Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUMLU MİMARLARDAN MOZOLE TEPKİSİ: MOZOLENİN ÇAKMASI OLMAZ…

Yayınlanan

açık

bodrum mozole BODRUMLU MİMARLARDAN MOZOLE TEPKİSİ: MOZOLENİN ÇAKMASI OLMAZ… bodrumlu mimarlar cam mozeleye karsi 3

Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği’nin Cam Mozole tepkisi. Cam Mozole Rekonstrüksiyonu Bodrum’da mimarlar tarafından kabul görmüyor. Konu ile ilgili olarak Mimarlık Tarihi Prof. Dr. Günkut Akın’ı “Cam Mozole; Yasalar, Arkeoloji ve Statik” konulu söyleşisi dün akşam Bodrum Ticaret Odası’nda gerçekleşti.

Toplantıya Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Gamze Türk Muğla Mimarlar Odası Başkanı Osman Köseoğlu ve çok sayıda mimar katıldı. Toplantıya Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) yöneticilerinden sadece Semih Adıyaman’nın katılması ise dikkat çekti. Toplantı Başkan Gamze Türk’ün açılış konuşması ile başladı.

bodrum mozole BODRUMLU MİMARLARDAN MOZOLE TEPKİSİ: MOZOLENİN ÇAKMASI OLMAZ… bodrumlu mimarlar cam mozeleye karsi 5Türk “Bodrum’da Arkeoloji kazı alanları plan paftalarına işlenmiştir. 15 yıl geçti belediye koruma uygulama birimini halen kurmadı. Bunların içinde öncelik arz edenlerin en başında mozole geliyor. Akıl tutulması yaşıyoruz. 25 metre 250 metre bir alandan bahsediyoruz. Gerek hipodrom, gerek mozole alanı. Bodrum’da Mozole için bir çalıştay düzenlendi, biz orada bir proje gördük, o çalıştay uzun soluklu olamadı, iki gün sürecekti bir gün içinde çalıştay bitti. Çok fazla meslek gruplarına ulaşamadı. Bu konu burada kalmamalı, bu konuyu yine tartışacağız” dedi.

Daha sonra sunumunu yapmak üzere sözü alan Prof.Dr. Günkut Akın Cam Mozole’nin şu anki mevcut arkelojik alana büyük tahribatlar yaratacağını ve hem yasal, hem arkelojik, hemde statik bakımından uygun olmadığının altını çizdi.

Akın sözlerine şöyle devam etti “Kültür ve Turizm Bakanlığı bize geldi ve Cam Mozole Projesi ile ilgili bizden görüş istediler. Ben ve iki hocamız görüşlerimizi bildirdik. Görüşümüz şu ki açıkça yapılmaması gerekiyor. Çünkü bilimsel sonuçlar var, gerçekler var. Teknik bir konuşma yapacağım neden olamayacağını anlatayım size. 3 alt başlık var, 1 Yasalar, 2 Arkeoloji, 3 Statik olmak üzere.

bodrum mozole BODRUMLU MİMARLARDAN MOZOLE TEPKİSİ: MOZOLENİN ÇAKMASI OLMAZ… bodrumlu mimarlar cam mozeleye karsi 2 1Kabul etmiş olduğumuz Venedik Tüzüğü şu yer alır. “Arkeojik alanlarda bütüncül yapısal inşa işlemlerinden vazgeçilmelidir. Yalnız Anastilosis’e izin verilir. Anastilosis ise sadece mevcut fakat birbirinden ayrılmış özgün parçaların bir araya gelmesine izin verilebilinir” der. Kültür ve Turizm Bakanlığının 2005 tarihli yönergesine göre böyle. Taşınmaz Kültür varlıklarının korunması ve restorasyonunda Türkiye’nin de taraf olduğu Venedük Tüzüğü İlkeleri, UNESCO’ya üye ülkelerin 1983 yılında kabul ettiği, Dünya kültürel ve doğal mirasın korunmasına ilişkin sözleşme hükümlerini de esas alınır. Buna göre Mozole’nin eldeki parçaları bir Anastilosis’e imkan verecek miktarda değildir. Efes’teki Celsus kitaplığı Anastilosis yapısına en iyi örnektir.

Bodrum’da Cam Mozole yapılmak isteniyor. Bunun Ulusal ve Uluslararası mevzuatta yeri yoktur.

bodrum mozole BODRUMLU MİMARLARDAN MOZOLE TEPKİSİ: MOZOLENİN ÇAKMASI OLMAZ… bodrumlu mimarlar cam mozeleye karsi 2Arkeolojik olarak şu anda yapılmak istenen Rekonstrüksiyonu bu kadar büyük ve geniş  yapının Bodrum’da ki mozole alanına ayrıca çevresindeki yerleşim alanlarına tahribatlarını bir düşünün. Bu kadar devasal yükseklikteki cam yapıdan, 50 metre yükseklikten bahsediyoruz. O camlardan güneşin geçeceği ışık ve ısıyı çevresine dağıtacağı statik konumu düşünün. Cam Mozole yapıldığında diğer kalıntılar ne olacak. Alandaki yerel kaya dökülüyor, çoğu çok yumuşak Cam Mozole Bodrum’un dokusunu yok ederek, ihtişamlı bir şekilde yükseltilmek isteniyor. Kaldı ki Mozole’nin orijinal ölçüleri varsayıma dayalıdır, kesin rekonstrüksiyon ölçüleri bulunmamaktadır.

CAM MOZOLE TEPKİSİ “ÇAKMA ÇANTACILAR GİBİ ÇAKMA ANITIMIZ OLMASIN…

AKADEMİA 31 temmuz 2017 tarihinde Muğla Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna başvuru yapmış. Başvuru çok sayıda imza ile kurula sunulmuş, yükseklik 50 metre taban alanı 38.10 x 32.40 metre bu K.Jeppesen’e ait proje olarak söyleniyor. Ben Jeppesen’nin kitabını satır satır okudum. Çok dikkatli bir arkeologtur. Büyük bir kişidir 2014 yılında ölmüş, kendisinin Mozole ile ilgili 2003 de temkinli bir kitabı var. Sanki o gitmiş başka bir Jeppesen gelmiş. Arkeoloji olarak cam mozole kesinlik taşımayan bir rekonstrüksiyona dayanmaktadır. Açıkca söylüyorum, ben mozole den kalmış olanları çok değerli buluyorum. Düşünün dünyanın yedi harikasıdan birini tahrip etmiş olacağız. Ülke olarak bu tahribatlar bizi küçük düşürecek, bana bakanlık görüş almaya gelmese, mozoleyi öldürecekler diye zaten bir kitap yazacaktım. Çarşıda ki çakma çantacılar gibi çakma bir anıtımız olmasın. Bakanlık henüz karar vermedi, şu anda altındaki arkeoloji alanını tahrip etmeden ne şekilde olursa olsun bir iskelet yapı inşa edilemez mutlaka tahribat olacaktır. Bu sahte yapı için umarım karar olumsuz çıkar” dedi.

bodrum mozole BODRUMLU MİMARLARDAN MOZOLE TEPKİSİ: MOZOLENİN ÇAKMASI OLMAZ… bodrumlu mimarlar cam mozeleye karsi 1 1Daha sonra vakıf yöneticilerinden tek olarak toplantıya katılan emekli turizmci Semih Adıyaman yaptığı konuşmada “Hepimiz Heredot’un hemşehrileriyiz Mozole ve Heredot’a sahip çıkılması gerektiğini düşünüyor. Karyalı kimliğimize uygun olarak bu Mozole’yi ayağa kaldırarak bir sembol olarak değer yaratmak istiyoruz. Ama siz istemiyorsunuz, olabilir fikirleri birleştirebiliriz. Ortada buluşalım bilim, uzmanlar, mimarlar, arkeologlar bize destek olsun tekrar gözden geçirelim. Türkiye’ye bunu kazandırmak istiyoruz. Çok heyecanlıyız 2400 yıllık bu değere lütfen sahip çıkalım” diye konuştu.

Bazı mimarlar ise Akademia Vakıf’ın içe dönük tavırlar takındığını, dışa dönük olmadığını özellikle mimarların ve arkeologların fikirlerine kapalı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

Toplantıda söz alan konuşmacılardan Ender Güzey ise anıtın başka meteryallerle başka bir alanda görsel sunumu yapılabilineceğini ifade etti.

Bodrum Mimarlar Odası yönetim kurulu üyesi Mimar Suphi Alp Tahribatlara yol açacak malzeme yığını Rekonstrüksiyon uygulaması yerine, günümüz teknolojileri kullanılarak, örneğin lazer ve hologram tekniğiyle de Mozole’nin canlandırılabileceğini belirtti.

Günkul Akın şu anda Mozole’nin alanında bakanlıkça koruma projesi yaptırılmakta olduğunu ifade etti. Bakanlığın bunu da en kısa zamanda Bodrumlulara sunacağını umduğunu söyledi.

 

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

dr ergün saçar DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR… arenabodrumhaber dr ergun sacar yogun bakimda

Geçtiğimiz hafta rahatsızlanarak Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan daha sonra da İzmir’e sevk edilen Bodrum Devlet Hastanesi acil servis doktoru Ergün Saçar’ın durumu iyiye gidiyor.

Geçirdiği grip sonrası durumu ağırlaşan Dr. Ergün Saçar  Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde solunum destek ünitesine bağlı bir şekilde tedavi görürken daha ağırlaşması üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yoğun bakım ünitesinde nakledilmişti.  Burada yapılan müdahale ve tedavinin ardından durumu her geçen gün daha iyiye giden Dr. Ergün Saçar’ın bugün de iyi haberler geldi.

Okumaya devam et

Son Haberler