YOL KENARINDA BAŞLADI… EVLERİ DE TEHDİT ETTİ…

Bodrum Yalıkavak mahallesinde akşam saatlerinde başlayan yangın kabus dolu anlar yaşattı.

Sitelerde yaşayanların evlerinden çıktığı yangında alevler villaların bahçelerine 30 metre kadar yaklaşınca panik ve heyecan yaşandı. Alevlerin evlere girmesi son anda önlenirken şiddetli rüzgar nedeniyle yangın durdurulamıyor.

Bodrum’un Yalıkavak mahallesi Küdür yarımadasında dün saat 21.00 sıralarında yol kenarından başlayan yangın mahalle halkına kabus yaşattı. Kuru otların tutuşması ile başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisi ile hızla büyüyen yangın önce makilik alanda etkili oldu ardındahn rüzgarın yön değiştirmesi ile sitelerdeki evlere doğru yöneldi.

Bodrum Orman İşletme Şefliği ekipleri ile Bodrum Belediyesi İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın büyüyünce ve evlere otuz metre kadar yaklaşınca heyecan ve panik yaşandı. Bazı ailelerin çocuklarını alarak evlerini boşalttıkları görüldü. Evli ve üç çocuk babası 45 yaşındaki Mehmet Akbulut “Yangın yol kenarındaki elektrik direğinin dibinden başlamış yeri belli rüzgarda şiddetli olunca hızla yayıldı , otların kuru olması nedeniyle yangın büyüdü evlerin dibine kadar geldi , halada tehlike devam ediyor” dedi.

Alevlerin Yalıkavak Arıtma Tesisi’ne doğru yönelmesi nedeniyle ekiplerde zaman zaman zor anlar yaşadı.Bodrum ve Milas’ taki ekiplerden takviye yapıldı. 10 arazöz 12 itfaiye aracı ile 40 orman işçisinin müdahale ettiği yangında rüzgarın sık sık yön değiştirmesi ile ekipler zor anlar yaşadı, Saat 23.00 sıralarında rüzgarın yön değiştirmesi ile alevler evlerden uzaklaştı ancak Küdür yarımadasındaki makilik ve Arkeolojik sit alanında giderek büyüyen yangın kontrol altına alınamazken ilk belirlemelere göre yangında 22 hektarlık alan kül oldu.Jandarma ve polis ekipleri alevlerin yaklaştığı siteler ve Yalıkavak Arıtma Tesisi etrafından önlem aldı. Yangını kontrol altına almak için çalışmalar devam ediyor.