Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

bodrum bale BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER DEVAM EDİYOR… bodrum bale gunleri 1
bodrum bale BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER DEVAM EDİYOR… reklam arena 4

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 16.sı düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali bu yıl 1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında Antik Tiyatro’da gerçekleştiriliyor.

ATV Sabah Ana Medya Sponsorluğunda ve Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen  festivalin tanıtımı için 28.07.2018 tarihinde gerçekleştirilen Basın Toplantısı’nda;  Verona Di Arena Festivali’nde “Turandot” operasında  sahne alan  ve  İtalya’dan ayağının tozuyla gelen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat KARAHAN, “İtalya’dan, Arena di Verona Festivalin’den geliyorum, orada operaseverler operaya gelirken şehri geziyor, turistler şehri gezerken operaya gidiyorlar.  İklim, tarih, kültürel zenginliğin bir arada olduğu bu zengin topraklarda, turizmi sanatla desteklemek ve yerel ile birlikte bir marka değeri oluşturmak gerekiyor. Göreve geldiğimiz 2018 Ocak ayından itibaren DOB ismine yakışır dört uluslararası festival yapıyoruz. bodrum bale BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER DEVAM EDİYOR… devlet opera balesi bodrumda 3“9. Uluslararası Opera Festivali”nde dünyaca ünlü soprano Nino Machaidze ve “La Traviata prodüksiyonları dünya çapında ün almış Macerata Festival Topluluğu konuklarımız arasındaydı. Çok ciddi bir izleyici kitlesine ulaştı.  16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde de yine marka değeri yüksek prodüksiyonları seyirci ile buluşturmanın heyecanı içindeyiz. Programımız başlı başına bir heyecan yaratıyor zaten. Sanat halkımızla buluşturmak, sevdirmeye çalışmak, kaliteli prodüksiyonları festivallerimizde konuk etmek istemekteyiz 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde açılışı gerçekleştirecek ve Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek  “Zorba” balesini çok önemsiyoruz. Bu eserimizi 9.  Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde sahneledik. 16 Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde, 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde ve bu yıl ikincisi uluslararası olacak 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nde de sahneye taşıyacağız. Bodrum festivalimizdeki diğer prodüksiyonlar şu şekilde; Bolşoy Devlet Tiyatrosu’nda “Carmen” operasının sahneye koyan çok ünlü, üç kardeşten oluşan bir grup Castroromero Flamenco Topluluğu çok özgün Flamenko performanslarını sahnelemek için geliyorlar Bodrum’a. Marka değeri yaratmak hedefi ile Bodrum’a festivalimize, Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği’ni konuk ediyoruz. En güzel klasik bale örneklerinden bir seçki sunacaklar. Geçen yıl prömiyeri yapılan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek bir klasik bale “Don Kişot” ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek ünlü “Frida” modern dans temsili ile festivalimiz sona erecek.” Dedi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan ve 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Sanat Yönetmeni Zeynep Sunal Öngün ile Bodrum Belediyesi Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Bodrum Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Mehmet Kocair’in katılımlarıyla gerçekleşen Basın Toplantısı’nda Bodrum’un bir kültür sanat başkenti olması, kültür ve sanatın turizm ile desteklenmesi konularında karşılıklı teşekkür ve temenniler dile getirildi.

bodrum bale BODRUM’DA SANAT DOLU GÜNLER DEVAM EDİYOR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… bodrum kaza
bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… reklam arena 4

Otomobile arkadan çarptığı kazada, ağır şekilde yaralandı. 

Kaza, Turgutreis-Bodrum Karayolu Dereköy Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre karayolunda seyreden 34 yaşındaki Aydın Yalçın idaresindeki motosiklet, bir anlık dikkatsizlik sonucu kavşakta 48 ABP 361 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle motosikletinden fırlayıp otomobilin arka camına çarpan Yalçın, ağır şekilde yaralandı. Vücudunda kırıklar olduğu ifade edilen yaralı, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi. Güvenlik güçleri kazayla ilgili inceleme yaptı. Diğer yandan kazaya karışan motosikletin çarpmanın şiddetiyle koltuğunun yerinden söküldüğü görüldü.

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… bodrum kent konseyi logo
bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… reklam arena 4

Bodrum Turgutreis Hüseyin Burnu açıklarında geçtiğimiz günlerde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber teknenin batarak, 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamanı yitirmesi ile ilgili, Bodrum Kent Konseyi’nden basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez düşüncesine dikkat çekildi.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…

İnsanca yaşamaya, eşitliğe, nefretsiz söylemlere, bu dünya hepimizin demeye hasret…

İster Bodrum’da doğup büyümüş olalım, ister burayı evi bilip kalanlardan; Bodrum hepimiz için mavi-beyaz bir mücevher.

Hepimizin Bodrum’a dair ortak duyguları var. Her birimiz bir kez olsun, deniz kenarında oturup Bodrum’un eşsiz maviliğine dalıp gitmiş, çocukluk anılarımızı; gençlik heyecanlarımızı; acılarımızı ve mutluluklarımızı düşünmüşüzdür…

En güzel fotoğraflarımızda Bodrum’un mavi dalgaları vardır fonda…

Vardı… Artık yok!

Kan kırmızı bir renk bulaştı fotoğraflardaki fonlara.

Bodrum’un derin mavilikleri koyulaşıyor… Temiz sularına ölümün karanlığı karıştı, karışmaya devam ediyor… Deniz kenarında yapılan tatlı dost sohbetleri, acı bir iç çekişle bölünür oldu. 

“Bugün 8 kişi ölmüş, bugün 15 kişi ölmüş, ikisi çocukmuş, biri kurtulmuş…”

Ülkeler bu ölümlere engel olmak için, mülteci ve göçmen sorunları karşısında çözüm odaklı stratejiler geliştirmeli ve İnsan haklarını hiçe sayan sınır politikalarına bir son vermelidir. Sadece ülkeler ve yöneticiler değil, mültecilerin yaşam şartlarını zora sokan, ülkedeki hemen her sorundan mültecileri sorumlu tutan ve nefret söylemleri ile süreci yıpratan herkes bu ölümlerin doğal sorumlularıdır.

“Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez. Dil, din, ırk, etnik köken, ekonomik durum gözetmeksizin tüm canlıları kucaklar. Bizler yaşam hakkını kullanarak bir ümitle yola çıkıp ölüme giden insanların acı haberlerini duymak ve okumak istemiyoruz.  Bu ölümlere alışan ve sıradanlaştıran bir insanlığın parçası olmak istemiyoruz. Çocuklara borcumuz var…

Umut yolculuğunda yaşamını kaybeden insanlar için duyduğumuz üzüntü, hepimizin ortak acısıdır. Bizler Bodrum’un huzur dolu sularına her baktığımızda, bu sularda yok olan hayatların acısını kalbimizde hissetmekten yorulduk.

Bu ölümler son bulsun istiyoruz.

Bodrum’un mavi suları yeniden aydınlansın istiyoruz.

Bodrum Kent Konseyi olarak, bu konuda üzerimize düşen her çalışmayı tüm Bodrum’lu hemşehrilerimiz ile birlikte göğüsleyebilmek en büyük tesellimiz olacaktır. Sularımızda kaybolan hayatlara ve acı ölümlere alışmadığımızı, kabullenmediğimizi tüm kamuoyuna bildiriyor ve yetkilileri insan tacirlerine karşı daha fazla önlem almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

BODRUM KENT KONSEYİ

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… G    MEN KAZA
göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… reklam arena 4

Bodrum’da dün yaşanan göçmen faciası ile ilgili 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. 

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber tekne battı. Olayda 31 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 3’ü çocuk 12 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde facia ile ilgili olduğu iddiasıyla 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.

Öte yandan olayda yaşamını yitiren göçmenler otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenazelerin işlemlerin ardından yakınlarına teslim edileceği, 15 gün içerisinde bir yakını çıkmayanların Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler