Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″

Yayınlanan

açık

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 3

ASPAT / (Kültürel Varlıklar İhaneti -4)

“Bodrum’un;  kültür, tabiat, miras ve kıymet  bilmez, hukuk tanımaz şürekanın pençesinden kurtulması  dileğiyle…”

Piri Reis ve Aspat…

Piri Reis, 1520’lerde bitirdiği el yazması Kitab-ı Bahriye’sinde Aspat’ı şu şekilde tarif etmiştir; “İspot Kalesi deniz üstünde sivri bir tepeye kurulmuş. Kalenin önünde harap binalar var; su ihtiyacı binaların kenarındaki sarnıçtan sağlanır Burdan akan su denize kadar uzanır.Poyrazda kaleönü iyi sığınak yeridir.” (1*)

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 1(Resim 1: Aspat harabeleri; fotoğraf)

Evliya Çelebi ve Aspat…

Evliya Çelebi, 1672’de çıktığı Batı Anadolu-Mekke hicaz seyahatı sırasında görüp gezdiklerini not ettiği seyahatnamesinde, “Ispat” dediği Aspat’tan şöyle bahsetmiştir:

“Evsaf-ı kal’a-i Isbat”

Daha once Malta kafiri Venedik elinden alıp harap etmiş. Sonra Menteşe oğulları fethedip mamur etmişler. Hala Menteşe toprağında Kara Bağlar kazası adlı bir burunda gokyuzune uzanmış bir sarı kaya Bisutun Dağı uzerinde henuz usta elinden cıkmış bir sağlam kaledir. Limanında demir atıp ruzgar biraz insin deyip bekleyip kaleyi gezdik. Yalcın kaya uzerinde yuvarlak bir kucuk kaledir, buyukluğu 700 adımdır. Kuzeye bakar bir kapısı var. Ama gayet yuksek olmakla onda insan olmayıp atıl yatar. Ancak vilayet halkı kafir korkusundan coluk cocuklarını ve mallarını oraya koyup korurlarmış.

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 2(Resim 2: Aspat-Çıfıt Kalesi; fotoğraf)

Dizdarı, neferi, top ve tufengi yoktur. Aşağı limanında yalcın kayalar dibinde deniz kıyısında bir abıhayat suyu kaynayıp cıkar, 10 değirmen yurutur bir tatlı sudur. Tum gelen giden gemiler ondan sulanırlar, zira suyu bir yıl dursa bozulmaz, gayet şeker gibi sudur. Oradan yine firkateye binip Isbat Kalesi dibinden kıyı sıra 2 mil gidip yalcın kayalar uzere vardacılar koyup kafir gemileri olmadığının haberini alıp Allah’a sığınıp 6 mil karşı sıyırma ruzgar ile hamd olsun kolaylıkla gecip…” (2*)

Aspat Kalessi (Chifoot Kalessi) ve Sir Charles Thomas Newton

Karya Ülkesi ve onun yükseklerde kurulmuş şehirlerinden bahseden  Homeros,  Heredot, Pliny, Vitruvius, Strabo gibi tarihçilerin,  az ya da çok Termera’yı da tarif ettiğini biliyoruz. Ortaçağ ve sonrasında ise, Aspat’ı(Termera-Strobilos-Asarlık) arkeolojik boyutlarıyla ele alan en ünlü şahsiyet; 1856 senesindeki güzergahı, programı gereği  Halikarnas’a gelen, kazılar yapan, yanısıra etrafı keşfeden ve bu arada kazdığı Mausoleum’u İngiltere’ye taşıyan ünlü diplomat, gezgin, kaşif, arkeolog Sir Charles Thomas Newton’dur.

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 3(Resim 3: Sir C.T. Newton,  İngiliz Donanması askerlerinden müteşekkil kazı ekibiyle Bodrum’da-1856; fotograf)

Sir C.T. Newton, 1856’da Bodrum’da bulunduğu günlerde kazanın ileri gelenleriyle tanışıp kimisiyle de ahbap olmuştur. Bu arada, aklı da elindeki bazı gümüş sikkelerdedir. British Museum’a da vermiş olduğu bu sikkelerden biri onun için çok önemlidir. Çünkü, onu Cos’ta bulunduğu yıllarda  Kaliminoslu bir dalgıçtan satın almıştır. Bu Gümüş Sikke, Termeralılara aittir. Bölge tarihini iyi bilen C.T. Newton, Termeralıların Lelegler olduğunu; Leleglerin karşı adalara sık sık korsanlık yaptığını da çok iyi bilmektedir. Dolayısıyla, etrafta  bu paralardan gani gani bulunabileceğini düşünmektedir; ama önce Termera nerede, onu bulmak zorundadır. Mausoleum kazıları nasıl olsa sorunsuz devam ettiği için,  günün birinde katırlardan oluşan bir kafile düzer. En iyi adamlarını yanına alarak keşif ve arama gezisine çıkar. İstikamet Aspat’tır. Kafilede muhtemelen Bodrum’un ileri gelenlerinde Aspat-Asarlık  havalisinin sahibi zatı muhterem de vardır. Ünlü Arkeolog, bu hikayeye kitabında şöyle devam eder:

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 4(Resim 4: Termera parası-fotoğraf)

“Aspat Kalessi de denilen Chifoot Kalessi, denize bakan yüksek çorak bir tepeye inşa edilmiş. Kafile halinde Assarlik’ten Chifoot Kalessy’ne doğru harekete geçtik. Dağın eteklerindeki  eski patika yolun izini at sırtında takip edemedik. Sonra daha dolambaçlı olan sahil yolunu kullandık. Chifoot Kalessy; dik, sarp kayalık sırtlarda aniden yükselen bir zirvede ortaçağ kalesi kalıntılarıyla taçlandırılmış gibidir. Zirvede Türk ya da Bizans köy kalıntıları, hemen doğuda Bizans tonozlu birkaç mezar, kayalığın kuzeybatı tabanında bir bataklık, denize doğru akan tatlı bir su bulunmaktadır. Kayanın etrafını dolaşıp denize doğru bakan tarafa geldik…

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 5(Resim 5: Sir C.T. Newton ve ekibi Bodrum’da; fotograf)

Assarlik’in tepesi Chifoot Kalessy’den görülebiliyor…Chifoot Kalessy’deki harabelerde Hellen yazıtları görmedim, ancak Budrum’da ikamet eden bu bölgenin sahibi olan zengin Türk, tam aksini söylüyor… Bir zamanlar Bizans Kalesi’nin işgal ettiği kayalar üzerinde eski bir akropolisin durduğuna şüphe yok…Termera’nın bu yer olduğuna inanmamam için hiçbir sebep kalmadı…” (3*)

Sir C.T. Newton; Akropolis kalıntılarının bulunduğu yerden, Strabon’nun Termera hakkında yazdıkları ile Kos’ta satın almış olduğu gümüş sikkenin örtüşmesinden, muhtemelen o sikkeyi bulan Kaliminoslu Dalgıç ile Kos’lu satıcının yer tarifinden,Asarlık bölgesinin sahibi Türk’ün verdiği bilgilerden (veya gümüş sikkelerden) yola çıkarak aradığı yeri nihayet bulmuştur. Tabii muhakkak ki çocuklar gibi de sevinmiştir.

Sir C.T. Newton, Chifoot Kalessi’nin  Termeralılar zamanında hapishane olarak kullanıldığını da sanmaktadır. Ünlü İngiliz arkeologlardan John Manuel Cook ve George Ewart Bean de Termera’daki bu kalenin, site yöneticisi Tiranlar tarafından yüzlerce yıl boyunca sanki bir adetmiş gibi hapishane olarak kullanıldığı belirmektedir. (4*)

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 6(Resim 6: Aspat Yönetin Planı- Nida Avcı)

Bu yazı dizisi, “Kültürel Varlık” alanlarımızdan biri olan Aspat’ta hukuka aykırı biçimde 3 ay önce başlayan  ve an itibarıyla devam eden inşaat faaliyetlerine kamuoyunun dikkatini çekmek maksadıyla kale alınmıştır.

 

Mehmet Çilsal / 25.08.2018 

aspat Mehmet Çilsal Yazdı…”KÜLTÜREL VARLIKLAR İHANETİ-4″ aspat yazi dizisi 7

 

 

 

(Resim 7: Aspat Hukuksuz inşaat alanı) 

SONUÇ: “…Aspat örneğinde olduğu gibi, bugün birçok arkeolojik alan, tarihi, mimari, estetik ve sanat tarihi değeri yüksek bir grup eser olmanın ötesinde doğal, kırsal, kentsel, tarihi ve sosyal değerlerle bütünleşmiş daha büyük bir kültürel peyzaj bağlamının önemli öğeleridir. Bugün bir antik kenti ve onun eserlerini değerlendirirken, bu alanların eskiçağlardan itibaren içinde konumlandıkları doğal çevrenin kullanımı ve yorumlanması sonucu ortaya çıkan mimari ve kentsel biçimlenmeler olduğu, bu nedenle doğal çevre yönetimi, geleneksel tarım, ticaret vb üretim faaliyetleri, günlük yaşam ve inanışlara ilişkin önemli bilgi kaynakları olduğu dikkate alınmalıdır…”

NİDA AVCI-ARKEOLOJİK ALAN YÖNETİMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAKLAŞIMLAR/Mersin Ünv. Mimarlık Bölümü. (5*)

KAYNAK DİZİNİ

(1*) Bkz-Kitab-ı Bahriye-Piri Reis/Tercüman yayınları

(2*)Bkz- EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNÂMESİ 9.Cilt /YÜCEL DAĞLI – SEYİT ALİ KAHRAMAN – ROBERT DANKOFF

http://bizdosyalar.nevsehir.edu.tr/4614c6b6885a1f219d0b17a5311eda12/evliya-celebi-seyahatnamesi-yeni-baski-01—evliya-celebi.pdf

(3*) HALICARNASSUS, CNIDUS, AND BRANCHIDAL VOLUME II. IN TWO PARTS. PART II. C. T. NEWTON/ M.A., KEEFER OF THE GREEK AND ROMAN ANTIQUITIES, BRITISH MUSEUM: ASSISTED BY R. P. PULLAN, P.R.I.B.A. LONDON:DAY & SON, LITHOGRAPHERS TO THE QUEEN, GATE STREET, LINCOLN’S-INN FIELDS. 1863. The Bight of Translation is Reserved.

https://archive.org/details/ahistorydiscove01pullgoog

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

YALIKAVAKSPOR LİGİ YENİLGİYLE TAMAMLADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalıkavkspor YALIKAVAKSPOR LİGİ YENİLGİYLE TAMAMLADI… DSC 0003

Yalıkavakspor Kulübü Kadın Hentbol Takımı evinde oynadığı son maçta İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’ne 34-43 mağlup oldu. 

Gümbet Binnaz Karakaya Kapalı Spor Salonu’nda oynanan Türkiye Hentbol Federasyonu Kadınlar Süper Lig maçında oyunun başından sonuna kontrolünü elinde tutan İzmir ekibi, ilk yarıyı da 16-24 önde bitirdi.

yalıkavkspor YALIKAVAKSPOR LİGİ YENİLGİYLE TAMAMLADI… DSC 0008İkinci devrede de üstün bir oyun oynayan İzmir ekibi, maçı 34-43 kazandı. Maçta en çok gol kaydeden isim ise 9 golle İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nden Sibel Kıcıroğlu oldu.  Yalıkavak, bir sonraki maçını 27 Nisan Cumartesi Ardeşen Gençlik ve Spor Kulübü ile deplasmanda oynayacak.

yalıkavkspor YALIKAVAKSPOR LİGİ YENİLGİYLE TAMAMLADI… DSC 0005

Okumaya devam et

ASAYİŞ

ARACIYLA 150 METRE SÜRÜKLENDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza ARACIYLA 150 METRE SÜRÜKLENDİ… bodrum kaza

Bodrum’da devrilen hafif ticari araç yaklaşık 150 metre sürüklendi. Sürücü kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. 

Kaza, gece saatlerinde İslamhaneleri Mahallesi’nde yaşandı. Turgutreis istikametinden Bodrum’a seyir halinde olan 48 BM 149 plakalı hafif ticari araç, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu orta refüje çıktı.

Refüje çıkan araç devrilip yaklaşık 150 metre sürüklendi. Kazanın ihbar edilmesi üzerine bölgeye polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Hafif sıyrıklarla kazadan kurtulan sürücünün ilk kontrolleri kaza mahallinde yapıldı. Sürücünün hastaneye gitmeyi reddettiği bildirildi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI… bodrumspor amed sportif 3

2. Lig beyaz gurupta mücadele eden B.B Bodrumspor, deplasmanda 3-0 yenildiği Amed sportif’i, kendi sahasında aynı skorla, 3-0 mağlup etti.

Karşılaşmanın 4. Dakikasında Bodrumsporlu Ozan pasını gole çeviren Şaban’nın vuruşu ofsayt olarak değerlendirildi. Karşılaşma doksan dakika boyunca karşılıklı ataklar ile oynanırken genelde oyuna hakim olan taraf ev sahibi Bodrumspor oldu. Özellikle karşılaşmanın sonlarına doğru Bodrumsporlu oyuncuların yaptıkları ataklar göz doldururken 62 ve 88 inci dakikalarda iki gol atan taraf ev Sahibi takım oldu. Karşılaşmayı Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta izleyenler arasında yer aldılar.

bodrumspor BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI… bodrumspor amed sportif 6Karşılaşmanın özellikle ilk 15 dakikası ve ikinci devrenin ilk 10 dakikası sert oynanan karşılaşmada, hakem Yalçın Taşkınfırat uyarılarıyla oyun normalleşti. Bodrumspor aldığı 3 puanla ligde 46 puanla 8.sırada bulunuyor.

bodrumspor BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI… bodrumspor amed sportif 5Stad          : Bodrum İlçe Şehir Stadı
Hakemler : Yalçın Taşkınfırat **, Mücahit Değermenci **, Berkay Daban **

B.B Bodrumspor:
Sadrettin Fırat **, Erkan **, Muhammet **, Şaban Yılmaz ****, Emrecan ***(dk 58 Cem ****), Orhan ***, İzzet ***, Mustafa ** (dk 83 Celal **) ,Seyit Ahmet *** ( dk 74 Özgür **), Ozan **, Özgür **

Amed Sportif:
Mehmet Salih ***, Ercan **, Muhlis** ( dk 70 Hasan **), Gökhan**, Muhammed Burak ** (dk 85 Ali Gaffar *), Mehmet Erkut **( dk 45 erat **), Oğuz **, Berat **, İlyas**, Bünyamin **

bodrumspor BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI… bodrumspor amed sportif 4Sarı Kartlar:

B.B Bodrumspor : Erkan, Ozan,

Amed Sportif      : Gökan, Bünyamin

Goller                   : B.B Bodrumspor Dk 47 Şaban, Dk 62, 88 Cem

bodrumspor BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI… bodrumspor amed sportif 2Karşılaşmanın önemli pozisyonları şöyle:

Dakika 4: Bodrum sporun sol kanattan geliştirdiği atakta 48 numarayla Ozan sol ceza sahası içerisinde kaleci ile karşı karşıya kaldı vuruşunu yapmak yerine pasını Şaban Yılmaz’a verdi. Genişyürek’in vuruşunu hakem ofsayt olarak değerlendirdi.

Dakika 9: Amedspor’un sağ kanattan geliştirdiği atakta ceza sahası önünde faul oldu. Faul vuruşunu 18 numaralı Gökhan yaptı. Gökhan’ın vuruşunu kaleci Sadrettin Fırat yumruklayarak kurtardı.

Dakika 39: dakika da sol kanattan yaptığı atakla topla ceza sahası dışında buluşan Emre Can ceza sahası dışından yaptığı güzel vuruşu Ahmet kalecisi Mehmet Salih Demircan kurtardı.

bodrumspor BODRUMSPOR, AMED SPORTİF’TEN 3 PUANI 3 GOLLE ALDI… bodrumspor amed sportifDakika 47: Bodrumspor atağında Amed sporif ceza sahası içerisinde oluşan karambol de topla buluşan Şaban’ın vuruşu Bodrum spora gol getirdi.

Dakika 54: Bodrumsporun sağ kanattan yaptığı atakta Orhan ile Emrecan’ın paslaşması sonucunda topla buluşan Emrecan’nın şutunu kaleci altı pas içerisinden kurtardı.
Dakika 62: Bodrumspor un yaptığı atakta Cem ile Şaban birlikte paslaşarak ceza sahasına taşıdıkları topla buluşan Cem in vuruşu Bodrum spora 2. golü getirdi.

Dakika 73: Amed sportif yaptığı atakta ceza vuruşundan kazandı. Ceza vuruşunu Gökhan’ın sert şutunu Bodrumspor kalecisi kurtardı.

Dakika 85: Bodrumspor atağında ceza yayının önünde topla buluşan Orhan’ın çok sert vuruşu kale direğine çarparak auta çıktı.
Dakika 88: Bodrumspor sol kanattan yaptığı atakta Orhan Aktaş top ile korner çizgisine doğru ilerledi. Orhan’ın yaptığı vuruşla buluşan Cem in oluşan karambolde yaptığı güzel vuruşu Bodrumspor’a 3. golü getirdi.

Okumaya devam et

Son Haberler