Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KOÇYİĞİT: BODRUM GENÇ VOLKANLARIN OLDUĞU BÖLGEDE…

Yayınlanan

açık

deprem KOÇYİĞİT: BODRUM GENÇ VOLKANLARIN OLDUĞU BÖLGEDE… prof dr ali kocyi it bodrum alt ya hazir olsun
deprem KOÇYİĞİT: BODRUM GENÇ VOLKANLARIN OLDUĞU BÖLGEDE… divenire group2

Bodrum Yarımadası’nda richter ölçeğine göre 6, Milas’ta 6,5 şiddetinde deprem bekleniyor.

Türkiye’nin deprem haritasını hazırlayan 3 uzmandan birisi olan Türkiye Deprem Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Bodrum Kaymakamlığı’nın davetlisi olarak geldiği ilçemizde, “Bodrum Yarımadası’nın Depremselliği, Deprem Gerçeği ve Deprem Kaynakları” konulu bir konferans verdi. Herodot Kültür Merkezi’ndeki konferansı Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu da izledi.

HENÜZ ENERJİSİ BOŞALMAYAN HATLAR VAR…

Bodrum’un deprem gerçeğini bir sunum eşliğinde anlatan Koçyiğit, Muğla bölgesindeki tüm aktif fay hatlarını, deprem potansiyelleri ve mevcut deprem tehlikeleri ile ilgili bilimsel verileri paylaştı. Koçyiğit, özellikle Milas fay hattının en az 6.5 şiddetindeki bir depreme gebe olduğunu söyledi.

deprem KOÇYİĞİT: BODRUM GENÇ VOLKANLARIN OLDUĞU BÖLGEDE… prof dr ali kocyi it bodrum alt ya hazir olsun 2BODRUM BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİNDE…

ODTÜ Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Bodrum’da deprem hareketliliğinin 21 Temmuz 2017’de meydana gelen 6.6 şiddetinndeki depremle başlamadığını, bu hareketlerin ciddi anlamda 1 Mayıs 2014’ten itibaren izlendiğini söyleyerek “Bodrum genç volkanların olduğu bir bölgede. 500 yıl içinde bu bölgede 15-16 adet 6’nın üzerindeki şiddette deprem meydana geldi. Bodrum yarımadası olarak birinci derecede deprem bölgesindeyiz” diye konuştu.

DEPREMLERİN HEPSİ ARTÇI DEĞİLDİ…

Bodrum yarımadasının ve çevresindeki bölgenin pek çok fay hattı ile çevrili olduunu ve bunlardan bazılarının Milas’tan Didim’e uzandığını, bazılarının Gökova körfezi boyunca devam ettiğini ve Bodrum’a kadar ulaştığını belirten Koçyiğit, “Bu faylardan bazıları aktif. Bazıları da 21 Temmuz’da aktif hale geldi  ve kendilerine özgü ayrı depremler yarattılar. Yani yaşadığımız depremlerin hepsi artçı değildi. Işınsal enerji, Karaada, Yalı ve içmeler ile Havaalanı bölgesine kadar uzanan ancak bugüne kadar bir deprem yaratacak enerjiye sahip bulunmayan faylara enerji ekledi. Bu sayede yeni depremler üredi. Bu bir enerji göçüydü. Mumcular ve Karaova’yı da içine alan ve gökova koyunun hemen yakınından geçen Yeniköy Fayında 13 ve 14 ağustos 2017 tarihlerinde yaşanan depremler 5 şiddetindeydi. Biz bu faylardan 6 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. Olursa, bu bölge rahatlar. Nitekim, etkinilk devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bodrum yarımadasında uzunlukları birkaç kilometre ile 13-16 km arasında değişen faylar bulunduğunu söyleyen Koçyiğit, şöyle devam etti:

“Pazar dağı yamacında, Karaada’nın kuzeyinde, Kumbahçe’de, Akyarlar’da, Bitez Koyu’nda, Bağla kıyılarındaki faylar, 5-6 şiddetinde deprem yaratabilecek potansiyeldedir. Bunlar karadaki fay hatları. Ancak deniz tabanındaki fayları bilmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, bu fayları araştırarak haritasını çıkarabilcek güçtedir.Bu konuda çalışmaların bir an önce başlatılmasında yarar var.”

deprem KOÇYİĞİT: BODRUM GENÇ VOLKANLARIN OLDUĞU BÖLGEDE… prof dr ali kocyi it bodrum alt ya hazir olsun 3BU BÖLGEDE AKTİF ÜÇ ADET YANARDAĞ VAR…

Bodrum’un 1481 yılından 21 Temmuz 2017 tarihine kadar pek çok deprem yaşadığını ve bunlardan büyük bölümünün de 7 ve üzerinde olduğunu anlatan Prof. Dr. Ali Koçyiğit, bölgede “volkanik” oluşumlara özellikle dikkat çekti. Bodrum’un volkanik etki altında olduğunu, Datça Yarımadası’nın Knidos antik kenti bölgesinden başlayarak Atina’nın güneyine kadar uzanan bir yanardağ sırası olduğunu ve Bodrum’un da bu hattın en doğu ucunda yer aldığını kaydeden Koçyiit, “Yalı Volkanı, Nisyros volkanı ve Tilos volkanı aktif yanardağlardır. Magma bu bölgede yukarıya doğru yükselmiş durumda. Dolayısıyla ısı yukarıya yansıyor. İçmeler’deki sıcak su buradan kaynaklanıyor. Faylar, ısıyı yüzeye çıkarıyor. Tüm sorun bunların yerini bilmek ve bilinçlenmek” diye konuştu.

AFRİKA PLAKASI MAGMA İLE ARAMIZDAKİ TEK ENGEL…

Bodrum’u da etkisi altına alan bölgede en büyük depremin 1481 yılında Rodos’ta yaşandığını ve 7.5 şiddetindeki bu deprem nedeniyle 3.5 metre boyunda tsunami dalgaları oluştuğunu belirten Koçyiğit, bu dalgaların Bodrum Datça, Marmaris ve Fethiy kıyılarına ulaştığında 1.5 metreye indiğini anlattı. Bodrum yakınlarındaki depremlerin 1493, 1926 ve 1933 yıllarında yaşandığını ve bunların tümünün 6 ve üzerinde şiddette meydana geldiğini kaydeden Koçyiğit, “Bu demektir ki Bodrum’da 500 yıl içinde 15-16 adet 6 ve üzerinde deprem yaşandı. Biz, genç volkanların olduğu bir yerdeyiz ve kabuk çok ince. Yerden gelen ısı miktarı fazla. Bunun dışında Girit’ten itibaren Güllük körfezine kadar olan bölgede yerin 50 km kadar derinine indiimizde burada magma ile aramızda African Plate adını verdiğimiz bir tabaka olduğunu görüyoruz. Bu tabaka, magmayı bizden ayırıyor. Aynı zamanda Afrika kıtasının Anadolunun altına doğru ilerlemesini sağlayan doğa olayı da bu bölgede yaşanıyor. Tüm depremleri kontrol eden alan burası” dedi.

MİLAS’TA TEHLİKE VAR…

Milas’ın zayıf bir zemin üzerinde konuşlandığını ve yerleşim alanının deprem bölgesinde yer aldığını da anlatan Prof. Dr. Ali Koçyiğit, “Milas bölgesinde doğuyu sınırlayan Menteş Fayı ile Milas fayı bulunmakta.. Bir de Bafa’ya kadar uzanan 35 kilometre uzunluğunda bir fay var. Bu fayların tamamı aktif ve 6.5 şiddetinde deprem üretme potansiyeline sahip” diye konuştu.

Koçyiğit, Muğla il genelinin, Gökova Körfezi’nin ve Ören’in depremselliği ve deprem hareketlilliği hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.

DEPREM EĞİTİMİ OKULLARDA VERİLMELİ…

Bodrum yarımadası ve çevresinn birinci derece deprem kuşağında yer aldığını ve Muğla il sınırları içinde 7 ve üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip aktif fay hatları bulunduğunu söyleyen Koçyiğit, “Bunlar gerek tarihsel ve gerekse aletsel dönem depremleriyle de kanıtlanmıştır” dedi.

Konferansın sonunda önerilerini de paylaşan Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Türkiye’de bireylerin ilk ve orta öğretim düzeyinden itibaren deprem başta olmak üzere tüm doğal afetler konusunda örgün öğretimv e eğitime tabi tutulması gerektiğine işaret etti. Koçyiğit, bu konuda zorunlu derslerin orta öğretim programlarına konulmasını, Türkiye’de acil olarak güncel bir deprem haritası çıkarılmasını ve imar izinleri ile yapılaşmanın bu haritalar dikkate alınarak depreme dayanıklı bölgelerde yoğunlaştırılmasını da sunumunun sonuç bölümünde dile getirdi.

deprem KOÇYİĞİT: BODRUM GENÇ VOLKANLARIN OLDUĞU BÖLGEDE…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… bodrum asayis 1
bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… divenire group2

Arızalanarak İstanköy (Kos) Adası’na doğru sürüklenen tekne, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Dün öğleden sonra Bodrum açıklarında yaşanan olayda, gezinti amaçlı denize açılan ve içerisinde 4 kişinin bulunduğu “Giray-2” isimli teknede makine arızası meydana geldi. Arızanın ardından esen rüzgarın yönü ve akıntının etkisiyle tekne Yunanistan’ın İstanköy Adası’na doğru sürüklenmeye başladı.

Cep telefonu ile yardım istediler…

Yaşanan arıza gideremeyince teknedekiler cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’nin arayıp yardım istedi. İhbarı alan bölgede görevli Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığına bot, bölgeye ulaştı. Teknede bulunan 4 kişinin emniyetinin sağlanmasının ardından tekne çekilerek Akyarlar sahiline getirildi.

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… bodrum trafik kazas
ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… divenire group2

Ortakent Kavşağında yaşanan trafik kazasında bir kamyonetle otomobil kavşakta çarpıştı.

Vatandaşların yaşanan kaza sonrasında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yaptığı ihbar üzerine kaza mahalline 112 Acil Sağlık, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ambulansa alınan yaralı, ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

30 Haftalık hamile sürücüde bebeği de iyi…

Kaza, gece saatlerinde Ortakent Bayraklı Kavşağı’nda yaşandı. Caner Akbaş idaresindeki 48 KA 903 plakalı kamyonetle, kavşaktan yola çıkmaya çalışan Özgür Gözüm’ün kullandığı 48 BU 752 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada 30 haftalık hamile olduğu öğrenilen anne adayı Özgür Gözüm yaralandı.

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yal kavak kudur calistayi 1
yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… divenire group2

Bodrum Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği öncülüğündeki Küdür Platformu tarafından düzenlenen “Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı” Çalıştayı bugün yapılan konuşma ve sunumlardan sonra tamamlandı

Dün sabah STK ve Bilim insanlarının katılımı ile Yalıkavak’ta başlayan çalıştaydan sonunda yayınlanan sonuç bildirgesi aşağıdaki şekilde oluştu.

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yalikavak kudur calistayi tamamlandi 1“15-16 Haziran 2019 tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür Merkezinde gerçekleştirdiğimiz Çalıştay kapsamında 2 gün boyunca bilim insanlarımız ve kurum temsilcilerimizin anlattıkları ışığında gördük ve anladık ki;

Küdür Merası’na bir şekilde yolumuz düştüğünde gördüğümüz kertenkelelerin, keçilerin, fokların, kekiklerin, balıkların, katırtıknaklarının, yosunların, martıların, şahinlerin, sakızdırıklarının, ılgınların, çekirgelerin ötesinde farketmediğimiz bir hayat olduğunu; merakla baktığımız kaya mezarları ve yapı kalıntılarının aslında çok eski çağlara uzanan tarımsal bir yerleşim kültürüne ait olduklarını; kayalıkların yeryüzünün şekillenmesine dair önemli jeolojik dönemleri işaret ettiğini ve onmilyon yıldır orada olduklarını; güzelim Kelebeklerin Ege’nin karşı kıyılarına kadar gidip geldiklerini; bildiğimizden çok daha fazla tür balığın Küdür kıyılarında yaşadığını; koylarda su içinde görünen taş sıralarının zeytinyağı ihraç limanları kalıntıları olduğunu; denizcilerin binlerce yıldır fırtınalarda Küdür koylarına sığındıklarını; Küdür’ün yerel halkın hatıralarındaki yerini keyifle öğrendik, dinledik, gördük. Ve Küdür’ün Bodrum Yarımadamızın yaşamakta olduğu süreçte tabiatın sığındığı biricik yer olarak “ayakkabıyla girerken bile düşünmemiz gerektiği” hisleriyle sarmalandık.

Çalıştayın bir ilk adım olduğunu belirterek, coğrafyamızı yaşanamaz ve sürdürülemez hale getiren imar ve yapılaşma temelli planlama modelinin acilen terkedilmesini ve coğrafyamızı insanıyla beraber korumayı, tüm unsurlarının rehabilitasyonunu ve sürdürülebilirliği esas alarak hazırlanacak öncelikle Küdür’den başlayarak bir “Bütüncül Alan Yönetimi ve Eylem Planı” uygulanmaya konmalıdır. Bu hazırlığın, tüm kurum, kuruluş ve sivil insiyatiflerle birlikte platformumuz tarafından yapılacağını, ısrarla takip edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler