Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR…

Yayınlanan

açık

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 4

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle 24-25 Mart 2018 tarihlerinde Bodrum/Ortakent Yahşi’de düzenlenecek olan Bodrum Acı Ot Festivali’nin basın toplantısına katıldı.

Bodrum yarımadasının ve Türkiye’nin en büyük lezzet buluşması olmayı hedefleyen “Bodrum Acı Ot Festivali”; Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile İlçe Tarım Müdürlüğü’nün işbirliği ve desteği ile gerçekleşecek. Festival öncesi Ortakent köy içinde bulunan mimar Ali Güncan’a ait tarihi Kule Ev’de, Ortakent manzarasına karşı acı ot, körek mantarı, ev yapımı reçel ve otlu börek gibi Bodrum’un yerel ürünlerinin de sunumu eşliğinde bir basın toplantısı düzenlendi.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 3Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, OYDER Başkanı Ahmet Aras, Acı Ot Festivali Organizasyon Komitesinden OYDER üyesi Serkan Ceylan, Acı Ot Festivali Organizasyon Komitesi Üyesi Sezer Atlı ile festival komite üyeleri, Bodrum Giritliler Kültür Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, Bodrum Aşçılar ve Servis Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Yıldırım ve 85 yaşındaki Müsgebili Zeynep Özbey katıldı.

Toplantının açılışını yapan OYDER üyesi Serkan Ceylan, “Bu güzel bereketli Bodrum gününde, Bodrum’un ve Ortakent’in en güzel mekanlarından olan bu kule evde, Bodrum için çok önemli ve önümüzdeki dönemde uluslararası ve ulusal anlamda tanıtımına çok büyük katkıda bulunacağına inandığımız ilk kez düzenlenen Bodrum Acı Ot Festivali’nin basın toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Festivalde Akdeniz Turizm Vakfı’nın katkılarıyla yabancı şeflerin katılacağı yemek şovları da organize edilecek. Dolayısıyla festival, bir anlamda uluslararası kimlik de kazanacak. Festival boyunca Bodrum Aşçılar Derneği başta olmak üzere Bodrum’da yemek ve yemek kültürü ile ilgili Giritliler Derneği gibi Tohum Derneği gibi onlarca sivil toplum kuruluşu festivalde gönüllü olarak sırf Bodrum’un ve Bodrum’daki doğanın yaşaması için gönüllü olarak katkıda bulunacak. Huzurlarınızda onlara da çok teşekkür ediyorum. Bodrum Belediyesi’ne ve çok değerli başkanımıza ve tüm Bodrumlulara da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. 24-25 Mart hafta sonu, tüm Türkiye’yi tüm yerli yabancı misafirlerimizi, çok keyifli doğa ile iç içe güzel yemeklerle lezzetlerle dolu güzel bir hafta sonu için Bodrum’a davet ediyoruz. ” dedi.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 5Bodrum’da 24-25 Mart 2018 tarihleri arasında ilk defa ulusal düzeyde bir ot festivali planladıklarını ifade eden OYDER Başkanı Ahmet Aras, “Hamimiz Bodrum Ticaret Odası Başkanımız Sayın Mahmut Kocadon’dur. Destekçilerimiz Bodrum Belediyesi, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz, sivil toplum kuruluşları, yemek firmalarımız ve tabi ki en büyük destekçilerimiz ise Bodrum’un yerli kadınları, otu bilen ot yemeklerini bilen yöresel ne varsa hepsini içinde barındıran yerli insanlarımızdır. Bizim için onlar bu festivalimizin olmazsa olmalarıdır. Cıngıloğlu süt ürünleri firması, Olivka deniz ürünleri, havaalanlarındaki Tadında Anadolu restoranları sponsorlarımızdandır. Biz OYDER olarak bu işin organizasyonluğunu üstlendik. Festivali tamamen yerel ve yöresel olacak şekilde düzenledik. Bütün Türkiye’den gelen misafirlerimiz Bodrum’un yöresel kültürünü, yöresel yemeklerini, ot kültürünü, zeytin ve türevlerini, yerel halkın ürettiği her şeyi burada bulabilecekler. Hem satın alabilecekler, hem yapılış tarzını öğrenecekler hem de bir kültür turu yapmış olacaklar. Onlara ayrıca Bodrumumuzu gezdireceğiz. Bodrum’un bütün işletmelerini de ekonomik açıdan desteklemiş olacağız. Çok ciddi bir katılım bekliyoruz. Bunun için hepinizin, basın mensuplarının da tabi ki bunda çok ciddi payı olacak özellikle duyuru açısından. Tam bir ayımız var. Bu bir ay zarfında ne kadar duyurabilirsek festivali, Bodrum için tabi ki o kadar iyi olacak. Burada bize evini açan, basın toplantısında bize büyük destek olan Sayın Ali Güncan Bey’e teşekkür ediyorum. Bu kule ev, bizim de çocukluğumuzun büyük hatıralarını barındırır Ortakent’te. Onu bu şekilde koruduğu ve yaşattığı için de kendisine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 2Yerel değerlerin yaşatılması ve alternatif turizm açısından festivalin önemine vurgu yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Değerli basın ve bu güzel festivale gönül veren değerli arkadaşlarım. Özellikle de bugün bizde çok büyük anlam ve önem taşıyan bu evin sahibi Ali Bey’e huzurlarınızda bir defa daha teşekkür ederek hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bir ot festivali yapıyoruz demek çok kolay. Ancak bizim için, Bodrumlular için, özellikle belli bir yaş grubu için ise çok fazla anlam ve önem taşıyor. Çünkü bu otlar, bizim çocukluğumuzda, bizim sofralarımızın ana yemeğiydi şimdi ise sofralarımıza meze olarak geliyor. Aynı zamanda Ege bölgesinin, Bodrum yarımadasının, Bodrum coğrafyasının bir kültürüdür bu otlar. Biz bu otlarla büyüdük ve bugünlere geldik. Şimdi bizden sonraki nesillere bu otları tanıtmak, bu otların güzelliklerini; doğa ile iç içe yaşamanın, doğada insanların ne kadar sağlıklı beslendiğinin göstergesi olduğunu anlatmak istiyoruz.

Tabi bu festivaller aynı zamanda önce belde olan şimdi mahallemiz olan Ortakent’in tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. Özellikle sezon başında yapılan festivaller ve bundan önce tekrar başlatılan ot festivali ve onun arkasından diğer festival gerçekten o bölgeye hem ekonomik olarak hem tanıtım olarak müthiş bir katkı sağlıyor. Bu aynı zamanda bu yörede yaşayan esnafımıza da müthiş bir destek ve moral oluyor. Onun için bu güzel festivalin yapımında emeği geçen herkese bir defa daha teşekkür ediyorum. Gönül ister ki diğer mahallelerimizde de bu aktiviteler – festivaller hep olsun. Biz bunlara destek olmaktan son derece mutlu oluyor, gurur duyuyoruz. Çünkü Bodrum’un ismi bir defa daha ulusal basında yerini alıyor ve alternatif turizm dediğimiz turizmin de öncülüğünü yapıyor. Onun için gerçekten de güzel organizasyonlara ev sahipliği yapan, buna destek veren gerek sivil toplum kuruluşlarımız olsun gerek ise sponsorlarımız olsun bir şeyi asla unutmasınlar: Onlar sadece isimlerini yazdırmıyorlar, onlar aslında Bodrum yarımadasına büyük katkı sağlıyorlar; ekonomisinden yaşam tarzına ve insanların moraline… Çünkü bugünlerde böyle morallere büyük ihtiyacımız var. Bunu sağladıkları için katkı veren sponsorlarımıza da bir defa daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu güzel festivalin hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 5Toplantının sonunda ise 85 yaşındaki Müsgebili Zeynep Özbey; acı ottan, turptan ve her türlü yerel ottan haşlama kavurma gibi çeşitli türde yemekler ya da börekler yaptıklarını, gerek kendilerinin toplandığını gerekse de bu otları pazardan aldıklarını söyledi. Getirdiği körek mantarı ile Bodrum otlarını da basın mensuplarını tanıttı.

Festival süresince Ortakent köy içinde yer alan iki ana meydan ve ana cadde trafiğe kapatılarak yerli üreticilerin toplayacakları doğal otlar ( Acı Ot, Baldıran, Deli Kenker, Turpotu, Tilkişen, Ada Marulu vb.) ve yöresel ürünlerin yanı sıra, Bodrum’a özel birçok gizli kalmış yöresel tatları da ziyaretçiler ile buluşacak. Bu lezzetlerden bazıları:

– Deli Kenker Dolması

– Külür

– Çetimek Pidesi

– Havanda İncir – Çetimek

– Mart Mantarı Kavurması

– Sakızdırık Köftesi

– İlabada Dolması

Festival süresince Bodrum yarımadasında yerli üreticilerin ürettikleri sütten, çökelek peynirine, zeytinyağından sabuna kadar özenle seçilen tüm doğal ürünler de ziyaretçiler tarafından temin edilebilecek. Ayrıca el işi ve kültürel değeri olan yöresel kıyafet ve hediyelikler de sergilenecek.

Tüm gün boyunca açık olacak festival alanına çeşitli yöresel eğlence ve şovlarda eşlik edecek.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve iletişim kurmak için www.aciotfestivali.com web sitesini ziyaret edebilir ya da info@aciotfestivali.com adresine mail atabilirsiniz.

FESTİVAL PROGRAMI

24 Mart 2018

10:00 Festival Açılışı

Stantların açılışı ve satışların başlaması

11:00 – 12: 00 Ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master Cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

14:00 Ortakent Goca Kahve’de ev yapımı kozmetik ürünleri hazırlama sunumu

16:00 – 17:00 Ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master Cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

25 Mart 2018

10:00 Festival Açılışı

Stantların açılışı ve satışların başlaması

11:00 – 12: 00 Ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

14:00 Ortakent Goca Kahve’de ev yapımı kozmetik ürünleri hazırlama sunumu

16:00 – 17:00 Ulusal ve Uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

Tüm gün boyunca:

– Festival alanında yerli müzisyenlerce gerçekleştirilecek sokak performansları.

– Gastronomi sohbetleri ve yemek şovları

– Yöresel yemek ikramları ve satışı

– Bodrum bahçelerinde kullanılan tarihi tarım aletleri ve makineleri sergisi

– Sürpriz çekiliş ve hediyeler

– Rehber eşliğinde Müsgebi köyü, değirmenler ve kule evler turu

– Bodrum’un ünlü restoranlarında chefler ile masa sohbetleri

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gençlik ve spor bakanlığı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK… mugla genclik spor mudurlugu 1

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 12 ilde organize edilen Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı 21-25 Ocak 2019 tarihleri arasında Muğla’da gerçekleştirilecek. Dev organizasyon kapsamında Spor Ve Sağlık Dünyasının Ünlüleri KYK’lı Gençlerle Buluşacak.

gençlik ve spor bakanlığı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK… mugla genclik spor mudurlugu 2Batman, Adıyaman, Ankara, Afyon, Düzce, Sakarya ve Denizli’den 150 gencin katılacağı Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı için Muğla’ya ; Medya, Spor ve Sağlık dünyasından ünlü akını yaşanacak. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Mekezi Salonlarında gerçekleştirilecek açılış programı ve etkinliklerinin ardından faaliyet Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kredi Yurtlar Kurumu Salonlarında devam edecek. Muğla KYK gençleri başta olmak üzer tüm Üniversite öğrencilerine ve Halka açık olarak gerçekleştirilecek faaliyet kapsamında; Doç. Dr. Halit Yerebakan, Sağlıklı Kariyer Seçimi, Dr.Yavuz Dizdar; Gelecek gençler için ne getirecek?, Erdoğan Arıkan ve Alp Pehlivan; Futbol Gelişim ve Değişim, Evren Göz; Spor Haberciliği ve İletişim, Eski Milli Futbolcu Ali Gültiken; Sporun ve Futbolun hayatımızdaki yeri, Enes Erkan ise Gençlik ve spor konulu sunumları ile gençlerle bir araya gelecekler. Bunun yanı sıra yine Milli Sporcular; Enes Erkan, Emirhan Muran ve Kübra Dağlı’da Kampta KYK’lı gençlerle ve Muğlalılarla bir araya  gelecekler.

gençlik ve spor bakanlığı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK… omer ilman mugla genclik spor muduruGençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 4.sü düzenlenen Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nın ilimizde geçtiğimiz yıllarda başarı ile düzenlenmesi nedeni ile bu yılda 12 il içine girdiklerini belirten Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman,  “Değişik illerden bir araya gelen gençler 5 gün süre ile hem, önemli konuklarla Sağlık ve Spor konularında bilgilenecekler hemde Muğla ve Bölgesini Tematik Geziler ile gezip görerek eğlenceli vakit geçirme şansı elde edecekler.” Dedi.

Programın açılışı 21 Ocak Pazartesi günü Saat 10:00’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM B Salonun da gerçekleştirilecek.

 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

YELKENCİLER İLK KEZ GECE SEYRİ GERÇEKLEŞTİRDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum yelken YELKENCİLER İLK KEZ GECE SEYRİ GERÇEKLEŞTİRDİ… Bodrumsporlu yelkenciler ilk kez gece yelken yapti 1

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi optimist takım sporcuları hayatlarında ilk kez gece yelken yapmanın deneyimini yaşadı.

İçmeler mevkiinde bulunan yelken şubesinden denize açılan 15 sporcu, 3 optimiste sırayla binerek deniz ortasına atılan ışıklı şamandıralar arasında yarıştı. Optimistlere takılan renkli fosforlu ışıklar ise farklı bir görüntü oluşturdu.

21-26 Ocak tarihleri arasında Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Bodrum’un Turgutreis Mahallesinde düzenlenecek Kış Kupası öncesi Bodrumsporlu minik yelkenciler hayatlarında ilk kez gece yelken yapmanın keyfiyle yarışlara farklı şekilde hazırlanmış oldu.

bodrum yelken YELKENCİLER İLK KEZ GECE SEYRİ GERÇEKLEŞTİRDİ… Bodrumsporlu yelkenciler ilk kez gece yelken yapti 2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

2019 BAYK KIŞ TROFESİ YARIŞLARI BAŞLADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum bayk trofe 2019 BAYK KIŞ TROFESİ YARIŞLARI BAŞLADI… TROFE BA  LADI

Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü’nce (BAYK) düzenlenen BAYK Kış Trofesi’nin 1. ayak yarışları 19 Ocak Cumartesi günü star aldı…

Yedi etaptan oluşan ve her ayağı iki günü kapsayan organizasyonun 1. ayak ilk gün yarışlarına, farklı illerden 41 teknede yaklaşık 360 sporcu katıldı. Yarışlar, IRC-A, IRC-B ve destek olmak üzere 3 ayrı sınıfta düzenlendi. IRC-B ve destek sınıfındakiler 18 millik Bodrum-Karaada-Kıstak Adası- Karaada-Bodrum rotasında yelken açtı. IRC-A sınıfındaki yarışçılar ise Karaada önlerinde kurulan parkurda, şamandıra rotadaki yarışın ardından, 19 millik Bodrum- Çelebi Adası-Tavşan Burnu-Bodrum rotasında mücadele etti. Rüzgarın hızının azaldığı anlarda ilerlemekte güçlük çeken yarışçılar, rüzgarın etkisini artırdı dönemlerde ise zaman zaman yelkenlerini açıp kapatırken zor anlar yaşadı. Yarışların startında teknelerin birbirine yakın ilerlemesi ve sporcuların dalgalarla mücadelesinde renkli görüntüler oluştu.

bodrum bayk trofe 2019 BAYK KIŞ TROFESİ YARIŞLARI BAŞLADI… 2018 kis tirhandil kis trofesi basladi 2Bugün  tamamlanacak ilk etap yarışlarında dereceye girenler, organizasyonun 9-10 Şubat’taki ikinci ayak programı kapsamında düzenlenecek ödül töreninde açıklanarak kupalarını alacak.

Okumaya devam et

Son Haberler