Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

NUERTTİN DEMİR’DE MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E ADAY…

Yayınlanan

açık

nurettin demir NUERTTİN DEMİR’DE MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E ADAY… nurettin demir basin aciklamasi
nurettin demir NUERTTİN DEMİR’DE MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E ADAY… divenire group2

24. 25. ve 26. Dönem Muğla milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Muğla Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını yaptığı bir basın toplantısıyla açıkladı.
İl Başkanı, il başkan yardımcısı, il yönetimi, kadın kolları başkanı, ilçe başkanı ve belediye meclis üyeleri, partililer ve Muğla halkının yoğun katılımı ile gerçekleşen toplantıda “Muğla’yı Ortak Akılla Yönetelim, Birlik İçinde Büyütelim” mesajı öne çıktı.

nurettin demir NUERTTİN DEMİR’DE MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E ADAY… nurettin demir basin aciklamasi 1Nurettin Demir’in yaptığı basın açıklaması şöyle;

Değerli Muğlalılar, basınımızın çok değerli üyeleri,

Sizleri Muğla Büyükşehir Belediye başkanlığı için Aday adaylığımı açıklamak için davet ettim. Değerli zamanınızı bana ayırıp davetimi kabul ederek buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, saygıyla selamlıyorum.

Bildiğiniz üzere kentler, dünyanın dört bir yanında uygarlığın ve özgürlüğün bir arada yaşandığı, güzelliklerin birlikte paylaşıldığı, sıkıntıların birlikte göğüslendiği geniş yaşam alanlarıdır. Ancak son on altı yıldır AKP iktidarınca uygulanan ayrıştırıcı ve adaletsiz politikalar nedeniyle Muğla’mız hak ettiği maddi desteği görememiş, bu nedenle de Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de halkımız işsizlikle ve yoksullukla boğuşmaktadır. Bu durum, kutuplaşmaya yol açarak kent yaşamında birtakım olumsuzlukların da yolunu açmaktadır.

Oysa bu güzel ilimiz, adil bir yaşamı ve daha mutlu olacağı bir ortamı başka illere göre daha çok hak etmektedir.

Bildiğiniz üzere Muğla ili; Bodrum, Milas, Fethiye, Marmaris ve Menteşe gibi önemli kent merkezlerinin yanı sıra ciddi bir kırsal nüfusa da ev sahipliği yapmaktadır. Kırsal alanlarımızda tarım ve hayvancılık sektörleri can çekişmekte, bereketli Anadolu toprakları kendi evlatlarına yeterli gıda sunamamaktadır. Çiftçimiz de turizmcimiz de borçlarını ödeyememektedir.

Bu sorunların aşılması için Muğla’da yeni bir yerleşme anlayışının ve ahlakının yerleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Hedefimiz, yaşanabilir, adil ve sürdürülebilir bir Muğla’yı inşa etmek olmalıdır.

Yaşanabilir, sürdürülebilir ve adil bir yerleşim için:

 • Huzurlu, güvenli ve istikrarlı bir kent ve kır, yani köy yaşamı gerçekleştirilmeli;
 • Yönetim ve hizmet anlayışımızın merkezine insanlarımızın mutluluğu alınmalı;
 • Muğla’nın kaynakları hükümete yakın birtakım çevreler yerine yalnızca halkımızın yararı için harcanmalı, belediyeciliğin daha yararlı ve verimli yürütülebilmesi için geniş halk kesimlerinin görüşlerinin alınmasına dikkat edilerek insanlarımızın belediyeciliğimizin merkezinde olmaları sağlanmalı;
 • Muğla’da ulaşımın kalitesi arttırılarak bu konuda kazanç değil, halka hizmet ön plana alınarak daha ucuz ulaşım olanağı sağlanmalı;
 • Yapılan spor, kültür merkezlerine ve yeşil alanlara yenileri eklenmeli;
 • Alt gelir gruplarının, kadınlarımızın, çocuklarımızın, yaşlılarımızın ve gençlerimizin ihtiyaçları karşılanarak gerekli tedbirler alınıp yeni olanaklar sağlanmalı;
 • Kapalı ve açık alanlarda engellilerimizin ve yaşlılarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak biçimde düzenlemeler yapılmalıdır.

 

Değerli basın mensupları,

Acıdır ki Türkiye genelinde, biraz önce değindiğim pek çok farklı nedenden kaynaklanan bir huzursuzluk ve mutsuzluk hali egemendir. Bu huzursuzluk ise halkımızda büyük bir umutsuzluğa yol açmakta ve günlük ihtiyaçlarını karşılayan birimler olarak belediyelerimize karşı kırgınlık duymalarına neden olmaktadır. Bu da belediye yönetimleri ile halkımız arasındaki gönül bağının gevşemesine yol açmaktadır. Bu nedenle Muğla’da ivedilikle ilin yönetiminde halkın tüm kesimlerinin katılımını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran ve ortak akla dayalı bir yönetim anlayışına geçilmelidir.

Daha güzel bir belediyecilik için başkanlığa talip olan ben Nurettin Demir, bildiğiniz üzere Fethiye Göcekliyim. Yörük kökenliyim. Yani Muğla’nın çocuğuyum. 2009 yılından bugüne dek bir milletvekili ve sizlerin bir hemşerisi, kardeşi olarak, hiçbir parti ayrımı yapmaksızın canla başla çalıştım. Bildiğiniz üzere 2009-2011 yılları arasında 2 yıl Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığı yaptım. Ardından da iki kez üst üste partililerimizin desteğiyle önseçim kazanarak 7 yıl boyunca Muğla Milletvekilli olarak büyük bir şevkle Muğla halkına hizmet ettim. Bu süreçte dağ bayır demeden Muğla’nın her köşesine giderek tüm partilerin seçmenleriyle bir araya geldim, dertlerini dinledim ve sorunlarının çözümü için elimden gelen tüm yardımı sundum.

Dolayısıyla Muğla halkının tüm kesimleri tarafından tanınıyor, biliniyorum. Geçtiğimiz ağustos ayında Tıp Fakültesi’ndeki hekimlik ve öğretim üyeliği görevime geri döndüm. Ülkeme doktor yetiştiriyorum. Burada halkımızın sağlığı ve mutluluğu için şevkle çalışmaya devam ediyorum. Muğla’mızın ve tüm Muğlalıların mutluluğu ve huzuru için yoğun bir biçimde çalışmayı sürdüreceğimi sizlerin huzurunda belirtmek isterim.

Yörük Çocuğu olarak çiftçilik ve hayvancılığı da çok önem veriyorum.

Aynı zamanda tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi konusunda çalışmalarım bulunuyor. Yalnızca bir üniversite öğretim görevlisi ve hekim değil, aynı zamanda da hayvan yetiştiriciliği ve tarım yapan bir çiftçiyim. Dolayısıyla kırsal kalkınmayı ve kooperatifçiliği çok önemsiyorum. Muğla’nın kırsal kesimlerinde yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını biliyorum ve bu sorunları aşmak için çözümler üretiyorum. Başta Sağlık Turizm olmak üzere, Turizm’de Antalya’yı yakalayıp Türkiye’nin birincisi yapmak en büyük hedeflerimden biri olacaktır.

Değerli Cumhuriyet Halk Partililer,

Önseçimin bizim olmazsa olmazımız olduğuna inanıyorum. Partimizin belediye başkan adayları ve belediye meclis üyelerinin tüm kayıtlı üyelerin oy kullanma hakkına sahip olduğu bir önseçim ile belirlenmesi gerektiği düşüncesindeyim.

 • Önseçim, biz CHP’lilerin adaylarımızın ve örgütümüzün emeğine ve düşüncelerine saygı duyduğumuzu gösterecektir.
 • Önseçim, partililerimizin adaylarımız ile birlikte canla başla çalışması için bir itici gücün kaynağı olacaktır.
 • Önseçim, Türkiye için demokrasi çağrımızı güçlendirecektir.

Önseçim yapmadan önce kamuoyu yoklamalarıyla STK ve diğer parti seçmenlerinin görüşlerinin alınması en doğru adayın belirlenmesi konusunda yararlı olabilir. Böylece tabanımızın desteğini alacak olan aday adayları, halkımızla temas etmiş olacaktır. Muğla’nın sorunlarını ve gereksinimlerini bilen adaylar ile seçime girilmesi başarımızı arttıracaktır. Yerel ile kucaklaşan adaylar hem CHP’li seçmenlerin tamamından hem de diğer parti seçmenlerinden oy alacaktır. Önseçimden çıkan adayların, 31 Mart seçimlerini, partimizin oyunu arttırarak kazanacağına olan inancım tamdır. Türkiye’nin yerel seçimler tarihi bu tür başarı öyküleriyle doludur.

Büyükşehir belediye başkanı, ilin günlük gereksinimlerini karşılamanın ötesine geçmelidir. Bunun için de kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler ve projeler geliştirmelidir. Bu tür 5, 10 ve 25 yıllık planlamalara ilin önemli paydaşları olan üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, iş insanları, emekçiler, kadınlar ve öğrenciler de dahil edilmelidir. Gerçekleştirilecek yatırımlara halk ile birlikte karar verilmesi vatandaşların ihtiyacına ve isteklerine uygun projeler üretilmesinde büyük öneme sahiptir.

Bu bağlamda 2009 yılından bugüne Muğla’da yaşayan vatandaşlarımız ile yaptığım görüşmeler sonucunda Muğla’nın gelişmesi ve kalkınması için pek çok fikir geliştirdim. Bunlar ilimizin tarım, turizm, eğitim, hayvancılık ve ticaret gibi en önemli gelir kaynaklarını büyütecek, Muğla halkının refahını artıracak projelerdir. Bu düşünceleri, halkımız ile tartışarak daha da iyileştirmek ve Muğlalılar için gerçekleştirmek en büyük arzumdur.

Partimce aday gösterilmem ve halkımız tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na layık görülmem durumunda Muğla’da dünya ölçeğinde bir yerel yönetim anlayışı ortaya koyacağım. Bunun için güçlü ve deneyimli bir ekip oluşturdum. Ayrıca Türkiye çapında uzmanlardan ve bilim insanlarından oluşan profesyonel bir ekip ile çalışacağımı huzurunuzda belirtmek istiyorum.

Muğla’da en çok huzura ve birlik olmaya ihtiyacımız var. Hem örgütümüz hem de halkımız ile iyi bir iletişim, sevgi ve saygı içinde olacağım. Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığımın partimizdeki birliği, dayanışmayı ve heyecanı artıracağından eminim. Aday olmam halinde önümüzdeki yerel seçimlerde başta gençlerimiz ve kadınlarımız olmak üzere örgütümüzün ve halkımızın farklı kesimlerinin şevkle çalışacağına inanıyorum.

Eğer Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirsem sadece bir dönem görev yapacağım. Ayrıca parti içi demokratik işleyişi güçlendirmek için örgüt işlerine kesinlikle hiçbir aşamada öneri sunmanın dışında müdahale etmeyeceğim. Güçlü örgüt için elimden gelen desteği vereceğim. Belediye Meclis üyeliklerinde kadın ve gençlik kotasının sağlıklı biçimde gerçekleşmesi için çalışacağım.

Son olarak diyorum ki “Ben değil, biz”in egemen olduğu bir anlayışla “Muğla’yı ortak akılla yönetelim, birlik içinde büyütelim.”

nurettin demir NUERTTİN DEMİR’DE MUĞLA BÜYÜKŞEHİR’E ADAY…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalıkavak küdür merası KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR… yal kavak kudur calistayi
yalıkavak küdür merası KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR… divenire group2

Bodrum Belediyesi’nin himayesinde TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği öncülüğündeki Küdür Platformu tarafından düzenlenen “Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı” Çalıştayı, Yalıkavak’ta yapılıyor.

Yalıkavak Mehmet Bayzıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve iki gün boyunca devam edecek olan çalıştaya; Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Meslek Odaları ve Bodrum Kent Konseyi bileşenleri ile vatandaşlar katıldı.

Çalıştayın açış konuşmasını Küdür Platformu adına yapan Mimar Bülent Bardak, 1980 yılından bu yana Bodrum gündeminde önemli bir yer teşkil eden Küdür’ün birinci derece doğal SİT alanıyla 4 milyon merekarenin de üzerindeki mera alanından oluştuğunu, uluslararası anlaşmalara konu olduğunu, fok üreme ve koruma alanlarının yanı sıra I. ve II. derece arkeolojik SİT’ler ve antik limanlar barındırdığını belirterek Küdür’ün acil bir koruma programına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bardak, Küdür ile ilgili süreci şöyle özetledi:

Küdür kadim mera alanı…

yalıkavak küdür merası KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR… bulent bardak

Mimar Bülent Bardak

“Küdür konusu özellikle 90’lı yıllarda doğal sit ilanı konularıyla takip edildi. 1996 Bodrum Yerel Habitat çalışmalarında özellikle Yalıkavak çalışma grubunun Yalıkavak’taki yapılaşma ve korunması gereken alanlara dair raporlarında konu edilen Küdür, 1971-72 yıllarında Orman Bakanlığı Milli Parklar Dairesi çalışması olarak raporlanan ve kabul edilen bir proje. Ancak maalesef uygulanamamış bir proje olarak Halikarnassos Sahil Milli Parkı’nda önemli bir yer verilmiş. Mimarlar Odası Bodrum Şubesi’nin ve buradaki yerel örgütlenmelerin takibi ile buranın arkeolojik SİT tespiti yapılıp birinci ve üçüncü derece arkeolojik sit çalışmaları gerçekleştirilerek tescil ettirildi. Kadim mera alanı olduğu Tarım Müdürlüğü tarafından da tescile konu edildi.Bunların kaldırılmasına yönelik açılan davalar yargı tarafından reddedildi. Ancak Küdür son dönemlerde özellikle çevre düzeni planlarından başlayarak bakanlıkların ya da belediyelerin imar planlarına konu edilmektedir. Biz bugün bu alanla ilgili bir koruma programı oluşturmak için bir aradayız.”

Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, başta Küdür Yarımadası olmak üzere Bodrum’un doğa ve çevresinin kendileri için çok önemli olduğunu ve bu çalıştayı çok önemsediklerini belirterek şunları söyledi;

Yeşil alanların talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz…

yalıkavak küdür merası KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR… ummuhan yurt

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ümmuhan Yurt

“Siz değerli akademisyenler, çevre gönüllüleri, STK’lar ve diğer paydaşlarımızla birlikte biz de belediye olarak günümüzden geleceğe en az 20 yıllık perspektif içinde arzu edilen ulaşılabilir bir geleceği Bodrum için planlamayı başarırsak sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir bir Bodrum’u tüm değerleriyle geleceğe taşıyabiliriz. Bu çerçevede her ne kadar ölçek olarak küçük olsa da etki olarak büyük istisna yerlerimizden biri olan Küdür Yarımadası’yla ilgili bu çalıştaydan çıkacak eleştiri ve görüşlerin belediyemiz yönetimine yol göstereceğinden, bu bağlamda da çalıştayımızın verimli geçeceğinden hiç kuşkumuz yoktur. Belediye olarak Küdür’ün ve Bodrum’un hiç bir yerinin doğal, kültürel, arkeolojik değerlerinin, yeşil alanlarının, sahillerinin talan edilmesine asla izin vermeyeceğimizi huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Bu mücadelede tüm dinamikleri yanımızda görmek bize güç katacaktır. Bu duygularla hepinizi en derin saygılarımla selamlıyor, çalıştayımızın başarılı geçmesini diliyorum.”

Bilim insanları Küdür için buluştu…

Çalıştayın ilk günü, Doğa Derneği Koruma Koordinatörü Itri Levent Erkol, Natura Derneği’nden Okan Ürker, Bodrum Kent Konseyi başkanı Arif Yılmaz, Ankara Kuş Gözlem Topluluğundan Cem Orkun Kıraç, Ege Üniversitesi Biyoloji bölümünden Dr. Volkan Eroğlu ve Dr. Ruhi İlkbahar, Atilla Küçükala, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Zooloji bölümünden Dr. Yasemin İlemin, Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi’nden Kenan Güvenç, dR. Ufuk Altınbaş Koşkan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Prof. Dr. Adnan Diler’in gerçekleştireceği sunum ve konuşmaların ardından Küdür Yarımadası gezisiyle son bulacak.

Çalıştay, bugün Jeolog Dr. Ursula Pfaffenberger, Ege Üniversitesi Zooloji bölümünden Doç. Dr. Kerim Çiçek, SAD AFAG’dan Cem Orkun Kıraç’ın sunum ve konuşmalarının ardından sona erecek.

yalıkavak küdür merası KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR… yal kavak kudur calistayi 2

yalıkavak küdür merası KÜDÜR’Ü KORUMAK İÇİN BULUŞTULAR…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

ASAYİŞ

AKRABA KATİLİ BAĞ EVİNDE YAKALANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

milas asayiş AKRABA KATİLİ BAĞ EVİNDE YAKALANDI… milas asayis
milas asayiş AKRABA KATİLİ BAĞ EVİNDE YAKALANDI… divenire group2

Milas’ta, geçtiğimiz 2 Haziran’da eski eşinin kayınvalidesi olan, akrabası Şengül G.’yi öldüren katil zanlısı Şerafettin G. yakalandı.

Olay, geçtiğimiz 2 Haziran’da Akkovanlık Mahallesi’nde meydana geldi. Şerafettin G., eski eşi Şebnem G. ile evli olan akrabası Ali G.’nin evine gitti. Şerafettin G., evde Ali G.’nin annesi Şengül G. ile karşılaştı. Şerafettin G., iddiaya göre Şengül G.’ye bıçakla saldırdı. Şengül G., yaralı halde komşusuna kaçmaya çalışırken, Şerafettin G., av tüfeğiyle ateş açtı. Şengül G. kanlar içerisinde yere yığılırken, Şerafettin G., evi ve Şengül G.’nin otomobilini kundaklayıp, kaçtı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine sağlık ve jandarma ekibi sevk edildi. İlk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan talihsiz kadın, doktorların tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti.

Olayın ardından jandarma ekipleri, kaçan Şerafettin G.’yi yakalamak için çalışma başlattı. Şüphelinin Yatağan ilçesindeki Kadıköy Mahallesi’nde, kızının evinde saklandığını belirleyen jandarma harekete geçti. Oluşturulan özel ekiple, şüphelinin kızına ait ev ve bağ evine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şerafettin G., saklandığı bağ evinde yakalandı. Gözaltına alınan şüpheli, sağlık kontrolü için Yatağan Devlet Hastanesi’ne çelik yelekle getirildi. Şerafettin G., Milas Jandarma Komutanlığı ekiplerine teslim edildi.

Öte yandan, Şerafettin G.’nin oğlu E.G’nin de yaklaşık 6 yıl önce ‘İştirak halinde planlayarak kasten adam öldürmek’ suçundan tutuklandığı öğrenildi.

milas asayiş AKRABA KATİLİ BAĞ EVİNDE YAKALANDI…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ÖĞRENCİLER TATİLE KAVUŞTU…

Yayınlanan

açık

Tarafından

emİn varol ÖĞRENCİLER TATİLE KAVUŞTU… bodrum il e milli egitim 1
emİn varol ÖĞRENCİLER TATİLE KAVUŞTU… divenire group2

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 14.06.2019 Cuma günü itibari ile sona erdi.

İlçemizdeki resmi ve özel tüm okullarda karne heyecanı yaşandı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü karne törenini; hayırseverimiz tarafından yaptırılmış ve bu eğitim öğretim yılı içinde açılmış olan İslamhaneleri Yunus Büyükkuşoğlu İlkokulunda gerçekleştirildi.

emİn varol ÖĞRENCİLER TATİLE KAVUŞTU… emin gecin bodrum milli egitim m d r

Bodrum Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin

Törende öğrencilere karneleri ve hediyeleri Bodrum Kaymakamı Bekir YILMAZ, Turgutreis Jandarma Komutanı J. Asb. Kd. Bçvş.  Tarık AKPINAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin GEÇİN ve İslamhaneleri Mah. Muhtarı Mustafa CAN tarafından verildi. Öğrencilerimize karnelerinin yanında Milli Eğitim Bakanlığımızca yayınlanmış olan “Çocuklarla Yapabileceğiniz Yaz Etkinlikleri” listesi de dağıtıldı. Yoğun geçen bir Eğitim-Öğretim yılının ardından, öğrencilerimizin tatillerini eğlenerek ve dinlenerek geçirmelerini dileriz.

emİn varol ÖĞRENCİLER TATİLE KAVUŞTU…  rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler