Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

3 “D” BODRUM SEZONU…

Yayınlanan

açık

sezon 3 “D” BODRUM SEZONU… ali peltek makale

Darbeli sezon: 2016 yılı 15 Temmuz’unda, darbeyle sarsıldık tüm ülke olarak. Gece on sularında, sokak ve çarşıların bir anda boşalıp, bankamatik, petrol istasyonları ve alışveriş merkezlerinde kuyruklar oluştu Bodrum’da. Darbenin bastırılıp, kontrol altına alınmasının ardından, tüm memur izinleri durduruldu. Gerçekleşen olay sonucunda, tüm ülke ekonomisi ile birlikte, Bodrum Turizmi de darbeyi yemişti. Ardından hükümet, bir dizi ekonomiyi kurtarma önlem paketi açıkladı. Bunlardan biri de turizmi kurtarmak ile ilgili idi. Sonrasında göreve getirilen Naci Ağbal Bodrum Salamakis Otel’de açıkladı, daha doğrusu açıklamaya çalıştı, söz konusu paketi. Sayın bakanın anlattığı ve daha önce duymadığım Nasrettin Hoca fıkrası, hükümetin turizm politikasını özetler nitelikteydi.

Anımsadığım kadarıyla fıkra şöyleydi; ”Hoca Nasrettin’in iki kızı varmış. Kızlarından biri çiftçiyle, diğeri de kiremitçiyle evliymiş. Zaman zaman kızlarını ziyarete gidermiş Hoca. Bir gün kiremitçiye verdiği kızını ziyarete giden Hoca yemek, ikram faslından sonra durumunu sormuş kızına. Kızı da; “Toprağı taşıdık, eledik, yoğurduk, kalıplara doldurduk, güneşe serdik. Ama, yağmur yağarsa anamız ağlar” diyerek cevap vermiş Hocaya. Ertesi gün küçük kızınıziyarete gitmiş  Hoca. Hoş beş, derken, onunda durumunu sormuş. Kızı Hocaya şöyle cevap vermiş; “Babacığım toprağı sürdük, otunu ayıkladık, tohumu attık, gübreyi döktük. Ama, yağmur yapmazsa anamız ağlar” 

Akşam eve dönen Hoca’ya kızlarının halini merak ederek soran eşine cevap veren Hoca şöyle demiş: “Vallahi hanım durum ne olursa olsun, sen ağlayacaksın…” diye cevap vermiş.

Dediğim gibi, durumun özetini veren açık yürekli, gerçekçi ve cesur bir açıklama olarak aldım bu mesajı kendimce.

Depremli sezon: 2017 yılının 20 Temmuz’unda deprem ile sarsıldık. Tüm ajansların verdiği deprem sonrası, aynen darbe sezonunda olduğu gibi, Bodrum çıkış istikametinde araç kuyrukları oluştu. Devam eden bir ay boyunca yatağımız ve evimiz artçı sarsıntılarla sallandı durdu, tıpkı bir beşik gibi. Bir önceki sezonun açtığı ekonomik yara daha sarılmadan, yeni bir krizle yüzleşmek zorunda kaldı Bodrum Turizmi. Şükürler olsun ki can kaybının yaşanmadığı Bodrum’da, afet bölgesi ilan edilmediğinden dolayı, kapsamlı ekonomik kurtarma paketi açıklanmadı. Hasar görmüş ev ve iş yerlerinin zararı kısmi olarak giderilmeye çalışıldı. Ama, iptal edilen rezervasyonlar ve bir anda boşalan Bodrum’un, turizm yatırımcısı ve esnafı açısından karşılaştığı ekonomik zarar açık bir yara olarak halen duruyor.

Devalüasyonlu sezon: geçmiş iki sezonun darbe ve depremi ile yüzleşen Bodrum turizmi, yeni sezonda yaralarını sarmaya uğraşırken, “Papaz Krizi” kisvesi adı altında, antipatik çizgi film kahramanı karakterli Amerikan Başkanı sözcülüğünde, ülkemizi tehdit ve şantajla başlayıp, kirli bir ekonomik savaşa dönüşen döviz kurunun kontrolsüz arttırılıp, paramızın oldukça değer kaybettiği yeni bir devalüasyonla karşı karşıya geldik ülke olarak. İktidarın yıllardır, ekonomik kırılganlık, dış güçlerin ekonomik müdahalesi artık söz konusu değil, IMF’ ye borç verdik, söylemi ABD tarafından yeterince ciddiye alınmamış olacak ki: yine, yıllar öncesinde kaldığını sandığımız devalüasyonla yüz yüze geldik. Şu an için fotoğraflarda her şey yolunda görünüyor Bodrum için. Son yılların doluluk oranının rekor seviyesinde olduğu deklare ediliyor ilgili birimlerce.

Yazının başlığını okuyup, içeriğinde teknolojik ayrıntı arayan var mıdır bilmem ama, Bodrum Turizmi, merkezi ve yerel idare tarafından ele alınan uygulamalar neticesinde hak ettiği yerde bulunmadığından, ivedilikle çözüm ve çıkış çareleri aranmalıdır…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

dr ergün saçar DOKTOR ERGÜN’DEN İYİ HABER VAR… arenabodrumhaber dr ergun sacar yogun bakimda

Geçtiğimiz hafta rahatsızlanarak Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan daha sonra da İzmir’e sevk edilen Bodrum Devlet Hastanesi acil servis doktoru Ergün Saçar’ın durumu iyiye gidiyor.

Geçirdiği grip sonrası durumu ağırlaşan Dr. Ergün Saçar  Milas 75. Yıl Devlet Hastanesinde solunum destek ünitesine bağlı bir şekilde tedavi görürken daha ağırlaşması üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yoğun bakım ünitesinde nakledilmişti.  Burada yapılan müdahale ve tedavinin ardından durumu her geçen gün daha iyiye giden Dr. Ergün Saçar’ın bugün de iyi haberler geldi.

Okumaya devam et

Son Haberler