Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

METİN ERGUN’UN İLK SORU ÖNERGESİ ERGENE İÇİN OLDU…

Yayınlanan

açık

ergene METİN ERGUN’UN İLK SORU ÖNERGESİ ERGENE İÇİN OLDU… arenabodrumhaber iyi parti metin ergun
ergene METİN ERGUN’UN İLK SORU ÖNERGESİ ERGENE İÇİN OLDU… divenire group2

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu üyesi Metin Ergun ilk soru önergesini,  Ergene Nehrin de yaşanan kirlilik ile ilgili olarak Tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli’ye yöneltti.

Emin Varol / Ankara Temsilcisi

Ergun’un hazırlayıp, yönelttiği soru önergesi şöyle;

Ergene nehri ve Ergene Nehrinin bir kolu olan Çorlu Deresinin, bölgede bulunan fabrikaların atıklarını bu sularımıza boşaltmaları ve bu atıkların oluşturduğu kirliliğin yoğunluğu nedeniyle bu sularımızın artık kırmızı ve pembe bir renkte akmaya başladığı haberleri son günlerde yazılı ve görsel basında sıkça yer almaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2011 yılında yayımlanan Ergene Nehrinde Deşarj Standartlarında Kısıtlama 2011/10 Genelgesi ile Ergene Nehri’ne atık su bırakan tesislerin en önemli kirletici parametrelerinden olan KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı) parametre limitlerini 6 Mayıs 2014 tarihine kadar azaltmaları zorunlu kılınmıştı. Bu genelgeye göre, Fabrikaların ve Organize Sanayi Bölgelerinin atık su arıtma tesislerini; eğer yoksa belirtilen yüksek standartlara göre kurmalarının, varsa bu standartlara göre iyileştirmelerinin zorunlu hale getirilmesi amaçlanıyordu. Henüz hedeflenen süre dolmadan, genelgenin yürürlüğe girme tarihi sürekli olarak ertelenmiş, en son ertelemeye göre de yürürlük tarihi 31 Mart 2019’a ötelenmiştir. Bu ertelemeler, firmaların yapması gereken yatırımları yapması zorunluluğunun ertelenmesi anlamına gelmektedir. Bu ihmaller ve kasıtlı engellemelerle, Ergene Nehri artık açık kanalizasyon haline dönüşmüştür. Düzenlemede oluşturulması veya aktif hale getirilmesi planlanan arıtma tesisleri uygulamaya geçirilmemiştir.

Bu kapsamda;

1) Bakanlığınız 2011/10 Genelgesinin yürürlüğe girme tarihini neden sürekli olarak ertelemektedir? Bu ertelemeleri nasıl açıklıyorsunuz?

2) Bakanlığınızca yürürlüğe bir türlü sokulmayan 2011/10 Genelgesinin kriterlerinden daha fazlasını içeren alternatif bir çalışmanız var mıdır?

3) Bu düzenlemeleri hayata geçirmeden bu doğal hayatı ve ülkemizin tarımsal su kaynaklarını kirleten faktörlerle nasıl mücadele ediyorsunuz? Aldığınız tedbirler nelerdir?

4) Skandal boyutunda yaşanan bu kirliliklerin meydana gelmesinde sorumluluğu olan kaç firma tespit ettiniz ve eğer tespit ettiyseniz bu firmalara hukuki veya mali olarak hangi yaptırımları uyguladınız?

Metin Ergun

Muğla Milletvekili

ergene METİN ERGUN’UN İLK SORU ÖNERGESİ ERGENE İÇİN OLDU…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ASAYİŞ

KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… bodrum asayis 1
bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ… divenire group2

Arızalanarak İstanköy (Kos) Adası’na doğru sürüklenen tekne, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Dün öğleden sonra Bodrum açıklarında yaşanan olayda, gezinti amaçlı denize açılan ve içerisinde 4 kişinin bulunduğu “Giray-2” isimli teknede makine arızası meydana geldi. Arızanın ardından esen rüzgarın yönü ve akıntının etkisiyle tekne Yunanistan’ın İstanköy Adası’na doğru sürüklenmeye başladı.

Cep telefonu ile yardım istediler…

Yaşanan arıza gideremeyince teknedekiler cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’nin arayıp yardım istedi. İhbarı alan bölgede görevli Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığına bot, bölgeye ulaştı. Teknede bulunan 4 kişinin emniyetinin sağlanmasının ardından tekne çekilerek Akyarlar sahiline getirildi.

bodrum sahİl gÜvenlİk KOS’A SÜRÜKLENEN TEKNEYE SAHİL GÜVENLİK MÜDAHALE ETTİ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… bodrum trafik kazas
ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI… divenire group2

Ortakent Kavşağında yaşanan trafik kazasında bir kamyonetle otomobil kavşakta çarpıştı.

Vatandaşların yaşanan kaza sonrasında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yaptığı ihbar üzerine kaza mahalline 112 Acil Sağlık, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ambulansa alınan yaralı, ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

30 Haftalık hamile sürücüde bebeği de iyi…

Kaza, gece saatlerinde Ortakent Bayraklı Kavşağı’nda yaşandı. Caner Akbaş idaresindeki 48 KA 903 plakalı kamyonetle, kavşaktan yola çıkmaya çalışan Özgür Gözüm’ün kullandığı 48 BU 752 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada 30 haftalık hamile olduğu öğrenilen anne adayı Özgür Gözüm yaralandı.

ortakent kaza HAMİLE SÜRÜCÜ KAZAYI UCUZ ATLATTI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yal  kavak kudur calistayi 1
yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… divenire group2

Bodrum Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği öncülüğündeki Küdür Platformu tarafından düzenlenen “Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı” Çalıştayı bugün yapılan konuşma ve sunumlardan sonra tamamlandı

Dün sabah STK ve Bilim insanlarının katılımı ile Yalıkavak’ta başlayan çalıştaydan sonunda yayınlanan sonuç bildirgesi aşağıdaki şekilde oluştu.

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ… yalikavak kudur calistayi tamamlandi 1“15-16 Haziran 2019 tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür Merkezinde gerçekleştirdiğimiz Çalıştay kapsamında 2 gün boyunca bilim insanlarımız ve kurum temsilcilerimizin anlattıkları ışığında gördük ve anladık ki;

Küdür Merası’na bir şekilde yolumuz düştüğünde gördüğümüz kertenkelelerin, keçilerin, fokların, kekiklerin, balıkların, katırtıknaklarının, yosunların, martıların, şahinlerin, sakızdırıklarının, ılgınların, çekirgelerin ötesinde farketmediğimiz bir hayat olduğunu; merakla baktığımız kaya mezarları ve yapı kalıntılarının aslında çok eski çağlara uzanan tarımsal bir yerleşim kültürüne ait olduklarını; kayalıkların yeryüzünün şekillenmesine dair önemli jeolojik dönemleri işaret ettiğini ve onmilyon yıldır orada olduklarını; güzelim Kelebeklerin Ege’nin karşı kıyılarına kadar gidip geldiklerini; bildiğimizden çok daha fazla tür balığın Küdür kıyılarında yaşadığını; koylarda su içinde görünen taş sıralarının zeytinyağı ihraç limanları kalıntıları olduğunu; denizcilerin binlerce yıldır fırtınalarda Küdür koylarına sığındıklarını; Küdür’ün yerel halkın hatıralarındaki yerini keyifle öğrendik, dinledik, gördük. Ve Küdür’ün Bodrum Yarımadamızın yaşamakta olduğu süreçte tabiatın sığındığı biricik yer olarak “ayakkabıyla girerken bile düşünmemiz gerektiği” hisleriyle sarmalandık.

Çalıştayın bir ilk adım olduğunu belirterek, coğrafyamızı yaşanamaz ve sürdürülemez hale getiren imar ve yapılaşma temelli planlama modelinin acilen terkedilmesini ve coğrafyamızı insanıyla beraber korumayı, tüm unsurlarının rehabilitasyonunu ve sürdürülebilirliği esas alarak hazırlanacak öncelikle Küdür’den başlayarak bir “Bütüncül Alan Yönetimi ve Eylem Planı” uygulanmaya konmalıdır. Bu hazırlığın, tüm kurum, kuruluş ve sivil insiyatiflerle birlikte platformumuz tarafından yapılacağını, ısrarla takip edileceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

yalikavak küdür KÜDÜR’E AYAKKABIYLA GİRERKEN BİLE DÜŞÜNMELİYİZ…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler