Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″

Yayınlanan

açık

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 2
aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ reklam arena 4

Bodrum Yarımadası’nın  en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Termera-Strobilos (Aspat-Asarlık), ne yazık ki şu günlerde yapılaşma tehditiyle yüzyüze kalmıştır. Sit alanlarımızı bir daha geri dönülmez biçimde betona gömecekleri ise nerdeyse kesin gibidir. Tarihi-kültürel kimliğimizin unsurlarını plansız ve akılsızca hızla villa-apart-residans-otel tesislerine feda eden bu vicdansız, vahşi kentleşme sürecinin derhal bir biçimde durdurulması gerekiyor.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 1(Resim1; Aspat-temsili illustrasyon)

Çünkü, bugün Aspat; yarın Mindos; öbürgün Pedesa’dır…

Çünkü, Aspat;  geçmiştir, kimliktir, gelecektir.

Aspat; 2500 yıllık tarihtir, uygarlıktır, insanlık mirasıdır…

Aspat(Termera-Strobilos-Asarlık), MÖ 5.yy’da kurulmuş bir Leleg kentidir. Adını     Herotodos Tarihi’nde “Histiaios the son of Tymnes of Termera” şeklinde bahsedilen site tiranından almıştır.Prof. Adnan Diler’in başkanlığını yürüttüğü arkeoloji kazılarında bulunan ve ön yüzünde Tymnes, arka yüzünde Termerikon yazılı gümüş sikkeler, Herotodos’u doğrulamıştır.(1*)

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden  Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami Patacı imzalı “Peksimet Kilisesi” makalesinde, Aspat tarihsel bağlamlarıyla ele alınmıştır:

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 2(Resim2: Aspat’ta günlük hayat-temsili illustrasyon)

Turgutreis Beldesi’nin Mausollos sonrası arkeolojik açıdan en çok tanınan değeri Aspat Kalesi, yani Termera (Τέρμερα ya da Photius’a göre Τερμέρια) Örenyeri’dir. Aspat Klasik Hellence’deki Aspartos’tan, yani “dikime elverişsiz yer” kavramından gelmektedir…

Termera Örenyeri I. ve III. Derece Arkeolojik Alanı olarak tescillenmiştir. Bu alan, Aspat Koyu’na bakan konik tepenin doruklarındadır…Kentin isminin kökenleri ile ilgili birçok yorumlar yapılmıştır; bunlardan biri de ismin Girit menşeili olduğu üzerinedir. Termera aslında Karia Bölgesi’nin Demir Çağı ve sonrası yerel bir halkı olan Leleg’lere ait ve onların kurduğu bir yerleşimdir.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 3(Resim3; Günlük hayat- temsili illustrasyon) 

Aspat Kalesi’nin aslında bir korsan gözetleme kulesi olduğu düşünülmektedir. Kentin sikkelerinden İ.Ö. 5.-4. yüzyıldan beri bu yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır. Gümüş kaynakları ile ünlü Myndos(Gümüşlük) kentinin komşusu olan ve Halikarnassos- Myndos yolu üzerinde bulunan Termera kentinin ismi Strabon tarafından da bahsedilmektedir. Kent Erken Bizans devrinde yükselişe geçmiştir; bu döneme ait bazı yazıtlar bilinmektedir.

Aspat coğrafi konumu sebebiyle Ortaçağ süresince önemini korumuş ve bu yüzden kentte Ortaçağ’a ait çok sayıda buluntu ele geçmiştir. Aspat-Çıfıtkale için Ortaçağ’da söylenegelen “Strobilos” (Στρόβιλος) ismi en erken İ.S. 8. yüzyıl kayıtlarında tespit edilebilmiştir ve bu yer L. Robert tarafından lokalize edilmiştir. Nikomedialı Aziz Thephylaktos ve Aziz Willibald  bu kentten söz etmektedir. “Strobilos“ adı ayrıca Andreas Salos’a ait apokrif bir İncil’de de geçmekte ve Strobilos’un dünyanın sonunu getirecek bir kıyametten kurtulan kentler arasında yer aldığı ifade edilmektedir.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 4(Resim4; Teras tarım ve hayvancılık faaliyeti-minyatür temsili)

Aspat, Turgutreis Bölgesi’nin gelmiş geçmiş en önemli buluntu merkezidir. Kent bu gelişmişliğini deniz güzergahları üzerinde bulunmasına borçludur. Zaten özellikle Geç Antik Çağ’da bölgede denizcilik faaliyetleri bir hayli artmıştır. Bunu bölgedeki batıklardan anlamaktayız. Bugün Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan İ.S. 7. yüzyıla ait Yassıada Batığı buluntuları Turgutreis yakınlarında ele geçmiştir. Oldukça iyi yayınlanan bu batık kazısı bölgenin Geç Antik Çağ ve Ortaçağı’na ışık tutar…” (2*)  

Aspat(Strobilos), 6. ve 7. yy’dan itibaren sürekli Sassani(Pers), Slav ve Avar saldırılarına maruz kalan Bizans İmparatorluğu’nun en önemli denizcilik-donanma eyaleti olan, bugünkü Akdeniz Bölgesi’ni kapsayan Cibyrrhaeot’a bağlı bir siteydi.  (3*)

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 5(Resim5: Bizans Eyalet Haritası) 

Aspat; M.Ö.5’nci yy’dan beriye doğru Leleg, Roma, Bizans, Venedik, Menteşeoğulları, St. Jean Şövalyeleri, Osmanlı’ya bağlı yerleşim birimi olmuş ve Termera, Astsvilo, Strobilos, Sıravolos, Isbat, Çıfıt Kalesi, Asarlık gibi adlar taşımıştı. MÖ’5.yy’dan MS’1400’lü yıllara kadar küçük ama çok önemli bir liman şehriyken, 1500-1800’lü yıllar arasında Sıravolos adıyla kaza teşkilatına dönüşmüştü. Bodrum adı o dönemde  St. Pierre Kalesi ile Limanı için kullanılmıştı ve  Sıravolos ile Bodrum aynı manaya gelmiyordu.

Pers, Makedon, Roma istilaları yetmezmiş gibi tüm Ortadoğu’yu, Küçük Asya’yı yerle bir eden o lanetli tanrıların yarattığı depremlerin ardı arkası kesilmeyip, 1000’li (M.S) yıllar boyunca da sürünce, örene, harabeye dönen zavallı Halikarnas, çok çok uzun yıllar ıssız, sessiz, kimsesiz kalmıştı. Hemen önündeki Gereme’den( Gökova Körfezi), Kos’tan, Kaliminos’tan, Strobilos’tan vızır vızır gelip geçen pereme, kadırga, karavele cinsi gemiler, bir zamanların  koskoca devleti Karya’nın  ihtişamlı başkentine dönüp bakmamıştı bile…

Tarshish şehri Halikarnas’ın az ötesinde Leleglerden kalma sipsivri, küçük ama sevimli, mutlu  bir şehir yaşamaktaydı. Kendi halinde ufacık bir liman kasabasıyken, Endülüslü gezgin Muhammed Serif El İdrisi’nin belirttiğine göre, her nasılsa cıvıl cıvıl, neşe içinde müreffeh bir site haline gelmişti.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 6(Resim6: Aspat liman bölgesinde hayat-minyatür temsili)

Termera adı Ortaçağ’ın ilk dönemlerinde tarihe karışmış ve artık Strobilos olmuştu. Bir Bizans şehri yani… Strobilos çok şanslıydı ve dahası demek ki gerçekten, İncil’de bahsedilen ve dünyanın sonunu getiren o kıyametten bir biçimde kendini kurtulabilmişti…

Şanslı Strobilos; mutlu, zengin şehir olmasını yukarda Sayın Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami Patacı’nın belirtiği gibi, acaba sadece deniz ticaretine mi borçluydu?

(Resim7; Aspat’ta mutlu hayat-mozaik temsili)

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 7Devam edecek… Mehmet Çilsal

KAYNAKLAR:

1*-https://topostext.org/place/370273UTer

http://www.tayproject.org/TAYages.fm$Retrieve?CagNo=5325&html=ages_detail_t.html&layout=web#top.  

2* Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami PatacıPeksimet Kilisesi https://tiptiktak.com/the-church-at-peksimet-in-caria.html

(3*) https://en.wikipedia.org/wiki/Cibyrrhaeot_Theme

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… M
aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… reklam arena 4

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘Sosyal Çalışma Programı’yla Muğlalı lisans ve önlisans öğrencileri kamu kurumlarında maaş karşılığında çalışabilecek. AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle Muğla ilinin kontenjanı 489’a çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, üniversite öğrencilerinin hayata hazırlanması ve iş bulmalarına yönelik hazırlanan Sosyal Çalışma Programı uygulamaya kondu.

Buna göre, Muğla’da yaşayan lisans ve önlisans öğrencileri yaz tatili boyunca kamu kurum kuruluşlarında ücreti karşılığında çalışabilecek. Çalışmak isteyen öğrenciler İŞKUR hizmet noktaları ya da internet üzerinden başvurarak bu imkandan yararlanmaya hak kazanabilecek.

Muğla’ya daha önce 239 olarak verilen Sosyal Çalışma Programı kontenjanı, AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle 489’a çıkarıldı. Bunun için Muğla’ya yaklaşık 2 milyon liralık ödenek ayrıldı.

Bir yaz döneminde programın azami süresi 3 ay olacak. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılım sağlayabileceğinden bir yaz döneminde katılım sağlanabilecek toplam süre 42 gün olacak. Bu yıl yaz dönemi için bu süre 39 gün uygulanacak. Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olup, yarım saati dinlenme, haftalık çalışma süresi de 3 gün olacak.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Demir, Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete, üniversite öğrencilerinin hayata atılmasında programın son derece önemli olduğundan söz ederek, Muğla’ya verilen önemden dolayı başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür etti.

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA2
güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… reklam arena 4

Güney Ege Kalkınma Ajansı 118.Yönetim Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın Başkanlığında ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in ev sahipliğinde Muğla Karabağlar Yaylasında 25 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA1Ajansın son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlerin değerlendirildiği ve gelecek dönem çalışmaların istişare edildiği toplantıya Kurul Başkanı Denizli Valisi Hasan Karahan ve Kurul üyesi Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile Ajans Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı.

Denizli Valisi Hasan Karahan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda öncelikle, Ajansın geçtiğimiz Şubat ayında ilan ederek yürüttüğü ve 13 Mayıs 2019 tarihinde taahhütnamelerinin teslim alınmasıyla başvuru sürecinin bittiği 2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’na değinildi.

Güçlü Sanayi Mali Destek Programı kapsamında Bölgeden 90 adet proje başvurusu yapıldığı, GEKA’dan toplam 44 milyon 380 bin TL destek tutarı talep edildiği ve böylelikle projelerin toplam bütçesinin yaklaşık 93 milyon 400 bin TL olduğu ifade edildi.

2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’nın bir diğer programı olan Temiz Üretim Mali Destek Programında ise Ajansa toplam 29 proje başvurusu gerçekleştirildiği söylendi. Söz konusu 29 proje kapsamında GEKA’dan talep edilen destek tutarının 12 milyon 500 bin TL olduğu ve başvurularda toplam proje bütçesinin yaklaşık 29 milyon TL’ye ulaştığı belirtildi. Projelerin değerlendirme sürecinin devam ettiği 2019 Yılı Teklif Çağrısı kapsamında ileri ki tarihlerde değerlendirme sürecinin tamamlanacağı ve desteklenmeye hak kazanan projelerin kamuoyuyla paylaşılacağı da ifade edildi.

Ajansın bir diğer destek mekanizması olan ve 16 Nisan 2019’da kamuoyuna ilan edilen 2019 Yılı Teknik Destek Programına da değinen GEKA Yönetim Kurulu, Mart-Nisan dönemi başvurularının tamamlandığı ve 14 adet Teknik Destek Projesinin değerlendirme sürecini geçtiğini belirtti. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almalarını sağlayan Teknik Destek Programının toplam bütçesinin 1 milyon TL olduğu, Mayıs-Haziran dönemi proje kabullerinin devam ettiği ve yılsonuna kadar devam edecek program için bölgeden uygun proje başvurularının beklendiği de ifade edildi.

Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesinin amaçlandığı ve 10 Mayıs 2019 tarihinde ilan edilen 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programının konuşulduğu toplantıda, program için toplam bütçenin 2 milyon TL olduğu söylendi. Faaliyet başına desteğin en fazla 200 bin TL olarak belirlendiği programa, Bölgedeki kurum ve kuruluşların başvuru yapabileceği ifade edildi. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Valisi Karahan desteklerden faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin GEKA’yı yakından takip etmeleri gerektiğini tavsiye etti.

Toplantının son bölümünde güdümlü proje destekleri kapsamında yürütülen çalışmalar, proje faaliyetleri ile bu kapsamdaki etkinliklerin değerlendirilerek yapılabilecek faaliyetler ile planlanan program katılımlarının görüşüleceği ifade edildi. Hasan Karahan, Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederken toplantıda alınacak kararların bölge ve ülke için hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

 

 

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

motosiklet hırsızlığı MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ… motosiklet h  rs  zlar
motosiklet hırsızlığı MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ… reklam arena 4

Milas ve Bodrum’da motosiklet hırsızlığı yaptığı belirlenen 2 şüpheli, Milas polisinin operasyonuyla kıskıvrak yakaladı. Çalıntı motosikletle yakalanan zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Milas’ta bir motosikletin çalınması üzerine çalışma başlatan Milas Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, şüphelileri tespit ettikten sonra düğmeye bastı.  Milas’tan çaldıkları motosikletle Bodrum’a kaçan ve Bodrum’da da bir motosiklet çaldıkları belirlenen A.B. ve H.I., Milas polisinin operasyonunda çalıntı motorlarla birlikte yakalandı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinden Milas’a geldikleri sırada Bafa’daki bir dinlenme tesisinden de 1 adet dizüstü bilgisayar çaldığı öğrenilen zanlılar, emniyetteki ifade işlemlerinin ve sağlık kontrollerinin ardından hırsızlık suçlamasıyla Milas Adliyesi’ne sevk edildi. Zanlılar, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Kaynak: Günaydın Milas

motosiklet hırsızlığı MOTOSİKLET HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler