Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ…

Yayınlanan

açık

bodrum tursab BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ… bodrum tursab basaran ulusoy 1
bodrum tursab BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ… divenire group2

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB kongresi öncesi Bodrum’daki seyahat acenteleriyle bir araya geldi.

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ve Bodrum’daki seyahat acenteleriyle Marina Yacht Club’da kahvaltı eden Ulusoy, 22 yıldan bu yana sürdürdüğü TÜRSAB Başkanlığı görevini devredeceği kongre öncesinde meslektaşlarından helallik istedi. TÜRSAB Başkan adaylarının kendisine ve mevcut yönetime yönelik iddia ve iftiralarına da tek tek yanıt veren Başaran Ulusoy, Bodrumlu turizmcilerden TÜRSAB’a sahip çıkmalarını istedi. Ulusoy, “Bir çatı meselesi çıkardılar. Benim çatım bana yetiyor. TÜROB, TÜRSAB, TYD bir çatı altında birleşecekmiş. Hangi çatıdan bahsediyorsun sen? Yatırımcı binasını yapar, gider. Otelcilerle ne işimiz var? Çatıya müsaade etmeyin. O çatının altında TÜRSAB dördüncü senesinde erirdi. Evet, iki buçuk tane tur operatörüne TÜRSAB’ı teslim etmedim. Eğer istiyorsanız siz edin. ” diye konuştu.

Başaran Ulusoy toplantıda bir de müjde vererek, şubat ayı sonunda ya da mart ayı başında Muğla’da bir Turizm Çalıştayı düzenleneceğini açıkladı.

bodrum tursab BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ… bodrum tursab basaran ulusoy 2MUĞLA TURİZMİ MASAYA YATIRILACAK

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile özel bir görüşme yaptığını ve bu görüşme neticesinde, bu ay sonunda Muğla’da bir Turizm Çalıştayı yapılacağını öğrendiğini belirterek Bodrum’da görev yapan seyahat acentelerine müjde verdi. Çalıştayın, yaptığı yatırımlara rağmen turizmden yeterli gelir elde edemeyen Ege Bölgesi’ni masaya yatırmak ve geleceğe yönelik 5 yıllık planı ortaya koymak amacıyla düzenleneceğini söyleyen Ulusoy, toplantıya Bakan Kurtulmuş’un yanı sıra akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılacağını kaydetti. Başaran Ulusoy, “Bodrum, Fethiye, Marmaris’te neler yapılabileceğinin tartışılacağı, akademisyenlerin ve sektör temsilcilerinin katılacağı bir toplantı yapılacak. İyi bir toplantı olacağını umut ediyorum. Sayın Bakan’ın bu bölge için göstermiş olduğu hassasiyete de teşekkür ediyorum. Çalıştay şubat ayı sonunda ya da mart ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek. TÜRSAB da çalıştaya destek veriyor. Ben başkan olmayacağım ama desteğim devam edecek.” Dedi.

ORTADOĞU’DAN BODRUM VE DALAMAN’A DİREK UÇUŞ KONMALI

Başaran Ulusoy, gazetecilerin 2018 yılı turizm beklentilerine dair sorularını da yanıtladı. Ulusoy, “Allah bir zeval vermezse, olumsuz bir hadise olmazsa, Türkiye 2015 yılını yakalayacaktır bu sene. Umutluyum.” Dedi. Ortadoğu’nun Türkiye’ye yönelik ilgisini de yorumlayan Ulusoy, “Geleni rengine göre seçmiyoruz biz. O insanlara en büyük saygısızlık olur. Ama Ortadoğu halkının gelebileceği en iyi ülke Türkiye. Yaşam bakımından, aile yapıları bakımından ve inançları bakımından. Türkiye bu avantajı iyi kullanmalı. Ortadoğu’dan Bodrum’a ve Dalaman’a direk uçakların, charter seferlerinin verilmesi hatta tarifeli uçak konması gerekiyor.” diye konuştu.
Afrin harekatının turizme etkisiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan TÜRSAB Başkanı, “Afrin’in turizme etkisi olmaz. Mehmetçiğimiz orada bizim için mücadele ediyor. Vazifelerinde başarılar diliyorum. Etrafında ateş çemberi olan Türkiye’nin komşularının dert değil, zevk vermesi lazım artık. Güvenliğimiz için oradayız. Kilis’e atılan bombaların acısını yaşıyoruz. Türkiye bunu hak etmiyor. Müttefiklerimiz de adam gibi hareket etsin.” Yorumunu yaptı.

bodrum tursab BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ… bodrum tursab basaran ulusoy 3SEVİNÇ GÖKBEL: ÇALIŞTAY UMUT VERİCİ

Çalıştay ile ilgili haberin Bodrum için umut olduğunu söyleyen TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de, Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi konusunu gündeme getirdi. Her iki değerin de acenteler için çok büyük bir gelir kapısı olduğunu söyleyen Gökbel, “Şu an Bodrum Kalemiz, iki yıllığına kapandı. Ama ne zaman açılacağını bilmiyoruz. Muğla’ya, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’ye büyük bir destek anlamına gelen Muğla Çalıştayı, hepimiz için umut verici. Ama Kale’nin restorasyonu ile ilgili ciddi endişelerimiz var. Bu konuda dosyalar ilettik. Bodrum tarihine ve Bodrum’un ekmeğine katkınızı bekliyoruz. İkinci isteğimiz, Bodrum Türkiye adına da marka yaratmış bir kenttir. Ancak Kale’yi direklerin arasından görüyoruz. Üç tarafı denizle çevrili bu ülkenin deniz turizmini yaratandır bu küçücük ilçe. Bugün yatçılık can çekişiyor. Evet hepimizin sıkıntıları var. Ama en üst makamlarda karar vericilerin arasında, yatçılığı ileritaşıyacak ve koylarımızın tahsisini engelleyecek kişilerden bunu Bodrum adına istiyoruz.” dedi.

TÜRSAB’ın 2013 yılında en çevreci kuruluş seçildiğini hatırlatan Başaran Ulusoy da “Bodrum’un ekmek kapısı olan koyların korunması gerekiyor. Küresel ısınma denilen bela,maalesef Türkiye’yi etkileyecek. Yaylalar, yüksek yerler prim yapacak. Şu anda Ortadoğu, Karadeniz sahilinde parsel parsel yer alıyor, ev yapıyor. 2023 yıllarına doğru Türkiye bu felakete karşı kendini korumalı. Bunları konuşmamız lazım. Neyi pazarladığımızı bilmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

bodrum tursab BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ… bodrum tursab basaran ulusoy 4BU CAMİA BUNLARI HAK ETMİYOR

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) başkanlığını 1999 yılından beri sürdüren Başaran Ulusoy, yeni dönemde aday olmayacağını açıklamıştı. Ulusoy, Şubat sonunda gerçekleştirilecek TÜRSAB kongresi öncesinde başkan adaylarının mevcut yönetime yönelik suçlama ve iddialarına da Bodrum’dan yanıt verdi. Başaran Ulusoy, şunları söyledi:
“Geldiğimiz nokta hiç iç açıcı değil. Emek verdim, elimden geleni yaptım ama bunun karşılığı bu olmamalıydı. 20 yıldır sizlerden aldığım destekle bunu yürütmeye çalıştım. Bizi çok üzdüler. Biz seçilene kadar tarafız, seçildikten sonra bitarafız. Karşı karşıya geldiğimiz arkadaşlarımız da oldu ama bir tek kötü söz söylemedik. Biz böyle görmedik. Bugün bir dirilişe ihtiyacımız var. Seçtiklerinize sahip çıkın. Çıkarsanız, birbirinize sahip çıkmış olursunuz.  Bu camiayı yaralamaya kimsenin hakkı yok. Bodrum’un bana olan sevgisini, duyarlılığını her zaman biliyordum. Size sonsuz saygım var. Yaptığım görev süresince aranızda kırdığım üzdüğüm arkadaşım varsa özür diliyorum. Güzel bir kongre olmasını diliyorum. Bu bir varoluş kongresidir. Bodrum’dan katılım oranı yüzde 72. Bu çok iyi bir oran. Ses verin, karar verin. Hisseli tapuya sahip çıkın.
Bodrum bizim turizm belleğimizdir. Çevre duyarlılığıyla, geleneklerini büyütmesiyle Bodrum bir simgedir. Her zaman önemsedim, destek verdim. Bölge menfaatleri neyse yerine getirmeye çalıştım. Şimdi sahiplenme zamanı. Sessiz bir çoğunluk olduğunuzu biliyorum ama artık biraz sesinizi çıkartın. Bize yapılan hakaretler, sizlerin reylerine saygı duyulmaması anlamına gelir. İnternette saygısızca kullanılan kelimeler bizi yaralıyor. Bu camia bunu hak etmiyor.
TÜRSAB madem bu kadar borçlu, neden bu kadar istiyorsun o zaman? Bizim çatımız bize ait. Meslektaşlarımdan bir kez daha rica ediyorum. Sizden helallik almaya geldim. Bunlara itibar etmeyin. Seviyelerine inmeyin. Sistemli ihtilal yapmaya çalışırsan bunun adı anarşi olur. Nedir bu kavga? Bu kızgınlık, bu kin niye? Araştırıyorum netice alamıyorum. En son şu çıktı. Artık yemin etme merasimlerine başlanmış. Ben böyle şey görmedim. Bir kişiye bile bana oy verdin mi diye sormadım bugüne kadar. Bunlar yakışıksız şeyler.
Her bölge farklı. Bu güzel bölgenin insanlarının tarihe, doğaya sahip çıkarak, geleneklerine, mutfağına, yeşiline sahip çıkarak yoluna devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Bodrum’u çok seviyorum. Her zaman Bodrum’daki arkadaşlarımdan destek gördüm. Bugün de bu morali bana yaşattılar.”

Konuşmaların ardından TÜRSAB BYK Başkanı Sevinç Gökbel, Başaran Ulusoy’a 1993 yılında Bodrumlu turizmcilerle çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti. Fotoğrafı aldığında duygulanan Ulusoy, o karede yer alan isimleri tek tek sıraladı. Gökbel daha sonra, uzun yıllar birlikte çalıştığı TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a, Milas Ticaret Odası’ndan gelen ve içinde Milas’ın coğrafi işaretli ürünlerinin yer aldığı bir hediye sepeti ile Karia Kupası takdim etti.

Haber/Foto: Bodruma Geldik

bodrum tursab BAŞARAN ULUSOY: AFRİN TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… bodrum asayis 1
bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… divenire group2

Arızalanarak İstanköy (Kos) Adası’na doğru sürüklenen tekne, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Dün öğleden sonra Bodrum açıklarında yaşanan olayda, gezinti amaçlı denize açılan ve içerisinde 4 kişinin bulunduğu “Giray-2” isimli teknede makine arızası meydana geldi. Arızanın ardından esen rüzgarın yönü ve akıntının etkisiyle tekne Yunanistan’ın İstanköy Adası’na doğru sürüklenmeye başladı.

Cep telefonu ile yardım istediler…

Yaşanan arıza gideremeyince teknedekiler cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’nin arayıp yardım istedi. İhbarı alan bölgede görevli Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığına bot, bölgeye ulaştı. Teknede bulunan 4 kişinin emniyetinin sağlanmasının ardından tekne çekilerek Akyarlar sahiline getirildi.

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… bodrum trafik kazas
ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… divenire group2

Ortakent Kavşağında yaşanan trafik kazasında bir kamyonetle otomobil kavşakta çarpıştı.

Vatandaşların yaşanan kaza sonrasında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yaptığı ihbar üzerine kaza mahalline 112 Acil Sağlık, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ambulansa alınan yaralı, ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

30 Haftalık hamile sürücüde bebeği de iyi…

Kaza, gece saatlerinde Ortakent Bayraklı Kavşağı’nda yaşandı. Caner Akbaş idaresindeki 48 KA 903 plakalı kamyonetle, kavşaktan yola çıkmaya çalışan Özgür Gözüm’ün kullandığı 48 BU 752 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada 30 haftalık hamile olduğu öğrenilen anne adayı Özgür Gözüm yaralandı.

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yal  kavak kudur calistayi 1
yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… divenire group2

Bodrum Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği öncülüğündeki Küdür Platformu tarafından düzenlenen “Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı” Çalıştayı bugün yapılan konuşma ve sunumlardan sonra tamamlandı

Dün sabah STK ve Bilim insanlarının katılımı ile Yalıkavak’ta başlayan çalıştaydan sonunda yayınlanan sonuç bildirgesi aşağıdaki şekilde oluştu.

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yalikavak kudur calistayi tamamlandi 1“15-16 Haziran 2019 tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür Merkezinde gerçekleştirdiğimiz Çalıştay kapsamında 2 gün boyunca bilim insanlarımız ve kurum temsilcilerimizin anlattıkları ışığında gördük ve anladık ki;

Küdür Merası’na bir şekilde yolumuz düştüğünde gördüğümüz kertenkelelerin, keçilerin, fokların, kekiklerin, balıkların, katırtıknaklarının, yosunların, martıların, şahinlerin, sakızdırıklarının, ılgınların, çekirgelerin ötesinde farketmediğimiz bir hayat olduğunu; merakla baktığımız kaya mezarları ve yapı kalıntılarının aslında çok eski çağlara uzanan tarımsal bir yerleşim kültürüne ait olduklarını; kayalıkların yeryüzünün şekillenmesine dair önemli jeolojik dönemleri işaret ettiğini ve onmilyon yıldır orada olduklarını; güzelim Kelebeklerin Ege’nin karşı kıyılarına kadar gidip geldiklerini; bildiğimizden çok daha fazla tür balığın Küdür kıyılarında yaşadığını; koylarda su içinde görünen taş sıralarının zeytinyağı ihraç limanları kalıntıları olduğunu; denizcilerin binlerce yıldır fırtınalarda Küdür koylarına sığındıklarını; Küdür’ün yerel halkın hatıralarındaki yerini keyifle öğrendik, dinledik, gördük. Ve Küdür’ün Bodrum Yarımadamızın yaşamakta olduğu süreçte tabiatın sığındığı biricik yer olarak “ayakkabıyla girerken bile düşünmemiz gerektiği” hisleriyle sarmalandık.

Çalıştayın bir ilk adım olduğunu belirterek, coğrafyamızı yaşanamaz ve sürdürülemez hale getiren imar ve yapılaşma temelli planlama modelinin acilen terkedilmesini ve coğrafyamızı insanıyla beraber korumayı, tüm unsurlarının rehabilitasyonunu ve sürdürülebilirliği esas alarak hazırlanacak öncelikle Küdür’den başlayarak bir “Bütüncül Alan Yönetimi ve Eylem Planı” uygulanmaya konmalıdır. Bu hazırlığın, tüm kurum, kuruluş ve sivil insiyatiflerle birlikte platformumuz tarafından yapılacağını, ısrarla takip edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler