Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… bodrumda taksicilerden uber eylemi
  • ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… mehmet tosun banner 2
  • ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… Hakan Durna SM Con 05

Önceki gün taksici esnafının UBER taşımacılığı protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiği eylem sonrasında Muğla Büyükşehir Belediyesi UKOME aleyhinde bir açıklama yapan Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı’ya cevap geldi.

Kabl’nın “Ben 6’ıncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş” şeklindeki sözleri sonrasında UKOME’den gelen açıklamada;

“Oda tarafından yapılan başvuruda korsan taşımacılığın önlenmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezince il genelinde turizmde hizmet veren sadece 48 plakalı araçlarla yapılmasının sağlanması yönündeki talebi gelmiş olup, talebin kabul edilmesi halinde korsan ve yetki belgesi haricinde taşıma yapan araçların yasal zemine kavuşacağı, bu iznin sadece 48 plakalı belgesiz araçlara verilmesinin çözüm olmayacağı bildirilmiştir” denildi.

UKOME tarafından yapılan basın bildirisinde Muğla Büyükşehir Belediyesine yetkisiz taşımacılıkla ilgili çok sayıda şikayet geldiği ve yetkisiz taşımacılıkla mücadele edildiği ifade edilerek şöyle denildi:

“Turizm sezonunun başladığı bu günlerde vatandaşlar ve ilimizdeki taşımacı esnaf tarafından hiçbir yetki belgesi bulunmayan veya yetki belgesi bulunsa bile bu belgeleri amacı dışında kullanarak taşımacılık yapan özellikle il dışından turizme bağlı olarak yaz sezonunda gelen araçlar ile ilgili birçok şikâyet Muğla Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerine iletilmektedir. Bu konuya ilişkin; 25.05.2018 tarihinde Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen yetki belgelerinin kapsamı dışında kullanımının tespit edilmesi durumunda birinci seferde (3.000 TL), ikinci tespitinde ise yetki belgesinin iptal edilmesi yönünde yasal düzenleme yapılarak hayata geçirilmiştir. Bu düzenleme ile özelikle Muğla ilimiz gibi turizm dönemlerinde yoğun olan nüfus sebebi ile bu bölgelere gelen yetki belgeli veya hiçbir yetki belgesi /izin belgesi bulunmayan araçların Taksi, Servis ve Toplu Taşıma aracı gibi faaliyet göstermeleri sonucunda hem haksız rekabet ortamının oluştuğu, hem de korsan taşımacılık ile bu araçları kullanan insanların can ve mal güvenliğinin hiçe sayıldığı bir gerçektir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak taşımacılık sınıflarının birbirinden ayrılarak esnaflar arasında olası sorunların yaşanmasının önlenmesi ve korsan taşımacılığın engellenmesi hususunda 2014 yılından bugüne yasal mevzuatların verdiği yetkiler çerçevesinde sürekli mücadele edilmekte olup, yetki kapsamı dışında kalan hususlarla ilgili belediyemiz tarafından Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İlçe Şoförler Oda Başkanlıkları ve Taşımacı Esnaflar ile istişare toplantıları yapılarak konunun hassasiyeti vurgulanmakta ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Korsan Taşıma ile ilgili mevzuat, başta 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve 2918 Sayılı Trafik Kanunları olup, bu kanunlarla da Denetim yetkisi Emniyet ve Jandarma Birimlerindedir, Belediyemiz Zabıtasına sadece Otogar içinde denetim yapma yetkisi verilmektedir.İlimizde Korsan Taşımanın engellenmesi hususunda gelen talepler üzerine Şoförler odaları, Emniyet ve Jandarma Birimleri ile Sayın Valimiz Başkanlığında toplantı yapılmış, konuya ilişkin olarak halihazır durum, yapılması gereken işlemler vb. konularda Sayın Valimize UKOME Personeli tarafından Brifing verilmiş ve Sayın Valimizin emirleri ile Polis ve Jandarma denetimleri artırılmıştır. Ayrıca, yaklaşık iki yılı aşkın süredir, Şoförler Odaları ve Taksi duraklarına bilgilendirme toplantıları da düzenlenerek, taksilerin mevcut durumundan kaynaklanan ve vatandaşları korsan taşıma kullanmaya teşvik eden eksikliklerin giderilmesi, taksicilik sisteminin de il genelinde ulaşılabilir, denetlenebilir, sürdürülebilir bir yazılım üzerinden yürütülmesi gerekliliği ve yaklaşan korsan taşıma tehdidi vb. konularda bilgilendirme toplantıları da yapılmaktadır.”

Açıklamanın devamında dün Bodrum’da taksicilerin UBER taşımacılığa yönelik protestosunda Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı’nın “Ben 6’ıncı ayda Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Muğla’da 48 harici plakaları yasaklayın dedim. Almadılar arkadaş” şeklindeki sözlerine de atıfta bulunarak şu ifadeler kullanıldı:

“25 Temmuz 2018 tarihinde Bodrum İlçemizde çalışan taksici esnaflarımızın korsan taşımayı protesto etmek maksadıyla yapmış oldukları eylemde, Basına beyanat veren Bodrum Şoförler Odası başkanının UKOME Kurulu hakkında yapmış olduğu ifade ile ilgili olarak; Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığınca Belediyemize 05.06.2018 tarih ve 2018/246 sayılı yazı ile ‘korsan taşımacılığın önlenmesi için Ulaşım Koordinasyon Merkezince il genelinde turizmde hizmet veren araçların (Kanunlarımızda Turizm Taşıma Aracı diye bir ifade ve taşıma şekli bulunmamaktadır) sadece 48 plakalı araçlarla yapılmasının sağlanması’ yönündeki talebi gelmiş olup, Talebe ilişkin olarak yapılan incelemede;

Talebin kabul edilmesi halinde korsan ve yetki belgesi haricinde taşıma yapan araçların yasal zemine kavuşacağı, bu iznin sadece 48 plakalı belgesiz araçlara verilmesinin çözüm olmayacağı, D2 Yetki Belgesine kayıtlı ya da hiçbir belgesi olmadan il dışından gelen farklı plaka kodlarına tescilli araçlarını kolaylıkla birkaç gün içinde 48 plakaya çevirebilecekleri, yabancı plakalı araçların sadece bir plaka değişikliği ile korsan taşımacılık faaliyetine devam edebileceği, UKOME Kurulunca alınacak karar sonrasında söz konusu korsan taşımacılara izin verilmiş olacağı hususu bildirilmesine rağmen, aynı talep 10.07.2018 tarih ve 2018/296 sayılı yazı ile yeniden bildirilmiştir. Bir başka ilin UKOME Kurulu tarafından D2 Yetki Belgeli araçlara il içerisinde “Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi” adı altında il içerisinde taşıma yapmalarına izin verilmesine rağmen aynı ilin UKOME Kurulu tarafından alınan yeni bir karar ile B2/D2 Yetki Belgeli araçların il sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapmaları da sonlandırılmıştır.

Sonuç olarak; Ülkemizde ve ilimizde taksi taşımacılığı mevzuatlarla belirlenerek bu yetki sadece ‘T’ plakalı araçlara verilmiş olup, bunun haricinde yapılan taşımacılığın korsan taşıma olduğu değerlendirilmektedir. Bodrum Şoförler Oda başkanının yapmış olduğu talep mevcut taksicilerimizin mücadele ettiği korsan veya yetki dışı faaliyet gösteren taşımacılara yasal zemin sağlamak anlamına geleceği ve taksici esnafımızın mağdur olacağı düşüncesiyle tekrar değerlendirmek üzere başvuru sahibine iletilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ukome BODRUM – BÜYÜKŞEHİR KAVGASI DEVAM EDİYOR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… yal  kavakspor ali ihsan tekin
  • alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… mehmet tosun banner 2
  • alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… Hakan Durna SM Con 05

Yalıkavakspor Hentbol Takımının teknik sorumlusu Ali İhsan Tekin sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak görevini bıraktığını açıkladı. 

Bugün itibarıyla Yalıkavak Spor Kulübünden ayrılmış bulunmaktayım diye başlayan görevden ayrılma mesajı şöyle;

“Uzun vade de yaptığımız planlarda ortak noktada buluşamamız ve takımın ligde kalması garanti olması sebebi ile ekonomik anlamda takımı daha fazla yormamak için ligin bitimine 4 hafta kala ayrıldım. Burada bana destek olan sporcu, yönetici ve teknik ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Allah yolunuzu açık etsin.”

alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… kaynar konser5
  • halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… mehmet tosun banner 2
  • halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… Hakan Durna SM Con 05

Deniz kirlenirse kim gelir buraya!

Demokrat Parti (DP) Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar, Turgutreis’te düzenlenen konserde konuştu. Turgutreis’in alt yapı eksikliğine dikkat çeken Kaynar, işe Turgutreis’te başlayacağını bir kere daha tekrar etti.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… kaynar konser6

Yıllardır fosseptiği denize döküyorlar…

DP Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar Turgutreis’te düzenlenen açık hava etkinliğine katıldı. Etkinlikte Can&Aylin grubu bir konser verdi. Meydanı dolduran yüzlerce Turgutreisli çalan parçalara eşlik etti, bol bol dans etti. Etkinlikte konuşan Halil İbrahim Kaynar Turgutreis’in alt yapı eksikliğine dikkat çekerek; “Her gittiğim yerde söylüyorum, burada bir kez daha ısrarla tekrar ediyorum; Bodrum’un en sorunlu beldesi Turgutreis. Burada çok ciddi alt yapı sorunları var. Sokaklara akan pis suların içinde çocuklarımız oynuyor. Vatandaşlarımız büyük sıkıntı çekiyor. Yıllardır Turgutreis’in fosseptiği çökme yapılıp biraz dinlendikten sonra arıtılmadan denize bırakılıyor. Yazık günah değil mi? Deniz kirlenirse kim gelir buraya? Deniz sadece Turgutreis’te kirlenmiyor ki! Buradan bu atıklar Gümüşlük’e, Yalıkavak’a gitmiyor mu? Çok acilen Turgutreis’te alt yapıyı çözmeliyiz. O yüzden işe Turgutreis’ten başlayacağım” dedi.

DP Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar daha sonra Can&Aylin ikilisinin şarkılarına eşlik etti, vatandaşlarla birlikte güzel bir gece geçirdi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… kaynar konser3

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

ASAYİŞ

KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… konacik yangin 2
  • konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… mehmet tosun banner 2
  • konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Konacık Mahallesinde meydana gelen yangın söndürülürken, personel lojmanı olarak kullanılan binada büyük çapta maddi hasar meydana geldi. 

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… konacik yangin 1Bugün öğle saatlerinde Konacık Mahallesi, Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren bir işletmenin personel lojmanında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangının büyümesi ile dumanları fark eden çevredeki vatandaşlar, itfaiye ekiplerinden yardım istedi.

Bölgeye Bodrum İtfaiye Grup Amirliği ekipleri ile polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri söndürme çalışması yaptığı sırada polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri de yaşanabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı hazır bekledi. İtfaiye ekipleri, yaptığı yoğun müdahale sonrasında yangın söndürerek soğutma çalışması yaptı. Polis ve itfaiye yangının çıkış nedeni ile ilgili inceleme yaparken lojmanda büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… konacik yangin 3

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler