Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR…

Yayınlanan

açık

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 4
acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… divenire group2

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle 24-25 Mart 2018 tarihlerinde Bodrum/Ortakent Yahşi’de düzenlenecek olan Bodrum Acı Ot Festivali’nin basın toplantısına katıldı.

Bodrum yarımadasının ve Türkiye’nin en büyük lezzet buluşması olmayı hedefleyen “Bodrum Acı Ot Festivali”; Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile İlçe Tarım Müdürlüğü’nün işbirliği ve desteği ile gerçekleşecek. Festival öncesi Ortakent köy içinde bulunan mimar Ali Güncan’a ait tarihi Kule Ev’de, Ortakent manzarasına karşı acı ot, körek mantarı, ev yapımı reçel ve otlu börek gibi Bodrum’un yerel ürünlerinin de sunumu eşliğinde bir basın toplantısı düzenlendi.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 3Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, OYDER Başkanı Ahmet Aras, Acı Ot Festivali Organizasyon Komitesinden OYDER üyesi Serkan Ceylan, Acı Ot Festivali Organizasyon Komitesi Üyesi Sezer Atlı ile festival komite üyeleri, Bodrum Giritliler Kültür Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, Bodrum Aşçılar ve Servis Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Yıldırım ve 85 yaşındaki Müsgebili Zeynep Özbey katıldı.

Toplantının açılışını yapan OYDER üyesi Serkan Ceylan, “Bu güzel bereketli Bodrum gününde, Bodrum’un ve Ortakent’in en güzel mekanlarından olan bu kule evde, Bodrum için çok önemli ve önümüzdeki dönemde uluslararası ve ulusal anlamda tanıtımına çok büyük katkıda bulunacağına inandığımız ilk kez düzenlenen Bodrum Acı Ot Festivali’nin basın toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Festivalde Akdeniz Turizm Vakfı’nın katkılarıyla yabancı şeflerin katılacağı yemek şovları da organize edilecek. Dolayısıyla festival, bir anlamda uluslararası kimlik de kazanacak. Festival boyunca Bodrum Aşçılar Derneği başta olmak üzere Bodrum’da yemek ve yemek kültürü ile ilgili Giritliler Derneği gibi Tohum Derneği gibi onlarca sivil toplum kuruluşu festivalde gönüllü olarak sırf Bodrum’un ve Bodrum’daki doğanın yaşaması için gönüllü olarak katkıda bulunacak. Huzurlarınızda onlara da çok teşekkür ediyorum. Bodrum Belediyesi’ne ve çok değerli başkanımıza ve tüm Bodrumlulara da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. 24-25 Mart hafta sonu, tüm Türkiye’yi tüm yerli yabancı misafirlerimizi, çok keyifli doğa ile iç içe güzel yemeklerle lezzetlerle dolu güzel bir hafta sonu için Bodrum’a davet ediyoruz. ” dedi.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 5Bodrum’da 24-25 Mart 2018 tarihleri arasında ilk defa ulusal düzeyde bir ot festivali planladıklarını ifade eden OYDER Başkanı Ahmet Aras, “Hamimiz Bodrum Ticaret Odası Başkanımız Sayın Mahmut Kocadon’dur. Destekçilerimiz Bodrum Belediyesi, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz, sivil toplum kuruluşları, yemek firmalarımız ve tabi ki en büyük destekçilerimiz ise Bodrum’un yerli kadınları, otu bilen ot yemeklerini bilen yöresel ne varsa hepsini içinde barındıran yerli insanlarımızdır. Bizim için onlar bu festivalimizin olmazsa olmalarıdır. Cıngıloğlu süt ürünleri firması, Olivka deniz ürünleri, havaalanlarındaki Tadında Anadolu restoranları sponsorlarımızdandır. Biz OYDER olarak bu işin organizasyonluğunu üstlendik. Festivali tamamen yerel ve yöresel olacak şekilde düzenledik. Bütün Türkiye’den gelen misafirlerimiz Bodrum’un yöresel kültürünü, yöresel yemeklerini, ot kültürünü, zeytin ve türevlerini, yerel halkın ürettiği her şeyi burada bulabilecekler. Hem satın alabilecekler, hem yapılış tarzını öğrenecekler hem de bir kültür turu yapmış olacaklar. Onlara ayrıca Bodrumumuzu gezdireceğiz. Bodrum’un bütün işletmelerini de ekonomik açıdan desteklemiş olacağız. Çok ciddi bir katılım bekliyoruz. Bunun için hepinizin, basın mensuplarının da tabi ki bunda çok ciddi payı olacak özellikle duyuru açısından. Tam bir ayımız var. Bu bir ay zarfında ne kadar duyurabilirsek festivali, Bodrum için tabi ki o kadar iyi olacak. Burada bize evini açan, basın toplantısında bize büyük destek olan Sayın Ali Güncan Bey’e teşekkür ediyorum. Bu kule ev, bizim de çocukluğumuzun büyük hatıralarını barındırır Ortakent’te. Onu bu şekilde koruduğu ve yaşattığı için de kendisine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 2Yerel değerlerin yaşatılması ve alternatif turizm açısından festivalin önemine vurgu yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Değerli basın ve bu güzel festivale gönül veren değerli arkadaşlarım. Özellikle de bugün bizde çok büyük anlam ve önem taşıyan bu evin sahibi Ali Bey’e huzurlarınızda bir defa daha teşekkür ederek hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bir ot festivali yapıyoruz demek çok kolay. Ancak bizim için, Bodrumlular için, özellikle belli bir yaş grubu için ise çok fazla anlam ve önem taşıyor. Çünkü bu otlar, bizim çocukluğumuzda, bizim sofralarımızın ana yemeğiydi şimdi ise sofralarımıza meze olarak geliyor. Aynı zamanda Ege bölgesinin, Bodrum yarımadasının, Bodrum coğrafyasının bir kültürüdür bu otlar. Biz bu otlarla büyüdük ve bugünlere geldik. Şimdi bizden sonraki nesillere bu otları tanıtmak, bu otların güzelliklerini; doğa ile iç içe yaşamanın, doğada insanların ne kadar sağlıklı beslendiğinin göstergesi olduğunu anlatmak istiyoruz.

Tabi bu festivaller aynı zamanda önce belde olan şimdi mahallemiz olan Ortakent’in tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. Özellikle sezon başında yapılan festivaller ve bundan önce tekrar başlatılan ot festivali ve onun arkasından diğer festival gerçekten o bölgeye hem ekonomik olarak hem tanıtım olarak müthiş bir katkı sağlıyor. Bu aynı zamanda bu yörede yaşayan esnafımıza da müthiş bir destek ve moral oluyor. Onun için bu güzel festivalin yapımında emeği geçen herkese bir defa daha teşekkür ediyorum. Gönül ister ki diğer mahallelerimizde de bu aktiviteler – festivaller hep olsun. Biz bunlara destek olmaktan son derece mutlu oluyor, gurur duyuyoruz. Çünkü Bodrum’un ismi bir defa daha ulusal basında yerini alıyor ve alternatif turizm dediğimiz turizmin de öncülüğünü yapıyor. Onun için gerçekten de güzel organizasyonlara ev sahipliği yapan, buna destek veren gerek sivil toplum kuruluşlarımız olsun gerek ise sponsorlarımız olsun bir şeyi asla unutmasınlar: Onlar sadece isimlerini yazdırmıyorlar, onlar aslında Bodrum yarımadasına büyük katkı sağlıyorlar; ekonomisinden yaşam tarzına ve insanların moraline… Çünkü bugünlerde böyle morallere büyük ihtiyacımız var. Bunu sağladıkları için katkı veren sponsorlarımıza da bir defa daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu güzel festivalin hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR… aci otun kirk yi hatiri vardir 5Toplantının sonunda ise 85 yaşındaki Müsgebili Zeynep Özbey; acı ottan, turptan ve her türlü yerel ottan haşlama kavurma gibi çeşitli türde yemekler ya da börekler yaptıklarını, gerek kendilerinin toplandığını gerekse de bu otları pazardan aldıklarını söyledi. Getirdiği körek mantarı ile Bodrum otlarını da basın mensuplarını tanıttı.

Festival süresince Ortakent köy içinde yer alan iki ana meydan ve ana cadde trafiğe kapatılarak yerli üreticilerin toplayacakları doğal otlar ( Acı Ot, Baldıran, Deli Kenker, Turpotu, Tilkişen, Ada Marulu vb.) ve yöresel ürünlerin yanı sıra, Bodrum’a özel birçok gizli kalmış yöresel tatları da ziyaretçiler ile buluşacak. Bu lezzetlerden bazıları:

– Deli Kenker Dolması

– Külür

– Çetimek Pidesi

– Havanda İncir – Çetimek

– Mart Mantarı Kavurması

– Sakızdırık Köftesi

– İlabada Dolması

Festival süresince Bodrum yarımadasında yerli üreticilerin ürettikleri sütten, çökelek peynirine, zeytinyağından sabuna kadar özenle seçilen tüm doğal ürünler de ziyaretçiler tarafından temin edilebilecek. Ayrıca el işi ve kültürel değeri olan yöresel kıyafet ve hediyelikler de sergilenecek.

Tüm gün boyunca açık olacak festival alanına çeşitli yöresel eğlence ve şovlarda eşlik edecek.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve iletişim kurmak için www.aciotfestivali.com web sitesini ziyaret edebilir ya da info@aciotfestivali.com adresine mail atabilirsiniz.

FESTİVAL PROGRAMI

24 Mart 2018

10:00 Festival Açılışı

Stantların açılışı ve satışların başlaması

11:00 – 12: 00 Ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master Cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

14:00 Ortakent Goca Kahve’de ev yapımı kozmetik ürünleri hazırlama sunumu

16:00 – 17:00 Ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master Cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

25 Mart 2018

10:00 Festival Açılışı

Stantların açılışı ve satışların başlaması

11:00 – 12: 00 Ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

14:00 Ortakent Goca Kahve’de ev yapımı kozmetik ürünleri hazırlama sunumu

16:00 – 17:00 Ulusal ve Uluslararası şeflerin lezzet buluşması

Master cheflerin özel tarifleri ile Bodrum Otlarından hazırlanan yemeklerin sunum ve tadım etkinliği

Tüm gün boyunca:

– Festival alanında yerli müzisyenlerce gerçekleştirilecek sokak performansları.

– Gastronomi sohbetleri ve yemek şovları

– Yöresel yemek ikramları ve satışı

– Bodrum bahçelerinde kullanılan tarihi tarım aletleri ve makineleri sergisi

– Sürpriz çekiliş ve hediyeler

– Rehber eşliğinde Müsgebi köyü, değirmenler ve kule evler turu

– Bodrum’un ünlü restoranlarında chefler ile masa sohbetleri

acı ot ACI OT’UN KIRK YIL HATIRI VARDIR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… apart poseptik
gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ… divenire group2

Gündoğan’da bir apartın pompalı düzenek kurarak denize foseptik boşalttığı iddia edildi. Zabıta ekipleri olayla ilgili inceleme yaptı. 

Edinilen bilgiye göre Gündoğan Küçükbük Mahallesi’nde denize foseptik boşaltıldığı iddiası üzerine, mahalle muhtarı Ali Akbulut, Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile bölgeye gitti. Burada zabıta ekipleri ile birlikte inceleme yapıldı. Denize foseptiğin boşaltıldığı anda bahsekonu pompanın fişini zabıta görevlisi çekti. Fişin çekilmesinin ardından denize akan foseptik durdu. Fişin yeniden takılmasıyla foseptik yeniden akmaya başlandı.

İncelemede pompa düzeneği ve denize boşaltılan foseptik cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı.

Zabıta ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

gündoğan FOSEPTİĞİNİ DENİZE BOŞALTAN APARTA ZABITADAN SUÇ ÜSTÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… logo msk
işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ… divenire group2

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işyerinde işgüvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli gibi İSG profesyonellerinin sunacağı iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale geldi.

29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İşyerinde işveren veya işveren vekili tarafından yürütülerek iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin” yönetmelik kapsamında; elliden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini işveren veya işveren vekilleri yürütebilecektir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 14.02.2019 tarihinde eğitimlerin düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı. Bu doğrultuda;
elliden az çalışanı olup, az tehlikeli sınıfta yer alan işverenler ve işveren vekillerinin herhangi bir mezuniyet şartı aranmadan 16 saatlik eğitimi tamamlayan katılımcılara “iş sağlığı ve
güvenliği hizmetlerinin yürütümüne ilişkin işveren veya işveren vekili sınavına katılım hakkı belgesi” düzenlenecek olup, sınavda başarılı olan katılımcılar yönetmelik kapsamında iş
sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.Konu hakkında Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “İşverenlerimizin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini kendileri yürütebilmesi açısından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizin Bakanlıkla protokolü oldukça önemlidir.Üyelerimizi bu konuda bilgilendirerek, eğitim sonunda başarılı olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sürdürmelerini bekliyoruz.” diyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

işyerinde işgüvenliği İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   7
bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… divenire group2

Bodrum Belediyesi, Bodrum’da sporun her branşında faaliyet gösteren kulüpleri tek çatı altında birleştirmek amacıyla düzenlenecek çalıştayın hazırlık sürecini başlattı.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   4Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü yönetimi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile başkan yardımcıları Turgay Kaya, Ummahan Yurt, Önder Batmaz ve Bodrum Belediyesi meclis üyelerine yönelik, kulübün mali durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. B.B.Bodrumspor tesislerinde gerçekleşen sunumda Kulüp Başkanı Rıza Karakaya’nın önderliğinde geçmiş dönemden kalan borçlar, isim sponsorluğu, stat reklam gelirleri, sponsorluk destek projeleri, altyapı ve diğer branşlar ile ilgili bilgiler ve veriler paylaşıldı.

Bodrumspor kulüp yöneticilerinin yaptığı sunumun ardından bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum ile ilgili her türlü faaliyette etkin olan ve irade ortaya koyması gereken Belediye Meclisi’nin Bodrumspor ile ilgili bilgi sahibi olmasının önemine değinerek “Kulübün geleceği ile ilgili alınacak kararlara katkı koyabilmek adına önemli bir toplantı oldu. Yeni sezon çalışmaları başlamadan önce böyle bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını rica ettim. Kulüp yöneticilerimize ve meclis üyelerimize zaman ayırdıkları için teşekkür ederim” dedi.

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI… bodrumspor sunum yapt   1Bodrum’daki spor faaliyetleri ile ilgili bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’da geleceğin sporcu gençlerini yetiştiren ve sağlıklı bir genç neslin oluşmasına katkıda bulunan amatör kulüpler, çok önemli bir toplumsal görevi yerine getiriyor. Bodrum’da sayıları ve faaliyetleri çok ciddi boyutta ve her birinin belediyemizle maddi ve manevi bağlantısı var. Biz belediye olarak bir çok kulübümüze malzeme, mazot araç gereç tesis desteği veriyoruz. Dolayısıyla bu konuda hem Bodrum kamuoyunun hem de bizlerin bilgi sahibi olması gerekir. Bunun için ilk olarak Bodrumspor’umuz ile başladık.” diye konuştu.

 

bodrum belediyesi BODRUMSPOR BAŞKAN ARAS’A SUNUM YAPTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler