İKİ KITA’NIN TEK FESTİVALİ BODRUM’DA BAŞLIYOR…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi ve Kos (İstanköy) Belediyesi’nin katkıları ile Bodrum Sinema ve Kültür Derneği, Cinemarine Sinemaları, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ve Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) tarafından düzenlenen “7.Bodrum Türk Filmleri Haftası” 7. Kez Sinemaseverleri Bodrum’un Büyülü Ege Atmosferinde Türk Filmleri ile Buluşturuyor. 

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Başkanı (SİSAY) Cenk Sezgin, festival öncesinde Bodrum basını ile Oasis Cinemarine’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Sezgin, toplantıda gazetecilere Türk Filmleri Haftası’nın sürprizleri, bu yıl gerçekleşecek yenilikleri ve konukları hakkında bilgi verdi. Toplantıda Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Gülce Sezgin Yılmaz, Bodrum Belediyesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Fikret Hıdır ile Kos adasından Sami Payzanoğlu da katıldı.

Türk Filmleri Haftası’nı 7 yıldır Bodrum’da gerçekleştiren Cinemarine Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Sezgin, “7 yıldır enerjisi, katlımı, Türkiye’de bıraktığı izi büyüyerek devam eden bir etkinlik ortaya çıkardık hep birlikte. Bodrum Belediyesi’ne ve özellikle Başkanımız Kocadon’a teşekkür ediyorum. BODTO ve Deniz Ticaret Odası da Bodrum’da bizim en büyük destekçilerimiz oldu. Oasis AVM, seyahat acentaları, THY ofisimiz, Bodrum Feribot Acentası ve şahsen de bizimle beraber olan pek çokkişiyle birlikte gerçekleştiriyoruz bu etkiliği. Hepsine tek tek teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözlerine başladı.

Türk Filmleri Haftası’nın iki yıldır Kos’ta da gerçekleştirildiğini hatırlatan Sezgin, “Dünyada ya da Türkiye’de aynı anda iki şehirde birden organize edilen festival belki vardır. Ama aynı anda iki ülkede, iki kıtada gerçekleştirilen bir festival sanırım hiç yoktur. Sadece Bodrum var. Dolayısıyla Bodrum bu anlamda çok özel bir yer.” diye konuştu. Cenk Sezgin, “Türk filmleri haftasının Türk sinema sektörünün tüm oyuncularını, başta sinema salonu işletmecileri, yapımcılar, yönetmenler ve seyircileri buluşturan, sektöre destek veren tüm kurum ve kuruluşların katıldığı bir etkinlik olmasını istemiştik. Dört yılda bu konuda gerçekten iyi bir yol aldık.” dedi.

TÜRK  YUNAN DOSTLUĞU ADINA ÇOK GÜZEL İŞLER YAPILIYOR…

Toplantıya Kos Adası’nı temsilen katılan Sami Payzanoğlu da “Türk filmleir haftasının bilhassa Kos adasında gerçekleşmesi daha büyük önem arzediyor. Çünkü oradaki Yunan halkı ve Türk kökenliler de çok var. Bu festivali halk olarak kucakladılar. Sürekli bize soruyorlar. Yeniden ne zaman olacak diye. Galamız, sayın konsolosumuzun da girişimiyle olacak. Türk Yunan ilişkilerinin çok zor zamanlarında bile Cenk Sezgin’le çok güzel işler yaptık. Kendisine çok teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Cenk Sezgin, Türk Filmleri Haftası’na Rodos Konsolosluğu’nun da büyük destek verdiğini sözlerine ekledi.

ÖNEMLİ SİNEMACILAR, BODRUM VE KOS’A GELİYOR

Her geçen yıl daha da gelişen, Türk filmlerini sadece Bodrum’la değil, Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’yla da buluşturan ve Ege’nin en keyifli etkinlikleri arasında anılmaya başlanan “Bodrum Türk Filmleri Haftası”, 18-24 Eylül tarihleri arasında güçlü film seçkisini hem Bodrum’daki sinemaseverlerle hem de Türkiye’nin önemli sinemacıları ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi, Kos (İstanköy) Belediyesi ve Oasis Alışveriş Merkezi’nin katkıları ile Bodrum Sinema ve Kültür Derneği, Cinemarine Sinemaları, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ve Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) tarafından düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası, 18-24 Eylül tarihleri arasında 7. kez sinemaseverler ile buluşacak.

Her geçen yıl daha da gelişen, Türk filmlerini sadece Bodrum’la değil, Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’yla da buluşturan ve sinemaseverleri Bodrum’a davet eden “7. Bodrum Türk Filmleri Haftası”nın bu yıl danışmanlığını ise Yapımcı Elif Dağdeviren yapıyor.

Bundan 7 yıl önce sinemaseverleri değerli yönetmen, oyuncu, yazar ve yapımcılarla bir araya getirmenin yanı sıra, Türk sinemasının son dönem filmlerini sinema işletmecileri ile buluşturmak üzere başlamış olan bu kendine özgü film haftası, geçtiğimiz 7 yıl içerisinde daha da gelişerek Bodrumluların ve sinema sektörünün heyecanla beklediği özel bir buluşmaya döndü.