Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI…

Yayınlanan

açık

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 6
Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) 2018 yılı Medya Başarı Ödülleri Gecesi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Gecede konuşan Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut, gazetecilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. 

Muğla Vali Yardımcısı Fikret Çavuş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, CHP milletvekilleri Burak Erbay ve Süleyman Girgin, İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayları Prof. Dr. Nurettin Demir ile Oral Karakaya, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, daire müdürleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli geceye katıldı. 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 3Gecede açılış konuşmasını yapan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, gazetecilerin yaşadığı sorunlara dikkati çekerek şunları söyledi;

“25 Nisan 2015 tarihinde, “Muğla Gazeteciler Cemiyeti temsiliyet hakkına inanır” şiarıyla başladığımız yolculuğumuzda olmazsa olmazımız; kurumsal bir yapının yanı sıra, “bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görmekte olduğumuz” anlayışını yaymaktı. Ben ve arkadaşlarım; göreve geldiğimizde ifade etmiştik: “gazetecilik mesleği, mesafe mesleğidir. Biz görevimizi yaparken kurumlara ve kişilere olan mesafemizi korumak zorundayız. Mesleğe yönelik en büyük tehdit; belli kişi ve kurumlara yakın olmaktan ve algılanmaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle temsiliyet hakkına inanıyoruz. Bu nedenle bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görüyoruz. bu noktada hiç kimse ve hiçbir anlayış, özgürlük ve bağımsızlık karakteri üzerine inşa edilmiş cemiyetimizi, arka bahçe olarak çözüm ve partner göremez ve görmemelidir.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 4Gazeteciliğin anayasa ile teminat altına alınan kamu görevlerden biri olduğuna vurgu yapan Akbulut, sözlerine şöyle devam etti; 

“Üstelik; tıpkı ulaştırma, haberleşme, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi öncelikli bir kamu görevidir. Zira; haber verme işlevinin yanı sıra bilgilendirme yapar, eğitir, kuşaktan kuşağa kültür alışverişini sağlar. Dahası da var; fikir üretir, yol gösterir, yerel demokrasiye işlerlik kazandırır, sivil topluma hareket getirir, üniversiteleri halkla buluşturur. Bitti mi? Hayır bitmedi. Kentlerin, kasabaların, köylerin, semtlerin hakkını savunur, yerel örf adet ve gelenekler ile halk edebiyatının gelişmesine katkı koyar, genç kalemler yetiştirir, yetişmiş olan kalemlere de düşüncelerini yayma olanağı sağlar. Ayrıca; toplum adına bürokrasiyi ve devlet adına görev yapan bürokratları izler, denetleme yapar, böylelikle yönetenlerin karar verme süreçlerine katkı koyar. Ve tabii ki; eğlendirme yönüyle de insanların hoşça vakit geçirmelerini sağlar.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 1GAZETECİLER NEREDEYSE BOĞAZ TOKLUĞUNA EMEK SARF EDİYOR 

“Gazetecilik bitti bitiyor, meslek elden gitti gidiyor dostlar” diyerek konuşmasına devam eden Akbulut, gazetecilerin yaşadıkları sorunlara dikkati çekerek ifadeleri kullandı; 

“Her şeyden önce istihdam sorunu her geçen gün büyüyor ve işsizlik canımızı çok yakıyor. Hasbelkader çalışma imkanı bulan meslektaşlarımız neredeyse boğaz tokluğuna emek sarf ederlerken, mesleki yeterliliğe sahip pek çok arkadaşımız, başvurdukları kapıların birer birer yüzlerine kapanmasıyla umutsuzluğa düşüyor. Sosyal medya başta olmak üzere alternatif medya olanaklarının geliştiği günümüzde, gazetecilik mesleğinin belli kural ve kaidelere bağlanamamış olması, gazeteci kimliğini giderek daha çok tartışmalı hale getiriyor. Kurumsal mesleklerde olduğu gibi kendi yasası olan bir meslek odasından yoksun oluşumuz, gazeteciliği her an herkesin yapabileceği bir meslek haline getirerek sıradanlaştırıyor, gazeteci kimliğini de iyice değersizleştiriyor. Yazılı basının can çekiştiği bir dönemde döviz fiyatlarındaki yükselişin kağıt krizine yol açması ise, ne yazık ki bütün bu sorunların tuzu biberi oldu. Girdilerinin çoğunun ithalata bağlı olduğu basın sektörü, artan fiyatlar karşısında tek kelime ile ayakta kalma mücadelesi veriyor. Türkiye’de yayımlanan gazetelerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan yerel basın ise adeta feryat ediyor. Ancak ne yazık ki bu feryadı sadece biz duyuyoruz. Resmi ilan fiyatlarının yıllardır yerinde sayması, özel ilan ve reklam pastasının giderek daralması, buna rağmen, gazetelerin resmi ilan gelirlerinden kesilen yüzde 15’lik payın düşürülmemesi, üzerimizdeki cenderenin iyice bizleri baskılamasına, ezmesine yol açıyor.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 5YEREL TELEVİZYONLARIN UYDU BEDELLERİ NEDEN HALEN DAHA DÖVİZ BAZINDA? 

Yalnızca gazetelerin değil, yerel televizyonların da büyük sıkıntılar içerisinde olduğuna işaret eden Süleyman Akbulut, “Tabii ki, yalnızca gazetelerin değil, yerelde yayın yapan radyo televizyonların da büyük sıkıntı içinde olduklarını vurgulamak zorundayız. Yerel merkezli televizyonların ödedikleri uydu bedellerinin neden halen daha döviz bazında olduğu ciddi biçimde sorgulanmalıdır. Yerli ve milli duruş ilkesi, astronomik olan bu bedellerin derhal düşürülerek Türk lirasına çevrilmesini sizce de artık gerektirmiyor mu? İnternet medyasının halen daha bir kurala kaideye tabi olmamasının, aynı şekilde belli bir yasaya bağlanamamış durumda bulunmasının, mesleğimizi giderek basitleştirerek ucuzlaştırdığını, bundan da öte, iyiden iyiye örselediğini görmüyor muyuz? Özetle sevgili meslektaşlarım, değerli katılımcılar; gazeteciliğin ciddi bir derlenip toparlanmaya, bununla birlikte adeta sihirli bir dokunuşa ihtiyacı var ve meslektaşlarımızı temsil eden bizler; bu gereksinimi bıkmadan usanmadan dile getirmek durumundayız. Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak belirttiğimiz tüm bu sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili büyük bir hassasiyet duyuyoruz ve kendimizi hepimiz adına sorumlu hissediyoruz. Üyesi olmaktan onur duyduğumuz ve cemiyetimiz olarak bu dönem yönetim kurulunda görev üstlenmiş olduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu bünyesinde de, sorunlarımızın çözüm noktasında aktif bir çalışma içerisinde olduğumuzun bilinmesini istiyorum.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 7BİRİLERİNİN ADAMI OLAN ÇOK, AMA ADAM GİBİ ADAM OLAN ÇOK AZ OLMAYA BAŞLADI.. 

Gecede bir konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise “Birilerinin adamı olan çok, ama adam gibi adam olan çok az olmaya başladı” diyerek şöyle konuştu; 

“Şu anda her mesleğin olduğu gibi gazeteciliğin de içinde bulunduğu ortam birilerinin adamı olmak. Adam gibi adam olamamak. Ama ekonomik olarak ve siyasi baskı olarak adam olmak çok kolay değil. Adam olmak baya baya bir cesaret işi ve inanma işi. Eğer inanıyorsa ve cesareti varsa adam gibi adam olabilir ve gazetecilik yapabilir” dedi. 

Türkiye’de son zamanlarda değerlerin erozyona uğradığını ifade eden Gürün, “En kutsal değerlerimizi dahi tartışmaya açıyoruz. Utanmadan sıkılmadan Mustafa Kemal Atatürk’ü bile tartışmaya açabiliyoruz. Bu Türkiye’nin içinde bulunduğu kabusu çok iyi anlatan şey. Eğer biz hepimizin ortak değeri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü bile tartışmaya açıyorsak o zaman hep beraber oturup düşünmemiz gerekiyor. Basın ekonomik ve siyasi olarak baskı altında. Uydu yayınında kanal alabilmek için 30 bin dolar gerekiyor. Bunun yerel olarak karşılanması mümkün değil. Yani sen yayın yapma, bazı kurumlara yayın yapsın demek oluyor. Bulunduğumuz ortamı çok iyi değerlendirip ne yapmamız gerektiğini ortaya koymamız lazım. Umuyorum ve diliyorum ki basınımız olabildiğince hür ve adam gibi adamların yaptığı bir meslek dalı olarak önümüzdeki günlere taşınır ve ülkenin bu sıkıntılardan kurtulması için önemli katkılar yapar.” 

Gürün’ün konuşmasının ardından ödül almaya hak kazanan gazetecilere ödülleri verildi. Gece canlı müzik eşliğinde devam etti. 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 2

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 3a

Bodrum siyasetinin etkili ismi Murat Naci Yavuz MHP saflarına geçti. MHP Bodrum İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen üye katılım töreninde konuşan Yavuz, tek amacının Bodrum’un hak ettiği hizmetleri artık alması olduğunu söyledi.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 5AK Parti’den Bodrum Belediye Başkan aday adayı olan Murat Naci Yavuz, Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’ye katıldı. MHP Bodrum İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen katılım törenine MHP Bodrum İlçe Başkanı Ömer Varan, yönetim kurulu üyeleri, partililer ve Bodrum siyasetinde söz sahibi olan siyasiler katıldı. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen törende Murat Naci Yavuz’a rozetini eski başkanlardan, yönetim kurulu üyesi, duayen siyasetçi Galip Özmeral taktı.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 4Törende konuşan MHP Bodrum İlçe Başkanı Ömer Varan, AK Parti ile kurulan Cumhur İttifakı’nın Bodrum’da da sağlam temeller üzerinde çalıştığını, bu doğrultuda partilerine katılan Murat Naci Yavuz’un üyeliğinden çok mutlu olduklarını söyledi. MHP- AK Parti ittifakının Bodrum’a hizmet getirecek çok güçlü bir yapı olduğunun altını çizen Varan; “Bu birliktelik Sayın Murat Naci Yavuz MHP’ye katılmasıyla daha da güçlendi. Murat Naci Yavuz gibi Bodrum’u çok iyi tanıyan, sorunlarını bilen deneyimli bir Bodrumlu siyasetçi, gücümüze güç kattı. Her şey Bodrum için çok güzel olacak” dedi.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 2BODRUM’UN DEVASA SORUNLARI VAR. ÇÖZÜMÜ DE CUMHUR İTTİFAKINDA…

MHP’ye katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Murat Naci Yavuz, el birliğiyle çalışarak Bodrum’a hak ettiği hizmetleri getireceklerini söyledi. Cumhur İttifakı’nın iki güçlü ortağı MHP ve AK Parti’nin Bodrum için bir şans olduğunu söyleyen Yavuz; “Bodrum’un devasa sorunları var. Çözümü de Cumhur İttifakında… Uzun yıllardır maalesef bu sorunlar çözülemedi. Artık Bodrum’un kaybedecek vakti yok. Buna kimsenin tahammülü de yok. Hepimiz Bodrum’un en küçük bir yağışta ne hale geldiğini görüyoruz. Yazın çöplükte çıkan ve günlerce devam eden yangın, Bodrum’u da yakıyor. Bunlar gibi devasa sorunları olan Bodrum’da çözüm çok zor değil, çok uzakta değil. Cumhur ittifakının gücü ve Bodrum sevgimizle bu sorunları çözeriz. Bu vesileyle bana kapılarını ve gönüllerini açan MHP’li kardeşlerime, başta Sayın Başkanım Ömer Varan olmak üzere çok teşekkür ederim. Partinin iyi bir neferi olarak Bodrum için, ülkemiz için çok çalışacağımın sözünü veriyorum” dedi.

MURAT NACİ YAVUZ: BODRUM HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMALI… murat naci yavuz mhp 1

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DENİZİN KIZLARI KUPAYA ADIM ADIM İLERLİYOR…

Yayınlanan

açık

Tarafından

yalıkavakspor DENİZİN KIZLARI KUPAYA ADIM ADIM İLERLİYOR… yalikavakspor kupa maci

Geçtiğimiz sezon çıktığı karşılaşmalarda gösterdiği mücadeleci ruhu ve azmi sayesinde Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Kadınlar 1. Liginden THF Süper Lig’e Yükselen Yalıkavak Spor Kulübü Bayan Hentbol Takımı’nın THF 2018-2019 Sezonu Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası 2. Tur maçlarında da başarısını sürdürüyor.

Takımı’nın THF 2018-2019 Sezonu Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası 2. Tur maçları kapsamında ilk maçını Mardin Belediye Spor ile karşılaştı. Antalya Süleyman Evcilmen Spor Salonu’nda oynanan maçta geçtiğimi hafta aldıkları Muğla ASKF Kupası ile yüksek moral ile çıkan Yalıkavak Spor Kulübü rakibi ile arasındaki gol farkını her iki devrede de korudu. İlk yarıyı 8-11 Önde tamamlayan Denizin Kızları, ikinci yarıda da peş peşe gelen goller ile maçı, 20-23 önde tamamlayarak gurubunda büyük bir avantaj elde etti.

Maç sonunda bir açıklama yapan Yalıkavak Spor Kulübü Başkanı Mehmet Esen, şunları söyledi;

“THF Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası ikinci tur C gurubunda bugün oynadığımız Mardin Belediye Spor maçı, bizim için çok önemliydi. Bu maçı kazanmak için sahaya çıktık. Tüm takım oyuncularımız, hedefe kilitlendi ve maçı kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Öncelikle antrenörlerimize ve tüm takım oyuncularımıza, gösterdikleri üstün gayret ve aldıkları başarı için teşekkür ederim.

Bugün Mardin Belediye Spor ile olan mücadelemizde rakip takım da oldukça iyi oynadı. Karşılıklı gelen goller maçın heyecanını arttırırken, tribünlerde bizler izlemeye gelen herkese keyifli bir maç seyrettirdik.

Yarın süper ligin ilk 3 takımı arasında yer alan ev sahibi Muratpaşa Belediyespor ile karşılaşacağız. Bu maç ta bizim için oldukça zorlu bir maç. Bugün aldığımız maç ile  %90 ihtimal ile kupada ilk 8 arasında yer alacağız. Tek hedefimiz, çıktığımız her maçta, Bodrum’un bayrağını gururla ve zafer ile dalgalandırmak.“

Yalıkavak Spor Kulübü, THF Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası ikinci tur C gurubunda 19.01.2019 Tarihinde (Yarın) saat 17.00’de Mustafa Evcilmen Spor Salonu’nda  Muratpaşa Belediyespor ile karşılaşacak.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

ORHAN DİNÇ: VERİLECEK EĞİTİMLER GELECEĞE IŞIK TUTACAK…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum dto ORHAN DİNÇ: VERİLECEK EĞİTİMLER GELECEĞE IŞIK TUTACAK… bodrum dto 1

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, üyelerinin mesleki yetkinliklerini geliştirmek ve sektöre vasıflı eleman yetiştirmek düşüncesiyle bir dizi eğitim semineri düzenleyecek.

Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinin, sektörün işverenlerine ücretsiz olarak verecekleri bu seminerlerde katılımcılara teorik bilgiler verilecek olup, bunun yanında farkındalık oluşturmak amaçlanacak.

bodrum dto ORHAN DİNÇ: VERİLECEK EĞİTİMLER GELECEĞE IŞIK TUTACAK… orhan dinc Bodrum DTO sube baskaniBodrum’un gerek konumu gerekse ticari yat filo büyüklüğü olarak Dünya’da benzeri olmayan bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Bodrum DTO Şube Başkanı Orhan Dinç, “Verilecek olan seminerlerin, Akdeniz çanağının en önemli deniz turizmi bölgesi olan Bodrum’da, yatçılarımızın hizmet kalitesinin ve bilinirliğinin arttırılması amacıyla, daha sonra verilecek eğitimlere ışık tutması planlanmaktadır. İşverenlere hitap edecek olan seminerlerin ardından, iş disiplini ve mesleki standartların sağlanması, yapılan işlerin kalite ve veriminin yükselmesi, fırsat eşitliğinin yaygınlaştırılması, bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmek amacıyla verilecek eğitimler belirlenecektir. Bu yüzden bütün üyelerimizi düzenleyeceğimiz seminerlere katılmaya davet ediyorum.” Dedi.

Bodrum DTO’nun planladığı seminer takvimi aşağıdaki gibidir:

  • 26 Ocak 2019 Cumartesi Günü saat 13.30-16.00 Kriz Yönetimi
  • 2 Şubat 2019 Cumartesi saat 13.30-16.00 Müşteri İlişkileri Yönetimi
  • 9 Şubat 2019 Cumartesi saat 13.30-16.00 Denizcilikte Liderlik

Okumaya devam et

Son Haberler