Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR…

Yayınlanan

açık

haber ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR… burhanettin ozbilici bodrum cup

3o.Yılını kutlayan, Akdeniz’in en büyük deniz festivali The Bodrum Cup yarışlarını, ilk defa dünyanın en ünlü haber ajansları, Associted Press (AP), Agence France-Press (AFP) ve Reuters Muhabirleri de izleyecek.

Haber: Emin Varol / Ankara Temsilcisi

Bodrum Cup’ın 23 Ekim’de başlayacak 2. etabına katılacak olan olan Agence France Press( AFP) Muhabiri Burhanettin Özbilici, dünya çapında ödüllü bir Gazeteci.

Burhan Özbilici, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrea Karlov’un öldürülüşünü kare kare çekerek dünya çapında ödüllere layık görülmüştü.

haber ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR… adem altan bodrum cupThe Bodrum Cup 30. yaşını kutluyor

Era Bodrum Yelken Kulübü’nün 30 yıl önce başlattığı deniz organizasyonu, denize gönül verenlerin desteği ile günümüze kadar gelebildi. Türk gibi başlayıp birçok konuda olduğu gibi, yarı yolda kalmadı. Tüm engellere rağmen, kararlı insanlar tarafından Türk gibi başladı, Türk gibi devam ediyor..

Genç neslin yelken sporu ile tanışmasını sağlayan The Bodrum Cup, koyların ve denizlerin korunmasında farkındalık yaratmasının yanında, yat üretim teknolojisini dünyayla entegre hale getirerek, bir Ar-Ge mutfağı görevi de görmektedir.

The Bodrum Cup, yatların konuklarıyla birlikte yarışabildikleri dünyadaki ender yat yarışlarından birisidir. Bu sayede denizi seven ancak hayatında daha önce hiç yelken sporu yapmamış kişiler de bu heyecanı birebir deneyimleme fırsatı bulabilmektedir.

Bir yıl aradan sonra Leros Adası…

Yunanistan’ın Bodrum teknelerine yazdığı cezalar nedeniyle verilen bir yıllık aradan sonra Yunan Adaları yeniden yarış programına dahil edildi. Böylece turizm sezonu sonunda ada  esnafının yüzü, Türkiye’den gelecek 200 tekne ile bir kez daha gülecek. Ayrıca, Ege’nin iki yakasındaki halkların yakınlaşmasına katkı sağlanacak.

Tüm bu özellikleriyle Türkiye’nin ve Bodrum’un gurur duyduğu bir organizasyon olan The Bodrum Cup, 30. Yılı yarışmalarına İstanbul’dan başladı. İstanbul Boğazı’nda yapılan ve 25 Mega yatın katıldığı kortej geçişi, organizasyonu 30 yıldan bu yana düzenleyen Erman Aras ve Süleyman Uysal ile katkı yapan denizcileri oldukça heyecanlandırdı.

haber ULUSLARARASI MEDYA, THE BODRUM CUP 2018’İ İZLİYOR… umit bektas bodrum cupUluslararası Ajanslar…

Era yatcılık tarafından 30 yıl önce Bodrum ve Türkiye’ye kazandırılan The Bodrum Cup Festivali bu yıl ilk kez tam anlamıyla uluslarası medyaya taşınıyor.

Geçtiğimiz yıl merkezi Londra’da bulunan İngiliz Reuters Haber Ajansı’nın Türkiye Muhabiri Ümit Bektaş’ın izlediği 29. Bodrum Cup yarışlarına ait fotoğraf ve bilgiler tüm dünyaya servis edilmişti.

Bu yıl ise, dünyanın önde gelen diğer uluslarası haber ajansları da 30. Bodrum Cup Deniz Festivali‘ni gündemlerine aldı.

Ödüllü Gazeteci…

Reuters Haber Ajansı’nın yanısıra, merkezi Paris’te bulunan Fransız Agence France Presse (AFP) ve merkezi New York’ta bulunan ve dünyada en büyük haber ağına sahip olan Amerikan  Associated Press (AP) Türkiye’deki temsilcileri Adem Altan ve Burhanettin Özbilici’yi yarışları izlemekle görevlendirdi.

Özbilici, ödüllü gazeteci…

Ümit Bektaş, Adem Altan ve Burhanettin Özbilici, üçü de yakın dostum ve yıllardır dünyanın her yerinde, savaşta, siyasette birlikte çalıştığımız arkadaşlarım . Burhanettin Özbilici’yi ise diğer genç iki arkadaşıma göre, mesleğe ilk başladığım 1970’li yılların sonundan bu yana tanırım.

İkimiz de genç birer muhabirdik. Kızılay’da işe giderken Demirtepe Köprüsü üzerinde hemen her sabah karşılaşır, ayaküstü sohbet ederdik.

Yıllar çabuk geçti. Burhanettin Özbilici geçen yılları iyi değerlendirdi ve zirveye tırmandı.

Hepimizin hafızasına kazınan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan suikastı fotoğraflayarak,  World Press ödülünü kazandı. Herkesin mermilerden kaçtığı bir ortamda, büyük bir cesaretle Rus Büyükelçi’yi öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın karşısına geçerek arka arkaya deklanşörüne basmıştı.

Ölsem bile Gazeteciydim, işimi yaptım “diyerek gazeteci olmaktan gurur fışkıran sözleri Burhan’a yakıştı. “Picture Of The İnternational”da Spot News kategorisinde birinci olduktan sonra tüm dünyayı dolaşarak İngilizce ve Fransızcasıyla konferanslar vermeye başladı.

Burhan, 30. Bodrum Cup Festivalini izlemek için Bodrum’a gelmeden kısa bir süre önce de Viyana’da bir konferans verdi. (Konferansın afişini yazının devamında yayınlıyorum)

Keşke, festival sırasında da Burhan Özbilici’yi ve yaşadıklarını dinleyebilsek.

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   3

Bodrumspor’un ilk takımının son futbolcusu Hüseyin Biner, 40 kişilik bir cemaatle son yolculuğuna uğurlandı.

1931 Yılında kurulan Bodrumspor’un ilk takımında top koşturan Hüseyin Biner’in cenaze namazı bugün ikindi namazını takiben Bodrum Adliye caminde kılındı. Yaklaşık 40 kişilik bir cemaatle kılınan cenaze namazda Bodrum Belediyesi Bodrumspor’u temsilen kimsenin olmadığı ve çelenk gönderilmediği dikkatlerden kaçmadı. Cenazeye katılanlar bu ahde vefasızlığı eleştirdiler. Cenazede gözler Bodrumspor’un zor günlerdeki dostu Asi Tayfayı’da aradı.

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   1Eşiyle aynı günde hayatını kaybetti…

1916 Doğumlu olan Hüseyin Biner’in cenazesinin toprağa verildiği anda bir detay daha gözlerden kaçmadı. Biner’in merhum eşi Meliha Biner’de 9 yıl önce aynı gün 17 Şubat 2010 tarihinde vefat etmişti.

Arena Bodrum Haber olarak hayatını kaybeden ve bir devrin son temsilcisi olan Hüseyin Biner’e rahmet, kederli ailesine sabır dileriz…

hüseyin biner İLK TAKIMIN SON FUTBOLCUSU BİR AVUÇ CEMAATLE UĞURLANDI… h  seyin biner son yolculuguna ugurland   2

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM…

Yayınlanan

açık

Tarafından

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… son dakika bodrum yine sallandi 1

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Bodrum Belediye Başkan adaylığı teklif ettiği Halil İbrahim Kaynar, bugün yaptığı bir dizi görüşmeden sonra ikna olarak, DP Bodrum Belediye Başkan adaylığını kabul etti.

Bodrum Belediye Başkan adaylığı konusunda şu ana kadar geç kalındığını düşünüyordum. Ancak gerek Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon gerekse de DP İlçe Yönetimiyle yaptığım görüşmeler sonrasında yol yürümeye karar verdim diyerek, “İttifakların değil, yerel dinamiklerin adayı olmaya karar verdim. Bodrum’u bazı kesimlere kurban etmemeliyiz.” dedi.

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… murat pahnaDiğer yandan DP Bodrum İlçe Başkan Yardımcısı Murat Pahna’da Arena Bodrum Haber’e kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Yaptırdığımız kamuoyu araştırmasında Bodrum’da kararsız ve mutsuz seçmenin yüksek oranda çıkması sebebiyle, tecrübeli bir başkan adayı ile yola devam etmemiz gerektiğini düşünerek Halil İbrahim Kaynar’ı ikna ettik. Bodrum’un genlerindeki merkez sağ geleneğinden kopmadığı düşüncesindeyiz. Bodrum’un huzura Muğla’nın da hak ettiği hizmete Mehmet Kocadon’la buluşarak yakalayacağı inancındayız. Çok çalışacağız, inşallah da kazanacağız.”

halil ibrahim kaynar KAYNAR İKNA OLDU: İTTİFAKLARIN DEĞİL, YEREL DİNAMİKLERİN ADAYIYIM… halil ibrahim kaynar dp b  odrum aday   1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 1

Bodrum’un ender kalan bakir koylarından Kargıcak’ta zeytin ve ardıç ağaçlarını kesenlerin arkasında Ankara’mı var yoksa Katarlılar mı? Köylüye ‘aman çevreciler duymasın’ diyerek rüşvet teklif edenler kim? Çevreciler Kargıcak için harekete geçti. Küdür, Kissebükü, Gündoğan’dan sonra bir hukuk savaşı da Kargıcak Koyu için başlatılıyor…   

Bodrum çevrecileri, Bodrum’un en bakir koylarından Kargıcak’ta başlatılan ağaç kıyımı için harekete geçti. Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu öncülüğünde bugün Kargıcak’a giden çevreciler ve duyarlı vatandaşlar, birkaç gün önce bölgede başlatılan ağaç kesimini protesto ederek Bodrum’un 1. Derece Doğal SİT alanı olan bölgesini yapılaşmaya açmak isteyenlere karşı hukuk savaşı  başlatacaklarını duyurdular.

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 2KENT KONSEYİ EKOLOJİ VE BODRUM KİMLİĞİ GRUBUNA SİYASİLERDEN DESTEK

Bugün öğle saatlerinde Yalıçiftlik’teki Kargıcak Bükü’ne giden Bodrum çevrecilerine, Bodrum’da faaliyet gösteren STK’lar, meslek odaları ve yöre halkının yanı sıra CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan ile İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun da destek verdi. Kargıcak Koyu’nda basın açıklaması yapan Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu sözcüsü Çiğdem Erko, birkaç gündür koyda yaşanan gelişmeleri paylaşarak hukuk mücadelesi başlatacaklarının sinyalini verdi.

KÖYLÜLER NÖBET TUTMAYA BAŞLADI…

10 Şubat tarihinden bu yana ağaç katliamı ve arazi yağması başlayan 1. Derece SİT alanı Kargıcak’a, minibüslerle işçi getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri durumu Kaymakamlığa bildirdi. Kaymakamlık, jandarmayı bilgilendirdi ve bölgedeki ağaç kesimi durduruldu. İşçilerin Milas’tan getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri, olayın peşine düşerek araştırmaya başladı. Yöre sakinlerinin nöbet tutmaya başladığı bölgede bir basın açıklaması düzenleyen çevreciler, “Bunun arkasında aracılar olduğunu öğrendik. Ankara’dan yönlendiriliyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra bu kişileri deşifre edeceğiz” dediler.

Grup adına konuşan Çiğdem Erko, ağaç kıyımı yapan üç aracı ismi tespit ettiklerini belirterek, “Bu isimleri kaymakamlığa bildirdik. İsimler bizde. Olay savcılığa intikal ettiğinde herkes öğrenecek.” Diye konuştu. Bölgeye gelenlerin köylülere “Yardımcı olursanız ve olayı çevrecilere duyurmazsanız size de pay vereceğiz” dediklerini anlatan Erko, “Kaptan Mehmet Pehlivan’ın suç duyurusunda bulunmasıyla olayı öğrenmiş bulunuyoruz. Jandarma Perşembe günü kıyımı durdurdu ve sorumlulara ceza kesti. Akabinde bu insanlar bir daha burada görünmedi. Ama her şey bitmedi.” İfadelerini kullandı.

kargıcık koyu KÖYLÜYE RÜŞVET: ÇEVRECİLERE HABER VERMEZSENİZ SİZDE PAY VERİRİZ… bodrum kent konseyi kargicik koyu 31. DERECE DOĞAL SİT ALANINDA KIYIM…

Bölgenin hem ormanlık alan hem de 1. derece doğal SİT alanı olduğunu hatırlatan Erko, sözlerini şöyle sürdürdü:
“250 dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Zeytin ve ardıç ağaçları var. Ufak tefek tapulu araziler bulunuyor. Burası, doğanın çok önemli bir parçası. Ağaçları kestiğiniz zaman, seller yaşıyorsunuz. Bunu Bodrum’da hepimiz son yıllarda görüyoruz. 90’lı yıllarda başlayan iklim değişikliği sürecini biz yaşıyoruz. Dolayısıyla önce doğa diyoruz. Bu arazi kimseye ait değil. Biz pazartesi gününden sonra suç duyurularını yapacağız. Karşımızda şu anda muhatap yok. Orman Bölge Müdürlüğü haberim yok diyor. Ama aldığımız duyum, işçileri yönlendirenin Ankara kaynaklı olduğu yönünde. Bizler Anayasadan gelen yurttaşlık hakkımızla, anayasamıza sıkı sıkı sahip çıkmalıyız. Elimizde kalan son kale bu. İstediğimiz yargı kararları çıkmasa da haklarımıza sahip çıkmak durumundayız. Burası hepimizin.El ele vermeliyiz. Tüm siyasi şahsiyetlerle, idari yönetimlerle, STK’lar, dernekler ve meslek odalarıyla Bodrum’umuza sahip çıkmak durumundayız. Tabii ki köylülerimizle. Onlara sonsuz teşekkür ediyoruz. Onlar olmazsa biz burada olmazdık. Biz önümüzdeki yerel seçimlerden sonra yerel idareyle el ele çalışmak istiyoruz. Kim gelirse gelsin, biz onlardan bizimle birlikte çalışmalarını talep ediyoruz.”

“Olayın hukuki boyutu hakkında bilgi veren Avukat ve çevreci aktivist Mehmet Çilsal da Kargıcak koyunun da içinde bulunduğu bölgenin, 2018’de Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanarak askıya çıkarılan bir alan olduğunu belirterek, “O plana hiçbir itiraz olmamıştır. Bu plan, bir turizm yatırımı geleceğinin işaretini vermiştir. Bunu destekleyen bir diğer belge de 1/ 25 binlik yarımada çevre düzen planıdır. Bunu yapma yetkisi Muğla’daydı. Artık bu planlar da yerel yönetimlerin elinden alındı. Sahil kıyıları turizm merkezi olarak gösteriliyor burada da. Oysa burası 1. Derece SİT bölgesidir.”

Okumaya devam et

Son Haberler