Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR…

Yayınlanan

açık

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… kadem mete bas  n aciklamasi 2

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete son günlerde gündeme gelen sit alanlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Parti binasında yapılan açıklamada ilçe başkanları ve il başkan yardımcıları yer aldı.

İl Başkanı Kadem Mete açıklamasına şunlara yer verdi.

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… kadem mete bas  n aciklamasi 3“Değerli basın mensupları arkadaşlarım. Bilindiği üzere son günlerde bazı sit alanlarının imara açıldığı, doğanın tahrip edileceğine yönelik bir takım iddialarla Muğlalı hemşerilerimizi yanlış bilgilendirmeye yönelik açıklamalar yapılıyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki burada yapılan  çalışma asla ve asla doğayı tahrip etmek, sahip olunan güzellikleri birilerine rant kapısı haline getirmek  gibi bir amacın ürünü olamaz.  Bu çalışma vatandaşımızın mağduriyetini gidermek maksadıyla yapılan, ilimizde gerçekleştirilen, STK’lar dahil geniş bir katılımın sağlandığı üç ayrı ilçede gerçekleştirilen toplantıların  ve 11 bağımsız bilim adamı tarafından yürütülen  bir çalışmanın sonucudur .

Bu çalışmalar sonrasında bahsedilenin aksine Gökova körfezindeki sit alanları 36,282 hektardan 44,021 hektara yükseltilmiştir. Daha çevreci bir anlayışla hareket edildiği rakamlardan dahi anlaşılmaktadır. Bununla beraber önceden cetvelle belirlenen sınırlar artık şimdi doğal eşikler (dere, tepe, sırt, akarsu, yol, ekolojik yapı vb) baz alınarak  arttırılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce 2014 yılından itibaren Ülkemizin bütününde başlatılan Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirilmesi çalışmalarında şu bilgilere hepimizin sahip olması gerekmektedir.

Doğal Sit Alanlarında daha önce kullanılan

1.Derece doğal sit alanı,

2.Derece doğal sit alanı ve

3.Derece doğal sit alanı

derecelendirilmesi yerine yeni yapılan çalışmalarda Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinin;

A- Kesin korunacak hassas alan,

B- Nitelikli doğal koruma alanı ve

C- Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı

kriterleri kullanılmaktadır.

Kesin korunacak hassas alanlar eski 1.derece sit statüsünün karşılığı değildir.

Kesin korunacak hassas alanlar 1.derece doğal sit statüsünden daha üst bir koruma statüsü sağlamaktadır. Örneğin 1.derece doğal sit alanlarında tek katlı günübirlik tesis yapma imkanı varken kesin korunacak hassas alanlarda hiçbir inşaî faaliyete imkan verilmesi söz konusu değildir. Kesin yapı yasağı vardır.

Kesin koruncak hassas alanlarda sadece bilimsel araştırmalara (Ekolojik sistemin, doğal yaşamın gözlenmesi gibi) izin verilebilir, devrilen ağaçların dâhi kaldırılmasına izin verilemez. Kesin korunacak hassas alandaki özel mülk sahiplerinin mülklerine herhangi bir tasarruf imkanı inşaat, tarım vb. kalmadığından Devlet tarafından kamulaştırma zorunluluğu getirilmiştir.

Eski 1.derece doğal sit statüsünün karşılığı olarak nitelikli doğal koruma alanları eş değerlik arz etmektedir.

Yukarıda da ifade edildiği gibi eski 1.derece doğal sit alanlarında tek katlı günübirlik tesisler yapılabilmekte iken nitelikli doğal koruma alanlarında da yine tek katlı ahşaptan bungalov türü ve çadır gibi doğayla aykırılık teşkil etmeyerek bütünleşecek türde yapılara izin verilebilecektir.

Nitelikli doğal koruma alanlarında, taş, toprak, kum dahi alınamaz, toprak, çöp, cüruf dökülemez, taş, tuğla, mermer, kum ve maden ocağı açılamaz. Görüldüğü gibi tamamen eski 1.derece doğal sit alanı özelliklerine haizdir.

Özetle ifade etmek gerekirse;

Kesin korunacak hassas alanlar eski 1. 2. 3. derece doğal sit statüsünün üzerinde bir koruma statüsü içermektedir.

Eski 1.derece doğal sit statüsünün karşılığı, Nitelikli Doğal Koruma Statüsüdür. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı statüsü eski 2.ve 3.derece doğal sit statüsüne karşılık gelmekte ve düşük yoğunluklu inşaata izin vermektedir.

Bu genel ilkeler açısından değerlendirildiğinde Muğla Gökova Bölgesinde;

Eski 1. 2. ve 3.derece doğal sit alanlarının toplamı 36.282 ha’dır.

Bu alanın 35.528 ha kısmı 1.derece, 754 ha’lık kısmı 3.derecedir.

Yeni yapılan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları doğrultusunda doğal sit alanı olarak belirlenen alanın toplamı 44.021 ha’dır.

Bu 44.021 ha alanın, 14.991 ha’lık kısmı Kesin Korunacak Hassas Alandır.

Yani 1.derecenin de üstünde koruma statüsü verilmiştir.

26.979 ha’lık kısmı Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir.

14.991 ha + 26.979 ha = 41.970 ha’lık alan, yani eski 36.282 ha’lık toplam sit alanından daha büyük bir alana 1.derece ve üstü doğal sit statüsü verilmiştir.

Sadece mevcut yerleşim yeri olan 2.051 ha alan sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilmiştir. Bu alanda sadece ve sadece mevcut yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımızın mağduriyetlerine son vermeye yönelik kendi arazisi üzerinde sınırlı  yapılaşma imkanı vermektedir.

Bu itirazı yapanlar o mahallelere gittiklerinde vatandaşlarımızın yüzüne nasıl bakacaklardır. Eleştirenler çevreciler karşısında ayrı, mahalle sakinleri karşısında ayrı konuşuyorlar. .

Bütün bunlara rağmen sit alanlarının daraltıldığı, doğal alanların ranta açıldığı şeklindeki tüm ifadeler siyasi ranta yöneliktir. Gerçekleri ifade etmemektedir.

Muğla Gökova Körfezinde daha önce 36.282 ha olan sit alanı 44.021 hektara yükseltilmiştir.

44.021 hektar büyüktür. 36.282 hektardan. 44.021>36.282.

kadem mete KADEM METE: GÖKOVA’YI DERT EDENLER KAÇAK YAPILARA BAKSINLAR… kadem mete bas  n aciklamasi 1İl Başkanı Kadem Mete Okluk Koyu ile ilgili gelen soruya da şu cevabı verdi.

“Herhangi bir şahsın deniz kenarında ki arazisinde yapılan değişiklikle eğer kişi orada  bir rant  elde etmişse insanlar bununla ilgili iddalar ortaya atabilirler. Okluk Koyu dediğimiz yerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı makamı için, mevcut misafirhane yenilenmekte. Bu iddiaları ortaya atan Chp yetkililerine şunu sormak lazım. Bodrum’da denize sıfır beş katlı tesisler yapılırken, bırakın üç katı beş katlı tesisler yapılırken  bunların imarlarını yapan, kaçak yapılara göz yuman hangi belediye.

Şu anda Marmaris, Milas gibi belediyeler hangi siyasi partide. 20 bin kaçak yapının kaçı bu belediyeler sınırları içerisinde. Belediyeler hangi kaçak yapıya hangi önlem almışlar da yirmi yıldan bu yana neden bu kadar kaçak yapıya ve ranta müsaade etmişler. Türkiye Cumhuriyetine yapılan ve herkesin ortak malı olan bir yapının üç katlı olması bunları rahatsız eder hale gelmiş. Orada zaten merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yaptırılan bir misafirhane vardı.  Devletimizin büyüklüğüne yakışır bir şekilde yenilenecek misafirhanede nice devlet başkanları ağırlanacaktır. Bu konuyu dert edenler kaçak yapıları da kendilerine dert edinsinler” dedi.

İl Başkanı Kadem Mete son olarak şunları ifade etti. “Biz bu düzenlemeyle  mevcut mahallerde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi , kendi arazilerinde kendi çocuklarına ev yapamayan insanımızın sorunlarına çözümü ve gerçek SİT alanlarının bilim adamlarının yaptığı bilimsel çalışmalar ışığında yeniden değerlendirilerek daha güçlü bir koruma statüsüne kavuşmasını amaçladık. 

Böylesine yerinde bir çalışmayı bilgi sahibi olmadan eleştirenler tamamen algı operasyonu  yapmaktadırlar.  Bizim görevimiz vatandaşımıza doğruları anlatmaktır” Dedi.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… arena fosil resim

Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlanan deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil olduğu belirlendi.

Koleksiyoner  İş adamı Hasan Güleşçi’nin farklı ülkelerden temin ettiği   deniz kabuklarını  Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. Deniz kabukları, müzede “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” adıyla sergilenmeye başlandı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli paleontolog Serdar Mayda ve ekibi, 46 deniz kabuğu fosili üzerinde araştırma yaptı. Yapılan çalışma sonucunda 46 deniz kabuğundan bir tanesinin 460 milyon yıllık olduğu belirlendi.

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… 17410445 620x410

Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müze koleksiyonunda 6 bine yakın deniz kabuğu olduğunu söyledi. Koleksiyondaki deniz kabuklarının dünyanın çeşitli yerlerinden toplandığını belirten Cambazoğlu, dünyadaki en büyük deniz kabuğu koleksiyonlarından birisine sahip olduklarını ve fosilleri tarihlendirdiklerini dile getirdi. Ege Üniversitesi bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden uzmanların müzeye bağışlanan fosillerle ilgili araştırma yaptığını belirten Selen Cambazoğlu, “460 milyon yıl öncesi ve 1 milyon yıl öncesi arasında tarihlenen deniz kabuklarının fosillerinin müzemizde olduğu anlaşıldı. En eski tarihlenen deniz kabuğu, 460 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Florida’dan gelen bir fosil. Deniz kabuğu fosili ‘Crytiidae’ sınıfına ait.” diyerek Bodrum’da böyle bir fosilin bulunmasının önemine  de dikkat çekti.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

Son Haberler