Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Yayınlanan

açık

bodrum four seasons kocadon isaat sekt r n   ok  nemsiyorum

Milliyet Gazetesi yazarlarından Engin Uğur Ağır, bugün köşe yazısında ” Geçtiğimiz hafta, Astay Gayrimenkul CEO’su Enes Berse’nin daveti üzerine Bodrum’daydık. Yalıçiftlik’te 1 milyon metrekare alan üzerine inşa edecekleri, Four Seasons Bodrum Resort hakkında bilgi verdi.” diyerek, Başkan Kocadon’la söyleşisine yer verdi.

Bodrum, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın gözbebeği turizm kenti.
Bağlı bulunduğu il olan Muğla’nın nüfusu, yaklaşık 100 bin.
Ama Bodrum’un kış nüfusu 165 bin sınırını çoktan aşmış.
Hatta yaz sezonunda 1.5 milyona ulaşıyor.
Bu rakam, birçok ilin nüfusundan bile çok çok fazla.
Böyle bir ilçede belediye başkanı olmak da tabii ki kolay değil.
Özellikle de trafik büyük sorun.
Kent içinde bir yerden bir yere gitmek imkânsız.
Ama Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gecesini gündüzüne katıyor; ilçesinin çok daha iyi yerlere gelmesi için çalışıyor.

***

bodrum four seasons kocadon isaat sekt r n   ok  nemsiyorum 2Geçtiğimiz hafta, Astay Gayrimenkul CEO’su Enes Berse’nin daveti üzerine Bodrum’daydık.
Yalıçiftlik’te 1 milyon metrekare alan üzerine inşa edecekleri, Four Seasons Bodrum Resort hakkında bilgi verdi.
Gerçekten muhteşem bir tesis kazandıracaklar Bodrum’a.
İki günlük süre içinde Başkan Kocadon da bizi yalnız bırakmadı.
Başkan dertli mi dertliydi.
Nedeni de Bütünşehir Yasası.
Turizm bölgeleri için özel bir yasa çıkarılmasını istiyor.
“Ancak o zaman ilçeme tam hizmet yapmış olurum” diyor.

***

Bu arada Kocadon, 15 Temmuz’un turizmi olumsuz yönde etkilediğini, ancak geçen süre içinde toparlanmaya başladıklarını belirtti, “Bu yıl ülkemize 3 milyon İngiliz bekliyoruz. 2012’de Bodrum’a 600 bin İngiliz geldi, bu sezon rakamın 300 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Ayrıca, Londra’dan Bodrum’a tarifeli uçak seferleri 15 Haziran’da başlıyor. Haftada iki sefer olacak. Dubai’den de haftada iki sefer var. Ne zaman 2012 yılı rakamlarını yakalarız, turizm o zaman patlar” diyor.

Bu yıl yüzde 80’lik doluluk oranı beklediklerini, normal periyodu yakalayacaklarını kaydeden Kocadon, ilçeye gelen Polonyalı sayısının arttığını ama Almanların başı çektiğini belirtiyor.

Şu anda kayıp yılları telafi etmeye çalıştıklarını, bir bankanın turizmcilere ‘mavi paket’ hazırladığını söyleyen Kocadon, “Bu iyi gelişme. İşletmecilere soluk aldıracak. Şunu unutmayalım; bir turist, taksiciyi, otel işletmecisini, restoran sahibini, yani birçok kişiyi besler. Bu çok önemli” diyor.

***

Doğayla barışık, Bodrum’un kentsel kimliğine zarar vermeyecek her projeye açık olduklarını, hepsini desteklediklerini belirten Kocadon, şu bilgileri verdi:

“Mesela, Four Seasons Resort’un Yalıçiftlik’teki projesi bizim için önemli. İlçemize yatırım yapmaları çok güzel, onur ve gurur verici bir durum. Yaklaşık 1 milyar doların üzerinde bir rakam harcayacaklar. Gerekirse tüm ekipmanlarımızı seferber ederiz.

Four Seasons Resort’un dışında Ant Yapı, Akyarlar’da 600 milyon doları geçecek projeyle, Alaçatı Port modeli inşaat yapacak. Ruhsatlarını yakında vereceğiz.

Ayrıca Çağdaş Holding, Nef, Aksoylar, Besa, Mesa ve Orjin Grup gibi büyük kuruluşlar da var.

Bodrum’a nereden bakarsanız bakın, 5 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak.”

***

Ekonomi olumsuzluğa doğru yol aldıkça, ahlaki değerlerin düştüğünü, bunun önüne geçmek için çaba gösterdiklerini söyleyen Kocadon, 2014-2015 arasında hiçbir inşaata ruhsat kesmediklerini, bu sürede kimsenin, “Niye kesmiyorsun?” demediğini kaydetti, şunları söyledi: “O zaman inşaat sektörüne ihtiyacım yoktu. Ama bugün var. İki sektörü önemsiyorum. Biri inşaat, diğeri turizm. Çünkü, ikisinde de üç öğün yemek çıkarmak zorundasın. Yeri geldiğinde gaza, yeri geldiğinde de frene basmasını bileceksin.”

***

Bodrum Limanı’nda 100 adet büyük tekne olduğunu, bunlardan 75’inin 40 metreyi bulduğunu söyleyen Kocadon, “Hemen hemen hepsi dünyayı dolaşıyor. Şu anda Atlas Okyanusu ve Akdeniz’de çok sayıda teknemiz var. Türkiye’yi, Bodrum’u temsil ediyorlar. Arkadaşlarımla gurur duyuyoruz” diyor.

Basından bir konuda destek isteyen Kocadon, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bodrum Havalimanı’ndan ilçemize kadar her yeri Bodrum diye pazarlıyorlar. Ama durum hiç de öyle değil. İlçemiz, Güvercinlik’in tam ortasından başlar. Mekânları sınırımızda olmamasına rağmen Bodrum adının geçmesine öfkeleniyorum.”

Ağabeyi Mahmut Kocadon’la çok iyi ilişkileri olduğunu, gerektiğinde kendisinden destek aldığını söyleyen Mehmet Kocadon, 35 yaşında başkanlık koltuğuna oturduğunu, sadece ve sadece ilçesinin menfaatlerini düşündüğünü belirtti.

Hayat arkadaşı Hülya Kocadon’la gurur duyduğunu, eşinin yüzmeyi çok sevdiğini ifade eden Kocadon, “12 ay boyunca denizde. Yaz-kış fark etmez. Sağlığını da buna borçlu. Her sabah evden çıkarken beni uyarır, ‘Kimseye bir şey söyleme, kavga etme’ der. Kendisinin bende yeri çok ayrı” diye konuştu.
Yazımın başında da söylediğim gibi, yaz nüfusu 1,5 milyonu geçen Bodrum, yapılacak bu yatırımların ardından daha ne kadar turisti çekecek, daha ne kadar ilçe ekonomisine katkı sağlayacak, merakla bekliyorum.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

gençlik ve spor bakanlığı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK… mugla genclik spor mudurlugu 1

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 12 ilde organize edilen Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı 21-25 Ocak 2019 tarihleri arasında Muğla’da gerçekleştirilecek. Dev organizasyon kapsamında Spor Ve Sağlık Dünyasının Ünlüleri KYK’lı Gençlerle Buluşacak.

gençlik ve spor bakanlığı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK… mugla genclik spor mudurlugu 2Batman, Adıyaman, Ankara, Afyon, Düzce, Sakarya ve Denizli’den 150 gencin katılacağı Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı için Muğla’ya ; Medya, Spor ve Sağlık dünyasından ünlü akını yaşanacak. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Mekezi Salonlarında gerçekleştirilecek açılış programı ve etkinliklerinin ardından faaliyet Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kredi Yurtlar Kurumu Salonlarında devam edecek. Muğla KYK gençleri başta olmak üzer tüm Üniversite öğrencilerine ve Halka açık olarak gerçekleştirilecek faaliyet kapsamında; Doç. Dr. Halit Yerebakan, Sağlıklı Kariyer Seçimi, Dr.Yavuz Dizdar; Gelecek gençler için ne getirecek?, Erdoğan Arıkan ve Alp Pehlivan; Futbol Gelişim ve Değişim, Evren Göz; Spor Haberciliği ve İletişim, Eski Milli Futbolcu Ali Gültiken; Sporun ve Futbolun hayatımızdaki yeri, Enes Erkan ise Gençlik ve spor konulu sunumları ile gençlerle bir araya gelecekler. Bunun yanı sıra yine Milli Sporcular; Enes Erkan, Emirhan Muran ve Kübra Dağlı’da Kampta KYK’lı gençlerle ve Muğlalılarla bir araya  gelecekler.

gençlik ve spor bakanlığı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğü MUĞLA’YA MEDYA, SAĞLIK VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ YAĞACAK… omer ilman mugla genclik spor muduruGençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 4.sü düzenlenen Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nın ilimizde geçtiğimiz yıllarda başarı ile düzenlenmesi nedeni ile bu yılda 12 il içine girdiklerini belirten Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman,  “Değişik illerden bir araya gelen gençler 5 gün süre ile hem, önemli konuklarla Sağlık ve Spor konularında bilgilenecekler hemde Muğla ve Bölgesini Tematik Geziler ile gezip görerek eğlenceli vakit geçirme şansı elde edecekler.” Dedi.

Programın açılışı 21 Ocak Pazartesi günü Saat 10:00’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM B Salonun da gerçekleştirilecek.

 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

YELKENCİLER İLK KEZ GECE SEYRİ GERÇEKLEŞTİRDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum yelken YELKENCİLER İLK KEZ GECE SEYRİ GERÇEKLEŞTİRDİ… Bodrumsporlu yelkenciler ilk kez gece yelken yapti 1

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi optimist takım sporcuları hayatlarında ilk kez gece yelken yapmanın deneyimini yaşadı.

İçmeler mevkiinde bulunan yelken şubesinden denize açılan 15 sporcu, 3 optimiste sırayla binerek deniz ortasına atılan ışıklı şamandıralar arasında yarıştı. Optimistlere takılan renkli fosforlu ışıklar ise farklı bir görüntü oluşturdu.

21-26 Ocak tarihleri arasında Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Bodrum’un Turgutreis Mahallesinde düzenlenecek Kış Kupası öncesi Bodrumsporlu minik yelkenciler hayatlarında ilk kez gece yelken yapmanın keyfiyle yarışlara farklı şekilde hazırlanmış oldu.

bodrum yelken YELKENCİLER İLK KEZ GECE SEYRİ GERÇEKLEŞTİRDİ… Bodrumsporlu yelkenciler ilk kez gece yelken yapti 2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

2019 BAYK KIŞ TROFESİ YARIŞLARI BAŞLADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum bayk trofe 2019 BAYK KIŞ TROFESİ YARIŞLARI BAŞLADI… TROFE BA LADI

Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü’nce (BAYK) düzenlenen BAYK Kış Trofesi’nin 1. ayak yarışları 19 Ocak Cumartesi günü star aldı…

Yedi etaptan oluşan ve her ayağı iki günü kapsayan organizasyonun 1. ayak ilk gün yarışlarına, farklı illerden 41 teknede yaklaşık 360 sporcu katıldı. Yarışlar, IRC-A, IRC-B ve destek olmak üzere 3 ayrı sınıfta düzenlendi. IRC-B ve destek sınıfındakiler 18 millik Bodrum-Karaada-Kıstak Adası- Karaada-Bodrum rotasında yelken açtı. IRC-A sınıfındaki yarışçılar ise Karaada önlerinde kurulan parkurda, şamandıra rotadaki yarışın ardından, 19 millik Bodrum- Çelebi Adası-Tavşan Burnu-Bodrum rotasında mücadele etti. Rüzgarın hızının azaldığı anlarda ilerlemekte güçlük çeken yarışçılar, rüzgarın etkisini artırdı dönemlerde ise zaman zaman yelkenlerini açıp kapatırken zor anlar yaşadı. Yarışların startında teknelerin birbirine yakın ilerlemesi ve sporcuların dalgalarla mücadelesinde renkli görüntüler oluştu.

bodrum bayk trofe 2019 BAYK KIŞ TROFESİ YARIŞLARI BAŞLADI… 2018 kis tirhandil kis trofesi basladi 2Bugün  tamamlanacak ilk etap yarışlarında dereceye girenler, organizasyonun 9-10 Şubat’taki ikinci ayak programı kapsamında düzenlenecek ödül töreninde açıklanarak kupalarını alacak.

Okumaya devam et

Son Haberler