Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI!

Yayınlanan

açık

enerji SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI! mustafa saruhan tur  zmcileri uyard

Bodrum Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aday Adaylığı açıklamasını geçtiğimiz hafta yapan Mustafa Saruhan, Bodrum’da halen faaliyetlerine devam eden turizm işletme belgeli tesis sahiplerini ve turizmcileri uyardı.

08.07.2013 tarihinde 2013/5265 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ve camiada yeşil yıldız olarak da bilinen Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği konusuna dikkat çeken Mustafa Saruhan bu desteğin, geçtiğimiz gün yürürlüğe giren 191 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kaldırıldığı bilgisini verdi.

Mustafa Saruhan,  yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“24 Ekim 2018 Tarihli ve 30575 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan, 191 Karar sayılı Cumhurbaşkanı Kararına istinaden, Bodrum’da faaliyetlerine devam eden turizm işletme belgeli tesis işletmecilerini ve turizmcilerimizi uyarmanın vatandaşlık görevi olduğu inancındayım.

2013/5265 sayılı kanunla, bundan yaklaşık 5 yıl kadar önce yürürlüğe giren, “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği” geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımızın kararı ile yürürlükten kaldırılmıştır.

31 Aralık 2018 Tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan söz konusu iptal kararı ile yeşil yıldızlı turistik tesislerde tüketilen elektrik enerjisi bedeline uygulanan destek tamamen kalkmış olacak. İptal edilen 2013/5265 sayılı BKK maddeleri uyarınca, teşvik miktarı tesislerin bulunduğu bölgedeki mesken ve sanayi abonelerine uygulanan tarife arasındaki farkı kadar, yani bu bizim bölgemizdeki dağıtım şirketimizin tarifesine göre yaklaşık %10 civarında oluyor. İşte bu destek ne yazık ki 2019 yılından itibaren sağlanmayacak demek anlamına geliyor. Bu da tesislerimizin yıllık bütçe kalemlerinde önemli bir miktara tekabül ediyor. Oldukça sıkıntılı bir dönem geçiren sektörde ayakta durmaya çalışan turistik işletmelerimiz, bu karar iptalinden dolayı yıllık bütçelerini bu desteğin kaldırıldığını bilerek hazırlamak durumunda kalacaklar.

6704 sayılı kanun ile ecrimisil ve irtifak bedelleri gibi ödemelerin, geçtiğimiz sezon turizm belgeli yatırımcıları rahatlatacak şekilde taksitlendirildiği ve 3 yıl ertelendiği dikkate alındığında, bu karar turizm sektörü açısından istikrarsız bir çerçeve oluşturacaktır. Umut ediyorum ki kendisi de bir turizmci olan Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız bu teşvikin sürdürülmesi için gerekli çalışmaları yapacaktır. 

Ben ve ekibim bu sürecin yakın takipçisi olacağız. Çıktığımız bu yolda sizlere hizmet etme şerefine eriştiğimizde, turizmcilerimize en azından ellerinden alınan desteğin kendilerine farklı yollardan kazandırılması için şimdiden kollarımızı sıvadık.

Turizmin ve turizm yatırımcılarımızın her zaman yanında olacağımızı daha önce de söylemiştim, yeniden söylüyorum. Bodrum’un en önemli gelir kaynağı turizmdir. Bu sektöre nitelikli turistler kazandırırken, turizm yatırımcılarımızın ihtiyaç duydukları destekleri sağlamalıyız. Mevcut şartların, kanun ve kararnamelerin bize verdiği imkânlar doğrultusunda turizm sektörüne her türlü yardım ve yatırımı yapmak bizim görevimiz. Bodrum’u daha ferah, daha refah bir ilçe yapmak için el birliğiyle, iş birliğiyle çalışmalıyız.”

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… ARENA BODRUM TUR  ST
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yapılan açıklamaya göre Bodrum’a hava yolu ile gelen turist sayısındaki yükseliş devam ediyor.
 
BOTAV’ın açıklamalarına göre turist sayısında bu yükseliş 2015 yılı rakamlarına yaklaştı. 2015 yılının ocak-aralık döneminde 814.814 olan sayı 2016 yılında 471.342, 2017 yılında ise 483.255 olarak belirlenmişti. 2018 yılında bu sayı 781.255 olarak açıklandı.
botav baŞkani mehmet kocadon BODRUM’A GELECEK TURİST SAYISINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR… turist sayisi 1
Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon 2018 yılı rakamlarının önceki yıllara göre göstermiş olduğu yükselişten memnun oldukları belirterek “Bodrum demek mücadele demek. Biz mücadelemizden asla vazgeçmedik. Verdiğimiz mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu da gelen rakamlardan anlıyoruz. 2019 yılı yurt içi ve yurt dışı Bodrum’u tanıtım çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar katıldığımız fuarlardan aldığımız sonuçlar 2019 yılının 2018’den daha iyi geçeceğini gösteriyor. Çalışmalarımıza katılan, bize destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

ak partİ muĞla bÜyÜkŞehİr beledİye baŞkan adayi AK PARTİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR AÇIKLANIYOR… ARENA MU  LA ADAY AKP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, “Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, Muğla adayını 20 Ocak Pazar günü açıklayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Büyükşehir ve il adaylarımızdan açıklamadığımız 6 yer kalmıştı. Bunlardan 4’ünde Cumhur İttifakı adaylarını destekliyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla adayımızı da önümüzdeki pazar günü kamuoyuna açıklayacağız.”

31 OCAK’TA RESMİ BAŞLANGICINI BAŞLATACAĞIZ
31 Ocak’ta artık seçim kampanyamızın resmi başlangıcını da büyük aday tanıtımı ve manifesto toplantımızla başlatacağız.
Parti içinde süren yarış bir demokrasi yarışıdır. Tüm arkadaşlarımızın teşkilatımızın etrafında kenetlenmesini istiyorum.

LAYIK OLANI KENARA KOYMADIK
Hizmet yarışında bayrağın kime, ne zaman devdi edileceği nasip işidir. Biz layık olanı kenara koymadık, koymayız da. Görev herkese düşebilir.
Biz Cumhur İttifakı’nı 15 Temmuz’da önce milletin gönlünde kurduk, sonrada seçimlere taşıdık.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

mehmet tosun MEHMET TOSUN’DAN ORTAK ADAY AÇIKLAMASI GELDİ… ARENA TOSUN 1

 Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya’nın dün yayıyınlanan ve “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a “özel model” başlığıyla yazdığı yazıda İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un CHP çatısı altında ortak aday olarak gösterileceği iddiasının, daha sonra çeşitli ulusal basın kuruluşları ve televizyon programlarında dile getirilmesi ilçede büyük yankı buldu. 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, geçtiğimiz perşembe gününden beri İYİ Parti’nin Mahalli İdareler Başkanlığı tarafından 2019 yerel seçimleri “İYİ Belediyecilik Vizyonu” çalışmalarını sonlandırmak üzere Ankara’da olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Malumunuz hâlihazırda İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayıyım. Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde Bodrum özellikle üzerinde çok tartışılan bir yer oldu. Bunun iki parti açısından da haklı sebepleri var. CHP’nin Genel Seçimlerde 1. parti olduğu bir ilçede belediye başkanlığından vazgeçmek istememesi anlayışla karşılanabilir. Öte yandan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendinin şahsımla ilgili teveccüh ve güveni ile yapılan neredeyse tüm anketlerde adımızın ön plana çıkması, iki parti genel başkan yardımcılarını farklı formüller üzerinde çalışmaya itmiş olabilir. Şahsen benim dünden beri basında yer alan haberler ile ilgili net bir bilgim yok. Çalışmaların sona geldiğini duyuyoruz ancak şuan itibariyle şahsıma deklare edilmiş bir sonuç yok. Açık söyleyeyim, bizim derdimiz tasamız Bodrum’un belediyecilik ile ilgili kangren haline gelmiş sorunlarını çözecek imkanı yakalamaktır. Yoksa şahsımızla ilgili bir kariyer mücadelesinde değiliz. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey Güzel olacak” dedi.
Mehmet Tosun bu hafta içerisinde Ankara’daki çalışmalarını tamamlayarak Bodrum’a dönecek.

Okumaya devam et

Son Haberler