Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA EN BÜYÜK FIRSATÇI KİM…

Yayınlanan

açık

zeki müren BODRUM’DA EN BÜYÜK FIRSATÇI KİM… emin varol kose yazisi 1
zeki müren BODRUM’DA EN BÜYÜK FIRSATÇI KİM… reklam arena 4

Size bugün, Tenor Murat Karahan’ın, “Bodrum- Zeki Müren Şarkıları Konseri” ile ilgili izlenimlerimi yazmayı planlamıştım.

Ancak, Antik Tiyatro’da karşılaştığım, doğrudan sizi ve cebinizi ilgilendiren bir başka konuya öncelik verdim.

Anlatayım;

Murat Karahan konseri başlamadan yaklaşık bir saat önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Antik Tiyatro’ya girdim.

Henüz kapılar açılmadığı için görevliler son hazırlıklarını yapıyordu.

Limak Holding elemanlarının kapıdaki karşılamaları son derece nazikti. Her sıranın başında bekleyen görevliler de misafirlere kibarca yardım ediyordu.

Güzel bir ortam vardı. Güzel bir gece geçirecektik!

Ancak bu iyimserliğim fazla sürmedi.

Yanımızda herhangi bir içecek getirmediğimiz için, tiyatronun içinde konuşlanmış büfeye gittim.

Bir küçük şişe su ve bir küçük (330 ml) kutu Cola istedim. Uzattığım 50 tl karşılığında, 35 tl geri alınca, su ve cola fiyatlarını sordum

zeki müren BODRUM’DA EN BÜYÜK FIRSATÇI KİM… emin varol fisSu 5 TL, Cola ise 10 TL idi…

Önce, ‘Lahmacun’un 70 liraya satıldığı Bodrum için normal’ diye düşündüm.

Sonra, ‘hayır’ dedim. Normal değil.

100 metre ilerde en fazla 1,5 liraya satılan su neden 5 tl, Cola ise neden 10 tl idi?

Büfeyi, Anadolu Kültürel Girişimcilik şirketinin çalıştırdığını söylediler.

Bir şirket yetkilisi olup olmadığı sorusuna ise “hayır” cevabını aldım. Yetkili, belki de uzaktan bizi izliyordu, bilmiyorum.

(Anadolu Kültürel Girişimcilik Şİrketi,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait 186 müze ve ören yerindeki mağaza ve kafeteryaları işletiyor. Şirket, bakanlığın 2016 yılı sonunda açtığı ihaleyi kazandı ve 2017 yılından DÖSİMM, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü adına, ören yerlerinde satışlara başladı.)

Aldıklarımın karşılığında fiş isterken, Anadolu Kültürel Girişimcilik Şirketi tarafından işletilen büfedeki fiyatların yüksek olduğu konusunda, çok fazla şikayetin olduğunu öğrendim.

Hatta birkaç dakika öncesinde Bodrum Belediyesi’ne ait zabıtalar da büfeye gelerek fiyat listesini istemişler. Çözüm merkezi olan “Beyaz Masa”ya yapılan yazılı ve sözlü şikayetler üzerine büfeye gelen zabıtalar da benim gibi bir yetkili olup olmadığını sormuşlar.

Yetkilinin olmadığını öğrenince fiyat lstesini istemişler.

Onu da alamayınca ertesi gün bir yetkiliyi fiyat listesi ile birlikte belediyeye davet ederek tiyatrodan ayrılmışlar.

Bir süre sonra ben de Bodrum Belediyesi’ne telefon ederek fiyatların yüksekliğinden şikayet ettim. Ardından da, “Bir küçük suyun 5tl’ye, colanın ise 10 tl’ye satıldığı Bodrum’da, Lahmacun’un 70 liraya satıldığı haberlerinden alınmamalarını” söyledim.

Çünkü devlet, fahiş fiyatla su ve kola satmanın öncülüğünü yapıyordu. Kimse de denetim yapmıyordu.

Hani, Devletin Amerika’ya kafa tutttuğu bu günlerde, ABD’nin ünlü içeceği Cola’yı, Bakanlığın denetiminde olması gereken bir ören yerinde, bu kadar yüksek fiyatla satılması çelişki değil miydi?

Anadolu Kültürel Girişimcilik Şirketi, internet sayfasında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerindeki ticari alanların işletme yetkisine sahip olan, Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmakta olan bir markaolduğu yazıyor.

Şirket, tanıtıma nasıl katkı yapıyor bilmiyorum.

Herhalde yüksek fiyatla satış yaparak değil.

Peki, Bakanlığa bağlı 186 ören yerini işleten bu şirketin belirlediği fiyatları kim onaylıyor, kim denetliyor?

Bu konuda bir sonuca ulaşamadım. Bakanlık veya Bodrum Belediyesi yanıt verirse öğreneceğim.

Ancak, o anda yaptığım telefon trafiğinde Bodrum Belediyesi’nin onaylamadığını öğrendim. Bodrum Ticaret Odası’nın onayladığı laflarına ise inanmadım. Şirketin bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Müdürlüğü’nün onaylaması ve denetlemesi gerektiğini düşündüm.

Ancak, bakanlık adına işleten Anadolu Kültürel Girişimcilik Şirketi’nin kendi fiyat listesini kendisinin belirlediği ve yine kendisinin onaylayarak uygulamaya soktuğuna inanmaya başladım

Sayın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy. Birkaç gün önce yaptığı açıklamada, “Bodrum’da yiyecek-içeceklerin yüksek fiyattan satıldığını haberlerine üzüldüğünüsöylüyor. Ve ekliyor:

10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun’ gibi vesaire şeyler var. Eğer siz gerekli altyapıyı, eğitimi oluşturmazsanız, sistemi kurmazsanız ortalık fırsatçılara kalıyor. O zaman bu turizmin geleceğini yiyorsunuz. Bundan sonra buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Evet, Sayın Bakan. Yer yine Bodrum. Üstelik, bakanlığınıza bağlı Bodrum Antik Tiyatro’dayız. Tenör Murat Karahan’ın anonsu ile en ön sıradan konseri izlediğini öğrendiğimiz değerli eşiniz de burada. İhale ile verdiğiniz Anadolu Girişimcilik Şirketi burada, küçük suyu 5 liraya, küçük kutu kolayı ise 10 liraya satıyor. Bu şirket üstelik yine bakanlığınıza bağlı 186 müze ve ören yerini işletiyor.

Bu şirketin fiyat listesini kim belirliyor ve kim onaylıyor?

Eğer siz onay verdiyseniz,

En büyük fırsatçı kim oluyor?

zeki müren BODRUM’DA EN BÜYÜK FIRSATÇI KİM…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

doğa koleji DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI… arena do  a koleji
doğa koleji DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI… reklam arena 4

Doğa Koleji 8. sınıf öğrencilerinden, Liseye Geçiş Sınavı’na katılan 27 öğrenci tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi oldu. 64 öğrenci ise, sadece 1 soruyu yanlış yanıtladı.

 Tüm 8. sınıf öğrencileri ve velilerinin heyecanla beklediği, 1 Haziran Cumartesi 2019 tarihinde gerçekleşen Liseye Geçiş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. 1 milyon 29 bin öğrencinin katıldığı Liseye Geçiş Sınavı’nda, eğitimdeki liderliğini sürdüren ve başarıda sınır tanımayan Doğa Koleji’nin 27 öğrencisi Türkiye birincisi oldu. Öğrencilerinin LGS’de elde ettiği başarıdan memnuniyet duyduğunu belirten Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, tüm öğrencilerini tebrik ettiğini ifade etti.

Genel Müdür Lüle, “Sınavda 27 öğrencimiz Türkiye birincisi olurken, 4012 öğrencimiz, en az bir branştan tüm soruları doğru cevapladı. 64 öğrencimiz sadece 1 soruyu yanlış yanıtladı. Elde edilen başarı; öğrenci, öğretmen ve kurum başarısıdır” dedi.

Fen ve Teknoloji Lisesinde 4+1 Eğitim

 Liseye Giriş Sınavları’nda başarı elde eden öğrenciler, Doğa Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nde %100’e varan burs imkanıyla okuma fırsatı kazanıyor.

Doğa Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, öğrencilerine ilk yılı İngilizce hazırlık sınıfı dahil olmak üzere toplam 5 yıllık eğitim olanağı sunuyor. Hazırlık sınıfında 24 saat İngilizce, 4 saat Almanca, 2 saat “Teknoloji ve Yazılım” ve 2 saat “Teknoloji ve Donanım” dersleri veriliyor.

Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, “Fen ve Teknoloji Liseleri’nden mezun öğrenciler araştırmacı, yenilikçi, tüketmek yerine üretmeyi seçen, ülkemizin teknolojik geleceğine yön verecek, fen ve bilim dallarında donanımlı bireyler olarak kariyer hayatlarına bir adım önde başlayacaklar. Öğrencilerimiz bu ayrıcalıklı lise eğitimiyle dünyanın en saygın üniversitelerinden kabul ve burs olanağına sahip olurken, üniversite eğitimlerini yurt dışında sürdürebilecekler” dedi.

doğa koleji DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… M
aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… reklam arena 4

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘Sosyal Çalışma Programı’yla Muğlalı lisans ve önlisans öğrencileri kamu kurumlarında maaş karşılığında çalışabilecek. AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle Muğla ilinin kontenjanı 489’a çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, üniversite öğrencilerinin hayata hazırlanması ve iş bulmalarına yönelik hazırlanan Sosyal Çalışma Programı uygulamaya kondu.

Buna göre, Muğla’da yaşayan lisans ve önlisans öğrencileri yaz tatili boyunca kamu kurum kuruluşlarında ücreti karşılığında çalışabilecek. Çalışmak isteyen öğrenciler İŞKUR hizmet noktaları ya da internet üzerinden başvurarak bu imkandan yararlanmaya hak kazanabilecek.

Muğla’ya daha önce 239 olarak verilen Sosyal Çalışma Programı kontenjanı, AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle 489’a çıkarıldı. Bunun için Muğla’ya yaklaşık 2 milyon liralık ödenek ayrıldı.

Bir yaz döneminde programın azami süresi 3 ay olacak. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılım sağlayabileceğinden bir yaz döneminde katılım sağlanabilecek toplam süre 42 gün olacak. Bu yıl yaz dönemi için bu süre 39 gün uygulanacak. Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olup, yarım saati dinlenme, haftalık çalışma süresi de 3 gün olacak.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Demir, Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete, üniversite öğrencilerinin hayata atılmasında programın son derece önemli olduğundan söz ederek, Muğla’ya verilen önemden dolayı başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür etti.

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA2
güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… reklam arena 4

Güney Ege Kalkınma Ajansı 118.Yönetim Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın Başkanlığında ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in ev sahipliğinde Muğla Karabağlar Yaylasında 25 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA1Ajansın son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlerin değerlendirildiği ve gelecek dönem çalışmaların istişare edildiği toplantıya Kurul Başkanı Denizli Valisi Hasan Karahan ve Kurul üyesi Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile Ajans Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı.

Denizli Valisi Hasan Karahan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda öncelikle, Ajansın geçtiğimiz Şubat ayında ilan ederek yürüttüğü ve 13 Mayıs 2019 tarihinde taahhütnamelerinin teslim alınmasıyla başvuru sürecinin bittiği 2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’na değinildi.

Güçlü Sanayi Mali Destek Programı kapsamında Bölgeden 90 adet proje başvurusu yapıldığı, GEKA’dan toplam 44 milyon 380 bin TL destek tutarı talep edildiği ve böylelikle projelerin toplam bütçesinin yaklaşık 93 milyon 400 bin TL olduğu ifade edildi.

2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’nın bir diğer programı olan Temiz Üretim Mali Destek Programında ise Ajansa toplam 29 proje başvurusu gerçekleştirildiği söylendi. Söz konusu 29 proje kapsamında GEKA’dan talep edilen destek tutarının 12 milyon 500 bin TL olduğu ve başvurularda toplam proje bütçesinin yaklaşık 29 milyon TL’ye ulaştığı belirtildi. Projelerin değerlendirme sürecinin devam ettiği 2019 Yılı Teklif Çağrısı kapsamında ileri ki tarihlerde değerlendirme sürecinin tamamlanacağı ve desteklenmeye hak kazanan projelerin kamuoyuyla paylaşılacağı da ifade edildi.

Ajansın bir diğer destek mekanizması olan ve 16 Nisan 2019’da kamuoyuna ilan edilen 2019 Yılı Teknik Destek Programına da değinen GEKA Yönetim Kurulu, Mart-Nisan dönemi başvurularının tamamlandığı ve 14 adet Teknik Destek Projesinin değerlendirme sürecini geçtiğini belirtti. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almalarını sağlayan Teknik Destek Programının toplam bütçesinin 1 milyon TL olduğu, Mayıs-Haziran dönemi proje kabullerinin devam ettiği ve yılsonuna kadar devam edecek program için bölgeden uygun proje başvurularının beklendiği de ifade edildi.

Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesinin amaçlandığı ve 10 Mayıs 2019 tarihinde ilan edilen 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programının konuşulduğu toplantıda, program için toplam bütçenin 2 milyon TL olduğu söylendi. Faaliyet başına desteğin en fazla 200 bin TL olarak belirlendiği programa, Bölgedeki kurum ve kuruluşların başvuru yapabileceği ifade edildi. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Valisi Karahan desteklerden faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin GEKA’yı yakından takip etmeleri gerektiğini tavsiye etti.

Toplantının son bölümünde güdümlü proje destekleri kapsamında yürütülen çalışmalar, proje faaliyetleri ile bu kapsamdaki etkinliklerin değerlendirilerek yapılabilecek faaliyetler ile planlanan program katılımlarının görüşüleceği ifade edildi. Hasan Karahan, Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederken toplantıda alınacak kararların bölge ve ülke için hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

 

 

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler