Bizimle iletişime geçin

EKONOMİ

MUĞLA TİCARET VE SANAYİ ODASI MUSTAFA ERCAN’A EMANET…

Yayınlanan

açık

mustafa ercan MUĞLA TİCARET VE SANAYİ ODASI MUSTAFA ERCAN’A EMANET… mustafa ercan mutso baskani
 • mustafa ercan MUĞLA TİCARET VE SANAYİ ODASI MUSTAFA ERCAN’A EMANET… mehmet tosun banner 2
 • mustafa ercan MUĞLA TİCARET VE SANAYİ ODASI MUSTAFA ERCAN’A EMANET… Hakan Durna SM Con 05

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş’un 24 Haziran seçimlerinde Muğla Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesinin ardından yeni başkan seçimleri MUTSO hizmet binasında gerçekleştirildi.

Mustafa Ercan ile Mustafa Karataş’ın yarıştığı ve 11 kişilik Yönetim Kurulu üyesinin kendi arasında oy kullandığı seçim sonucunda Mustafa Ercan 6 oy alarak yönetim kurulu başkanı seçildi. Diğer aday Mustafa Karataş 2 oy alırken 3 oy ise boş çıktı.

mustafa ercan MUĞLA TİCARET VE SANAYİ ODASI MUSTAFA ERCAN’A EMANET… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ORHAN DİNÇ: BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç ORHAN DİNÇ: BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR… orhan din  a  klama
 • orhan dinç ORHAN DİNÇ: BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç ORHAN DİNÇ: BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR… Hakan Durna SM Con 05

21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunmasından sonra Hazine ve Maliye Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanlığı ile birlikte 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırlandığını ifade eden Orhan Dinç, “İstihdam konusunda yapılan yasal düzenlemelerin hızla Meclisten geçerek, Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesinden yapılan açıklamayla Başkan Orhan şunları ifade etti:

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. Biz de İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi olarak, Denizde İş Var diyerek bu kampanyaya dahil olduk.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

orhan dinç ORHAN DİNÇ: BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR… bodrum dto 1Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde / İlçemizdeki her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017’ deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere özellikle üyelerimiz olan denizcilere çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bu topraklarda, bu ülkenin denizlerinde bereket var, umut var. Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var

Sizleri İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı olarak saygıyla selamlıyorum.

Orhan DİNÇ

Yönetim Kurulu Başkanı
İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube

 

orhan dinç ORHAN DİNÇ: BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 4
 • orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Hakan Durna SM Con 05

Habertürk TV’de Noyan Doğan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Türk Denizciliği’ne Bakış’ programı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesinin organizasyonuyla Bodrum Marina’dan tüm Türkiye ile buluştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ve İMEAK DTO Bodrum Şebe Başkanı Orhan Dinç’in konuşmacı olarak katıldığı programda Türk Denizciliği konuşuldu.

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 2

2019 rezervasyonları önceki yıla göre %30-40 artış gösterdi…

‘Türk Denizcilğine Bakış’ Programına ev sahipliği yapan Bodrum DTO Şube Başkanı Orhan Dinç 2018 sezonunun ortasından sonra sektörü mutlu edecek gelişmelerin yaşandığını ifade ederek “2019 Sezonu içerisinde Başkan Kıran’ın destekleriyle ve sektör bileşenlerinin güç birliğiyle çok başarılı bir tanıtım süreci yaşadık. Alınan 2019 rezervasyonlarında 2018’e oranla % 30-40 artış gözlemledik. Buda bizim 2019 daha umutla bakmamızı yol açtı. Bu sezon özellikle Mavi Yolculuk’ta kullanılacak olan teknelerimizin karada bakımları yapılıyor. Geçtiğimiz sezon Nisan sonu başlayan Mavi Yolculuk sezonu bu sezon 20 Mart gibi start alacak. Sezon güzel geçecek, sezona hazırız. Bodrum’da Mavi Yolculuk yapacak 500 tekne ve 6 bin yolcu kapasitemiz, günü birlik 200 tur teknemiz ve 8 bin yolcu kapasitemiz var.” dedi.

Program konuklarından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, “Geçtiğimiz yıl 56 batık gemiyi kurtardık denizlerimizden. Çevreye, kirliliğe sebep olmaması adına. Bu yıl da hedefimiz 53 gemi.” dedi.

Dursun, Türk P&I öncülüğünde Bodrum’da düzenlenen “Türk Denizciliği’ne Bakış” konulu panelde yaptığı konuşmada, denizlerde kirliliğe sebep olabilecek her türlü kaza veya başka durumlarla ilgili sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çalışmalara Tekirdağ’dan başladıklarını ve gözetleme noktaları oluşturduklarını belirten Dursun, “Hatta başka ülkelere bile bu deniz emniyeti adına hizmet veriyoruz. Temiz deniz. Hepimizin istediği hakikaten mavi yolculuk, biz yeşil liman diyoruz. Bu tür çalışmalarımızla da sektörle beraber güzelliklere vesile oluyoruz.” diye konuştu.

Dursun, geçen yıl 10 limanın “yeşil limana” dönüştüğüne dikkati çekerek, “5 limanımız daha var ama şunu ifade edeyim, böyle deyince yanlış anlaşılmaya sebep olmamak lazım. Yani ‘Bizim diğer limanlarımız temiz değil mi?’ Ancak bunların kriterleri daha güzel sağlayacak şekle getirilen limanlar. Enerjide bile AA var, A var, kategorileri var. İnşallah biz bunların hepsini yeşil liman şeklinde sektörle birlikte de buraya getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 6

“Sigorta konusunu göz ardı etmesinler”

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Tamer Kıran da sigortanın “kara gün dostu” olduğunu söyleyerek, yaşanabilecek telafisi ve tamiri mümkün olmayan sonuçlardan kurtulabilmek için sigortanın şart olduğuna dikkati çeken Kıran, istihdamı artırmak üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kıran, sözlerini şöyle tamamladı:

“30 Nisan’a kadar alacağımız her yeni istihdam için üç ay boyunca asgari ücret maaşını, sigortasını ve gelir vergisini devlet karşılıyor. Çalışandan siz faydalanacaksınız, devlet bunun karşılığında üç ay boyunca bütün maliyeti karşılayacak. Üç ay sonra sadece maaşı tekrar size kalacak. SGK’sı ve gelir vergisi tekrar devlet tarafından karşılanacak. Bunlarda kadın, genç ve engelli istihdamında bu faydalar daha da artırılıyor.”

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 1

Denizcilik sektöründe 500 bin civarında istihdam olduğunu öngörebiliriz.”

Programda kaçak charter bizim en önemli sorunlarımızdan biri değerlendirmesini yapan Orhan Dinç soruna dikkat çekerek şunları ifade etti;

“Mavi yolculuk başlangıç noktası Bodrum’dur. Üyelerimizin üyelerimizin verdikleri hizmetle her yıl önemli sayıda bir turist ağırlıyoruz. Güzel koylarımızla ülke ekonomisine ve deniz turizmin katkı sağlıyoruz. Sonuçta ürettiğimiz hizmetle denizimizi ve koylarımızı ihraç ediyoruz. Diğer yandan ürettiğimiz Guletler hem Bodrum’un hem de ülkemizin gurur kaynağıdır. Mavi Yolculuğu ve Guletlerimize olan talebin eski günlere getirmek için kurumlarımızla yaptığımız çalışmalar devam ediyor.”

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… Bodrum DTO bakis programi 5

orhan dinç TÜRK DENİZCİLİĞİNE BODRUM’DAN BAKTILAR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… Bodrum DTO 2
 • orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 2
 • orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, dün gece sektör bileşenleri, Haber Türk TV ekibi ve Bodrum Protokolüyle düzenlediği yemekte bir araya geldi.

Bodrum Marina Yacht Club’da gerçekleşen yemeğe; Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Milas Kaymakamı Eren Arslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Yönetimi ve Meclisi, Bodrum Spor Başkanı ve İMEAK DTO Bodrum Şube YK Muhasip Üye  Rıza Karakaya, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Uzmanı Daire Başkanı Emre Dinçer, Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu, Güllük Liman Başkanı Can Sayın, Bodrum Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Bodrum Sahil Güvenlik Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Erdoğan Başeymez ve Bodrum Şoförler Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Hasan Kablı ve Haber Türk TV’nin canlı yayın ekibi katıldı.

orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… Bodrum DTO 3Yemek öncesi bir konuşma yapan Başkan Orhan Dinç, “Bodrum ve Türk Denizciliğine hizmet eden şahıs ve kurumları burada görmek bizi mutlu ediyor” diyerek şunları söyledi;

“Yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede İMEAK DTO Başkanımız Tamer Kıran’la birlikte birçok sorunumuza çözüm ürettik. 14 Mart 2019 Perşembe günü saat 14:00-16:00 arasında Haber Türk TV’nin Bodrum’dan yapacağı canlı yayınla birlikte sektörün geleceğini daha başarılı kılmak için bir programda Türkiye ile bir araya geleceğiz. Katılımıza ve yarattığınız sinerjiye çok teşekkür ederim.”

 

 

orhan dinç BODRUM DTO SEKTÖR BİLEŞENLERİYLE BİR ARAYA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu

Son Haberler