Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI…

Yayınlanan

açık

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 6
muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… reklam arena 4

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) 2018 yılı Medya Başarı Ödülleri Gecesi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Gecede konuşan Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut, gazetecilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. 

Muğla Vali Yardımcısı Fikret Çavuş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, CHP milletvekilleri Burak Erbay ve Süleyman Girgin, İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayları Prof. Dr. Nurettin Demir ile Oral Karakaya, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, daire müdürleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli geceye katıldı. 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 3Gecede açılış konuşmasını yapan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, gazetecilerin yaşadığı sorunlara dikkati çekerek şunları söyledi;

“25 Nisan 2015 tarihinde, “Muğla Gazeteciler Cemiyeti temsiliyet hakkına inanır” şiarıyla başladığımız yolculuğumuzda olmazsa olmazımız; kurumsal bir yapının yanı sıra, “bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görmekte olduğumuz” anlayışını yaymaktı. Ben ve arkadaşlarım; göreve geldiğimizde ifade etmiştik: “gazetecilik mesleği, mesafe mesleğidir. Biz görevimizi yaparken kurumlara ve kişilere olan mesafemizi korumak zorundayız. Mesleğe yönelik en büyük tehdit; belli kişi ve kurumlara yakın olmaktan ve algılanmaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle temsiliyet hakkına inanıyoruz. Bu nedenle bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görüyoruz. bu noktada hiç kimse ve hiçbir anlayış, özgürlük ve bağımsızlık karakteri üzerine inşa edilmiş cemiyetimizi, arka bahçe olarak çözüm ve partner göremez ve görmemelidir.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 4Gazeteciliğin anayasa ile teminat altına alınan kamu görevlerden biri olduğuna vurgu yapan Akbulut, sözlerine şöyle devam etti; 

“Üstelik; tıpkı ulaştırma, haberleşme, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi öncelikli bir kamu görevidir. Zira; haber verme işlevinin yanı sıra bilgilendirme yapar, eğitir, kuşaktan kuşağa kültür alışverişini sağlar. Dahası da var; fikir üretir, yol gösterir, yerel demokrasiye işlerlik kazandırır, sivil topluma hareket getirir, üniversiteleri halkla buluşturur. Bitti mi? Hayır bitmedi. Kentlerin, kasabaların, köylerin, semtlerin hakkını savunur, yerel örf adet ve gelenekler ile halk edebiyatının gelişmesine katkı koyar, genç kalemler yetiştirir, yetişmiş olan kalemlere de düşüncelerini yayma olanağı sağlar. Ayrıca; toplum adına bürokrasiyi ve devlet adına görev yapan bürokratları izler, denetleme yapar, böylelikle yönetenlerin karar verme süreçlerine katkı koyar. Ve tabii ki; eğlendirme yönüyle de insanların hoşça vakit geçirmelerini sağlar.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 1GAZETECİLER NEREDEYSE BOĞAZ TOKLUĞUNA EMEK SARF EDİYOR 

“Gazetecilik bitti bitiyor, meslek elden gitti gidiyor dostlar” diyerek konuşmasına devam eden Akbulut, gazetecilerin yaşadıkları sorunlara dikkati çekerek ifadeleri kullandı; 

“Her şeyden önce istihdam sorunu her geçen gün büyüyor ve işsizlik canımızı çok yakıyor. Hasbelkader çalışma imkanı bulan meslektaşlarımız neredeyse boğaz tokluğuna emek sarf ederlerken, mesleki yeterliliğe sahip pek çok arkadaşımız, başvurdukları kapıların birer birer yüzlerine kapanmasıyla umutsuzluğa düşüyor. Sosyal medya başta olmak üzere alternatif medya olanaklarının geliştiği günümüzde, gazetecilik mesleğinin belli kural ve kaidelere bağlanamamış olması, gazeteci kimliğini giderek daha çok tartışmalı hale getiriyor. Kurumsal mesleklerde olduğu gibi kendi yasası olan bir meslek odasından yoksun oluşumuz, gazeteciliği her an herkesin yapabileceği bir meslek haline getirerek sıradanlaştırıyor, gazeteci kimliğini de iyice değersizleştiriyor. Yazılı basının can çekiştiği bir dönemde döviz fiyatlarındaki yükselişin kağıt krizine yol açması ise, ne yazık ki bütün bu sorunların tuzu biberi oldu. Girdilerinin çoğunun ithalata bağlı olduğu basın sektörü, artan fiyatlar karşısında tek kelime ile ayakta kalma mücadelesi veriyor. Türkiye’de yayımlanan gazetelerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan yerel basın ise adeta feryat ediyor. Ancak ne yazık ki bu feryadı sadece biz duyuyoruz. Resmi ilan fiyatlarının yıllardır yerinde sayması, özel ilan ve reklam pastasının giderek daralması, buna rağmen, gazetelerin resmi ilan gelirlerinden kesilen yüzde 15’lik payın düşürülmemesi, üzerimizdeki cenderenin iyice bizleri baskılamasına, ezmesine yol açıyor.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 5YEREL TELEVİZYONLARIN UYDU BEDELLERİ NEDEN HALEN DAHA DÖVİZ BAZINDA? 

Yalnızca gazetelerin değil, yerel televizyonların da büyük sıkıntılar içerisinde olduğuna işaret eden Süleyman Akbulut, “Tabii ki, yalnızca gazetelerin değil, yerelde yayın yapan radyo televizyonların da büyük sıkıntı içinde olduklarını vurgulamak zorundayız. Yerel merkezli televizyonların ödedikleri uydu bedellerinin neden halen daha döviz bazında olduğu ciddi biçimde sorgulanmalıdır. Yerli ve milli duruş ilkesi, astronomik olan bu bedellerin derhal düşürülerek Türk lirasına çevrilmesini sizce de artık gerektirmiyor mu? İnternet medyasının halen daha bir kurala kaideye tabi olmamasının, aynı şekilde belli bir yasaya bağlanamamış durumda bulunmasının, mesleğimizi giderek basitleştirerek ucuzlaştırdığını, bundan da öte, iyiden iyiye örselediğini görmüyor muyuz? Özetle sevgili meslektaşlarım, değerli katılımcılar; gazeteciliğin ciddi bir derlenip toparlanmaya, bununla birlikte adeta sihirli bir dokunuşa ihtiyacı var ve meslektaşlarımızı temsil eden bizler; bu gereksinimi bıkmadan usanmadan dile getirmek durumundayız. Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak belirttiğimiz tüm bu sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili büyük bir hassasiyet duyuyoruz ve kendimizi hepimiz adına sorumlu hissediyoruz. Üyesi olmaktan onur duyduğumuz ve cemiyetimiz olarak bu dönem yönetim kurulunda görev üstlenmiş olduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu bünyesinde de, sorunlarımızın çözüm noktasında aktif bir çalışma içerisinde olduğumuzun bilinmesini istiyorum.” 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 7BİRİLERİNİN ADAMI OLAN ÇOK, AMA ADAM GİBİ ADAM OLAN ÇOK AZ OLMAYA BAŞLADI.. 

Gecede bir konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise “Birilerinin adamı olan çok, ama adam gibi adam olan çok az olmaya başladı” diyerek şöyle konuştu; 

“Şu anda her mesleğin olduğu gibi gazeteciliğin de içinde bulunduğu ortam birilerinin adamı olmak. Adam gibi adam olamamak. Ama ekonomik olarak ve siyasi baskı olarak adam olmak çok kolay değil. Adam olmak baya baya bir cesaret işi ve inanma işi. Eğer inanıyorsa ve cesareti varsa adam gibi adam olabilir ve gazetecilik yapabilir” dedi. 

Türkiye’de son zamanlarda değerlerin erozyona uğradığını ifade eden Gürün, “En kutsal değerlerimizi dahi tartışmaya açıyoruz. Utanmadan sıkılmadan Mustafa Kemal Atatürk’ü bile tartışmaya açabiliyoruz. Bu Türkiye’nin içinde bulunduğu kabusu çok iyi anlatan şey. Eğer biz hepimizin ortak değeri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü bile tartışmaya açıyorsak o zaman hep beraber oturup düşünmemiz gerekiyor. Basın ekonomik ve siyasi olarak baskı altında. Uydu yayınında kanal alabilmek için 30 bin dolar gerekiyor. Bunun yerel olarak karşılanması mümkün değil. Yani sen yayın yapma, bazı kurumlara yayın yapsın demek oluyor. Bulunduğumuz ortamı çok iyi değerlendirip ne yapmamız gerektiğini ortaya koymamız lazım. Umuyorum ve diliyorum ki basınımız olabildiğince hür ve adam gibi adamların yaptığı bir meslek dalı olarak önümüzdeki günlere taşınır ve ülkenin bu sıkıntılardan kurtulması için önemli katkılar yapar.” 

Gürün’ün konuşmasının ardından ödül almaya hak kazanan gazetecilere ödülleri verildi. Gece canlı müzik eşliğinde devam etti. 

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI… mugla gazeteciler cemiyeti 2

muğla MGC’NİN GELENEKSEL 2018 YEMEĞİ YAPILDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

doğa koleji DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI… arena do  a koleji
doğa koleji DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI… reklam arena 4

Doğa Koleji 8. sınıf öğrencilerinden, Liseye Geçiş Sınavı’na katılan 27 öğrenci tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi oldu. 64 öğrenci ise, sadece 1 soruyu yanlış yanıtladı.

 Tüm 8. sınıf öğrencileri ve velilerinin heyecanla beklediği, 1 Haziran Cumartesi 2019 tarihinde gerçekleşen Liseye Geçiş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. 1 milyon 29 bin öğrencinin katıldığı Liseye Geçiş Sınavı’nda, eğitimdeki liderliğini sürdüren ve başarıda sınır tanımayan Doğa Koleji’nin 27 öğrencisi Türkiye birincisi oldu. Öğrencilerinin LGS’de elde ettiği başarıdan memnuniyet duyduğunu belirten Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, tüm öğrencilerini tebrik ettiğini ifade etti.

Genel Müdür Lüle, “Sınavda 27 öğrencimiz Türkiye birincisi olurken, 4012 öğrencimiz, en az bir branştan tüm soruları doğru cevapladı. 64 öğrencimiz sadece 1 soruyu yanlış yanıtladı. Elde edilen başarı; öğrenci, öğretmen ve kurum başarısıdır” dedi.

Fen ve Teknoloji Lisesinde 4+1 Eğitim

 Liseye Giriş Sınavları’nda başarı elde eden öğrenciler, Doğa Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nde %100’e varan burs imkanıyla okuma fırsatı kazanıyor.

Doğa Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, öğrencilerine ilk yılı İngilizce hazırlık sınıfı dahil olmak üzere toplam 5 yıllık eğitim olanağı sunuyor. Hazırlık sınıfında 24 saat İngilizce, 4 saat Almanca, 2 saat “Teknoloji ve Yazılım” ve 2 saat “Teknoloji ve Donanım” dersleri veriliyor.

Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, “Fen ve Teknoloji Liseleri’nden mezun öğrenciler araştırmacı, yenilikçi, tüketmek yerine üretmeyi seçen, ülkemizin teknolojik geleceğine yön verecek, fen ve bilim dallarında donanımlı bireyler olarak kariyer hayatlarına bir adım önde başlayacaklar. Öğrencilerimiz bu ayrıcalıklı lise eğitimiyle dünyanın en saygın üniversitelerinden kabul ve burs olanağına sahip olurken, üniversite eğitimlerini yurt dışında sürdürebilecekler” dedi.

doğa koleji DOĞA KOLEJİ LGS’DE LİDERLİĞİ KAPTIRMADI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… M
aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI… reklam arena 4

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ‘Sosyal Çalışma Programı’yla Muğlalı lisans ve önlisans öğrencileri kamu kurumlarında maaş karşılığında çalışabilecek. AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle Muğla ilinin kontenjanı 489’a çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, üniversite öğrencilerinin hayata hazırlanması ve iş bulmalarına yönelik hazırlanan Sosyal Çalışma Programı uygulamaya kondu.

Buna göre, Muğla’da yaşayan lisans ve önlisans öğrencileri yaz tatili boyunca kamu kurum kuruluşlarında ücreti karşılığında çalışabilecek. Çalışmak isteyen öğrenciler İŞKUR hizmet noktaları ya da internet üzerinden başvurarak bu imkandan yararlanmaya hak kazanabilecek.

Muğla’ya daha önce 239 olarak verilen Sosyal Çalışma Programı kontenjanı, AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete’nin girişimleriyle 489’a çıkarıldı. Bunun için Muğla’ya yaklaşık 2 milyon liralık ödenek ayrıldı.

Bir yaz döneminde programın azami süresi 3 ay olacak. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılım sağlayabileceğinden bir yaz döneminde katılım sağlanabilecek toplam süre 42 gün olacak. Bu yıl yaz dönemi için bu süre 39 gün uygulanacak. Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olup, yarım saati dinlenme, haftalık çalışma süresi de 3 gün olacak.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Demir, Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete, üniversite öğrencilerinin hayata atılmasında programın son derece önemli olduğundan söz ederek, Muğla’ya verilen önemden dolayı başta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür etti.

aile, Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı MUĞLA’LI ÖĞRENCİLERE DEVLET GARANTİLİ İŞ İMKANI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…

Yayınlanan

açık

Tarafından

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA2
güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… reklam arena 4

Güney Ege Kalkınma Ajansı 118.Yönetim Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın Başkanlığında ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in ev sahipliğinde Muğla Karabağlar Yaylasında 25 Haziran 2019 tarihinde yapıldı.

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI… GEKA1Ajansın son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlerin değerlendirildiği ve gelecek dönem çalışmaların istişare edildiği toplantıya Kurul Başkanı Denizli Valisi Hasan Karahan ve Kurul üyesi Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile Ajans Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı.

Denizli Valisi Hasan Karahan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda öncelikle, Ajansın geçtiğimiz Şubat ayında ilan ederek yürüttüğü ve 13 Mayıs 2019 tarihinde taahhütnamelerinin teslim alınmasıyla başvuru sürecinin bittiği 2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’na değinildi.

Güçlü Sanayi Mali Destek Programı kapsamında Bölgeden 90 adet proje başvurusu yapıldığı, GEKA’dan toplam 44 milyon 380 bin TL destek tutarı talep edildiği ve böylelikle projelerin toplam bütçesinin yaklaşık 93 milyon 400 bin TL olduğu ifade edildi.

2019 yılı Proje Teklif Çağrısı’nın bir diğer programı olan Temiz Üretim Mali Destek Programında ise Ajansa toplam 29 proje başvurusu gerçekleştirildiği söylendi. Söz konusu 29 proje kapsamında GEKA’dan talep edilen destek tutarının 12 milyon 500 bin TL olduğu ve başvurularda toplam proje bütçesinin yaklaşık 29 milyon TL’ye ulaştığı belirtildi. Projelerin değerlendirme sürecinin devam ettiği 2019 Yılı Teklif Çağrısı kapsamında ileri ki tarihlerde değerlendirme sürecinin tamamlanacağı ve desteklenmeye hak kazanan projelerin kamuoyuyla paylaşılacağı da ifade edildi.

Ajansın bir diğer destek mekanizması olan ve 16 Nisan 2019’da kamuoyuna ilan edilen 2019 Yılı Teknik Destek Programına da değinen GEKA Yönetim Kurulu, Mart-Nisan dönemi başvurularının tamamlandığı ve 14 adet Teknik Destek Projesinin değerlendirme sürecini geçtiğini belirtti. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almalarını sağlayan Teknik Destek Programının toplam bütçesinin 1 milyon TL olduğu, Mayıs-Haziran dönemi proje kabullerinin devam ettiği ve yılsonuna kadar devam edecek program için bölgeden uygun proje başvurularının beklendiği de ifade edildi.

Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesinin amaçlandığı ve 10 Mayıs 2019 tarihinde ilan edilen 2019 Yılı Fizibilite Desteği Programının konuşulduğu toplantıda, program için toplam bütçenin 2 milyon TL olduğu söylendi. Faaliyet başına desteğin en fazla 200 bin TL olarak belirlendiği programa, Bölgedeki kurum ve kuruluşların başvuru yapabileceği ifade edildi. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Valisi Karahan desteklerden faydalanmak isteyen başvuru sahiplerinin GEKA’yı yakından takip etmeleri gerektiğini tavsiye etti.

Toplantının son bölümünde güdümlü proje destekleri kapsamında yürütülen çalışmalar, proje faaliyetleri ile bu kapsamdaki etkinliklerin değerlendirilerek yapılabilecek faaliyetler ile planlanan program katılımlarının görüşüleceği ifade edildi. Hasan Karahan, Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederken toplantıda alınacak kararların bölge ve ülke için hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

 

 

güney ege kalkınma ajansı GEKA YÖNETİMİ 118. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN MUĞLA’DA TOPLANDI…   rmak tantuni turgutreis
Okumaya devam et

Son Haberler