Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Yayınlanan

açık

yalıkavak yal kavak toplantisi yapildi 1
 • yalıkavak mehmet tosun banner 2
 • yalıkavak Hakan Durna SM Con 05

Yalıkavak mahallesi ile Geriş, Gökçebel köylerinin sorunlarını tartışmak üzere bir halk toplantısı yapıldı.

Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür merkezinde düzenlenen geniş katılımlı toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu ve Kemal Orman, Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, Yalıkavak, Koyunbaba, Geriş ve Dirmil mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı. Toplantıda temiz su, kanalizasyon, su taşkıknları gibi alt yapı sorunları ile asfaltlama ve yol çalışmaları, trafik ve güvenlik gibi sorunlar dile getirildi. Toplantının en önemli gündemi ise Geriş köyünün tepelerine kondurulan rüzgar enerji santralleri türbinleriydi.

Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği adına konuşan Başkan yüksek Mimar Füsun Yorgancıoğlu; RES’lerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Enerji konusunun Türkiye’nin gündeminde önemli bir yeri olduğunun bilincindeyiz. Ancak, İç Anadolu’ da, Doğu Anadolu’da yaklaşık aynı rüzgar gücü varken, 2. derece endüstriyel tesisler olan Rüzgar Elektrik Santralleri nin bir turizm cenneti olan Bodrum’a yapılarak yarım adasının  kentsel kimliğini ve siluetini  bozması; Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığınca Turizm merkezi yapılan alan içinde olan Geriş köyünde, insan yaşamına ve sağlığına vereceği zarar, arkeolojik  ve doğal sit alanları, kuş göç yolları vb. çok önemli konular  yok sayılarak,  yaşam alanlarının hemen yanına yapılması  kabul edilemez.

Şirketin bu tesisi yapmak için hazırladığı imar planları TMMOB Şehir plancıları odası tarafından açılan dava sonucunda Danıştay dan şehircilik ilkeleri, planlanma esasları,  plan tekniği ve imar mevzuatına aykırı olmaları nedeniyle  bozulmuş, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir

Geriş köyünde, Rüzgar  Elektirik AS. Tarafından yapılan  söz konusu tesis bir kamu yatırımı değildir. Bu şirket Mahkeme kararlarında açıkça belirtildiği gibi ‘özel hukuk tüzel kişisi ‘olarak tanımlanan kar amaçlı özel bir şirkettir. Yaptığı işler ruhsata tabidir. Ancak şirket Bodrum Belediyesinden ruhsat alamamasına, yaptığı planların yürütmesinin durdurulmasına rağmen kaçak olarak tesisi yapmıştır. 

Bodrum Belediyesince alınan iki tane yıkım kararı vardır. Şirket bunlara karşı  açtığı yürütmeyi  durdurma istemli davaları kaybetmiş, belediyenin yıkım kararı onanmıştır. Bu arada vatandaşın arazilerine getirilen  acele kamulaştırma işlemlerine karşı davalar açılmış Danıştaydan’ ivedi yargılama usulünün kaldırılması’ kararı alınmış tır. Bu karara istinaden Bodrum 4 Asliye Hukuk Mahkemesince dava açan kişilerin tapularındaki kamulaştırma şerhleri silinmiştir. Gökçebel köyünden Eski Karakaya/Gümüşlük’e kadar Geriş ve Yalıkavağı da kapsayan 15 milyon m2 lik bir alan RES Santral sahası yapılarak; lisanslarına aykırı olarak yaklaşık150 m yüksekliğinde, dev kanatları olan türbinlerin, imar planlarının yürütmesinin durdurulmasına rağmen dikilmesi, ruhsatsız olarak , kaçak yapılmış olan idare binası gibi usulsüz, kanunsuz işlerle tümüyle yasa dışı, SUÇ ABİDESİ haline gelen Geriş rüzgar Elektrik Santralinin ve Santral sahasının tümüyle kaldırılması gerekmektedir. Bilindiği gibi ‘Mahkeme kararlarını uygulamak Anayasal bir zorunluluktur’ Kaymakamlığımızdan ve Belediyemizden  mahkeme kararlarının uygulanmasını bekliyoruz.”

RES KÖYLÜYE ÇOK ZARAR VERDİ…

Geriş köyünde yaşayan yine  BYKÇK Derneği yönetim kurulu üyesi Halil  Aktaş da RES nin yapılmaya başladığı ilk günden bu yana köylüye çok zarar verdiğini, köylünün  yaşamını  bozduğunu, arazide büyük tahribat yaptıklarını söyledi. Gerişte yaşayan vatandaşlar hem son derece rahatsız eden gürültüsünden hem görüntü kirliliğinden şikayet ettiler. Bir an önce kaldırılmasını istediler.

Bodrum Kaymakamı  Bekir Yıldız konuyu bildiğini, ülkenin enerjiye ihtiyacı olduğunu, Bodrum yarım adasında 4 adet RES projesi bulunduğunu, Geriş RES konusunu her iki taraftan da değerlendirdiğini söyledi. Onun da Geriş’in  RES için uygun bir yer  olmadığı  düşüncesin de  olduğunu, burada arazinin çok değerli olduğunu ,şirket elemanlarına ‘Başka yer yok muydu’ diye sorduğunu esprili bir dil ile söyledi.

Bodrum belediye başkan yardımcısı Taner Uslu alınan yıkım kararını uygulamaya gittiklerini ,ancak binada yüksek voltajlı elektrık ekipmanlarının olduğunu bu neden ile yıkım yapamadıklarını,şirketten bunların tahliyesini istediklerini belirterek şu anda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yazışmalarının sürdüğünü bildirdi.

yalıkavak yal kavak toplantisi yapildi 2KÜDÜR’DE İNŞAATLAR FOKLARI TEHDİT EDİYOR…

Belde için çok önemli konulardan birisi olan “Yalıkavak’ın simgesi ve hayatları tehlikede olan fokların yaşadıkları Küdür Yarımadasını tehdit eden inşaat projelerine de değinildi”

Kalabalık bir bürokrat ve Belediye  yetkililerinin bulunduğu toplantıda bildirilen sorunlara ilgili birim yetkilileri cevap verdi ve gereği için notlar alındı. Vatandaşlar Yalıkavak ‘ın sorunları ıle yakından ilgilenildiği için başta Kaymakam Bekir Yıldız’ a ve tüm yetkililere defalarca teşekkür etti. Mehmet Bayazıt Kültür merkezinin dolu olduğu, vatandaşların  büyük ilgi gösterdiği toplantı   samimi bir ortam içinde gerçekleşti.

yalıkavak mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… arena bodrum hentbol yal kavak
 • yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… mehmet tosun banner 2
 • yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… Hakan Durna SM Con 05

Türkiye Hentbol Federasyonu Kadınlar Süper Ligi’nde Bodrum’u başarıyla temsil eden Yalıkavak Spor Kulübü Bayan Hentbolcularından 5 oyuncumuz, A milli kadın hentbol takımı ve Genç milli kadın hentbol takımı aday kadrosuna katıldı. 
yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… arena bodrum haber 619 Mart 2019’da Antalya’da başlayan Türkiye A Milli Kadın Hentbol Hazırlık Kadrosuna seçilen Buket Yılmaz ve Sevgi Kalyoncuoğlu ile Türkiye Genç (U19) Milli Kadın Hentbol Takımı Aday Kadrosuna seçilen Ayşenaz Yavuz, Gülcan Tügel ve Hatice Işık, 5 gün sürecek kampa katıldı.  Yalıkavak Spor Kulübü formasıyla gösterdikleri başarıları, Türkiye Genç Milli Kadın Hentbol Takımında da göstermek için Antalya’ya giden 5 oyuncu, 19-24 Mart Tarihleri arasında düzenlenen kamp performanslarında elde ettikleri başarıya göre, Milli takımda forma giyme şansı yakalayacaklar.

yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… ARENA BAKAN ERSOY
 • bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 2
 • bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum’da Turizm sektör temsilcileriyle özel bir toplantı yapan Bakan Ersoy, Ticaret Odası çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy, “Batılı pazarlara baktığımızda rezervasyonlar da çok ciddi artış var. Yıl ortalamasına bakıldığı zaman yüzde 15, yüzde 18 bandı arasında” dedi. Batı pazarlarında hem sayısal, hem de nitelik olarak yükseliş trendinde olduğumuza dikkat çeken Bakan Ersoy şunları söyledi; “Özellikle Batılı pazarlara baktığımızda rezervasyonlar da çok ciddi artış var erken rezervasyonlarda. Yıl ortalamasına bakıldığı zaman yüzde 15, yüzde 18 bandı arasında artışla Türkiye genelinde, bununda ağırlıklı olarak Batı bölgelerinden gelen turist hareketlerinde artışı karşılayacağımızı düşünüyorum. Şu açıdan da sevindirici gelir düzeyi yüksek turist kitlesi, oranı artmaya başladı. Geçen sene artmaya başlamıştı bu sene de artmaya başladı. Biz artık biliyorsunuz bakanlık olarak gecelik kişi başı gelire konsantre oluyoruz. Geçen sene yüzde 5-6 civarında gecelik kişi başı konaklamada bir artış olmuştu. Bu sene bu rakamın yüzde 12-13 seviyelerine kadar çıkacağını düşünüyoruz. Bu gelir grubu yüksek turistle günübirlik turist arasındaki değişimden de kaynaklanıyor. Bunların olumlu sonuçlarını yavaş yavaş göreceğiz gibi ilk aydaki verilerde bunu destekliyor.” Bakan Ersoy, tur operatörlerinin Hint düğünü organizasyonlarında yüzde 300’lük bir büyüme beklediklerini belirterek, “Hindistan Havayolları Türkiye seferlerine başladı. Diğer birçok havayolları da Türkiye’ye nasıl sefer koyarız diye araştırmaya başlamışlar. Oralarda ciddi bir artı ön görüyoruz Türkiye ile ilgili” dedi.

ÇOK GENİŞ KAPSAMLI BİR TOPLANTI YAPTIK

Bodrumlu turizmcilerle çok geniş kapsamlı bir toplantı yaptıklarını dile getiren Bakan Ersoy sözlerine şöyle devam etti;  “Bodrum’un çok ciddi, çözülmesi gereken, bekleyen projeleri var. Başkan adayı arkadaşlarımın da projelerini gözden geçirdik ve bizde bakanlık olarak çok ciddi destek vereceğiz. Sivil toplum kuruluşları olsun, sektör temsilcileri olsun, Bodrum’un yerel insanları olsun geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Başta ön yargılar olmak üzere her şeyi tartıştık. Gereksiz ön yargılara açıklık getirdik. İhtiyaçlarını da biliyorum zaten ben 74 yılından bu yana Bodrum’a geliyorum. Turizmden gelen ve 74 yılından bu yana Bodrum’a gelen bir bakanın avantajını onlara anlattım, onlarda farkındalar zaten. Biz Bodrum’da adım adım çok güzel şeyler gerçekleştireceğiz. Onların da tatmin olduğunu düşünüyorum bu toplantıdan” dedi. Bodrum Kalesinin birinci etap çalışmalarının 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’ne kadar bitirilip açılacağının müjdesini daha önce verdiklerini belirten Bakan Ersoy sözlerini şöyle sonlandırdı; “Biz Bodrum Kalesi ile sınırlı kalmasını istemiyoruz bu tür çalışmaların. Su Altı Arkeoloji Müzesiyle önümüzdeki sene yatırımlara devam edeceğiz. Burada birkaç noktada daha arkeolojik nokta var bunlara da kaynak aktaracağız bakanlık olarak. Biz sadece yerli turist olarak değil yabancı turist olarak ta ki ciddi şekilde kapasiteyi arttırmak istiyoruz Bodrum’da. Bununla ilgili önündeki engelleri hem kaldırmak istiyoruz, hem cazibe noktalarını ön plana çıkartıp parlatmak istiyoruz. Tabi bunlar yeterli değil. Siz nitelikli turiste ve geniş bir kitleye hitap ediyorsanız başta altyapı olmak üzere birçok noktaya yatırım yapmanız gerekiyor. Bunu da başkan adayı arkadaşlarımızla projelerini tartıştık, gözden geçirdik. Biz Devlet olarak bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Biliyorsunuz Bodrum’un kış kapasitesi ile yaz kapasitesi çok farklı. Ne sadece Büyükşehir’in, ne sadece ilçe belediyesinin, ne de sadece bakanlığın çözebileceği bir konu değil. Hep beraber bir fikir birliği ile el birliği ile çalışılarak yerel halkında desteğini alarak çözülmesi gereken projeler var burada. Bizde bu bağlamda gerekli mutabakatı sağladığımızı düşünüyorum ve artık adımları atıyoruz.”

bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… 3921
 • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 2
 • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Ticaret Odası tarafından konaklama işletmelerine yönelik seminer 29 Mart 2019 Cuma günü düzenleniyor.

Seminerde Bodrum’un 2019 yılı turizmine hazırlıklarının makro ve mikro açıdan değerlendirmesini içeren güncel konulara değinileceği seminerde güncel ve pratik sektörel analiz yapılacak. Konaklama şirketlerin kuruluş amacı, kurucuların değer ve inançları, aile şirketlerinin işleyiş şekli ve sürdürülebilir işletmenin oluşturulmasındaki aşamalar gibi konu başlıklarının konuşulacağı “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ SEMİNERİ”yle, doğru yönetildiklerinde şirket kurucuları başta olmak üzere, çalışanlarının davranış kalıpları, değer yargıları, psikolojik ve ruhsal yapıları, yönetimsel becerileri ile insan ilişkilerini analiz ederek şirketin ihtiyacı olan sağlıklı büyüme ile gelişmesini sağlayacak mekanizmaların nasıl geliştirilmesi gerektiği ve öneminin görüşüleceği seminerin konuşmacısı Dr.Ahmet F. Seymen.

Tarih:29.03.2019

Saat:14:30-16:30

Yer: BODTO Konferans Salonu

Konuşmacı: Dr.Ahmet F. Seymen

Kayıt ve bilgi için: saadetkabli@bodto.org.tr

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler