Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″

Yayınlanan

açık

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 2

Bodrum Yarımadası’nın  en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Termera-Strobilos (Aspat-Asarlık), ne yazık ki şu günlerde yapılaşma tehditiyle yüzyüze kalmıştır. Sit alanlarımızı bir daha geri dönülmez biçimde betona gömecekleri ise nerdeyse kesin gibidir. Tarihi-kültürel kimliğimizin unsurlarını plansız ve akılsızca hızla villa-apart-residans-otel tesislerine feda eden bu vicdansız, vahşi kentleşme sürecinin derhal bir biçimde durdurulması gerekiyor.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 1(Resim1; Aspat-temsili illustrasyon)

Çünkü, bugün Aspat; yarın Mindos; öbürgün Pedesa’dır…

Çünkü, Aspat;  geçmiştir, kimliktir, gelecektir.

Aspat; 2500 yıllık tarihtir, uygarlıktır, insanlık mirasıdır…

Aspat(Termera-Strobilos-Asarlık), MÖ 5.yy’da kurulmuş bir Leleg kentidir. Adını     Herotodos Tarihi’nde “Histiaios the son of Tymnes of Termera” şeklinde bahsedilen site tiranından almıştır.Prof. Adnan Diler’in başkanlığını yürüttüğü arkeoloji kazılarında bulunan ve ön yüzünde Tymnes, arka yüzünde Termerikon yazılı gümüş sikkeler, Herotodos’u doğrulamıştır.(1*)

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden  Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami Patacı imzalı “Peksimet Kilisesi” makalesinde, Aspat tarihsel bağlamlarıyla ele alınmıştır:

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 2(Resim2: Aspat’ta günlük hayat-temsili illustrasyon)

Turgutreis Beldesi’nin Mausollos sonrası arkeolojik açıdan en çok tanınan değeri Aspat Kalesi, yani Termera (Τέρμερα ya da Photius’a göre Τερμέρια) Örenyeri’dir. Aspat Klasik Hellence’deki Aspartos’tan, yani “dikime elverişsiz yer” kavramından gelmektedir…

Termera Örenyeri I. ve III. Derece Arkeolojik Alanı olarak tescillenmiştir. Bu alan, Aspat Koyu’na bakan konik tepenin doruklarındadır…Kentin isminin kökenleri ile ilgili birçok yorumlar yapılmıştır; bunlardan biri de ismin Girit menşeili olduğu üzerinedir. Termera aslında Karia Bölgesi’nin Demir Çağı ve sonrası yerel bir halkı olan Leleg’lere ait ve onların kurduğu bir yerleşimdir.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 3(Resim3; Günlük hayat- temsili illustrasyon) 

Aspat Kalesi’nin aslında bir korsan gözetleme kulesi olduğu düşünülmektedir. Kentin sikkelerinden İ.Ö. 5.-4. yüzyıldan beri bu yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır. Gümüş kaynakları ile ünlü Myndos(Gümüşlük) kentinin komşusu olan ve Halikarnassos- Myndos yolu üzerinde bulunan Termera kentinin ismi Strabon tarafından da bahsedilmektedir. Kent Erken Bizans devrinde yükselişe geçmiştir; bu döneme ait bazı yazıtlar bilinmektedir.

Aspat coğrafi konumu sebebiyle Ortaçağ süresince önemini korumuş ve bu yüzden kentte Ortaçağ’a ait çok sayıda buluntu ele geçmiştir. Aspat-Çıfıtkale için Ortaçağ’da söylenegelen “Strobilos” (Στρόβιλος) ismi en erken İ.S. 8. yüzyıl kayıtlarında tespit edilebilmiştir ve bu yer L. Robert tarafından lokalize edilmiştir. Nikomedialı Aziz Thephylaktos ve Aziz Willibald  bu kentten söz etmektedir. “Strobilos“ adı ayrıca Andreas Salos’a ait apokrif bir İncil’de de geçmekte ve Strobilos’un dünyanın sonunu getirecek bir kıyametten kurtulan kentler arasında yer aldığı ifade edilmektedir.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 4(Resim4; Teras tarım ve hayvancılık faaliyeti-minyatür temsili)

Aspat, Turgutreis Bölgesi’nin gelmiş geçmiş en önemli buluntu merkezidir. Kent bu gelişmişliğini deniz güzergahları üzerinde bulunmasına borçludur. Zaten özellikle Geç Antik Çağ’da bölgede denizcilik faaliyetleri bir hayli artmıştır. Bunu bölgedeki batıklardan anlamaktayız. Bugün Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan İ.S. 7. yüzyıla ait Yassıada Batığı buluntuları Turgutreis yakınlarında ele geçmiştir. Oldukça iyi yayınlanan bu batık kazısı bölgenin Geç Antik Çağ ve Ortaçağı’na ışık tutar…” (2*)  

Aspat(Strobilos), 6. ve 7. yy’dan itibaren sürekli Sassani(Pers), Slav ve Avar saldırılarına maruz kalan Bizans İmparatorluğu’nun en önemli denizcilik-donanma eyaleti olan, bugünkü Akdeniz Bölgesi’ni kapsayan Cibyrrhaeot’a bağlı bir siteydi.  (3*)

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 5(Resim5: Bizans Eyalet Haritası) 

Aspat; M.Ö.5’nci yy’dan beriye doğru Leleg, Roma, Bizans, Venedik, Menteşeoğulları, St. Jean Şövalyeleri, Osmanlı’ya bağlı yerleşim birimi olmuş ve Termera, Astsvilo, Strobilos, Sıravolos, Isbat, Çıfıt Kalesi, Asarlık gibi adlar taşımıştı. MÖ’5.yy’dan MS’1400’lü yıllara kadar küçük ama çok önemli bir liman şehriyken, 1500-1800’lü yıllar arasında Sıravolos adıyla kaza teşkilatına dönüşmüştü. Bodrum adı o dönemde  St. Pierre Kalesi ile Limanı için kullanılmıştı ve  Sıravolos ile Bodrum aynı manaya gelmiyordu.

Pers, Makedon, Roma istilaları yetmezmiş gibi tüm Ortadoğu’yu, Küçük Asya’yı yerle bir eden o lanetli tanrıların yarattığı depremlerin ardı arkası kesilmeyip, 1000’li (M.S) yıllar boyunca da sürünce, örene, harabeye dönen zavallı Halikarnas, çok çok uzun yıllar ıssız, sessiz, kimsesiz kalmıştı. Hemen önündeki Gereme’den( Gökova Körfezi), Kos’tan, Kaliminos’tan, Strobilos’tan vızır vızır gelip geçen pereme, kadırga, karavele cinsi gemiler, bir zamanların  koskoca devleti Karya’nın  ihtişamlı başkentine dönüp bakmamıştı bile…

Tarshish şehri Halikarnas’ın az ötesinde Leleglerden kalma sipsivri, küçük ama sevimli, mutlu  bir şehir yaşamaktaydı. Kendi halinde ufacık bir liman kasabasıyken, Endülüslü gezgin Muhammed Serif El İdrisi’nin belirttiğine göre, her nasılsa cıvıl cıvıl, neşe içinde müreffeh bir site haline gelmişti.

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 6(Resim6: Aspat liman bölgesinde hayat-minyatür temsili)

Termera adı Ortaçağ’ın ilk dönemlerinde tarihe karışmış ve artık Strobilos olmuştu. Bir Bizans şehri yani… Strobilos çok şanslıydı ve dahası demek ki gerçekten, İncil’de bahsedilen ve dünyanın sonunu getiren o kıyametten bir biçimde kendini kurtulabilmişti…

Şanslı Strobilos; mutlu, zengin şehir olmasını yukarda Sayın Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami Patacı’nın belirtiği gibi, acaba sadece deniz ticaretine mi borçluydu?

(Resim7; Aspat’ta mutlu hayat-mozaik temsili)

aspat Mehmet Çilsal yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-1″ bodrum aspat 7Devam edecek… Mehmet Çilsal

KAYNAKLAR:

1*-https://topostext.org/place/370273UTer

http://www.tayproject.org/TAYages.fm$Retrieve?CagNo=5325&html=ages_detail_t.html&layout=web#top.  

2* Prof. Ergün Laflı ve Doç. Sami PatacıPeksimet Kilisesi https://tiptiktak.com/the-church-at-peksimet-in-caria.html

(3*) https://en.wikipedia.org/wiki/Cibyrrhaeot_Theme

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… arena fosil resim

Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlanan deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil olduğu belirlendi.

Koleksiyoner  İş adamı Hasan Güleşçi’nin farklı ülkelerden temin ettiği   deniz kabuklarını  Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. Deniz kabukları, müzede “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” adıyla sergilenmeye başlandı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli paleontolog Serdar Mayda ve ekibi, 46 deniz kabuğu fosili üzerinde araştırma yaptı. Yapılan çalışma sonucunda 46 deniz kabuğundan bir tanesinin 460 milyon yıllık olduğu belirlendi.

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… 17410445 620x410

Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müze koleksiyonunda 6 bine yakın deniz kabuğu olduğunu söyledi. Koleksiyondaki deniz kabuklarının dünyanın çeşitli yerlerinden toplandığını belirten Cambazoğlu, dünyadaki en büyük deniz kabuğu koleksiyonlarından birisine sahip olduklarını ve fosilleri tarihlendirdiklerini dile getirdi. Ege Üniversitesi bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden uzmanların müzeye bağışlanan fosillerle ilgili araştırma yaptığını belirten Selen Cambazoğlu, “460 milyon yıl öncesi ve 1 milyon yıl öncesi arasında tarihlenen deniz kabuklarının fosillerinin müzemizde olduğu anlaşıldı. En eski tarihlenen deniz kabuğu, 460 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Florida’dan gelen bir fosil. Deniz kabuğu fosili ‘Crytiidae’ sınıfına ait.” diyerek Bodrum’da böyle bir fosilin bulunmasının önemine  de dikkat çekti.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

Son Haberler