Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ….

Yayınlanan

açık

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 1
yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. divenire group2

Mahkeme ‘kaçak ve ruhsatsız’ dedi, yıkım kararı verdi. Belediye yıkmaya gitti ancak eli boş döndü! Yalıkavak Geriş’teki rüzgar enerji santrali şalt sahasına inşa edilen bina için tutanak tutuldu. Yalıkavak sakinleri ise yıkım yapılmamasına isyan etti. 

Yalıkavak Geriş’te yapımı devam eden RES türbinlerinin şantiye binası için alınan yıkım kararı bugün de yerine getirilemedi. Bodrum Belediyesi yıkım ekipleri, Geriş tepesinde inşa edilen kaçak ve ruhsatsız binayı yıkmak üzere bir dozerle bölgeye gitti. Beraberinde TMMOB yetkilisi üç mühendis ve İki polis ile birlikte binaya giren Belediye İmar İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaklaşık iki saat boyunca şirket yetkilileriyle görüştü. Bu arada RES türbinlerine karşı mücadele başlatan Yalıkavak sakinleri de şantiye binasının dışında yıkımı bekledi. Görüşme sürdükçe dışarıda bekleyen kalabalığın da tansiyonu yükseldi. Yaklaşık iki saat sonra şantiye binasından çıkan belediye yetkilileri, bölgede elektrik olduğu için yıkımın gerçekleştirilemediğini açıkladılar. Yetkililer, halihazırda çalışır vaziyetteki dört türbine giden enerji kesilmeden yıkımın yapılamayacağını bildirdiler.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 4YIKIM TEHLİKELİ

Belediye yetkilisi, “Şu anda yıkım tehlikeli arkadaşlar. Buraya biz yıkım kararını uygulamak üzere geldik ama şu anda mühendis arkadaşlarımızın yaptığı inceleme, burada elektrik üretim ve dağıtımı devam ettiği sürece yıkım yapmamızın tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Biz gerekli kurumlarla yazışmalarımızı yaptık. Elektrik kesildikten sonra tahliye ve yıkım kararını uygulayacağız” dedi.
Bunun üzerine isyan eden vatandaşlar, aylardır yıkım kararının uygulanmasını beklediklerini belirterek bu konuda Bodrum Belediyesi’nin üzerine düşeni yapmasını istediler.
Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı Mimar Füsun Yorgancıoğlu, yıkım kararının Ekim ayından bu yana uygulanmadığını belirterek, “Mahkeme bu yapının kaçak ve ruhsatsız olduğuna karar vererek yıkım kararı aldı. Biz bugün Bodrum Belediyesi ekiplerinin bu kararı uygulamasını izlemek üzere geldik. Ancak saatler süren görüşmenin ardından bize bu yıkımın bugün gerçekleşmeyeceği belirtildi. Biz bu konuda sorumluların üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 36HUKUKEN BÖYLE BİR SANTRAL VE BÖYLE BİR BİNA YOK

RES türbinlerine karşı başlatılan mücadelenin hukuki savunuculuğunu üstlenen Avukat Mehmet Horuş, binanın kaçak ve ruhsatsız olduğunu belirterek “Tek sorun, bu yıkımın nasıl yapılacağı” dedi. Horuş, “Ruhsatsız ve kaçak bir bina burası. Böyle bir yerde elektrik üretilmesi mümkün değil. Eğer AYDEM buradan elektrik ürettirip, alıyorsa suç işliyor demektir. Buranın kaçak ve ruhsatsız olduğuna ilişkin hiçbir tartışma yaşamadık bugün. Bunu herkes kabul ediyor. Sorun, buranın nasıl yıkılacağına ilişkin. Bodrum Belediyesi ve AYDEM arasında bir koordinasyon sorunu var. Bir yıldır bina yıkılamıyor. Yasal olarak burası hakkında alınan acele kamulaştırma iptal edilmiş durumda, buranın imar planı durdurulmuş vaziyette, yıkıma dair de iki mahkeme kararı var. Burada yok hükmünde bir proje var. Fiilen kondurulmuş bir yapı var. Bunu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Yasal olarak burada bir santral yok, burada bir idari bina yok, bu enkazın kaldırılması ile ilgili bir sorun var.” diye konuştu.
Av. Horuş, bu koordinasyonu sağlamak için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.
TMMOB yönetim kurulu üyesi Cemalettin Küçük de AYDEM’in bu bölgenin elektrik sorumlusu olduğunu ve üzerine düşeni yapmaktan kaçtığını söyleyerek “Ancak SİT alanı üzerine yapılmış, gecekondudan daha beter bu tesisi yıkmak Bodrum Belediyesİ’nin işidir. İstediği taktirde yıktırabilir” yorumunu yaptı.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 2MİLLETVEKİLİ DEMİR, “ŞU ANDA YIKIM YAPILMALI” DEDİ

Yıkım kararını alan Yalıkavak halkını yalnız bırakmayan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de, yıkım işlemini bir süre bekledikten sonra oradan ayrıldı. Demir, “Alınmış bir karar var. Yıkıma başlanması lazım. İçeriye girmeye bile gerek yok aslında. Yasa öyle diyor. 6 ay süre istemiş firma, bu süre de tamamlanmış. Samimi değiller. Bu işletmeye izin veren yöneticilerin ve bakanın istifa etmesi lazım. Bu insanların bu kadar yatırım yapmasına neden izin veriyorsun? Bunun sorgulanması gerekiyor. Türkiye hukuk devleti ise bunun gereği yerine getirilmeli. Ruhsatsız bir yere enerji, elektrik verilmiş. Kimse sorumluları, her kademede hukuksuzluk ve kanunsuzluk var. Belediye ekibi içeride neyi tartışıyor, onu da anlamış değilim” ifadelerini kullandı.
Demir, Türkiye’de yenilenebilir enerjiye ihtiyaç olduğunu ancak Bodrum gibi bir yerin dağlarına ve tepelerine böyle yatırımların yapılmasını doğru bulmadığını da sözlerine ekledi.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ….   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… tavsanburnu halk plaji 1
kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ… divenire group2

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen Ramazan Bayramı’nda açılışı yapılan halk plajında bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti ödenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İçmeler mevkisinde 15 dönümlük denize sıfır alana yapılan ve yaklaşık 3 milyon TL’ye mal olan 1000 kişi kapasiteli plajın açılışı Ramazan Bayramı’nın ilk günü yapılmıştı. Girişlerin ücretsiz olduğu plaj, yoğun ilgi görüyordu.

Bakanlığın iştiraki olan Turaş Turizm A.Ş. tarafından işletilen Halk Plajı’nda bugünden itibaren şezlong ve otopark ücreti alınacağı bildirildi. Sabah saat 08.00’da açılıp, akşam 21.00’a kadar açık kalan plajda şezlong ve puf ücreti 10 TL olarak belirlendi. Otoparkta araç için 10 TL, motosiklet için ise 5 TL ücret verilecek.

Ücretlendirmelerin 17 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Turaş Turizm A.Ş. yetkilisi Cem Sultan Saran, plaja girişlerin halen ücretsiz olduğunu ifade ederek “Bakanımız zaten girişlerin ücretsiz olduğunu açıklamıştı. Sadece şezlong ve otopark ücreti var. Koruma ve kontrolü sağlayabilmek adına daha çok buradaki misafirlerin talepleri ile de gerçekleşen bir şey oldu. Bakan Bey’in söylediği gibi giriş ücreti yok, sadece şezlong ve otopark ücretli. Yiyecek içecek ücretlerimiz de oldukça makul” diye konuştu.

kültür ve turizm bakanlığı BAKANLIK PLAJINDA ŞEZLONG ARTIK ÜCRETLİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… berfin ameliyat
berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ… divenire group2

Eski erkek arkadaşının yüzüne asit atması ile tanınmaz hale gelen 17 yaşındaki Berfin Özek’in, 10 saat süren ilk ameliyatı başarıyla sonuçlandı.

Berfin Özek’in 10 saat süren ilk ameliyatını yapan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Ağız ve burunla ilgili girdiği operasyonda Berfin’in göz kapakçıklarına da operasyon ile düzelttiğinin müjdesini verdi. Berfin’in boynuna ve yüzüne silikon aparatlar yerleştirildi, kendi vücudundan alınacak doku ile genç kız yeni yüzüne kavuşacak.

İskenderun’da eski sevgilisi tarafından yüzüne kezzap dökülerek hayata küstürülen Berfin Özek, estetik operasyon için Cuma günü sabah saatlerinde Bodrum’a gelmişti. Ameliyat süreci başlayan Berfin, Bodrum Acıbadem Hastanesi’ne yatırılarak işlemleri başlatılmıştı. Berfin’in ilk ameliyatı 10 saat sürdü. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf, tarafından yapılan operasyon sonrası sevindirici haberi paylaşarak Berfin’in burun ve dudaklarına yapılan operasyonun yanı sıra, göz kapaklarına da bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı.

VÜCUDUNDAN DOKU ELDE EDİLİP YÜZ YAPILACAK

Burnuna yeni bir delik açılan ve burnu düzeltilen, üst dudağı burnundan ayrılan Berfin’in göz kapakçıklarına sürpriz bir şekilde da operasyon düzenlendi. Vücuduna silikon (Balon) yerleştirilen Berfin’e kendi vücudundan doku elde edilerek yeniden yüz yapılacak. 1,5 ay boyunca 3 günde bir serum enjekte edilecek balon, Berfin’in yüzü boyutuna gelene kadar devam edecek. Yapılan bu işlemin ardından büyük operasyon başlayacak. Vücudundan alınan yeni doku ile Berfin yeni yüzüne kavuşacak.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf ilk ameliyattan sonra yaptığı açıklamada, “Ameliyattan önce yaptığımız bilgilendirme toplantısında, size verdiğimiz ameliyat bilgilerinin biraz daha ötesine geçtik. Göz kapaklarındaki problemler giderildi yeniden yapıldı. Yine ağız çevresindeki çekintiler, şekil bozuklukları düzeltildi ve beraberinde üst dudak ve burnun birbirine yapışması söz konusuydu, burun delikleri kaybolmuştu. Burun deliklerinden biri yoktu, burun deliği oluşturuldu, burnun şekli eğriliği düzeltildi” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİK İKİNCİ AMELİYATTA

Prof. Dr. Mutaf bu ameliyat sonrasından çok büyük bir değişiklik olmayacağını, asıl değişikliğin 2’inci ameliyattan sonra olacağını açıklayarak “büyük değişiklik aslında ikinci ameliyatta ortaya çıkacak ama şuanda Berfin’in profilinde ve genel görüntüsünde, aynı zamanda ağız ve göz kapağı fonksiyonlarında onu rahatlatacak çok büyük değişiklikler olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

KRİTİK BEKLEYİŞ BAŞLADI

Prof. Dr. Mehmet Mutaf kritik sürecin başladığını, yaklaşık 4 gün sonra müjdeyi vereceğini belirterek “Yaklaşık 12 saat süren bir anestezi ve ameliyattan sürecinin sonrasında mutlaka bu geceyi oldukça zor geçireceğiz ve dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç. Ama yarından sonra rahatlarız, hastamızda bizde. Gerek pansumanları gerek tıbbi bakımları sürecek ama bu ameliyatın başarısı ile ilgili kritik bir 3-4 günümüz var. Enfeksiyon riskleri ve diğer risklerin ortadan kalkmasını müjdelemek için. Bundan sonrasında ben de bu haberi izleyen, Berfin’i merak eden diğer insanlar gibi artık bir manada dua zamanına geçeceğim” ifadelerini kullandı.

berfin Özek BERFİN’İN İLK AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… proje ekibi
bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ… divenire group2

Bodrum’da Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi oluşturuluyor.

Bodrum Belediye Başkanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği işbirliğiyle hayata geçirilecek olan “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi” projesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye-AB finansmanı ile başlatılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulayıcısı olduğu “Competitiveness and Innovation Sector Operational Programme (Rekabetçi Sektörler Programı)” kapsamındaki “1.2 Yaratıcı Sektörler” hibe çağrısına yönelik proje geliştiren Bodrum Belediyesi, bu doğrultuda “Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi”nin Bodrum’da kurulması için harekete geçti. İlk toplantısını Mayıs ayında gerçekleştiren proje ekibi, ikinci buluşmasında fon kaynağı yaratılması konusunu ele aldı.

Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) ortaklığı ile yürütülmesi planlanan “Maritime Industries Design Centre in Bodrum (Bodrum Deniz Endüstrileri Tasarım Merkezi)” projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na fon kaynağı yaratılması için başvuru yapılacak.

Başvuru öncesi yapılan değerlendirme toplantısına, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Av. Turgay Kaya ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Tuğba Uzma Uysal, Dr. Ceray Aldemir, Dr.Efe Dündar, Dr. Berkan Hamdemir, Av. Ümit Metin ve hibe projeleri geliştirme ekibi katıldı.

bodrum’da deniz endüstrileri tasarım merkezi BODRUM’A DENİZ ENDÜSTRİLERİ TASARIM MERKEZİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler