Bizimle iletişime geçin

BODRUM HABERLERİ

TANER USLU: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, YÖNETECEK GÜCÜMÜZ VAR…

Yayınlanan

açık

taner uslu TANER USLU: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, YÖNETECEK GÜCÜMÜZ VAR… taner uslu basin toplantisi 3

CHP’den Bodrum Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayan Bodrum Belediye Başkan Vekili Taner Uslu, Bodrum basını ile kahvaltıda bir araya geldi.

Aday adaylığı sürecinde projelerini, hedeflerini ve Bodrum için taahhütlerini anlatan Uslu, gazetecilere hem Bodrum için taahhütlerini anlattı hem de toplantıya katılan basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Söyleyecek sözümüz, yönetecek gücümüz var diyerek yola çıktık.” diyen Taner Uslu, “Bodrum’u geleceğe taşımamız gerekiyor. Bunu yaparken kenti yaşayan insanları mutlu ederek ve ekonomik olarak rahata kavuşturarak sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Bizim vaadimiz, Bodrum’un marka değerini yükselterek, yaşayan bir kent yaratmak ve Bodrum’da yaşayan insanları mutlu etmek” ifadelerini kullandı.

taner uslu TANER USLU: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, YÖNETECEK GÜCÜMÜZ VAR… taner uslu basin toplantisi 2Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi arasındaki yetki karmaşası, Bodrum’un kaynak ve gelir eksikliği konusunda soruları yanıtlayan Uslu, şöyle devam etti:

“Belediyeciliği rahat bir şekilde yapabilmeniz için öncelikle mali disiplini sağlamanız lazım. Kendi kendine yeten bir bütçeniz olması lazım. Büyükşehir’le ilgili yetkiler yasada belli. Büyükşehir olduktan sonra kenti siyasiler değil, bürokratlar yönetiyor. Kentimizi sadece bürokratlarla değil, STK’lar, dernekler, odalar, kadınlar, gençler, bürokrasi ve siyasetle, yani ortak akılla yönetirsek ortada sorun kalmaz. Yasa belli. Bu sene bizim en büyük sıkıntımız, Büyükşehir’deki kurumsal yapılaşmaydı. Biz yeni bir kurumsal yapıya döndük. İlk bu yapıya geçen de Bodrum Belediyesi’dir. Ama bizim beklentilerimiz çok fazlaydı Bodrum olarak. Büyükşehir Yasası ile bazı yerler sevindi. Ama bizim aldığımız hizmetler azaldı. Personel sayımız düştü. Sıkıntının kaynağı bunlar. Eksiklerimiz var elbette. Ama Bodrum’da kaynak yaratmak kolay. Bizim marka değerimiz var.”

Taner Uslu, Bodrum’un altyapı ile ilgili sorunları konusunda da ana yatırımcının Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatarak, “Yol yürürken hakkımızı, görevimizi ve sorumluluğumuzu bilmemiz lazım. Altyapıyı Büyükşehir ile beraber çözmemiz lazım. Ana yatırımcı Büyükşehir Belediyesi. Bizlerle beraber hareket etmelerini bekliyoruz biz. Çünkü Bodrum’un sorununu Bodrum’da yaşayanlar bilir. Biz yereli o nedenle önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi şu an Turgutreis ve Gündoğan’da arıtma tesisi için Dünya Bankası’ndan hibe aldı. Meclis’ten geçti. Biz altyapı sorunlarını biliyoruz. Altyapı ve üst yapıyla ilgili tüm sıkıntılar bilgi dağarcığımızda mevcut.” diye konuştu.

Uslu, bir gazetecinin Bodrum’daki hızlı yapılaşmaya dair sorusuna da “Planlamalarımızı çok sağlıklı yapmamız gerekiyor. Bodrum’da planlamaları yaparken çok fazla yetki alanı var. Doğal, arkeolojik SİT’ler, turizm bölgeleri var, farklı kurumların yetki alanlarındaki bölgeler var. Birlikte hareket etmek gerekiyor. Önce sağlıklı bir planlama yaparak sonra kent kimliğini koruyarak yapılaşmaya gitmek lazım. Elbette mevzuat ölçüsünde devam edilecektir.” yanıtını verdi.

taner uslu TANER USLU: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, YÖNETECEK GÜCÜMÜZ VAR… taner uslu basin toplantisi 1Taner Uslu, toplantıda gazetecilerin turizm, ulaşım gibi konularda yönelttiği sorularını samimi bir şekilde yanıtladı, yapacaklarını anlattı. Taner Uslu, Bodrum halkına taahhhütlerini de şöyle sıraladı:

Bodrum’un asırlara dayanan kültürel ve tarihsel zenginliğini, farklı kültürlere sunduğu huzur ve
özgürlük ortamını ve Tanrı’nın ona bahşettiği doğal ayrıcalıklarını sürdürebilmek ve bu farklılığı
günümüz özgün ve çağdaş değerleri ile buluşturarak, Kültür, Tarih, Doğa, Turizm ve Kentsel
Refah odaklı bir gelişme ekseni ile daha katılımcı, adil ve üretken bir belediyeciliği benimsiyor
ve bunu gerçekleştirebilmek için aşağıdaki ilkeleri yönetim anlayışımın esasları olarak
takdirlerinize sunuyorum.
Siyaset ve onun getirdiği makamlar, halkımızla birlikte daha güzel bir yaşamı kurabilmek adına sadece birer araç olmaktan ibarettir.
Bu amaçla;
 Atatürk ilkeleri ve Devrimleri yolumu aydınlatan ışık olacaktır.
 Cumhuriyetimizin kurucu felsefesinin mimarı Cumhuriyet Halk Partisinin, Sosyal
Belediyecilik anlayışını yerel alanın her kademesinde hayata geçireceğim.
 Yerel Değerlerimizin öne çıkarılması,
 Kültürel Ve Tarihi Dokumuzun korunması,
 Doğa Ve Çevre Dostu, hayatı paylaştığımız tüm canlılara saygı ve sevgi dolu,
 Yaşanabilir, Yaşatabilir Anlayışla hizmet etmek her şeyin önünde ve üstünde olacaktır.
 Eşit Yurttaşlık İlkesine bağlı kalarak, toplumumuzun her kesimine ulaşan, her kesimini
kucaklayan adaletli ve kaliteli bir hizmet içinde olmak en temel vazifem olacaktır.
 Hesap Verebilirlik, halkımızla aramızdaki güven ilişkisidir. Saydam bir yönetim şeklini
hayata geçirerek belediyemizi denetlenebilir, hesap verebilir bir anlayışla yöneteceğim.
 Yerel Demokrasi özelinde, aldığımız kararların bugünü olduğu kadar geleceğimizi de
etkileyeceği bilinciyle, ayrımcılık yapmadan, tüm halkımızın ve toplumumuzun dinamikleri;
sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, odalar, kent konseyi ve yurttaş inisiyatiflerinin de
bu kararların alınmasına ve uygulanmasına doğrudan katılımlarını sağlamak için her türlü
zemini oluşturacak ve ortak akla sonuna kadar saygılı olacağım.

Akıl ve Bilim ekseninde; halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda hedef ve amaç odaklı,
çağdaş sürdürülebilir projelerle, kentimizin bugünü ve geleceğini en iyi şekilde
planlayarak, toplumun huzur ve refahına hizmet etmek için gerekli her şeyi
yapacağımın sözünü veriyorum…

Okumaya devam et
Sponsorlu
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BODRUM HABERLERİ

BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… arena fosil resim

Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlanan deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil olduğu belirlendi.

Koleksiyoner  İş adamı Hasan Güleşçi’nin farklı ülkelerden temin ettiği   deniz kabuklarını  Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. Deniz kabukları, müzede “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” adıyla sergilenmeye başlandı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde görevli paleontolog Serdar Mayda ve ekibi, 46 deniz kabuğu fosili üzerinde araştırma yaptı. Yapılan çalışma sonucunda 46 deniz kabuğundan bir tanesinin 460 milyon yıllık olduğu belirlendi.

bodrum denİz mÜzesİ BODRUM DENİZ MÜZESİNDE 460 MİLYON YILLIK FOSİL OLDUĞU BELİRLENDİ… 17410445 620x410

Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müze koleksiyonunda 6 bine yakın deniz kabuğu olduğunu söyledi. Koleksiyondaki deniz kabuklarının dünyanın çeşitli yerlerinden toplandığını belirten Cambazoğlu, dünyadaki en büyük deniz kabuğu koleksiyonlarından birisine sahip olduklarını ve fosilleri tarihlendirdiklerini dile getirdi. Ege Üniversitesi bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden uzmanların müzeye bağışlanan fosillerle ilgili araştırma yaptığını belirten Selen Cambazoğlu, “460 milyon yıl öncesi ve 1 milyon yıl öncesi arasında tarihlenen deniz kabuklarının fosillerinin müzemizde olduğu anlaşıldı. En eski tarihlenen deniz kabuğu, 460 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Florida’dan gelen bir fosil. Deniz kabuğu fosili ‘Crytiidae’ sınıfına ait.” diyerek Bodrum’da böyle bir fosilin bulunmasının önemine  de dikkat çekti.

