Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Yayınlanan

açık

yalıkavak  yal  kavak toplantisi yapildi 1

Yalıkavak mahallesi ile Geriş, Gökçebel köylerinin sorunlarını tartışmak üzere bir halk toplantısı yapıldı.

Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür merkezinde düzenlenen geniş katılımlı toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu ve Kemal Orman, Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, Yalıkavak, Koyunbaba, Geriş ve Dirmil mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı. Toplantıda temiz su, kanalizasyon, su taşkıknları gibi alt yapı sorunları ile asfaltlama ve yol çalışmaları, trafik ve güvenlik gibi sorunlar dile getirildi. Toplantının en önemli gündemi ise Geriş köyünün tepelerine kondurulan rüzgar enerji santralleri türbinleriydi.

Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği adına konuşan Başkan yüksek Mimar Füsun Yorgancıoğlu; RES’lerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Enerji konusunun Türkiye’nin gündeminde önemli bir yeri olduğunun bilincindeyiz. Ancak, İç Anadolu’ da, Doğu Anadolu’da yaklaşık aynı rüzgar gücü varken, 2. derece endüstriyel tesisler olan Rüzgar Elektrik Santralleri nin bir turizm cenneti olan Bodrum’a yapılarak yarım adasının  kentsel kimliğini ve siluetini  bozması; Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığınca Turizm merkezi yapılan alan içinde olan Geriş köyünde, insan yaşamına ve sağlığına vereceği zarar, arkeolojik  ve doğal sit alanları, kuş göç yolları vb. çok önemli konular  yok sayılarak,  yaşam alanlarının hemen yanına yapılması  kabul edilemez.

Şirketin bu tesisi yapmak için hazırladığı imar planları TMMOB Şehir plancıları odası tarafından açılan dava sonucunda Danıştay dan şehircilik ilkeleri, planlanma esasları,  plan tekniği ve imar mevzuatına aykırı olmaları nedeniyle  bozulmuş, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir

Geriş köyünde, Rüzgar  Elektirik AS. Tarafından yapılan  söz konusu tesis bir kamu yatırımı değildir. Bu şirket Mahkeme kararlarında açıkça belirtildiği gibi ‘özel hukuk tüzel kişisi ‘olarak tanımlanan kar amaçlı özel bir şirkettir. Yaptığı işler ruhsata tabidir. Ancak şirket Bodrum Belediyesinden ruhsat alamamasına, yaptığı planların yürütmesinin durdurulmasına rağmen kaçak olarak tesisi yapmıştır. 

Bodrum Belediyesince alınan iki tane yıkım kararı vardır. Şirket bunlara karşı  açtığı yürütmeyi  durdurma istemli davaları kaybetmiş, belediyenin yıkım kararı onanmıştır. Bu arada vatandaşın arazilerine getirilen  acele kamulaştırma işlemlerine karşı davalar açılmış Danıştaydan’ ivedi yargılama usulünün kaldırılması’ kararı alınmış tır. Bu karara istinaden Bodrum 4 Asliye Hukuk Mahkemesince dava açan kişilerin tapularındaki kamulaştırma şerhleri silinmiştir. Gökçebel köyünden Eski Karakaya/Gümüşlük’e kadar Geriş ve Yalıkavağı da kapsayan 15 milyon m2 lik bir alan RES Santral sahası yapılarak; lisanslarına aykırı olarak yaklaşık150 m yüksekliğinde, dev kanatları olan türbinlerin, imar planlarının yürütmesinin durdurulmasına rağmen dikilmesi, ruhsatsız olarak , kaçak yapılmış olan idare binası gibi usulsüz, kanunsuz işlerle tümüyle yasa dışı, SUÇ ABİDESİ haline gelen Geriş rüzgar Elektrik Santralinin ve Santral sahasının tümüyle kaldırılması gerekmektedir. Bilindiği gibi ‘Mahkeme kararlarını uygulamak Anayasal bir zorunluluktur’ Kaymakamlığımızdan ve Belediyemizden  mahkeme kararlarının uygulanmasını bekliyoruz.”

RES KÖYLÜYE ÇOK ZARAR VERDİ…

Geriş köyünde yaşayan yine  BYKÇK Derneği yönetim kurulu üyesi Halil  Aktaş da RES nin yapılmaya başladığı ilk günden bu yana köylüye çok zarar verdiğini, köylünün  yaşamını  bozduğunu, arazide büyük tahribat yaptıklarını söyledi. Gerişte yaşayan vatandaşlar hem son derece rahatsız eden gürültüsünden hem görüntü kirliliğinden şikayet ettiler. Bir an önce kaldırılmasını istediler.

Bodrum Kaymakamı  Bekir Yıldız konuyu bildiğini, ülkenin enerjiye ihtiyacı olduğunu, Bodrum yarım adasında 4 adet RES projesi bulunduğunu, Geriş RES konusunu her iki taraftan da değerlendirdiğini söyledi. Onun da Geriş’in  RES için uygun bir yer  olmadığı  düşüncesin de  olduğunu, burada arazinin çok değerli olduğunu ,şirket elemanlarına ‘Başka yer yok muydu’ diye sorduğunu esprili bir dil ile söyledi.

Bodrum belediye başkan yardımcısı Taner Uslu alınan yıkım kararını uygulamaya gittiklerini ,ancak binada yüksek voltajlı elektrık ekipmanlarının olduğunu bu neden ile yıkım yapamadıklarını,şirketten bunların tahliyesini istediklerini belirterek şu anda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yazışmalarının sürdüğünü bildirdi.

yalıkavak  yal  kavak toplantisi yapildi 2KÜDÜR’DE İNŞAATLAR FOKLARI TEHDİT EDİYOR…

Belde için çok önemli konulardan birisi olan “Yalıkavak’ın simgesi ve hayatları tehlikede olan fokların yaşadıkları Küdür Yarımadasını tehdit eden inşaat projelerine de değinildi”

Kalabalık bir bürokrat ve Belediye  yetkililerinin bulunduğu toplantıda bildirilen sorunlara ilgili birim yetkilileri cevap verdi ve gereği için notlar alındı. Vatandaşlar Yalıkavak ‘ın sorunları ıle yakından ilgilenildiği için başta Kaymakam Bekir Yıldız’ a ve tüm yetkililere defalarca teşekkür etti. Mehmet Bayazıt Kültür merkezinin dolu olduğu, vatandaşların  büyük ilgi gösterdiği toplantı   samimi bir ortam içinde gerçekleşti.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

LİSELİ FUTBOLCULAR BAŞKAN KOCADON’U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ..

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet kocadon LİSELİ FUTBOLCULAR BAŞKAN KOCADON’U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.. arena 2 2

Halil İbrahim İper Adnan İper Anadolu Lisesi Futbol Takımı, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti. Ziyarete Okul Müdürü Hasan Örenç, Okul Aile Birliği Başkanı Hüseyin Demir, Beden Eğitimi Öğretmeni Serkan Bahadır ve okul futbol takımı öğrencileri katıldı.

Muğla birincisi olan okul futbol takımının Ege bölge gruplarından da birinci çıkarak, 2-6 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan yarı finallere katılmaya hak kazandığını belirten okul yetkilileri, takımlarının burada da başarı göstermesi durumda Türkiye finallerine gidebileceğinin bilgisini verdi.

mehmet kocadon LİSELİ FUTBOLCULAR BAŞKAN KOCADON’U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.. liseli futbolculardan baskan kocadona ziyaret 1

Ziyarette ayrıca desteklerinden dolayı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a teşekkür eden okul müdürü, Bodrum’u Türkiye’de en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceklerini söyledi.

Nazik ziyaretleri için okul yetkililerine ve başarılı öğrencilere teşekkür eden Başkan Kocadon, “Umuyorum ki bu başarınız devam eder ve Bodrum’un adını, Türkiye genelinde de en güzel şekilde temsil edersiniz. Ben de her zaman olduğu gibi sizlerin yanında olmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA 255 BİN LİTRE YAKIT İKMALİ YAPTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

255 bin litre yakıt aldı BODRUM’DA 255 BİN LİTRE YAKIT İKMALİ YAPTI… arena motoryat

Bodrum’a yaz kış lük yatlar yakıt ikmali için gelmeye devam ediyor. En son olarak ‘Dream’ isimli lüks motoryat, 255 bin litre yakıt ikmali için bodrum merkez de bulunan iskeleye yanaştı.

Bodrum’un Paşatarlası mevkisinde bulunan gemi yanaşma iskelesine sabah saatlerinde demir atan Malta Bayraklı 106 metre uzunluğundaki motoryata, 8 tankerle 255 bin litre akaryakıt ikmali yapılmaya başlandı. Yakıt ikmalinin akşam saatlerine kadar süreceği bildirildi. Lüks motoryatın yakıt aldıktan sonra Yunan adalarına hareket edeceği öğrenildi. Türkiye’de  1997 yılında üretildiği öğrenilen lüks motoryatın ilk olarak yolcu gemisi olarak kullanıldığı, daha sonra yapılan tamir ve modernizasyon işlemlerinin ardından lüks motoryata dönüştürüldü alınan bilgiler arasında…

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA Kİ SU TAŞKINLARI VE ALTYAPI SORUNLARI BU TOPLANTIDA KONUŞULDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bekİr yilmaz BODRUM’DA Kİ SU TAŞKINLARI VE ALTYAPI SORUNLARI BU TOPLANTIDA KONUŞULDU… ARENA TOPLANTI

Bodrum’da son zamanlarda yağan sağanak ve kuvvetli yağışlar nedeniyle ilçe merkezindeki derelerin taşmasıyla yaşanan su taşkınlarını görüşmek üzere Bodrum Kaymakamlığı’nda 15 Ocak  tarihinde gerçekleştirilen bir toplantı düzenlendi. Toplantıda kamu kurumlarının bu sorunun çözümüne ilişkin neler yapabileceği konusu ele alındı.

Kaymakam Bekir YILMAZ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet KOCADON, DSİ 21. Bölge Md. Mehmet Akif BALTA, MUSKİ Gn Md Yrd. Ali TEKKAYA,  Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Zeki ALİYAZICIOĞLU, Milas Orman İşletme Md Çetin AKKAYA, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb Müdürü Mehmet Somer KIRKER, Müze Müdürü Tayfun SELÇUK ve ilgili md. yardımcıları, daire başkanları şef ve teknik görevlileri katıldı.

Toplantı sonucunda; İlçe Merkezinde meydana gelen taşkınlarda genel olarak sorun yaşanan derelerin Gökçeler Deresi, Gerence Deresi, Aliyan Deresi, Çukur Dere ve Gaz Dereleri olduğu, taşkınların ana nedeninin mansapların şehir merkezi içinde yer alması, uygun kesitte yatakların olmaması ve plansız yapılaşma olduğu tespit edildi. Alınacak önlemler ise yukarı havza önlemleri ve mansap önlemleri olarak iki aşamada ele alınarak şöyle sıralandı:

1-Yukarı Havza Önlemleri
DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından derelerin yukarı havzalarında feyezan sularını depolamak ve mansaba güvenli akım iletmek amacı ile sel kapanı yapısı için gerekli arazi ve büro çalışmaları yapıldığı görülmüştür. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede bu tür yapıların yapılabileceği topografik alanların bulunduğu anlaşılmıştır. 3 Adet derede 500 yıllık debiye göre gerekli rezervuar alanları tespit edilmiştir. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede Yukarı Havza Önlemleri çalışmalarını tamamladığı ve iş programına aldığı görülmüştür. Yukarı Havza Önlemleri bu kapsamda ödenekler dâhilinde gerçekleştirilecek gerekli takipler ve çalışmalar Kaymakamlık ve Bölge Müdürlüğünce yapılacaktır. DSİ nin Yukarı Havza Önlemleri projelerinin tahmini değerinin 40-50 milyon TL civarı olacağı değerlendirilmiştir.

Bu alanların kısmen Doğal Sit, Arkeolojik Sit Alanında ve orman tahdit sınırları vs. içerisinde kaldığı için projelerin hazırlanmasına müteakip yapım öncesinde ilgili kurumlardan gerekli izinler alınması gündeme gelmiş ilgili kurumlarca sorunun çözüleceği ve takip edileceği ifade edilmiştir.

2- Mansap Önlemleri: (Akarsuyun aşağı kısmında alınacak tedbirler)
Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere toplam 5 adet derede DSİ tarafından çalışma yapıldığı görülmüştür. Söz konusu 5 adet derenin kati projelerinin önceki yıllarda DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce hazırlanarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına gönderildiği ifade edilmiştir. Hazırlanmış olan projeye esas tip kesitlerin tamamı Başbakanlık 2006/27 Genelgesi gereği Açık Duvarlı Kanal olarak projelendirilmiştir. Açık kanal şeklinde projelendirilen derelerde, kamulaştırma maliyetlerinin daha fazla olması, mevcut güzergâhların aktif yol olarak kullanılması, güzergahların yoğun yerleşim içinden geçmesi nedeni ile aynı genelge gereği (zaruri haller kapsamında) kapalı kesite çevrilebilineceği mütalaa edildiğinden, söz konusu derelerde kapalı kesit çalışmaları da yapıldığı ifade edilmiştir.

Mansap önlemlerinin; Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştirilmesi gerektiğinde mutabık kalınmıştır. DSİ tarafından yapılacak Yukarı havza önlemleri sonrası alınan teknik veriler ışığında yapılacak çalışmalar projelendirilecek, Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve Bodrum Belediyemiz tarafından birlikte kamulaştırma işlemine gerek kalmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılacaktır. Belediyelerimizin temsilcileri gerekli çalışmaları bütçe imkânları doğrultusunda en kısa zamanda yapacaklarını ifade etmişlerdir. Yetersiz menfezlerin yapımı ve yağmur suyu drenaj hattı olarak düşünülen uygulamalarda yaklaşık 40-45 milyon TL ödeneğe ihtiyaç olacağı değerlendirilmiştir.
Ayrıca; Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğünün görev alanında kalan şehir merkezinden geçen anayol üzerinde bulunan Konacık Aliyan Deresi, Gerence Deresi ve Çukur Dere menfezlerinin yetersiz olduğu ihtiyaca cevap verecek teknik ölçülerde Karayolları Bölge Müdürlüğümüzce yenilenmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğüz gerekli çalışmaları yapacağını ifade etmiştir.
Teknik tespitler doğrultusunda; Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumların sorunun çözümü için işbirliği içerisinde hareket etmesi ve çalışmalarda en kısa zamanda mesafe alınması için gayret gösterilmesi kararlaştırılmıştır.

Okumaya devam et

Son Haberler