Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Yayınlanan

açık

chp  emin varol chp kongre

29 Ocak, yani kurultaydan bir hafta önceki yazıma, “Kılıçdaroğlu’nun Kurultay Rahatlığı” başlığını atmıştım.

Öyle de oldu. Kemal Bey, Muharrem İnce’yi, “imece usulü” bir yarışla, ikinci defa, rahat bir şekilde yendi.

7 sayısının kerameti olduğuna inananlar vardır. Bunlardan birisi de Kemal Kılıçdaroğlu herhalde. Çünkü, kendisi Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas kongresinde kurduğu Cumhuriyet Halk Partisinin 7. Genel Başkanı. Kemal Bey üstelik, 7 defa aday olduğu Genel Başkanlık Koltuğuna, bir kez daha oturdu…

“Ey Kemal Bey ve yanındaki kendini bilmezler”

Canlı yayın hazırlıkları yapmak için sabah 06.30’da kurultayın yapılacağı Arena Spor Salonu’ndaydım.

Bütün gün salondan ayrılmadan her aşamayı izleme imkanı buldum. İtiraf etmeliyim ki CHP Kurultayında Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın sesini duymak beni şaşırttı.

” Ey Kılıçdaroğlu…”, “Ey Kemal Bey ve yanındaki kendini bilmezler…”, “Dinle, dinle…” diye bağırıyorlardı. Şaşkınlıkla sahneye baktığımda, gerçekten Erdoğan ve Yıldırım, “Ey Kılıçdaroğlu”, “Ey Kemal Bey ve yanındaki kendini bilmezler…” diye bağırmaya devam ediyordu. Sinevizyon gösterisiyle fotoğrafları ekrana yansıtılan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’nın deyimiyle “Kemal beyin yanındaki kendini bilmezler” , sesin geldiği tarafa dönerek yuhalamaya başladı.

chp  emin varol chp kongre 1Sevr’i mi özledin?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir saatlik konuşmasında yeni birşey göremedim. Bir kurultay konuşması değildi. Sadece konuşmasının başındaki;

bu kurultayda terör örgütleri ile pazarlık yapan, terör örgütleriyle aynı menzile yürüyen, kozmik odayı terör örgütlerine teslim eden bir kişi bile yoktur” sözleri ile Lozan Antlaşmasını tartışmaya açan Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “Sevr’i mi özledin? Sevr’i mi istiyorsun?” sorusu sadece aklımda kaldı.

Kemal Bey salonu titreten bir müzik eşliğinde sahneden inerken, 2014 yılında yendiği rakibi Muharrem İnce kürsüye çıktı. Muharrem İnce, 36.Kurultayın ismine (ADALET VE CESARET) uygun olarak cesurca mücadele etti.

Tribündekiler ve delegeler…

İşte bu andan itibaren salondaki hava değişti. O ana kadar “uyuyan” CHP’liler uyandı.Kararlarını önceden veren delegeler ise verdikleri kararları bir daha düşünmek zorunda kaldı.

Dahası, kurultay salonunun ortasında, protokolde oturan delegeler, o ana kadar önemsemedikleri tribündekilerin coşkusunu görebilmek için kafalarını geriye çevirerek o insanların haykırışlarına bakmak durumunda kaldı.

Muharrem İnce, “değişim” isteyerek sözlerine başladı. Ben artık şarkı dinlemeye değil, şarkı söylemeye geldim” dedi. Ancak, konuşmasının sonunda uğurlanırken, Kemal beye yapıldığı gibi, şarkı çalınmamasını eleştirdi.

Kemal Bey gibi bir saati aşan konuşmasında göze de hitabetti. Önce ceketini çıkardı, sonra beyaz gömleğinin kollarını geriye doğru katlayarak konuşmasını tamamladı.

İktidarı, Kemal beye göre daha sert sözlerle daha çok eleştirdi. AK Parti iktidarında Benzin İstasyonlarının Vergi Dairelerine dönüştüğü benzetmesi büyük alkış aldı. CHP Genel Başkanlığı’na adaylık için toplanması gereken, 127 imza için rezalet dedi, utanıyorum dedi. Genel Başkan seçilmesi halinde bu imza rezaletine son vereceğini CHP’nin genel başkanını bir milyon 200 bin üyenin seçeceğini söyledi.

Konuşmasında, imza konusunda çelişkiye de düştü. CHP’nin Genel Başkanının doğal cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini ileri süren İnce, bir süre sonra Cumhurbaşkanı adayını da bir milyon 200 bin üyenin seçeceğini vaad etti.

Etkileyici konuşmasıyla bilinen, belki de sırf bu nedenle CHP genel başkanlığına aday olan Muharrem İnce, bu yeteneğini iyi kullanıyordu. Tribünlere oynuyor ve kazanıyordu. Salonun 3 tarafındaki tribünler ayağa kalktı.

Ancak, İnce’nin gözü salonun ortasındaydı. Delegelerin oturduğu bu bölümde heyecan olmadığı gibi alkışlar da cılızdı. Tribünler coştukça, delegeler sakinleşiyordu. Ancak öyle bir an geldi ki, delegeler, tribünlerden gelen coşkuyu görebilmek için geriye dönerek tribünlere bakmak zorunda kalıyordu.

İşte o andan itibaren tribünlere oynamaktan vazgeçen Muharrem İnce, 1260 delegeye seslenmeye başladı. Delegelerin gözlerinin içine bakarak, “tribündekilerin milletin kendisi olduğunu ve onlara kulak verilmesi gerektiğini” anlattı. “Son söz milletindir” diyerek delegeleri dönüp tribünlere bakmasını istedi. Milleti dinlememenin, heyecanını göremeyenlerin vebal altında kalacaklarını hatırlattı.

Mükerrer imza…

Muharrem İnce kürsüden inerken, salonda “mükerrer imza” dedikodusu yükselmeye başladı. İddiaya göre Muharrem İnce’nin adaylığına imza veren 49 kişi Kemal beye de imza verererek, mükerrer imza atmışlardı. Bu durumda Muharrem İnce aday olmak için gereken 127 imza yerine 114 imza toplamış oluyor ve tüzük gereğince aday olamıyordu.

İmece usulü yarış…

Divan başkanlığı bu konuda resmi bir açıklama yapınca bu krizin, bir iddia veya algı operasyonu olmadığı anlaşıldı. Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem ince’nin imza eksiğinin (49 delege) tamamlanarak, adaylık yarışının devam etmesi için divan başkanlığına dilekçe verdi.

Yani CHP tarihinde ilk kez bir kurultayda, 36. Adalet ve Cesaret Kurultayı’nda, iki genel başkan adayı arasında imece usulü yardımlaşmayla bir başkanlık yarışı yapılacaktı.

Başkanlık Divanı’nın bu detaylı açıklamasından sonra Muharrem İnce, divandan izin almadan kürsüye çıkarak, “lütuf istemediğini, delegenin özgür oylarıyla” seçilmek istediğini söyledi. Daha da sertleşerek, (bana göre yanlış ve kaybetmesine neden olan) bir konuşma yaptı. “AK Parti’deki faşizmin CHP’de de yaşandığını” iddia etti.

Ve Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun “İmece Usulü” yardımına rağmen bir kez daha Başkanlık Yarışını kaybetti…

Kemal Kılıçdaroğlu: 790 Muharrem İnce: 447 oyda kaldı.

Bence sonsuza kadar da CHP Genel Başkanlığına veda etti.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA 255 BİN LİTRE YAKIT İKMALİ YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

255 bin litre yakıt aldı BODRUM’DA 255 BİN LİTRE YAKIT İKMALİ YAPTI… arena motoryat

Bodrum’a yaz kış lük yatlar yakıt ikmali için gelmeye devam ediyor. En son olarak ‘Dream’ isimli lüks motoryat, 255 bin litre yakıt ikmali için bodrum merkez de bulunan iskeleye yanaştı.

Bodrum’un Paşatarlası mevkisinde bulunan gemi yanaşma iskelesine sabah saatlerinde demir atan Malta Bayraklı 106 metre uzunluğundaki motoryata, 8 tankerle 255 bin litre akaryakıt ikmali yapılmaya başlandı. Yakıt ikmalinin akşam saatlerine kadar süreceği bildirildi. Lüks motoryatın yakıt aldıktan sonra Yunan adalarına hareket edeceği öğrenildi. Türkiye’de  1997 yılında üretildiği öğrenilen lüks motoryatın ilk olarak yolcu gemisi olarak kullanıldığı, daha sonra yapılan tamir ve modernizasyon işlemlerinin ardından lüks motoryata dönüştürüldü alınan bilgiler arasında…

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA Kİ SU TAŞKINLARI VE ALTYAPI SORUNLARI BU TOPLANTIDA KONUŞULDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bekİr yilmaz BODRUM’DA Kİ SU TAŞKINLARI VE ALTYAPI SORUNLARI BU TOPLANTIDA KONUŞULDU… ARENA TOPLANTI

Bodrum’da son zamanlarda yağan sağanak ve kuvvetli yağışlar nedeniyle ilçe merkezindeki derelerin taşmasıyla yaşanan su taşkınlarını görüşmek üzere Bodrum Kaymakamlığı’nda 15 Ocak  tarihinde gerçekleştirilen bir toplantı düzenlendi. Toplantıda kamu kurumlarının bu sorunun çözümüne ilişkin neler yapabileceği konusu ele alındı.

Kaymakam Bekir YILMAZ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet KOCADON, DSİ 21. Bölge Md. Mehmet Akif BALTA, MUSKİ Gn Md Yrd. Ali TEKKAYA,  Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Zeki ALİYAZICIOĞLU, Milas Orman İşletme Md Çetin AKKAYA, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb Müdürü Mehmet Somer KIRKER, Müze Müdürü Tayfun SELÇUK ve ilgili md. yardımcıları, daire başkanları şef ve teknik görevlileri katıldı.

Toplantı sonucunda; İlçe Merkezinde meydana gelen taşkınlarda genel olarak sorun yaşanan derelerin Gökçeler Deresi, Gerence Deresi, Aliyan Deresi, Çukur Dere ve Gaz Dereleri olduğu, taşkınların ana nedeninin mansapların şehir merkezi içinde yer alması, uygun kesitte yatakların olmaması ve plansız yapılaşma olduğu tespit edildi. Alınacak önlemler ise yukarı havza önlemleri ve mansap önlemleri olarak iki aşamada ele alınarak şöyle sıralandı:

1-Yukarı Havza Önlemleri
DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından derelerin yukarı havzalarında feyezan sularını depolamak ve mansaba güvenli akım iletmek amacı ile sel kapanı yapısı için gerekli arazi ve büro çalışmaları yapıldığı görülmüştür. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede bu tür yapıların yapılabileceği topografik alanların bulunduğu anlaşılmıştır. 3 Adet derede 500 yıllık debiye göre gerekli rezervuar alanları tespit edilmiştir. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede Yukarı Havza Önlemleri çalışmalarını tamamladığı ve iş programına aldığı görülmüştür. Yukarı Havza Önlemleri bu kapsamda ödenekler dâhilinde gerçekleştirilecek gerekli takipler ve çalışmalar Kaymakamlık ve Bölge Müdürlüğünce yapılacaktır. DSİ nin Yukarı Havza Önlemleri projelerinin tahmini değerinin 40-50 milyon TL civarı olacağı değerlendirilmiştir.

Bu alanların kısmen Doğal Sit, Arkeolojik Sit Alanında ve orman tahdit sınırları vs. içerisinde kaldığı için projelerin hazırlanmasına müteakip yapım öncesinde ilgili kurumlardan gerekli izinler alınması gündeme gelmiş ilgili kurumlarca sorunun çözüleceği ve takip edileceği ifade edilmiştir.

2- Mansap Önlemleri: (Akarsuyun aşağı kısmında alınacak tedbirler)
Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere toplam 5 adet derede DSİ tarafından çalışma yapıldığı görülmüştür. Söz konusu 5 adet derenin kati projelerinin önceki yıllarda DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce hazırlanarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına gönderildiği ifade edilmiştir. Hazırlanmış olan projeye esas tip kesitlerin tamamı Başbakanlık 2006/27 Genelgesi gereği Açık Duvarlı Kanal olarak projelendirilmiştir. Açık kanal şeklinde projelendirilen derelerde, kamulaştırma maliyetlerinin daha fazla olması, mevcut güzergâhların aktif yol olarak kullanılması, güzergahların yoğun yerleşim içinden geçmesi nedeni ile aynı genelge gereği (zaruri haller kapsamında) kapalı kesite çevrilebilineceği mütalaa edildiğinden, söz konusu derelerde kapalı kesit çalışmaları da yapıldığı ifade edilmiştir.

Mansap önlemlerinin; Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştirilmesi gerektiğinde mutabık kalınmıştır. DSİ tarafından yapılacak Yukarı havza önlemleri sonrası alınan teknik veriler ışığında yapılacak çalışmalar projelendirilecek, Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve Bodrum Belediyemiz tarafından birlikte kamulaştırma işlemine gerek kalmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılacaktır. Belediyelerimizin temsilcileri gerekli çalışmaları bütçe imkânları doğrultusunda en kısa zamanda yapacaklarını ifade etmişlerdir. Yetersiz menfezlerin yapımı ve yağmur suyu drenaj hattı olarak düşünülen uygulamalarda yaklaşık 40-45 milyon TL ödeneğe ihtiyaç olacağı değerlendirilmiştir.
Ayrıca; Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğünün görev alanında kalan şehir merkezinden geçen anayol üzerinde bulunan Konacık Aliyan Deresi, Gerence Deresi ve Çukur Dere menfezlerinin yetersiz olduğu ihtiyaca cevap verecek teknik ölçülerde Karayolları Bölge Müdürlüğümüzce yenilenmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğüz gerekli çalışmaları yapacağını ifade etmiştir.
Teknik tespitler doğrultusunda; Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumların sorunun çözümü için işbirliği içerisinde hareket etmesi ve çalışmalarda en kısa zamanda mesafe alınması için gayret gösterilmesi kararlaştırılmıştır.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ GÖLKÖY’DE BULUŞUYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ GÖLKÖY’DE BULUŞUYOR… G  LK  Y SULAK ALAN

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği ve Doğa Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek etkinlikte, Akdeniz Sulak Alanı olarak bilinen arazide bir araya geliyor…

Etkinliğin Buluşma saati 12.00… Tüm katılımcılar, Gölköy Muhtarlığı önünde bir araya geldikten sonra Hurmalığa yürüyüş başlayacak. Burada çevre temizliği yapıldıktan sonra sohbet gerçekleştirilecek.

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ GÖLKÖY’DE BULUŞUYOR… 9858655910

Bodrum’daki birinci derece doğal SİT alanı olan ve koruma altındaki Datça hurması ağaçlarının bulunduğu Akdeniz Gölü Sulak Alanı, bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından jeotermal kaynak arama ruhsatlarının verilmesi sebebiyle gündeme gelmişti. Çevrecilerin gözü gibi baktığı son sulak alanımız, pek çok su kuşu türüne ev sahipliği yapıyor. Endemik Gölköy hurmalarının yetiştiği nadir bölgelerden biri olan Akdeniz Sulak Alanı’nın temiz tutularak yaşatılması, Bodrum çevrecilerinin öncelikleri arasında. Kent Konseyi yetkilileri tüm Bodrum halkını ” 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde, Bodrum Gölköy Kovalık Sulak Alanında buluşuyoruz.” diyerek davet ettiler.

Okumaya devam et

Son Haberler