Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI”

Yayınlanan

açık

ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI” ayhan ongun 1
  • ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI” mehmet tosun banner 2
  • ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI” Hakan Durna SM Con 05

Marmaris Belediyesinin öncülüğünde basın örgütlerinin destekleriyle düzenlenen, Anadolu’dan 60 ilden yaklaşık 400 kişinin katıldığı Anadolu Medya Buluşması, yayınlanan sonuç bildirgesiyle son buldu.

Çalıştay olarak duyurulan toplantı daha çok bir sempozyum havasında geçti. İçerik ve katılımcıların ilgisiyle zenginleştirilmeye çalışılan toplantıya Kılıçdaroğlu ve CHP damgasını vurdu. Her ne kadar parti amblemi ve afişleri olmasa da bir CHP li belediye tarafından organize edilmesi ve CHP Genel Başkanının katılması nedeniyle bir anlamda CHP nin seçim startına dönüştü.

Katılımcıların belirlenmesi, soru soracak kişilerin seçimi konusunda kimi itirazlar olsa da bence medya açısından yararlı bir toplantı oldu.

Toplantının içeriğine ilişkin değerlendirmelere geçmeden önce Marmaris Belediye Başkanı Aliİ Acar için bir parantez açmak gerekir.

Bir ilçe belediyesi olarak, gerçekten çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı gibi belediye çalışanlarının özverili çabaları, sıcak yaklaşımı ve etkinlik boyunca gösterdiği ilgi ve konukseverliğiyle Ali Acar, tüm katılımcıların takdirini kazandı.

Toplantıya davetlerin Türkiye Gazeteciler Federasyonuyla, mecliste görev yapan gazeteci kökenli vekillerden oluşan çalışma komitesi tarafından yapılmış olmasına karşın CHP li bölge milletvekilleri ve belediye başkanlarının yoğun ilgisi dikkat çekiciydi.

Dikkat çeken bir diğer konu da Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un toplantıya katılmamış olmasıydı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu her fırsatta yineleyen Kocadon’un; kendi iline ve CHP li bir belediye başkanının organize ettiği toplantıya katılan Kılıçdaroğlu’na rağmen orada bulunmaması merak konusu oldu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun; çalıştay raporlarının okunmasının ardından yaptığı konuşma, medya sorunlarına karşı hazırlıklı ve duyarlı olduğunu göstermesi bakımından önemliydi.

Kuşkusuz toplantıda bulunan herkesin merak ettiği soru; tüm kamuoyunun da beklediği “CHP nin Cumhurbaşkanı Adayının kim olacağıydı

İsim vermekten kaçınan Kılıçdaroğlu, nasıl bir aday istediklerine ilişkin çizdiği profille bir anlamda Yılmaz Büyükerşen’i tarif etti.

Cuma günü yapılacak açıklamada büyük olasılıkla Büyükerşen’in ismi anons edilecek.

Çalıştayda radyo televizyon ve internet yayıncılığı yanında, yazılı basın ve çalışanların sorunlarıyla, çözüm önerileri tartışıldı.

Basın özgürlüğüne vurgu yapılan raporda, tutuksuz yargılanmanın önemi ve haber alma, haber verme özgürlüğüyle yasal olmayan yayın yasaklarına dikkat çekildi.

Demokrasinin teminatı basının ve özellikle de yerel medyanın desteklenmesi, basın meslek odasının kurulması, telif haklarının yeniden düzenlenmesi, resmi ilan fiyatlarının artırılması, kamu spotları için ücret ödenmesi gibi konuların yer aldığı sonuç bildirgesinde özetle basın yasaları reformu istendi.

Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) bir siyasi denetim kurumuna dönüştürüldüğüne yer verilen raporda internet gazetecilerinin hukuken tanınması ve basın emekçilerinin sendikalaşmasının önündeki engellerin kaldırılması talep edildi.

Basın İlan Kurumunun siyasi iktidarın organı haline geldiğine yönelik eleştirilerin yapıldığı toplantıda, dağıtım işinin de belli kuruluşların tekelinden çıkarılarak, tüm yayıncıların katılımıyla oluşturulacak bir dağıtım kuruluşu tarafından yapılması istendi.

Bir kitap haline getirilerek ilgili kurum ve kişilere gönderilecek olan raporun siyasi iktidarlar tarafından da dikkate alınması halinde bir nebze de olsa medya çalışanları ve sahipleri nefes alma olanağı bulacaktır.

1 Mayıs günü işçileri, emekçileri, onların verdiği demokrasi özgürlük ve hak mücadelesini yazmak varken niye bu konuyu ele aldın diye soranlar olabilir.

Ülkemizde sendikaların giderek işlevsiz hale geldiği, sendika yöneticilerinin bu görevlerini siyaset için bir sıçrama tahtası gibi gördüğü gerçeğinden hareketle; yalnızca kol emekçilerinin değil, emeğiyle geçinen tüm çalışanların ve doğal olarak da medya çalışanlarının bu mücadelenin içinde aktif olarak yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizin kaderini tayin edecek öneme sahip 24 Haziran seçimleri öncesi kuşkusuz, tüm kurum ve kuruluşlar kadar medyaya da çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Demokratik usullere, hukuka ve yasalara uygun, adil bir seçimin gerçekleşmesi için medyanın denetim ve kamuoyunu bilgilendirme görevi yaşamsal bir öneme sahiptir.

Tüm basın çalışanlarını çok yoğun ve sıcak iki ay bekliyor.

Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün tüm kurum ve kurullarıyla işler hale gelmesi hepimizin dileği ama demokrasiyle taçlanmayan hiçbir açılım ya da gelişmenin toplumu tatmin etmeyeceği de bir gerçektir.

Bu gerçekten hareketle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı tüm emekçilere kutlu olsun.

AYHAN ONGUN (Gazeteci-Yazar) 1 Mayıs 2018 / BODRUM

ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI” mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… arena bodrum hentbol yal  kavak
  • yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… mehmet tosun banner 2
  • yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… Hakan Durna SM Con 05

Türkiye Hentbol Federasyonu Kadınlar Süper Ligi’nde Bodrum’u başarıyla temsil eden Yalıkavak Spor Kulübü Bayan Hentbolcularından 5 oyuncumuz, A milli kadın hentbol takımı ve Genç milli kadın hentbol takımı aday kadrosuna katıldı. 
yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… arena bodrum haber 619 Mart 2019’da Antalya’da başlayan Türkiye A Milli Kadın Hentbol Hazırlık Kadrosuna seçilen Buket Yılmaz ve Sevgi Kalyoncuoğlu ile Türkiye Genç (U19) Milli Kadın Hentbol Takımı Aday Kadrosuna seçilen Ayşenaz Yavuz, Gülcan Tügel ve Hatice Işık, 5 gün sürecek kampa katıldı.  Yalıkavak Spor Kulübü formasıyla gösterdikleri başarıları, Türkiye Genç Milli Kadın Hentbol Takımında da göstermek için Antalya’ya giden 5 oyuncu, 19-24 Mart Tarihleri arasında düzenlenen kamp performanslarında elde ettikleri başarıya göre, Milli takımda forma giyme şansı yakalayacaklar.

yalikavak hentbol takimi DENİZİN KIZLARI MİLLİ TAKIMDA… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… ARENA BAKAN ERSOY
  • bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 2
  • bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum’da Turizm sektör temsilcileriyle özel bir toplantı yapan Bakan Ersoy, Ticaret Odası çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy, “Batılı pazarlara baktığımızda rezervasyonlar da çok ciddi artış var. Yıl ortalamasına bakıldığı zaman yüzde 15, yüzde 18 bandı arasında” dedi. Batı pazarlarında hem sayısal, hem de nitelik olarak yükseliş trendinde olduğumuza dikkat çeken Bakan Ersoy şunları söyledi; “Özellikle Batılı pazarlara baktığımızda rezervasyonlar da çok ciddi artış var erken rezervasyonlarda. Yıl ortalamasına bakıldığı zaman yüzde 15, yüzde 18 bandı arasında artışla Türkiye genelinde, bununda ağırlıklı olarak Batı bölgelerinden gelen turist hareketlerinde artışı karşılayacağımızı düşünüyorum. Şu açıdan da sevindirici gelir düzeyi yüksek turist kitlesi, oranı artmaya başladı. Geçen sene artmaya başlamıştı bu sene de artmaya başladı. Biz artık biliyorsunuz bakanlık olarak gecelik kişi başı gelire konsantre oluyoruz. Geçen sene yüzde 5-6 civarında gecelik kişi başı konaklamada bir artış olmuştu. Bu sene bu rakamın yüzde 12-13 seviyelerine kadar çıkacağını düşünüyoruz. Bu gelir grubu yüksek turistle günübirlik turist arasındaki değişimden de kaynaklanıyor. Bunların olumlu sonuçlarını yavaş yavaş göreceğiz gibi ilk aydaki verilerde bunu destekliyor.” Bakan Ersoy, tur operatörlerinin Hint düğünü organizasyonlarında yüzde 300’lük bir büyüme beklediklerini belirterek, “Hindistan Havayolları Türkiye seferlerine başladı. Diğer birçok havayolları da Türkiye’ye nasıl sefer koyarız diye araştırmaya başlamışlar. Oralarda ciddi bir artı ön görüyoruz Türkiye ile ilgili” dedi.

ÇOK GENİŞ KAPSAMLI BİR TOPLANTI YAPTIK

Bodrumlu turizmcilerle çok geniş kapsamlı bir toplantı yaptıklarını dile getiren Bakan Ersoy sözlerine şöyle devam etti;  “Bodrum’un çok ciddi, çözülmesi gereken, bekleyen projeleri var. Başkan adayı arkadaşlarımın da projelerini gözden geçirdik ve bizde bakanlık olarak çok ciddi destek vereceğiz. Sivil toplum kuruluşları olsun, sektör temsilcileri olsun, Bodrum’un yerel insanları olsun geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Başta ön yargılar olmak üzere her şeyi tartıştık. Gereksiz ön yargılara açıklık getirdik. İhtiyaçlarını da biliyorum zaten ben 74 yılından bu yana Bodrum’a geliyorum. Turizmden gelen ve 74 yılından bu yana Bodrum’a gelen bir bakanın avantajını onlara anlattım, onlarda farkındalar zaten. Biz Bodrum’da adım adım çok güzel şeyler gerçekleştireceğiz. Onların da tatmin olduğunu düşünüyorum bu toplantıdan” dedi. Bodrum Kalesinin birinci etap çalışmalarının 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’ne kadar bitirilip açılacağının müjdesini daha önce verdiklerini belirten Bakan Ersoy sözlerini şöyle sonlandırdı; “Biz Bodrum Kalesi ile sınırlı kalmasını istemiyoruz bu tür çalışmaların. Su Altı Arkeoloji Müzesiyle önümüzdeki sene yatırımlara devam edeceğiz. Burada birkaç noktada daha arkeolojik nokta var bunlara da kaynak aktaracağız bakanlık olarak. Biz sadece yerli turist olarak değil yabancı turist olarak ta ki ciddi şekilde kapasiteyi arttırmak istiyoruz Bodrum’da. Bununla ilgili önündeki engelleri hem kaldırmak istiyoruz, hem cazibe noktalarını ön plana çıkartıp parlatmak istiyoruz. Tabi bunlar yeterli değil. Siz nitelikli turiste ve geniş bir kitleye hitap ediyorsanız başta altyapı olmak üzere birçok noktaya yatırım yapmanız gerekiyor. Bunu da başkan adayı arkadaşlarımızla projelerini tartıştık, gözden geçirdik. Biz Devlet olarak bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Biliyorsunuz Bodrum’un kış kapasitesi ile yaz kapasitesi çok farklı. Ne sadece Büyükşehir’in, ne sadece ilçe belediyesinin, ne de sadece bakanlığın çözebileceği bir konu değil. Hep beraber bir fikir birliği ile el birliği ile çalışılarak yerel halkında desteğini alarak çözülmesi gereken projeler var burada. Bizde bu bağlamda gerekli mutabakatı sağladığımızı düşünüyorum ve artık adımları atıyoruz.”

bakan ersoy bodrumda BAKAN ERSOY BODRUM’DA TURİZMCİLERLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… 3921
  • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 2
  • bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Ticaret Odası tarafından konaklama işletmelerine yönelik seminer 29 Mart 2019 Cuma günü düzenleniyor.

Seminerde Bodrum’un 2019 yılı turizmine hazırlıklarının makro ve mikro açıdan değerlendirmesini içeren güncel konulara değinileceği seminerde güncel ve pratik sektörel analiz yapılacak. Konaklama şirketlerin kuruluş amacı, kurucuların değer ve inançları, aile şirketlerinin işleyiş şekli ve sürdürülebilir işletmenin oluşturulmasındaki aşamalar gibi konu başlıklarının konuşulacağı “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ SEMİNERİ”yle, doğru yönetildiklerinde şirket kurucuları başta olmak üzere, çalışanlarının davranış kalıpları, değer yargıları, psikolojik ve ruhsal yapıları, yönetimsel becerileri ile insan ilişkilerini analiz ederek şirketin ihtiyacı olan sağlıklı büyüme ile gelişmesini sağlayacak mekanizmaların nasıl geliştirilmesi gerektiği ve öneminin görüşüleceği seminerin konuşmacısı Dr.Ahmet F. Seymen.

Tarih:29.03.2019

Saat:14:30-16:30

Yer: BODTO Konferans Salonu

Konuşmacı: Dr.Ahmet F. Seymen

Kayıt ve bilgi için: saadetkabli@bodto.org.tr

bodto bodrum BODTO “KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN İÇSEL ANALİZİ” SEMİNERİ DÜZENLİYOR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler