Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ORHAN DİNÇ: DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ…

Yayınlanan

açık

ORHAN DİNÇ: DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ… orhan din   a    klama

Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi Başkan Adayı Orhan Dinç, yerel televizyon kanalında yapılan açıklamalara cevap verdi.

Televizyon programına katılan mevcut başkan ve yardımcısının söylemlerine cevap veren Dinç şunları söyledi:

“Dün akşam yerel televizyon kanalında yayınlanan, DTO Bodrum Şube yöneticilerinin katıldığı bir program yayınlandı. Çok geç bilgi verildiği için katılamadım. Programda yokluğumda konuşulanlardan ötürü bana cevap hakkı doğdu. Bu hususları belirtmeden önce kişisel gözlemlerimi de aktarmak istedim. 

Öncelikle ben dün gece yayınlanan programda yorulmuş ve enerjisi tükenmiş bir ekip izledim. Programın kurgusu tamamen benim açıklamalarıma cevap niteliğinde oluşturulduğu için belli ki mevcut yönetim proje yada yeni bir yaklaşım üretememiş. Zaten odanın görevi olan konulardan bahsederken bile bunu ne kadar uzun zaman da ve zorluklarla yaptıklarından bahsettiler. Devlet kademelerinin yaptığı işlere arzuhalcilik yapmak bu kadar zahmetli midir? Elinizde bir projeyle giderseniz devletin her kademesi kapıları sonuna kadar açılacaktır. Ama proje üretmek, bilgi birikimi ve heyecan isteyen yorucu bir iştir. 

Ekibimle birlikte rakip aday olarak anıldım dün geceki programda. Biz değişim zamanı geldi sloganı ile seçime hazırlandık. Sanırım bu yorgunluk içinde bizim de sahaya çıkmamız oldukça zahmet verdi.  Rekabet insanı da kurumları geliştirir ve gençleştirir. 

Programdaki en önemli nokta ise program katılımcısının “eğer mevcut başkan bırakırsa cümlesidir!” belli ki başkanın koltuğu bırakma niyeti yok! Bunun bir ispatı da ekip üyelerinin aynı ailelerden bir kaç nesil ile oluşturulmasıdır.  Net olarak bakış açısı babadan oğula geçer bir mantığa dayanmaktadır. Bu bakış açısındaki yönetimin demokrasiden söz etmesi maalesef ironiktir. 

Yine dostlar alışverişte görsün şeklinde oluşturulmuş listelerinde, kendi yazdıkları adaylar bile duruma itiraz etmiştir. Nasıl bir koltuk sevdasıdır ki, rica minnet ederek kamuoyunda adı duyulan kişilerle koltuklarını korumaya çalışmaktadırlar.

Bugüne kadar Fuar katılımları yaptıklarından bahsettiler. Logolarının olduğunu söylediler. Katılım gösterilen fuar bütçeleri içinde,  DTO Bodrum şubesinin bütçeye katılım oranını açıklamaları yeterlidir. Kamuoyu da doğru bilgi sahibi olacaktır. Bütçe olmasa da en azından organizasyonu üstlenselerdi, programda söylendiği gibi mütevazi katkıları için ben teşekküre gitmez  aksine önderlik ettikleri için kutlardık. Yapılan mütevazi katkıya istinaden teşekkür etmem şahsımın değil Fuar Organizasyonunu yapan kurumun temsilindendi. 

Yine uluslararası fuar katılımlarından bahsedildi. Şu soruya cevap verilsin! Hangi fuara üyelerle heyet olarak katılmışlar? Zaten ücretsiz olan ya da devlet teşviki verilen fuarlara sektör üyeleri bireysel olarak katılım gösterebiliyor ama burada DTO Bodrum olarak siz nerede öne çıktınız? Üyelerimizin birlikteliğini nerede hissettirdiniz?

Tecrübe ile yada artık tozlu raflara kaldırılmış yönetmelikleri bilmek yerine, bundan sonra dünya denizlerinde oluşacak altyapıya odaklanmak daha önemlidir. Bodrum DTO’nun hantal yapısı Bodruma da, Bodrum denizlerinden ekmek yiyenlere de artık hizmet edememektedir. Mevcut anlayışın değişmesi ve gelişmesi şarttır.  

Ben ve ekip arkadaşlarım seçim süresince vizyonumuzu ve ilkelerimizi açıkça ortaya koyduk. Mevcut üyelerimizin ulaşabildiğimiz hepsi ile yüz yüze görüştük ve iletişim kurduk. Bunları sosyal medya hesaplarımızdan yapmadık. Sorunları dinledik ve çözüm önerilerini not aldık. 

Üyelerin ortak görüşü artık değişim zamanı gelmiştir. Bunu da pazartesi yapılacak seçimde net olarak göreceğiz. Eğer seçim sonucunda üyelerimiz bizi yönetime getirirse, üzerimize aldığımız sorumluluğun bilinci ile ve her üyeye kapımız açık olarak geleceğiz. Sadece seçim zamanı değil her zaman birlikte ve iletişim içinde olacağız. Daha önce belirttiğimiz ilkelerimizle ve değerlerimizle çalışacağız.

Bodrum deniz ticaret odasının lokasyon olarak trafik ve ulaşım açısından doğru olmadığı konusunda bir eleştiri getirdik. Bu üyelerimizin bizden isteğiydi. Bu noktada hiç bir tedbir alınmadı. Bodrumdaki birçok dernek bile genel kurullarını büyük salonlarda yapmaktadır. Bu üyelerin bir araya geldiği özel bir gündür. Üyelerimize hitap edemediğimiz vasat bir seçim organizasyonu yerine coşkulu ve birliktelik sağlayan bir seçim neden yapılamıyor? İstanbul’daki seçimlere güçlü destek vermek için önce Bodrum’da güçlü ve bir arada olmak gereklidir. Bizi burada bir araya getirmeyen yönetim İstanbul’da nasıl getirecek. Üyelerin bireysel başarılarını kendine mal etmek yerine keşke birlikte güçlüyüz denseydi.

Bu seçim değişimin başlangıcıdır. Sadece iki görevli ile seçime gelen üyelere hizmet verilemeyeceği ortadadır. Bu durumda ben ve ekibim ulaşım zorluğu yaşayan her üyeye Marina Yacht Clup önünde ücretsiz vale hizmeti vereceğiz. Tüm üyelerimizi mevcut imkanları ile yada bizimle iletişime geçerek 2 Nisan  günü sandıklara davet ediyoruz.”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… arena fosil resim

Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlanan deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil olduğu belirlendi.

Koleksiyoner  İş adamı Hasan Güleşçi’nin farklı ülkelerden temin ettiği   deniz kabuklarını  Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. Deniz kabukları, müzede “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” adıyla sergilenmeye başlandı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli paleontolog Serdar Mayda ve ekibi, 46 deniz kabuğu fosili üzerinde araştırma yaptı. Yapılan çalışma sonucunda 46 deniz kabuğundan bir tanesinin 460 milyon yıllık olduğu belirlendi.

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… 17410445 620x410

Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müze koleksiyonunda 6 bine yakın deniz kabuğu olduğunu söyledi. Koleksiyondaki deniz kabuklarının dünyanın çeşitli yerlerinden toplandığını belirten Cambazoğlu, dünyadaki en büyük deniz kabuğu koleksiyonlarından birisine sahip olduklarını ve fosilleri tarihlendirdiklerini dile getirdi. Ege Üniversitesi bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden uzmanların müzeye bağışlanan fosillerle ilgili araştırma yaptığını belirten Selen Cambazoğlu, “460 milyon yıl öncesi ve 1 milyon yıl öncesi arasında tarihlenen deniz kabuklarının fosillerinin müzemizde olduğu anlaşıldı. En eski tarihlenen deniz kabuğu, 460 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Florida’dan gelen bir fosil. Deniz kabuğu fosili ‘Crytiidae’ sınıfına ait.” diyerek Bodrum’da böyle bir fosilin bulunmasının önemine  de dikkat çekti.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

Son Haberler