Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

3 “D” BODRUM SEZONU…

Yayınlanan

açık

sezon 3 “D” BODRUM SEZONU… ali peltek makale
sezon 3 “D” BODRUM SEZONU… reklam arena 4

Darbeli sezon: 2016 yılı 15 Temmuz’unda, darbeyle sarsıldık tüm ülke olarak. Gece on sularında, sokak ve çarşıların bir anda boşalıp, bankamatik, petrol istasyonları ve alışveriş merkezlerinde kuyruklar oluştu Bodrum’da. Darbenin bastırılıp, kontrol altına alınmasının ardından, tüm memur izinleri durduruldu. Gerçekleşen olay sonucunda, tüm ülke ekonomisi ile birlikte, Bodrum Turizmi de darbeyi yemişti. Ardından hükümet, bir dizi ekonomiyi kurtarma önlem paketi açıkladı. Bunlardan biri de turizmi kurtarmak ile ilgili idi. Sonrasında göreve getirilen Naci Ağbal Bodrum Salamakis Otel’de açıkladı, daha doğrusu açıklamaya çalıştı, söz konusu paketi. Sayın bakanın anlattığı ve daha önce duymadığım Nasrettin Hoca fıkrası, hükümetin turizm politikasını özetler nitelikteydi.

Anımsadığım kadarıyla fıkra şöyleydi; ”Hoca Nasrettin’in iki kızı varmış. Kızlarından biri çiftçiyle, diğeri de kiremitçiyle evliymiş. Zaman zaman kızlarını ziyarete gidermiş Hoca. Bir gün kiremitçiye verdiği kızını ziyarete giden Hoca yemek, ikram faslından sonra durumunu sormuş kızına. Kızı da; “Toprağı taşıdık, eledik, yoğurduk, kalıplara doldurduk, güneşe serdik. Ama, yağmur yağarsa anamız ağlar” diyerek cevap vermiş Hocaya. Ertesi gün küçük kızınıziyarete gitmiş  Hoca. Hoş beş, derken, onunda durumunu sormuş. Kızı Hocaya şöyle cevap vermiş; “Babacığım toprağı sürdük, otunu ayıkladık, tohumu attık, gübreyi döktük. Ama, yağmur yapmazsa anamız ağlar” 

Akşam eve dönen Hoca’ya kızlarının halini merak ederek soran eşine cevap veren Hoca şöyle demiş: “Vallahi hanım durum ne olursa olsun, sen ağlayacaksın…” diye cevap vermiş.

Dediğim gibi, durumun özetini veren açık yürekli, gerçekçi ve cesur bir açıklama olarak aldım bu mesajı kendimce.

Depremli sezon: 2017 yılının 20 Temmuz’unda deprem ile sarsıldık. Tüm ajansların verdiği deprem sonrası, aynen darbe sezonunda olduğu gibi, Bodrum çıkış istikametinde araç kuyrukları oluştu. Devam eden bir ay boyunca yatağımız ve evimiz artçı sarsıntılarla sallandı durdu, tıpkı bir beşik gibi. Bir önceki sezonun açtığı ekonomik yara daha sarılmadan, yeni bir krizle yüzleşmek zorunda kaldı Bodrum Turizmi. Şükürler olsun ki can kaybının yaşanmadığı Bodrum’da, afet bölgesi ilan edilmediğinden dolayı, kapsamlı ekonomik kurtarma paketi açıklanmadı. Hasar görmüş ev ve iş yerlerinin zararı kısmi olarak giderilmeye çalışıldı. Ama, iptal edilen rezervasyonlar ve bir anda boşalan Bodrum’un, turizm yatırımcısı ve esnafı açısından karşılaştığı ekonomik zarar açık bir yara olarak halen duruyor.

Devalüasyonlu sezon: geçmiş iki sezonun darbe ve depremi ile yüzleşen Bodrum turizmi, yeni sezonda yaralarını sarmaya uğraşırken, “Papaz Krizi” kisvesi adı altında, antipatik çizgi film kahramanı karakterli Amerikan Başkanı sözcülüğünde, ülkemizi tehdit ve şantajla başlayıp, kirli bir ekonomik savaşa dönüşen döviz kurunun kontrolsüz arttırılıp, paramızın oldukça değer kaybettiği yeni bir devalüasyonla karşı karşıya geldik ülke olarak. İktidarın yıllardır, ekonomik kırılganlık, dış güçlerin ekonomik müdahalesi artık söz konusu değil, IMF’ ye borç verdik, söylemi ABD tarafından yeterince ciddiye alınmamış olacak ki: yine, yıllar öncesinde kaldığını sandığımız devalüasyonla yüz yüze geldik. Şu an için fotoğraflarda her şey yolunda görünüyor Bodrum için. Son yılların doluluk oranının rekor seviyesinde olduğu deklare ediliyor ilgili birimlerce.

Yazının başlığını okuyup, içeriğinde teknolojik ayrıntı arayan var mıdır bilmem ama, Bodrum Turizmi, merkezi ve yerel idare tarafından ele alınan uygulamalar neticesinde hak ettiği yerde bulunmadığından, ivedilikle çözüm ve çıkış çareleri aranmalıdır…

sezon 3 “D” BODRUM SEZONU…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… bodrum kaza
bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI… reklam arena 4

Otomobile arkadan çarptığı kazada, ağır şekilde yaralandı. 

Kaza, Turgutreis-Bodrum Karayolu Dereköy Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre karayolunda seyreden 34 yaşındaki Aydın Yalçın idaresindeki motosiklet, bir anlık dikkatsizlik sonucu kavşakta 48 ABP 361 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle motosikletinden fırlayıp otomobilin arka camına çarpan Yalçın, ağır şekilde yaralandı. Vücudunda kırıklar olduğu ifade edilen yaralı, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralının tedavisinin sürdüğü bildirildi. Güvenlik güçleri kazayla ilgili inceleme yaptı. Diğer yandan kazaya karışan motosikletin çarpmanın şiddetiyle koltuğunun yerinden söküldüğü görüldü.

bodrum kaza OTOMOBİLE ÇARPINCA AĞIR YARALANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… bodrum kent konseyi logo
bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR… reklam arena 4

Bodrum Turgutreis Hüseyin Burnu açıklarında geçtiğimiz günlerde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber teknenin batarak, 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamanı yitirmesi ile ilgili, Bodrum Kent Konseyi’nden basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında “Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez düşüncesine dikkat çekildi.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…

İnsanca yaşamaya, eşitliğe, nefretsiz söylemlere, bu dünya hepimizin demeye hasret…

İster Bodrum’da doğup büyümüş olalım, ister burayı evi bilip kalanlardan; Bodrum hepimiz için mavi-beyaz bir mücevher.

Hepimizin Bodrum’a dair ortak duyguları var. Her birimiz bir kez olsun, deniz kenarında oturup Bodrum’un eşsiz maviliğine dalıp gitmiş, çocukluk anılarımızı; gençlik heyecanlarımızı; acılarımızı ve mutluluklarımızı düşünmüşüzdür…

En güzel fotoğraflarımızda Bodrum’un mavi dalgaları vardır fonda…

Vardı… Artık yok!

Kan kırmızı bir renk bulaştı fotoğraflardaki fonlara.

Bodrum’un derin mavilikleri koyulaşıyor… Temiz sularına ölümün karanlığı karıştı, karışmaya devam ediyor… Deniz kenarında yapılan tatlı dost sohbetleri, acı bir iç çekişle bölünür oldu. 

“Bugün 8 kişi ölmüş, bugün 15 kişi ölmüş, ikisi çocukmuş, biri kurtulmuş…”

Ülkeler bu ölümlere engel olmak için, mülteci ve göçmen sorunları karşısında çözüm odaklı stratejiler geliştirmeli ve İnsan haklarını hiçe sayan sınır politikalarına bir son vermelidir. Sadece ülkeler ve yöneticiler değil, mültecilerin yaşam şartlarını zora sokan, ülkedeki hemen her sorundan mültecileri sorumlu tutan ve nefret söylemleri ile süreci yıpratan herkes bu ölümlerin doğal sorumlularıdır.

“Yaşam hakkı”, adı üstünde bir ayrıcalık değildir, ayrım gözetmez. Dil, din, ırk, etnik köken, ekonomik durum gözetmeksizin tüm canlıları kucaklar. Bizler yaşam hakkını kullanarak bir ümitle yola çıkıp ölüme giden insanların acı haberlerini duymak ve okumak istemiyoruz.  Bu ölümlere alışan ve sıradanlaştıran bir insanlığın parçası olmak istemiyoruz. Çocuklara borcumuz var…

Umut yolculuğunda yaşamını kaybeden insanlar için duyduğumuz üzüntü, hepimizin ortak acısıdır. Bizler Bodrum’un huzur dolu sularına her baktığımızda, bu sularda yok olan hayatların acısını kalbimizde hissetmekten yorulduk.

Bu ölümler son bulsun istiyoruz.

Bodrum’un mavi suları yeniden aydınlansın istiyoruz.

Bodrum Kent Konseyi olarak, bu konuda üzerimize düşen her çalışmayı tüm Bodrum’lu hemşehrilerimiz ile birlikte göğüsleyebilmek en büyük tesellimiz olacaktır. Sularımızda kaybolan hayatlara ve acı ölümlere alışmadığımızı, kabullenmediğimizi tüm kamuoyuna bildiriyor ve yetkilileri insan tacirlerine karşı daha fazla önlem almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

BODRUM KENT KONSEYİ

bodrum kent konseyi BODRUM KENT KONSEYİ: YAŞAM HAKKI AYRICALIK DEĞİLDİR…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… G    MEN KAZA
göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI… reklam arena 4

Bodrum’da dün yaşanan göçmen faciası ile ilgili 5 kişi gözaltına alınırken, gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. 

Turgutreis Mahallesi açıklarındaki Hüseyin Burnu önlerinde içinde Suriye, Filistin ve Somali uyruklu kaçak göçmenlerin bulunduğu “İlsu 1” isimli 8 metrelik fiber tekne battı. Olayda 31 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 3’ü çocuk 12 kişi ise yaşamını yitirdi.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma neticesinde facia ile ilgili olduğu iddiasıyla 2’si yabancı uyruklu, 5 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi.

Öte yandan olayda yaşamını yitiren göçmenler otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Cenazelerin işlemlerin ardından yakınlarına teslim edileceği, 15 gün içerisinde bir yakını çıkmayanların Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

göçmen faciası GÖÇMEN FACİASINDA 5 GÖZALTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler