Bizimle iletişime geçin

KÜLTÜR SANAT

İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN…

Yayınlanan

açık

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… nevzat atl g kerim atl g 1
atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… divenire group2

Yıllarca Klâsik Türk Müziği Devlet Korosu şefliği yapmış Prof.Dr. Nevzat Atlığ halen sanatını Bodrum’da sürdürürken, torunu Kerim Atlığ animasyon sanatçısı ve VJ olarak Los Angeles’ta çalışmalarını yürütüyor. 

Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuarı’ndaki Sanat Kurulu Başkanlığı ve Türk Musikîsi Hocalığından ayrılarak, 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu kuran Nevzat Atlığ, 1981 yılında Kültür Bakanlığı’nın Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. 1983 yılında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Üyeliğine seçildi ve 1984  yılında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine atandı. 1985 yılında “Profesör”, 1987 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük ödülüne lâyık görüldü. Prof. Dr. Nevzat Atlığ , Bodrum’da 10 yıldır çeşitli klasik müzik konserlerine imza atan Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (Karsanat) kurucu üyesi ve sanat danışmanı olarak, halen Türk Müziği Konserlerine sanat yönetmeni olarak imza atıyor.

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… nevzat atl g kerim atl g 2TORUN KERİM ATLIĞ

Karsanat yönetim Kurulu Üyesi ve piyano eğitmeni olan Nihan Atlığ Simpson’un   1989 yılı  Istanbul doğumlu oğlu Kerim Atlığ ise, şu anda Los Angeles’te farklı bir sanat dalında çalışmalarına devam ediyor. Uzmanlık alanı  3D Animasyon – Hareket Grafikleri – Gerçek Zamanlı Grafik – VJ olan Atlığ kendini şöyle ifade ediyor.

“2004’de  Italyan Lisesi’nde okurken, amatör olarak çizim yapıyordum. 2009’da Koç Universitesi’nin Media and Visual Arts bölümünde, medyanın birçok kolunun eğitimini alarak, grafik tasarım, film, film editleme, fotografçılık gibi geleneksel türler üzerine çalışmalar yaptım. Yağlı boya ve kara kalem de çalışıyordum. Bu dönem içerisinde İstanbul’da sanat ve müzik etkinliklerine gidip, özellikle elektronik müzikten çok ilham almaya başladım.

VJ’lik ve sahne görsellerine olan ilgimi 2013 de keşfettim. The Chemical Brothers’in “Don’t Think”, Amon Tobin’in “Isam” albümü konser görselleri, Ali M. Demirel ve Aaron Koolik’in sahne görselleri beni dijital görsel ve animasyon yaratma konusunda ilham kaynağı oldu.

Mezuniyetimin ardından 2014’de animasyon eğitimi almak ve kendimi sahne görselleri konusunda  gelistirmek icin Los Angeles’a taşındım. Los Angeles Film School’da “Computer Animation and Visual Effects” bölümünde eğitim aldım. Amon Tobin’in “Isam” konser gorsellerini yapan, V Squared Labs sirketinde staj yaptım.  Tame Impala muzik grubunun, konser görselleri dahil olmak üzere birçok animasyon ve post-produksiyon projesinde yer aldım.”

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN… kerim atl gTECHNO VE HOUSE MÜZİK

Dede Atlığ Türk Müziği’nde döneminin tek ustası iken, torun da techno ve house muzik müzik konserlerinde sahne aldığını ifade ediyor.

“Egitim ve produksiyon  dışında, 2017 yilindan beri çeşitli elektronik muzik konserlerinde yarattığımm görüntüleri oynatmaya/sergilemeye başladim. Çok sevdiğim bir müzik olan techno ve house muzik konserlerinde sahne aldım. Konserlerinde çalıştığım sanatçılardan bazıları ise, -Fatima Yamaha-Nastia-Legowelt-John Tejada-Dyed Soundorom idi.

İlk muzik festivali tecrübemi 2018 Mayıs’ta, Movement Detroit müzik festivalinde yaşadım. 3 günlük festival boyunca, Redbull Music Academy Stage’de görsel performans sergiledim. An itibariyle, freelance animasyon sanatçısı ve VJ olarak Los Angeles’ta yaşıyorum.”

atlığ İKİ AYRI KITADA, İKİ AYRI SANAT DALINDA DEDE TORUN…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

RESİM EVİ BODRUM SERGİSİ AÇILDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

resim evi bodrum RESİM EVİ BODRUM SERGİSİ AÇILDI… RES M EV  BODRUM
resim evi bodrum RESİM EVİ BODRUM SERGİSİ AÇILDI… divenire group2

2002 yılında kurulan Resim Evi Bodrum üyelerinin, 17’nci sergisi Bodrum Ticaret Odası’nda açıldı.

Bodrum Ticaret Odası Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen açılış etkinliğine çok sayıda sanatsever katıldı. Solo ve karma sergilerini yurtiçi ve yurtdışında izleyicilerine sunan Bodrum Resim Evi’nin 10 üyesi, yaklaşık 100 resmi, sergide sanatseverlerle buluşturdu.

Kolajdan minyatüre kadar çeşitli tekniklerle kendilerini ifade eden sanatçıların çalışmaları katılımcıların beğenisini kazandı.

Çarşı Mahallesi’nde faaliyet gösteren Resim Evi Bodrum’un sanatçılarından Gülsen Giz, sergi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Bu sergi bizim her yıl düzenlediğimiz atölye sergisi. Burada 70 tane büyük eser var. Ayrıca 30 tane de küçük eserler var. Yani 100’e yakın eser var. Genellikle yağlı boya ve akrilikle yapılan çalışmalar. 4 tane de cam eserimiz var. Bunlar bizim bir yıllık çalışmalarımızdan seçme eserler. Resim Evi’nde haftada 3 gün çalışıyoruz. Eğitimlerimiz de oluyor.”

Sergi, 21 Haziran tarihine kadar açık kalacak.

resim evi bodrum RESİM EVİ BODRUM SERGİSİ AÇILDI…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

AYA NİKOLA, TURİZME KAZANDIRILIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

aya nikola AYA NİKOLA, TURİZME KAZANDIRILIYOR… aya nikola 1
aya nikola AYA NİKOLA, TURİZME KAZANDIRILIYOR… divenire group2

Bodrum Cumhuriyet Caddesi Hilmi Uran Meydanı’ndaki Aya Nikola Kilisesi, aslına uygun olarak yeniden restore edilerek turizme kazandırılacak.

Yaklaşık 300 yıl önce balıkçıların koruyucu azizine adanarak inşa edilen Bodrum’un kültür değeri Aya Nikola Kilisesi aslına uygun olarak başlatılacak rekonstrüksiyon projesiyle turizme kazandırılacak. ­

1969 yılında inşa edilen ek yapı öncesi sünger deposu, daha sonra sinema ve Halk Eğitim binası olarak kullanılan bina, Pamukkale Üniversitesi’nin verdiği çürük raporu sonucunda boşaltılmış ve kontrollü yıkım işlemi gerçekleştirilmişti. Orijinal temel duvarları bu yıkım sonrasında ortaya çıkarılan Aya Nikola Kilisesi son yıllarda çeşitli stantlar tarafından adeta işgal edilmiş durumdaydı. Bodrum’un tarihi değeri olan mekan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla önce görüntü kirliliğinden kurtuldu, şimdi de yeniden turizmin hizmetine gireceği günü bekliyor.

aya nikola AYA NİKOLA, TURİZME KAZANDIRILIYOR… aya nikola 2Kilisenin restore edilmesi amacıyla girişimleri başlatan Başkan Aras, Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinlerin alındığını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da desteklediği proje kapsamında çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını belirten Aras şunları söyledi:

“Aya Nikola her fırsatta farklı işler için kullanılan bir bina olarak kendisine yer edinmişti. Bir dönem sünger deposu, bir dönem elektrik üretmek için fabrika ve hatta düğün salonu olarak bile kullanılmıştı. Bu tarihi mekan, Bodrum’un kent kimliğinin ve ortak hafızasının çok önemli bir parçası. Buna uygun şekilde kiliseyi ve çevresini turizme kazandırmak bizim için çok önemliydi. Halk Eğitim Merkezi iken yıkılarak yeniden ana duvarlarına kavuşmasıyla için bir önceki yönetimin yaptığı çalışma bir noktaya kadar gelmişti. Şu anda Aya Nikola Kilisesi’nin aslına uygun restore edilmesi için Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinleri alıyoruz. Daha sonra projelendirmenin akabinde finansmanını da organize ederek, kiliseyi yeniden ayağa kaldırarak turizme kazandıracağız.”

aya nikola AYA NİKOLA, TURİZME KAZANDIRILIYOR…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

RESİM EVİ’NİN “FARKINDALIK” SERGİSİ BODTO’DA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum resim evi RESİM EVİ’NİN “FARKINDALIK” SERGİSİ BODTO’DA… resim evi
bodrum resim evi RESİM EVİ’NİN “FARKINDALIK” SERGİSİ BODTO’DA… divenire group2

2002 yılında kurulan Resim Evi Bodrum her yıl kurucu üyeleri ile açtığı ‘atölye sergisi’ bugün sanatseverlerle buluşacak…

Bodrum Resim Evi üyeleri gerek solo, gerekse karma fuar ve sergilerle yurtiçi ve yurtdışında sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bu yıl 17.’sini Bodrum Ticaret Odasının Sergi Salonunda açmakta oldukları yıllık sergilerinde, kolajdan minyatüre kadar çeşitli tekniklerle kendilerini ifade etmeye devam edecekler. Farkındalık adına oluşturulan serginin açılış kokteyli 11 Haziran Salı günü BODTO Sergi Salonunda, saat 18.00’da gerçekleştirilecek.

Sergi 21 Haziran tarihine kadar saat 09.00-17.00 saatleri arasında danışmaya bilgi verilerek görülebilir.

bodrum resim evi RESİM EVİ’NİN “FARKINDALIK” SERGİSİ BODTO’DA…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler