Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

EKONOMİST BERKSOY SEÇİM SÜRECİNDE EKONOMİYİ ANLATTI…

Yayınlanan

açık

bodrum ekonomi EKONOMİST BERKSOY SEÇİM SÜRECİNDE EKONOMİYİ ANLATTI… Ekonomist Prof
bodrum ekonomi EKONOMİST BERKSOY SEÇİM SÜRECİNDE EKONOMİYİ ANLATTI… reklam arena 4

Bodrum’da bir iş insanı derneğinin geleneksel toplantısı’na konuk olan Ekonomist Prof. Dr. Taner Berksoy, “Seçim Sürecinde Ekonomi ve Sonrası” başlıklı konuşma yaptı.

Seçim, niteliği gereği belirsizlik demektir…

Toplantıda sözlerine “Seçim, niteliği gereği belirsizlik demektir.” tespitiyle başlayan Ekonomist Prof. Dr. Taner Berksoy, “Belirsizlik olduğu zaman ona bağlı olarak risk de vardır, ona bağlı olarak insanların risk algısı vardır. Kendi kararlarını değiştirirler. Bazı seçimlerde seçimin sonucu seçmenler tarafından kestirilir ve dolayısıyla seçimin getirdiği belirsizlik en aza iner. Bazı durumlarda da bu çok fazla mümkün olmaz. Bu tür seçimler mutlaka belirsizlik getirir. Şimdi bizim önümüzdeki seçim bana kalırsa 2’inci tip seçim. Yani seçim sonucunu kestirmek çok mümkün değil gibi görünüyor. Nereden biliyorsunuz derseniz, anketleri takip ediyorum, siyasilerin konuşmalarını, davranışlarını izliyorum. Bir telaş var. Kendileri emin değil, böyle olduğu zaman halk da emin değil. Dolayısıyla ciddi belirsizlikler ve riskler üretiliyor” dedi. Seçime gittiğimiz süreçte Türk ekonomisinin durumunu da değerlendiren Berksoy sözlerine şöyle devam etti; “Ekonominin bugünkü hali çok iyi hal değil. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Hepiniz ekonominin içinde dolaşan, karar alan kişilersiniz. Mesela büyüme performansımız gayet iyi. Ama büyümeyi sürükleyen etkenlere bakarsanız çoğu sürdürülebilir nitelikte değil, yani dışarıdan enjeksiyonla. Dolayısıyla bu performansın önümüzdeki dönem ne olacağı ile ilgili bir belirsizlik var. Enflasyon çok yüksek. Şu anda enflasyon Avrupa Birliği ülkelerinde binde 2’li seviyelerde dolaşıyor. Bizde yüzde 11 civarında. Eğer ekonomi ileri doğru hareket edecek ise bunun aşılması lazım. İşsizlik aynı düzeyde, katılaşmış vaziyette. Bu iktidar, iktidara geldikten sonra bana kalırsa bir dönem başarılı işler yaptı. En başarılı olanı da mali disipline sahip çıkmasıydı. Bu biraz IMF’nin dayatmasıyla oldu, biraz Kemal Derviş’in itelemesiyle oldu ama bir mali disiplin geldi ve çok yakın zamana kadar da o şekilde sürdürüldü. Mali disiplin ekonominin çıpasıdır. Geçtiğimiz bir yılı aşkın süreçte bu disiplin yavaş yavaş kayboldu ve bütçede bayağı bir yırtılma var gibi görünüyor” dedi.

Ekonomide bir restorasyona ihtiyaç olduğunu savunan Berksoy konuşmasına şöyle devam etti; “Eğer düzenli gideceksek, belirsizliği ve riski azaltacaksak ekonomide ciddi bir restorasyona ihtiyacımız olacak. Enflasyonu mutlaka yavaşlatacağız, işsizliği mutlaka azaltacağız. Bu ikisi bir araya geldiğinde çok katmanlı bir problem haline geliyor, yapılması çok zor bir şey. Orada bir siyasi tercih yapılacak, ondan sonra cari açık ile uğraşacağız. Bütçe çıpasını yeniden çıpalayabilecek hale getireceğiz” İfadelerini kullandı.

bodrum ekonomi EKONOMİST BERKSOY SEÇİM SÜRECİNDE EKONOMİYİ ANLATTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… bodrum kaza
bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… reklam arena 4

Otomobile arkadan çarptığı kazada, ağır şekilde yaralandı. 

Kaza, Turgutreis-Bodrum Karayolu Dereköy Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre karayolunda seyreden 34 yaşındaki Aydın Yalçın idaresindeki motosiklet, bir anlık dikkatsizlik sonucu kavşakta 48 ABP 361 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle motosikletinden fırlayıp otomobilin arka camına çarpan Yalçın, ağır şekilde yaralandı. Vücudunda kırıklar olduğu ifade edilen yaralı, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi. Güvenlik güçleri kazayla ilgili inceleme yaptı. Diğer yandan kazaya karışan motosikletin çarpmanın şiddetiyle koltuğunun yerinden söküldüğü görüldü.

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… bodrum kent konseyi logo
bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… reklam arena 4

Bodrum Turgutreis Hüseyin Burnu açıklarında geçtiğimiz günlerde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber teknenin batarak, 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamanı yitirmesi ile ilgili, Bodrum Kent Konseyi’nden basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez düşüncesine dikkat çekildi.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…

İnsanca yaşamaya, eşitliğe, nefretsiz söylemlere, bu dünya hepimizin demeye hasret…

İster Bodrum’da doğup büyümüş olalım, ister burayı evi bilip kalanlardan; Bodrum hepimiz için mavi-beyaz bir mücevher.

Hepimizin Bodrum’a dair ortak duyguları var. Her birimiz bir kez olsun, deniz kenarında oturup Bodrum’un eşsiz maviliğine dalıp gitmiş, çocukluk anılarımızı; gençlik heyecanlarımızı; acılarımızı ve mutluluklarımızı düşünmüşüzdür…

En güzel fotoğraflarımızda Bodrum’un mavi dalgaları vardır fonda…

Vardı… Artık yok!

Kan kırmızı bir renk bulaştı fotoğraflardaki fonlara.

Bodrum’un derin mavilikleri koyulaşıyor… Temiz sularına ölümün karanlığı karıştı, karışmaya devam ediyor… Deniz kenarında yapılan tatlı dost sohbetleri, acı bir iç çekişle bölünür oldu. 

“Bugün 8 kişi ölmüş, bugün 15 kişi ölmüş, ikisi çocukmuş, biri kurtulmuş…”

Ülkeler bu ölümlere engel olmak için, mülteci ve göçmen sorunları karşısında çözüm odaklı stratejiler geliştirmeli ve İnsan haklarını hiçe sayan sınır politikalarına bir son vermelidir. Sadece ülkeler ve yöneticiler değil, mültecilerin yaşam şartlarını zora sokan, ülkedeki hemen her sorundan mültecileri sorumlu tutan ve nefret söylemleri ile süreci yıpratan herkes bu ölümlerin doğal sorumlularıdır.

“Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez. Dil, din, ırk, etnik köken, ekonomik durum gözetmeksizin tüm canlıları kucaklar. Bizler yaşam hakkını kullanarak bir ümitle yola çıkıp ölüme giden insanların acı haberlerini duymak ve okumak istemiyoruz.  Bu ölümlere alışan ve sıradanlaştıran bir insanlığın parçası olmak istemiyoruz. Çocuklara borcumuz var…

Umut yolculuğunda yaşamını kaybeden insanlar için duyduğumuz üzüntü, hepimizin ortak acısıdır. Bizler Bodrum’un huzur dolu sularına her baktığımızda, bu sularda yok olan hayatların acısını kalbimizde hissetmekten yorulduk.

Bu ölümler son bulsun istiyoruz.

Bodrum’un mavi suları yeniden aydınlansın istiyoruz.

Bodrum Kent Konseyi olarak, bu konuda üzerimize düşen her çalışmayı tüm Bodrum’lu hemşehrilerimiz ile birlikte göğüsleyebilmek en büyük tesellimiz olacaktır. Sularımızda kaybolan hayatlara ve acı ölümlere alışmadığımızı, kabullenmediğimizi tüm kamuoyuna bildiriyor ve yetkilileri insan tacirlerine karşı daha fazla önlem almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

BODRUM KENT KONSEYİ

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… G    MEN KAZA
göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… reklam arena 4

Bodrum’da dün yaşanan göçmen faciası ile ilgili 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. 

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber tekne battı. Olayda 31 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 3’ü çocuk 12 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde facia ile ilgili olduğu iddiasıyla 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.

Öte yandan olayda yaşamını yitiren göçmenler otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenazelerin işlemlerin ardından yakınlarına teslim edileceği, 15 gün içerisinde bir yakını çıkmayanların Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler