Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Yayınlanan

açık

kılıçdaroğlu  emin varol kilicdaroglu nun secim rahatligi

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3-4 Şubat’ta yapılacak 36. olağan kurultay’a birkaç gün kala, benim de aralarında olduğum gazetecilerin karşısına geçti.

Aslında, gecikmiş bir yeni yıl sohbetiydi. Kurultay’a yakın bir tarihte gerçekleşince otomatik olarak gazetecilerin gözleri Kemal beyde, sözleri ise kurultaya yönelikti.

Rahat görünüyordu Kemal bey. Birkaç gün sonra yarışa girecek bir Genel Başkan Adayı havası yoktu.

O nedenle de kurultaya dönük soruları, aynı rahatlıkla yanıtlıyordu. Karşısına yeni adaylar mı çıkacak? Doğal bir ifadeyle “çıksın” diyordu.

Daha önce de çıkmıştı. Muharrem İnce; ikinci kez aday olacaktı. Bunun dezavantajı var mı? var. Ayrıca, adaylığını açıkladığı gün Türkiye’nin savaşta olması da biraz yadırgandı. İnce, Eylül 2014’ten bu yana birçok kez olağanüstü kongre istemiş, ancak kongreyi toplamayı başaramamıştı.

“Adaylar olacak tabi” dedi CHP Genel Başkanı, gazetecilerin sorusu üzerine.

“Adaylar demokrasinin olmazsa olmazı. Yarışacağız, kazanan kaybedenlerin elini kaldıracak ve birlikte çalışmaya deva edeceğiz” diye konuşmasını sürdürdü.

Benim de izlediğim, 2014 yılındaki kongrede kaybeden Muharrem İnce’yi sahneye çağırmış ve elini kaldırarak, birlikte çalışma mesajı vermişti.

Şimdi bir kez daha Muharrem İnce’nin elini kaldırmaya hazırlanıyor..

Kemal bey, adaylar konusunda, AKP’yi kastederek “biz diğer partilere benzemeyiz. Seçimle iş başına geliriz. Atama ile değil” diye cevabını sürdürdü ve noktayı koydu:

“Demokrasi bizim partimizde kurumsallaşmıştır…

Baykal’a övgü…

Kurultaya kısa bir süre kala Almanya’da tedavisi süren Deniz Baykal’ı ziyareti ile ilgili de spekülasyonlar yapılmıştı. Gazeteciler, “Baykal görüşmeyi kabul etmedi” iddialarına da açıklık getirmesini istedi.

Kılıçdaroğlu’nun cevabı ise kısa oldu: “Evet, kızı Aslı Baykal’la görüştük. Ancak, sayın Baykal’a her zaman ihtiyacımız var. Türkiye’nin sorunlarını en iyi bilen devlet adamıdır

Türkiye, farklı bir sürece girecek?

Basın toplantısının bir bölümünde CHP Lideri, ilginç bir ifade kullandı. “Kurultay’dan sonra Türkiye, daha farklı bir süreci yaşayabilir.”

Kılıçdaroğlu’nun ifadesi bu.

“Farklı süreç” diye neyi kastetiyordu. Belki, hata da yaptık ve bu sözlerin üzerine gitmedik. Belli ki Kemal beyin kurultaydan sonra bazı “sürpriz”leri vardı. Türkiye’yi farklı bir sürece götürecek projeler. Peki neydi bunlar?

Biz sormadık, O da söylemedi.

Belki kurultayda bunun şifrelerini de çözeriz.

İkinci Adaylık…

Gazeteciler de Kemal bey gibi, kurultaydan güven tazeleyerek çıkacağını düşünmüş olacak ki, ikinci bir adaylık için nabız tuttular.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı..

Kemal bey Cumhurbaşkanı adayı olacak mıydı?

Bana göre; 3-4 Şubat’ı atlattıktan sonra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı kaçınılmaz gibi görünüyor. CHP’den Kılıçdaroğlu’nun dışında bir aday gösterilmeyeceğini düşünüyorum. Yarış da, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında yaşanacak.

Bu benim fikrimdi. Kemal bey ile gazeteciler arasında ise bu konuda şu diyalog yaşandı:

Ortak aday mı çıkaracak sınız?

            – Cumhurbaşkanlığı sürecinde her parti kendi adayını çıkaracak. İkinci tura bakılacak, iki aday yarışacak.

Sizin adayınız kim olacak?

            -Yeri zamanı gelince adayımız olacak.

Siz aday mısınız?

Yeri zamanı gelince, hep birlikte öğreneceğiz.” (Gülüşmeler)

Ben yıllar önce Rahmetli Başbakanlarımızdan Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecini, kendisini gece-gündüz takip eden bir Muhabir olarak yaşadım.

O nedenle, bu ifadeler bana yabancı değil..

Kemal beye, yeniden CHP Genel Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı hayırlı olsun.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ANKARA’DA, GECE YARISI BODRUM ZİRVESİ…

Yayınlanan

açık

emin varol ANKARA’DA, GECE YARISI BODRUM ZİRVESİ… Emin Varol k    e yazisi yeni

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Meral Akşener, Bodrum’daki tıkanıklığı aşmak için önce telefonla görüştü. Sorunu aşamayınca, gece yarısına kadar süren bir akşam yemeğnde bir araya geldi…

31 Mart’ta yapılacak seçim tarihinde Bodrum, ayrı bir yerde yazılacak.

Birçok büyükşehir ve il belediye başkan  adayları, CHP ve İyi Partinin oluşturdğu  Millet İttifakı’nın kurmayları tarafından rahatlıkla çözülürken. Bodrum Belediye Başkan adayını belirlemek oldukça gecikti.

Bunun nedeni, İyi Parti’nin Bodrum’u istemesi, CHP’nin de ittifakın sağlıklı bir şekilde yürümesi için sorunu zamana yaymasıydı.

Bir tarafta bir önceki seçimde yüzde 50’nin üzerinde oy almış bir CHP ve sekiz aday adayı var.

Diğer tarafta ise, MHP’den İyi Parti’ye geçmiş  ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olan bir isim.

CHP, Bodrum adayını kısa sürede belirleyemedi. Bunun nedeni de mevcut Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon’du. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deneyimli belediyeci Mehmet Kocadon’u tekrar aday göstermek istiyordu.

Ancak, sahadan bu konuda iyi haberler gelmiyordu. Başta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve milletvekilleri ile aday adaylarının tamamı, Kocadon’la Bodrum’da seçim kaybedeceklerine genel merkezi inandırmaya çalıştı.

Kılıçdaroğlu, “İsminizi hemen açıklayabilirim..”

Kemal beyin buna rağmen, Ankara’da yüzyüze yaptığı görüşmede, “sizin isminizi hemen kamuoyuna açıklayabilirim” dediği, Mehmet Kocadon’un ise , “büyükşehirle bazı şeyler düzelmeden olmaz” diyerek itiraz ettiği iddia edildi.

Bu görüşmede Kocadon’un, Büyükşehir’le olan bazı sorunların halledilmesini istediği ve bazı şartlar ileri sürdüğü de öğrenildi.  Ayakları üzerinde durabilmesi için, Büyükşehir’den, Bodrum için ayrı bütçe oluşturulması,  bazı tesislerin de Bodrum Belediyesi’ne devredilmesini istedi.

İyi Parti’de neler oldu?

CHP’de bunlar yaşanırken İyi Parti de boş durmuyordu. Bodrum’un önemli bir ismi olan Mehmet Tosun da Meral Akşener’in bilgisi dahilinde, saha çalışması, anket ve araştırmalar yapıyordu.

CHP’nin geçtiğimiz beş yılda Bodrum’da neler yapamadığını, 31 Mart seçimlerini kaybedeceğini, aday olması halinde kendisinin seçimleri “açık  ara” kazanacağı konusuna genel merkezi ikna etmişti.

Bu araştırmalar sadece genel merkezde kalmadı. İttifak görüşmelerinde de ele alındı. Anketleri masaya getiren İYİ Parti kurmayları, Mehmet Tosun ismini ön plana çıkarttı. Hatta, Tosun, CHP listesinden Bodrum’da “Çatı Aday” bile gösterilebilirdi. Bodrum konusunda bir türlü karar veremeyen CHP kurmaylarını ikna da ettiler.

Bu tartışmalar, ilçe örgütlerine de yansıdı. CHP ve İYİ Parti İlçe örgütlerinden yapılan açıklamalar, ittifaka rağmen sertleşiyordu.

Bu restleşme Ankara’ya ulaşınca, iki lider, Kılıçdaroğlu ve Akşener öğleden sonra önce telefonla görüştü. Telefonla sorunu halledemeyince, vakit geçirmeden akşam yemeğinde bir araya geldi. Amaç sertleşmeninin daha fazla büyümemesi idi.

Bodrum’un dışında, Ankara Etimesgut, Denizli Pamukkale, Kocaeli’nin Çayırova ve Bursa Osmangazi’nin hangi partiye bırakılacağı konuşuldu.

Bu yazıyı yazdığım, gece yarısını çoktan geçen saatlerde (Saat: 02.45), tarafların tamamı ayakta.. Herkes basından takip ediyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Akşener’in sorunu nasıl aştıkları merak ediliyor. İki liderin nasıl bir mutabakata vardıkları ve ittifak protokülünün nasıl güncelleneceği henüz bilinmiyor.

Gün ağarınca, herşey ortaya çıkacaktır.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMDA GENÇ TASARIMCI, ANNE SÜTÜNDEN OBJELER ÜRETİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

anne sütünden ve saçından objeler BODRUMDA GENÇ  TASARIMCI, ANNE SÜTÜNDEN OBJELER ÜRETİYOR… arena ay  e abu  o  lu

Bodrum’da yaşayan genç anne yaptığı ilginç tasarımlar ile büyük ilgi görüyor. Ayşe Abuşoğlu, yeni doğmuş bir bebeğin doğduğu günden itibaren tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen anne sütünü, farklı bir boyuta geçirip ömür boyu saklayabileceğiniz güzel bir takı haline getirmeyi başardı…

Bodrum’da yaşayan Ayşe Abuşoğlu, 4 yıl önce anne oldu. O dönemde bebeğini emzirirken aklına, “Acaba bu anne sütünü saklayabilir miyim” sorusunun geldiğini belirten Abuşoğlu, bu konuyu araştırmaya başladı.  Abuşoğlu, internetteki araştırmaları sırasında, anne sütünün saklanabildiğini, bunu yurt dışında bir annenin taşlaştırarak mücevher haline getirdiğini öğrendiğini belirtiyor. Ayşe Abuşoğlu, buradan yola çıkarak çok farklı bir kimyası olan anne sütünü saklamak için Ar-Ge çalışmasına başlamış. 1 yıl süren çalışması sonucunda Abuşoğlu, anne sütünü taşlaştırmayı başarmış.

anne sütünden ve saçından objeler BODRUMDA GENÇ  TASARIMCI, ANNE SÜTÜNDEN OBJELER ÜRETİYOR… taki 5 Kendisi gibi bu heyacanı yaşayan başka anneler olabileceğini düşüncesinden yola çıkıp, bir tasarım şirketi kurduğunu belirten Abuşoğlu, daha sonra yaşanan süreci şöyle aktardı: “KOSGEB’in girişimcilik kursuna gittim ve şirketi kurduktan sonra hibe desteği aldım. Bu şekilde anne sütü ile takı tasarımlarına başladım. Daha sonra anne sütü yetmez, bunu bebeklerin saçlarıyla da taçlandırmak lazım diye düşündüm. Çünkü bu dünyada olan bir şey değildi. Hayatına bebeği Rüzgar’ın girmesiyle başlayan bu serüveni Emzirme döneminde, süt kokusunun ve o muhteşem duygunun kendisini kaplamasıyla eski zamanlarda insanların gözyaşlarını sevdikleri ile paylaşmak için gözyaşı şişelerinin aklına gelmesi ile fikir aklına düştüğünü belirterek kurduğu kendi atölyesinde çalışmalara başlamış. 1 yıllık deneme yanılma yollarından sonra kendisine özel kolyesini hazırlamış. Birde sosyal sorumluluk projesi başlatmış her yaptığı ürün için müşterisi adına Tema vakfından bir fidan almış. Çok şey başarmış bir anne. Girişimci olmayı düşünen herkesin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini de belirtiyor.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA İŞSİZLİKTE ÜLKE GENELİNİN ALTINDA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

muĞla valİsİ esengÜl cİvelek MUĞLA İŞSİZLİKTE ÜLKE GENELİNİN ALTINDA… MU  LA TOPLANTI

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 1. Olağan Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında yapıldı.

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Civelek’in yanı sıra; Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Müzeyyen Yıldırım ile kurum üyesi kurum temsilcileri katıldı. Vali Civelek toplantının açılışında yaptığı konuşmasında Muğla’daki işsizlik oranının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek, 2018 yılında Muğla’nın özel sektörde gençlerin işe yerleştirilmesinde Türkiye birincisi, özel sektörde genel işe yerleştirme ve özel sektörde kadınların işe yerleştirilmesinde Türkiye ikincisi, özel sektörde yükseköğretim mezunlarının işe yerleştirilmesinde Türkiye üçüncüsü olduğunu dile getirdi. Gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Müzeyyen Yıldırım, 2018 yılında İşkur personeli tarafından 5 bin 959 işveren ziyareti, 53 bin 398 vatandaş için iş arama görüşmesi ve toplam 9 bin 66 kişiye iş arama becerileri eğitimi verildiğini belirtti. 2018 yılında İl genelinde 80 bin 58 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini aktaran Müdür Vekili Yıldırım, 2018 yılı İş Başı Eğitim Programı kapsamında 4 bin 566 kişinin kalıcı istihdam edildiğini ifade etti. 2018 yılı verilerinin de değerlendirildiği toplantıda ayrıca 100 günlük eylem planı kapsamında İŞKUR tarafından gençlerin ve kadınların istihdamını arttırmaya yönelik uygulamaya konulan “İşe İlk Adım” ve “İş’te Anne” projeleri hakkında kurul üyeleri bilgilendirildi. Toplantıda Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek için Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ile geliştirilen başta suça sürüklenmiş çocuklar ve dezavantajlı grupları iş ve meslek sahibi yapmayı hedefleyen “Ege’nin İncisi” projesi ile 2018 yılı içerisinde 100 kişiye istihdam sağlandığı ve projenin 2019 yılında da devam edeceği bildirildi. Toplantı sonunda, ihtiyaç duyulan alanlarda mesleki eğitim kursu düzenlenmesi, ayrıca işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda farklı ortaöğretim kurumunda yeni alan/dalların açılması yönünde karar alındı.

Okumaya devam et

Son Haberler