Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

KENT KONSEYİ’NDEN BODRUM BELEDİYESİNE SUÇ DUYURUSU…

Yayınlanan

açık

aspat KENT KONSEYİ’NDEN BODRUM BELEDİYESİNE SUÇ DUYURUSU… arenabodrumhaber aspat suc duyurusu 2
  • aspat KENT KONSEYİ’NDEN BODRUM BELEDİYESİNE SUÇ DUYURUSU… mehmet tosun banner 2
  • aspat KENT KONSEYİ’NDEN BODRUM BELEDİYESİNE SUÇ DUYURUSU… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Kent Kimliği Çalışma Grubu adına Mehmet Çilsal, Aspat Mevkiinde yürütülen inşaat faaliyeti nedeniyle Bodrum Belediyesi ve inşaatı yürüten firma hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Geçtiğimiz aylarda ANT Yapı (Aspat Tatil Köyü ve Turistik Tesisleri A.Ş) tarafından Akyarlar Mahallesi Aspat Koyu’nda başlatılan, temel atma törenine Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da katıldığı “Anthaven” adlı projenin inşaat faaliyeti ile ilgili olarak, Bodrum Kent Konseyi tarafından Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

aspat KENT KONSEYİ’NDEN BODRUM BELEDİYESİNE SUÇ DUYURUSU… arenabodrumhaber aspat suc duyurusuEkoloji ve Kent Kimliği Çalışma Grubu adına Mehmet Çilsal imzasıyla Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, inşaatı yürüten firmaya “Hem Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecini tamamlamadan hukuka aykırı inşai faaliyetlerde bulunmak ve devam ettirmek, hem de Proje Tanıtım Dosyası’ndaki taahhütlerine uymayarak aşağıdaki idari ve adli yargı alanına giren suçları işlemek”, Bodrum Belediyesi hakkında da “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı” bulunmadığı halde Aspat Tatil Köyü ve Turistik Tesisleri A.Ş (Ant Yapı) adına yapı ruhsatı düzenlemek” suçlaması yer aldı.

Aspat Koyu’nda ANT Yapı tarafından yapılması planan, şirketin resmi web sitesinde açıklanan bilgilere göre içerisinde otel, rezidanslar, alışveriş merkezi ve bir marina bulunan süperlüks proje ile ilgili şirket hakkında “Bildirim ve bilgi verme yükümlülüğüne aykırı olarak yanlış ve yanıltıcı bilgi verme, resmi belge düzenlenmesinde yalan beyan”, “Bodrum Belediyesi hakkında ise “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamasının yapıldığı suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

1-Şüpheli Şirket açısından hukuka aykırılıklar: 

Aspat Tatil Köyü ve Turistik Tesisleri A.Ş(Ant Yapı); hem Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecini tamamlamadan hukuka aykırı inşai faaliyetlerde bulunmak ve devam ettirmek, hem de Proje Tanıtım Dosyası’ndaki taahhütlerine uymayarak aşağıdaki idari ve adli yargı alanına giren suçları işlemiştir:

a)- 2872 Sayılı Çevre Kanunu Madde/10 ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde 6/3; Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde 19/1-b;2872 Sayılı Çevre Kanunu 20/e Madde

b)- 2872 Sayılı Çevre Kanunu 26’ncı Madde; dolayısıyla 5237 sayılı TCK/204 Madde

2-Şüpheli Bodrum Belediyesi açısından hukuka aykırılıklar: 

Kamu tüzel kişisi olan Bodrum Belediyesi, yasaları bilen, bilmesi gereken ve uygulatan yerel bir idari teşkilattır. Dolayısıyla, kendi mücavir alanında gerçekleştirilmek istenen projelerin ne tür, hangi büyüklükte, hangi prosedürlere, mevzuatlara tabi olduğunu bilir; bilmesi gerekir. Bodrum Yarımadası, 25-30 senedir ÇED’e tabi olan projelerin belki de ülkemizde en çok uygulandığı yerlerden biridir.

ÇED Kararının varlığı, yapı ruhsatı verilirken İmar ya da Belediye Kanunu mevzuatının aradığı şartlardan biri olmasa da; Çevre Kanunu’nun aradığı şartlardan olduğunu makul bir yerel idareci bilir; bilmesi gerekir.

Nitekim yukarda da belirtiğim 2872 Sayılı Kanun Madde/10 ve ÇED Yönetmeliği, Madde6/3 şöyledir: “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararı veya ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez.” 

2872 SK’nun içeriği oldukçe net olup, yapı ruhsatı verilemez diyerek birel bir işlemi kamu görevlisinin ifa etmesini şarta bağlamış; ÇED Kararı alınmamışsa işlem tesis edilmesini yasaklamıştır.

Bodrum Belediyesi, projesi hakkında “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı” bulunmadığı halde Aspat Tatil Köyü ve Turistik Tesisleri A.Ş (Ant Yapı) adına, 18.05.2018 tarih-2018/460-29 No’lu (EK-‘daki tabelada görüldüğü üzere) yapı ruhsatı düzenlemiştir. Tabii bu ruhsatı düzenlerken projenin ÇED’e tabi olduğunu muhakkak ki biliyordu. Kanunun açıkça yasaklamış olduğu bir işlemi bile bile tesis eden Bodrum Belediyesi, görevini kötüye kullanarak üçüncü kişilere haksız menfaat sağlamış; lehine yapı ruhsatı düzenlenen şirket, yapamayacağı bir işi yapar hale gelmiştir ve bu fiiliyle TCK/257’de tarif edilen suçu işlemiştir: “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi…” 

“Bodrum Belediyesi’nin, ÇED’e tabi olduğunu bildiği bir projenin ÇED Kararı ilan edilmeden proje sahibi adına ruhsat vermesi, hukuka aleni aykırı bir işlemdir; görevini kötüye kullanmıştır ve yargılanmasını gerektirir.” 

aspat KENT KONSEYİ’NDEN BODRUM BELEDİYESİNE SUÇ DUYURUSU… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… yal  kavakspor ali ihsan tekin
  • alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… mehmet tosun banner 2
  • alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… Hakan Durna SM Con 05

Yalıkavakspor Hentbol Takımının teknik sorumlusu Ali İhsan Tekin sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak görevini bıraktığını açıkladı. 

Bugün itibarıyla Yalıkavak Spor Kulübünden ayrılmış bulunmaktayım diye başlayan görevden ayrılma mesajı şöyle;

“Uzun vade de yaptığımız planlarda ortak noktada buluşamamız ve takımın ligde kalması garanti olması sebebi ile ekonomik anlamda takımı daha fazla yormamak için ligin bitimine 4 hafta kala ayrıldım. Burada bana destek olan sporcu, yönetici ve teknik ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Allah yolunuzu açık etsin.”

alİ İhsan tekİn ALİ İHSAN TEKİN YALIKAVAK S.K.’DAKİ GÖREVİNDEN AYRILDI… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… kaynar konser5
  • halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… mehmet tosun banner 2
  • halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… Hakan Durna SM Con 05

Deniz kirlenirse kim gelir buraya!

Demokrat Parti (DP) Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar, Turgutreis’te düzenlenen konserde konuştu. Turgutreis’in alt yapı eksikliğine dikkat çeken Kaynar, işe Turgutreis’te başlayacağını bir kere daha tekrar etti.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… kaynar konser6

Yıllardır fosseptiği denize döküyorlar…

DP Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar Turgutreis’te düzenlenen açık hava etkinliğine katıldı. Etkinlikte Can&Aylin grubu bir konser verdi. Meydanı dolduran yüzlerce Turgutreisli çalan parçalara eşlik etti, bol bol dans etti. Etkinlikte konuşan Halil İbrahim Kaynar Turgutreis’in alt yapı eksikliğine dikkat çekerek; “Her gittiğim yerde söylüyorum, burada bir kez daha ısrarla tekrar ediyorum; Bodrum’un en sorunlu beldesi Turgutreis. Burada çok ciddi alt yapı sorunları var. Sokaklara akan pis suların içinde çocuklarımız oynuyor. Vatandaşlarımız büyük sıkıntı çekiyor. Yıllardır Turgutreis’in fosseptiği çökme yapılıp biraz dinlendikten sonra arıtılmadan denize bırakılıyor. Yazık günah değil mi? Deniz kirlenirse kim gelir buraya? Deniz sadece Turgutreis’te kirlenmiyor ki! Buradan bu atıklar Gümüşlük’e, Yalıkavak’a gitmiyor mu? Çok acilen Turgutreis’te alt yapıyı çözmeliyiz. O yüzden işe Turgutreis’ten başlayacağım” dedi.

DP Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar daha sonra Can&Aylin ikilisinin şarkılarına eşlik etti, vatandaşlarla birlikte güzel bir gece geçirdi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… kaynar konser3

halil ibrahim kaynar KAYNAR: TURGUTREİS’TE YILLARDIR FOSSEPTİĞİ DENİZE BIRAKIYORLAR… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

ASAYİŞ

KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… konacik yangin 2
  • konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… mehmet tosun banner 2
  • konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Konacık Mahallesinde meydana gelen yangın söndürülürken, personel lojmanı olarak kullanılan binada büyük çapta maddi hasar meydana geldi. 

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… konacik yangin 1Bugün öğle saatlerinde Konacık Mahallesi, Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren bir işletmenin personel lojmanında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangının büyümesi ile dumanları fark eden çevredeki vatandaşlar, itfaiye ekiplerinden yardım istedi.

Bölgeye Bodrum İtfaiye Grup Amirliği ekipleri ile polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri söndürme çalışması yaptığı sırada polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri de yaşanabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı hazır bekledi. İtfaiye ekipleri, yaptığı yoğun müdahale sonrasında yangın söndürerek soğutma çalışması yaptı. Polis ve itfaiye yangının çıkış nedeni ile ilgili inceleme yaparken lojmanda büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… konacik yangin 3

konacikta yangin KONACIK’TA ÇIKAN YANGIN’DA MADDİ HASAR MEYDANA GELDİ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

Son Haberler