Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR…

Yayınlanan

açık

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… ali ozturk topraga inan  yoruz 1

Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Geleneksel Karaova Bağbozumu Şenlikleri’nin sonuç bildirgesi Karanlık mevkiinde yapılan bir basın açıklamasıyla paylaşıldı.

Karaova-Der tarafından düzenlenen ve Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Milas Belediyesi ile Slow Food gibi yerel sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Bağbozumu Şenlikleri’nde bu yıl, toplam 80 üreticinin 150 yöresel ürünün ziyaretçileriyle buluştuğu açıklandı.

Şenliklerin sonuç bildirgesini basınla paylaşan Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, “Yaptığımız etkinlikler neticesinde Karaova’nın, Bodrum’un son soluk borusu olduğu kanıtlanmıştır. Amacımız Karaova markasını mutlaka yaratmaktır. Biz bu işe başladığımızda ‘olmaz’ dediler. Bir avuç kişiydik ama buna inandık.” dedi. Öztürk, turizmin Karaova’daki tarımı bitirdiğini ve şimdi tarımın yeniden canlandırılmaya çalışıldığını belirterek “İnsanlar ürettiği sürece bu ova asla kirlenmez. Burası bir üretim ve istihdam merkezi olur. ” dedi. Öztürk, önümüzdeki günlerde Bodrum’da bir Hal Tesisi’nin açılacağını da müjdeleyerek “Bodrum bir ay içinde kendi ürettiğini tüketmeye başlayacak. Buradaki üreticiler alım garantili ürünler yetiştirecek.  Karaova üreticisi yakın gelecekte turizmden kazandıklarının fersah fersah ötesinde para kazanacak” dedi.

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… karaova bag bodumu 2Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, basın açıklamasına, şenliğe destek veren kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek başladı. En özel teşekkürü, Bodrum Kent Konseyi eski Başkanı Hamdi Topçuoğlu’na yapan Öztürk, “O’nun yaktığı işaret fişeğiyle bu işe başladık ve bugünlere geldik. Bu nedenle kendisine özel bir teşekkürü borç biliyorum” dedi.
Muğla’nın ve Karaova’nın bağcılıkla tanışmasını Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın yaptığını hatırlatan Öztürk, Aytaman’ın şenliklere sağlık sorunları nedeniyle katılamadığını ancak anlamlı bir mesaj gönderdiğini belirterek “Valimiz Sayın Lale Aytaman’a Bodrum halkı adına katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Ali Öztürk, Bodrum’un verimli toprakları Karaova’nın turizmle entegrasyonunu ve bölgede tarımsal üretimin geliştirilmesini hedefleyen Bağbozumu Şenlikleri’nin bu yıl artan bir katılım ve ilgiyle gerçekleştirildiğini söyledi. Şenliğin tarım ve turizm destinasyonu yaratmak amacıyla başlatıldığını ve hedefine uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bağbozumu şenliklerinde geçmiş yıllara oranla ürün çeşitliliğini katlamış bulunmaktayız. Bu yıl ilk defa Bodrum Desti Peyniri ile Kırk Tokmak Peyniri ve Karaca otlu Çökelek Peyniri stantlardaki yerini aldı. Keçi peyniri çeşitleri harikaydı.
Bölgeye uygun sofralık üzüm çeşitlerimiz ilk defa tezgahtaydı. Yöresel domateslerden yapılmış domates reçeli büyük beğeni aldı. Bodrum Mandalina Lokumu kendini tanıtanlar arasındaydı. İstiridye mantarı ve kudret narı prim yapanlar arasında idi. 
Halı ve Kilim çeşitliliği ile ilk defa Selçuklu Osmanlı motiflerinin yer aldığı dokumalar ziyaretçilerle buluştu.”

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… karaova bag bodumu 1ÜRETİCİ SAYISINI ARTIRDIK

Açıklamalarında Geçmiş etkinliklere oranla katılımcı üretici sayısının yüzde 30 arttığını ifade eden Öztürk,

“Bu oran Bodrum’un ve bölgenin Bağbozumu etkinliklerine olan desteği ile güvenini de göstermektedir. Özel ve katma değeri yüksek ürünler ile üreticileri konusunda seçici davranarak kaliteyi yakalamayı hedefledik.
Stantlarda toplam 80 üretici yaklaşık 150 ürün çeşidi ile hazır bulundu. 3. Karaova Bağbozumu Şenliklerini kutlamaya başladığımızdan bu yana ziyaretçi sayısında ilk defa bu kadar artış gözlemledik. Şenlik alanımızı bu yıl yaklaşık 4.000 kişinin ziyaret etti. Ziyaretçilerimiz Bodrum mahalleleri ile yöre köylerinin yanı sıra azda olsa yabancı turistlerden oluşmaktadır. Bu sayıya ulaşmada Bağbozumu Şenliklerinin yapımındaki kararlılık, Bodrum da yapılan köylüler yürüyor korteji ile sosyal medyada ki reklam ve tanıtımın çok etkili olduğunu biliyoruz.”

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… karaova bag bodumu 3BÖLGE EKONOMİSİNE BÜYÜK DESTEK

Organizasyon süresince bölgede yaklaşık 600 bin  TL lik bir alışveriş potansiyeline ulaşıldığını, bunun da her ziyaretçinin kişi başına ortalama 150 TL’lik harcama yapması anlamına geldiğini söyleyen Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, bu süre içinde defileler, konserler, yelken gösterisi, köylüler yürüyor korteji, yemek yarışması gibi renkli ve yüksek katılımlı etkinlikler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

BİR İLKOKUL DAHA…

Hem yerel zenginlikleri tanıtmak, hem üretimi geliştirmek hem de Bodrum’da agro turizm çeşitliliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen Bağbozumu Şenlikleri’nin bu yılki etkinlikleri kapsamında bir ilkokulu daha eğitim hayatına kazandıran Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneği -Karaova-Der- olarak her yıl bir okul sloganı ile yola çıktıklarını söyleyen Ali Öztürk, “Bu  kutsal yolda Karaova Pınarlıbelen ilköğretim okulundan sonra Karaova Yeniköy köyünde ikinci okulumuzun açılışını tüm köy halkı ve ziyaretçilerimizle birlikte yaptık.Taşımalı eğitimden dolayı 20 yıldır kapalı tutulan bu okul, yeniden eğitim öğretim hayatına kazandırılmıştır. Köylerimizin öğretmenlerimize teslim edilmesi hususunda Yeniköy’de bir tuğla koyduk. Okul aynı zamanda imece kültürünün yaşatılması gerektiğinin de kanıtı olmuştur. Toplumun ekonomik katmanlarının birbirine yaklaştığında neleri başarabileceğini göstermesi bakımından da örnek olmuştur.” Dedi.
Şenliklerde halk katılımlı bilgilendirme toplantıları yapıldığını anlatan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sonuç olarak, etkinliklerimizle bölge tarımının  Bodrum için sürdürülebilir turizm potansiyeli olduğunu, Bağbozumu lokomotifliğinde Tarım Turizm Entegrasyonunun sağlanabileceğini, Bölgede Biyolojik yeterliliği olan ürün ve ürün çeşitliliğinin var olduğunu, Tarımın turizmle entegre olmasının ekonomik hayatımıza ne kadar olumlu etki yaptığını, Bölgenin Katma Değeri Yüksek ürünler yarattığını Üretim artışının istihdama olumlu katkı yapacağını, İnsanlarla doğa arasında ekolojik denge kurulmasının ne denli önemli olduğunu, Yoksulluktan kurtulmanın en önemli yolunun üretmek olduğunu ve Karaova’nın Bodrum’un son soluk borusu olduğunu kanıtladık. Her zaman söylediğimiz gibi ne kadar yerel isek o kadar evrenseliz. Değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.” 
“Menzilinden şüphesi olmayanların ulaşamayacağı hedef yoktur” diyen Ali Öztürk, Karaova –  Der olarak inandıkları menzilde yürümeye devam ettiklerini ve hedeflerine bir bir ulaştıklarını sözlerine ekledi.

karaova KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ AMACINA ULAŞMIŞTIR… DSC 0215

MEHMET VURAN’IN ÇİFTLİĞİ, KARAOVA’NIN YENİ ÇEKİM MERKEZLERİNDEN BİRİDİR…

Karaova Bağbozumu şenlikleri ile ilgili basın toplantısı, üzüm üreticisi Mehmet Vuran’ın Karanlık Köyü’ndeki çiftliğinde gerçekleştirildi. Vuran’ın ev sahipliği yaptığı toplantıda, konuklara çiftlikte yeni üretilmeye başlanan ev yapımı şaraplar hakkında tanıtım yapılırken, yöresel lezzetler ikram edildi. Uzun yıllardırPınarlıbelen’deki 23 dönümlük arazisinde üzüm üreticiliği yapan Mehmet Vuran, şarap üretimine bu yılın nisan ayında başlamayı planladıklarını belirterek, çiftliğin bir bölümünü de bir restoran ve küçük bir konaklama tesisi olarak dizayn edeceklerini söyledi. Vuran, “Agro turizm çerçevesinde buraya gelen misafirlerimize kendi ürettiğimiz ürünleri tattırmak ve Bodrum’un bu yönünü anlatmak istiyoruz. Bu anlamda geleneksel olarak düzenlenen bağbozumu şenlikleri, buradaki tarımsal üretimin desteklenmesini sağlaması açısından bizler için anlamlı” diye konuştu.

Ali Öztürk de Karaova bölgesinde halihazırda Mehmet Vuran’ın çiftliği gibi 5 çekim merkezi oluştuğunu ve bu amaçlarının bu tarz girişimleri yaygınlaştırmak olduğunu belirterek “Mehmet Vuran bize en başından itibaren büyük destek veren bir üreticimiz. Kendisi, bizim amaçlarımız ve programımız doğrultusunda böyle bir girişimde bulundu. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Karaova Bağbozumu Şenlikleri’nin organizasyonunu üstlenen Karaova-Der Başkanı ve Bodrum Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Ali Öztürk, etkinliğin sonuç bildirgesini Pınarlıbelen Karanlık Köyü’nde bağcılık yapan Mehmet  Vuran’ın çiftliğinde basınla paylaştı. Toplantıya, şenliklerin tasarım ve sunum mutfağında görev alan isimlerin yanı sıra Karaova bölgesi muhtarlarından Yeniköy Muhtarı Mehmet Çengel, Karaova Muhtarı Mehmet Karan ve Mumcular Muhtarı Muhammet Karademir de katıldı.

 

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… ARENA BODRUM TUR  ST
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yapılan açıklamaya göre Bodrum’a hava yolu ile gelen turist sayısındaki yükseliş devam ediyor.
 
BOTAV’ın açıklamalarına göre turist sayısında bu yükseliş 2015 yılı rakamlarına yaklaştı. 2015 yılının ocak-aralık döneminde 814.814 olan sayı 2016 yılında 471.342, 2017 yılında ise 483.255 olarak belirlenmişti. 2018 yılında bu sayı 781.255 olarak açıklandı.
botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… turist sayisi 1
Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon 2018 yılı rakamlarının önceki yıllara göre göstermiş olduğu yükselişten memnun oldukları belirterek “Bodrum demek mücadele demek. Biz mücadelemizden asla vazgeçmedik. Verdiğimiz mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu da gelen rakamlardan anlıyoruz. 2019 yılı yurt içi ve yurt dışı Bodrum’u tanıtım çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar katıldığımız fuarlardan aldığımız sonuçlar 2019 yılının 2018’den daha iyi geçeceğini gösteriyor. Çalışmalarımıza katılan, bize destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ak partİ muĞla bÜyÜkŞehİr beledİye baŞkan adayi AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR… ARENA MU  LA ADAY AKP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, “Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Muğla adayını 20 Ocak Pazar günü açıklayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Büyükşehir ve il adaylarımızdan açıklamadığımız 6 yer kalmıştı. Bunlardan 4’ünde Cumhur İttifakı adaylarını destekliyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız.”

31 OCAK’TA RESMİ BAŞLANGICINI BAŞLATACAĞIZ
31 Ocak’ta artık seçim kampanyamızın resmi başlangıcını da büyük aday tanıtımı ve manifesto toplantımızla başlatacağız.
Parti içinde süren yarış bir demokrasi yarışıdır. Tüm arkadaşlarımızın teşkilatımızın etrafında kenetlenmesini istiyorum.

LAYIK OLANI KENARA KOYMADIK
Hizmet yarışında bayrağın kime, ne zaman devdi edileceği nasip işidir. Biz layık olanı kenara koymadık, koymayız da. Görev herkese düşebilir.
Biz Cumhur İttifakı’nı 15 Temmuz’da önce milletin gönlünde kurduk, sonrada seçimlere taşıdık.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet tosun MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ… ARENA TOSUN 1

 Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya’nın dün yayıyınlanan ve “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a “özel model” başlığıyla yazdığı yazıda İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un CHP çatısı altında ortak aday olarak gösterileceği iddiasının, daha sonra çeşitli ulusal basın kuruluşları ve televizyon programlarında dile getirilmesi ilçede büyük yankı buldu. 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, geçtiğimiz perşembe gününden beri İYİ Parti’nin Mahalli İdareler Başkanlığı tarafından 2019 yerel seçimleri “İYİ Belediyecilik Vizyonu” çalışmalarını sonlandırmak üzere Ankara’da olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Malumunuz hâlihazırda İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayıyım. Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde Bodrum özellikle üzerinde çok tartışılan bir yer oldu. Bunun iki parti açısından da haklı sebepleri var. CHP’nin Genel Seçimlerde 1. parti olduğu bir ilçede belediye başkanlığından vazgeçmek istememesi anlayışla karşılanabilir. Öte yandan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendinin şahsımla ilgili teveccüh ve güveni ile yapılan neredeyse tüm anketlerde adımızın ön plana çıkması, iki parti genel başkan yardımcılarını farklı formüller üzerinde çalışmaya itmiş olabilir. Şahsen benim dünden beri basında yer alan haberler ile ilgili net bir bilgim yok. Çalışmaların sona geldiğini duyuyoruz ancak şuan itibariyle şahsıma deklare edilmiş bir sonuç yok. Açık söyleyeyim, bizim derdimiz tasamız Bodrum’un belediyecilik ile ilgili kangren haline gelmiş sorunlarını çözecek imkanı yakalamaktır. Yoksa şahsımızla ilgili bir kariyer mücadelesinde değiliz. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey Güzel olacak” dedi.
Mehmet Tosun bu hafta içerisinde Ankara’daki çalışmalarını tamamlayarak Bodrum’a dönecek.

Okumaya devam et

Son Haberler