Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… bodrumda taksicilerden uber eylemi
ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… reklam arena 4

Önceki gün taksici esnafının UBER taşımacılığı protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiği eylem sonrasında Muğla Büyükşehir Belediyesi UKOME aleyhinde bir açıklama yapan Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı’ya cevap geldi.

Kabl’nın “Ben 6’ıncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş” şeklindeki sözleri sonrasında UKOME’den gelen açıklamada;

“Oda tarafından yapılan başvuruda korsan taşımacılığın önlenmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezince il genelinde turizmde hizmet veren sadece 48 plakalı araçlarla yapılmasının sağlanması yönündeki talebi gelmiş olup, talebin kabul edilmesi halinde korsan ve yetki belgesi haricinde taşıma yapan araçların yasal zemine kavuşacağı, bu iznin sadece 48 plakalı belgesiz araçlara verilmesinin çözüm olmayacağı bildirilmiştir” denildi.

UKOME tarafından yapılan basın bildirisinde Muğla Büyükşehir Belediyesine yetkisiz taşımacılıkla ilgili çok sayıda şikayet geldiği ve yetkisiz taşımacılıkla mücadele edildiği ifade edilerek şöyle denildi:

“Turizm sezonunun başladığı bu günlerde vatandaşlar ve ilimizdeki taşımacı esnaf tarafından hiçbir yetki belgesi bulunmayan veya yetki belgesi bulunsa bile bu belgeleri amacı dışında kullanarak taşımacılık yapan özellikle il dışından turizme bağlı olarak yaz sezonunda gelen araçlar ile ilgili birçok şikâyet Muğla Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerine iletilmektedir. Bu konuya ilişkin; 25.05.2018 tarihinde Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen yetki belgelerinin kapsamı dışında kullanımının tespit edilmesi durumunda birinci seferde (3.000 TL), ikinci tespitinde ise yetki belgesinin iptal edilmesi yönünde yasal düzenleme yapılarak hayata geçirilmiştir. Bu düzenleme ile özelikle Muğla ilimiz gibi turizm dönemlerinde yoğun olan nüfus sebebi ile bu bölgelere gelen yetki belgeli veya hiçbir yetki belgesi /izin belgesi bulunmayan araçların Taksi, Servis ve Toplu Taşıma aracı gibi faaliyet göstermeleri sonucunda hem haksız rekabet ortamının oluştuğu, hem de korsan taşımacılık ile bu araçları kullanan insanların can ve mal güvenliğinin hiçe sayıldığı bir gerçektir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak taşımacılık sınıflarının birbirinden ayrılarak esnaflar arasında olası sorunların yaşanmasının önlenmesi ve korsan taşımacılığın engellenmesi hususunda 2014 yılından bugüne yasal mevzuatların verdiği yetkiler çerçevesinde sürekli mücadele edilmekte olup, yetki kapsamı dışında kalan hususlarla ilgili belediyemiz tarafından Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İlçe Şoförler Oda Başkanlıkları ve Taşımacı Esnaflar ile istişare toplantıları yapılarak konunun hassasiyeti vurgulanmakta ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Korsan Taşıma ile ilgili mevzuat, başta 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve 2918 Sayılı Trafik Kanunları olup, bu kanunlarla da Denetim yetkisi Emniyet ve Jandarma Birimlerindedir, Belediyemiz Zabıtasına sadece Otogar içinde denetim yapma yetkisi verilmektedir.İlimizde Korsan Taşımanın engellenmesi hususunda gelen talepler üzerine Şoförler odaları, Emniyet ve Jandarma Birimleri ile Sayın Valimiz Başkanlığında toplantı yapılmış, konuya ilişkin olarak halihazır durum, yapılması gereken işlemler vb. konularda Sayın Valimize UKOME Personeli tarafından Brifing verilmiş ve Sayın Valimizin emirleri ile Polis ve Jandarma denetimleri artırılmıştır. Ayrıca, yaklaşık iki yılı aşkın süredir, Şoförler Odaları ve Taksi duraklarına bilgilendirme toplantıları da düzenlenerek, taksilerin mevcut durumundan kaynaklanan ve vatandaşları korsan taşıma kullanmaya teşvik eden eksikliklerin giderilmesi, taksicilik sisteminin de il genelinde ulaşılabilir, denetlenebilir, sürdürülebilir bir yazılım üzerinden yürütülmesi gerekliliği ve yaklaşan korsan taşıma tehdidi vb. konularda bilgilendirme toplantıları da yapılmaktadır.”

Açıklamanın devamında dün Bodrum’da taksicilerin UBER taşımacılığa yönelik protestosunda Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı’nın “Ben 6’ıncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş” şeklindeki sözlerine de atıfta bulunarak şu ifadeler kullanıldı:

“25 Temmuz 2018 tarihinde Bodrum İlçemizde çalışan taksici esnaflarımızın korsan taşımayı protesto etmek maksadıyla yapmış oldukları eylemde, Basına beyanat veren Bodrum Şoförler Odası başkanının UKOME Kurulu hakkında yapmış olduğu ifade ile ilgili olarak; Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığınca Belediyemize 05.06.2018 tarih ve 2018/246 sayılı yazı ile ‘korsan taşımacılığın önlenmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezince il genelinde turizmde hizmet veren araçların (Kanunlarımızda Turizm Taşıma Aracı diye bir ifade ve taşıma şekli bulunmamaktadır) sadece 48 plakalı araçlarla yapılmasının sağlanması’ yönündeki talebi gelmiş olup, Talebe ilişkin olarak yapılan incelemede;

Talebin kabul edilmesi halinde korsan ve yetki belgesi haricinde taşıma yapan araçların yasal zemine kavuşacağı, bu iznin sadece 48 plakalı belgesiz araçlara verilmesinin çözüm olmayacağı, D2 Yetki Belgesine kayıtlı ya da hiçbir belgesi olmadan il dışından gelen farklı plaka kodlarına tescilli araçlarını kolaylıkla birkaç gün içinde 48 plakaya çevirebilecekleri, yabancı plakalı araçların sadece bir plaka değişikliği ile korsan taşımacılık faaliyetine devam edebileceği, UKOME Kurulunca alınacak karar sonrasında söz konusu korsan taşımacılara izin verilmiş olacağı hususu bildirilmesine rağmen, aynı talep 10.07.2018 tarih ve 2018/296 sayılı yazı ile yeniden bildirilmiştir. Bir başka ilin UKOME Kurulu tarafından D2 Yetki Belgeli araçlara il içerisinde “Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi” adı altında il içerisinde taşıma yapmalarına izin verilmesine rağmen aynı ilin UKOME Kurulu tarafından alınan yeni bir karar ile B2/D2 Yetki Belgeli araçların il sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapmaları da sonlandırılmıştır.

Sonuç olarak; Ülkemizde ve ilimizde taksi taşımacılığı mevzuatlarla belirlenerek bu yetki sadece ‘T’ plakalı araçlara verilmiş olup, bunun haricinde yapılan taşımacılığın korsan taşıma olduğu değerlendirilmektedir. Bodrum Şoförler Oda başkanının yapmış olduğu talep mevcut taksicilerimizin mücadele ettiği korsan veya yetki dışı faaliyet gösteren taşımacılara yasal zemin sağlamak anlamına geleceği ve taksici esnafımızın mağdur olacağı düşüncesiyle tekrar değerlendirmek üzere başvuru sahibine iletilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… bodrum kaza
bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… reklam arena 4

Otomobile arkadan çarptığı kazada, ağır şekilde yaralandı. 

Kaza, Turgutreis-Bodrum Karayolu Dereköy Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre karayolunda seyreden 34 yaşındaki Aydın Yalçın idaresindeki motosiklet, bir anlık dikkatsizlik sonucu kavşakta 48 ABP 361 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle motosikletinden fırlayıp otomobilin arka camına çarpan Yalçın, ağır şekilde yaralandı. Vücudunda kırıklar olduğu ifade edilen yaralı, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi. Güvenlik güçleri kazayla ilgili inceleme yaptı. Diğer yandan kazaya karışan motosikletin çarpmanın şiddetiyle koltuğunun yerinden söküldüğü görüldü.

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… bodrum kent konseyi logo
bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… reklam arena 4

Bodrum Turgutreis Hüseyin Burnu açıklarında geçtiğimiz günlerde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber teknenin batarak, 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamanı yitirmesi ile ilgili, Bodrum Kent Konseyi’nden basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez düşüncesine dikkat çekildi.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…

İnsanca yaşamaya, eşitliğe, nefretsiz söylemlere, bu dünya hepimizin demeye hasret…

İster Bodrum’da doğup büyümüş olalım, ister burayı evi bilip kalanlardan; Bodrum hepimiz için mavi-beyaz bir mücevher.

Hepimizin Bodrum’a dair ortak duyguları var. Her birimiz bir kez olsun, deniz kenarında oturup Bodrum’un eşsiz maviliğine dalıp gitmiş, çocukluk anılarımızı; gençlik heyecanlarımızı; acılarımızı ve mutluluklarımızı düşünmüşüzdür…

En güzel fotoğraflarımızda Bodrum’un mavi dalgaları vardır fonda…

Vardı… Artık yok!

Kan kırmızı bir renk bulaştı fotoğraflardaki fonlara.

Bodrum’un derin mavilikleri koyulaşıyor… Temiz sularına ölümün karanlığı karıştı, karışmaya devam ediyor… Deniz kenarında yapılan tatlı dost sohbetleri, acı bir iç çekişle bölünür oldu. 

“Bugün 8 kişi ölmüş, bugün 15 kişi ölmüş, ikisi çocukmuş, biri kurtulmuş…”

Ülkeler bu ölümlere engel olmak için, mülteci ve göçmen sorunları karşısında çözüm odaklı stratejiler geliştirmeli ve İnsan haklarını hiçe sayan sınır politikalarına bir son vermelidir. Sadece ülkeler ve yöneticiler değil, mültecilerin yaşam şartlarını zora sokan, ülkedeki hemen her sorundan mültecileri sorumlu tutan ve nefret söylemleri ile süreci yıpratan herkes bu ölümlerin doğal sorumlularıdır.

“Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez. Dil, din, ırk, etnik köken, ekonomik durum gözetmeksizin tüm canlıları kucaklar. Bizler yaşam hakkını kullanarak bir ümitle yola çıkıp ölüme giden insanların acı haberlerini duymak ve okumak istemiyoruz.  Bu ölümlere alışan ve sıradanlaştıran bir insanlığın parçası olmak istemiyoruz. Çocuklara borcumuz var…

Umut yolculuğunda yaşamını kaybeden insanlar için duyduğumuz üzüntü, hepimizin ortak acısıdır. Bizler Bodrum’un huzur dolu sularına her baktığımızda, bu sularda yok olan hayatların acısını kalbimizde hissetmekten yorulduk.

Bu ölümler son bulsun istiyoruz.

Bodrum’un mavi suları yeniden aydınlansın istiyoruz.

Bodrum Kent Konseyi olarak, bu konuda üzerimize düşen her çalışmayı tüm Bodrum’lu hemşehrilerimiz ile birlikte göğüsleyebilmek en büyük tesellimiz olacaktır. Sularımızda kaybolan hayatlara ve acı ölümlere alışmadığımızı, kabullenmediğimizi tüm kamuoyuna bildiriyor ve yetkilileri insan tacirlerine karşı daha fazla önlem almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

BODRUM KENT KONSEYİ

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… G    MEN KAZA
göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… reklam arena 4

Bodrum’da dün yaşanan göçmen faciası ile ilgili 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. 

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber tekne battı. Olayda 31 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 3’ü çocuk 12 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde facia ile ilgili olduğu iddiasıyla 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.

Öte yandan olayda yaşamını yitiren göçmenler otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenazelerin işlemlerin ardından yakınlarına teslim edileceği, 15 gün içerisinde bir yakını çıkmayanların Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler