Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR…

Yayınlanan

açık

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… kadem mete bas  n aciklamasi 2
kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… divenire group2

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete son günlerde gündeme gelen sit alanlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Parti binasında yapılan açıklamada ilçe başkanları ve il başkan yardımcıları yer aldı.

İl Başkanı Kadem Mete açıklamasına şunlara yer verdi.

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… kadem mete bas  n aciklamasi 3“Değerli basın mensupları arkadaşlarım. Bilindiği üzere son günlerde bazı sit alanlarının imara açıldığı, doğanın tahrip edileceğine yönelik bir takım iddialarla Muğlalı hemşerilerimizi yanlış bilgilendirmeye yönelik açıklamalar yapılıyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki burada yapılan  çalışma asla ve asla doğayı tahrip etmek, sahip olunan güzellikleri birilerine rant kapısı haline getirmek  gibi bir amacın ürünü olamaz.  Bu çalışma vatandaşımızın mağduriyetini gidermek maksadıyla yapılan, ilimizde gerçekleştirilen, STK’lar dahil geniş bir katılımın sağlandığı üç ayrı ilçede gerçekleştirilen toplantıların  ve 11 bağımsız bilim adamı tarafından yürütülen  bir çalışmanın sonucudur .

Bu çalışmalar sonrasında bahsedilenin aksine Gökova körfezindeki sit alanları 36,282 hektardan 44,021 hektara yükseltilmiştir. Daha çevreci bir anlayışla hareket edildiği rakamlardan dahi anlaşılmaktadır. Bununla beraber önceden cetvelle belirlenen sınırlar artık şimdi doğal eşikler (dere, tepe, sırt, akarsu, yol, ekolojik yapı vb) baz alınarak  arttırılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce 2014 yılından itibaren Ülkemizin bütününde başlatılan Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirilmesi çalışmalarında şu bilgilere hepimizin sahip olması gerekmektedir.

Doğal Sit Alanlarında daha önce kullanılan

1.Derece doğal sit alanı,

2.Derece doğal sit alanı ve

3.Derece doğal sit alanı

derecelendirilmesi yerine yeni yapılan çalışmalarda Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinin;

A- Kesin korunacak hassas alan,

B- Nitelikli doğal koruma alanı ve

C- Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı

kriterleri kullanılmaktadır.

Kesin korunacak hassas alanlar eski 1.derece sit statüsünün karşılığı değildir.

Kesin korunacak hassas alanlar 1.derece doğal sit statüsünden daha üst bir koruma statüsü sağlamaktadır. Örneğin 1.derece doğal sit alanlarında tek katlı günübirlik tesis yapma imkanı varken kesin korunacak hassas alanlarda hiçbir inşaî faaliyete imkan verilmesi söz konusu değildir. Kesin yapı yasağı vardır.

Kesin koruncak hassas alanlarda sadece bilimsel araştırmalara (Ekolojik sistemin, doğal yaşamın gözlenmesi gibi) izin verilebilir, devrilen ağaçların dâhi kaldırılmasına izin verilemez. Kesin korunacak hassas alandaki özel mülk sahiplerinin mülklerine herhangi bir tasarruf imkanı inşaat, tarım vb. kalmadığından Devlet tarafından kamulaştırma zorunluluğu getirilmiştir.

Eski 1.derece doğal sit statüsünün karşılığı olarak nitelikli doğal koruma alanları eş değerlik arz etmektedir.

Yukarıda da ifade edildiği gibi eski 1.derece doğal sit alanlarında tek katlı günübirlik tesisler yapılabilmekte iken nitelikli doğal koruma alanlarında da yine tek katlı ahşaptan bungalov türü ve çadır gibi doğayla aykırılık teşkil etmeyerek bütünleşecek türde yapılara izin verilebilecektir.

Nitelikli doğal koruma alanlarında, taş, toprak, kum dahi alınamaz, toprak, çöp, cüruf dökülemez, taş, tuğla, mermer, kum ve maden ocağı açılamaz. Görüldüğü gibi tamamen eski 1.derece doğal sit alanı özelliklerine haizdir.

Özetle ifade etmek gerekirse;

Kesin korunacak hassas alanlar eski 1. 2. 3. derece doğal sit statüsünün üzerinde bir koruma statüsü içermektedir.

Eski 1.derece doğal sit statüsünün karşılığı, Nitelikli Doğal Koruma Statüsüdür. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı statüsü eski 2.ve 3.derece doğal sit statüsüne karşılık gelmekte ve düşük yoğunluklu inşaata izin vermektedir.

Bu genel ilkeler açısından değerlendirildiğinde Muğla Gökova Bölgesinde;

Eski 1. 2. ve 3.derece doğal sit alanlarının toplamı 36.282 ha’dır.

Bu alanın 35.528 ha kısmı 1.derece, 754 ha’lık kısmı 3.derecedir.

Yeni yapılan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları doğrultusunda doğal sit alanı olarak belirlenen alanın toplamı 44.021 ha’dır.

Bu 44.021 ha alanın, 14.991 ha’lık kısmı Kesin Korunacak Hassas Alandır.

Yani 1.derecenin de üstünde koruma statüsü verilmiştir.

26.979 ha’lık kısmı Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir.

14.991 ha + 26.979 ha = 41.970 ha’lık alan, yani eski 36.282 ha’lık toplam sit alanından daha büyük bir alana 1.derece ve üstü doğal sit statüsü verilmiştir.

Sadece mevcut yerleşim yeri olan 2.051 ha alan sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilmiştir. Bu alanda sadece ve sadece mevcut yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımızın mağduriyetlerine son vermeye yönelik kendi arazisi üzerinde sınırlı  yapılaşma imkanı vermektedir.

Bu itirazı yapanlar o mahallelere gittiklerinde vatandaşlarımızın yüzüne nasıl bakacaklardır. Eleştirenler çevreciler karşısında ayrı, mahalle sakinleri karşısında ayrı konuşuyorlar. .

Bütün bunlara rağmen sit alanlarının daraltıldığı, doğal alanların ranta açıldığı şeklindeki tüm ifadeler siyasi ranta yöneliktir. Gerçekleri ifade etmemektedir.

Muğla Gökova Körfezinde daha önce 36.282 ha olan sit alanı 44.021 hektara yükseltilmiştir.

44.021 hektar büyüktür. 36.282 hektardan. 44.021>36.282.

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… kadem mete bas  n aciklamasi 1İl Başkanı Kadem Mete Okluk Koyu ile ilgili gelen soruya da şu cevabı verdi.

“Herhangi bir şahsın deniz kenarında ki arazisinde yapılan değişiklikle eğer kişi orada  bir rant  elde etmişse insanlar bununla ilgili iddalar ortaya atabilirler. Okluk Koyu dediğimiz yerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı makamı için, mevcut misafirhane yenilenmekte. Bu iddiaları ortaya atan Chp yetkililerine şunu sormak lazım. Bodrum’da denize sıfır beş katlı tesisler yapılırken, bırakın üç katı beş katlı tesisler yapılırken  bunların imarlarını yapan, kaçak yapılara göz yuman hangi belediye.

Şu anda Marmaris, Milas gibi belediyeler hangi siyasi partide. 20 bin kaçak yapının kaçı bu belediyeler sınırları içerisinde. Belediyeler hangi kaçak yapıya hangi önlem almışlar da yirmi yıldan bu yana neden bu kadar kaçak yapıya ve ranta müsaade etmişler. Türkiye Cumhuriyetine yapılan ve herkesin ortak malı olan bir yapının üç katlı olması bunları rahatsız eder hale gelmiş. Orada zaten merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yaptırılan bir misafirhane vardı.  Devletimizin büyüklüğüne yakışır bir şekilde yenilenecek misafirhanede nice devlet başkanları ağırlanacaktır. Bu konuyu dert edenler kaçak yapıları da kendilerine dert edinsinler” dedi.

İl Başkanı Kadem Mete son olarak şunları ifade etti. “Biz bu düzenlemeyle  mevcut mahallerde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi , kendi arazilerinde kendi çocuklarına ev yapamayan insanımızın sorunlarına çözümü ve gerçek SİT alanlarının bilim adamlarının yaptığı bilimsel çalışmalar ışığında yeniden değerlendirilerek daha güçlü bir koruma statüsüne kavuşmasını amaçladık. 

Böylesine yerinde bir çalışmayı bilgi sahibi olmadan eleştirenler tamamen algı operasyonu  yapmaktadırlar.  Bizim görevimiz vatandaşımıza doğruları anlatmaktır” Dedi.

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… tavsanburnu halk plaji 1
kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… divenire group2

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen Ramazan Bayramı’nda açılışı yapılan halk plajında bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti ödenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İçmeler mevkisinde 15 dönümlük denize sıfır alana yapılan ve yaklaşık 3 milyon TL’ye mal olan 1000 kişi kapasiteli plajın açılışı Ramazan Bayramı’nın ilk günü yapılmıştı. Girişlerin ücretsiz olduğu plaj, yoğun ilgi görüyordu.

Bakanlığın iştiraki olan Turaş Turizm A.Ş. tarafından işletilen Halk Plajı’nda bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti alınacağı bildirildi. Sabah saat 08.00’da açılıp, akşam 21.00’a kadar açık kalan plajda şezlong ve puf ücreti 10 TL olarak belirlendi. Otoparkta araç için 10 TL, motosiklet için ise 5 TL ücret verilecek.

Ücretlendirmelerin 17 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Turaş Turizm A.Ş. yetkilisi Cem Sultan Saran, plaja girişlerin halen ücretsiz olduğunu ifade ederek “Bakanımız zaten girişlerin ücretsiz olduğunu açıklamıştı. Sadece şezlong ve otopark ücreti var. Koruma ve kontrolü sağlayabilmek adına daha çok buradaki misafirlerin talepleri ile de gerçekleşen bir şey oldu. Bakan Bey’in söylediği gibi giriş ücreti yok, sadece şezlong ve otopark ücretli. Yiyecek içecek ücretlerimiz de oldukça makul” diye konuştu.

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… berfin ameliyat
berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… divenire group2

Eski erkek arkadaşının yüzüne asit atması ile tanınmaz hale gelen 17 yaşındaki Berfin Özek’in, 10 saat süren ilk ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Berfin Özek’in 10 saat süren ilk ameliyatını yapan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Ağız ve burunla ilgili girdiği operasyonda Berfin’in göz kapakçıklarına da operasyon ile düzelttiğinin müjdesini verdi. Berfin’in boynuna ve yüzüne silikon aparatlar yerleştirildi, kendi vücudundan alınacak doku ile genç kız yeni yüzüne kavuşacak.

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından yüzüne kezzap dökülerek hayata küstürülen Berfin Özek, estetik operasyon için Cuma günü sabah saatlerinde Bodrum’a gelmişti. Ameliyat süreci başlayan Berfin, Bodrum Acıbadem Hastanesi’ne yatırılarak işlemleri başlatılmıştı. Berfin’in ilk ameliyatı 10 saat sürdü. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tarafından yapılan operasyon sonrası sevindirici haberi paylaşarak Berfin’in burun ve dudaklarına yapılan operasyonun yanı sıra, göz kapaklarına da bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı.

VÜCUDUNDAN DOKU ELDE EDİLİP YÜZ YAPILACAK

Burnuna yeni bir delik açılan ve burnu düzeltilen, üst dudağı burnundan ayrılan Berfin’in göz kapakçıklarına sürpriz bir şekilde da operasyon düzenlendi. Vücuduna silikon (Balon) yerleştirilen Berfin’e kendi vücudundan doku elde edilerek yeniden yüz yapılacak. 1,5 ay boyunca 3 günde bir serum enjekte edilecek balon, Berfin’in yüzü boyutuna gelene kadar devam edecek. Yapılan bu işlemin ardından büyük operasyon başlayacak. Vücudundan alınan yeni doku ile Berfin yeni yüzüne kavuşacak.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf ilk ameliyattan sonra yaptığı açıklamada, “Ameliyattan önce yaptığımız bilgilendirme toplantısında, size verdiğimiz ameliyat bilgilerinin biraz daha ötesine geçtik. Göz kapaklarındaki problemler giderildi yeniden yapıldı. Yine ağız çevresindeki çekintiler, şekil bozuklukları düzeltildi ve beraberinde üst dudak ve burnun birbirine yapışması söz konusuydu, burun delikleri kaybolmuştu. Burun deliklerinden biri yoktu, burun deliği oluşturuldu, burnun şekli eğriliği düzeltildi” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİK İKİNCİ AMELİYATTA

Prof. Dr. Mutaf bu ameliyat sonrasından çok büyük bir değişiklik olmayacağını, asıl değişikliğin 2’inci ameliyattan sonra olacağını açıklayarak “büyük değişiklik aslında ikinci ameliyatta ortaya çıkacak ama şuanda Berfin’in profilinde ve genel görüntüsünde, aynı zamanda ağız ve göz kapağı fonksiyonlarında onu rahatlatacak çok büyük değişiklikler olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

KRİTİK BEKLEYİŞ BAŞLADI

Prof. Dr. Mehmet Mutaf kritik sürecin başladığını, yaklaşık 4 gün sonra müjdeyi vereceğini belirterek “Yaklaşık 12 saat süren bir anestezi ve ameliyattan sürecinin sonrasında mutlaka bu geceyi oldukça zor geçireceğiz ve dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç. Ama yarından sonra rahatlarız, hastamızda bizde. Gerek pansumanları gerek tıbbi bakımları sürecek ama bu ameliyatın başarısı ile ilgili kritik bir 3-4 günümüz var. Enfeksiyon riskleri ve diğer risklerin ortadan kalkmasını müjdelemek için. Bundan sonrasında ben de bu haberi izleyen, Berfin’i merak eden diğer insanlar gibi artık bir manada dua zamanına geçeceğim” ifadelerini kullandı.

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… proje ekibi
bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… divenire group2

Bodrum’da Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi oluşturuluyor.

Bodrum Belediye Başkanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği işbirliğiyle hayata geçirilecek olan “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi” projesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye-AB finansmanı ile başlatılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulayıcısı olduğu “Competitiveness and Innovation Sector Operational Programme (Rekabetçi Sektörler Programı)” kapsamındaki “1.2 Yaratıcı Sektörler” hibe çağrısına yönelik proje geliştiren Bodrum Belediyesi, bu doğrultuda “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi”nin Bodrum’da kurulması için harekete geçti. İlk toplantısını Mayıs ayında gerçekleştiren proje ekibi, ikinci buluşmasında fon kaynağı yaratılması konusunu ele aldı.

Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) ortaklığı ile yürütülmesi planlanan “Maritime Industries Design Centre in Bodrum (Bodrum Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi)” projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na fon kaynağı yaratılması için başvuru yapılacak.

Başvuru öncesi yapılan değerlendirme toplantısına, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Av. Turgay Kaya ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Tuğba Uzma Uysal, Dr. Ceray Aldemir, Dr.Efe Dündar, Dr. Berkan Hamdemir, Av. Ümit Metin ve hibe projeleri geliştirme ekibi katıldı.

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler