Bizimle iletişime geçin

KÜLTÜR SANAT

İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN…

Yayınlanan

açık

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… nevzat atl  g kerim atl  g 1
Yıllarca Klâsik Türk Müziği Devlet Korosu şefliği yapmış Prof.Dr. Nevzat Atlığ halen sanatını Bodrum’da sürdürürken, torunu Kerim Atlığ animasyon sanatçısı ve VJ olarak Los Angeles’ta çalışmalarını yürütüyor. 

Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikîsi Hocalığından ayrılarak, 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kuran Nevzat Atlığ, 1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. 1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Üyeliğine seçildi ve 1984  yılında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında “Profesör”, 1987 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne lâyık görüldü. Prof. Dr. Nevzat Atlığ , Bodrum’da 10 yıldır çeşitli klasik müzik konserlerine imza atan Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (Karsanat) kurucu üyesi ve sanat danışmanı olarak, halen Türk Müziği Konserlerine sanat yönetmeni olarak imza atıyor.

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… nevzat atl  g kerim atl  g 2TORUN KERİM ATLIĞ

Karsanat yönetim Kurulu Üyesi ve piyano eğitmeni olan Nihan Atlığ Simpson’un   1989 yılı  Istanbul doğumlu oğlu Kerim Atlığ ise, şu anda Los Angeles’te farklı bir sanat dalında çalışmalarına devam ediyor. Uzmanlık alanı  3D Animasyon – Hareket Grafikleri – Gerçek Zamanlı Grafik – VJ olan Atlığ kendini şöyle ifade ediyor.

“2004’de  Italyan Lisesi’nde okurken, amatör olarak çizim yapıyordum. 2009’da Koç Universitesi’nin Media and Visual Arts bölümünde, medyanın birçok kolunun eğitimini alarak, grafik tasarım, film, film editleme, fotografçılık gibi geleneksel türler üzerine çalışmalar yaptım. Yağlı boya ve kara kalem de çalışıyordum. Bu dönem içerisinde İstanbul’da sanat ve müzik etkinliklerine gidip, özellikle elektronik müzikten çok ilham almaya başladım.

VJ’lik ve sahne görsellerine olan ilgimi 2013 de keşfettim. The Chemical Brothers’in “Don’t Think”, Amon Tobin’in “Isam” albümü konser görselleri, Ali M. Demirel ve Aaron Koolik’in sahne görselleri beni dijital görsel ve animasyon yaratma konusunda ilham kaynağı oldu.

Mezuniyetimin ardından 2014’de animasyon eğitimi almak ve kendimi sahne görselleri konusunda  gelistirmek icin Los Angeles’a taşındım. Los Angeles Film School’da “Computer Animation and Visual Effects” bölümünde eğitim aldım. Amon Tobin’in “Isam” konser gorsellerini yapan, V Squared Labs sirketinde staj yaptım.  Tame Impala muzik grubunun, konser görselleri dahil olmak üzere birçok animasyon ve post-produksiyon projesinde yer aldım.”

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… kerim atl  gTECHNO VE HOUSE MÜZİK

Dede Atlığ Türk Müziği’nde döneminin tek ustası iken, torun da techno ve house muzik müzik konserlerinde sahne aldığını ifade ediyor.

“Egitim ve produksiyon  dışında, 2017 yilindan beri çeşitli elektronik muzik konserlerinde yarattığımm görüntüleri oynatmaya/sergilemeye başladim. Çok sevdiğim bir müzik olan techno ve house muzik konserlerinde sahne aldım. Konserlerinde çalıştığım sanatçılardan bazıları ise, -Fatima Yamaha-Nastia-Legowelt-John Tejada-Dyed Soundorom idi.

İlk muzik festivali tecrübemi 2018 Mayıs’ta, Movement Detroit müzik festivalinde yaşadım. 3 günlük festival boyunca, Redbull Music Academy Stage’de görsel performans sergiledim. An itibariyle, freelance animasyon sanatçısı ve VJ olarak Los Angeles’ta yaşıyorum.”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA BİR EFSANE DENİZCİ “MUSTAFA PAŞA”

Yayınlanan

açık

Tarafından

BODRUM’DA BİR EFSANE DENİZCİ “MUSTAFA PAŞA” arena osmanl   gemileri

12 Ocak Cumartesi günü Bodrum Deniz Müzesi’nde Bodrum’un denizcilik tarihine ışık tutan “Bodrum’da Bir Efsane Denizci: Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa” konuşması gerçekleşti.

Araştırmayı yapan ve konuşmacı Mehmet Çilsal, Bodrum’un 18.yy günümüze kadar olan tarihi sürecini Kızılhisarlı Mustafa Paşa ve dönemin olaylarını anlatarak aktardı. Eğriboz’dan Bodrum’a 18.yy’ın başlarında gelen Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın Bodrum’a kattıkları, engin derya bilgi ve tecrübesiyle Osmanlı donanması için vazgeçilmez oluşu ve birçok açığa çıkarılan bilgi Osmanlı yazılı belgelerine dayanarak hazırlanmış bu sunumda aktarıldı.

Bodrum Deniz Müzesi müdürü Selen Cambazoğlu, “Müzemiz 2011 senesinden beri Bodrum’un denizcilik tarihine ışık tutan tek müze ve üç adet çok önemli koleksiyonu bünyesinde barındırıyor. Şimdi vakit yapbozun eksik parçalarını da araştırıp bularak, Bodrum’un denizcilik tarihine baktığımız alanı genişletip, tüm tarihe panaromik açıdan bakma vakti. Bu anlamda Osmanlı Bodrumu’yla ilgili çalışmalarımız olacak. Bu çalışmalara konuşmalar, yayınlar ve çeşitli müzelerle işbirlikleri de dahil olacak. Osmanlı arşivlerinde bahsi geçen kalyonların belirli ölçeklerde küçültülmüşleri, dönemin denizcilik tarihine ait verilerle birlikte ziyaretçilere aktarılacak.

BODRUM’DA BİR EFSANE DENİZCİ “MUSTAFA PAŞA” IMG 20190112 163053

Bugün müzede gerçekleştirdiğimiz sunum, aslında tüm bu çabaların ilk halkasını oluşturdu. Daha önce yapılmamış bir araştırmayı aslında Bodrum’a kazandırdık. Sadece bir camii olarak Bodrumlu’ların hafızalarında yer eden Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın aslında Osmanlı Dönemi’nde bir Turgut Reis kadar efsane bir denizci olduğunu, soy ağacını incelediğimizde halen Bodrum’da Türk Mahallesi denilen bölgede (Marina-Osmanlı Tersanesi’ne kadar) soyunun devamı olan Bodrumlu’ların olduğunu ve daha birçok duyulmamış, bilinmemiş gerçekleri belgelere dayanarak dinleyenlere aktardık. “ dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

“SUYA DÜŞEN HAYALLER” RAFLARDA YERİNİ ALDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

aysel yenidoğanay “SUYA DÜŞEN HAYALLER” RAFLARDA YERİNİ ALDI… aysel yenido  anay 1

Turgutreisli yazar Aysel Yenidoğanay’ın “Suya Düşen Hayaller” kitabı Gece Yayınları’ndan basılarak raflarda yerini aldı.

aysel yenidoğanay “SUYA DÜŞEN HAYALLER” RAFLARDA YERİNİ ALDI… aysel yenido  anay 2Motivasyon, hayallerinin gerçekleşmesi, ezber bozma, doğru biline yanlışlardan kurtulmanın yollarını yazmaya çalıştığını ifade eden Yenidoğanay, kitabı hakkında şunları söyledi:

“Kişisel gelişim değil, kişisel dönüşüm üzerine yapılan bir çalışma bu. İnsan; mucizesine, kendisine ve öğrendiklerini bir kat daha yukarıya taşımasına hizmet edecek bir çalışma olarak değerlendirebiliriz bu kitabı. 2012’den bu yana kendi kurguladığım bir hayatı yaşıyorum. Bu çalışmam da gençlere de bunu anlatmaya çalıştım. Şu anda tam da istediğim bir noktadayım.  Turgutreis’te kurduğumuz motivasyon atölyemizde de, gençlerle hayallerini hayata geçirmek üzerine çalışmalar yapıyoruz.” 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DENİZ MÜZESİNDE BİR ETKİNLİK!

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum deniz müzesi BODRUM DENİZ MÜZESİNDE BİR ETKİNLİK! ARENA M  ZE

12 Ocak Cumartesi günü, saat 16.00’da Bodrum Deniz müzesinde, Bodrum denizcilik tarihine ışık tutacak birçok konu belgeleriyle ele alınıyor…

Müze yetkilileri “Nasıl ki Herodot’a dayanarak, “Halicarnassos’u  Dorlar kurmuştu” demek yanlış olmazsa; Osmanlı yazılı belgelerine dayanarak, Bodrum’u Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa kurmuştu demek de yanlış olmaz. O, bununla da kalmamış; donanma için imal ettirdiği gemilerle, engin derya bilgi ve tecrübesi, arslan yüreğiyle 1736-1739 yılları arasında Karadeniz’de Ruslarla yapılan deniz muharebelerinin kazanılmasında çok büyük rol oynamıştı. Oysa bugün, İskele Meydanı’nda 1723’te yaptırdığı caminin inşa tarihini gösteren tabelanın anlaşılmaz biçimde 1720 yazılmış olması bile tarihimize ne kadar önem verdiğimizin yüz kızartıcı bir göstergesi olarak senelerdir orada öylece sırıtıp durmaktadır. Eğriboz-Kızılhisar, Kaptan Mustafa Bey, 18. yüzyılda Akdeniz, savaşlar, göçler, Bodrum, Osmanlı Tersanesi ve daha pek çok konuyu 12 Ocak Cumartesi günü belgeleriyle ele alacağız.” diyerek tüm Bodrum Halkını etkinliğe davet ediyorlar….

Okumaya devam et

Son Haberler