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ…

Yayınlanan

açık

Tarafından

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 3

Bodrum’da bir diyaliz merkezi çalışanları aylardır maaş alamadıklarını belirterek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, patronun tele konferans yoluyla ödeme sözü vermesiyle bugünlük sona erdi. 

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 1Konacık Mahallesinde hizmet veren ilçenin tek diyaliz merkezinde çalışan 24 sağlık personeli bu sabah, ilk seans tedavilerinden sonra hasta alımını durdurdu. Yaşanan olay sonrası hastalar ve hasta yakınları duruma tepki gösterdi. Eylem sonrası diyaliz merkezine ilçe sağlık müdürlüğü görevlileri geldi. Eylem, diyaliz merkezi sahibinin telekonferans yoluyla çalışanlarına söz vermesinin ardından sonlandı. Bugün için verilen ödeme sözünün yerine getirilmemesi durumunda yarın yine hasta almayacaklarını belirten sağlık çalışanları yetkililerin duruma el atmasını istedi.

Özel diyaliz merkezinin sorumlu doktoru Eylem Uzun ise basın mensuplarına yaşanan olayla ilgili şunları söyledi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 2“Çalışanların uzun süreden beri alacaklarını alamamasından kaynaklı bir durum mevcut. Bu duruma istinaden arkadaşlar, şirket yetkilileri birçok kez söz vermesine rağmen alacaklarını alamadığı gibi, hiçbir şekilde avans dahi alamadı. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın çoğu şehir dışından gelerek burada kirada oturan arkadaşlar. Şu an da bugün bir arkadaşımızın 3 aylık kirasını ödemediğinden dolayı evden atılmasından dolayı burada bir infial, bir tepki oldu ve çalışanlar burada sabah birinci seans tedavilerini yapıp hastaları gönderdikten sonra patronun sözünü tutmamasına karşılık olarak işi yavaşlattılar. Bu bir uyarı olarak seslerini duyurmak için yapılan bir eylemdi. İl sağlık müdürlüğüne haber verildi, valiliğe haber verildi. Arkadaşlar bugün hala verilen sözün yerine gelmemesine rağmen hastalar mağdur olmasın diye hasta alımına başladılar ancak yarın da söz tutulmaz ise muhtemelen herkes istifa edecek.”

HASTALAR HALSİZ VE GERGİN ŞEKİLDE BEKLEDİ…

Yaşanan eylem sırasında diyalize girmek için merkeze gelen hastalar ise mağdur oldu. Uzun süre diyalize girebilmek için bekleyen hastalar duruma tepki gösterdi. Diyaliz merkezi hastalarından 70 yaşındaki Tülay Arsal isimli vatandaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

özel bodrum diyaliz merkezi DİYALİZ MERKEZİNDE İŞ BIRAKMA EYLEMİ… bodrum diyaliz eylem 5“Ben 4 senelik hastayım, mutlaka diyalize girmem gerekiyor biliyorsunuz ölümcül bir hastalık. Ayrıca bir de şikayetimiz var birkaç aydır bizden yol parası da alıyor bu patron. Öğrendik ki hiçbir yerde ne İstanbul, ne İzmir hiçbir yerde servis parası alan yok. Ayrıca yiyeceklerimiz kesildi önceden geldiğimizde kahvaltı veriyordu. Bugünde diyalize girmemiz gerekiyor ama giremiyoruz. Biz haftada 3 defa giriyoruz diyalize yani hayat meselesi bu. Biz can derdindeyiz adam para derdinde.”

İnci Dikmen isimli hasta ise, “Aynı durumdayız, diyalize giremedik bugün personel maaşını alamadığından dolayı bizi diyalize almadılar. 3 Aylık maaşlarını alamıyorlarmış, daha da ötesi varmış. Mağduruz ve zaten personel dayanmıyor buraya gelen gidiyor maaşlarını alamadıkları için. Bizim derdimiz bu mağduruz.”

Diyaliz merkezi sorumlusu Doktor Eylem Uzun’un şirket patronuyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası diğer çalışanlarla birlikte gerçekleşe tele konferansta patronun ödeme sözü vermesinden sonra yeniden hasta alımına başlandı. Çalışanlar verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda yarın tekrar eylem yaparak toplu halde istifa edeceklerini söylediler.

Öte yandan aynı şirketin Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçelerinde de diyaliz merkezlerinin bulunduğu ve buralarda da aynı sıkıntıların yaşandığı belirtildi.

Haber / Foto: kenttv.net

Okumaya devam et

BODRUM HABERLERİ

CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR…

Yayınlanan

açık

emin varol CHP BODRUM’DA KARAR VEREMİYOR… Emin Varol k    e yazisi yeni

Arena Bodrum Haber’in aylar önce ulusal siyasetin ve ulusal medyanın gündemine taşıdığı Bodrum seçimleri, Türkiye gündemine oturdu.

CHP Genel Merkezi’nin, “CHP’nin Kalesi” olarak bilinen Bodrum Belediye Başkanlığı’na aday olan, sekiz aday adayı arasında bir türlü karar verememesi, Bodrum’un Türkiye’nin gündemine yerleşmesine neden oldu.

Mart 2014 seçimlerinde yüzde 51 oy alan, bu nedenle de Bodrum’da seçim kazanacaklarına inanan sekiz CHP aday adayı, Genel Merkezinin kararsızlığı karşısında beklemeye devam ediyor.

CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’nin adı bile geçmeyen bu entelektüel ve demokrat şehirde, sekiz aday adayı arasından bir kişiye karar verememiş olması, Bodrum CHP seçmeninde de “hayal kırıklığı” yarattı.

Aday belirleme süresinin uzaması, CHP’li seçmenin tepkisinin yükselmesine neden oluyor. Bodrum’da ki CHP’li seçmenin 31 Mart’ta sandığa gitmeme tehlikesi de büyüyor.

Bu nedenle Türkiye gündemine oturan Bodrum, dün Başkent Ankara’da CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakının sözcülerinin de gündemindeydi.

İYİ Parti, Bodrum’un peşini bırakmıyor.

“Bodrum Belediye Başkanlığı’na kim aday olacak?” sorusu, CHP ve İyi Parti arasında hiçbir il ve ilçede olmadığı kadar krize neden oldu.

CHP’yi köşeye sıkıştırmaya devam eden ve Mehmet Tosun isminde ısrar eden İyi Parti “siyasi ataklarına” dün de devam etti.

CHP Parti Meclisi yeni toplanmıştı…

Bodrum konusunda karar verileceğini tahmin eden İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, toplantı devam ederken sürpriz bir açıklama yaparak, “Bodrum konusunda CHP ile anlaştık” dedi.

CHP’yi etkileme amacıyla yapan bu açıklama daha önce de medya üzerinden “Bodrum’da Çatı Aday üzerinde anlaştık” açıklaması da, İyi Parti Genel Merkezinden yapılmıştı.

İttifak’ın ilke kararı olan “CHP’li belediyelerde adayları CHP belirleyecek” şeklindeki ilke kararını da hatırlatan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bodrum’un halen CHP’de olduğunu vurguladı ve yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bodrum,  halen CHP’de. Ancak bizim adayımız Sayın Mehmet Tosun, yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde. Mehmet Tosun, büyük bir avantaj sağlıyor. CHP’ye ait olan belediyede rekabet yapınca o da büyükşehir belediyesine yansıyor. İki partinin ortak adayı olarak Sayın Tosun’un, CHP listesinden seçimlere katılacağı yönünde bir anlaşma yapıldı” dedi.

Torun: “Bodrum konusunda henüz bir netlik yok”

Cihan Paçacı’nın bu açıklamasını Parti Meclisi toplantısında öğrenen CHP Yerel Yönetimler Başkanı Seyit Torun, toplantıdan sonra yaptığı basın toplantısında yine Bodrum’la ilgili sorulara muhatap oldu. Ancak CHP tarafında Bodrum konusunda değişen bir şey yoktu:

Soru: Efendim Bodrum konusunda da Sayın Tosun’un aday olacağı, İYİ Parti’den istifa edip, CHP adayı olacağı ifade ediliyor. Cihan Paçacı’nın da bu konuda bir açıklaması var. Sizde teyit eder misiniz?

Seyit TORUN: Arkadaşlar, biz ittifak görüşmelerimizi devam ettiriyoruz, sonlandırmak üzereyiz. Tabi bu görüşmeler esnasında belli değerlendirmeler, belli tartışmalar yapılıyor. Fakat şu anda belli ilçelerimizde olduğu gibi Bodrum konusunda da henüz bir netlik oluşmadı.

Dünyanın tatil cenneti, “Göz Bebeğimiz” Bodrum’un, Başkent Ankara’da ki yansımaları böyle…

Okumaya devam et

Son Haberler