Başkanı Rıza Karakaya’nın önderliğinde geçmiş dönemden kalan borçlar, isim sponsorluğu, stat reklam gelirleri, sponsorluk destek projeleri, altyapı ve diğer branşlar ile ilgili bilgiler ve veriler paylaşıldı.

Bodrumspor kulüp yöneticilerinin yaptığı sunumun ardından bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum ile ilgili her türlü faaliyette etkin olan ve irade ortaya koyması gereken Belediye Meclisi’nin Bodrumspor ile ilgili bilgi sahibi olmasının önemine değinerek “Kulübün geleceği ile ilgili alınacak kararlara katkı koyabilmek adına önemli bir toplantı oldu. Yeni sezon çalışmaları başlamadan önce böyle bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını rica ettim. Kulüp yöneticilerimize ve meclis üyelerimize zaman ayırdıkları için teşekkür ederim” dedi.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   1Bodrum’daki spor faaliyetleri ile ilgili bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’da geleceğin sporcu gençlerini yetiştiren ve sağlıklı bir genç neslin oluşmasına katkıda bulunan amatör kulüpler, çok önemli bir toplumsal görevi yerine getiriyor. Bodrum’da sayıları ve faaliyetleri çok ciddi boyutta ve her birinin belediyemizle maddi ve manevi bağlantısı var. Biz belediye olarak bir çok kulübümüze malzeme, mazot araç gereç tesis desteği veriyoruz. Dolayısıyla bu konuda hem Bodrum kamuoyunun hem de bizlerin bilgi sahibi olması gerekir. Bunun için ilk olarak Bodrumspor’umuz ile başladık.” diye konuştu.

 

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler