Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Emin Varol yazdı…”İĞNE”

Yayınlanan

açık

iğne Emin Varol yazdı…”İĞNE” emin varol kose yazisi 1

Bu sütunu okuyanlar,  zaman zaman ” iğneyi kendimize batırdığıma” tanıklık etmişlerdir.

Neden?

Çünkü, “alaylıların” yani, çekirdekten yetişen gazetecilerin çok yoğun olduğu bir dönemde  bu mesleğe “mektepli” olarak başladım.

1970’li yılların sonunda da bu mesleğe devam etme kararı verdim. Ve aradan tam kırk yıl geçti. O nedenle de mesleğimdeki, özellikle son zamanlarda yaşanan deformasyonlar beni rahatsız ediyor.

Ediyor..Çünkü, sizlere doğruları aktarmakla görevliyiz. Böyle okuduk, ağbilerimizden böyle öğrendik, bu nedenle çok fırça yedik..

Bir örnek..

Dün enflasyon rakamları açıklandı. Son yılların en yüksek enflasyonunun yaşandığı ortaya çıktı.

Tepkiler yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir haber kanalında bu eleştirileri yumuşatmaya çalıştı. Açıklamayı baştan sona ben de canlı olarak izledim.

Sayın Bakan, konuşmasının bir yerinde, sorumluluk makamında olan bir kişi olarak, “biz bile bu kadar (yüksek enflasyon)beklemiyorduk” diyerek bir itirafta bulundu.

Bu önemliydi..Çıkan rakamın yüksekliği,  bakanı bile şaşırmıştı.

Ertesi sabah, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının yazılı medyaya yansımalarına dikkat ettim.

Bu haber, gazetelerin çoğunda, “en kötüyü geride bıraktık” başlığı ile verilmiş.

Üstelik Hürriyet, Milliyet ve Sabah Gazeteleri aynı cümleyi “en kötüsü geride kaldı” başlığıyla vermiş.

Yeni Şafak ve Posta gibi Gazeteler ise yine “ekonomik krizin geçtiğini gerilerde kaldığını” anlatmaya çalışan “en kötüyü atlattık” cümlesini kullanmış.

Yani Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın içinde yaşadığımız, acılarını yeni yeni hissetmeye başladığımız ekonomik krizin atlatıldığına ilişkin sözlerini başlığa çıkmışlar ve birinci sayfadan göstermişler.

Oysa ben, dün Sayın Bakanı canlı olarak izlerken, “Biz bile bu kadar beklemiyorduk” sözlerine takılmıştım. Enflasyon rakamının kendi beklentilerinin de çok üzerinde gerçekleştiği itirafını başlık olarak düşünmüştüm.

Bana göre doğrusu da buydu..

Krizin orta yerinde, sıkıntıların arttığı, zamların yağmur gibi yağdığı, kış aylarında sıkıntıların daha da artacağını bilerek;

Sıkıntıların geride kaldığını söyleyen, topluma moral depolamaya çalışan ve pembe tablolar çizen bir siyasetçinin “kötüyü atlattık” sözlerini kullanmanın yorumunu ve bakış açısını size bırakıyorum..

***

Bir başka iğne..

” Hergün ekranlarda hava durumunu anlatan kişiye ne ad verilir? ”

  1. a) Moderatör b) Muhabir c) Sunucu d) Gazeteci..

İletişim Fakültesi mezunlarıyla dolu, haber müdürleri ve editörlerin cirit attığı bir büyük haber kanalımıza göre doğru cevap (b) şıkkı,

“Muhabir…”

***

İğne’ye devam

1 Ekim’de Meclis açıldı. TBMM de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne uyarlandı.

Her yasama döneminde olduğu gibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurul’a hitap etti.

Kürsüye gelirken de muhalefet parti milletvekilleri bir kez daha, ayağa kalkmayarak ve alkışlamayarak protesto etti.

Bu da adeta geleneksel bir hale geldi. Erdoğan ne zaman Meclis Genel Kurulu’na katılsa muhalefet tarafından protesto ediliyor.

Hatta balkondaki Cumhurbaşkanlığı Locası’na geldiğinde de muhalefet milletvekilleri ayağa kalkmıyor ve alkışlamıyor..

Ancak, bu durum bizim için yani Gazeteciler için halen haber değeri taşımaktadır. Yani, bizim için, kamuyoyuna aktarılamayacak,” rutin haber” haline gelmemeli. Eğer başka bir bağlantınız yoksa, bu durum her zaman için haberdir.

Ancak, bazı kanallar ve gazeteler için bu protesto, haber olmaktan çıkmış, rutin hale dönüşmüş..

Geçtiğimiz hafta 1 Ekim’de Meclis açılışında, TBMM’de aynı sahne yaşandığı halde, (Erdoğan’ın gelişinde muhalefet milletvekillerinin ayağa kalkmamaları), bazı gazetelerde ve kanallarda haber olarak yer almadı, meclis notları aktarılırken bu eylem yazılıp söylenmedi.

Maalesef haber,  artık muhabir aşamasında da sansürlenebiliyor.

Ancak,gerçek gazeteciliği devam ettirmeye çalışan, az da olsa medya kuruluşu var ve bu toplum olan bitenden haberdar ediliyor

Hoşcakalın…

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA ÇOKGÜZELŞEYLER OLUYOR GÖNÜLLÜLER BİR OLSUN, CAN DOSTLAR MUTLU OLSUN

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum hayvan hakları derneği BODRUM’DA ÇOKGÜZELŞEYLER OLUYOR GÖNÜLLÜLER BİR OLSUN, CAN DOSTLAR MUTLU OLSUN arena can dostlar

Geçtiğimiz aylarda Özge Gündoğdu ve Şenol Kamber tarafından projelendirilerek hayata geçen ÇokGüzelŞeyler.Com, ilk etkinliğini “Gönüllüler Bir Olsun” projesiyle Torba’da bulunan Bodrum Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı’nda gerçekleştiriyor.

Bodrum Torba Geçici Hayvan Barınağı’nın yeni doğan bölümünü yenileyen ve yeni doğan canlara en sağlıklı ve en uygun şekliyle hizmet verilmesine olanak sunan Strada İnşaat için gerçekleştirilen proje, can dostlarımızın yaşadıkları ve yeni yıla tertemiz bir barınakta girmeleri hayaliyle oluşturulmuş.  Çocuklu ailelerin de davetli olduğu etkinlik hakkında bilgi veren firma yetkilileri projenin amacının, barınaklarımız da yaşayan canlara dikkat çekilmesi ve o canların daha iyi şartlarda yaşayan çalışanlarını bir gün de olsa rahat ettirip, onların yaptığı işi el birliğiyle hayvan sevenlerin yapmasını ve empati kurabilmelerini sağlamak olduğunu belirtiyorlar. Gönüllülerin barınak temizliklerini yaptıkları esnada, barınağın yapımında emeği olan Strada İnşaat ve barınak görevlileri, onlar için hazırlanan sofrada, günün keyfini çıkartacaklarını söyleyen yetkililer, “Gönüllüler Bir Olsun” projesiyle, zor bir görev üstlenen çalışanlara, hayvanseverlerin her zaman onların yanında olduklarını hissettirmek olduğunu vurguluyorlar. ÇokGüzelŞeyler.Com tarafından hiçbir maddi beklentinin olmadığı  projede hem can dostlarımızla vakit geçirip, hem de barınak çalışanlarına güzel bir Pazar günü hediye etmek istiyorsanız, siz de 23 Aralık Pazar Günü Saat 10.00’dan itibaren Bodrum Belediyesi Torba Geçici Hayvan Barınağı’na davetlisiniz. 

Okumaya devam et

ASAYİŞ

BODRUM’DA 10 KİŞİLİK TEKNEDE 44 KİŞİ DAHA YAKALANDI

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum kaçak göçmenler BODRUM’DA 10 KİŞİLİK TEKNEDE 44 KİŞİ DAHA YAKALANDI arena 6

Bodrumda devam eden olumsuz hava şartlarına rağmen Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunanistan adalarına kaçmak isteyen 44 mülteci Sahil Güvenlik ekipleri tarafından  yakalandı.

Operasyonda 10 kişilik yelkenli teknede 44 mülteci gören Sahil Güvenlik ekipleri ise gözlerine inanamadı. Fırtına ve yağmura aldırış etmeden Yalıkavak Mahallesi’nden denize açılan 44 düzensiz göçmen yasa dışı yollarla Yunan adalarına gitmek için yola çıktı. Devriye görevi yapan Sahil Güvenlik ekipleri fırtınalı ve yağışlı havada bir yelkenli teknenin Kiremit adası yakınlarında ilerlediğini gördü. Hızlıca yanına gittiği tekne kaçmaya başlayınca deniz ortasında kovalamaca yaşandı. Yaptığı manevralarla “DAMARA” isimli teknenin önüne kesen Sahil Güvenlik ekipleri halat yardımıyla tekneyi bota yanaştırdı. Tekneye giren Sahil Güvenlik ekipleri gördükleri manzara karşısında şok oldu. 10 kişilik yelkenli tekneye balık istifi şeklinde dizilmiş 44 mülteciyle karşıtı. Sahil Güvenlik botuna alınan mülteciler Turgutreis limanına getirildi. Ekiplerin yaptığı kimlik tespitinde 21 Filistin, 17 Suriye, 3 Mısır, 2 Yemen ve 1 Irak uyruklu oldukları öğrenildi. Organizatör olduğu belirtilen 3 Türk ise teknede gözaltına alındığı öğrenildi. Yetkili mercilerden, yakalanan düzensiz göçmenlerin işlemlerinin bitmesinin ardından, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne oradan da Muğla Göç İdaresine gönderilecekleri öğrenildi.

 

 

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA, AYDIN, DENİZLİ VE KASTAMONU İLLERİNE ACELE KAMULAŞTIRMA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

muğla acele kamulastirma MUĞLA, AYDIN, DENİZLİ VE KASTAMONU İLLERİNE ACELE KAMULAŞTIRMA… mugla acele kamulastirma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla, Aydın, Denizli ve Kastamonu illerinde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına kararı verdi. Karar, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Arena Bodrum Haber Ankara Temsilcisi, Emin Varol

Muğla’nın Yatağan ile Denizli’nin Honaz ilçeleri arasında inşa edilecek “380 kV Yatağan-Denizli Batı-Denizli-4 Enerji İletim Hattı Projesi” kapsamında ise hattın geçtiği güzergahtaki bazı taşınmazların Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Kamulaştırma işlemi direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle yapılacak.

Söz konusu enerji iletim hattının geçtiği güzergah Muğla’nın Yatağan ve Kavaklıdere ile Aydın’ın Bozdoğan ve Karacasu, Denizli’nin Babadağ, Sarayköy, Merkezefendi ve Honaz ilçelerinden oluşuyor.

Karar doğrultusunda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi içinde yer alan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ait taşınmazlar, kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Okumaya devam et

Son Haberler

© 2018 Arena Bodrum Haber. Tüm Hakları Saklıdır.Tasarım Reklamettin