Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Emin Varol yazdı…”İĞNE”

Yayınlanan

açık

iğne Emin Varol yazdı…”İĞNE” emin varol kose yazisi 1

Bu sütunu okuyanlar,  zaman zaman ” iğneyi kendimize batırdığıma” tanıklık etmişlerdir.

Neden?

Çünkü, “alaylıların” yani, çekirdekten yetişen gazetecilerin çok yoğun olduğu bir dönemde  bu mesleğe “mektepli” olarak başladım.

1970’li yılların sonunda da bu mesleğe devam etme kararı verdim. Ve aradan tam kırk yıl geçti. O nedenle de mesleğimdeki, özellikle son zamanlarda yaşanan deformasyonlar beni rahatsız ediyor.

Ediyor..Çünkü, sizlere doğruları aktarmakla görevliyiz. Böyle okuduk, ağbilerimizden böyle öğrendik, bu nedenle çok fırça yedik..

Bir örnek..

Dün enflasyon rakamları açıklandı. Son yılların en yüksek enflasyonunun yaşandığı ortaya çıktı.

Tepkiler yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir haber kanalında bu eleştirileri yumuşatmaya çalıştı. Açıklamayı baştan sona ben de canlı olarak izledim.

Sayın Bakan, konuşmasının bir yerinde, sorumluluk makamında olan bir kişi olarak, “biz bile bu kadar (yüksek enflasyon)beklemiyorduk” diyerek bir itirafta bulundu.

Bu önemliydi..Çıkan rakamın yüksekliği,  bakanı bile şaşırmıştı.

Ertesi sabah, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının yazılı medyaya yansımalarına dikkat ettim.

Bu haber, gazetelerin çoğunda, “en kötüyü geride bıraktık” başlığı ile verilmiş.

Üstelik Hürriyet, Milliyet ve Sabah Gazeteleri aynı cümleyi “en kötüsü geride kaldı” başlığıyla vermiş.

Yeni Şafak ve Posta gibi Gazeteler ise yine “ekonomik krizin geçtiğini gerilerde kaldığını” anlatmaya çalışan “en kötüyü atlattık” cümlesini kullanmış.

Yani Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın içinde yaşadığımız, acılarını yeni yeni hissetmeye başladığımız ekonomik krizin atlatıldığına ilişkin sözlerini başlığa çıkmışlar ve birinci sayfadan göstermişler.

Oysa ben, dün Sayın Bakanı canlı olarak izlerken, “Biz bile bu kadar beklemiyorduk” sözlerine takılmıştım. Enflasyon rakamının kendi beklentilerinin de çok üzerinde gerçekleştiği itirafını başlık olarak düşünmüştüm.

Bana göre doğrusu da buydu..

Krizin orta yerinde, sıkıntıların arttığı, zamların yağmur gibi yağdığı, kış aylarında sıkıntıların daha da artacağını bilerek;

Sıkıntıların geride kaldığını söyleyen, topluma moral depolamaya çalışan ve pembe tablolar çizen bir siyasetçinin “kötüyü atlattık” sözlerini kullanmanın yorumunu ve bakış açısını size bırakıyorum..

***

Bir başka iğne..

” Hergün ekranlarda hava durumunu anlatan kişiye ne ad verilir? ”

  1. a) Moderatör b) Muhabir c) Sunucu d) Gazeteci..

İletişim Fakültesi mezunlarıyla dolu, haber müdürleri ve editörlerin cirit attığı bir büyük haber kanalımıza göre doğru cevap (b) şıkkı,

“Muhabir…”

***

İğne’ye devam

1 Ekim’de Meclis açıldı. TBMM de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne uyarlandı.

Her yasama döneminde olduğu gibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurul’a hitap etti.

Kürsüye gelirken de muhalefet parti milletvekilleri bir kez daha, ayağa kalkmayarak ve alkışlamayarak protesto etti.

Bu da adeta geleneksel bir hale geldi. Erdoğan ne zaman Meclis Genel Kurulu’na katılsa muhalefet tarafından protesto ediliyor.

Hatta balkondaki Cumhurbaşkanlığı Locası’na geldiğinde de muhalefet milletvekilleri ayağa kalkmıyor ve alkışlamıyor..

Ancak, bu durum bizim için yani Gazeteciler için halen haber değeri taşımaktadır. Yani, bizim için, kamuyoyuna aktarılamayacak,” rutin haber” haline gelmemeli. Eğer başka bir bağlantınız yoksa, bu durum her zaman için haberdir.

Ancak, bazı kanallar ve gazeteler için bu protesto, haber olmaktan çıkmış, rutin hale dönüşmüş..

Geçtiğimiz hafta 1 Ekim’de Meclis açılışında, TBMM’de aynı sahne yaşandığı halde, (Erdoğan’ın gelişinde muhalefet milletvekillerinin ayağa kalkmamaları), bazı gazetelerde ve kanallarda haber olarak yer almadı, meclis notları aktarılırken bu eylem yazılıp söylenmedi.

Maalesef haber,  artık muhabir aşamasında da sansürlenebiliyor.

Ancak,gerçek gazeteciliği devam ettirmeye çalışan, az da olsa medya kuruluşu var ve bu toplum olan bitenden haberdar ediliyor

Hoşcakalın…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ahmet aras BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI… 23 nisan bodrum 6

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Bodrum’da düzenlenen tören ve etkinliklerde renkli anlar yaşandı. Sabah erken saatlerde iki küçük öğrenci, Başkan Ahmet Aras’ı makamında ziyaret ederek temsili olarak Bodrum Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Öğrenciler, bir gün eğer başkan olurlar ise yapacaklarını ve çocukların gözünden nasıl bir Bodrum düşlediklerini anlattılar.   
Sabah saatlerinde Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bodrum Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Bodrum Şehir Stadı’nda devam etti. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şehir standında düzenlenen etkinliklere geçmeden önce ise hem makamında temsili olarak öğrencileri ağırladı hem de beraberindeki protokol ile Atatürk Anıtına çelenk sunma törenine katıldı.
Bodrum’un İslamhaneleri Mahallesi’nde bulunan Yunus Büyükkuşoğlu İlkokulu Müdürü Musa Küpelioğlu ile üçüncü sınıf öğrencisi Ercan Akıcı ve dördüncü sınıf öğrencisi Melisa Kaçak, başkanlık makamında Başkan Aras ile bir araya geldi. Ziyaret sırasında okul müdürü Küpelioğlu’ndan okul hakkında bilgiler alan Başkan Ahmet Aras, öğrencilerle sohbet ederek bayramlarını kutladı. Temsili olarak her iki çocuk teker teker Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın makam koltuğuna oturarak “Başkan olsaydın neler yapardın?” sorularına yanıtlar verdi.
Her iki çocuk başkan, okul yolunun çok tehlikeli olmasına dikkat çekerek, cadde üzerinde araçların hızlı bir şekilde gitmelerinden dolayı karşıdan karşıya geçmekte zorluk yaşadıklarını ifade ederek Başkan Aras’tan bir üst geçit yapılması yönünde taleplerini iletti, belediye personelinden ise yapılan işler hakkında bilgiler aldı.
Başarıya giden yolun eğitim ve öğretimden geçtiğini vurgulayan Başkan Aras, Bodrum Belediyesi olarak eğitim ve öğretim kurumlarına gereken desteğin verileceğini belirterek, küçük öğrenciler Melisa ve Ercan’ı ileriki yıllarda temsili olarak değil, gerçek bir protokol üyesi olarak bu koltuklarda görmeyi temenni etti. Başkan Aras öğrencilerin ziyaretlerinin ardından ise Bodrum Şehir Standındaki tören kutlamalara katılmak üzere makamından ayrıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına; Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Garnizon Komutanı Per. Alb. İzzet Adagideli, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Daha sonra Bodrum’un merkezinde yer alan ilkokul ve ortaokulların hazırlamış oldukları birbirinden renkli etkinlikler ile halk oyunları gösterileri sergilendi, öğrencilerin seslendirdiği şiirler okundu. Etkinliğe Gürcistan’dan katılan öğrenci gruplarından Anazdeuli ve İmed ekibinin hazırlamış oldukları halk dansları gösterileri de büyük beğeni topladı.
23 Nisan kutlama programı sonrası Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, protokol üyeleriyle birlikte etkinlikte görev alan öğretmenleri kutlayarak tüm çocukları ve öğrencileri selamladı.
ahmet aras BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI… 23 nisan bodrum 1ahmet aras BAŞKAN ARAS KOLTUĞUNU ÇOCUKLARA BIRAKTI… 23 nisan bodrum 2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

23 nİsan etkİnlİklerİ BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR… 23 nisan bodrum 32 1

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Bodrum İlçe Stadı’nda gerçekleştirilen kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu.

Sabah saatlerinde başlayan programa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrenciler adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu 8/C Sınıfı öğrencisi Ezgi Çolak yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in konuşmasıyla devam eden programda, Özel Fen Bilimleri Ortaokulu 7/C Sınıfı öğrencisi Ecem Yılankaya, “23 Nisan Çocuğuyum” adlı şiiri, yine aynı okulun 5/B sınıfı öğrencisi Mehmet Şefik Kocaer “23 Nisan” adlı şiiri okudu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin hazırladığı gösteri ise izleyenlerin beğenisin kazandı. Ardından komşu ülke Gürcistan’dan gelen Anazdeuli ve İmed ekibi, Gürcistan’a özgü oyunları sergilediler.

Program sonunda Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu ve Özel Fen Bilimleri Ortaokulu öğrencileri müzikli gösteri sundu. Kalabalık bir öğrenci grubu tarafından hazırlanan gösteri sonunda ortaya büyük bir Türk Bayrağı açıldı. Gösteri, izleyenlerden yoğun alkış aldı.

23 nİsan etkİnlİklerİ BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR… 23 nisan bodrum 2723 nİsan etkİnlİklerİ BODRUM’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANIYOR… 23 nisan bodrum 29

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

VALİ CİVELEK’İN MAKAM KOLTUĞUNU ZEYNEP YILMAZ OTURDU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

esengÜl cİvelek VALİ CİVELEK’İN  MAKAM KOLTUĞUNU ZEYNEP YILMAZ OTURDU… VAL   C  VELEK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Muğla Valisi Esengül Civelek’in, makam koltuğuna temsili olarak Emirbeyazıt İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Zeynep Yılmaz oturdu.

Vali olmak çok güzel heyecanlı bir duygu…

Temsili Vali Yılmaz’a ziyaretinde İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Şen, Okul Müdürü Kadir Tok, Sınıf Öğretmeni Feride Tosun eşlik etti.

Ziyaret kapsamında günün anlamına uygun olarak Muğla Valiliği Makamı Zeynep Yılmaz’a tahsis edildi.

Vali Civelek, “Çocuklarımız geleceğimiz, umudumuz. Onlara güçlü, büyük bir Türkiye bırakmak için biz büyükler var gücümüzle çalışıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram. ” dedi.

Makam koltuğuna oturan temsili Vali Yılmaz şunları söyledi:

Vali olmak çok güzel heyecanlı bir duygu. Muğla’nın hiçbir eksiği yok. Muğla çok güzel bir şehir. Sizlere tüm çocuklar adına teşekkür ederim.”

Daha sonra, Vali Civelek, Zeynep Yılmaz’a ziyaretin anısına hediye takdim etti.

Okumaya devam et

Son Haberler