Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI!

Yayınlanan

açık

enerji SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI! mustafa saruhan tur  zmcileri uyard
  • enerji SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI! mehmet tosun banner 2
  • enerji SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI! Hakan Durna SM Con 05

Bodrum Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aday Adaylığı açıklamasını geçtiğimiz hafta yapan Mustafa Saruhan, Bodrum’da halen faaliyetlerine devam eden turizm işletme belgeli tesis sahiplerini ve turizmcileri uyardı.

08.07.2013 tarihinde 2013/5265 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ve camiada yeşil yıldız olarak da bilinen Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği konusuna dikkat çeken Mustafa Saruhan bu desteğin, geçtiğimiz gün yürürlüğe giren 191 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kaldırıldığı bilgisini verdi.

Mustafa Saruhan,  yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“24 Ekim 2018 Tarihli ve 30575 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan, 191 Karar sayılı Cumhurbaşkanı Kararına istinaden, Bodrum’da faaliyetlerine devam eden turizm işletme belgeli tesis işletmecilerini ve turizmcilerimizi uyarmanın vatandaşlık görevi olduğu inancındayım.

2013/5265 sayılı kanunla, bundan yaklaşık 5 yıl kadar önce yürürlüğe giren, “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği” geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımızın kararı ile yürürlükten kaldırılmıştır.

31 Aralık 2018 Tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan söz konusu iptal kararı ile yeşil yıldızlı turistik tesislerde tüketilen elektrik enerjisi bedeline uygulanan destek tamamen kalkmış olacak. İptal edilen 2013/5265 sayılı BKK maddeleri uyarınca, teşvik miktarı tesislerin bulunduğu bölgedeki mesken ve sanayi abonelerine uygulanan tarife arasındaki farkı kadar, yani bu bizim bölgemizdeki dağıtım şirketimizin tarifesine göre yaklaşık %10 civarında oluyor. İşte bu destek ne yazık ki 2019 yılından itibaren sağlanmayacak demek anlamına geliyor. Bu da tesislerimizin yıllık bütçe kalemlerinde önemli bir miktara tekabül ediyor. Oldukça sıkıntılı bir dönem geçiren sektörde ayakta durmaya çalışan turistik işletmelerimiz, bu karar iptalinden dolayı yıllık bütçelerini bu desteğin kaldırıldığını bilerek hazırlamak durumunda kalacaklar.

6704 sayılı kanun ile ecrimisil ve irtifak bedelleri gibi ödemelerin, geçtiğimiz sezon turizm belgeli yatırımcıları rahatlatacak şekilde taksitlendirildiği ve 3 yıl ertelendiği dikkate alındığında, bu karar turizm sektörü açısından istikrarsız bir çerçeve oluşturacaktır. Umut ediyorum ki kendisi de bir turizmci olan Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız bu teşvikin sürdürülmesi için gerekli çalışmaları yapacaktır. 

Ben ve ekibim bu sürecin yakın takipçisi olacağız. Çıktığımız bu yolda sizlere hizmet etme şerefine eriştiğimizde, turizmcilerimize en azından ellerinden alınan desteğin kendilerine farklı yollardan kazandırılması için şimdiden kollarımızı sıvadık.

Turizmin ve turizm yatırımcılarımızın her zaman yanında olacağımızı daha önce de söylemiştim, yeniden söylüyorum. Bodrum’un en önemli gelir kaynağı turizmdir. Bu sektöre nitelikli turistler kazandırırken, turizm yatırımcılarımızın ihtiyaç duydukları destekleri sağlamalıyız. Mevcut şartların, kanun ve kararnamelerin bize verdiği imkânlar doğrultusunda turizm sektörüne her türlü yardım ve yatırımı yapmak bizim görevimiz. Bodrum’u daha ferah, daha refah bir ilçe yapmak için el birliğiyle, iş birliğiyle çalışmalıyız.”

enerji SARUHAN TURİZMCİLERİ ENERJİ DESTEĞİ KONUSUNDA UYARDI! mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUMSPOR BU HAFTA HACETTEPEYİ KONUK EDECEK….

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrumspor BODRUMSPOR BU HAFTA HACETTEPEYİ KONUK EDECEK…. Hacettepespor sekiz haftadir yenilmiyor 657087
  • bodrumspor BODRUMSPOR BU HAFTA HACETTEPEYİ KONUK EDECEK…. mehmet tosun banner 2
  • bodrumspor BODRUMSPOR BU HAFTA HACETTEPEYİ KONUK EDECEK…. Hakan Durna SM Con 05

Ligin 28. Haftasında Bodrum Belediyesi Bodrumspor Hacettepe’yi konuk ediyor. 

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta son 3 maçından mağlubiyetle ayrılan ve ligde 9’uncu sıraya gerileyen Bodrum Belediyesi Bodrumspor, son 3 maçında 2 mağlubiyet 1 galibiyet alan 14’üncü sıradaki Hacettepe karşı karşıya gelecek. Evinde oynayacağı bu maçta bir çıkış yakalamak isteyen Bodrumspor, hazırlıklarını tamamladı. İki takım arasında ligin ilk devresinde oynanan maçı yeşil beyazlı ekip deplasmanda 2-1’lik skorla kazanmıştı. 24 Mart Pazar günü Bodrum İlçe Stadı’nda oynanacak müsabaka saat 15.00’da başlayacak.

bodrumspor BODRUMSPOR BU HAFTA HACETTEPEYİ KONUK EDECEK…. Bodrumspor   negol deplasmaninda 3

bodrumspor BODRUMSPOR BU HAFTA HACETTEPEYİ KONUK EDECEK…. mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ,HAZİNEYE OLAN BORÇLU BELEDİYELER İÇİNDE TÜRKİYE GENELİNDE 3. SIRADA…..

Yayınlanan

açık

Tarafından

muğla büyükşehir hazineye borçlu belediyelerde 3. sırada MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ,HAZİNEYE OLAN BORÇLU BELEDİYELER İÇİNDE TÜRKİYE GENELİNDE 3. SIRADA….. mugla buyuksehir konservuatuar 2
  • muğla büyükşehir hazineye borçlu belediyelerde 3. sırada MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ,HAZİNEYE OLAN BORÇLU BELEDİYELER İÇİNDE TÜRKİYE GENELİNDE 3. SIRADA….. mehmet tosun banner 2
  • muğla büyükşehir hazineye borçlu belediyelerde 3. sırada MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ,HAZİNEYE OLAN BORÇLU BELEDİYELER İÇİNDE TÜRKİYE GENELİNDE 3. SIRADA….. Hakan Durna SM Con 05

Hazine ve Maliye Bakanlığı, en çok borcu olan belediyeleri açıkladı. Bakanlığın verilerine göre en çok borcu olan belediye 6 milyar 66 milyon lira ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Kocaeli’ni 2. sırada Adana ve 3.sırada Muğla takip etti.

TOPLAM BORÇ 11 MİLYAR 471 MİLYON TL

Belediyelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’a borçları artıyor. Bakanlığın verilerine göre, Mart ayı itibarıyla belediyelerin ve bağlı idarelerin toplam borç tutarı 11 milyar 741 milyon liraya ulaştı. 135 milyon liralık borcun vadesi geçerken 8 milyar 683 milyonu anapara, 2 milyar 922 milyonu diğer olmak üzere 11 milyar 605 milyon liralık borcun vadesi henüz gelmedi.

İLK 3 SIRAYI AK PARTİ, MHP VE CHP’Lİ BELEDİYELER PAYLAŞTI

Birgün’de yer alan habere göre; en borçlu belediye 6 milyar 66 milyon lira ile AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olurken bunu 1 milyar 99 milyon lira ile MHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi izledi. Borçlu belediyeler sıralamasında üçüncü sırada 655 milyon liralık borçla CHP’nin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Su ve Kanalizasyon İdaresi yer aldı.

DİĞER BELEDİYELER

“En borçlu belediyeler ve bağlı idareler” sıralamasına giren diğer belediyeler şöyle:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GASKİ (AK Parti) 426 milyon TL

Sakarya Büyükşehir Belediyesi (AK Parti) 423 milyon TL

Bursa Büyükşehir Belediyesi (AK Parti) 359 milyon TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (AK Parti) 243 milyon TL

Antalya Büyükşehir Belediyesi (AK Parti) 208 milyon TL

BORÇLARINI ÖDEYEMEDİLER

135 milyon lira ile borcunun vadesi geçen belediyeler sıralamasında ilk sırada MHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi yer alırken bunu 110 milyon lira ile Ankara Büyükşehir Belediyesi izledi.

Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi de 11’er milyon liralık borcunu vadesinde ödeyemedi.

 

Kaynak:haberler.com

muğla büyükşehir hazineye borçlu belediyelerde 3. sırada MUĞLA BÜYÜKŞEHİR ,HAZİNEYE OLAN BORÇLU BELEDİYELER İÇİNDE TÜRKİYE GENELİNDE 3. SIRADA….. mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BAKAN ERSOY: KİSSEBÜKÜ’NDE DENİZ TİCARET ODASININ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

orhan dinç BAKAN ERSOY: KİSSEBÜKÜ’NDE DENİZ TİCARET ODASININ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ… orhan dinc bakan mehmet ersoy 1
  • orhan dinç BAKAN ERSOY: KİSSEBÜKÜ’NDE DENİZ TİCARET ODASININ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ… mehmet tosun banner 2
  • orhan dinç BAKAN ERSOY: KİSSEBÜKÜ’NDE DENİZ TİCARET ODASININ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ… Hakan Durna SM Con 05

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bodrum’da Turizmciler, muhtarlar ve bazı STK temsilcileriyle bir araya geldi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Konferans salonunda Cumhur İttifakı Bodrum Belediye Başkan adayı Op.Dr. Tahir Ateş’in ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya, Bakan Mehmet Nuri Ersoy ‘un yanı sıra AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, AK Parti İlçe Başkanı Ömer Özmen, MHP Bodrum İlçe Başkanı Ömer Varan, ilçede görev yapan muhtarlar ve STK temsilcileri ve Cumhur İttifakı Meclis Üyesi Adayları katıldı.

Bodrum’u çok önemsediğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Cumhurbaşkanımız döneminde ilk defa turizm stratejik sektör ilan edildi. Bodrum’u Türkiye’nin markası olarak görüyoruz. Uçak tarifeli seferleri kademeli olarak arttırılıyor. Uzun süreden beri her yıl Bodrum’da bulunmamım da Bodrum açısından bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Bodrum’un turizme bakış açısının değişmesi gerekiyor. Biz bugün ağırlıklı olarak Bodrum’un sorunlarını konuşmaya, neler yapabiliriz, 2023 dönemine kadar ne faydamız olabilir, onları konuşmaya geldik. Ben bugün sizlerin sorunlarını dinleyeceğim, kafamdakileri anlatacağım. Gerekli notları alacağım.”

orhan dinç BAKAN ERSOY: KİSSEBÜKÜ’NDE DENİZ TİCARET ODASININ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ… orhan dinc bakan mehmet ersoy 3

Kissebükünde Deniz Ticaret Odası’nın projesini hayata geçireceğiz…

Toplantıya katılan bazı STK temsilcilerinin soruları üzerine açıklama yapan Bakan Ersoy şöyle konuştu:

“Biz hükümet olarak yasalar çerçevesinde hareket ederiz. Yasal olmayan her şeyin karşısındayız. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesinin Kissebükü ile ilgili verdiği çok güzel bir proje var, onu hayata geçireceğiz. Buradaki arkeolojik kalıntıları gün ışığına çıkarıp, koruma altına alıp yat turizmine açacağız. Kissebükü yapılaşmaya kapalı olacak. Ayrıca Yalıkavak-Küdür Mevkiindeki yapılaşmaya da son veriyoruz. Orada barakalar yıkılacak iskele kazıkları sökülecek.” dedi.

orhan dinç BAKAN ERSOY: KİSSEBÜKÜ’NDE DENİZ TİCARET ODASININ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ… mehmet tosun banner 1
Okumaya devam et
Sponsorlu

Son Haberler