Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM BELEDİYESİ 300 MİLYONLA BATIK…

Yayınlanan

açık

bodrum BODRUM BELEDİYESİ 300 MİLYONLA BATIK… bagimsiz bodrum meclis uyeleri

Bodrum Belediyesi’nin bağımsız meclis üyeleri, Belediye’nin 2018 yılı performans bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısının ardından basınla bir araya geldi.

Bodrum Belediyesi’nin 2018 yılı gelir ve gider bütçesine şerh koyan bağımsız meclis üyeleri Hülya Aşkın, Mustafa Dağdelen, Mustafa Paşalı, Mazlum Ağan, Süleyman Mazı, Şakir Açıkgöz ve Erdinç Tekinkaya, Konacık Ardo Cafe’de bir basın toplantısı düzenledi. Bütçeye şerh koyan bağımsız meclis üyelerinden Mahmut Özbelen ve Abdülmecit Poyraz’ın katılmadığı toplantıda Bodrum Belediyesi’nin bütçesi ile ilgili çarpıcı değerlendirmeler yapıldı. Toplantıda, Konacık eski Belediye Başkanı Mehmet Tosun da hazır bulundu.

Toplantıda ilk olarak Belediye Meclisi’nin kadın bağımsız üyesi Hülya Aşkın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kısa bir açıklama yaptı.

Bodrum Belediyesi’nin bağımsız meclis üyeleri adına açıklamayı Süleyman Mazı okudu. Mazı, sözlerine tüm Bodrumluların 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlayarak başladı.
Bodrum Belediyesi’nin telafisi zor ve imkansız şekilde borç batağının içine sokulduğunu söyleyen Süleyman Mazı, “Maalesef Bodrum Belediyesi batmış, iflas etmiştir” dedi.

bodrum BODRUM BELEDİYESİ 300 MİLYONLA BATIK… bodrum bagimsiz meclis uyeleri basin toplantisi 2BELEDİYENİN BORCU 300 MİLYON TÜRK LİRASI…

Belediye’nin 9 aylık gelir-gider bütçesindeki açığın 2016 yılında 35 milyon Türk Lirası iken, bu yıl 50 Milyon Türk Lirası’na çıktığını ve toplam borcun şu an itibariyle 300 milyon Türk lirasına ulaştığını belirten Mazı, meclis toplantısında bu konuyu gündeme getirdiklerini ve CHP’li Meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a bazı sorular yönelttiklerini belirterek şunları kaydetti:
“Dünkü Meclis toplantısında Belediye başkanına ve CHP’li meclis üyelerine çok net bir soru sorduk? Bu borç batağı içerisinde Bodrum Belediyesinin hizmet üretmesi mümkün değildir.Bu borcu nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz? Borcu ödemek için  bir planınız var mıdır?  Diye soru sorduk. Ancak buna cevap veren olmamıştır..Kısaca borcu ödemek gibi bir planları bulunmadığı gibi, bir çaba veya düşünce içerisinde de değiller. Gider kalemlerinin gelirler kaleminden her sene artarak devam etmesi, gerekli tasarruf tedbirlerinin alınmaması,gelir getirici yatırımlarda bulunulmaması,mali disiplinin sağlanmaması, iç ve dış denetimin yapılmaması gibi nedenlerle  mevcut yönetim  Bodrum’u telafisi zor ve imkansız şekilde borç batağının içine sokmuştur.”

Belediye’nin zorunlu hizmetleri dahi Bodrum halkına sunamadığını öne süren bağımsız meclis üyeleri, 2014 yılından bu yana yangınlarla gündeme gelen katı atık depolama alanı başta olmak üzere, altyapı, yollar, kötü peyzaj düzeni, ıslah edilmeyen dere yatakları nedeniyle yaşanan sel baskınları, atıkların denize dökülmesi ve Bodrum mimarisinden giderek uzaklaşan kent kimliği gibi sorunları dile getirerek “Bizler üç yıldır bunları dile getirmemize , bu tür yapı ve imalatlara izin verilmemesi gerektiğini ısrarla söylememize rağmen mevcut yönetim umursamadan bunlara izin vermektedir. Bu ay ki Meclis toplantısında, tüm itirazlarımıza rağmen Bodrum merkezde karada 10 bin m2 kaçak yapılaşması olan bir otelin deniz üzerine 1000 m2 iskele yapılmasına Başkan ve CHP meclis üyelerinin oylarıyla izin çıkmıştır..Söz konusu yerde 1 metrekare inşaat bedeli 400 dolar olup, 10.000. m2 kaçan inşaat yapan kişilerin elde ettiği kaçak rant/gelir 4 Milyon dolardır…Kaçak olarak elde edilen ranta baktığımız zaman Mevcut yönetim eliyle, Bodrumun ve kıyı kenarlarının ranta kurban gittiğini söylemek zor olmayacaktır” dediler.

 

İŞTE ŞERH GEREKÇELERİ…

Bodrum Belediyesi’nin bağımsız meclis üyeleri, dünkü meclis toplantısında Belediye’nin 2018 yılı harç ve ücret tarife listesine onay verirken, gelir ve gider bütçesine red şerhi koymuştu. Gelir bütçesinde Belediye’nin 2017 yılı gelir tahakkuku ile devreden alacak toplamının 402 milyon 943 bin TL olduğunu ancak bunun ancak yüzde 30.24’ünün tahsil edilebildiğini belirten meclis üyeleri, 9 ay sonu itibariyle alacak toplamının 279 milyon 500 bin lira olarak göründüğünü kaydederek Meclise şu soruları yöneltmişti:

“Belediye gelir kalemleri içindeki vergiler ile çevre temizlik, eğlence, ilan ve reklam vergileri, işgal harçları ve kiracılarından alacaklarını neden tahsil edememektedir? Özellikle her yıl sorup cevap alamadığımız kiracılar kimdir? Özel sektörde birkaç ay ödemenizi geçirdiğinizde yasal işlem yapılırken, kamunun mallarını yıllardır kirasını ödemeden kullanan bu özel kişiler kimdir? Hukuk servisi bu konuda ne iş yapmaktadır?”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR İSTANBUL’DAN 1 PUANLA DÖNDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor BODRUMSPOR İSTANBUL’DAN 1 PUANLA DÖNDÜ… bodrumspor eyupspor 1
2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ilk maçında deplasmanda Eyüpsspor ile golsüz berabere kaldı.
İstanbul Esenler Stadı’nda 13.00’de başlayan karşılaşmayı Bodrum’dan gelen yaklaşık 20 taraftarla birlikte Eyüpssporlu yaklaşık 100 taraftar izledi. Her iki takım taraftarları da takımlarını 90 dakika boyunca destekledi.
bodrumspor BODRUMSPOR İSTANBUL’DAN 1 PUANLA DÖNDÜ… bodrumspor eyupspor 2Eyüpsspor’un 10 kişi tamamladığı karşılaşmanın önemli pozisyonları ise şu şekilde:
Dakika 7‘de Bodrumspor’un kullandığı köşe vuruşundan dönen topu kapan Celal’in müsait pozisyonda yaptığı vuruş üstten auta çıktı.
Dakika 11‘de gelişen Eyüpspor atağında Kubilay Akyüz’ün çaprazdan vuruşu direğin dibinden auta çıktı.
Dakika 20‘de Bodrumspor’un kazandığı serbest vuruşta Hüseyin Kala topu Orhan’ın önüne bıraktı, Orhan’ın vuruşunda Eyüpsspor kalecisi Evren topu rahat kurtardı.
Dakika 22‘de gelişen Eyüpsspor atağında Yüksel Kayaalp’in sağ çaprazdan yaptığı vuruşta Kaleci Kaya topu kurtardı.
Dakika 49‘da gelişen Bodrumspor atağında Göksu’nun Harun ile yaptığı duvar pası sonrası yaptığı vuruşta top üstten auta çıktı.
Dakika 67‘de gelişen Bodrumspor atağında Hüseyin Kala’nın uzaktan şutunda Eyüpsspor kalecisi Enver topu iki hamlede tuttu.
Dakika 84‘de gelişen Bodrumspor atağında Cen Ekinci kaleci Enver ile karşı karşıya kalacağı sırada Eyüpssporlu Muhammet Yeşil Cem’in formasından çekerek pozisyonu bozdu. Karşılaşmanın hakemi Muhammet Yeşil’i ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışına gönderdi.
Bodrumspor karşılaşmanın kalan dakikalarında yakaladığı pozisyonlarda da aradığı golü bulamayınca karşılaşma golsüz beraberlikle sonuçlandı. Alınan bu sonuçla yeşil beyazlı ekip puanını 29’a yükseltirken 7’inci sıradaki yerini korudu. Karşılaşma sonrası havayoluyla Bodrum’a dönecek yeşil beyazlı ekip yarından itibaren, 23 Ocak Çarşamba günü Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu 2. maçında konuk edeceği Evkur Yeni Malatyaspor maçı hazırlıklarına başlayacak. İki takım arasında oynanan ilk karşılaşmayı Evkur Yeni Malatyaspor 3-2 kazanmıştı.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM BELEDİYESİ’NİN İSÇİLERİNE SENDİKA MANEVRALARI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi BODRUM BELEDİYESİ’NİN İSÇİLERİNE SENDİKA MANEVRALARI… belediye iscilerinin sendika isyani 1

4857 Sayılı kanunla devlet kadrosunda bulunup, hakları korunan Bodrum Belediyesinde çalışan bir grup işçi, bağlı bulundukları Belediye – İş ( Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası) sendikasının, haklarını korumaktan çok, kazanımları söz konusu olduğunda işveren gibi davrandığı iddiasıyla bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Haber / Foto: Ali Peltek

bodrum belediyesi BODRUM BELEDİYESİ’NİN İSÇİLERİNE SENDİKA MANEVRALARI… belediye iscilerinin sendika isyani 2Belediye işçileri adına konuşan Şeref Kars, “Sendika genel merkezinin haberi olduğunu sanmıyorum ama, Muğla temsilcimiz Ender Akbay’ın tartışma konusu olan uygulamalarından muzdarip durumdayız. Bizim haklarımızı korumak adına, bizim avukatımız gibi olması gereken Muğla temsilcisinden; ölüm yardımı, yaptığımız işin görev tanımı ve getirisi, mesailer konusundaki uygulamalarından rahatsızız. Yaptığımız bir toplantıda 50 madde olan kooperatifleşmeden doğacak kazanımlarımız uyarınca öngörülen arsa tahsisi maddesinin protokolden çıkarılacağını bizzat bana ve arkadaşlarıma söyledi. Yıllık zam söz konusu olduğunda tamamen işçinin aleyhinde duruş sergilemektedir. Son 5 yıldır, açıklanan zorunlu zamma ek olarak 1 puan bile kazanımımız olmamıştır. Arkadaşlarımızla bir araya gelip, bir hukukçuyu vekil tayin ederek, haklarımızı arama kararı aldık.” dedi.

Konu hakkında bilgi almak için telefonla ulaştığımız Belediye – İş Muğla temsilcisi Ender Akbay’da işçilerin iddialarına karşı şunları söyledi:

“Görevde olduğumuzdan bu yana düşük yevmiyeler artırıldı. Görev tanımlaması ile ilgili çalışmalar devam etmekte. 7,5 saatin üzerindeki çalışmalarla % 50 arttırılarak verilmesini sağladık. Mağduriyet varsa gereken yapılır. Mevzuat hakkında tüm üyelerimiz bilgilendirilmektedir.” 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜNDE HAREKETLİ DAKİKALAR!

Yayınlanan

açık

Tarafından

chp bodrum ilçe merkezi CHP BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜNDE HAREKETLİ DAKİKALAR! ARENA BODRUM CHP

Yerel seçimlere haftalar kalmasına rağmen hala adayı açıklanmayan CHP Bodrum İlçe Örgütü, tüm aday adaylarıyla ve CHP’li yöneticilerle bir araya geldi.

CHP il Başkanı Adem Zeybekoğlu ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da hazır bulunduğu toplantıda, İYİ Parti’nin adayı Mehmet Tosun’la ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi. CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, CHP ilçe örgütü olarak tarihi bir güne tanıklık ettiklerini söyleyerek başladığı konuşmasında, son günlerde siyaset kulislerini meşgul eden söylentilerin “bilgi kirliliği” olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“İYİ Parti adayının Bodrum CHP’den aday olacağına yönelik söylentiler doğru değildir. Bu bilgi, ne genel başkanımız ne genel başkan yardımcılarımız tarafından teyit edilmemiştir. Talep var mıdır? Vardır. Bize göre kendilerini darı ambarında görüyorlar. Böyle bir şey söz konusu değildir. Yolumuza CHP’nin hali hazırdaki üyelerimizden biriyle devam edeceğiz. Gerek sosyal medyada, gerek yönetimimizle, Bodrum belediye başkanımızla, vekillerimizle, Büyükşehir belediye başkanımız dimdik durduk bu talebin karşısında. Gelecek hafta adayımız belli olacak. Hep beraber karnaval havasında bodruma güzellikler yaşatmaya devam edeceğiz. Şu anda Mehmet Tosun’un Bodrum’dan CHP başkan adaylığı mümkün değildir. Bu konu tamamen kapanmıştır. Tüzük orada duruyor.”

chp bodrum ilçe merkezi CHP BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜNDE HAREKETLİ DAKİKALAR! KOCADON 5

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da bir algı operasyonu yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazen olumsuzluklardan güzel şeyler çıkıyor. Her işte bir hayır vardır. Bu bir algı operasyonudur. Böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü Bodrum İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en değerli belediyesidir. Anadolu’nun umududur. Öyle kolay verilecek bir yer değildir. Anadolu halkı huzurlu bir şekilde Bodrum’da yaşıyorsa bunu CHP ye borçlu olduğunu herkes biliniyor. Devlet bile Bodrum’daki bu huzurun bozulmasını istemez arkadaşlar. Basın mevcut iktidarın elindedir. İstediği şekilde yazıp yayınlayabiliyor. Biz de bundan etkilenip panik oluyoruz, birbirimizi suçluyoruz. Halbuki partimizin üst yönetiminin bile haberi yok bundan. Biz önümüzdeki süreçte tekrar CHP ile belediyeleri nasıl alırız. onun projesini yapacağız. Sakin olun. Bu kaleyi kimse yıkamaz. Kafasındaki projeleri farklı şekilde yansıtmaya çalışırlar, biraz suyu bulandırırlar. Bunun dışında Bodruma hiç kimse bir şey yapamaz. Kolay değil. Hepiniz evinizde rahat uyuyun. Rahat olun. Kırgınlıklar, küskünlükler olabilir. Bunların hepsi gelip geçicidir. Şöyle bir olayda bakın ne kırgınlık, ne küskünlük kaldı. Hepimiz beraber olmaya devam edeceğiz. Bodrum hiç kimseye teslim edilemez CHP dışında.”

ZEYBEKOĞLU: BİLDİĞİMİZ BİR ŞEY VAR DEMEK Kİ…

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da konuşmasına “Umudunu kaybetmeyen CHP’li arkadaşlarım saygıyla selamlıyorum.” Sözleriyle başladı. Zeybekoğlu, İYİ Parti ve CHP arasında diplomatik görüşmelerin devam ettiğini belirterek “Bir süreç yaşıyoruz. Bu süreci en iyi şekilde yürütmek istiyoruz. Elbette, CHP’den daha büyük kimse yoktur. Bir ittifak alışverişi yapılıyor. İYİ Parti ile ittifak gelişiyor. Bu ittifakta, açık ve net söylüyorum. Mehmet Tosun arkadaşımızın belirli dünya görüşü vardır. Bu arkadaşımızın gelip CHP’den üye olacağını düşünmüyorum. Nasıl bizler gitmeyecek isek, onun da geleceğini düşünmüyorum. Elbette CHP’li bir arkadaşımız olacaktır. Bodrum’da da bu seçimi alacağımızı düşünüyorum. Biraz diplomasi, biraz sokak eylem mücadelesi veriyoruz. Ben bu süreçte ikisinde de varım. Genel merkezin dediği şu. Bir ittifak görüşmemiz var. Elbette Muğla’da biz kimseyi üzmeyiz diyorlar. Ben buradan CHP’li birinin belediye başkanı olacağını anlıyorum. Genel Merkezimizin bir yanlış yapacağına asla inanmıyorum. İYİ Parti bizim ittifak ettiğimiz bir parti. Her ilçede İYİ Parti de, CHP de adayıyla seçime girebilir. Biz sizlerle beraber bunu göğüsleyebileceğimizi düşünüyoruz.”
Zeybekoğlu, partililerin “Neden en son ilçe Bodrum kaldı?” şeklindeki sorusuna da “Şu anda diplomasi mücadelesi sürdürüyoruz. Bildiğimiz bir şey var demek ki. Bodrum’da süreç daha bitmedi. “ şeklinde yanıt verdi.

Okumaya devam et

Son Haberler