Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… bodrumda taksicilerden uber eylemi

Önceki gün taksici esnafının UBER taşımacılığı protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiği eylem sonrasında Muğla Büyükşehir Belediyesi UKOME aleyhinde bir açıklama yapan Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı’ya cevap geldi.

Kabl’nın “Ben 6’ıncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş” şeklindeki sözleri sonrasında UKOME’den gelen açıklamada;

“Oda tarafından yapılan başvuruda korsan taşımacılığın önlenmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezince il genelinde turizmde hizmet veren sadece 48 plakalı araçlarla yapılmasının sağlanması yönündeki talebi gelmiş olup, talebin kabul edilmesi halinde korsan ve yetki belgesi haricinde taşıma yapan araçların yasal zemine kavuşacağı, bu iznin sadece 48 plakalı belgesiz araçlara verilmesinin çözüm olmayacağı bildirilmiştir” denildi.

UKOME tarafından yapılan basın bildirisinde Muğla Büyükşehir Belediyesine yetkisiz taşımacılıkla ilgili çok sayıda şikayet geldiği ve yetkisiz taşımacılıkla mücadele edildiği ifade edilerek şöyle denildi:

“Turizm sezonunun başladığı bu günlerde vatandaşlar ve ilimizdeki taşımacı esnaf tarafından hiçbir yetki belgesi bulunmayan veya yetki belgesi bulunsa bile bu belgeleri amacı dışında kullanarak taşımacılık yapan özellikle il dışından turizme bağlı olarak yaz sezonunda gelen araçlar ile ilgili birçok şikâyet Muğla Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerine iletilmektedir. Bu konuya ilişkin; 25.05.2018 tarihinde Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen yetki belgelerinin kapsamı dışında kullanımının tespit edilmesi durumunda birinci seferde (3.000 TL), ikinci tespitinde ise yetki belgesinin iptal edilmesi yönünde yasal düzenleme yapılarak hayata geçirilmiştir. Bu düzenleme ile özelikle Muğla ilimiz gibi turizm dönemlerinde yoğun olan nüfus sebebi ile bu bölgelere gelen yetki belgeli veya hiçbir yetki belgesi /izin belgesi bulunmayan araçların Taksi, Servis ve Toplu Taşıma aracı gibi faaliyet göstermeleri sonucunda hem haksız rekabet ortamının oluştuğu, hem de korsan taşımacılık ile bu araçları kullanan insanların can ve mal güvenliğinin hiçe sayıldığı bir gerçektir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak taşımacılık sınıflarının birbirinden ayrılarak esnaflar arasında olası sorunların yaşanmasının önlenmesi ve korsan taşımacılığın engellenmesi hususunda 2014 yılından bugüne yasal mevzuatların verdiği yetkiler çerçevesinde sürekli mücadele edilmekte olup, yetki kapsamı dışında kalan hususlarla ilgili belediyemiz tarafından Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İlçe Şoförler Oda Başkanlıkları ve Taşımacı Esnaflar ile istişare toplantıları yapılarak konunun hassasiyeti vurgulanmakta ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Korsan Taşıma ile ilgili mevzuat, başta 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve 2918 Sayılı Trafik Kanunları olup, bu kanunlarla da Denetim yetkisi Emniyet ve Jandarma Birimlerindedir, Belediyemiz Zabıtasına sadece Otogar içinde denetim yapma yetkisi verilmektedir.İlimizde Korsan Taşımanın engellenmesi hususunda gelen talepler üzerine Şoförler odaları, Emniyet ve Jandarma Birimleri ile Sayın Valimiz Başkanlığında toplantı yapılmış, konuya ilişkin olarak halihazır durum, yapılması gereken işlemler vb. konularda Sayın Valimize UKOME Personeli tarafından Brifing verilmiş ve Sayın Valimizin emirleri ile Polis ve Jandarma denetimleri artırılmıştır. Ayrıca, yaklaşık iki yılı aşkın süredir, Şoförler Odaları ve Taksi duraklarına bilgilendirme toplantıları da düzenlenerek, taksilerin mevcut durumundan kaynaklanan ve vatandaşları korsan taşıma kullanmaya teşvik eden eksikliklerin giderilmesi, taksicilik sisteminin de il genelinde ulaşılabilir, denetlenebilir, sürdürülebilir bir yazılım üzerinden yürütülmesi gerekliliği ve yaklaşan korsan taşıma tehdidi vb. konularda bilgilendirme toplantıları da yapılmaktadır.”

Açıklamanın devamında dün Bodrum’da taksicilerin UBER taşımacılığa yönelik protestosunda Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı’nın “Ben 6’ıncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş” şeklindeki sözlerine de atıfta bulunarak şu ifadeler kullanıldı:

“25 Temmuz 2018 tarihinde Bodrum İlçemizde çalışan taksici esnaflarımızın korsan taşımayı protesto etmek maksadıyla yapmış oldukları eylemde, Basına beyanat veren Bodrum Şoförler Odası başkanının UKOME Kurulu hakkında yapmış olduğu ifade ile ilgili olarak; Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığınca Belediyemize 05.06.2018 tarih ve 2018/246 sayılı yazı ile ‘korsan taşımacılığın önlenmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezince il genelinde turizmde hizmet veren araçların (Kanunlarımızda Turizm Taşıma Aracı diye bir ifade ve taşıma şekli bulunmamaktadır) sadece 48 plakalı araçlarla yapılmasının sağlanması’ yönündeki talebi gelmiş olup, Talebe ilişkin olarak yapılan incelemede;

Talebin kabul edilmesi halinde korsan ve yetki belgesi haricinde taşıma yapan araçların yasal zemine kavuşacağı, bu iznin sadece 48 plakalı belgesiz araçlara verilmesinin çözüm olmayacağı, D2 Yetki Belgesine kayıtlı ya da hiçbir belgesi olmadan il dışından gelen farklı plaka kodlarına tescilli araçlarını kolaylıkla birkaç gün içinde 48 plakaya çevirebilecekleri, yabancı plakalı araçların sadece bir plaka değişikliği ile korsan taşımacılık faaliyetine devam edebileceği, UKOME Kurulunca alınacak karar sonrasında söz konusu korsan taşımacılara izin verilmiş olacağı hususu bildirilmesine rağmen, aynı talep 10.07.2018 tarih ve 2018/296 sayılı yazı ile yeniden bildirilmiştir. Bir başka ilin UKOME Kurulu tarafından D2 Yetki Belgeli araçlara il içerisinde “Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi” adı altında il içerisinde taşıma yapmalarına izin verilmesine rağmen aynı ilin UKOME Kurulu tarafından alınan yeni bir karar ile B2/D2 Yetki Belgeli araçların il sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapmaları da sonlandırılmıştır.

Sonuç olarak; Ülkemizde ve ilimizde taksi taşımacılığı mevzuatlarla belirlenerek bu yetki sadece ‘T’ plakalı araçlara verilmiş olup, bunun haricinde yapılan taşımacılığın korsan taşıma olduğu değerlendirilmektedir. Bodrum Şoförler Oda başkanının yapmış olduğu talep mevcut taksicilerimizin mücadele ettiği korsan veya yetki dışı faaliyet gösteren taşımacılara yasal zemin sağlamak anlamına geleceği ve taksici esnafımızın mağdur olacağı düşüncesiyle tekrar değerlendirmek üzere başvuru sahibine iletilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

dr ergün saçar DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR… arenabodrumhaber dr ergun sacar yogun bakimda

Geçtiğimiz hafta rahatsızlanarak Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan daha sonra da İzmir’e sevk edilen Bodrum Devlet Hastanesi acil servis doktoru Ergün Saçar’ın durumu iyiye gidiyor.

Geçirdiği grip sonrası durumu ağırlaşan Dr. Ergün Saçar  Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde solunum destek ünitesine bağlı bir şekilde tedavi görürken daha ağırlaşması üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yoğun bakım ünitesinde nakledilmişti.  Burada yapılan müdahale ve tedavinin ardından durumu her geçen gün daha iyiye giden Dr. Ergün Saçar’ın bugün de iyi haberler geldi.

Okumaya devam et

Son Haberler