Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ….

Yayınlanan

açık

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 1

Mahkeme ‘kaçak ve ruhsatsız’ dedi, yıkım kararı verdi. Belediye yıkmaya gitti ancak eli boş döndü! Yalıkavak Geriş’teki rüzgar enerji santrali şalt sahasına inşa edilen bina için tutanak tutuldu. Yalıkavak sakinleri ise yıkım yapılmamasına isyan etti. 

Yalıkavak Geriş’te yapımı devam eden RES türbinlerinin şantiye binası için alınan yıkım kararı bugün de yerine getirilemedi. Bodrum Belediyesi yıkım ekipleri, Geriş tepesinde inşa edilen kaçak ve ruhsatsız binayı yıkmak üzere bir dozerle bölgeye gitti. Beraberinde TMMOB yetkilisi üç mühendis ve İki polis ile birlikte binaya giren Belediye İmar İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaklaşık iki saat boyunca şirket yetkilileriyle görüştü. Bu arada RES türbinlerine karşı mücadele başlatan Yalıkavak sakinleri de şantiye binasının dışında yıkımı bekledi. Görüşme sürdükçe dışarıda bekleyen kalabalığın da tansiyonu yükseldi. Yaklaşık iki saat sonra şantiye binasından çıkan belediye yetkilileri, bölgede elektrik olduğu için yıkımın gerçekleştirilemediğini açıkladılar. Yetkililer, halihazırda çalışır vaziyetteki dört türbine giden enerji kesilmeden yıkımın yapılamayacağını bildirdiler.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 4YIKIM TEHLİKELİ

Belediye yetkilisi, “Şu anda yıkım tehlikeli arkadaşlar. Buraya biz yıkım kararını uygulamak üzere geldik ama şu anda mühendis arkadaşlarımızın yaptığı inceleme, burada elektrik üretim ve dağıtımı devam ettiği sürece yıkım yapmamızın tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Biz gerekli kurumlarla yazışmalarımızı yaptık. Elektrik kesildikten sonra tahliye ve yıkım kararını uygulayacağız” dedi.
Bunun üzerine isyan eden vatandaşlar, aylardır yıkım kararının uygulanmasını beklediklerini belirterek bu konuda Bodrum Belediyesi’nin üzerine düşeni yapmasını istediler.
Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı Mimar Füsun Yorgancıoğlu, yıkım kararının Ekim ayından bu yana uygulanmadığını belirterek, “Mahkeme bu yapının kaçak ve ruhsatsız olduğuna karar vererek yıkım kararı aldı. Biz bugün Bodrum Belediyesi ekiplerinin bu kararı uygulamasını izlemek üzere geldik. Ancak saatler süren görüşmenin ardından bize bu yıkımın bugün gerçekleşmeyeceği belirtildi. Biz bu konuda sorumluların üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 36HUKUKEN BÖYLE BİR SANTRAL VE BÖYLE BİR BİNA YOK

RES türbinlerine karşı başlatılan mücadelenin hukuki savunuculuğunu üstlenen Avukat Mehmet Horuş, binanın kaçak ve ruhsatsız olduğunu belirterek “Tek sorun, bu yıkımın nasıl yapılacağı” dedi. Horuş, “Ruhsatsız ve kaçak bir bina burası. Böyle bir yerde elektrik üretilmesi mümkün değil. Eğer AYDEM buradan elektrik ürettirip, alıyorsa suç işliyor demektir. Buranın kaçak ve ruhsatsız olduğuna ilişkin hiçbir tartışma yaşamadık bugün. Bunu herkes kabul ediyor. Sorun, buranın nasıl yıkılacağına ilişkin. Bodrum Belediyesi ve AYDEM arasında bir koordinasyon sorunu var. Bir yıldır bina yıkılamıyor. Yasal olarak burası hakkında alınan acele kamulaştırma iptal edilmiş durumda, buranın imar planı durdurulmuş vaziyette, yıkıma dair de iki mahkeme kararı var. Burada yok hükmünde bir proje var. Fiilen kondurulmuş bir yapı var. Bunu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Yasal olarak burada bir santral yok, burada bir idari bina yok, bu enkazın kaldırılması ile ilgili bir sorun var.” diye konuştu.
Av. Horuş, bu koordinasyonu sağlamak için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.
TMMOB yönetim kurulu üyesi Cemalettin Küçük de AYDEM’in bu bölgenin elektrik sorumlusu olduğunu ve üzerine düşeni yapmaktan kaçtığını söyleyerek “Ancak SİT alanı üzerine yapılmış, gecekondudan daha beter bu tesisi yıkmak Bodrum Belediyesİ’nin işidir. İstediği taktirde yıktırabilir” yorumunu yaptı.

yalıkavak res yıkım YALIKAVAK’TAKİ RES’İN YIKIMINA ELEKTRİK ENGELİ…. yalikavak res yikimina engel 2MİLLETVEKİLİ DEMİR, “ŞU ANDA YIKIM YAPILMALI” DEDİ

Yıkım kararını alan Yalıkavak halkını yalnız bırakmayan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de, yıkım işlemini bir süre bekledikten sonra oradan ayrıldı. Demir, “Alınmış bir karar var. Yıkıma başlanması lazım. İçeriye girmeye bile gerek yok aslında. Yasa öyle diyor. 6 ay süre istemiş firma, bu süre de tamamlanmış. Samimi değiller. Bu işletmeye izin veren yöneticilerin ve bakanın istifa etmesi lazım. Bu insanların bu kadar yatırım yapmasına neden izin veriyorsun? Bunun sorgulanması gerekiyor. Türkiye hukuk devleti ise bunun gereği yerine getirilmeli. Ruhsatsız bir yere enerji, elektrik verilmiş. Kimse sorumluları, her kademede hukuksuzluk ve kanunsuzluk var. Belediye ekibi içeride neyi tartışıyor, onu da anlamış değilim” ifadelerini kullandı.
Demir, Türkiye’de yenilenebilir enerjiye ihtiyaç olduğunu ancak Bodrum gibi bir yerin dağlarına ve tepelerine böyle yatırımların yapılmasını doğru bulmadığını da sözlerine ekledi.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… ARENA BODRUM TUR  ST
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yapılan açıklamaya göre Bodrum’a hava yolu ile gelen turist sayısındaki yükseliş devam ediyor.
 
BOTAV’ın açıklamalarına göre turist sayısında bu yükseliş 2015 yılı rakamlarına yaklaştı. 2015 yılının ocak-aralık döneminde 814.814 olan sayı 2016 yılında 471.342, 2017 yılında ise 483.255 olarak belirlenmişti. 2018 yılında bu sayı 781.255 olarak açıklandı.
botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… turist sayisi 1
Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon 2018 yılı rakamlarının önceki yıllara göre göstermiş olduğu yükselişten memnun oldukları belirterek “Bodrum demek mücadele demek. Biz mücadelemizden asla vazgeçmedik. Verdiğimiz mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu da gelen rakamlardan anlıyoruz. 2019 yılı yurt içi ve yurt dışı Bodrum’u tanıtım çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar katıldığımız fuarlardan aldığımız sonuçlar 2019 yılının 2018’den daha iyi geçeceğini gösteriyor. Çalışmalarımıza katılan, bize destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ak partİ muĞla bÜyÜkŞehİr beledİye baŞkan adayi AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR… ARENA MU  LA ADAY AKP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, “Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Muğla adayını 20 Ocak Pazar günü açıklayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Büyükşehir ve il adaylarımızdan açıklamadığımız 6 yer kalmıştı. Bunlardan 4’ünde Cumhur İttifakı adaylarını destekliyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız.”

31 OCAK’TA RESMİ BAŞLANGICINI BAŞLATACAĞIZ
31 Ocak’ta artık seçim kampanyamızın resmi başlangıcını da büyük aday tanıtımı ve manifesto toplantımızla başlatacağız.
Parti içinde süren yarış bir demokrasi yarışıdır. Tüm arkadaşlarımızın teşkilatımızın etrafında kenetlenmesini istiyorum.

LAYIK OLANI KENARA KOYMADIK
Hizmet yarışında bayrağın kime, ne zaman devdi edileceği nasip işidir. Biz layık olanı kenara koymadık, koymayız da. Görev herkese düşebilir.
Biz Cumhur İttifakı’nı 15 Temmuz’da önce milletin gönlünde kurduk, sonrada seçimlere taşıdık.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet tosun MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ… ARENA TOSUN 1

 Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya’nın dün yayıyınlanan ve “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a “özel model” başlığıyla yazdığı yazıda İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un CHP çatısı altında ortak aday olarak gösterileceği iddiasının, daha sonra çeşitli ulusal basın kuruluşları ve televizyon programlarında dile getirilmesi ilçede büyük yankı buldu. 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, geçtiğimiz perşembe gününden beri İYİ Parti’nin Mahalli İdareler Başkanlığı tarafından 2019 yerel seçimleri “İYİ Belediyecilik Vizyonu” çalışmalarını sonlandırmak üzere Ankara’da olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Malumunuz hâlihazırda İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayıyım. Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde Bodrum özellikle üzerinde çok tartışılan bir yer oldu. Bunun iki parti açısından da haklı sebepleri var. CHP’nin Genel Seçimlerde 1. parti olduğu bir ilçede belediye başkanlığından vazgeçmek istememesi anlayışla karşılanabilir. Öte yandan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendinin şahsımla ilgili teveccüh ve güveni ile yapılan neredeyse tüm anketlerde adımızın ön plana çıkması, iki parti genel başkan yardımcılarını farklı formüller üzerinde çalışmaya itmiş olabilir. Şahsen benim dünden beri basında yer alan haberler ile ilgili net bir bilgim yok. Çalışmaların sona geldiğini duyuyoruz ancak şuan itibariyle şahsıma deklare edilmiş bir sonuç yok. Açık söyleyeyim, bizim derdimiz tasamız Bodrum’un belediyecilik ile ilgili kangren haline gelmiş sorunlarını çözecek imkanı yakalamaktır. Yoksa şahsımızla ilgili bir kariyer mücadelesinde değiliz. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey Güzel olacak” dedi.
Mehmet Tosun bu hafta içerisinde Ankara’daki çalışmalarını tamamlayarak Bodrum’a dönecek.

Okumaya devam et

Son Haberler