Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI…

Yayınlanan

açık

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 4

Bodrum Kalesi‘nin iki yıl boyunca restorasyon projesi nedeniyle kapalı kalmasına tepkiler sürüyor…

CHP Bodrum İlçe örgütü, bugün Bodrum Kalesi önünde bir basın açıklaması yaparak Kale’de gerçekleştirilen projeye tepkilerini dile getirdiler.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 1CHP Muğla Milletvekilleri Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan’ın da katıldığı eylemde “Bodrum Kalesi’ne Dokunma” pankartları açıldı. Slogan atılmayan eylemde, CHP İlçe Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri ile CHP’li bazı Belediye Meclis üyeleri de hazır bulundu. Eski Müze Müdürü Oğuz Alpözen de basın açıklamasını izleyenler arasındaydı. CHP’li Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum Kalesi‘nin içine yapılacak cam fanusu “Ucube” olarak nitelendirerek “Kalenin iç doğal dokusuna ve dış görünümüne uygun bir restorasyonun yapılması gerekiyor. Üstelik bu kale kapatılmadan da yapılabilir. Bu projenin acilen durdurulması lazım” diye konuştu.

CHP İlçe Başkanı Recai Seymen yaptığı basın açıklamasında, 1 Ekim tarihi itibariyle yaklaşık iki yıl süreyle ziyaretçi girişine kapatılan Bodrum Kalesi ve Su Altı Arkeoloji Müzesi‘nin Bodrum’un simgesi olduğunu ve yılda yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edilen bir turizm merkezi olduğunu belirterek kalenin restorasyonuna karşı olmadıklarını ancak iki yıl süreyle kapatılmasına ve yeni binalar inşa edilmesine karşı olduklarını söyledi.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… recai seymenSeymen, “Bodrum Kalesi ve Su altı arkeoloji müzemiz 2016 yılında UNESCO’nun “Korunması Gerekli kültür Varlıkları” listesine aday olarak seçilmiştir. Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi, koleksiyonunda bulunan batıklar ve sualtı buluntuları ile Türkiye’de tek Dünyada ise sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. 1995 yılında düzen ve sergilenmesi ile “Avrupa’da yılın Müzesi” yarışmasında özel ödül almıştır. Kalenin restorasyona, bakıma, onarıma ihtiyacı olduğu, altyapı sorunlarının giderilmesi gerektiği ve müze yapıların iyileştirmeye ihtiyacı olduğu doğrudur. Sergilerin, sergileme elemanlarının güncellenmesi de gerekmektedir. Bunların hepsi kale kapanmadan ve Müze yıkılmadan yapılabilir.” dedi.

Projenin kale restorasyonu, içerideki su altı arkeoloji müzesi ve idari binaların yıkımı ve yeni müze yapılarının inşası olmak üzere 3 kısımdan oluştuğunu belirten Seymen, “Projede önerilen binalar bugünkü binalardan çok daha büyük ve yüksektir. Kale surlarını aşmaktadır. Bodrum’un simgesi Bodrum Kalesi’nin siluetini bozacaktır. Yapılmak istenen müdahale, kalenin tüm karakterini değiştirecek ve ortadan kaldıracak büyüklükte olacaktır. Kale içine, Bodrum’un her yerinden görünebilir farklı malzemelerden yapılacak yeni yapılar inşa edilmek istenmektedir. Unesco Dünya Mirası aday listesine girmiş bir anıt esere bu yapılmamalıdır.” diye konuştu.

CHP İlçe Başkanı Seymen, Bodrum’un kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan Uluslararası Bale festivali ve Müzik ve Tiyatro sahnesi olan Kuzey hendeğinin de en az iki yıl kapatılacak olmasını da büyük bir kayıp olarak değerlendirdi.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 2BODRUM MERKEZİNDE İKİ MÜZE YERİ VAR

Seymen, Bodrum’un bir değil pek çok müzeye ihtiyacı vardır. 2003 yılında Bodrum Belediyemiz tarafından yaptırılan Bodrum koruma amaçlı revizyon imar planında Bodrum’da merkezinde iki adet müze yeri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Osmanlı Tersanesi‘nin bulunduğu alan ile Paşa Tarlası’ndaki eski Su ürünleri müdürlüğünün bulunduğu şimdi eğitim tesisi olarak kullanılan alanlar olarak gösterilmiştir. Kale’de yapılacak büyük ölçekli tek bir bina için ayrılan kaynak, yeni müzelerin yapımına aktarıldığı takdirde (Karia Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Şehir Müzesi, Sandalet Müzesi, Sünger Müzesi vs.gibi) , kent çok daha cazip bir turizm merkezi olacaktır. Bizim temel isteğimiz: “Kale kapanmasın, müze yıkılmasın, sergi düzenleri korunsun ve eserler aynı yerlerinde kalacak şekilde sergiler de revize edilsin.” ifadelerini kullandı.
Öncelikle, Bodrum halkını, Turizmcileri, Bodrum esnafını, Bodrum kalesine sahip çıkmaya ve Bodrum kalesinin kapatılmasına ve Kale içine yeni binalar yapılmasına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 3“Eğer bir tarihi eserde yıpranma varsa o tarihi eserin gelecek kuşaklara aktarılması gibi bir ihtiyaç varsa, buna kimsenin hayır deme lüksü yoktur. Ancak burada karşı çıkılan çok değerli bir nokta var. Bodrum Kalesi içerisinde yer alan Su Altı Arkeoloji Müzesi’nin tahribi söz konusu. Dünyanın dikkatini çeken ödüller almış çok önemli yarışmalarda aday gösterilmiş, Türk müzeciliğinin en büyük eserlerinden, yüz aklarından biri olan Su altı Arkeoloji müzesinin korunması gerekiyor.” dedi.

Bir şeyi yaparken bir şeyi yıktığımızı söyleyen Üstündağ, “Restorasyona karşı değiliz. Ama korunarak yapılsın. Bodrum Kalesi’nin restorasyonu anıt özelliğini kaybetmeyecek şekilde yapılabilir. Üstelik kapatılmadan yapılabilir. Kış aylarında içini, yaz aylarında da dış duvarların restorasyonunu yaparsınız. Bu kadar basit bir çalışma yöntemini bile burada uygulamıyorlar.” diye konuştu.
Kale’nin içine cam fanus oturtulacağını kaydeden Üstündağ, “Bodrum’da yokuşbaşından baktığınız zaman Cevat Şakir’in söylediğini görmeyeceksiniz. Devasa bir cam fanusu göreceksiniz. Böyle bir ucube bu kalenin içinde yer almamalıdır” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… ARENA BODRUM TUR  ST
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yapılan açıklamaya göre Bodrum’a hava yolu ile gelen turist sayısındaki yükseliş devam ediyor.
 
BOTAV’ın açıklamalarına göre turist sayısında bu yükseliş 2015 yılı rakamlarına yaklaştı. 2015 yılının ocak-aralık döneminde 814.814 olan sayı 2016 yılında 471.342, 2017 yılında ise 483.255 olarak belirlenmişti. 2018 yılında bu sayı 781.255 olarak açıklandı.
botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… turist sayisi 1
Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon 2018 yılı rakamlarının önceki yıllara göre göstermiş olduğu yükselişten memnun oldukları belirterek “Bodrum demek mücadele demek. Biz mücadelemizden asla vazgeçmedik. Verdiğimiz mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu da gelen rakamlardan anlıyoruz. 2019 yılı yurt içi ve yurt dışı Bodrum’u tanıtım çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar katıldığımız fuarlardan aldığımız sonuçlar 2019 yılının 2018’den daha iyi geçeceğini gösteriyor. Çalışmalarımıza katılan, bize destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ak partİ muĞla bÜyÜkŞehİr beledİye baŞkan adayi AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR… ARENA MU  LA ADAY AKP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, “Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Muğla adayını 20 Ocak Pazar günü açıklayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Büyükşehir ve il adaylarımızdan açıklamadığımız 6 yer kalmıştı. Bunlardan 4’ünde Cumhur İttifakı adaylarını destekliyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız.”

31 OCAK’TA RESMİ BAŞLANGICINI BAŞLATACAĞIZ
31 Ocak’ta artık seçim kampanyamızın resmi başlangıcını da büyük aday tanıtımı ve manifesto toplantımızla başlatacağız.
Parti içinde süren yarış bir demokrasi yarışıdır. Tüm arkadaşlarımızın teşkilatımızın etrafında kenetlenmesini istiyorum.

LAYIK OLANI KENARA KOYMADIK
Hizmet yarışında bayrağın kime, ne zaman devdi edileceği nasip işidir. Biz layık olanı kenara koymadık, koymayız da. Görev herkese düşebilir.
Biz Cumhur İttifakı’nı 15 Temmuz’da önce milletin gönlünde kurduk, sonrada seçimlere taşıdık.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet tosun MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ… ARENA TOSUN 1

 Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya’nın dün yayıyınlanan ve “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a “özel model” başlığıyla yazdığı yazıda İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un CHP çatısı altında ortak aday olarak gösterileceği iddiasının, daha sonra çeşitli ulusal basın kuruluşları ve televizyon programlarında dile getirilmesi ilçede büyük yankı buldu. 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, geçtiğimiz perşembe gününden beri İYİ Parti’nin Mahalli İdareler Başkanlığı tarafından 2019 yerel seçimleri “İYİ Belediyecilik Vizyonu” çalışmalarını sonlandırmak üzere Ankara’da olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Malumunuz hâlihazırda İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayıyım. Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde Bodrum özellikle üzerinde çok tartışılan bir yer oldu. Bunun iki parti açısından da haklı sebepleri var. CHP’nin Genel Seçimlerde 1. parti olduğu bir ilçede belediye başkanlığından vazgeçmek istememesi anlayışla karşılanabilir. Öte yandan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendinin şahsımla ilgili teveccüh ve güveni ile yapılan neredeyse tüm anketlerde adımızın ön plana çıkması, iki parti genel başkan yardımcılarını farklı formüller üzerinde çalışmaya itmiş olabilir. Şahsen benim dünden beri basında yer alan haberler ile ilgili net bir bilgim yok. Çalışmaların sona geldiğini duyuyoruz ancak şuan itibariyle şahsıma deklare edilmiş bir sonuç yok. Açık söyleyeyim, bizim derdimiz tasamız Bodrum’un belediyecilik ile ilgili kangren haline gelmiş sorunlarını çözecek imkanı yakalamaktır. Yoksa şahsımızla ilgili bir kariyer mücadelesinde değiliz. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey Güzel olacak” dedi.
Mehmet Tosun bu hafta içerisinde Ankara’daki çalışmalarını tamamlayarak Bodrum’a dönecek.

Okumaya devam et

Son Haberler