Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ENGELLİLERİN “KORUMALI İŞ ATÖLYESİ” YIKILDI…

Yayınlanan

açık

engelli ENGELLİLERİN “KORUMALI İŞ ATÖLYESİ” YIKILDI… ali peltek korumal   is atolyesi 2
engelli ENGELLİLERİN “KORUMALI İŞ ATÖLYESİ” YIKILDI… reklam arena 4

Bodrum’un İslamhaneleri Mahallesinde bulunan ve Bodrum Engelliler Derneği’ne 2010 yılında tahsis edilen köy ilkokulu ve Bodrum Engelliler Derneği tarafından ”Korumalı İş Atölyesi” olarak kullanılmak üzere kaba inşaatı bitirilen okul yıkıldı.

2010 yılında, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın genelgesi ile Bodrum Engelliler Derneği’ne tahsis edilen okulun arsasına, mimari projesi ”Korumalı İş Atölyesi” olarak çizildi. Bina, Muğla Valiliğince ”Söz konusu derneğin, tahsis edilen binayı amacı dışında kullandığı, binayı merkez göstererek dolandırıcılık yaptıkları yönünde Cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunulduğundan, adı geçen derneğe ilgi (B) onay ile yapılan geçici tahsisin iptali” için 13 Aralık 2012 yılında Bodrum Kaymakamlığı’na yazı göndererek gereğinin yapılmasını istedi. Aradan geçen zaman zarfında, hayırsever bir iş adamının ilgili arsaya bir okul yaptırma projesi için okul yıkıldı.

engelli ENGELLİLERİN “KORUMALI İŞ ATÖLYESİ” YIKILDI… ali peltek korumal   is atolyesi 3Tahsis süreci sürecinde dernek üyesi olan Ali Peltek konuyu gündeme getirerek şunları söyledi;
”Bahse konu olan tarihte dernek üyesiydim. Bir kere seçime katıldık. Seçtiğimiz başkan ve yönetim kurulu, seçim sonrası ”İktisadi Ortak” alma kararı verdi. Muazzam projelerden, atılımlardan bahsedildi. Bizim için en önemli proje, ”Korumalı İş Atölyesi” idi. İslamhaneleri’nde bulunan eski Köy İlkokulu’nun bahçesi düzenlendi. Temel atılıp, kaba inşaat bitirildi. İki tane engelli arkadaşımız orada işe başladı. ”İktisadi Ortak” adı altında dernek çalışmasına dahil edilen yapılanma, Ortakent’te üç katlı bir binayı kiraladı. Duyduklarımıza göre orada 20 kişiye yakın istihdam edilmiş çalışan varmış. ‘Duyduklarımıza’ göre diyorum, zira biz engelli üyeler oraya yaklaştırılmadık. İlk dikkatimi çeken şey bu olmuştu. Yönetim kurulu üyelerimiz orada istihdam edildi. Şirket hatlı telefonlar verildi ama biz olayların seyri hakkında bilgilendirilmedik bile. Şu an Bodrum Adliyesi’nde davası devam eden olaylar zinciri, o vakitler biz üyelere açıklanmadı.
engelli ENGELLİLERİN “KORUMALI İŞ ATÖLYESİ” YIKILDI… ali peltek korumal   is atolyesi 1Sonradan öğrendik ki; iddiaya göre, vatandaşın biri, sahte kimlikle Bodrum Kaymakamlığına, Bodrum Belediyesi’ne, Bodrum Ticaret Odası’na projeler sunmuş, ”Engellilik” adını kullanarak bizleri malzeme yapmış. 2012 yılında İktisadi Ortaklık adına bastırılmış çeklerle malzeme alan, yanında 20 kişi istihdam eden bu yapılanma, karşılığı olmayan çeklerden dolayı çöktü. Bizler, uğruna projeler geliştirip, hayaller kurduğumuz binaya bakıp durduk. Haliyle, devletimiz oraya okul yapmak için adımlarını atmış bulunuyor. Bizim için yapılan bina yıkılıp, yerine okul yapılıyor. Gönül isterdi ki, milli servet hükmünde olan o bina yıkılmayıp, amacına uygun bir şekilde kullanılsın. 6 yıldan bu yana davası devam eden ”Bodrum Engelliler Derneği İktisadi İşletmesi” olayı aydınlanmadı halihazırda. Camia olarak kazanımlarımız çok sınırlı. Üstüne bir de böylesi art niyetli yapılanmalar, bizleri rotasından uzaklaştırıyor. ”STK Keneleri’‘ ve ”STK Sırtlanları” olarak adlandırdığım şahıs ve gruplara karşı, adli caydırıcılık unsurları yerini almalıdır. Umarım bu dava en kısa zamanda sonuçlanıp, failleri ve sorumluları cezalandırılarak, emsal teşkil edecek şekilde karara bağlanır” dedi.

engelli ENGELLİLERİN “KORUMALI İŞ ATÖLYESİ” YIKILDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… bodrum kaza
bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… reklam arena 4

Otomobile arkadan çarptığı kazada, ağır şekilde yaralandı. 

Kaza, Turgutreis-Bodrum Karayolu Dereköy Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre karayolunda seyreden 34 yaşındaki Aydın Yalçın idaresindeki motosiklet, bir anlık dikkatsizlik sonucu kavşakta 48 ABP 361 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle motosikletinden fırlayıp otomobilin arka camına çarpan Yalçın, ağır şekilde yaralandı. Vücudunda kırıklar olduğu ifade edilen yaralı, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi. Güvenlik güçleri kazayla ilgili inceleme yaptı. Diğer yandan kazaya karışan motosikletin çarpmanın şiddetiyle koltuğunun yerinden söküldüğü görüldü.

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… bodrum kent konseyi logo
bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… reklam arena 4

Bodrum Turgutreis Hüseyin Burnu açıklarında geçtiğimiz günlerde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber teknenin batarak, 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamanı yitirmesi ile ilgili, Bodrum Kent Konseyi’nden basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez düşüncesine dikkat çekildi.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…

İnsanca yaşamaya, eşitliğe, nefretsiz söylemlere, bu dünya hepimizin demeye hasret…

İster Bodrum’da doğup büyümüş olalım, ister burayı evi bilip kalanlardan; Bodrum hepimiz için mavi-beyaz bir mücevher.

Hepimizin Bodrum’a dair ortak duyguları var. Her birimiz bir kez olsun, deniz kenarında oturup Bodrum’un eşsiz maviliğine dalıp gitmiş, çocukluk anılarımızı; gençlik heyecanlarımızı; acılarımızı ve mutluluklarımızı düşünmüşüzdür…

En güzel fotoğraflarımızda Bodrum’un mavi dalgaları vardır fonda…

Vardı… Artık yok!

Kan kırmızı bir renk bulaştı fotoğraflardaki fonlara.

Bodrum’un derin mavilikleri koyulaşıyor… Temiz sularına ölümün karanlığı karıştı, karışmaya devam ediyor… Deniz kenarında yapılan tatlı dost sohbetleri, acı bir iç çekişle bölünür oldu. 

“Bugün 8 kişi ölmüş, bugün 15 kişi ölmüş, ikisi çocukmuş, biri kurtulmuş…”

Ülkeler bu ölümlere engel olmak için, mülteci ve göçmen sorunları karşısında çözüm odaklı stratejiler geliştirmeli ve İnsan haklarını hiçe sayan sınır politikalarına bir son vermelidir. Sadece ülkeler ve yöneticiler değil, mültecilerin yaşam şartlarını zora sokan, ülkedeki hemen her sorundan mültecileri sorumlu tutan ve nefret söylemleri ile süreci yıpratan herkes bu ölümlerin doğal sorumlularıdır.

“Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez. Dil, din, ırk, etnik köken, ekonomik durum gözetmeksizin tüm canlıları kucaklar. Bizler yaşam hakkını kullanarak bir ümitle yola çıkıp ölüme giden insanların acı haberlerini duymak ve okumak istemiyoruz.  Bu ölümlere alışan ve sıradanlaştıran bir insanlığın parçası olmak istemiyoruz. Çocuklara borcumuz var…

Umut yolculuğunda yaşamını kaybeden insanlar için duyduğumuz üzüntü, hepimizin ortak acısıdır. Bizler Bodrum’un huzur dolu sularına her baktığımızda, bu sularda yok olan hayatların acısını kalbimizde hissetmekten yorulduk.

Bu ölümler son bulsun istiyoruz.

Bodrum’un mavi suları yeniden aydınlansın istiyoruz.

Bodrum Kent Konseyi olarak, bu konuda üzerimize düşen her çalışmayı tüm Bodrum’lu hemşehrilerimiz ile birlikte göğüsleyebilmek en büyük tesellimiz olacaktır. Sularımızda kaybolan hayatlara ve acı ölümlere alışmadığımızı, kabullenmediğimizi tüm kamuoyuna bildiriyor ve yetkilileri insan tacirlerine karşı daha fazla önlem almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

BODRUM KENT KONSEYİ

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… G    MEN KAZA
göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… reklam arena 4

Bodrum’da dün yaşanan göçmen faciası ile ilgili 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. 

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber tekne battı. Olayda 31 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 3’ü çocuk 12 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde facia ile ilgili olduğu iddiasıyla 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.

Öte yandan olayda yaşamını yitiren göçmenler otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenazelerin işlemlerin ardından yakınlarına teslim edileceği, 15 gün içerisinde bir yakını çıkmayanların Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler