Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR…

Yayınlanan

açık

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… ali ozturk topraga inan  yoruz 1
karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… divenire group2

Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Geleneksel Karaova Bağbozumu Şenlikleri’nin sonuç bildirgesi Karanlık mevkiinde yapılan bir basın açıklamasıyla paylaşıldı.

Karaova-Der tarafından düzenlenen ve Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Milas Belediyesi ile Slow Food gibi yerel sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Bağbozumu Şenlikleri’nde bu yıl, toplam 80 üreticinin 150 yöresel ürünün ziyaretçileriyle buluştuğu açıklandı.

Şenliklerin sonuç bildirgesini basınla paylaşan Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, “Yaptığımız etkinlikler neticesinde Karaova’nın, Bodrum’un son soluk borusu olduğu kanıtlanmıştır. Amacımız Karaova markasını mutlaka yaratmaktır. Biz bu işe başladığımızda ‘olmaz’ dediler. Bir avuç kişiydik ama buna inandık.” dedi. Öztürk, turizmin Karaova’daki tarımı bitirdiğini ve şimdi tarımın yeniden canlandırılmaya çalışıldığını belirterek “İnsanlar ürettiği sürece bu ova asla kirlenmez. Burası bir üretim ve istihdam merkezi olur. ” dedi. Öztürk, önümüzdeki günlerde Bodrum’da bir Hal Tesisi’nin açılacağını da müjdeleyerek “Bodrum bir ay içinde kendi ürettiğini tüketmeye başlayacak. Buradaki üreticiler alım garantili ürünler yetiştirecek.  Karaova üreticisi yakın gelecekte turizmden kazandıklarının fersah fersah ötesinde para kazanacak” dedi.

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… karaova bag bodumu 2Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, basın açıklamasına, şenliğe destek veren kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek başladı. En özel teşekkürü, Bodrum Kent Konseyi eski Başkanı Hamdi Topçuoğlu’na yapan Öztürk, “O’nun yaktığı işaret fişeğiyle bu işe başladık ve bugünlere geldik. Bu nedenle kendisine özel bir teşekkürü borç biliyorum” dedi.
Muğla’nın ve Karaova’nın bağcılıkla tanışmasını Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın yaptığını hatırlatan Öztürk, Aytaman’ın şenliklere sağlık sorunları nedeniyle katılamadığını ancak anlamlı bir mesaj gönderdiğini belirterek “Valimiz Sayın Lale Aytaman’a Bodrum halkı adına katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Ali Öztürk, Bodrum’un verimli toprakları Karaova’nın turizmle entegrasyonunu ve bölgede tarımsal üretimin geliştirilmesini hedefleyen Bağbozumu Şenlikleri’nin bu yıl artan bir katılım ve ilgiyle gerçekleştirildiğini söyledi. Şenliğin tarım ve turizm destinasyonu yaratmak amacıyla başlatıldığını ve hedefine uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bağbozumu şenliklerinde geçmiş yıllara oranla ürün çeşitliliğini katlamış bulunmaktayız. Bu yıl ilk defa Bodrum Desti Peyniri ile Kırk Tokmak Peyniri ve Karaca otlu Çökelek Peyniri stantlardaki yerini aldı. Keçi peyniri çeşitleri harikaydı.
Bölgeye uygun sofralık üzüm çeşitlerimiz ilk defa tezgahtaydı. Yöresel domateslerden yapılmış domates reçeli büyük beğeni aldı. Bodrum Mandalina Lokumu kendini tanıtanlar arasındaydı. İstiridye mantarı ve kudret narı prim yapanlar arasında idi. 
Halı ve Kilim çeşitliliği ile ilk defa Selçuklu Osmanlı motiflerinin yer aldığı dokumalar ziyaretçilerle buluştu.”

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… karaova bag bodumu 1ÜRETİCİ SAYISINI ARTIRDIK

Açıklamalarında Geçmiş etkinliklere oranla katılımcı üretici sayısının yüzde 30 arttığını ifade eden Öztürk,

“Bu oran Bodrum’un ve bölgenin Bağbozumu etkinliklerine olan desteği ile güvenini de göstermektedir. Özel ve katma değeri yüksek ürünler ile üreticileri konusunda seçici davranarak kaliteyi yakalamayı hedefledik.
Stantlarda toplam 80 üretici yaklaşık 150 ürün çeşidi ile hazır bulundu. 3. Karaova Bağbozumu Şenliklerini kutlamaya başladığımızdan bu yana ziyaretçi sayısında ilk defa bu kadar artış gözlemledik. Şenlik alanımızı bu yıl yaklaşık 4.000 kişinin ziyaret etti. Ziyaretçilerimiz Bodrum mahalleleri ile yöre köylerinin yanı sıra azda olsa yabancı turistlerden oluşmaktadır. Bu sayıya ulaşmada Bağbozumu Şenliklerinin yapımındaki kararlılık, Bodrum da yapılan köylüler yürüyor korteji ile sosyal medyada ki reklam ve tanıtımın çok etkili olduğunu biliyoruz.”

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… karaova bag bodumu 3BÖLGE EKONOMİSİNE BÜYÜK DESTEK

Organizasyon süresince bölgede yaklaşık 600 bin  TL lik bir alışveriş potansiyeline ulaşıldığını, bunun da her ziyaretçinin kişi başına ortalama 150 TL’lik harcama yapması anlamına geldiğini söyleyen Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, bu süre içinde defileler, konserler, yelken gösterisi, köylüler yürüyor korteji, yemek yarışması gibi renkli ve yüksek katılımlı etkinlikler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

BİR İLKOKUL DAHA…

Hem yerel zenginlikleri tanıtmak, hem üretimi geliştirmek hem de Bodrum’da agro turizm çeşitliliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen Bağbozumu Şenlikleri’nin bu yılki etkinlikleri kapsamında bir ilkokulu daha eğitim hayatına kazandıran Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneği -Karaova-Der- olarak her yıl bir okul sloganı ile yola çıktıklarını söyleyen Ali Öztürk, “Bu  kutsal yolda Karaova Pınarlıbelen ilköğretim okulundan sonra Karaova Yeniköy köyünde ikinci okulumuzun açılışını tüm köy halkı ve ziyaretçilerimizle birlikte yaptık.Taşımalı eğitimden dolayı 20 yıldır kapalı tutulan bu okul, yeniden eğitim öğretim hayatına kazandırılmıştır. Köylerimizin öğretmenlerimize teslim edilmesi hususunda Yeniköy’de bir tuğla koyduk. Okul aynı zamanda imece kültürünün yaşatılması gerektiğinin de kanıtı olmuştur. Toplumun ekonomik katmanlarının birbirine yaklaştığında neleri başarabileceğini göstermesi bakımından da örnek olmuştur.” Dedi.
Şenliklerde halk katılımlı bilgilendirme toplantıları yapıldığını anlatan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sonuç olarak, etkinliklerimizle bölge tarımının  Bodrum için sürdürülebilir turizm potansiyeli olduğunu, Bağbozumu lokomotifliğinde Tarım Turizm Entegrasyonunun sağlanabileceğini, Bölgede Biyolojik yeterliliği olan ürün ve ürün çeşitliliğinin var olduğunu, Tarımın turizmle entegre olmasının ekonomik hayatımıza ne kadar olumlu etki yaptığını, Bölgenin Katma Değeri Yüksek ürünler yarattığını Üretim artışının istihdama olumlu katkı yapacağını, İnsanlarla doğa arasında ekolojik denge kurulmasının ne denli önemli olduğunu, Yoksulluktan kurtulmanın en önemli yolunun üretmek olduğunu ve Karaova’nın Bodrum’un son soluk borusu olduğunu kanıtladık. Her zaman söylediğimiz gibi ne kadar yerel isek o kadar evrenseliz. Değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” 
“Menzilinden şüphesi olmayanların ulaşamayacağı hedef yoktur” diyen Ali Öztürk, Karaova –  Der olarak inandıkları menzilde yürümeye devam ettiklerini ve hedeflerine bir bir ulaştıklarını sözlerine ekledi.

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… DSC 0215

MEHMET VURAN’IN ÇİFTLİĞİ, KARAOVA’NIN YENİ ÇEKİM MERKEZLERİNDEN BİRİDİR…

Karaova Bağbozumu şenlikleri ile ilgili basın toplantısı, üzüm üreticisi Mehmet Vuran’ın Karanlık Köyü’ndeki çiftliğinde gerçekleştirildi. Vuran’ın ev sahipliği yaptığı toplantıda, konuklara çiftlikte yeni üretilmeye başlanan ev yapımı şaraplar hakkında tanıtım yapılırken, yöresel lezzetler ikram edildi. Uzun yıllardırPınarlıbelen’deki 23 dönümlük arazisinde üzüm üreticiliği yapan Mehmet Vuran, şarap üretimine bu yılın nisan ayında başlamayı planladıklarını belirterek, çiftliğin bir bölümünü de bir restoran ve küçük bir konaklama tesisi olarak dizayn edeceklerini söyledi. Vuran, “Agro turizm çerçevesinde buraya gelen misafirlerimize kendi ürettiğimiz ürünleri tattırmak ve Bodrum’un bu yönünü anlatmak istiyoruz. Bu anlamda geleneksel olarak düzenlenen bağbozumu şenlikleri, buradaki tarımsal üretimin desteklenmesini sağlaması açısından bizler için anlamlı” diye konuştu.

Ali Öztürk de Karaova bölgesinde halihazırda Mehmet Vuran’ın çiftliği gibi 5 çekim merkezi oluştuğunu ve bu amaçlarının bu tarz girişimleri yaygınlaştırmak olduğunu belirterek “Mehmet Vuran bize en başından itibaren büyük destek veren bir üreticimiz. Kendisi, bizim amaçlarımız ve programımız doğrultusunda böyle bir girişimde bulundu. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Karaova Bağbozumu Şenlikleri’nin organizasyonunu üstlenen Karaova-Der Başkanı ve Bodrum Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Ali Öztürk, etkinliğin sonuç bildirgesini Pınarlıbelen Karanlık Köyü’nde bağcılık yapan Mehmet  Vuran’ın çiftliğinde basınla paylaştı. Toplantıya, şenliklerin tasarım ve sunum mutfağında görev alan isimlerin yanı sıra Karaova bölgesi muhtarlarından Yeniköy Muhtarı Mehmet Çengel, Karaova Muhtarı Mehmet Karan ve Mumcular Muhtarı Muhammet Karademir de katıldı.

 

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… apart poseptik
gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… divenire group2

Gündoğan’da bir apartın pompalı düzenek kurarak denize foseptik boşalttığı iddia edildi. Zabıta ekipleri olayla ilgili inceleme yaptı. 

Edinilen bilgiye göre Gündoğan Küçükbük Mahallesi’nde denize foseptik boşaltıldığı iddiası üzerine, mahalle muhtarı Ali Akbulut, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile bölgeye gitti. Burada zabıta ekipleri ile birlikte inceleme yapıldı. Denize foseptiğin boşaltıldığı anda bahsekonu pompanın fişini zabıta görevlisi çekti. Fişin çekilmesinin ardından denize akan foseptik durdu. Fişin yeniden takılmasıyla foseptik yeniden akmaya başlandı.

İncelemede pompa düzeneği ve denize boşaltılan foseptik cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı.

Zabıta ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… logo msk
işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… divenire group2

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyerinde işgüvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli gibi İSG profesyonellerinin sunacağı iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale geldi.

29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İşyerinde işveren veya işveren vekili tarafından yürütülerek iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin” yönetmelik kapsamında; elliden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini işveren veya işveren vekilleri yürütebilecektir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 14.02.2019 tarihinde eğitimlerin düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı. Bu doğrultuda;
elliden az çalışanı olup, az tehlikeli sınıfta yer alan işverenler ve işveren vekillerinin herhangi bir mezuniyet şartı aranmadan 16 saatlik eğitimi tamamlayan katılımcılara “iş sağlığı ve
güvenliği hizmetlerinin yürütümüne ilişkin işveren veya işveren vekili sınavına katılım hakkı belgesi” düzenlenecek olup, sınavda başarılı olan katılımcılar yönetmelik kapsamında iş
sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.Konu hakkında Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “İşverenlerimizin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini kendileri yürütebilmesi açısından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizin Bakanlıkla protokolü oldukça önemlidir.Üyelerimizi bu konuda bilgilendirerek, eğitim sonunda başarılı olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sürdürmelerini bekliyoruz.” diyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   7
bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… divenire group2

Bodrum Belediyesi, Bodrum’da sporun her branşında faaliyet gösteren kulüpleri tek çatı altında birleştirmek amacıyla düzenlenecek çalıştayın hazırlık sürecini başlattı.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   4Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü yönetimi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile başkan yardımcıları Turgay Kaya, Ummahan Yurt, Önder Batmaz ve Bodrum Belediyesi meclis üyelerine yönelik, kulübün mali durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. B.B.Bodrumspor tesislerinde gerçekleşen sunumda Kulüp Başkanı Rıza Karakaya’nın önderliğinde geçmiş dönemden kalan borçlar, isim sponsorluğu, stat reklam gelirleri, sponsorluk destek projeleri, altyapı ve diğer branşlar ile ilgili bilgiler ve veriler paylaşıldı.

Bodrumspor kulüp yöneticilerinin yaptığı sunumun ardından bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum ile ilgili her türlü faaliyette etkin olan ve irade ortaya koyması gereken Belediye Meclisi’nin Bodrumspor ile ilgili bilgi sahibi olmasının önemine değinerek “Kulübün geleceği ile ilgili alınacak kararlara katkı koyabilmek adına önemli bir toplantı oldu. Yeni sezon çalışmaları başlamadan önce böyle bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını rica ettim. Kulüp yöneticilerimize ve meclis üyelerimize zaman ayırdıkları için teşekkür ederim” dedi.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   1Bodrum’daki spor faaliyetleri ile ilgili bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’da geleceğin sporcu gençlerini yetiştiren ve sağlıklı bir genç neslin oluşmasına katkıda bulunan amatör kulüpler, çok önemli bir toplumsal görevi yerine getiriyor. Bodrum’da sayıları ve faaliyetleri çok ciddi boyutta ve her birinin belediyemizle maddi ve manevi bağlantısı var. Biz belediye olarak bir çok kulübümüze malzeme, mazot araç gereç tesis desteği veriyoruz. Dolayısıyla bu konuda hem Bodrum kamuoyunun hem de bizlerin bilgi sahibi olması gerekir. Bunun için ilk olarak Bodrumspor’umuz ile başladık.” diye konuştu.

 

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler