Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

Emin Varol yazdı…”İĞNE”

Yayınlanan

açık

iğne Emin Varol yazdı…”İĞNE” emin varol kose yazisi 1

Bu sütunu okuyanlar,  zaman zaman ” iğneyi kendimize batırdığıma” tanıklık etmişlerdir.

Neden?

Çünkü, “alaylıların” yani, çekirdekten yetişen gazetecilerin çok yoğun olduğu bir dönemde  bu mesleğe “mektepli” olarak başladım.

1970’li yılların sonunda da bu mesleğe devam etme kararı verdim. Ve aradan tam kırk yıl geçti. O nedenle de mesleğimdeki, özellikle son zamanlarda yaşanan deformasyonlar beni rahatsız ediyor.

Ediyor..Çünkü, sizlere doğruları aktarmakla görevliyiz. Böyle okuduk, ağbilerimizden böyle öğrendik, bu nedenle çok fırça yedik..

Bir örnek..

Dün enflasyon rakamları açıklandı. Son yılların en yüksek enflasyonunun yaşandığı ortaya çıktı.

Tepkiler yükselirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir haber kanalında bu eleştirileri yumuşatmaya çalıştı. Açıklamayı baştan sona ben de canlı olarak izledim.

Sayın Bakan, konuşmasının bir yerinde, sorumluluk makamında olan bir kişi olarak, “biz bile bu kadar (yüksek enflasyon)beklemiyorduk” diyerek bir itirafta bulundu.

Bu önemliydi..Çıkan rakamın yüksekliği,  bakanı bile şaşırmıştı.

Ertesi sabah, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının yazılı medyaya yansımalarına dikkat ettim.

Bu haber, gazetelerin çoğunda, “en kötüyü geride bıraktık” başlığı ile verilmiş.

Üstelik Hürriyet, Milliyet ve Sabah Gazeteleri aynı cümleyi “en kötüsü geride kaldı” başlığıyla vermiş.

Yeni Şafak ve Posta gibi Gazeteler ise yine “ekonomik krizin geçtiğini gerilerde kaldığını” anlatmaya çalışan “en kötüyü atlattık” cümlesini kullanmış.

Yani Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın içinde yaşadığımız, acılarını yeni yeni hissetmeye başladığımız ekonomik krizin atlatıldığına ilişkin sözlerini başlığa çıkmışlar ve birinci sayfadan göstermişler.

Oysa ben, dün Sayın Bakanı canlı olarak izlerken, “Biz bile bu kadar beklemiyorduk” sözlerine takılmıştım. Enflasyon rakamının kendi beklentilerinin de çok üzerinde gerçekleştiği itirafını başlık olarak düşünmüştüm.

Bana göre doğrusu da buydu..

Krizin orta yerinde, sıkıntıların arttığı, zamların yağmur gibi yağdığı, kış aylarında sıkıntıların daha da artacağını bilerek;

Sıkıntıların geride kaldığını söyleyen, topluma moral depolamaya çalışan ve pembe tablolar çizen bir siyasetçinin “kötüyü atlattık” sözlerini kullanmanın yorumunu ve bakış açısını size bırakıyorum..

***

Bir başka iğne..

” Hergün ekranlarda hava durumunu anlatan kişiye ne ad verilir? ”

  1. a) Moderatör b) Muhabir c) Sunucu d) Gazeteci..

İletişim Fakültesi mezunlarıyla dolu, haber müdürleri ve editörlerin cirit attığı bir büyük haber kanalımıza göre doğru cevap (b) şıkkı,

“Muhabir…”

***

İğne’ye devam

1 Ekim’de Meclis açıldı. TBMM de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne uyarlandı.

Her yasama döneminde olduğu gibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurul’a hitap etti.

Kürsüye gelirken de muhalefet parti milletvekilleri bir kez daha, ayağa kalkmayarak ve alkışlamayarak protesto etti.

Bu da adeta geleneksel bir hale geldi. Erdoğan ne zaman Meclis Genel Kurulu’na katılsa muhalefet tarafından protesto ediliyor.

Hatta balkondaki Cumhurbaşkanlığı Locası’na geldiğinde de muhalefet milletvekilleri ayağa kalkmıyor ve alkışlamıyor..

Ancak, bu durum bizim için yani Gazeteciler için halen haber değeri taşımaktadır. Yani, bizim için, kamuyoyuna aktarılamayacak,” rutin haber” haline gelmemeli. Eğer başka bir bağlantınız yoksa, bu durum her zaman için haberdir.

Ancak, bazı kanallar ve gazeteler için bu protesto, haber olmaktan çıkmış, rutin hale dönüşmüş..

Geçtiğimiz hafta 1 Ekim’de Meclis açılışında, TBMM’de aynı sahne yaşandığı halde, (Erdoğan’ın gelişinde muhalefet milletvekillerinin ayağa kalkmamaları), bazı gazetelerde ve kanallarda haber olarak yer almadı, meclis notları aktarılırken bu eylem yazılıp söylenmedi.

Maalesef haber,  artık muhabir aşamasında da sansürlenebiliyor.

Ancak,gerçek gazeteciliği devam ettirmeye çalışan, az da olsa medya kuruluşu var ve bu toplum olan bitenden haberdar ediliyor

Hoşcakalın…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   3

Bodrumspor’un ilk takımının son futbolcusu Hüseyin Biner, 40 kişilik bir cemaatle son yolculuğuna uğurlandı.

1931 Yılında kurulan Bodrumspor’un ilk takımında top koşturan Hüseyin Biner’in cenaze namazı bugün ikindi namazını takiben Bodrum Adliye caminde kılındı. Yaklaşık 40 kişilik bir cemaatle kılınan cenaze namazda Bodrum Belediyesi Bodrumspor’u temsilen kimsenin olmadığı ve çelenk gönderilmediği dikkatlerden kaçmadı. Cenazeye katılanlar bu ahde vefasızlığı eleştirdiler. Cenazede gözler Bodrumspor’un zor günlerdeki dostu Asi Tayfayı’da aradı.

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   1Eşiyle aynı günde hayatını kaybetti…

1916 Doğumlu olan Hüseyin Biner’in cenazesinin toprağa verildiği anda bir detay daha gözlerden kaçmadı. Biner’in merhum eşi Meliha Biner’de 9 yıl önce aynı gün 17 Şubat 2010 tarihinde vefat etmişti.

Arena Bodrum Haber olarak hayatını kaybeden ve bir devrin son temsilcisi olan Hüseyin Biner’e rahmet, kederli ailesine sabır dileriz…

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… son dakika bodrum yine sallandi 1

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Bodrum Belediye Başkan adaylığı teklif ettiği Halil İbrahim Kaynar, bugün yaptığı bir dizi görüşmeden sonra ikna olarak, DP Bodrum Belediye Başkan adaylığını kabul etti.

Bodrum Belediye Başkan adaylığı konusunda şu ana kadar geç kalındığını düşünüyordum. Ancak gerek Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon gerekse de DP İlçe Yönetimiyle yaptığım görüşmeler sonrasında yol yürümeye karar verdim diyerek, “İttifakların değil, yerel dinamiklerin adayı olmaya karar verdim. Bodrum’u bazı kesimlere kurban etmemeliyiz.” dedi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… murat pahnaDiğer yandan DP Bodrum İlçe Başkan Yardımcısı Murat Pahna’da Arena Bodrum Haber’e kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Yaptırdığımız kamuoyu araştırmasında Bodrum’da kararsız ve mutsuz seçmenin yüksek oranda çıkması sebebiyle, tecrübeli bir başkan adayı ile yola devam etmemiz gerektiğini düşünerek Halil İbrahim Kaynar’ı ikna ettik. Bodrum’un genlerindeki merkez sağ geleneğinden kopmadığı düşüncesindeyiz. Bodrum’un huzura Muğla’nın da hak ettiği hizmete Mehmet Kocadon’la buluşarak yakalayacağı inancındayız. Çok çalışacağız, inşallah da kazanacağız.”

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… halil ibrahim kaynar dp b  odrum aday   1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 1

Bodrum’un ender kalan bakir koylarından Kargıcak’ta zeytin ve ardıç ağaçlarını kesenlerin arkasında Ankara’mı var yoksa Katarlılar mı? Köylüye ‘aman çevreciler duymasın’ diyerek rüşvet teklif edenler kim? Çevreciler Kargıcak için harekete geçti. Küdür, Kissebükü, Gündoğan’dan sonra bir hukuk savaşı da Kargıcak Koyu için başlatılıyor…   

Bodrum çevrecileri, Bodrum’un en bakir koylarından Kargıcak’ta başlatılan ağaç kıyımı için harekete geçti. Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu öncülüğünde bugün Kargıcak’a giden çevreciler ve duyarlı vatandaşlar, birkaç gün önce bölgede başlatılan ağaç kesimini protesto ederek Bodrum’un 1. Derece Doğal SİT alanı olan bölgesini yapılaşmaya açmak isteyenlere karşı hukuk savaşı  başlatacaklarını duyurdular.

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 2KENT KONSEYİ EKOLOJİ VE BODRUM KİMLİĞİ GRUBUNA SİYASİLERDEN DESTEK

Bugün öğle saatlerinde Yalıçiftlik’teki Kargıcak Bükü’ne giden Bodrum çevrecilerine, Bodrum’da faaliyet gösteren STK’lar, meslek odaları ve yöre halkının yanı sıra CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan ile İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun da destek verdi. Kargıcak Koyu’nda basın açıklaması yapan Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu sözcüsü Çiğdem Erko, birkaç gündür koyda yaşanan gelişmeleri paylaşarak hukuk mücadelesi başlatacaklarının sinyalini verdi.

KÖYLÜLER NÖBET TUTMAYA BAŞLADI…

10 Şubat tarihinden bu yana ağaç katliamı ve arazi yağması başlayan 1. Derece SİT alanı Kargıcak’a, minibüslerle işçi getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri durumu Kaymakamlığa bildirdi. Kaymakamlık, jandarmayı bilgilendirdi ve bölgedeki ağaç kesimi durduruldu. İşçilerin Milas’tan getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri, olayın peşine düşerek araştırmaya başladı. Yöre sakinlerinin nöbet tutmaya başladığı bölgede bir basın açıklaması düzenleyen çevreciler, “Bunun arkasında aracılar olduğunu öğrendik. Ankara’dan yönlendiriliyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra bu kişileri deşifre edeceğiz” dediler.

Grup adına konuşan Çiğdem Erko, ağaç kıyımı yapan üç aracı ismi tespit ettiklerini belirterek, “Bu isimleri kaymakamlığa bildirdik. İsimler bizde. Olay savcılığa intikal ettiğinde herkes öğrenecek.” Diye konuştu. Bölgeye gelenlerin köylülere “Yardımcı olursanız ve olayı çevrecilere duyurmazsanız size de pay vereceğiz” dediklerini anlatan Erko, “Kaptan Mehmet Pehlivan’ın suç duyurusunda bulunmasıyla olayı öğrenmiş bulunuyoruz. Jandarma Perşembe günü kıyımı durdurdu ve sorumlulara ceza kesti. Akabinde bu insanlar bir daha burada görünmedi. Ama her şey bitmedi.” İfadelerini kullandı.

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 31. DERECE DOĞAL SİT ALANINDA KIYIM…

Bölgenin hem ormanlık alan hem de 1. derece doğal SİT alanı olduğunu hatırlatan Erko, sözlerini şöyle sürdürdü:
“250 dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Zeytin ve ardıç ağaçları var. Ufak tefek tapulu araziler bulunuyor. Burası, doğanın çok önemli bir parçası. Ağaçları kestiğiniz zaman, seller yaşıyorsunuz. Bunu Bodrum’da hepimiz son yıllarda görüyoruz. 90’lı yıllarda başlayan iklim değişikliği sürecini biz yaşıyoruz. Dolayısıyla önce doğa diyoruz. Bu arazi kimseye ait değil. Biz pazartesi gününden sonra suç duyurularını yapacağız. Karşımızda şu anda muhatap yok. Orman Bölge Müdürlüğü haberim yok diyor. Ama aldığımız duyum, işçileri yönlendirenin Ankara kaynaklı olduğu yönünde. Bizler Anayasadan gelen yurttaşlık hakkımızla, anayasamıza sıkı sıkı sahip çıkmalıyız. Elimizde kalan son kale bu. İstediğimiz yargı kararları çıkmasa da haklarımıza sahip çıkmak durumundayız. Burası hepimizin.El ele vermeliyiz. Tüm siyasi şahsiyetlerle, idari yönetimlerle, STK’lar, dernekler ve meslek odalarıyla Bodrum’umuza sahip çıkmak durumundayız. Tabii ki köylülerimizle. Onlara sonsuz teşekkür ediyoruz. Onlar olmazsa biz burada olmazdık. Biz önümüzdeki yerel seçimlerden sonra yerel idareyle el ele çalışmak istiyoruz. Kim gelirse gelsin, biz onlardan bizimle birlikte çalışmalarını talep ediyoruz.”

“Olayın hukuki boyutu hakkında bilgi veren Avukat ve çevreci aktivist Mehmet Çilsal da Kargıcak koyunun da içinde bulunduğu bölgenin, 2018’de Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanarak askıya çıkarılan bir alan olduğunu belirterek, “O plana hiçbir itiraz olmamıştır. Bu plan, bir turizm yatırımı geleceğinin işaretini vermiştir. Bunu destekleyen bir diğer belge de 1/ 25 binlik yarımada çevre düzen planıdır. Bunu yapma yetkisi Muğla’daydı. Artık bu planlar da yerel yönetimlerin elinden alındı. Sahil kıyıları turizm merkezi olarak gösteriliyor burada da. Oysa burası 1. Derece SİT bölgesidir.”

Okumaya devam et

Son Haberler