Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI…

Yayınlanan

açık

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 4
kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… divenire group2

Bodrum Kalesi‘nin iki yıl boyunca restorasyon projesi nedeniyle kapalı kalmasına tepkiler sürüyor…

CHP Bodrum İlçe örgütü, bugün Bodrum Kalesi önünde bir basın açıklaması yaparak Kale’de gerçekleştirilen projeye tepkilerini dile getirdiler.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 1CHP Muğla Milletvekilleri Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan’ın da katıldığı eylemde “Bodrum Kalesi’ne Dokunma” pankartları açıldı. Slogan atılmayan eylemde, CHP İlçe Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri ile CHP’li bazı Belediye Meclis üyeleri de hazır bulundu. Eski Müze Müdürü Oğuz Alpözen de basın açıklamasını izleyenler arasındaydı. CHP’li Milletvekili Akın Üstündağ, Bodrum Kalesi‘nin içine yapılacak cam fanusu “Ucube” olarak nitelendirerek “Kalenin iç doğal dokusuna ve dış görünümüne uygun bir restorasyonun yapılması gerekiyor. Üstelik bu kale kapatılmadan da yapılabilir. Bu projenin acilen durdurulması lazım” diye konuştu.

CHP İlçe Başkanı Recai Seymen yaptığı basın açıklamasında, 1 Ekim tarihi itibariyle yaklaşık iki yıl süreyle ziyaretçi girişine kapatılan Bodrum Kalesi ve Su Altı Arkeoloji Müzesi‘nin Bodrum’un simgesi olduğunu ve yılda yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edilen bir turizm merkezi olduğunu belirterek kalenin restorasyonuna karşı olmadıklarını ancak iki yıl süreyle kapatılmasına ve yeni binalar inşa edilmesine karşı olduklarını söyledi.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… recai seymenSeymen, “Bodrum Kalesi ve Su altı arkeoloji müzemiz 2016 yılında UNESCO’nun “Korunması Gerekli kültür Varlıkları” listesine aday olarak seçilmiştir. Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi, koleksiyonunda bulunan batıklar ve sualtı buluntuları ile Türkiye’de tek Dünyada ise sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. 1995 yılında düzen ve sergilenmesi ile “Avrupa’da yılın Müzesi” yarışmasında özel ödül almıştır. Kalenin restorasyona, bakıma, onarıma ihtiyacı olduğu, altyapı sorunlarının giderilmesi gerektiği ve müze yapıların iyileştirmeye ihtiyacı olduğu doğrudur. Sergilerin, sergileme elemanlarının güncellenmesi de gerekmektedir. Bunların hepsi kale kapanmadan ve Müze yıkılmadan yapılabilir.” dedi.

Projenin kale restorasyonu, içerideki su altı arkeoloji müzesi ve idari binaların yıkımı ve yeni müze yapılarının inşası olmak üzere 3 kısımdan oluştuğunu belirten Seymen, “Projede önerilen binalar bugünkü binalardan çok daha büyük ve yüksektir. Kale surlarını aşmaktadır. Bodrum’un simgesi Bodrum Kalesi’nin siluetini bozacaktır. Yapılmak istenen müdahale, kalenin tüm karakterini değiştirecek ve ortadan kaldıracak büyüklükte olacaktır. Kale içine, Bodrum’un her yerinden görünebilir farklı malzemelerden yapılacak yeni yapılar inşa edilmek istenmektedir. Unesco Dünya Mirası aday listesine girmiş bir anıt esere bu yapılmamalıdır.” diye konuştu.

CHP İlçe Başkanı Seymen, Bodrum’un kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan Uluslararası Bale festivali ve Müzik ve Tiyatro sahnesi olan Kuzey hendeğinin de en az iki yıl kapatılacak olmasını da büyük bir kayıp olarak değerlendirdi.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 2BODRUM MERKEZİNDE İKİ MÜZE YERİ VAR

Seymen, Bodrum’un bir değil pek çok müzeye ihtiyacı vardır. 2003 yılında Bodrum Belediyemiz tarafından yaptırılan Bodrum koruma amaçlı revizyon imar planında Bodrum’da merkezinde iki adet müze yeri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Osmanlı Tersanesi‘nin bulunduğu alan ile Paşa Tarlası’ndaki eski Su ürünleri müdürlüğünün bulunduğu şimdi eğitim tesisi olarak kullanılan alanlar olarak gösterilmiştir. Kale’de yapılacak büyük ölçekli tek bir bina için ayrılan kaynak, yeni müzelerin yapımına aktarıldığı takdirde (Karia Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Şehir Müzesi, Sandalet Müzesi, Sünger Müzesi vs.gibi) , kent çok daha cazip bir turizm merkezi olacaktır. Bizim temel isteğimiz: “Kale kapanmasın, müze yıkılmasın, sergi düzenleri korunsun ve eserler aynı yerlerinde kalacak şekilde sergiler de revize edilsin.” ifadelerini kullandı.
Öncelikle, Bodrum halkını, Turizmcileri, Bodrum esnafını, Bodrum kalesine sahip çıkmaya ve Bodrum kalesinin kapatılmasına ve Kale içine yeni binalar yapılmasına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI… bodrum kalesi restorasyon tespkisi 3“Eğer bir tarihi eserde yıpranma varsa o tarihi eserin gelecek kuşaklara aktarılması gibi bir ihtiyaç varsa, buna kimsenin hayır deme lüksü yoktur. Ancak burada karşı çıkılan çok değerli bir nokta var. Bodrum Kalesi içerisinde yer alan Su Altı Arkeoloji Müzesi’nin tahribi söz konusu. Dünyanın dikkatini çeken ödüller almış çok önemli yarışmalarda aday gösterilmiş, Türk müzeciliğinin en büyük eserlerinden, yüz aklarından biri olan Su altı Arkeoloji müzesinin korunması gerekiyor.” dedi.

Bir şeyi yaparken bir şeyi yıktığımızı söyleyen Üstündağ, “Restorasyona karşı değiliz. Ama korunarak yapılsın. Bodrum Kalesi’nin restorasyonu anıt özelliğini kaybetmeyecek şekilde yapılabilir. Üstelik kapatılmadan yapılabilir. Kış aylarında içini, yaz aylarında da dış duvarların restorasyonunu yaparsınız. Bu kadar basit bir çalışma yöntemini bile burada uygulamıyorlar.” diye konuştu.
Kale’nin içine cam fanus oturtulacağını kaydeden Üstündağ, “Bodrum’da yokuşbaşından baktığınız zaman Cevat Şakir’in söylediğini görmeyeceksiniz. Devasa bir cam fanusu göreceksiniz. Böyle bir ucube bu kalenin içinde yer almamalıdır” ifadelerini kullandı.

kale ÜSTÜNDAĞ: BU PROJE ACİLEN DURDURULMALI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… tavsanburnu halk plaji 1
kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… divenire group2

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen Ramazan Bayramı’nda açılışı yapılan halk plajında bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti ödenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İçmeler mevkisinde 15 dönümlük denize sıfır alana yapılan ve yaklaşık 3 milyon TL’ye mal olan 1000 kişi kapasiteli plajın açılışı Ramazan Bayramı’nın ilk günü yapılmıştı. Girişlerin ücretsiz olduğu plaj, yoğun ilgi görüyordu.

Bakanlığın iştiraki olan Turaş Turizm A.Ş. tarafından işletilen Halk Plajı’nda bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti alınacağı bildirildi. Sabah saat 08.00’da açılıp, akşam 21.00’a kadar açık kalan plajda şezlong ve puf ücreti 10 TL olarak belirlendi. Otoparkta araç için 10 TL, motosiklet için ise 5 TL ücret verilecek.

Ücretlendirmelerin 17 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Turaş Turizm A.Ş. yetkilisi Cem Sultan Saran, plaja girişlerin halen ücretsiz olduğunu ifade ederek “Bakanımız zaten girişlerin ücretsiz olduğunu açıklamıştı. Sadece şezlong ve otopark ücreti var. Koruma ve kontrolü sağlayabilmek adına daha çok buradaki misafirlerin talepleri ile de gerçekleşen bir şey oldu. Bakan Bey’in söylediği gibi giriş ücreti yok, sadece şezlong ve otopark ücretli. Yiyecek içecek ücretlerimiz de oldukça makul” diye konuştu.

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… berfin ameliyat
berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… divenire group2

Eski erkek arkadaşının yüzüne asit atması ile tanınmaz hale gelen 17 yaşındaki Berfin Özek’in, 10 saat süren ilk ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Berfin Özek’in 10 saat süren ilk ameliyatını yapan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Ağız ve burunla ilgili girdiği operasyonda Berfin’in göz kapakçıklarına da operasyon ile düzelttiğinin müjdesini verdi. Berfin’in boynuna ve yüzüne silikon aparatlar yerleştirildi, kendi vücudundan alınacak doku ile genç kız yeni yüzüne kavuşacak.

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından yüzüne kezzap dökülerek hayata küstürülen Berfin Özek, estetik operasyon için Cuma günü sabah saatlerinde Bodrum’a gelmişti. Ameliyat süreci başlayan Berfin, Bodrum Acıbadem Hastanesi’ne yatırılarak işlemleri başlatılmıştı. Berfin’in ilk ameliyatı 10 saat sürdü. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tarafından yapılan operasyon sonrası sevindirici haberi paylaşarak Berfin’in burun ve dudaklarına yapılan operasyonun yanı sıra, göz kapaklarına da bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı.

VÜCUDUNDAN DOKU ELDE EDİLİP YÜZ YAPILACAK

Burnuna yeni bir delik açılan ve burnu düzeltilen, üst dudağı burnundan ayrılan Berfin’in göz kapakçıklarına sürpriz bir şekilde da operasyon düzenlendi. Vücuduna silikon (Balon) yerleştirilen Berfin’e kendi vücudundan doku elde edilerek yeniden yüz yapılacak. 1,5 ay boyunca 3 günde bir serum enjekte edilecek balon, Berfin’in yüzü boyutuna gelene kadar devam edecek. Yapılan bu işlemin ardından büyük operasyon başlayacak. Vücudundan alınan yeni doku ile Berfin yeni yüzüne kavuşacak.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf ilk ameliyattan sonra yaptığı açıklamada, “Ameliyattan önce yaptığımız bilgilendirme toplantısında, size verdiğimiz ameliyat bilgilerinin biraz daha ötesine geçtik. Göz kapaklarındaki problemler giderildi yeniden yapıldı. Yine ağız çevresindeki çekintiler, şekil bozuklukları düzeltildi ve beraberinde üst dudak ve burnun birbirine yapışması söz konusuydu, burun delikleri kaybolmuştu. Burun deliklerinden biri yoktu, burun deliği oluşturuldu, burnun şekli eğriliği düzeltildi” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİK İKİNCİ AMELİYATTA

Prof. Dr. Mutaf bu ameliyat sonrasından çok büyük bir değişiklik olmayacağını, asıl değişikliğin 2’inci ameliyattan sonra olacağını açıklayarak “büyük değişiklik aslında ikinci ameliyatta ortaya çıkacak ama şuanda Berfin’in profilinde ve genel görüntüsünde, aynı zamanda ağız ve göz kapağı fonksiyonlarında onu rahatlatacak çok büyük değişiklikler olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

KRİTİK BEKLEYİŞ BAŞLADI

Prof. Dr. Mehmet Mutaf kritik sürecin başladığını, yaklaşık 4 gün sonra müjdeyi vereceğini belirterek “Yaklaşık 12 saat süren bir anestezi ve ameliyattan sürecinin sonrasında mutlaka bu geceyi oldukça zor geçireceğiz ve dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç. Ama yarından sonra rahatlarız, hastamızda bizde. Gerek pansumanları gerek tıbbi bakımları sürecek ama bu ameliyatın başarısı ile ilgili kritik bir 3-4 günümüz var. Enfeksiyon riskleri ve diğer risklerin ortadan kalkmasını müjdelemek için. Bundan sonrasında ben de bu haberi izleyen, Berfin’i merak eden diğer insanlar gibi artık bir manada dua zamanına geçeceğim” ifadelerini kullandı.

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… proje ekibi
bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… divenire group2

Bodrum’da Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi oluşturuluyor.

Bodrum Belediye Başkanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği işbirliğiyle hayata geçirilecek olan “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi” projesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye-AB finansmanı ile başlatılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulayıcısı olduğu “Competitiveness and Innovation Sector Operational Programme (Rekabetçi Sektörler Programı)” kapsamındaki “1.2 Yaratıcı Sektörler” hibe çağrısına yönelik proje geliştiren Bodrum Belediyesi, bu doğrultuda “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi”nin Bodrum’da kurulması için harekete geçti. İlk toplantısını Mayıs ayında gerçekleştiren proje ekibi, ikinci buluşmasında fon kaynağı yaratılması konusunu ele aldı.

Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) ortaklığı ile yürütülmesi planlanan “Maritime Industries Design Centre in Bodrum (Bodrum Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi)” projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na fon kaynağı yaratılması için başvuru yapılacak.

Başvuru öncesi yapılan değerlendirme toplantısına, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Av. Turgay Kaya ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Tuğba Uzma Uysal, Dr. Ceray Aldemir, Dr.Efe Dündar, Dr. Berkan Hamdemir, Av. Ümit Metin ve hibe projeleri geliştirme ekibi katıldı.

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler