Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″

Yayınlanan

açık

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 2
 • aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ mehmet tosun banner 2
 • aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Yarımadası’nın  en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Termera-Strobilos (Aspat-Asarlık), ne yazık ki şu günlerde yapılaşma tehditiyle yüzyüze kalmıştır. Sit alanlarımızı bir daha geri dönülmez biçimde betona gömecekleri ise nerdeyse kesin gibidir. Tarihi-kültürel kimliğimizin unsurlarını plansız ve akılsızca hızla villa-apart-residans-otel tesislerine feda eden bu vicdansız, vahşi kentleşme sürecinin derhal bir biçimde durdurulması gerekiyor.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 1(Resim1; Aspat-temsili illustrasyon)

Çünkü, bugün Aspat; yarın Mindos; öbürgün Pedesa’dır…

Çünkü, Aspat;  geçmiştir, kimliktir, gelecektir.

Aspat; 2500 yıllık tarihtir, uygarlıktır, insanlık mirasıdır…

Aspat(Termera-Strobilos-Asarlık), MÖ 5.yy’da kurulmuş bir Leleg kentidir. Adını     Herotodos Tarihi’nde “Histiaios the son of Tymnes of Termera” şeklinde bahsedilen site tiranından almıştır.Prof. Adnan Diler’in başkanlığını yürüttüğü arkeoloji kazılarında bulunan ve ön yüzünde Tymnes, arka yüzünde Termerikon yazılı gümüş sikkeler, Herotodos’u doğrulamıştır.(1*)

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden  Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami Patacı imzalı “Peksimet Kilisesi” makalesinde, Aspat tarihsel bağlamlarıyla ele alınmıştır:

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 2(Resim2: Aspat’ta günlük hayat-temsili illustrasyon)

Turgutreis Beldesi’nin Mausollos sonrası arkeolojik açıdan en çok tanınan değeri Aspat Kalesi, yani Termera (Τέρμερα ya da Photius’a göre Τερμέρια) Örenyeri’dir. Aspat Klasik Hellence’deki Aspartos’tan, yani “dikime elverişsiz yer” kavramından gelmektedir…

Termera Örenyeri I. ve III. Derece Arkeolojik Alanı olarak tescillenmiştir. Bu alan, Aspat Koyu’na bakan konik tepenin doruklarındadır…Kentin isminin kökenleri ile ilgili birçok yorumlar yapılmıştır; bunlardan biri de ismin Girit menşeili olduğu üzerinedir. Termera aslında Karia Bölgesi’nin Demir Çağı ve sonrası yerel bir halkı olan Leleg’lere ait ve onların kurduğu bir yerleşimdir.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 3(Resim3; Günlük hayat- temsili illustrasyon) 

Aspat Kalesi’nin aslında bir korsan gözetleme kulesi olduğu düşünülmektedir. Kentin sikkelerinden İ.Ö. 5.-4. yüzyıldan beri bu yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır. Gümüş kaynakları ile ünlü Myndos(Gümüşlük) kentinin komşusu olan ve Halikarnassos- Myndos yolu üzerinde bulunan Termera kentinin ismi Strabon tarafından da bahsedilmektedir. Kent Erken Bizans devrinde yükselişe geçmiştir; bu döneme ait bazı yazıtlar bilinmektedir.

Aspat coğrafi konumu sebebiyle Ortaçağ süresince önemini korumuş ve bu yüzden kentte Ortaçağ’a ait çok sayıda buluntu ele geçmiştir. Aspat-Çıfıtkale için Ortaçağ’da söylenegelen “Strobilos” (Στρόβιλος) ismi en erken İ.S. 8. yüzyıl kayıtlarında tespit edilebilmiştir ve bu yer L. Robert tarafından lokalize edilmiştir. Nikomedialı Aziz Thephylaktos ve Aziz Willibald  bu kentten söz etmektedir. “Strobilos“ adı ayrıca Andreas Salos’a ait apokrif bir İncil’de de geçmekte ve Strobilos’un dünyanın sonunu getirecek bir kıyametten kurtulan kentler arasında yer aldığı ifade edilmektedir.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 4(Resim4; Teras tarım ve hayvancılık faaliyeti-minyatür temsili)

Aspat, Turgutreis Bölgesi’nin gelmiş geçmiş en önemli buluntu merkezidir. Kent bu gelişmişliğini deniz güzergahları üzerinde bulunmasına borçludur. Zaten özellikle Geç Antik Çağ’da bölgede denizcilik faaliyetleri bir hayli artmıştır. Bunu bölgedeki batıklardan anlamaktayız. Bugün Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan İ.S. 7. yüzyıla ait Yassıada Batığı buluntuları Turgutreis yakınlarında ele geçmiştir. Oldukça iyi yayınlanan bu batık kazısı bölgenin Geç Antik Çağ ve Ortaçağı’na ışık tutar…” (2*)  

Aspat(Strobilos), 6. ve 7. yy’dan itibaren sürekli Sassani(Pers), Slav ve Avar saldırılarına maruz kalan Bizans İmparatorluğu’nun en önemli denizcilik-donanma eyaleti olan, bugünkü Akdeniz Bölgesi’ni kapsayan Cibyrrhaeot’a bağlı bir siteydi.  (3*)

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 5(Resim5: Bizans Eyalet Haritası) 

Aspat; M.Ö.5’nci yy’dan beriye doğru Leleg, Roma, Bizans, Venedik, Menteşeoğulları, St. Jean Şövalyeleri, Osmanlı’ya bağlı yerleşim birimi olmuş ve Termera, Astsvilo, Strobilos, Sıravolos, Isbat, Çıfıt Kalesi, Asarlık gibi adlar taşımıştı. MÖ’5.yy’dan MS’1400’lü yıllara kadar küçük ama çok önemli bir liman şehriyken, 1500-1800’lü yıllar arasında Sıravolos adıyla kaza teşkilatına dönüşmüştü. Bodrum adı o dönemde  St. Pierre Kalesi ile Limanı için kullanılmıştı ve  Sıravolos ile Bodrum aynı manaya gelmiyordu.

Pers, Makedon, Roma istilaları yetmezmiş gibi tüm Ortadoğu’yu, Küçük Asya’yı yerle bir eden o lanetli tanrıların yarattığı depremlerin ardı arkası kesilmeyip, 1000’li (M.S) yıllar boyunca da sürünce, örene, harabeye dönen zavallı Halikarnas, çok çok uzun yıllar ıssız, sessiz, kimsesiz kalmıştı. Hemen önündeki Gereme’den( Gökova Körfezi), Kos’tan, Kaliminos’tan, Strobilos’tan vızır vızır gelip geçen pereme, kadırga, karavele cinsi gemiler, bir zamanların  koskoca devleti Karya’nın  ihtişamlı başkentine dönüp bakmamıştı bile…

Tarshish şehri Halikarnas’ın az ötesinde Leleglerden kalma sipsivri, küçük ama sevimli, mutlu  bir şehir yaşamaktaydı. Kendi halinde ufacık bir liman kasabasıyken, Endülüslü gezgin Muhammed Serif El İdrisi’nin belirttiğine göre, her nasılsa cıvıl cıvıl, neşe içinde müreffeh bir site haline gelmişti.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 6(Resim6: Aspat liman bölgesinde hayat-minyatür temsili)

Termera adı Ortaçağ’ın ilk dönemlerinde tarihe karışmış ve artık Strobilos olmuştu. Bir Bizans şehri yani… Strobilos çok şanslıydı ve dahası demek ki gerçekten, İncil’de bahsedilen ve dünyanın sonunu getiren o kıyametten bir biçimde kendini kurtulabilmişti…

Şanslı Strobilos; mutlu, zengin şehir olmasını yukarda Sayın Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami Patacı’nın belirtiği gibi, acaba sadece deniz ticaretine mi borçluydu?

(Resim7; Aspat’ta mutlu hayat-mozaik temsili)

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 7Devam edecek… Mehmet Çilsal

KAYNAKLAR:

1*-https://topostext.org/place/370273UTer

http://www.tayproject.org/TAYages.fm$Retrieve?CagNo=5325&html=ages_detail_t.html&layout=web#top.  

2* Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami PatacıPeksimet Kilisesi https://tiptiktak.com/the-church-at-peksimet-in-caria.html

(3*) https://en.wikipedia.org/wiki/Cibyrrhaeot_Theme

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

behçet saatcı BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ… milasta saatc ya co kulu kar  lama 2
 • behçet saatcı BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ… mehmet tosun banner 2
 • behçet saatcı BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ… Hakan Durna SM Con 05

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Milas’ın Dibekdere, Kırcağız ve Ekinanbarı mahallelerinde meşale ve tezahüratlarla karşılandı.

behçet saatcı BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ… milasta saatc ya co kulu kar  lama 4

Bağımsız Aday Behçet Saatcı, gün boyu Milas merkezinde sürdürdüğü seçim çalışmalarını akşam saatlerinden itibaren Dibekdere, Kırcağız ve Ekinanbarı mahallelerinde devam etti. Meşale ve tezahüratlarla karşılanan, konuşması sık sık alkışlarla kesilen Başkan Saatcı, gittiği tüm mahallelerden destek sözü aldı.

Muğla’da yanlış giden uygulamalara ‘dur’ demek için çıktıkları yolda, kurdukları Halkın İttifakı’nın çığ gibi büyüdüğünü anlatan Bağımsız Aday Saatcı, “Liderlerin önünde takla atan zihniyeti yıkarak, sırtına halka dayayanların da başarılı olabileceğini ispat ederseniz, Muğla’da bir çoban ateşi yakılmış olacak. Bu çoban ateşi de inanıyorum ki, Türkiye’de yeni bir anlayışın gelmesine vesile olacak.  Siz, 31 Mart’ta tarihe tanıklık edeceksiniz. Muğla tarih yazacak.” dedi.  Vatandaşlarla sohbet eden ve Milas’ın detaylı şekilde incelediğini vurgulayan Bağımsız Aday Saatcı, gerekli adımların 1 Nisan’dan itibariyle atılacağını sözlerine ekledi.

behçet saatcı BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ… milasta saatc ya co kulu kar  lama 3

behçet saatcı BEHÇET SAATCI COŞKUSU MİLAS KIRSALINI HAREKETLENDİRDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halil ibrahim kaynar KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN… kaynar golturkbuku2
 • halil ibrahim kaynar KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN… mehmet tosun banner 2
 • halil ibrahim kaynar KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN… Hakan Durna SM Con 05

Demokrat Parti (DP) Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar, 5 yıl muhtarlık 15 yıl belediye başkanlığı yaptığı Göltürkbükü’nde seçim ofisini açtı. 

Kaynar Göltürkbükü’nden yatırım sözü verdi…

5 yıl muhtarlık 15 yıl belediye başkanlığı yaptığı Göltürkbükü’nde seçim ofisi açan DP Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar, coşkulu bir kalabalığa seslendi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı açılışta konuşan Kaynar, Bodrum Yarımadası’na yatırım sözü verdi. Göltürkbükü açılışına katılan DP Bodrum İlçe Başkanı Mustafa Baysel, çok iyi bir ekip kurduklarını, başlarında da deneyimli bir belediye başkan adayıyla seçimleri alacaklarını söyledi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN… kaynar golturkbuku5

Büyükşehir yasasının devreye girmesiyle Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’u pranga altına aldığını söyleyen DP Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar ise; “5 yılda Bodrum’a hiç yatırım gelmedi. Var olan sorunlar çığ gibi katlanarak büyüdü. Bodrum büyük sorunlarla başetmek zorunda kaldı. Mehmet Kocadon önemli hizmetler yaptı. Ama bu yasayla eli kolu bağlı kaldı. Allah’ın izniyle 31 Mart’ta Kocadon Muğla’ya, Halil İbrahim Kaynar Bodrum’a başkan olunca birbirimizle koordineli şekilde çalışacağız. Hizmetlerin arkası kesilmeyecek. Biz belediye başkanı olduğumuzda hem Muğla Büyükşehir Belediyesi’yle, hem de merkezi hükümetle iyi geçinip Bodrum’un özlediği hizmetleri getirip devasa sorunları ortadan kaldıracağız” dedi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN… kaynar golturkbuku6

ŞAPKANIZI ELİNİZE ALIP 3 DEFA DÜŞÜNÜN…

Demokrasinin kalesi Demokrat Parti’yi hem Muğla’da hem de Bodrum’da zafere ulaştıracaklarına emin olduğunu söyleyen Halil İbrahim Kaynar; “Sevgili hemşehrilerim, şapkanızı elinize alıp 3 defa düşünün. 31 Mart’ta 5 yılınızı ipotek altına alıyorsunuz. Çocuklarımızın, gençlerimizin, esnafımızın kısacası Bodrum’umuzun 5 yılını ipotek altına alıyorsunuz. Bunu iyi düşünerek oyunuzu kullanın. Seçimde mührü Kırat’a vurun” dedi.

Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar daha sonra vatandaşlarla birlikte seçim ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: GELECEK 5 YILIN İPOTEĞİNİ VERİRKEN DİKKATLE DÜŞÜNÜN… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet kocadon KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR… mehmet kocadonun ilk gundemi su olacak 3 1
 • mehmet kocadon KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR… mehmet tosun banner 2
 • mehmet kocadon KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR… Hakan Durna SM Con 05

Ben milyonları yönetmeye alışkın bir belediye başkanıyım.

Onlar ise milyonları yönetmeye alışkın olmadıkları için hep yanlış yaptılar! Şoför esnafını, halkı, yatırımcıyı kırdılar. Onlar benim gibi değiller, masanın öbür tarafında hiç oturmamışlar bile. Ben ise masanın öbür tarafında oturarak bugünlere geldim”
“Beni her ne kadar silmeye çalışsalar da büyükşehir yolunda, iki buçuk yıldır verdiğim emeği unuttular!
Yerel seçim çalışmalarını ara vermeden sürdüren Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon, programına Muğla’nın cennet köşelerinden biri olan Köyceğiz’de devam etti.  Sabah esnaf ziyaretleri ile başladığı ziyaretlerini Köyceğiz genelinde sürdürdü.

“ATATÜRK’ÜN ‘KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR’ SÖZÜNÜ YAŞATMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Dünya’da “Sakin Şehir” listesine giren ender yerlerden biri olan Muğla’nın Köyceğiz ilçesini ziyaret eden Mehmet Kocadon, “Bizleri içtenlikle büyük bir sevgi ve ilgiyle karşılayan Köyceğiz halkına, Döğüşbelen, Hamitköy ve Beyobası mahalle sakinlerine, çok değerli muhtarlarımız ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Ulu önderimiz Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünü yaşatmak için çalışacağız, çiftçimizi üretime teşvik ederek kooperatifler, birlikler kurarak köylümüze çiftçimize ürettiği ürünlere alım garantisi sunarak kırsalımızı zenginleştireceğiz. Köyceğiz’imizin özellikle narenciye ürünleri -Bodrum’da da Bodrum mandalinası örneğinde olduğu gibi- yapacağımız bu tür çalışmalar ile hak ettiği değeri alacak! Ben 17 yıldır Bodrum Tanıtma Vakfının da başkanlığını yapıyorum. Dünyanın dört bir yanında katılacağımız fuarlarda, Muğla’mızın bütün güzelliklerini ayrı ayrı tanıtacağız. Kırsalıyla kentiyle kıyısıyla Muğla bir marka olacak, tüm Muğla kazanacak!” dedi.
Önce Köyceğiz pazarını gezerek pazar esnafıyla sohbet eden Başkan Adayı Kocadon, gün içinde kahveleri ve bölge esnafını da ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi. Tek çarenin halkla aynı dili konuşabilen, halkın içinden gelmiş bir belediye başkanı olan Mehmet Kocadon’da olduğunu ifade ederek, kendisinin de çiftçi bir aileden geldiğini, bu nedenle özellikle üreticilerin yaşadıkları sorunları yakından bildiğini belirtti. Kıyı ile kırsalı buluşturan projeler üreterek hem üreticinin hem turizmcinin hem de esnafın kazanması, zenginleşmesi için birlik beraberlik içinde Muğla’yı yönetmenin sözünü verdi.
Başkan Kocadon, Köyceğiz’in Döğüşbelen, Hamitköy ve Beyobası mahallelerini de ziyaret ederek mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Akşam saatlerinde ise DP Köyceğiz İlçe Başkanı Mehmet Köylü tarafından organize edilen etkinlikte, Köyceğizli muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile buluştu.
mehmet kocadon KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR… mehmet kocadonun ilk gundemi su olacak 2 1

KÖYCEĞİZLİLER İSTEDİ BAŞKAN KOCADON SÖZ VERDİ…

Muhtar Sadık Karaduman, Mehmet Kocadon’u ‘markaların adamı’ olarak takdim ettiği konuşmasında, “Sayın başkanımız markaların adamıdır, Bodrum mandalina lokumundan tutun da kolonyasına kadar. Köyceğiz’de eksik olan bir şeyler var. Turunçgiller diyarında olmamıza rağmen markalaşamadık. Ramazan Festivali yaparız ama Portakal Festivali yapmayız. Ben bu konuda Sayın başkanımdan yardım istiyorum. Sayın başkanımız bizi 2 yıl önce de yemeğe davet etmişti. Bizim Muhtarlar Derneğimizin oluşumunda başkanımızın büyük bir yeri vardır. Bizim Sayın Mehmet Kocadon Başkan’dan iki isteğimiz var: Birincisi, su kaynağımız çok yakın olmasına rağmen su fiyatlarının çok yüksek olması. İkincisi de turunçgiller diyarında olmamıza rağmen meyve suyu sıkma fabrikamız yok. Bu konularda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

“BEN HİZMET İÇİN GELİYORUM. KOLTUKTA OTURMAK İÇİN DEĞİL!”

Bodrum’u dünya markası yapmak için 20 yıldır görev başında olduğunu, milyonları yönetmeye alışkın bir belediye başkanı olduğunu ifade eden Mehmet Kocadon, “Muhtarlarımızla uzun zamandan beri görüşüyorum. Biliyorsunuz Bodrum artık festivaller kenti oldu. Bu kadar çok hem yerel hem de uluslararası festivaller yapılan başka bir ilçe hiç duydunuz mu? Köyceğiz gibi doğa harikası bir yerde, dünyanın en güzel festivallerini yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Bodrum mandalinasını yaşatmak için büyük bir emek verdik. Başından beri en büyük destekçilerden biriyim. Bodrum Turunçgil Üretici Birliğimizi kurduk ve mandalinamızın değerlenmesi için -muhtarımın da dediği gibi- elimizden geleni yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Hedefim tüm Muğla’da birlikleşmeyi desteklemek, üreticilerimize umut olmak. Değerli muhtarım, sizlerin istekleri halkın istekleridir ve benim için bir emirdir. Çünkü ben hizmet için geliyorum. Koltukta oturmak için değil. Gönüllerin başkanı olmak bunu gerektirir. Su konusunda da gerekli iyileştirmeleri yapacağım. Vatandaşımız maalesef büyükşehir sürecinden itibaren bu konuda çok dertli. Hiç merak etmeyin, öncelik olarak 31 Mart’tan sonra su sorununu acil olarak gündeme alacağım” diye konuştu.
mehmet kocadon KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR… mehmet kocadonun ilk gundemi su olacak 4

“HALKIN HALİNDEN ANCAK HALKIN İÇİNDEN GELMİŞ BİR BAŞKAN ANLAR”

Mehmet Kocadon, bürokratların yönettiği Muğla Büyükşehir Belediyesi değil, seçilmişlerin ve halkın  istek ve talepleri ile yönetilecek bir Muğla için bu göreve talip olduğunu da ekleyerek, “Dikkat ettiyseniz Mehmet Kocadon ismi bir çığ gibi her gün biraz daha büyüyerek geliyor. Çünkü Muğla halkı Mehmet Kocadon’u her gün biraz daha iyi tanıyor. Ben 2016’dan beri Muğla büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım, 45 günlük aday değilim. Muhtarlarım da bunu bilir, ekiplerim hep gelip onları ziyaret ettiler. Sivil toplum kuruluşu başkanlarını da hep ziyaret etmişimdir. Ancak şimdi bazı laflar duyuyorum ve üzülüyorum. Hayır, arkadaşlar ben ittifaklar bozulduktan sonra Muğla büyükşehir Belediyesi’ne aday olmadım, ben çok öncesinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğumu ifade ettim. Bir büyüğümüzün ismi açıklandı, kendisine de hayırlı olsun dedik, kenara çekildik. Beni her ne kadar silmeye çalışsalar da, büyükşehir yolunda iki buçuk yıldır verdiğim emeği unuttular! Ulaşamadığım muhtar yok, bugün bile birçoğu burada. Birçok muhtar arkadaşım var ve hepsine de ulaştım. Sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüm, halkımızın yaşadığı bütün sıkıntıları, dertleri biliyorum. 20 yıldır Bodrum gibi bir yerde belediye başkanlığı yapıyorum ki, kolay değil Bodrum gibi bir yerde belediye başkanlığı yapmak. Ben milyonları yönetmeye alışkın bir belediye başkanıyım. Onlar ise milyonları yönetmeye alışkın olmadıkları için hep yanlış yaptılar! Şoför esnafını kırdılar, halkı kırdılar, yatırımcıyı kırdılar. Benim gibi değiller, daha doğrusu masanın öbür tarafında oturmuş insanlar değiller onlar. Ben masanın öbür tarafında oturarak bugünlere geldim” dedi.

mehmet kocadon KOCADON: BÜYÜKŞEHİR İÇİN İKİ BUÇUK YILDIR VERDİĞİM EMEĞİ UNUTTULAR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler