Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR…

Yayınlanan

açık

haber ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR… burhanettin ozbilici bodrum cup

3o.Yılını kutlayan, Akdeniz’in en büyük deniz festivali The Bodrum Cup yarışlarını, ilk defa dünyanın en ünlü haber ajansları, Associted Press (AP), Agence France-Press (AFP) ve Reuters Muhabirleri de izleyecek.

Haber: Emin Varol / Ankara Temsilcisi

Bodrum Cup’ın 23 Ekim’de başlayacak 2. etabına katılacak olan olan Agence France Press( AFP) Muhabiri Burhanettin Özbilici, dünya çapında ödüllü bir Gazeteci.

Burhan Özbilici, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrea Karlov’un öldürülüşünü kare kare çekerek dünya çapında ödüllere layık görülmüştü.

haber ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR… adem altan bodrum cupThe Bodrum Cup 30. yaşını kutluyor

Era Bodrum Yelken Kulübü’nün 30 yıl önce başlattığı deniz organizasyonu, denize gönül verenlerin desteği ile günümüze kadar gelebildi. Türk gibi başlayıp birçok konuda olduğu gibi, yarı yolda kalmadı. Tüm engellere rağmen, kararlı insanlar tarafından Türk gibi başladı, Türk gibi devam ediyor..

Genç neslin yelken sporu ile tanışmasını sağlayan The Bodrum Cup, koyların ve denizlerin korunmasında farkındalık yaratmasının yanında, yat üretim teknolojisini dünyayla entegre hale getirerek, bir Ar-Ge mutfağı görevi de görmektedir.

The Bodrum Cup, yatların konuklarıyla birlikte yarışabildikleri dünyadaki ender yat yarışlarından birisidir. Bu sayede denizi seven ancak hayatında daha önce hiç yelken sporu yapmamış kişiler de bu heyecanı birebir deneyimleme fırsatı bulabilmektedir.

Bir yıl aradan sonra Leros Adası…

Yunanistan’ın Bodrum teknelerine yazdığı cezalar nedeniyle verilen bir yıllık aradan sonra Yunan Adaları yeniden yarış programına dahil edildi. Böylece turizm sezonu sonunda ada  esnafının yüzü, Türkiye’den gelecek 200 tekne ile bir kez daha gülecek. Ayrıca, Ege’nin iki yakasındaki halkların yakınlaşmasına katkı sağlanacak.

Tüm bu özellikleriyle Türkiye’nin ve Bodrum’un gurur duyduğu bir organizasyon olan The Bodrum Cup, 30. Yılı yarışmalarına İstanbul’dan başladı. İstanbul Boğazı’nda yapılan ve 25 Mega yatın katıldığı kortej geçişi, organizasyonu 30 yıldan bu yana düzenleyen Erman Aras ve Süleyman Uysal ile katkı yapan denizcileri oldukça heyecanlandırdı.

haber ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR… umit bektas bodrum cupUluslararası Ajanslar…

Era yatcılık tarafından 30 yıl önce Bodrum ve Türkiye’ye kazandırılan The Bodrum Cup Festivali bu yıl ilk kez tam anlamıyla uluslarası medyaya taşınıyor.

Geçtiğimiz yıl merkezi Londra’da bulunan İngiliz Reuters Haber Ajansı’nın Türkiye Muhabiri Ümit Bektaş’ın izlediği 29. Bodrum Cup yarışlarına ait fotoğraf ve bilgiler tüm dünyaya servis edilmişti.

Bu yıl ise, dünyanın önde gelen diğer uluslarası haber ajansları da 30. Bodrum Cup Deniz Festivali‘ni gündemlerine aldı.

Ödüllü Gazeteci…

Reuters Haber Ajansı’nın yanısıra, merkezi Paris’te bulunan Fransız Agence France Presse (AFP) ve merkezi New York’ta bulunan ve dünyada en büyük haber ağına sahip olan Amerikan  Associated Press (AP) Türkiye’deki temsilcileri Adem Altan ve Burhanettin Özbilici’yi yarışları izlemekle görevlendirdi.

Özbilici, ödüllü gazeteci…

Ümit Bektaş, Adem Altan ve Burhanettin Özbilici, üçü de yakın dostum ve yıllardır dünyanın her yerinde, savaşta, siyasette birlikte çalıştığımız arkadaşlarım . Burhanettin Özbilici’yi ise diğer genç iki arkadaşıma göre, mesleğe ilk başladığım 1970’li yılların sonundan bu yana tanırım.

İkimiz de genç birer muhabirdik. Kızılay’da işe giderken Demirtepe Köprüsü üzerinde hemen her sabah karşılaşır, ayaküstü sohbet ederdik.

Yıllar çabuk geçti. Burhanettin Özbilici geçen yılları iyi değerlendirdi ve zirveye tırmandı.

Hepimizin hafızasına kazınan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan suikastı fotoğraflayarak,  World Press ödülünü kazandı. Herkesin mermilerden kaçtığı bir ortamda, büyük bir cesaretle Rus Büyükelçi’yi öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın karşısına geçerek arka arkaya deklanşörüne basmıştı.

Ölsem bile Gazeteciydim, işimi yaptım “diyerek gazeteci olmaktan gurur fışkıran sözleri Burhan’a yakıştı. “Picture Of The İnternational”da Spot News kategorisinde birinci olduktan sonra tüm dünyayı dolaşarak İngilizce ve Fransızcasıyla konferanslar vermeye başladı.

Burhan, 30. Bodrum Cup Festivalini izlemek için Bodrum’a gelmeden kısa bir süre önce de Viyana’da bir konferans verdi. (Konferansın afişini yazının devamında yayınlıyorum)

Keşke, festival sırasında da Burhan Özbilici’yi ve yaşadıklarını dinleyebilsek.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

İKİ YAKA FESTİVALİ GÖSTERİLERLE SONA ERDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halikarnassos İKİ YAKA FESTİVALİ GÖSTERİLERLE SONA ERDİ…   K   YAKA2

Bodrum’da  “Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali” sona erdi…

Türk-Yunan dostluğunun gelişmesine katkıda bulunmak ve yöre kültürünü tanıtmak amacıyla Kumbahçe Mahallesi Muhtarlığınca düzenlenen festivalde, renkli görüntüler oluştu. İstanköy Adası’dan da katılım sağlanan etkinliğin son gününde, yüzücüler 23 yaşındaki Bengisu Avcı ve 18 yaşındaki Aysu Türkoğlu, Bitez Mahallesi Adaboğazı mevkisinden başlayıp Kumbahçe sahiline yüzdü. İstanköy-Bodrum arasında yüzmesi planlanan sporcular, olumsuz hava şartları nedeniyle Bodrum’a daha yakın mesafede denize girip 1,5 saatte yaklaşık 3 mil yüzerek kıyıya ulaştı.

Sporculara, botla Bodrum Sahil Güvenlik ve Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekibi ile STS Bodrum Okul Gemisi eşlik etti.  Manş Denizi’ni yüzerek geçen üçüncü Türk kadın sporcu Avcı ile Türkoğlu, etkinliğin sonunda Türk ve Yunan bayrağı açtı.  Festival çeşitli gösterilerle sona erdi.

halikarnassos İKİ YAKA FESTİVALİ GÖSTERİLERLE SONA ERDİ…   K   YAKAhalikarnassos İKİ YAKA FESTİVALİ GÖSTERİLERLE SONA ERDİ…   K   YAKA1halikarnassos İKİ YAKA FESTİVALİ GÖSTERİLERLE SONA ERDİ…   K   YAKA3

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK’İN 23 NİSAN MESAJI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

esengÜl cİvelek MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK’İN 23 NİSAN MESAJI… esengul civelek gorevi devraldi 3

Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için gönderdiği basın mesajında…

“Milletimizi ortak düşünce ve değerlerde buluşturan, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve milli egemenliğin tesis edilmesinde önemli bir görev üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını milletçe kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşıyoruz.

23 Nisan 1920 tarihi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı, demokrasinin temelinin atıldığı Cumhuriyetimizin yapı taşı Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu olarak milletimiz ve ülkemiz için tarihimizi şekillendiren önemli bir dönüm noktasıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ gelecek nesillere verilen önemin ve güvenin de simgesi olmuştur. Bu nedenle daha güçlü ve daha huzurlu yarınlar için geleceğimizin güvencesi, teminatı çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmek, geleceğe hazırlamak hepimizin ortak hedefidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan eden başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla yâd ediyor, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KARAOVA ETKİNLİKLERİNDE BAŞKAN ARAS’TAN SÖZ ALDILAR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

karaova etkİnlİklerİ KARAOVA ETKİNLİKLERİNDE BAŞKAN ARAS’TAN SÖZ ALDILAR… AHMET ARAS KARAOVA

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Karaova Kültür Sanat Merkezinde Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi tarafından düzenlenen etkinliklere katıldı. Başkan Aras, Köklukuyu Çocuk Korosunun dinletisinde duygulu anlar yaşadı.

Bodrum Belediyesinin destekleriyle 20 Nisan Cumartesi Günü Mumcular Karaova Kültür Sanat Merkezi,  “Dünya Sanat Günü Haftası” kapsamında hazırlanan çok özel etkinliklere ev sahipliği yaptı. Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi tarafından düzenlenen etkinlik, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocuk oyunu Çizmeli Kedi ile başladı. Tiyatronun sanatçılarından Mihriban Er’in sunuculuğunu yaptığı etkinlikte, Şehir Tiyatrosu oyuncularının üstün performansları ve kurdukları diyaloglarla çocuklar, unutamayacakları bir gün geçirdiler. 300’ün üzerinde yöre çocuklarının ve ailelerin izlediği oyun, bazıları için bir ilkti.

ARYALAR, TÜRK MÜZİĞİ, ŞİİRLER

Kültür Sanat Meclisinin müzik ve şiir çalışma grubu da etkinliğe renk kattı. Piyano, keman, ney ve kanundan oluşan müzik grubunun solisti mezzosoprano Esen Demirci’nin aryaları alkışlarla beğeni kazandı. Şiir grubundan Feriha Beriş, Firdevs Şengül ve Mumcular Sitare Özkan Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeninin katkıları ile dört öğrenci de özel seçilmiş şiirleri seslendirdiler.

KÖKLÜKUYU ÇOCUK KOROSU

Bahçeyaka Köyü doğumlu ve flüt sanatçısı İlker Uyar’ın baba topraklarında akraba ve yakınları ile başlattığı müzik çalışmaları, komşu köylerdeki çocukların da katılımı ile otuz çocuğa ulaşmış. Çalışmalarını kendi evinde yürüten Uyar’a gönüllü hocalar olarak Adil Sevencan piyano, Vuslat Çiftdal keman, Sinem Karabağlı’nın da şef olarak katılımı ile çalışmalar Köklükuyu Çocuk Korosu’na dönüşmüş.

BAŞKAN ARAS’TAN SÖZ ALDILAR

Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a, Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi adına organizasyon sorumlusu Rezzan Şebin, gün boyu süren etkinlik ve koro hakkında kısa bilgi verdi. Böyle güzel bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Aras, “Hepinizi kutluyorum çocuklar. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum. İnanın onları dinlerken gözlerim doldu. Özellikle Hiroşima’da katledilen çocuklar için bestelenmiş şarkı, beni çok duygulandırdı. Dünyanın neresinde olursa olsun, çocuklar öldürülmesin. Siz anne ve babalar, aileler olarak da, çocuklarınızın eğitiminde çok önemlisiniz. Onlara öncülük ederek, onları kültür ve sanatla buluşturmalısınız. Biz belediye olarak elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

PİYANO İSTEDİLER, SOKAK HAYVANLARINA MAMA VE SU KABI İSTEDİLER

Rezzan Şebin’in etkinliğin hazırlığındaki katkıları nedeniyle Çömlekçi Köyü’nde yaşayan Çiğdem Sarı-Fraser’i ve Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen ile Ressam Bünyamin Pehlivan’ı sahneye çağırmasının ardından, Başkan Aras, korodaki çocukların kendisinden isteklerini dinledi. Bir kaçı piyano isterken, bir kız çocuğu da ağlayarak sokak hayvanları için mama ve su kapları istedi. Aras, çocuğa kendi cep telefonundan konuyla ilgili projesini gösterdi. Ardından, koristlerden ve aynı zamanda piyanist olma yolunda hızla ilerleyen Ata Furat’tan iki parça dinleyerek, “Kişisel olarak ve belediyemiz olarak her türlü desteği vereceğiz” dedi ve Başkan Aras daha sonra katılımcılarla birlikte fotoğraf çektirdi.

karaova etkİnlİklerİ KARAOVA ETKİNLİKLERİNDE BAŞKAN ARAS’TAN SÖZ ALDILAR… karaovada sanat soleni 1karaova etkİnlİklerİ KARAOVA ETKİNLİKLERİNDE BAŞKAN ARAS’TAN SÖZ ALDILAR… karaovada sanat soleni 4

Okumaya devam et

Son Haberler