Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI”

Yayınlanan

açık

ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI” ayhan ongun 1
ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI” divenire group2

Marmaris Belediyesinin öncülüğünde basın örgütlerinin destekleriyle düzenlenen, Anadolu’dan 60 ilden yaklaşık 400 kişinin katıldığı Anadolu Medya Buluşması, yayınlanan sonuç bildirgesiyle son buldu.

Çalıştay olarak duyurulan toplantı daha çok bir sempozyum havasında geçti. İçerik ve katılımcıların ilgisiyle zenginleştirilmeye çalışılan toplantıya Kılıçdaroğlu ve CHP damgasını vurdu. Her ne kadar parti amblemi ve afişleri olmasa da bir CHP li belediye tarafından organize edilmesi ve CHP Genel Başkanının katılması nedeniyle bir anlamda CHP nin seçim startına dönüştü.

Katılımcıların belirlenmesi, soru soracak kişilerin seçimi konusunda kimi itirazlar olsa da bence medya açısından yararlı bir toplantı oldu.

Toplantının içeriğine ilişkin değerlendirmelere geçmeden önce Marmaris Belediye Başkanı Aliİ Acar için bir parantez açmak gerekir.

Bir ilçe belediyesi olarak, gerçekten çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı gibi belediye çalışanlarının özverili çabaları, sıcak yaklaşımı ve etkinlik boyunca gösterdiği ilgi ve konukseverliğiyle Ali Acar, tüm katılımcıların takdirini kazandı.

Toplantıya davetlerin Türkiye Gazeteciler Federasyonuyla, mecliste görev yapan gazeteci kökenli vekillerden oluşan çalışma komitesi tarafından yapılmış olmasına karşın CHP li bölge milletvekilleri ve belediye başkanlarının yoğun ilgisi dikkat çekiciydi.

Dikkat çeken bir diğer konu da Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un toplantıya katılmamış olmasıydı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu her fırsatta yineleyen Kocadon’un; kendi iline ve CHP li bir belediye başkanının organize ettiği toplantıya katılan Kılıçdaroğlu’na rağmen orada bulunmaması merak konusu oldu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun; çalıştay raporlarının okunmasının ardından yaptığı konuşma, medya sorunlarına karşı hazırlıklı ve duyarlı olduğunu göstermesi bakımından önemliydi.

Kuşkusuz toplantıda bulunan herkesin merak ettiği soru; tüm kamuoyunun da beklediği “CHP nin Cumhurbaşkanı Adayının kim olacağıydı

İsim vermekten kaçınan Kılıçdaroğlu, nasıl bir aday istediklerine ilişkin çizdiği profille bir anlamda Yılmaz Büyükerşen’i tarif etti.

Cuma günü yapılacak açıklamada büyük olasılıkla Büyükerşen’in ismi anons edilecek.

Çalıştayda radyo televizyon ve internet yayıncılığı yanında, yazılı basın ve çalışanların sorunlarıyla, çözüm önerileri tartışıldı.

Basın özgürlüğüne vurgu yapılan raporda, tutuksuz yargılanmanın önemi ve haber alma, haber verme özgürlüğüyle yasal olmayan yayın yasaklarına dikkat çekildi.

Demokrasinin teminatı basının ve özellikle de yerel medyanın desteklenmesi, basın meslek odasının kurulması, telif haklarının yeniden düzenlenmesi, resmi ilan fiyatlarının artırılması, kamu spotları için ücret ödenmesi gibi konuların yer aldığı sonuç bildirgesinde özetle basın yasaları reformu istendi.

Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) bir siyasi denetim kurumuna dönüştürüldüğüne yer verilen raporda internet gazetecilerinin hukuken tanınması ve basın emekçilerinin sendikalaşmasının önündeki engellerin kaldırılması talep edildi.

Basın İlan Kurumunun siyasi iktidarın organı haline geldiğine yönelik eleştirilerin yapıldığı toplantıda, dağıtım işinin de belli kuruluşların tekelinden çıkarılarak, tüm yayıncıların katılımıyla oluşturulacak bir dağıtım kuruluşu tarafından yapılması istendi.

Bir kitap haline getirilerek ilgili kurum ve kişilere gönderilecek olan raporun siyasi iktidarlar tarafından da dikkate alınması halinde bir nebze de olsa medya çalışanları ve sahipleri nefes alma olanağı bulacaktır.

1 Mayıs günü işçileri, emekçileri, onların verdiği demokrasi özgürlük ve hak mücadelesini yazmak varken niye bu konuyu ele aldın diye soranlar olabilir.

Ülkemizde sendikaların giderek işlevsiz hale geldiği, sendika yöneticilerinin bu görevlerini siyaset için bir sıçrama tahtası gibi gördüğü gerçeğinden hareketle; yalnızca kol emekçilerinin değil, emeğiyle geçinen tüm çalışanların ve doğal olarak da medya çalışanlarının bu mücadelenin içinde aktif olarak yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizin kaderini tayin edecek öneme sahip 24 Haziran seçimleri öncesi kuşkusuz, tüm kurum ve kuruluşlar kadar medyaya da çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Demokratik usullere, hukuka ve yasalara uygun, adil bir seçimin gerçekleşmesi için medyanın denetim ve kamuoyunu bilgilendirme görevi yaşamsal bir öneme sahiptir.

Tüm basın çalışanlarını çok yoğun ve sıcak iki ay bekliyor.

Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün tüm kurum ve kurullarıyla işler hale gelmesi hepimizin dileği ama demokrasiyle taçlanmayan hiçbir açılım ya da gelişmenin toplumu tatmin etmeyeceği de bir gerçektir.

Bu gerçekten hareketle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı tüm emekçilere kutlu olsun.

AYHAN ONGUN (Gazeteci-Yazar) 1 Mayıs 2018 / BODRUM

ayhan ongun AYHAN ONGUN YAZDI… “ANADOLU MEDYA BULUŞMASI”   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… bodrum asayis 1
bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… divenire group2

Arızalanarak İstanköy (Kos) Adası’na doğru sürüklenen tekne, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Dün öğleden sonra Bodrum açıklarında yaşanan olayda, gezinti amaçlı denize açılan ve içerisinde 4 kişinin bulunduğu “Giray-2” isimli teknede makine arızası meydana geldi. Arızanın ardından esen rüzgarın yönü ve akıntının etkisiyle tekne Yunanistan’ın İstanköy Adası’na doğru sürüklenmeye başladı.

Cep telefonu ile yardım istediler…

Yaşanan arıza gideremeyince teknedekiler cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’nin arayıp yardım istedi. İhbarı alan bölgede görevli Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığına bot, bölgeye ulaştı. Teknede bulunan 4 kişinin emniyetinin sağlanmasının ardından tekne çekilerek Akyarlar sahiline getirildi.

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… bodrum trafik kazas
ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… divenire group2

Ortakent Kavşağında yaşanan trafik kazasında bir kamyonetle otomobil kavşakta çarpıştı.

Vatandaşların yaşanan kaza sonrasında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yaptığı ihbar üzerine kaza mahalline 112 Acil Sağlık, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ambulansa alınan yaralı, ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

30 Haftalık hamile sürücüde bebeği de iyi…

Kaza, gece saatlerinde Ortakent Bayraklı Kavşağı’nda yaşandı. Caner Akbaş idaresindeki 48 KA 903 plakalı kamyonetle, kavşaktan yola çıkmaya çalışan Özgür Gözüm’ün kullandığı 48 BU 752 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada 30 haftalık hamile olduğu öğrenilen anne adayı Özgür Gözüm yaralandı.

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yal  kavak kudur calistayi 1
yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… divenire group2

Bodrum Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği öncülüğündeki Küdür Platformu tarafından düzenlenen “Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı” Çalıştayı bugün yapılan konuşma ve sunumlardan sonra tamamlandı

Dün sabah STK ve Bilim insanlarının katılımı ile Yalıkavak’ta başlayan çalıştaydan sonunda yayınlanan sonuç bildirgesi aşağıdaki şekilde oluştu.

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yalikavak kudur calistayi tamamlandi 1“15-16 Haziran 2019 tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür Merkezinde gerçekleştirdiğimiz Çalıştay kapsamında 2 gün boyunca bilim insanlarımız ve kurum temsilcilerimizin anlattıkları ışığında gördük ve anladık ki;

Küdür Merası’na bir şekilde yolumuz düştüğünde gördüğümüz kertenkelelerin, keçilerin, fokların, kekiklerin, balıkların, katırtıknaklarının, yosunların, martıların, şahinlerin, sakızdırıklarının, ılgınların, çekirgelerin ötesinde farketmediğimiz bir hayat olduğunu; merakla baktığımız kaya mezarları ve yapı kalıntılarının aslında çok eski çağlara uzanan tarımsal bir yerleşim kültürüne ait olduklarını; kayalıkların yeryüzünün şekillenmesine dair önemli jeolojik dönemleri işaret ettiğini ve onmilyon yıldır orada olduklarını; güzelim Kelebeklerin Ege’nin karşı kıyılarına kadar gidip geldiklerini; bildiğimizden çok daha fazla tür balığın Küdür kıyılarında yaşadığını; koylarda su içinde görünen taş sıralarının zeytinyağı ihraç limanları kalıntıları olduğunu; denizcilerin binlerce yıldır fırtınalarda Küdür koylarına sığındıklarını; Küdür’ün yerel halkın hatıralarındaki yerini keyifle öğrendik, dinledik, gördük. Ve Küdür’ün Bodrum Yarımadamızın yaşamakta olduğu süreçte tabiatın sığındığı biricik yer olarak “ayakkabıyla girerken bile düşünmemiz gerektiği” hisleriyle sarmalandık.

Çalıştayın bir ilk adım olduğunu belirterek, coğrafyamızı yaşanamaz ve sürdürülemez hale getiren imar ve yapılaşma temelli planlama modelinin acilen terkedilmesini ve coğrafyamızı insanıyla beraber korumayı, tüm unsurlarının rehabilitasyonunu ve sürdürülebilirliği esas alarak hazırlanacak öncelikle Küdür’den başlayarak bir “Bütüncül Alan Yönetimi ve Eylem Planı” uygulanmaya konmalıdır. Bu hazırlığın, tüm kurum, kuruluş ve sivil insiyatiflerle birlikte platformumuz tarafından yapılacağını, ısrarla takip edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler