Bizimle iletişime geçin

YAŞAM

2018’İ EĞLENEREK, MUTLULUKLA KARŞILADILAR…

Yayınlanan

açık

sağlık vakfı 2018’İ EĞLENEREK, MUTLULUKLA KARŞILADILAR… bodrum saglik vakfi 1
sağlık vakfı 2018’İ EĞLENEREK, MUTLULUKLA KARŞILADILAR… divenire group2

Bodrum’da 1996 yılında kurulan Bodrum Sağlık Vakfı bünyesinde eğitim gören fiziksel ve zihinsel engelli 100 öğrenci, vakfın 21’inci kuruluş yılını ve yeni yılın gelişini kutladı.

Bodrum Sağlık Vakfı bünyesinde eğitim gören 100 çocuk, bugün Vakıf Başkanı İbrahim Başkaya, yardımcısı Ülker Cengiz İnan, Turgutreis Lions Kulübü üyeleri, veliler ve Turgutreis Mahallesi’nde yaşayan yaklaşık 30 yabancı ile birlikte yeni yılın gelişini kutladı. Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişim Bölümü öğrencileri Noel anne, Noel baba ve palyaço kılığına girerek çocuklarla eğlenip dans etti. Yöresel türküler söyleyen Vakıf Başkanı İbrahim Başkaya, engelli çocuklara hediyeler dağıttı. Engelli çocuklar ve gençler yüzlerini boyadı, çocuklara pamuk şeker ve tatlı dağıtıldı.

Engelli çocuklarla birlikte yeni yıl pastasını kesen Başkaya, 21 yıl önce kurulan Vakıfta öğrenci sayısının 150 olduğunu belirterek, “Amacımız sadece eğitim verilen merkezde değil yaşamın tüm kesiminde engelliler için asıl engellilerin kaldırılması, kimin zengin veya fakir olduğu önemli değil önemli olan hepimizin bugün birarada bir amaç içinde birlikte olması. Onların yaşamlarını kolaylaştırmak için elimizden ne geliyorsa yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü gelinen süreçte engelli gençlerimiz açtığımız atölyelerde kendi ürettikleri sanat eserlerini, seramikleri satışa sunarak vakfa önemli bir gelir temin etmeye başladı. Onlara gerekli olanakları verdiğimizde neler yapabileceklerini gördük” dedi.

sağlık vakfı 2018’İ EĞLENEREK, MUTLULUKLA KARŞILADILAR…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BERFİN İÇİN UMUDA YOLCULUK BAŞLADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

berfin Özek BERFİN İÇİN UMUDA YOLCULUK BAŞLADI… BERF N  ZEK
berfin Özek BERFİN İÇİN UMUDA YOLCULUK BAŞLADI… divenire group2

Hatay’ın İskenderun ilçesinde eski erkek arkadaşı tarafından yüzüne asit atılarak hayata küstürülen 19 yaşındaki Berfin Özek, Bodrum’da ilk ameliyatına girdi. Sağlık Bakanlığı’nın girişimi ile yapılacak tedavinin 2 yıl süreceği bildirildi. 

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek, geçen hafta tedavi için Bodrum’a gelmişti. Berfin, bugüne kadar yaptığı başarılı operasyonlarla tanınan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf tarafından Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde ameliyata alındı. Ameliyatın yaklaşık 10 saat süreceği bildirildi.

Ameliyat öncesi Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tedavi süreci ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Berfin konusunda toplumda oluşan duyarlılığa dikkat çekerek şunları söyledi:

Bence bir insanlık suçu sayılması gereken korkunç bir asit saldırısı neticesi, büyük acılar yaşamış bir genç kız Berfin. Defalarca ameliyat olarak hastanede geçen uzun bir sürecin sonunda hayati tehlikeyi atlattıktan sonra, aynaya baktığında kendi yüzünü tanıyamayan, görme yetisini neredeyse kaybetmiş, burun, dudaklar, göz kapakları, yanaklar, kısacası tüm yüzü tamamen yanmış 19 yaşında bir genç kızın ruh halini düşünün. Elbetteki tek dileğiniz eski yüzünüze yeniden kavuşmak, eski hayatınıza yeniden dönmek olurdu, değil mi? İşte, Berfin’in dileği de aynı ve bu nedenle, yani yüz yapımı ameliyatları için burada. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, medya kuruluşları, pek çok kurum ve kuruluş da Berfin’in bir parça olsa acısını hafifletmek üzere ellerinden geleni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Berfin’in çevresinde bir iyilik halkası oluştu. Ben de bu halkanın bir parçasıyım.”

Berfin Özek’e yeni yüz yüzün nasıl yapılacağı ile ilgili de bilgiler aktaran Prof. Mutaf, “Berfin’i yeni yüzüne kavuşturmak için yapacağımız tedaviye dair ana başlıklar verecek olursam:

1.Bu bir yüz nakli değil; Nakilsiz yüz yapımı. Yani yeni yüz, tamamen hastanın kendi dokularıyla yapılacak. Bu nedenle ameliyatlar sonrası doku reddi söz konusu değil ve ölümcül yan etkileri olan ilaç tedavileri de gerekmiyor.

2.Bu bir kök hücre tedavisi de değil; kaybolan dokuların kişinin kendi doku kaynakları kullanılarak yerine konulması işlemidir.

3.Eski yüzünü modellemiyoruz, güzelliğini geri verme iddiamız da yok, biz bu sürecin sonunda yüzde asit etkisi ile kaybedilmiş eksik bölümleri yeniden yapıp, kimyasal yanık sonucu oluşan nedbe dokusu ile büzülmüş, deforme olmuş yapıları düzelterek veya yenileyerek hastamıza, normal bir birey olarak hayatın içinde yer alabileceği yeni bir yüz görünümü kazandırmayı hedefliyoruz. Bazı izler elbette kalacaktır ama Berfin bu tedavinin sonunda herhangi bir sosyo psikolojik baskı yaşamadan hayatın her alanında aktif ve üretken bir birey olacaktır.

Biraz sonra uzun ve oldukça zahmetli bir ameliyata gireceğiz. Saatlerce sürecek bu ilk ameliyatta hedefimiz Berfin’in göz kapaklarını yeniden yapmak. Ayrıca birbirine yapışmış üst dudak burun tabanını ayırarak yeni bir üst dudak oluşturmak. Alt dudağı normalleştirmek. Ağız köşelerindeki büzülme ve kalın nedbe nedeniyle ağız açıklığı çok daralmış; öyleki ağzını yeterince açamıyor ve ayrıca rahat kapatamıyor da. Bu problemleri de bu seansta düzelteceğiz Allah’ın izniyle. Ayrıca 2. ameliyatta yüzdeki yanık derileri değiştirmede kullanmak üzere yeterli deriyi elde edebilmek için yanak, boyun ve üst göğüs bölgelerine koyacağımız doku genişletici (tissueexpander) denilen silikondan imal edilmiş özel aparatlar da bu seansta yerleştirilecek. Ameliyat sonrası 2 ay süresince bu doku genişletme işlemi devam edecek. Yeterli deri elde edildiğinde Berfin’i hemen 2. ameliyata alarak yüzdeki deri değişikliğini gerçekleştireceğiz.

 

berfin Özek BERFİN İÇİN UMUDA YOLCULUK BAŞLADI…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

EN BABA TAVLACILAR OASİS’TE BULUŞUYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

oasis tavla turnuvası EN BABA TAVLACILAR OASİS’TE BULUŞUYOR… babalar gu nu  2
oasis tavla turnuvası EN BABA TAVLACILAR OASİS’TE BULUŞUYOR… divenire group2

Babalar Günü’ne özel gerçekleşecek ‘Oasis Babalar Günü Ödüllü Tavla Turnuvası’nda babalar kıyasıya yarışacak.

Yoğun ilgi ile kayıtların devam ettiği tavla turnuvası, 16 Haziran Pazar günü, Oasis Gösteri Meydanı’nda, saat 11.00’de başlayacak. Turnuva sonucunda kategorilerinde dereceye giren tavla severler, Oasis’ten çeşitli hediyeler kazanacak.

Bodrum’un sevilen yaşam merkezi Oasis Bodrum Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi’nde, Babalar Günü’nde En Baba Tavlacının aranacağı tavla turnuvasında keyif dolu anlar yaşanacak. Turnuva, 16 Haziran 2019 Pazar günü, saat 11.00’de başlayacak ve gün boyu Oasis Gösteri Meydanı’nda tavla meraklısı babaların katılımlarıyla gerçekleşecek.

Oasis, bu babalar gününde dünya üzerindeki en eski oyunlardan biri olarak kabul edilen ve nesilden nesile aktarılmış olan tavla oyununda bileklerine güvenen babalara ev sahipliği yapacak. Klasik ve modern kategorilerde yarışılacak ve kıyasıya rekabet edilecek turnuvada, 1’inci olan babalara Oasis’ten 300 TL’lik hediye çeki, 2’nci olan babalara 200 TL’lik hediye çeki, 3’üncü olan babalara 100 TL’lik hediye çeki verilecek. Hediye çeklerinin sahibi olan babalar ödüllerini Oasis’teki çeşitli mağazalarda kullanabilecek. Aynı zamanda günün anlam ve önemini vurgulayan ahşap tavlalar, kupalar ve madalyalar da kazananlara hediye edilecek.

oasis tavla turnuvası EN BABA TAVLACILAR OASİS’TE BULUŞUYOR… babalar gu nu  1Tavla turnuvasına ücretsiz olarak kayıt yaptırmak isteyen babalar Oasis Danışma noktasından ve 317 00 02 telefon numarasından başvuru yapabilecekler.

oasis tavla turnuvası EN BABA TAVLACILAR OASİS’TE BULUŞUYOR…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ÇOCUKLARIMIZ YELKENLE TANIŞIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi, ÇOCUKLARIMIZ YELKENLE TANIŞIYOR… yelkenle tan  t lar 2
bodrum belediyesi, ÇOCUKLARIMIZ YELKENLE TANIŞIYOR… divenire group2

Bodrum Belediyesi, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Kulübü arasında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Bodrum’da Yaşıyorum Yelkenle Tanışıyorum” projesi kapsamında yaklaşık 200 öğrenci yelken sporu ile tanıştı.

Geçtiğimiz ay Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi Antrenörleri tarafından öğrencilere eğitim verildi.

Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu’ndan 77, Atatürk İlkokulu’ndan ise 115 öğrencinin katıldığı ve 4 hafta süren yelken kursu sonunda düzenlenen sertifika törenine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Bodrumspor Yelken Kulübü Antrenörleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İçmeler Yelken Kulübü’nde düzenlenen törende konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, bu tür etkinliklerin daha fazla yapılması gerektiğini belirterek “Bu aktiviteler çocukların gelişimi açısından çok önemli çünkü bu sayede çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak kalıyorlar.” dedi.

Geçtiğimiz yıl verilen kurslarda eğitim alan 4 öğrencinin yelken takımlarına girdiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin de konuşmasında şunları söyledi:

“Biz şunu düşündük, okulu hayatın her alanına yaymamız gerekiyor ya da hayatın her alanını okullaştırmamız gerekiyor. Bu kurs sayesinde gençlerimizin hayata bakış açıları değişiyor. Her geçen yıl sayıyı arttıracağız. Önümüzdeki yıl diğer mahallelerdeki öğrencilerimizin katılımlarını sağlayacağız. Ben, Belediyemize ve Yelken Kulübü’nün yetkililerine teşekkür ediyorum.” 

Konuşmaların ardından öğrencilere sertifikaları verildi. Okuldaki beden eğitimi derslerini yelken kursu alarak geçiren öğrenciler ise çok sevdikleri bu sporda devam etmek istediklerini belirttiler.

bodrum belediyesi, ÇOCUKLARIMIZ YELKENLE TANIŞIYOR…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler