Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK…

Yayınlanan

açık

İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK… engin kaplan

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD), seçimli olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Derneğin geçmiş dönem başkanlarından Engin Ali Kaplan, yeniden BESİAD’ın başkanı oldu. 

Ahmet Biçer, Arzum Yalçın ve Songül Kılıç’ın divan kuruluna seçilmesiyle devam eden toplantı BESİAD Başkanı Emre Köroğlu’nun faaliyet raporunu içeren konuşmasıyla devam etti. Köroğlu konuşmasında şunları söyledi:

EMRE KÖROĞLU: FARKINDALIK YARATAN PROJELERİN ALTINI ÇİZDİK…

“Bu onurlu görevi yapmış olduğumuz dönemde bizlere göstermiş olduğunuz ilgi, alaka için teşekkür ederek sözlerime devam etmek istiyorum. Dünya önemli bir süreçten geçmektedir. Değişim hızının arttığı, dijitalleşmenin her geçen gün öneminin kat ve kat yükseldiği olağanüstü dönemde yaşıyoruz. Değişimin etkileri hayatın her alanına dokunuyor ve her değişim başka değişimlere ihtiyaç gösteriyor. BESİAD olarak 2017-2018 yıllarında tüm çalışmalarımızla bu değişimin bilinci içeresinde davrandık. Dünyanın en kritik gündemi olan dijital dönüşümü etkinliklerimizin odağına aldık. Bu çalışmalarımızı yaparken tüm bu değişim sarmalından yerel de toplumsal etkileri iyi analiz ederek, gerekli görmüş olduğumuz farkındalık yaratan, ilgi odağı olan projelerin altını çizdik. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki BESİAD Yüce Önderimiz in bizlere emanet ettiği ve çizdiği yoldan asla bir sapma yapmayacaktır. Başta Bodrum’u daima ileri taşıyacak hedefler için azimle çalışmaya, üretmeye devam edecektir.” 

BESİAD Olağan Genel Kurulu, Emre Köroğlu’nun konuşmasının ardından faaliyet raporu ve denetleme raporunun okunup ibrası, tahmini bütçenin görüşülerek oylanması ile devam etti. Gündem maddesinde yer alan tüzük tadilatı ise yeterli fiili çoğunluk olmadığı için gerçekleştirilemedi.

Derneğin uluslararası faaliyetlerde bulunması, yurtdışında dernek ve kuruluşlara üye olarak katılması ve ayrılması ile federasyon ve konfederasyonlara katılması ve ayrılmasının kararlaştırılması ve bu hususta yönetim kuruluna yetki verilmesi oylanarak kabul edildi.
Genel kurula önerge olarak sunulan, yönetim kuruluna iktisadi işletme kurulması için yetki verilmesi maddesi ise uzun tartışmaların ardından kabul edildi.

Genel kurul BESİAD 10. Dönem Yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi ile devam etti. Tek liste ile gidilen genel kurulda, Engin Ali Kaplan’ın listesi oybirliği ile seçildi.

ENGİN KAPLAN: İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK…

BESİAD 10. Dönem Yönetim Kurulu Üyelerinin seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Engin Kaplan, yeni fikirler ve farklı bir yönetim modeli ile BESİAD’ı daha farklı ve iyi bir konuma taşımak istediklerini belirterek şunları söyledi:

İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK… emre koroglu besiad“BESİAD 10. Dönem Yönetim Kurulu Görev tanımını yapacak olursak, bizlerin üzerine düşen görevleri şu şekilde sıralayabiliriz; Öncelikle Bodrum yerel ekonomisinin, ardından ülkemizin tamamının faydasına dönük, tespit, öneri, fikir ve proje geliştirmek. Bu projelerin ilgili kurumlarla iş birliği içinde hayata geçmesini sağlamak. Bölgemiz ve ülkemiz çapında, ekonomik düzlemde ortaya çıkan aleyhte durumlar ile ilgili gerekli tespitler, eleştiriler, öneriler ve çözümler ile sürece dahil olmak.” 

“BESİAD 10. Dönem Yönetimi olarak yapmayı planladığımız projeleri de şu şekilde sıralayabiliriz” diyerek sözlerine devam eden Kaplan, “Bodrum’un özellikle bölgesel, coğrafi ve turistik kaldıraç noktalarını da tespit ederek, belirli bir takvim ve mekanizmaya oturtulmuş, sürdürülebilirlik sorunu ortadan kaldırılmış, turizm sezonunun süresini uzatmaya odaklı bir butik fuar marka kenti olmasına yönelik alt yapı, fizibilite ve eylem çalışmaları yapılmalıdır” dedi.

Kaplan, turizmi uzatmanın yanı sıra çöp sorununda farkındalık oluşturma, tabela kirliliği gibi konularda da çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Toplantı sonunda yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri kendi aralarında yaptıkları toplantı ile yeni yönetim kurulunda görev dağılımını gerçekleştirdi. Yapılan yeni seçimle birlikte BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Engin Kaplan, görevine resmen başlamış oldu.

İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK… besiad bodrum engin kaplan emanet 2CENK SEZGİN ELEŞTİRİLERİNİ SIRALADI…

BESİAD geçmiş dönem başkanlarından Cenk Sezgin ise genel kurul sonunda söz alarak eleştirilerini sıraladı. Sezgin, “Yapıcı eleştirmeye çalışacağım. Az önce 178 tane üyemizden bahsettik ama 60 tanesini bir araya getiremedik. Güven kalesi ve geleceğe güçlü bakan sloganlar yazıyoruz. Ama üyelerimizden 189 bin TL alacağımızı tahsil edemiyoruz. Çok üye mi iyi, yoksa az ama öz üye mi iyi? Az ve öz üye ile şu anda genel kurulumuzu toplamış olurduk. Yeni üyelerimize bakıyorum, çoğu 3 ay önce şirketini kurmuş, buraya kartvizit dağıtmaya gelmiş gibi bir görüntüye kapılıyorum. Çok fazla etkinliğe katılmıyorum. Eleştirilerimi çok doğru tespit etmiş olmayabilirim. Ama benim gördüğüm, gözlemlediğim kadarıyla o arkadaşlar bugün burada olsaydı, ben bu cümleleri kurma ihtiyacı hissetmezdim. Çünkü o arkadaşlar bizim ayağımızı bağlıyorlar. Çoğunluğu oluşturamadığımız için karar alamıyoruz” dedi.

Sezgin’in bu sözlerinin ardından söz alan Emre Köroğlu ise eleştirilerle ilgili olarak, “Biz tüzük değişikliği yapmaya çalışıyoruz. Üyeler ve üyelerin katılımı ile ilgili bazı şeyleri değiştirmek istiyoruz. Yeterli çoğunluk olmadığı için yapamıyoruz. Böyle bir sarmalın içine giriyoruz. Bu önümüzdeki döneme de sarkacak. Bu eskiden beri böyle geldi. Borçları olan herkesi teker teker arayıp telefonla görüştüm. Burası gönüllülük esasına dayanan bir dernek, şu noktada yapabileceğimiz bir şey gözükmüyor” diye konuştu.

BESİAD 10. Dönem Yönetim Kurulu Asil ve yedek üyeleri ise şu şekilde;

İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK… besiad bodrum engin kaplan emanet 1YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER 

ENGİN ALİ KAPLAN – BAŞKAN
NESLİHAN NAZLIOĞLU – BAŞKAN YARDIMCISI
KEMAL ÖZYURT – GENEL SEKRETER
ENVER KILIÇ – SAYMAN
ELVAN BİLGİN – ÜYE
ŞEHVAL ÖZTÜRK – ÜYE
ETHEM SAĞAT – ÜYE
AYBERK APAYDIN – ÜYE
YILMAZ ALGÜL – ÜYE
ZEKİ AYDINLIOĞLU – ÜYE
BÜLENT ÇUKUR – ÜYE
MURAT OGAN – ÜYE

DİSİPLİN KURULU ASİL ÜYELER 

AHMET BİÇER
YAŞAR KAYA
SİNAN ÖZER

DENETLEME KURULU ASİL ÜYELER 

NESLİHAN TURHAN
KAZIM ASLAN
HÜSEYİN BOYACI

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ 

FERİDUN SEZGİN
MİTHAT KARABIYIKOĞLU
MUSTAFA ÖZÇETİN
KAMİL ABUZER KÜSÜLÜ
AHMET ERTEM
SERKAN DEVECİ
NAZLI AYDOĞAN
BURAK GÖĞERÇİN
MURAT ÖZKAYA
ALPTEKİN POLAT
AHMET GÜMÜŞ
GÜNDÜZ NALBANTOĞLU

DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELER 

KERİM ÇANGIR
ABDULLAH SERVET
SEVİNÇ GÖKBEL

DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELER 

MEHMET YARANOĞLU
MEHMET DAĞOĞLU
İSMAİL ERDOĞAN

İŞİMİZ; TESPİT, ELEŞTİRİ, ÖNERİ VE ÇÖZÜM ÜRETMEK… besiad bodrum engin kaplan emanet 3

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

ANKARA’DA, GECE YARISI BODRUM ZİRVESİ…

Yayınlanan

açık

emin varol ANKARA’DA, GECE YARISI BODRUM ZİRVESİ… Emin Varol k    e yazisi yeni

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Meral Akşener, Bodrum’daki tıkanıklığı aşmak için önce telefonla görüştü. Sorunu aşamayınca, gece yarısına kadar süren bir akşam yemeğnde bir araya geldi…

31 Mart’ta yapılacak seçim tarihinde Bodrum, ayrı bir yerde yazılacak.

Birçok büyükşehir ve il belediye başkan  adayları, CHP ve İyi Partinin oluşturdğu  Millet İttifakı’nın kurmayları tarafından rahatlıkla çözülürken. Bodrum Belediye Başkan adayını belirlemek oldukça gecikti.

Bunun nedeni, İyi Parti’nin Bodrum’u istemesi, CHP’nin de ittifakın sağlıklı bir şekilde yürümesi için sorunu zamana yaymasıydı.

Bir tarafta bir önceki seçimde yüzde 50’nin üzerinde oy almış bir CHP ve sekiz aday adayı var.

Diğer tarafta ise, MHP’den İyi Parti’ye geçmiş  ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olan bir isim.

CHP, Bodrum adayını kısa sürede belirleyemedi. Bunun nedeni de mevcut Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon’du. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deneyimli belediyeci Mehmet Kocadon’u tekrar aday göstermek istiyordu.

Ancak, sahadan bu konuda iyi haberler gelmiyordu. Başta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve milletvekilleri ile aday adaylarının tamamı, Kocadon’la Bodrum’da seçim kaybedeceklerine genel merkezi inandırmaya çalıştı.

Kılıçdaroğlu, “İsminizi hemen açıklayabilirim..”

Kemal beyin buna rağmen, Ankara’da yüzyüze yaptığı görüşmede, “sizin isminizi hemen kamuoyuna açıklayabilirim” dediği, Mehmet Kocadon’un ise , “büyükşehirle bazı şeyler düzelmeden olmaz” diyerek itiraz ettiği iddia edildi.

Bu görüşmede Kocadon’un, Büyükşehir’le olan bazı sorunların halledilmesini istediği ve bazı şartlar ileri sürdüğü de öğrenildi.  Ayakları üzerinde durabilmesi için, Büyükşehir’den, Bodrum için ayrı bütçe oluşturulması,  bazı tesislerin de Bodrum Belediyesi’ne devredilmesini istedi.

İyi Parti’de neler oldu?

CHP’de bunlar yaşanırken İyi Parti de boş durmuyordu. Bodrum’un önemli bir ismi olan Mehmet Tosun da Meral Akşener’in bilgisi dahilinde, saha çalışması, anket ve araştırmalar yapıyordu.

CHP’nin geçtiğimiz beş yılda Bodrum’da neler yapamadığını, 31 Mart seçimlerini kaybedeceğini, aday olması halinde kendisinin seçimleri “açık  ara” kazanacağı konusuna genel merkezi ikna etmişti.

Bu araştırmalar sadece genel merkezde kalmadı. İttifak görüşmelerinde de ele alındı. Anketleri masaya getiren İYİ Parti kurmayları, Mehmet Tosun ismini ön plana çıkarttı. Hatta, Tosun, CHP listesinden Bodrum’da “Çatı Aday” bile gösterilebilirdi. Bodrum konusunda bir türlü karar veremeyen CHP kurmaylarını ikna da ettiler.

Bu tartışmalar, ilçe örgütlerine de yansıdı. CHP ve İYİ Parti İlçe örgütlerinden yapılan açıklamalar, ittifaka rağmen sertleşiyordu.

Bu restleşme Ankara’ya ulaşınca, iki lider, Kılıçdaroğlu ve Akşener öğleden sonra önce telefonla görüştü. Telefonla sorunu halledemeyince, vakit geçirmeden akşam yemeğinde bir araya geldi. Amaç sertleşmeninin daha fazla büyümemesi idi.

Bodrum’un dışında, Ankara Etimesgut, Denizli Pamukkale, Kocaeli’nin Çayırova ve Bursa Osmangazi’nin hangi partiye bırakılacağı konuşuldu.

Bu yazıyı yazdığım, gece yarısını çoktan geçen saatlerde (Saat: 02.45), tarafların tamamı ayakta.. Herkes basından takip ediyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Akşener’in sorunu nasıl aştıkları merak ediliyor. İki liderin nasıl bir mutabakata vardıkları ve ittifak protokülünün nasıl güncelleneceği henüz bilinmiyor.

Gün ağarınca, herşey ortaya çıkacaktır.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

BODRUMDA GENÇ TASARIMCI, ANNE SÜTÜNDEN OBJELER ÜRETİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

anne sütünden ve saçından objeler BODRUMDA GENÇ  TASARIMCI, ANNE SÜTÜNDEN OBJELER ÜRETİYOR… arena ay  e abu  o  lu

Bodrum’da yaşayan genç anne yaptığı ilginç tasarımlar ile büyük ilgi görüyor. Ayşe Abuşoğlu, yeni doğmuş bir bebeğin doğduğu günden itibaren tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen anne sütünü, farklı bir boyuta geçirip ömür boyu saklayabileceğiniz güzel bir takı haline getirmeyi başardı…

Bodrum’da yaşayan Ayşe Abuşoğlu, 4 yıl önce anne oldu. O dönemde bebeğini emzirirken aklına, “Acaba bu anne sütünü saklayabilir miyim” sorusunun geldiğini belirten Abuşoğlu, bu konuyu araştırmaya başladı.  Abuşoğlu, internetteki araştırmaları sırasında, anne sütünün saklanabildiğini, bunu yurt dışında bir annenin taşlaştırarak mücevher haline getirdiğini öğrendiğini belirtiyor. Ayşe Abuşoğlu, buradan yola çıkarak çok farklı bir kimyası olan anne sütünü saklamak için Ar-Ge çalışmasına başlamış. 1 yıl süren çalışması sonucunda Abuşoğlu, anne sütünü taşlaştırmayı başarmış.

anne sütünden ve saçından objeler BODRUMDA GENÇ  TASARIMCI, ANNE SÜTÜNDEN OBJELER ÜRETİYOR… taki 5 Kendisi gibi bu heyacanı yaşayan başka anneler olabileceğini düşüncesinden yola çıkıp, bir tasarım şirketi kurduğunu belirten Abuşoğlu, daha sonra yaşanan süreci şöyle aktardı: “KOSGEB’in girişimcilik kursuna gittim ve şirketi kurduktan sonra hibe desteği aldım. Bu şekilde anne sütü ile takı tasarımlarına başladım. Daha sonra anne sütü yetmez, bunu bebeklerin saçlarıyla da taçlandırmak lazım diye düşündüm. Çünkü bu dünyada olan bir şey değildi. Hayatına bebeği Rüzgar’ın girmesiyle başlayan bu serüveni Emzirme döneminde, süt kokusunun ve o muhteşem duygunun kendisini kaplamasıyla eski zamanlarda insanların gözyaşlarını sevdikleri ile paylaşmak için gözyaşı şişelerinin aklına gelmesi ile fikir aklına düştüğünü belirterek kurduğu kendi atölyesinde çalışmalara başlamış. 1 yıllık deneme yanılma yollarından sonra kendisine özel kolyesini hazırlamış. Birde sosyal sorumluluk projesi başlatmış her yaptığı ürün için müşterisi adına Tema vakfından bir fidan almış. Çok şey başarmış bir anne. Girişimci olmayı düşünen herkesin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini de belirtiyor.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA İŞSİZLİKTE ÜLKE GENELİNİN ALTINDA…

Yayınlanan

açık

Tarafından

muĞla valİsİ esengÜl cİvelek MUĞLA İŞSİZLİKTE ÜLKE GENELİNİN ALTINDA… MU  LA TOPLANTI

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 1. Olağan Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında yapıldı.

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Civelek’in yanı sıra; Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Müzeyyen Yıldırım ile kurum üyesi kurum temsilcileri katıldı. Vali Civelek toplantının açılışında yaptığı konuşmasında Muğla’daki işsizlik oranının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek, 2018 yılında Muğla’nın özel sektörde gençlerin işe yerleştirilmesinde Türkiye birincisi, özel sektörde genel işe yerleştirme ve özel sektörde kadınların işe yerleştirilmesinde Türkiye ikincisi, özel sektörde yükseköğretim mezunlarının işe yerleştirilmesinde Türkiye üçüncüsü olduğunu dile getirdi. Gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Müzeyyen Yıldırım, 2018 yılında İşkur personeli tarafından 5 bin 959 işveren ziyareti, 53 bin 398 vatandaş için iş arama görüşmesi ve toplam 9 bin 66 kişiye iş arama becerileri eğitimi verildiğini belirtti. 2018 yılında İl genelinde 80 bin 58 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini aktaran Müdür Vekili Yıldırım, 2018 yılı İş Başı Eğitim Programı kapsamında 4 bin 566 kişinin kalıcı istihdam edildiğini ifade etti. 2018 yılı verilerinin de değerlendirildiği toplantıda ayrıca 100 günlük eylem planı kapsamında İŞKUR tarafından gençlerin ve kadınların istihdamını arttırmaya yönelik uygulamaya konulan “İşe İlk Adım” ve “İş’te Anne” projeleri hakkında kurul üyeleri bilgilendirildi. Toplantıda Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek için Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ile geliştirilen başta suça sürüklenmiş çocuklar ve dezavantajlı grupları iş ve meslek sahibi yapmayı hedefleyen “Ege’nin İncisi” projesi ile 2018 yılı içerisinde 100 kişiye istihdam sağlandığı ve projenin 2019 yılında da devam edeceği bildirildi. Toplantı sonunda, ihtiyaç duyulan alanlarda mesleki eğitim kursu düzenlenmesi, ayrıca işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda farklı ortaöğretim kurumunda yeni alan/dalların açılması yönünde karar alındı.

Okumaya devam et

Son Haberler