Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

EMİN VAROL “BODRUM CUP” YAZILARI 1

Yayınlanan

açık

bodrum cup EMİN VAROL “BODRUM CUP” YAZILARI 1 emin varol 29 the bodrum cup ve yunanistan
  • bodrum cup EMİN VAROL “BODRUM CUP” YAZILARI 1 mehmet tosun banner 2
  • bodrum cup EMİN VAROL “BODRUM CUP” YAZILARI 1 Hakan Durna SM Con 05

Geçtiğimiz sene bu tarihlerde Yunanistan’ın Leros Adasından, “Biz artık bir aileyiz…” başlıklı bir yazı yazmıştım.
28. Uluslarası Bodrum Cup Yelken yarışlarının yurt dışı ayağı Leros Adasında gördüklerim ve yaşadıklarım böyle bir başlık atmama neden olmuştu.
O yazımdan bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum:
“…Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon yarışmacıları, ‘Bu yarışların en büyük güzelliği, birlik, beraberlik ve kardeşliği hem güzel ülkeme hem de komşu ülkelere götürmesidir’ diye uğurlamıştı.
Leros Adası yöneticileri, Türk yelkenciler için kapılarını sonuna kadar açtı. Ada’ya girmek için pasaport kontrolu yapmadı. Sirtaki, Zeybek havalarına karıştı, gecenin karanlığında Ege’nin üzerine yayıldı..
Sezonun son günlerinde Türk akınına uğrayan Leros esnafı, adeta baharı yaşadı. Sadece bir market,” iki günde 80 koli Yeni Rakı sattığını” söylerken, Sirtaki oynar gibiydi.
Adanın tüm koylarına bağlanan 125 adet yelkenlinden inen 1500 civarında yelkenci, adaya dağıldı, kahvelerde tavla oynadı, tavernalarda birlikte dostluk şarkıları söyledi.
Erman Aras ve Süleyman Uslu gibi insanlara kolaylık sağlamak ve bu yarışlara katkıda bulunmak herkesin görevi olmalı.
Tebrikler ve alkışlar Bodrum sevdalılarına…”
Yunanistan, adalarını siyasete kurban ediyor..
Bugün, 29. The Bodrum Cup Yelken Yarışlarının başladığı ilk gün, maalesef aynı başlığı atamıyorum. Çünkü, Yunanistan aldığı siyasi kararlarla ailenin arasına nifak soktu.
Yunanistan son bir yılda Ege’de sürekli tahrik eden taraf oldu. İşgal ettiği adaları silahlandırdı, anıtlar dikti, kuzu çevirdi, Türk kaptanları öldürdü veya hapse attı, balıkçı teknelerine ateş açtı, devlet adamları sırayla işgal edilen adalara gelerek tahrik edici açıklamalar yaptı..
Türk tarafı ise hep sustu.
Son olarak, Bodrum guletlerine ve ticari gemilere yüzlerce, binlerce euro ceza yazması ise bardağı taşıran son damla oldu.
Bodrum’un canı acıdı. Bu nedenle de 29. The Bodrum Cup Yelken Yarışlarının rotasından Yunan adaları çıkartıldı.
Yunanistan, aldığı siyasi kararlarla  kendi ayağına kurşun sıktı. Ada esnafını perişan etti. Binlerce Euro’dan mahrum bıraktı.
Geçen sene, “Bu yarışların en büyük güzelliği, birlik, beraberlik ve kardeşliği hem güzel ülkeme hem de komşu ülkelere götürmesidir” diyerek guletleri Leros’a uğurlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bu sene “Yunan Hükümetine yakışmadı. Yunan adalarının Türk halkına çok ihtiyacı var. Türk ticari yatları ve guletleri, Yunan ekonomisine yıllardır katkı sağlıyor… ” diye sitem ediyordu.
Era Bodrum Yelken Kulubü ev sahipliğinde başlayan 29. The Bodrum Cup Uluslararası Denizcilik Festivali ve Yat Yarışları ile ilgili ilginç bilgiler verildi.
Geçtiğimiz yıl Yunanistan’ın Leros Adasına yaptığımız bir gecelik ziyarette kişi başına 300 euro  harcamışız. Bu da bugüne kadar Leros Adasına gelerek kişi başına en fazla harcamayı yapan biz Türklermişiz.
Bu sene neden mahrum olduklarını anlayabiliyor mu acaba Yunanistan?
Yelken yarışlarının Bodrum ekonomisine de ciddi bir katkısı oluyor. 28 yıl boyunca yarışlara tam 2 bin 151 yat katılmış. Yarış zamanı Bodrum ve çevresinde tüm oteller ve restoranlar doluyor. Yaz sezonunun sonundan Bodrum esnafının yüzü gülüyor. Bodrum Limanında tek bir teknelik bile yer kalmıyor.
Çıta yükseliyor..
The Bodrum Cup’ın mimarı Erman Aras, önümüzdeki yıl yani 30. yılda yarışların çıtasını biraz daha yükseltiyor.
“Hedefimiz Akdeniz’in en büyük yelken festivali olmak” diyor Aras ve ekliyor.
” Yarışları İstanbul’a çekeceğiz. Kabuğumuzu kıracağız ve yarışları İstanbul’dan başlatacağız..”

bodrum cup EMİN VAROL “BODRUM CUP” YAZILARI 1 mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… ARENA BAKAN ERSOY
  • bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 2
  • bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum’da Turizm sektör temsilcileriyle özel bir toplantı yapan Bakan Ersoy, Ticaret Odası çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy, “Batılı pazarlara baktığımızda rezervasyonlar da çok ciddi artış var. Yıl ortalamasına bakıldığı zaman yüzde 15, yüzde 18 bandı arasında” dedi. Batı pazarlarında hem sayısal, hem de nitelik olarak yükseliş trendinde olduğumuza dikkat çeken Bakan Ersoy şunları söyledi; “Özellikle Batılı pazarlara baktığımızda rezervasyonlar da çok ciddi artış var erken rezervasyonlarda. Yıl ortalamasına bakıldığı zaman yüzde 15, yüzde 18 bandı arasında artışla Türkiye genelinde, bununda ağırlıklı olarak Batı bölgelerinden gelen turist hareketlerinde artışı karşılayacağımızı düşünüyorum. Şu açıdan da sevindirici gelir düzeyi yüksek turist kitlesi, oranı artmaya başladı. Geçen sene artmaya başlamıştı bu sene de artmaya başladı. Biz artık biliyorsunuz bakanlık olarak gecelik kişi başı gelire konsantre oluyoruz. Geçen sene yüzde 5-6 civarında gecelik kişi başı konaklamada bir artış olmuştu. Bu sene bu rakamın yüzde 12-13 seviyelerine kadar çıkacağını düşünüyoruz. Bu gelir grubu yüksek turistle günübirlik turist arasındaki değişimden de kaynaklanıyor. Bunların olumlu sonuçlarını yavaş yavaş göreceğiz gibi ilk aydaki verilerde bunu destekliyor.” Bakan Ersoy, tur operatörlerinin Hint düğünü organizasyonlarında yüzde 300’lük bir büyüme beklediklerini belirterek, “Hindistan Havayolları Türkiye seferlerine başladı. Diğer birçok havayolları da Türkiye’ye nasıl sefer koyarız diye araştırmaya başlamışlar. Oralarda ciddi bir artı ön görüyoruz Türkiye ile ilgili” dedi.

ÇOK GENİŞ KAPSAMLI BİR TOPLANTI YAPTIK

Bodrumlu turizmcilerle çok geniş kapsamlı bir toplantı yaptıklarını dile getiren Bakan Ersoy sözlerine şöyle devam etti;  “Bodrum’un çok ciddi, çözülmesi gereken, bekleyen projeleri var. Başkan adayı arkadaşlarımın da projelerini gözden geçirdik ve bizde bakanlık olarak çok ciddi destek vereceğiz. Sivil toplum kuruluşları olsun, sektör temsilcileri olsun, Bodrum’un yerel insanları olsun geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Başta ön yargılar olmak üzere her şeyi tartıştık. Gereksiz ön yargılara açıklık getirdik. İhtiyaçlarını da biliyorum zaten ben 74 yılından bu yana Bodrum’a geliyorum. Turizmden gelen ve 74 yılından bu yana Bodrum’a gelen bir bakanın avantajını onlara anlattım, onlarda farkındalar zaten. Biz Bodrum’da adım adım çok güzel şeyler gerçekleştireceğiz. Onların da tatmin olduğunu düşünüyorum bu toplantıdan” dedi. Bodrum Kalesinin birinci etap çalışmalarının 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’ne kadar bitirilip açılacağının müjdesini daha önce verdiklerini belirten Bakan Ersoy sözlerini şöyle sonlandırdı; “Biz Bodrum Kalesi ile sınırlı kalmasını istemiyoruz bu tür çalışmaların. Su Altı Arkeoloji Müzesiyle önümüzdeki sene yatırımlara devam edeceğiz. Burada birkaç noktada daha arkeolojik nokta var bunlara da kaynak aktaracağız bakanlık olarak. Biz sadece yerli turist olarak değil yabancı turist olarak ta ki ciddi şekilde kapasiteyi arttırmak istiyoruz Bodrum’da. Bununla ilgili önündeki engelleri hem kaldırmak istiyoruz, hem cazibe noktalarını ön plana çıkartıp parlatmak istiyoruz. Tabi bunlar yeterli değil. Siz nitelikli turiste ve geniş bir kitleye hitap ediyorsanız başta altyapı olmak üzere birçok noktaya yatırım yapmanız gerekiyor. Bunu da başkan adayı arkadaşlarımızla projelerini tartıştık, gözden geçirdik. Biz Devlet olarak bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Biliyorsunuz Bodrum’un kış kapasitesi ile yaz kapasitesi çok farklı. Ne sadece Büyükşehir’in, ne sadece ilçe belediyesinin, ne de sadece bakanlığın çözebileceği bir konu değil. Hep beraber bir fikir birliği ile el birliği ile çalışılarak yerel halkında desteğini alarak çözülmesi gereken projeler var burada. Bizde bu bağlamda gerekli mutabakatı sağladığımızı düşünüyorum ve artık adımları atıyoruz.”

bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… 3921
  • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 2
  • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Ticaret Odası tarafından konaklama işletmelerine yönelik seminer 29 Mart 2019 Cuma günü düzenleniyor.

Seminerde Bodrum’un 2019 yılı turizmine hazırlıklarının makro ve mikro açıdan değerlendirmesini içeren güncel konulara değinileceği seminerde güncel ve pratik sektörel analiz yapılacak. Konaklama şirketlerin kuruluş amacı, kurucuların değer ve inançları, aile şirketlerinin işleyiş şekli ve sürdürülebilir işletmenin oluşturulmasındaki aşamalar gibi konu başlıklarının konuşulacağı “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ SEMİNERİ”yle, doğru yönetildiklerinde şirket kurucuları başta olmak üzere, çalışanlarının davranış kalıpları, değer yargıları, psikolojik ve ruhsal yapıları, yönetimsel becerileri ile insan ilişkilerini analiz ederek şirketin ihtiyacı olan sağlıklı büyüme ile gelişmesini sağlayacak mekanizmaların nasıl geliştirilmesi gerektiği ve öneminin görüşüleceği seminerin konuşmacısı Dr.Ahmet F. Seymen.

Tarih:29.03.2019

Saat:14:30-16:30

Yer: BODTO Konferans Salonu

Konuşmacı: Dr.Ahmet F. Seymen

Kayıt ve bilgi için: saadetkabli@bodto.org.tr

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… c47c3 ornek toplu sozlesmesine imzalar didimde atildi 37819 ee377f712df6d5a936a6999a6ac3b4fe
  • disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… mehmet tosun banner 2
  • disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… Hakan Durna SM Con 05

DİSK – Genel İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Uğur Kocabaş Basın’a gönderdiği bir  yazı ile kamuoyuna bilgilendirmede bulundu…

“31 Mart yerel seçimleri öncesi bazı büyükşehir belediye başkan adaylarının resmi sosyal medya hesaplarından Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının işten çıkarıldığına dair paylaşım yapılmış ve bu asılsız bilgi de görsel-yazılı basında yer almıştır. Bu asılsız iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir personel işten çıkartılmamıştır.  İşçi ve emekçinin alın terinin siyasete alet edilmesi ve seçim malzemesi olarak kullanılması demokratik ortamda geçen seçim sürecine yakışmamıştır.”

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Uzay KOCABAŞ

DİSK / Genel-İş Sendikası

Muğla Şube Başkanı

disk muğla şube DİSK – MUĞLA ŞUBE BAŞKANINDAN KAMUOYUNA DUYURU… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler