Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARININ YAĞINA OSCAR…

Yayınlanan

açık

atilla totoş ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARININ YAĞINA OSCAR… atilla totos odul 1
atilla totoş ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARININ YAĞINA OSCAR… divenire group2

Bodrum’da hizmet veren lüks otelin bahçesinde bulunan asırlık zeytin ağaçlarından üretilen zeytinyağı, en yüksek derece olan ‘premium madalya’ ile ödüllendirildi. Otelde, temsili bir ödül töreni düzenlenerek, madalyalı zeytinyağı tanıtıldı.

Bodrum’un Torba Mahallesi’ndeki bir otelin 180 dönümlük arazisinde bulunan 11’i anıt ağaç özelliğine sahip 300’ü aşkın zeytin ağacından elde edilen zeytinler, otelde tatil yapan turistlerin de katıldığı etkinliklerle toplanıp sıkıma gönderildi. 3 yıldır Zeytin Dostu Derneği ile yürütülen ortak çalışma sonucunda toplanan bu zeytinlerden elde edilen yağ, her yıl olduğu gibi bu sene de ‘Ulusal Zeytinyağı Oscarları’ yarışmasına gönderildi. Geçen nisan ayında düzenlenen yarışmada, anıt ağaçlarından ve delice denilen aşısız zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinlerden belli oranlarda birleştirilerek elde edilen zeytinyağı, en yüksek derece olan ‘premium madalya’ almaya hak kazandı.

Otelde düzenlenen törende, Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş ve Zeytindostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı tarafından otelin Genel Müdürü Mehmet Tulunay’a sertifika ve plaket verildi. Tulunay, Ege’nin en büyük değerlerinden biri olan zeytin ağaçlarını, eylül ayından düzenlenen şenlikte otel müşterileri ile birlikte topladıklarını belirterek, “Müşterilerimiz de bizimle birlikte her yıl zeytin hasadı heyecanı yaşıyor. Bu üretilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı da Ulusal Zeytinyağı Oscarları yarışmasında da en üst dereceyle ödüllendirildi. Bizde zeytinle ilgili şenliklerimizi yıl içinde 2 kez gerçekleştireceğiz. Eylül ayında hasat şenliği yapıyoruz. Buna Temmuz ayında düzenleyeceğimiz ikinci bir şenlik ekleyip, ürettiğimiz zeytinyağımızı da tanıtacağız” dedi.

Dünyanın Türk zeytinyağını tanıyacağına dikkat çeken Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş da “Zeytinyağına lezzetini veren yağ molekülleri değildir. Aromadan sorumlu polifenol dediğimiz moleküllerdir. Ağaç yaşlandıkça aromadan sorumlu molekülleri artar, güçlenir, güzelleşir, genç ağaçtan çok daha hoş yağ verir. Biz de bu yaşlı ağaçları bir miktar delice ile karıştırarak sıktık ve ortaya çıkan lezzet olağanüstü oldu” dedi.

atilla totoş ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARININ YAĞINA OSCAR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… bodrum asayis 1
bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… divenire group2

Arızalanarak İstanköy (Kos) Adası’na doğru sürüklenen tekne, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Dün öğleden sonra Bodrum açıklarında yaşanan olayda, gezinti amaçlı denize açılan ve içerisinde 4 kişinin bulunduğu “Giray-2” isimli teknede makine arızası meydana geldi. Arızanın ardından esen rüzgarın yönü ve akıntının etkisiyle tekne Yunanistan’ın İstanköy Adası’na doğru sürüklenmeye başladı.

Cep telefonu ile yardım istediler…

Yaşanan arıza gideremeyince teknedekiler cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’nin arayıp yardım istedi. İhbarı alan bölgede görevli Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığına bot, bölgeye ulaştı. Teknede bulunan 4 kişinin emniyetinin sağlanmasının ardından tekne çekilerek Akyarlar sahiline getirildi.

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… bodrum trafik kazas
ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… divenire group2

Ortakent Kavşağında yaşanan trafik kazasında bir kamyonetle otomobil kavşakta çarpıştı.

Vatandaşların yaşanan kaza sonrasında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yaptığı ihbar üzerine kaza mahalline 112 Acil Sağlık, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ambulansa alınan yaralı, ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

30 Haftalık hamile sürücüde bebeği de iyi…

Kaza, gece saatlerinde Ortakent Bayraklı Kavşağı’nda yaşandı. Caner Akbaş idaresindeki 48 KA 903 plakalı kamyonetle, kavşaktan yola çıkmaya çalışan Özgür Gözüm’ün kullandığı 48 BU 752 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada 30 haftalık hamile olduğu öğrenilen anne adayı Özgür Gözüm yaralandı.

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yal  kavak kudur calistayi 1
yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… divenire group2

Bodrum Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği öncülüğündeki Küdür Platformu tarafından düzenlenen “Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı” Çalıştayı bugün yapılan konuşma ve sunumlardan sonra tamamlandı

Dün sabah STK ve Bilim insanlarının katılımı ile Yalıkavak’ta başlayan çalıştaydan sonunda yayınlanan sonuç bildirgesi aşağıdaki şekilde oluştu.

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yalikavak kudur calistayi tamamlandi 1“15-16 Haziran 2019 tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür Merkezinde gerçekleştirdiğimiz Çalıştay kapsamında 2 gün boyunca bilim insanlarımız ve kurum temsilcilerimizin anlattıkları ışığında gördük ve anladık ki;

Küdür Merası’na bir şekilde yolumuz düştüğünde gördüğümüz kertenkelelerin, keçilerin, fokların, kekiklerin, balıkların, katırtıknaklarının, yosunların, martıların, şahinlerin, sakızdırıklarının, ılgınların, çekirgelerin ötesinde farketmediğimiz bir hayat olduğunu; merakla baktığımız kaya mezarları ve yapı kalıntılarının aslında çok eski çağlara uzanan tarımsal bir yerleşim kültürüne ait olduklarını; kayalıkların yeryüzünün şekillenmesine dair önemli jeolojik dönemleri işaret ettiğini ve onmilyon yıldır orada olduklarını; güzelim Kelebeklerin Ege’nin karşı kıyılarına kadar gidip geldiklerini; bildiğimizden çok daha fazla tür balığın Küdür kıyılarında yaşadığını; koylarda su içinde görünen taş sıralarının zeytinyağı ihraç limanları kalıntıları olduğunu; denizcilerin binlerce yıldır fırtınalarda Küdür koylarına sığındıklarını; Küdür’ün yerel halkın hatıralarındaki yerini keyifle öğrendik, dinledik, gördük. Ve Küdür’ün Bodrum Yarımadamızın yaşamakta olduğu süreçte tabiatın sığındığı biricik yer olarak “ayakkabıyla girerken bile düşünmemiz gerektiği” hisleriyle sarmalandık.

Çalıştayın bir ilk adım olduğunu belirterek, coğrafyamızı yaşanamaz ve sürdürülemez hale getiren imar ve yapılaşma temelli planlama modelinin acilen terkedilmesini ve coğrafyamızı insanıyla beraber korumayı, tüm unsurlarının rehabilitasyonunu ve sürdürülebilirliği esas alarak hazırlanacak öncelikle Küdür’den başlayarak bir “Bütüncül Alan Yönetimi ve Eylem Planı” uygulanmaya konmalıdır. Bu hazırlığın, tüm kurum, kuruluş ve sivil insiyatiflerle birlikte platformumuz tarafından yapılacağını, ısrarla takip edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler